Den Uyl en Duisenberg in besloten vergadering PvdA-fractie: Dollar licht in Steenfabriek herstel 6 maanden dicht ziekenhuis-cao afbreken Kabinet bestudeert klacht pensioenpremie Landen Raad van Europa huiverig tegen perssubsidie Extra-steun Hypotheekrente bij RPS weer verlaagd, Pelletsfabriek economie nog niet zeker Kans dat onderhandelingen 5 op Maasvlakte »r- n Lonen omhoog' 1 n J en dan zit deze keiharde werker zich op Ibiza te ont spannen met een Zweedse politieroman terwijl de kleine meid dolle pret heeft in het pierebadje en de vrouw 2 meter verderop een andere kleur ligt aan te nemen. NA OVERLEG MET ARTSEN SIR-DEBAT UITGESTELD IN ENGELAND 742.000 MENSEN WERKLOOS IH E fl ;ïT V R IJ D A G 18 (Van onze redacteur in Straatsburg) STS i i Reclamemakers Z STRAATSBURG. In de Raad gevende Vergadering van de Raad van Europa is gisteren naar voren gekomen dat de meeste van de 18 lidstaten huiverig staan tegenover het verlenen van overheidssubsidie aan dag- of weekbladen. Een werk document, dat door de Engelse con servatief sir John Rodgers is opge steld, spreekt zich uit tegen elke vorm van ambtelijk selectief beleid, waarbij politieke of andere sympa thieën een rol zouden kunnen spe len. 3 r- 3 TrE 19 ECONOMIE i-r'- „2 t a» (Van onze redactie economie) «M M» (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) Dit hebben ministerpresident Den Uyl en minister Duisenberg van Financiën de de termijn uit de rode cijfers te komen. De markt, met andere woorden de consu ment, dient uiteindelijk te beslissen wel ke bladen moeten blijven voortbestaan. meningsverschillen landen heen De NZR is de werknemerspartner in de onderhandelingen. Van werknemers- zijde zit aan de tafel ook, behalve de drie bonden van overheidspersoneel, de Federatie van Hoger Personeel in Pri vaatrechtelijke Ziekeninrichtingen (HPZ). Deze organisatie vertegenwoor- Als u over 165 dagen In plezierige oorden wil vertoeven, moet u nu toch echt wel gaan bekijken wat zo de mogelijkheden zijn. Bij Amro Reizen bijvoorbeeld. Daar kunt u alle vakantiekanten op. ‘n Vliegreis of cruise met Neckermann, 'n autocartrip met Europa Express, 'n Rijncruise met Holland River Line, 'n droombungalow van Rent-a-home.de Amro reisadviseurs geven u graag alle inlichtingen. De uitgebreide folders liggenvooru klaar bij de Amro Banken met het Amro Reizen vignet. Het personeel zal voor een deel tijde lijk werk vinden bij de bedrijven van Van Hesteren en Janssens in IJzendoorn en Lienden. In de laatste fabriek worden handvormstenen gemaakt, waarvoor wel een goede markt is. Een deel van het personeel zal op non-actief moeten wor den gesteld, echter wel met behoud van het volle loon In de tijdelijk te sluiten fabriek wer ken voornamelijk Turken, van wie een aantal nog niet zo lang geleden in Tur kije werd geworven. 7 7 ■W Na een iets hogere opening zakte de koers van de dollar en bereikte een dieptepunt op 4170 In de middaguren trok de koers weer aan. Het slot van 2,43 lag iets boven het slot van woens dag (ƒ2,4265). Op de overige Europese valutamarkten moest de dollar daarentegen bij de offi ciële fixatie verder terug als gevolg van de Zwitserse maatregel. r>. 