De Muggen eerste in rayoncompetitie FOTO-EXPOSITIES IN LE CHAT FOU Knel wegen Met het Spaar-Extra-Boekje Op uw gewone spaargeld kunt ubij de ABN nu 2% extra rente maken. de ABN een goede grote bank (en niet alléén voor spaarders) ’WEG Uniek gordelsysteem in experimentele Golf I I r i H w il oo 11 FILMCURSUS 'T OUDE POSTHUIS Daf verliest I z Fotogroep Nivon Algemene Bank Nederland KLEIN AMERIKAANS Zeeposi verzending Banden keren golfgeweld e ill- iS 1 WW AXmImr w» foto 13 VARIA euk, e si. >1138 Onder redactie van J.P. Bos ing ijk- k. NY MY 1 straat gekomen om het oordeel van de jury te horen. Deze jury bestond uit de heren G. H. J. Broos uit Amsterdam, J. Havik uit Westzaan en Duperron uit Zaandijk, en zij had afgelopen zaterdag alle 163 foto’s op hun kwaliteit beoordeeld. Zoals zo vaak voorkomt was men het niet altijd met dit oor deel van de jury eens, waardoor er vaak een interessante en leer zame discussie ontstond. DINSDAG HEEFT DE bespre king van de tweede ronde van de rayoncompetitie Noord-Hol- I. nitt t. land-zuid plaats gevonden. De vele amateurfotografen waren naar het Johezhuis in de Jans- Ui -É Trouwe spaarders, mensen die van plan zijn hun spaargeld lange tijd niet te gebruiken, maar die toch op ieder moment over hun geld willen kunnen beschikken, krijgen van de ABN een Spaar-Extra-Boekje. (Of, indien gewenst, een Spaar-Extra-Rekening.) Dat levert 2% extra rente op! Als u geld opneemt, brengt de ABN dan wel 1% van het opgenomen bedrag in rekening. Bent u gewend om van uw spaartegoed vaak een deel weer op te nemen, dan is een gewoon spaarboekje of -rekening het meest geschikt. Maar bent u een trouwe spaarder, dan kunt u met het Spaar-Extra-Boekje zo maar 2% extra verdienen. Stap vandaag nog een ABN-kantoor binnen. F r JANUARI 1975 W’*;’ c. Vrfj onderwerp van H. E. Oudshoorn varfde F.C. Johez. Het gordelsysteem van Volkswagen, gemonteerd in een Golf. Pijl 1 wijst de alle leeftijden. (ADVERTENTIE) ngen/mfl Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip. In de nabije toekomst zal het dragen van de autogordel verplicht worden. Over dit voornemen heeft de overheid zich al meerdere keren uitgelaten. In Nederland vloeit deze maatregel logisch voort uit het verplicht dragen van motor- en bromfietshelm. De overheid redeneert bij het opleggen van deze verplichting als volgt: de geringe aantasting van de individuele vrijheid die hiervan het gevolg is, weegt niet op tegen de voordelen op zowel individueel als maatschappelijk gebied. Bij het niet dragen van een helm op bromfiets of motorfiets is het risico van een ernstige verwonding te groot. De kosten van langdurig herstel en revalidatie zal het slachtoffer in de meeste gevallen niet zelf kunnen betalen. Dit houdt in, dat wij met z*n allen deze kosten moeten op brengen. In dit licht bezien is het niet onlogisch, dat de overheid zegt: draag voortaan een helm. afspraak nd gesprc ken 22 uur ’/o Afsluitdijk: Bij Den Oever vertragingen tijdens de spitsuren tot begin april ’75. Purmerend-Alkmaar: Tot eind dit jaar vertragingen in de Zuid-Oost Beem- ster ter hoogte van de Zuiderweg. Den Bosch-Helmond: Omleidingen, tot oktober ’75, op de rijksweg langs de Zuid-Willemsvaart bij Veghel. ihn Wat het wedstrijdelement betreft staat de fotogroep de Muggen nu op een eenzame hoogte met 45 punten gevolgd door Fotokring Heemskerk met 31 punten. F.c. Johez kwam deze ronde erg goed voor de dag en rukte op van een gedeelde zesde plaats naar de derde. Vierde, werd Fotokring Zandvoor* en vijfde de H.A.F.V. In het persoonlijk klassement voerde de heer G. J. L. Offerhaus de lijst aan, gevolgd door C. van Baren. De derde en laatste ronde vindt plaats op 18 maart. DE STICHTING ’t Oude Posthuis in Heemstede houdt in