Wetsontwerp Ambtenaar krijgt er T) is gereed 4 pet bij NA 900 JAAR VOLOP OORLO GSTUIG IN Weer bestand NEDERLAND TE KOOP van IRA op komst Hilversum 4 op komst klassiekers Hoogovens leent in Zwitserland Hoessein laat guerrilla’s niet toe hubo „ombudsman Ufiu Kaucustcin 64 Voor FAVETEX wm Meubelfabriek Oisterwijk Bi waarin Opgenomen de kennemer courant én het dagblad voor umuIden Het woord is aan FORD HERHAALT TIJDENS VRAAGGESPREK: VANAF 1 JANUARI Bazooka voor overval op Orly mogelijk hier gekocht F AGENDA Tijdelijk regen Van der Louw ziet af van landgoed MB ALLEEN OVERDAG Raketten WinkekentrumSchalkwijk: Dat is pas •atis voor niks. pagina 4 opruimen enDre Kortingen tot 50% nze 19010. lil tafels stoelen TV-kasten bankstellen slaapkamers wandkasten dekenkisten 9 9 9 11 2 3 HOUT BESTELLEN HUBO BELLEN Toonzaal: Amsterdam Leidsekade 102 (naast Lido, vlakbij Leidseplein), tel. 020 - 233917. Ma t/m za 9-18 uur. Uw kopje koffie staat klaar S tus2,TO,7L iimimiimmimiiiniiiimmimmimiii 13 15 17 17 19 21 23, 25 1 w 1 iiiiiiimiiiiiimiiiimmiimiiimimmiii bétere dames-, heren en kinderkleding voor FABRIEKSPRIJZEN 1 „Uitgesloten” Verkoop JUWELEN - - Bertus Aafjes: Hootdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave DamiatéPers B.V. Directie: Mr. H. C. V S laten ziel (Van onze parlementsredactie) WASHINGTON (Reuter en AP) President Gerald Ford van de Ver enigde Staten heeft gisteren opnieuw de verzekering gegeven dat „wij Amerika niet zullen laten wurgen” door buitenlandse olieproducenten. Verenigde Staten. ministerie (Van onze RTV-redactie) ADVERTENTIES X, "J Weersverwachting van het KNMI tot zaterdagavond: A I Ik praat liever met een boer dan met een dichter. Deze krant bestaat uit achtentwintig pagina’s BELFAST. (UPI) Begin volgende week zal de IRA, het Ierse Republi keinse Leger, bekendmaken dat opnieuw een bestand in acht zal worden geno men. CAIRO. (Reuter) Koning Hoessein van Jordanië heeft gezegd dat hij niet zal toestaan dat Palestijnse guerrilla’s naar Jordanië terugkeren en van daar uit acties tegen Israel ondernemen. Politiefunctionarissen op Schiphol en in Amsterdam achten desgevraagd de kans dat de raket vanuit Nederland zou PARIJS De Franse recherche die momenteel uitzoekt hoe de drie Palestij- nen voor hun beide recente overvallen op Orly aan hun zware oorlogswapens zijn gekomen, sluit de mogelijkheid niet uit dat die bazooka’s, pistolen en grana ten in Holland werden gekocht. In Ne derland moeten, volgens de Franse poli tie, drie of vier handeishuizen zijn ge vestigd waar licht en zwaar wapentuig van internationale herkomst te kust en te keur is te krijgen. (Van onze redacteur in Parijs, Frank Onnen) DEN HAAG. Als minister De Gaay Fortman van Binnenlandse Zaken zijn zin krijgt, zullen Nederlandse burgers zich in de toekomst met klachten en grieven tegen de overheid kunnen rich ten tot een zgn. commissaris van onder zoek. Deze commissaris, die gekozen zal moeten worden door de Tweede Kamer, krijgt speciale volmachten om te kun nen optreden. VRIJDAG 24 JANUARI 1975 65e jaargang nummer 68 de ge- Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. postbus 18; tel. adm.; 15437 en 16450, tel. redactie: 15389, na kantoortijd: 10709. Klachten bezorging 18.30 - 19.00 uur: 10519 postgiro: 273107; voor abonnementen adm. 3203571. Plein 1945 nr. 6 - IJmuiden Vuren schroten 0.95 p. m. Parana Pine 1.15 p. m. Latten tafels v.a. 49.50 Hubo boxen v.a. 22.50 IJmuider Courant I I I I I I I I 30388 van der Mije, H. P. Stuurman Abonnement - bij vooruitbetaling - f 11,80 p. mnd.; f 33,90 p. kwartaal (p. post f 40,—), p. jaar f 133,10, (p. post f 155,—). Losse nummers 55 ct. ROTTERDAM. (ANP) De burge meester van Rotterdam, André van der Louw, ziet af van het landgoed „Semira- mis” als ambtswoning. Hij wil bij het publiek de indruk wegnemen met een ruim salaris in een dure .woning te gaan zitten, die de gemeenschap veel geld gaat