5- Van vakbondszijde wordt het stand punt gehuldigd, dat er één rechtspositie- en salarisregeling voor alle werknemers van hoog tot laag moet komen. Hierbij wordt gewezen op het overheidsvoor- beeld. Het wachten is nu op een beslis sing van het bestuur van de Nationale Ziekenhuis Raad. De suggestie van het Nederlands Ka tholiek Vakverbond NKV om ouderen massaal vervroegd te pensioneren, zodat jongeren aan de slag kunnen, kost 3,5 miljard voor ieder jaar waarmee de pensioenleeftijd omlaag gaat. Dit blijkt onbetaalbaar veel. Een nieuwe injectie voor onze stagnerende economie wordt overwogen, maar er zijn op dit moment nog niet voldoende gegevens voorhanden om daar definitief over te beslissen. Indien een persfonds noodzakelijk is om de diversiteit van de kranten of weekbladen te handhaven, dan zullen, aldus de rapporteur, de subsidiekansen voor alle media gelijk dienen te zijn. Voorts zal het aanbeveling verdienen alleen dié bladen financieel te steunen, die redelijke kansen hebben op korte invloed van de werknemers op de kapi taalvorming door ondernemers. De eer ste resultaten van het loonoverleg wijzen er momenteel op dat werkgevers en vakbeweging dit jaar binnen aanvaard bare grenzen blijven. Zouden er de komende maanden op nieuw stimulerende maatregelen geno men moeten worden, dan wil de rege ring voldoen aan een wens van het CDA en de WD, de vennootschapsbelasting voor ondernemers (tijdelijk) iets te ver lagen. Verder zou de PvdA dan gedaan krijgen dat de overheid meer gaat bij dragen aan de financiering van de aow, zodat de werkende bevolking minder kan gaan afdragen. Consument en be drijfsleven zouden daar profijt van trek ken. AMSTERDAM. (ANP)— Dc verhoging van de „negatieve” rente van 3 tot 10 pet per kwartaal door de Zwitserse re gering, heeft per saldo weinig invloed gehad op de koers van de Amerikaanse dollar gisteren op de Amsterdamse wis selmarkt daar vraag en aanbod elkaar in evenwicht hielden, aldus wissehnarkt- kringen. DEN HAAG. (ANP)— De Rijkspost- spaarbank heeft wederom de rente voor woninghypotheken verlaagd. De rente voor normale hypotheken bedraagt nu 10'/< percent en voor tophypotheken lO’/s percent. Sinds 15 november van het vorig jaar is de rente die toen met 11 Vs percent het hoogste peil had bereikt reeds l1/* percent lager geworden. tegen martelingen en alle andere wrede ingrepen heeft uitgesproken. Het is voor mij onaanvaardbaar dat in een gecivili seerde maatschappij nog mensen ter dood kunnen worden veroordeeld, met alle kansen op fouten vandien. De argu mentatie van de tegenstanders van het afschaffen van de doodstraf deugt niet, omdat het internationaal terrorisme als voornaamste drempel wordt gezien. Een terrorist, die gijzelaars vasthoudt, zal de levens van de laatsten niet langer ont zien, als hij weet dat hem toch de strop wacht”. n (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Het kabinet-Den Uyl gaat niet in op een recent voor stel om de loonvorming af te remmen. Een van haar belangrijkste advi seurs, prof. Van den Beid, directeur van het Centraal Plan Bureau, had onlangs tot loonmatiging geadviseerd. Wel zou, zo stelt Van Geffen, iets te zeggen zijn over een „eigen beleid” als dit een oplossing zou betekenen voor het zogenaamde bruto-netto-vraagstuk. Dit wil zeggen dat de vergelijking van de netto-salariëring tussen werkers in de overheids- en de particuliere gezond heidszorg belangrijk nadelig uitvalt voor de laatsten. Zowel in de ziekenhuisraad als in het ministerie van Volksgezond heid worden deze zaken nu intern be zien. LONDEN. (Reuter)Op het ogenblik zijn er in Groot-Brittannië 742.000 men sen zonder werk, ongeveer 141.000 meer dan bij de vorige telling in november van het afgelopen jaar. Dat heeft de Engelse minister van Arbeid, Michael Foot, in het Britse Lagerhuis meege deeld. Over de doorgaande lijn in het ver schijnsel van de persconcentraties als gevolg van de slechte economische situa tie toonde de Raad van Europa zich zeer ongerust. Van de onafhankelijke uitgave in de 18 aangesloten landen