samenwerking met het Katholiek instituut voor au- dio-visuele vorming een cursus Film analyse en Filmgesprek. Onder lei ding van de heer Boesten, directeur van het instituut, zullen de deelne mers vier keer op dinsdagavond en één keer op een zondag kennis ma ken met verschillende methoden om een op het eerste gezicht wat „moei lijke film” te leren doorgronden. De cursus wil een inzicht geven in de manieren waarop een film samenge steld wordt (de inhoudanalyse) en in de emoties, die bij het zien van de film overkomen (de belevingsanalyse). Steeds zal naar aanleiding van een vertoonde film een gesprek plaatsvin den. De films die vertoond worden zijn de volgende: Op dinsdagavond 4 februari „De Stuiter”, een met subsidie van CRM vervaardigde film van Jan Oonk. Op dinsdagavond 11 februari „Pas De Deux” (niet te verwarren met het gelijknamige toneelstuk van Hugo Claus), een Duitse film over de maat schappelijke verhoudingen tussen de verschillende standen. Op dinsdagavond 18 februari ,,Ei- Amsterdam-Den Haag: Tussen Burger- veen en Schiphol, tot juli ’75, wegver- leggingen, snelheidsbeperking en in- haalverbod voor vrachtauto’s. Argentinië: Cap San Antonio (27 jan), Alkes (31 jan); Australië: Lloydiana (29 jan); Brazilië: Cap San Antonio (27 jan), Alkes (31 jan Canada: C. P. Voyageur (31 jan); Chili: Cart, de Indias (29 jan); Indonesië: Hammonia (27 jan); Israël: Hope (27 jan), Dania (31 jan); Japan: Benalder (28 jan); Kenya, Oeganda: Zygmunt Stary (29 jan); Tanzanië1 Zyg- munt Stary (29 jan), Henri Delmas (31 jan); Nieuw-Zeeland: 2 x per week via Engeland; Verenigde Staten van Ameri ka: S. L. Market (29 jan); Z.-Afrika (Rep) m.i.v. Z.-W.-Afrika: Palabora (27 jan). gen Haard is goud waard”, een even eens gesubsidieerde film van Annette Apon, die ook af en toe filmrecensies schrijft. Op dinsdagavond 25 februari „Car naval” een film van Guido Pieters, die hij maakte als eindexamenwerk- stuk voor de Nederlandse filmakade- mie. Tenslotte wordt de cursus besloten op zondag 2 maart met de film „The Family”, een Nederlandse speelfilm naar het gelijknamige succesvolle to neelstuk van Lodewijk de Boer. Op de dinsdagavonden duurt de cursus van 19.45 uur tot 23.00 uur, op de laatste zondag is de tijd van 10.00 uur tot 13.00 uur en van 14.00 uur tot 17.00 uur gereserveerd. Het is de bedoeling dat de deelnemers inschrij ven voor de hele cursus voor f 10. Het maximum aantal cursisten is ge steld op veertig. De cursus staat open voor alle belangstellenden, die naast het bekijken van films ook interesse hebben voor een grondige bestudering van het getoonde. Een leeftijdsgrens wordt daarom bewust niet gesteld. Opgave voor deze cursus kan ge schieden bij de staf van ’t Oude Post huis, telefoon 287016. Den Haag-Utrecht: Ter hoogte van het verkeersplein Leidschendam vertra ging en omleidingen tot juli ’76. DE AFDELING HAARLEM van het Nivon heeft ook een fotogroep die steeds groter wordt en zeer actief bezig is. Een diaserie over Haarlem nadert haar voltooiing. De geluidsja- gers werken aan de begeleidende tekst. De clubavonden worden gehou den in het Nivon-centrum aan de Gedempte Oude Gracht 24, waar de heer C. Scheepers nadere inlichtingen kan verschaffen. De heer Scheepers wil dat ook op zijn woonadres, Rem- bangstraat 37 in Haarlem-Noord, doen. De clubavonden zijn voor de nabije toekomst: 31 januari: Hulpstukken voor de camera. Wat is een gevoelige plaat? 7 februari: Leg iets persoonlijks in uw foto. 21 februari: Bijzonderhe den over kleurenfotografie. Bergen op Zoom-Mlddelburg: Tussen Bergen op Zoom en Rilland Bath en Korteven en Rilland Bath rijbaanver- leggingen, snelheidsbeperking en in- haalverbod voor vrachtauto’s, tot juni 1975. 