kosten. De burgemeester wil nu zelf een huis kopen ZURICH (Reuter). Koninklijke Ne- derlandsche Hoogovens en Staalfabrie ken NV gaat op de Zwitserse kapitaal markt een 8,5 pet, 15-jarige lening van 50 mln Zwitserse francs uitgeven. De uitgifte geschiedt in de periode van 30 januari tot 4 februari, zo heeft de Schweizerische Bankgesellschaft als lei der van het uitgifteconsortium bekend gemaakt. De uitgiftekoers zal worden bekendge maakt op 30 januari. De opbrengst van de lening zal worden gebruikt ter ge deeltelijke financiering van het investe ringsprogramma van de onderneming. In een vraaggesprek met het Egypti sche dagblad „El Achram”, zegt de ko ning vandaag: „Wij hebben een uiterma te moeilijke en pijnlijke ervaring achter de rug. Nu zien we de toekomst met vertrouwen tegemoet en moeten erg voorzichtig zijn. Terugkeer van de com mando’s is nu uitgesloten”. Maar hij weigerde zich uit te laten over eventuele plannen voor een mili taire operatie in het geval van een nieuw olie-enibargo, gericht tegen de DEN HAAG (ANP) Vanoch tend is overeenstemming bereikt over de salarismaatregelen-1975 voor de ambtenaren. Dit gebeurde in een vergadering van het centraal georganiseerd overleg in ambte narenzaken De maatregelen hou den in dat met ingang van 1 januari in verband met de prijscompensatie een salarisverhoging is toegekend van 3,25 percent met een minimum van 43,33 per maand. Weer rapporten Achtergrond Plaatselijk nieuws 4, 5, 7, Medische diensten Kastje kijken Puzzel Schrijvende lezers 11 Weg en wiel Kunst Radio en televisie Strips Economie Beurs Sport Paus Paulus heeft gisteren „met grote vreugde’’ de geloofs brieven in ontvangst genomen van de 27-jarige Oegandese Bernadette Olowo, die ambassadrice by de Heilige Stoel is. Het is voor het eerst in 900 jaar dat een vrouw haar land in het Vaticaan vertegenwoordigt. Vannacht opklaringen met mi nima van 5 graden aan zee tot 0 graden in het binnenland. Overdag veel bewolking met tij delijk regen en maxima van cir ca 7 graden. Eerst zwakke tot matige, later tot krachtig of hard toenemende zuidwestelijke wind. J. C. v. d. BOS ZEEWEG 220 IJMUIDEN TELEFOON 10188 zijn geleverd, vrijwel uitgesloten. „Een pistool, ook zoals in dit geval van Russi sche makelij, is niet minder moeilijk te bemachtigen dan een pakje sigaretten voor wie eenmaal de weg weet” aldus de Amsterdamse recherche, „maar dat hier zulke zware wapens als een raket verhandeld zouden kunnen worden, zon der dat wij daar weet van hebben, is een onmogelijkheid. Bovendien, voor zo’n zwaar wapen zal niemand genoegen nemen met een bedrag van 200 dollar; dat geeft veel te grote risico’s”. In soortgelijke termen uitte zich de rijkspolitie op Schiphol. Zij voegde er aan toe dat de kans dat de wapens direct vanuit Oost-Europa waren gele verd, aanzienlijk groter is. „Maar dan niet per vliegtuig, maar gewoon over land per auto”, aldus de toelichting. „Wegens de kans op kaping wordt nu op Schiphol op een of andere manier I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I HILVERSUM. De actie van Stichting Nederland Muziek, die al ruime tijd voor een extra zender pleit, geheel bestemd voor serieuze muziek, zal zeer waarschijnlijk met succes worden bekroond. Er zijn vergaande plannen voor een radio-station Hilversum 4, dat overigens alleen overdag in de lucht zou zijn. Minister Van Doorn van CRM staat achter deze plannen. Het NOS-bestuur behandelt vandaag een voorstel van de programmacommis- saris mr. W. Wagenaar, dat in dezelfde lijn ligt. De uitkomsten van de bespre king zullen voor 1 februari ter kennis van de minister zijn gebracht, omdat deze zo snel als mogelijk is wil komen tot verdere maatregelen. (Zie verder pagina 15 en 17) De liefhebbers van klassieke muziek, die in het algemeen niet het gevoel hebben door radio en televisie te worden verwend, zullen met voldoening kennis genomen hebben van de plannen tot creatie van