was sinds 1955 30 percent geëlimineerd. Het aantal abonnees was met 25 percent gestegen bij een bevolkingsaanwas van 15 per cent. De drie bedrijven zijn August Thyssen Hütte, Friedrich Krupp Hütten Werke en Mannes Mann. Ze hebben in hun aanvraag bij het gemeentebestuur van Rotterdam laten weten 60 miljoen van het te investeren bedrag te willen uitge ven aan milieubeschermende maatrege len. Het bedrijf zou daarmee aan de modernste eisen voldoen De milieu- overlast van een pelletiseerfabriek be staat vooral uit stof De fabriek krijgt een capaciteit van vier miljoen ton ertspellets per jaar. Pellets zijn „knikkers”, die gemaakt worden uit ruwe erts. Deze voorbewer king dient om door een menging van verschillende soorten erts bepaalde minder bruikbare ertssoorten toch bruik baar te maken voor de ijzer- en staal- produktie. DEN HAAG (ANP) Het WD-Ka- merlid Wiegel, die de regering kortgele den heeft gevraagd om naast de terbe- schikking gestelde 3 Va miljard gulden be lastingverlaging en steun voor de werk gelegenheid, nog eens één miljard belas tingverlaging toe te staan, heeft van de ministers Duisenberg (financiën en Bers- ma (sociale zaken) te horen gekregen, dat het niet zeker is dat een dergelijke maatregel er dit jaar nog komt. Er is wel een zogeheten „belasting- overloop”, overschotten aan belastinggeld dat meer is binnengekomen dan begroot was, als gevolg van prijsstijgingen. Hoe groot dat overschot is, valt nog niet te bepalen, aldus de ministers, die overigens meedelen dat extra-maatregelen ter be vordering van de werkgelegenheid nu ook weer niet uitgesloten moeten worden geacht. Mt v» „Ik onderschat de ernst van deze cij fers niet, maar een gedeelte van deze toeneming is normaal in verband met de tijd van het jaar”, zo zei de minister. Als het wetsontwerp „verdeling over opvolgende jaren van bedrijfslasten die verband houden met toekomstige wijzi gingen in lonen en prijzen” ongewijzigd wordt doorgevoerd, moeten de medici belasting gaan betalen over dat deel van hun pensioenpremie bestemd voor het waardevast houden van hun pensioenen. Dat kan hun vele duizenden guldens aan inkomen schelen. De artsen hebben al gedreigd met acties, als het ontwerp gewijzigd wordt doorgevoerd. Er is afgesproken, dat de organisaties hun bezwaren schriftelijk toelichten, waarbij zij zullen ingaan op de an- vaardbaarheid van het destijds gekozen referentiekader voor premies en pensioe nen. Op 6 februari zal een afrondend gesprek plaatsvinden. De Raadgevende Vergadering drong er in een resolutie bij de Raad van Minis ters op aan een standaardmodel redac tiestatuut te ontwerpen, waarin de vrij heid van meningsuiting en die van het vergaren van informatie worden gegaran deerd. Duidelijk werd hierbij gesteld dat dit statuut in het bijzonder moet waken tegen de invloed op de controle van zowel eigenaars als vakbonden. Er dien de binnen het kader van de Raad van Europa een informatiecentrum te wor den opgezet om alle gegevens over pers concentraties te verzamelen en daar naast adviserend te kunnen optreden ten aanzien van het overleven van een cri sis. Ten slotte moest er een definitie worden gevonden voor een verantwoor delijk informatiebeleid in een democrati sche samenleving. DEN HAAG (ANP). De Tweede Ka mer heeft gisteren besloten het voor volgende week geplande debat over de selectieve investeringsregeling uit te stellen. De schriftelijke voorbereiding voor dit debat kon niet tijdig afgerond worden. OCHTEN (ANP). De baksteenfa- briek Van Hesteren en Janssens in Och- ten zal met ingang van 3 februari voor maximaal zes maanden dicht gaan. Vol