1 Wel moet men in het oog houden het wedstrijdelement dat in deze rayon-competitie zit, niet het belang rijkste is. Want het is geenszins een gebeurtenis van fotografen en/of foto clubs die menen reeds een bepaald ni veau te hebben bereikt, maar een ont moeting met elkaar zodat men eikaars foto’s kan vergelijken en bewonderen. *7 ging zal de gordel meegeven. De be stuurder krijgt op die manier meer vrijheid van beweging, dan bij een conventionele autogordel. En ook dit voordeel zal vele bezwaren tegen het gebruik van de autogordel wegnemen. In het gordelsysteem zijn tevens zogenaamde krachtbegrenzers inge bouwd: zodra de krachten die op het lichaam worden uitgeoefend ondraag lijk worden, geven de gordels mee. De zitting van de stoelen en de kniebeschermers zijn, wat de con structie betreft, op elkaar afgestemd. De kniebeschermers zorgen ervoor, dat bij een beweging naar voren van het gehele lichaam, de biomechani sche belastinglimieten van bovenbe nen en heupen niet overschreden worden. uitgerolde gordel aan die diagonaal voor het lichaam langs loopt naar de por* tierstijl. Pijl 2 wijst de kniebeschermers aan onder het dashboard. Volgens het personeelsblad Daf- mobiel hebben de Daf-fabrieken over 1974 geen winst gemaakt. President- directeur M. van Doorne, die aanvan kelijk nog wel optimistisch was, deelt nu mee, dat ook in de vrachtwagen afdeling de verwachtingen over winst zijn verdwenen. Ook in 1975 zal voor de vrachtwagensector van Daf zorgelijk zijn, hoewel op langere termijn de vooruitzichten weer wat beter worden, aldus Van Doorne. Men zal dit jaar een groter aandeel van Daf Truck b.v. in Europa moeten zoeken, terwijl ook de mogelijkheden voor de afzet buiten Europa afgetast moeten worden. Of dit leidt tot een op peil houden van het produktierit- me, moet nog worden afgewacht. Bij Daf heeft de voorraad geproduceerde vrachtwagens al een hoog niveau be reikt. De personenwagensector, in middels in handen gegeven van Vol vo, lijdt reeds enige tijd verlies. Ook hiervoor geldt hetzelfde als bij A satirisch, humoristisch, geac teerd, geregisseerd of zomaar een fij ne candid (snapshot). C. Dieren. Kleine huisdieren. Het hondje van de buren. Onze eigen huispoes of mussen op een zeldzame paardevijg. D. Het naakt. Foto’s van kinderen onder de douche of van zomaar een mooi lichaam. Het naakt als een functionerend lijnenspel. De exposerende amateurfotograaf kan of één van deze onderwerpen kiezen of zijn collectie samenstellen uit deze 4 onderwerpen. Ingezonden kunnen worden: 10 foto’s op 50x60 en 2 foto’s op 30x40 of 20 foto’s op 30x40 cm. Aflopend geplakt op board of spaanplaat. Af te leveren 3 dagen voor de geplande expositietermijn aan het café. Via opiniepeiling zal worden be paald welke foto uit de geëxposeerde kollektie de beste, gekste of het meest de aandacht trekkende is. Die foto zal worden beloond met ’n geschenk- bon. Café Le Chat Fou hoopt op den duur mensen uit het bedrijfsleven te interesseren voor ’t beschikbaar stel len van geschenkbonnen. Indien de belangstelling toereikend is of blijkt te zijn zal van tien ama teurfotografen hun door de opinie peiling bevonden beste foto opnieuw worden geëxposeerd waaruit dan weer de beste kan worden gekozen. Ook hiervoor wordt dan weer een ge- schenkbon beschikbaar gesteld. Nadere inlichtingen bij Café Le Chat Fou, telefoon 311833. In Amerika experimenteert een groep wetenschapsmensen en natuur beschermers op dit ogenblik met een kust- en oeverbescherming die is op gebouwd uit oude autobanden. De oude banden worden volgens een be paald patroon aan elkaar gebonden, waardoor grote drijvende matten ont staan die met kabels aan de bodem worden bevestigd. Een op de tien banden wordt met schuimrubber ge vuld om de constructie zo aan het