een „Hilversum 4” door mi nister Van Doorn. Als het allemaal doorgaat, krijgt de actie „Theo Olof” haar zin: een apart radiostation dat voornamelijk concerten en actualiteiten in de klassieke sector ten gehore zal brengen. Een domper op de vreugde is onge twijfeld, dat het station alleen voor werklozen en huisvrouwen dienstbaar zal kunnen zijn, want het nieuwe station zal van zeven uur in de morgen tot vijf uur in de middag werken. Hoe het zaterdags en zondags zal zenden, moet nog worden bestudeerd. Er is dus een kans dat in de weekeinden en in de vroege ochtenduren ook de mensen die een geregelde werkkring hebben en daarin zo druk doende zijn dat zij niet de radio kunnen aanzetten, van het nieuwe station zullen kunnen genieten. Het is de vraag of klassieke muziek zich leent om in de vroege ochtend tijdens het scheren het humeur wat op te vrolijken, maar in ieder geval zal het al een vooruitgang zijn dat de minnaars van klassieke muziek zich niet meer gediscrimineerd zullen behoeven te voe len. Er is trouwens een kentering te bespeuren: ook bij de jeugd neemt de belangstelling voor het klassieke genre toe en dat lijkt voornamelijk een gevolg van het feit, dat de makers van wat „moderne jeugdmuziek” is gaan heten, zich ook geïnspireerd hebben gevoeld door het klassieke genre en dit in aller lei versies en variaties hebben laten doorklinken. Deze synthese die volko men natuurlijk aansluit bij de filosofi sche overweging dat alles wat is voort gekomen is uit alles wat was leidt er in de toekomst misschien nog eens toe. dat meer mensen gaan houden van „mu ziek” en niet alleen van genres of types. Wat dat betreft hebben Hilversum 3 en 4 eigenlijk een gezamenlijke culturele opdracht. vrijwel iedereen op wapenbezit gecon troleerd”, aldus de rijkspolitie. „Diplo maten zijn daarvan niet uitgezonderd”. Amerika zal Israel ongeveer 200 „Lan- ce”-raketten voor korte afstand verko pen waarmee kernkoppen kunnen wor den vervoerd, zo meldt de New York Times vandaag. Het is de eerste keer dat Amerika moderne ballistische raketten aan een land in het Midden-Oosten levert. Wel heeft Amerika eerder aan Israel jacht vliegtuigen en aanvalsbommenwerpers verkocht die kernbommen kunnen ver voeren. Op het ministerie heeft men deze week de laatste hand gelegd aan het wetsontwerp, dat binnenkort door de ministerraad behandeld zal worden. De speciale commissaris (een zgn. ombuds man) heeft de taak en de plicht burgers te helpen in hun strijd tegen de over heid. Zijn taak zal zich voorlopig beper ken tot klachten tegen de landelijke overheid. De commissaris, die in rang gelijk zal worden gesteld aan de president van de Hoge Raad, krijgt een staf ter beschik king, die de burgers moet verwijzen en eventueel moet bij staan in hun strijd. Als alle rechtsmiddelen al uitgeput zijn, kan hij echter niets voor klagers doen. Het is uitdrukkelijk niet de bedoeling dat de commissaris van onderzoek zich begeeft op het terrein van de rechterlij ke of administratieve organen. Om zijn werk te kunnen verrichten, zou de ombudsman het recht moeten hebben om ambtenaren te dagvaarden en onder ede te verhoren. Van tijd tot tijd dient de ombudsman verslag van zijn werk uit te brengen aan de Tweede Kamer. Namen en zaken zouden daarbij zoveel mogelijk geheim gehouden wor den. o.a. deze week Het recente bestand ging op 22 decem ber in en werd verlengd tot 16 januari. Omdat de Britse en Ierse regeringen niet zouden meewerken, werd eerst afgezien van een tweede verlenging. Een pompstation van de Londense ge meentelijke waterleiding in het noorden van de stad is gisteravond ernstig be schadigd door een bomontploffing die waarschijnlijk het werk was van het Ierse Republikeinse Leger. Vier mensen liepen lichte verwondingen op. Het was de eerste bomaanslag in Engeland sinds de reeks bomaanslagen voorafgaande aan Kerstmis en het bestand met de IRA. Andere leveranciers zijn in Monte