gens de directie heeft deze maatregel geen gevolgen voor het circa veertig man tellende personeel. De voorlopige sluiting is een gevolg van de grote produktie in de metselbaksteenindustrie. Nog 165 dagen... trow*»» volgens de heer Gründeman ook begrip getoond voor andere argumenten tegen het wetsontwerp: „Het was een heel open gesprek, men ziet wel in dat het niet onredelijk is dat wij willen vast houden aan de uitgangspunten van onze pensioenregeling”. Hoe het allemaal zal aflopen, kon de heer Gründeman nog niet voorspellen. Hij is niet optimistisch en niet pessimistisch. digt ook de stafleden van ziekenhuizen en andere instellingen. De vakbonden hebben zich gestoten aan het feit, dat in NZR-verband nor men zijn opgesteld voor de directiesala rissen. Bovendien hebben zij ontdekt dat op de begroting van de ziekenhuisraad een post van ongeveer een ton is uitge trokken voor een onderzoek dat eem extern bureau moet instellen naar de directiesalarissen. Desgevraagd kon van werkgeverszijde tijdens het cao-overleg geen opheldering worden gegeven. DEN HAAG De kracht van de argumenten die de organisaties van huis artsen en medisch specialisten inbren gen tegen de voorgenomen wijziging in de pensioenregeling zal in het kabinet ernstig worden overwogen. Dit heeft mi nister Duisenberg gisteren gezegd na een gesprek tussen een werkgroep uit het kabinet en vertegenwoordigers van de Landelijke Specialistenvereniging, Landelijke Huisartsenvereniging en Koninklijke Nederlandse maatschappij ter bevordering der Farmacie in het ministerie van Financiën. '■i „Men moet zich wel realiseren dat onze medewerking bij het totstandko men en voorbereiden van deze cao op het spel staat”, zo schrijft ABVA-be- stuurder J. van Geffen in het blad van zijn bond, „De Ambtenaar”. Van vak bondszijde is steeds bepleit, dat het ar- beidsvoorwaardenbeleid in de zieken huissector ten minste op gelijk peil met dat van de overheid moet staan. Dat overheidsbeleid wordt veilig en stabiel geacht, aan een apart beleid op dit punt bij de ziekenhuizen is geen behoefte. ROTTERDAM. Een combinatie van Duitse staalbedrijven wil aan de Dintel- haven in het Europoortgebied bij Rot terdam een pelletsfabriek voor erts bou wen. Daarmee is een investering ge moeid van 300 miljoen gulden. Het be drijf zal werk bieden aan 190 man. DEN HAAG De kans bestaat dat binnenkort de al maanden lang aan de gang zijnde onderhandelingen over een cao voor het gehele ziekenhuiswezen worden afgebroken. Het breekpunt zou dan zijn de kwestie van de werkings sfeer voor deze overeenkomst. Het gaat er daarbij om of de topfunctionarissen van gezondheidszorginstellingen wel of niet onder deze cao moeten vallen. De ziekenhuis-cao zou de eerste in deze sector zijn en naar schating voor een 200.000 werknemers gelden. Hoewel de regering nu niet ingaat op de suggesties van het Centraal Plan Bureau, overweegt zij voor 1976 wel enige matiging van de lonen. Dit zou dan samen moeten gaan met grotere De voorzitter van de Landelijke Speci alisten Vereniging, de heer A. M. Gründeman, zei na afloop van het ge sprek, dat ook het alternatief van een doorsneepremie aan de orde is geweest. De artsenorganisaties vinden dat echter geen goede oplossing, omdat dit zou betekenen dat jonge artsen veel moeten betalen om weinig rechten op te bou wen, terwijl zij maar moeten afwachten, of er „aan het eind van de rit” nog voldoende jonge artsen zijn die dan weer premie voor het pensioenfonds be talen. De ontwikkeling in de richting van een dienstverband in plaats van het vrije ondernemerschap, maakt dat zeer twijfelachtig en