nodige drijf vermogen te helpen. Een studie van een half jaar in de baai van het Narraganset heeft inmiddels bewezen, dat deze drijvende rubber- matten ook tijdens een storm meer dan 70 percent van het watergeweld absorberen. Aan de Atlantische kust en in het Michiganmeer worden de proefnemingen voortgezet. Ze worden uitgevoerd door de universiteuten van Rhode Island en Michigan. De ban denmaatschappij Goodyear verleent technische steun. De Oldsmobile-afdeling van Gene ral Motors heeft ondanks de re cessie het programma voor 1975 uitgebreid tot 35 modellen. Aan de serie werden onder meer een sportie ve Starfire-coupé en drie nieuwe ver sies van de Omega-reeks toegevoegd. De Oldsmobiles voor 1975 zijn, vol gens de fabriek, zuiniger dan voor gaande modellen, onder meer door de montage van een uitlaatgas-controle- systeem. Verder moeten staalgordel radiaalbanden, een gewijzigde koppel- omvormer en een nieuwe regelklep in de air-conditioning (met minder energieverbruik) voor verdere bezui nigingen in het brandstofverbruik zorgen. Nieuw is Oldsmobile Starfire, een wagen die uitsluitend leverbaar is als sport-coupé. Tot de standaarduitrus ting behoren een 3,7 liter V6 motor en een vierversnellingsbak. De Starfi- re beschikt over een derde deur aan de achterzijde. De foto toont deze Oldsmobile nieuweling. Eén soortgelijke redenering gaat ook op voor het verplicht dragen van de autogordel. Overigens staat Neder land met dit veiligheidsbeleid niet alleen. Andere Europese landen (Frankrijk bijvoorbeeld en onlangs ook Zweden) hebben het dragen van de autogordel al eerder verplicht ge steld. In de praktijk blijkt, dat vele auto mobilisten wel de gordel in de wagen hebben, maar hem niet gebruiken. Het tijdverlies, veroorzaakt bij het omgespen van de gordel aan het be gin van de rit, houdt het gebruik van de gordel tegen. Daarom zijn enkele autoconcerns op zoek gegaan naar een methode die deze „drempel”’ weg neemt. Tot deze fabrieken behoort Volkswagen die inmiddels een aan vaardbare oplossing heeft gevonden- In een als veiligheidsauto toegeruste Golf demonstreert de fabriek het nieuwe autogordelsysteem. Het sys teem bestaat uit een tweepunts-gordel voor de voorste zitplaatsen en knie beschermers, die onder het dashboard zijn gemonteerd en wel zodanig, dat ze voor het dashboard uitsteken. De autogordel loopt van een beves tigingspunt op de vloer tussen de beide voorzetels, schuin voor de stoel langs naar de portierstijl. Bij het openen van de deur ontrolt de gordel zich en de bestuurder behoeft niets anders te doen dan achter de gordel plaats te nemen en het portier te sluiten. De gordel rolt zich weer au tomatisch op en komt zo tegen het lichaam te rusten. Bij een plotselinge voorwaartse beweging van het li chaam, blokkeert de gordel onmiddel lijk. Bij een langzame, rustige bewe- HET HAARLEMSE CAFÉ „Le Chat Fou” (Cornelissteeg 11) heeft het ini tiatief genomen tot het houden van foto-exposities. De reeks werd geo pend door de heer G. J. L. Offerhaus, de Haarlemse arts die vooral bekend is geworden om zijn karakteristieke landschappen. Tot en met zaterdag 25 januari exposeert de heer Mafkat met een serie snapshots onder de titel „Een vrouw, een foto”. Elke amateurfotograaf kan zijn werk in het café doen hangen voor een periode van maximaal veertien en minimaal zeven dagen. Het werk kan in zwart-wit of kleur zijn, maar moet aan bepaalde voorwaarden vol doen, onder andere wat de onderwer pen betreft. Hierin zijn vier catego rieën: A. De vrouw in haar doen en laten. Dit kan zijn een winkelende vrouw of meisje. De vrouw of het meisje zomaar ergens op een mooi plekje in Haarlem. B. Kinderfoto’s lWw^:nr(jr-

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 13