Carlo, Tjecho-Slowakije en West-Duits- land gevestigd. Maar in Nederland zou vandaag toch wel de rijkst gevarieerde markt van oorlogstuig bestaan. De wapens en de granaten die tot twee maal toe in Orly werden gebruikt, zijn intussen geïdentificeerd. De bazook a’s waarmee een tank zelfs in repen kan worden geschoten, waren van Russische makelij. De prijs van zo’n zwaar oor logswapen is nog niet eens zo erg hoog. Voor 200 dollars of zeshonderd gulden ben je al eigenaar. Munitie is veel duurder. Een enkele granaat kost veertig gulden en een raket die met een bazooka wordt afgeschoten ongeveer 300 gulden. Al die en andere wapens worden echter niet per stuk verkocht. Een bestelling moet wel zo’n 10.000 geweren en een 100.000 kogels omvatten. Het transport stelt evenmin onoverko melijke problemen. De Franse contra spionage verdenkt verschillende Oosteu- ropese landen ervan dat ze in hun diplomatieke valiezen waarvan de afme tingen niet aan grenzen zijn gebonden, nog wel eens wat wapens verstoppen. Maar tenslotte fabriceert Frankrijk zelf ook oorlogstuig in alle maten en graden zodat terroristen het niet eens zo heel ver hoeven te zoeken. In een uitvoerig vraaggesprek met twee correspondenten van NBC-televisie zei Ford: „Als onze economie wordt gewurgd moet het land bereid zijn tot het nemen van tegenmaatregelen die noodzakelijk zijn voor ons zelfbehoud. Als men je bij de keel grijpt is het een kwestie van leven of dood”. Een van Fords gesprekspartners, John Chancello, die hem vroeg of het waar is dat er drie Amerikaanse divisies klaar staan voor onmiddellijke actie in het Midden-Oosten kreeg als antwoord van de Amerikaanse president dat hij „niet kan praten over militaire actie-model- len”. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van Defensie in Was hington zei later: „Wij hebben geen plannen om divisies naar het Midden- Oosten te sturen.” Ford herhaalde dat er „in het Midden- Oosten werkelijke oorlogsdreiging be staat”, maar sprak ook over een unieke mogelijkheid” voor minister Kissinger,, die bezig is met een nieuwe tussentijdse regeling tussen Israel en zijn Arabische nabuurlanden. Egypte en de Sovjet-Unie hebben in december gepleit voor hervatting van de Geneefse conferentie, waarvan Amerika en de Sovjet-Unie voorzitter zijn. De andere deelnemers zijn Israel, Jordanië en Syrië, hoewel dit laatste land de openingszitting boycotte. Amerika en Israel vrezen dat Russisch en Egyntisch vasthouden aan deelneming door de PLO, zal leiden tot zinloos bekvechten als de conferentie zou wor den hervat. Op de vraag aan Ford of het mogelijk is dat Amerika Israels bestaan zou ga randeren, antwoordde hij dat Israel nooit om zulke garanties heeft gevraagd en dat het, als het voldoende bewapend en economisch gesteund wordt, die ga ranties niet nodig heeft.” Riddarstraat 5 -Haarlem Tel. 023 - 320274. Als voorschot op de te verwachten loonontwikkeling in het bedrijfsleven wordt een salarisverhoging van 0,75 per cent gegeven plus een bedrag van 10 per maand. In maart zal, aldus een vandaag uitge geven communiqué van het ministerie van Binnenlandse Zaken, nader worden bekeken hoe de feitelijke ontwikkeling in de relevante bedrijfstakken is geweest. Voorts werd in de vergadering, onder voorzitterschap van de minister van Binnenlandse Zaken, De Gaay Fortman, overeenstemming bereikt over een ver hoging van het minimum aantal va kantiedagen tot twintig per jaar. In verband met de algemene salaris verhoging per 1 januari zullen voor ge pensioneerden overeenkomstige maat regelen worden getroffen. De verhoging van de ambtenarensalarissen sedert 1 ja nuari zal worden verwerkt bij de uitbe taling over de maand februari. Het over leg over onder andere de positie van de oudere werknemers zal nog worden voortgezet, aldus het ministerie van Binnenlandse Zaken. niet wurgen” - iy. «gwv'-V

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 1