door een dergelijke ont wikkeling zou het draagvlak van de pensioenregeling te smal worden. De werkgroep uit het kabinet heeft De Kamer moet behandelen het rege ringsvoorstel de wet selectieve investe ringsregeling (sir) te wijzigen en de goedkeuring van het besluit inzake de beoordeling van de aanvragen voor een vergunning op grond van de sir. Luciano Lama (links), leider van het machtige Italiaanse vakverbond CGIL, Z heeft gisteren arbeiders opgeroepen een achturige staking te ondersteunen, waar- 3 in bij de regering zal worden aangedron gen op verhoging van de lonen en pen sioenen. Ook riep hij op tot strijd tegen het fascisme. Op de foto: de bijeenkomst -w in Rome bij de St. Jan van Lateranen. ,«s. km Die zelfde vraag ligt er, zo heeft Den Uyl toegegeven, ook nog steeds voor wat het effect van de Nederlandse inspuiting ter grootte van 3,5 miljard betreft. De overheid doet alles om bij het bedrijfs leven, de consument en de overheid de bestedingen op peil te houden. Grotere activiteiten van de overheid kunnen echter zeer wel samengaan met verla ging van de bestedingen elders, zodat het effect van een injectie in dat geval per saldo nul is. Het socialistische Kamerlid Voogd, die zich als enige Nederlandse parlementa riër in het persdebat liet horen, kon zich voorstellen dat men in bepaalde landen subsidie aan macht van de subsidiegever verbindt, maar in Nederland, meende hij, was daarvan totaal geen sprake. k»e massamedia mochten volgens hem niet de speelbal worden van de reclamema kers, maar alleen als culturele en infor matieve instellingen worden geleid. Over het afschaffen van de doodstraf, waarover de Raad van Europa een voor stel had ingediend, bleek in de juridische commissie zoveel onenigheid te bestaan dat dit punt van de agenda werd afge voerd, dwars I De enorme eindhoofdprijs in de Nationale Puzzelaktie „Geven voor Leven" in deze krant t.b.v. de kankerbestrijding in Nederland. Een sta-caravan van Belmont, type Sierra Nevada 25, Uw luchtkasteel op de grond. Een sta-caravan, |die werkelijk van alle gemakken is voorzien: gezellige slaapkamers, een aparte dinette, een comfortabele ■zithoek, een gascomfoor met oven, een gashaard, eigenlijk te veel om te omschrijven. Deze Sierra Nevada sta-caravan moet U zien en dat kan bij Belmont B.V. te Polsbroek, die deze caravan ter waarde |van/ 12.350,-ter beschikking heeft gesteld. De meningsverschillen liepen door de landen heen en ook dwars door de verschillende politieke partijen. „Vervroegde pensionering onbetaalbaar” deze week gezegd in een besloten verga dering van de PvdA-Tweede-Kamerfrac- tie. Conclusie van de open gedachten wisseling was, dat de situatie op de arbeidsmarkt er voorlopig beslist niet beter op zal worden, zodat het voor de minister weinig zin heeft om volgende week, wanneer oppositieleider Wiegel de regering aan de tand voelt, de zaken optimistisch voor te stellen. De regering zal er volgende week bij de interpellatie-Wiegel op wijzen dat onze welvaart nu eenmaal per definitie in sterke mate afhankelijk is van de situatie in het buitenland, en dan vooral in West-Duitsland. Daar heeft men on langs een injectie van 15 miljard toege diend. Het is nu maar de vraag of die snel effect zal hebben op de werkgele genheid. Het socialistische Tweede-Kamerlid Stoffélen, die lid is van de juridische commissie, vond dit uit principiële zowel als uit praktische overwegingen een on verklaarbare zaak. „Het is juist de Raad van Europa”, zo zei hij, „die onnoemelijk veel voor de mensenrechten heeft gedaan, die zich

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 19