Portisch boos op zichzelf Haarlem is al rond met Michels en Cruijff opgetogen over EC-loting NEDERLANDSE CLUBS ZIJN WEL TEVREDEN Twente bezorgd over reiskosten Mannucci en Munari blijven aan de leiding HOOFDPRIJS IN DE LOTTO Schuiten en SPORT»» Pijnen nu al de koplopers Heerenveen: Geen batig saldo Schaatssport zit in moeilijkheden Popadic SPORTIEF Zege Transol PI 7 IL” Hl V 2 Wellicht zondag debuut 9 Dolgelukkig i 49% jaar haantje de voorste z i 3 SPORT 23 q v 1975 JANUARI 2 4 V R IJ D A G Door Alexander Munninghoff Flinke jaap Schande en) Dienstplicht CR IANT 141 11 q T 3 3 - ■*- H Hl IRllOL W Morgen besteedt de Vara al z’n zendtijd aan de aktie ’’Houd Portugal Vrij”. Niet om ’n partij-belang te dienen. Maar wèl om te voorkomen dat ’n grote groep van arbeiders en kleine boeren door geldgebrek buiten spel wordt gezet En zoiets gun je in ’n demokratie zelfs je grootste vijanden niet. 50 Jaar was er fascisme en diktatuur in Portugal. Da’s ’n Vara-leven lang. Morgen willen we de demokratie ’n eerlijke kans geven. In het belang van al die gewone mensen in Portugal. ij S 5 K n s i s 4 I Ik Geiler maakt anti-reclame Van Kraay: Pittige maand. Jongbloed: Liever Twente gehad. Michels: Opgetogen. (Van onze sportredactie) 27 46 <oor u (ADVERTENTIE) g van tra Het rennersveld, waar de Nederlander Bob de Jong en de Zweed Las Carlsson een elfde plaats innamen, moet drie keer drie dezelfde parkoersen afleggen. Het leidende Italiaanse duo heeft op goed begaanbare wegen de mogelijkheid zijn voorsprong op de drie achtervolgende Fiat-equipes te behouden. HAARLEM. Tegen de verwachting in is Haarlem gisteren toch nog snel rondgekomen met de Joegoslavische spe ler Dragan Popadic. Kort nadat de prof gisteren naar zijn vaderland vertrokken was om zijn papieren in orde te maken, zette de Nationale Nederlanden, sponsor van Haarlem, het sein op groen door een aanvullend bedrag ter beschikking te stellen, waardoor de transfer financieel mogelijk werd. uur uur Al voor de tweede wedstrijd tegen het Poolse Legia Warschau gaf René van de Kerkhof te kennen dolgelukkig te zullen In de strijd om de Europa Cup-2 zijn de ontmoetingen tussen PSV en het voor Nederland bekende Benfica en het duel Real Madrid-Rode Ster Belgrado op pa pier zonder meer de aantrekkelijkste wedstrijden. In het UEFA-Cuptoernooi moet FC Amsterdam proberen om na Fortuna Düsseldorf nu een tweede Duit se club, FC Köln, uit te schakelen. FC Twente komt in diezelfde Europa Cup-3 in de kwartfinale tegenover Velez Mos tar te staan. De Joegoslaven schakelden het Engelse Derby County uit. Benfica Lisboa als tegenstander in de kwartfina les van de Europa Cup voor bekerwin naars, is bij de meeste PSV’ers bijzonder goed ontvangen. Afgezien van het nadeel dat de Eindhovenaren eerst thuis moeten spelen, geven de meeste PSV’ers, zich een redelijk goede kans om de halve finale te bereiken. een outsider, omdat deze 3ich door zijn zakelijke beslommeringen onvoldoende op het internationale schaatsgebeuren heeft kunnen prepareren. Het ziet ernaar uit de de tribunes zaterdag en zondag in Heerenveen rede lijk bezet zullen zijn. In voorverkoop gingen tot dusver 5600 kaarten de deur uit. Blijft het weer goed, dan verwacht men zo’n toeloop, dat de uitgaven er is een begroting van 85.000 gulden ge maakt kunnen worden gedekt. Over een batig saldo word, niet meer gespro ken. De tijd waarin de ijsstadions tot en met de laatste plaats uitverkocht waren, zoals bijvoorbeeld in 1971, toen Dag Fornaess dank zij de verkeerde wissel van Jan Bols in Heerenveen Europees kampioen kon worden, behoort allang tot het verleden. k (Van onze sportredactie) 1 1Z. er maar moeilijk om glimlachen. Smej- kal had van die halve misstap van Portisch kunnen profiteren, als Sosonko inderdaad had gedaan wat we in de demonstratiezaal onder leiding van Rob Hartoch hadden bedacht. Er zaten na melijk een paar kansrijke stukoffers in de slotstand en die wilden we natuurlijk op het bord uitgevoerd zien. Maar So sonko bleek veel verder gekeken te heb ben en deed dit dus niet, waarna de vrede werd getekend. Het grootmeester- resultaat kan hem al haast niet meer ontgaan, gegeven zijn blakende vorm. MONTE CARLO (AFP) De Italia nen Sandro Munari en Mario Mannucci hebben met hun Lancia Stratos alle kans hun eerste plaats in de Rallye van Monte Carlo in de laatste klassements proeven te behouden. De resterende 43 van de 100 gestarte combinaties moesten donderdagnacht nog 780 kilometer afleg gen door de bergen in het achterland. DEN HAAG. De Nederlandse deelnemers aan de Europese bekertoernooien zjjn over het algemeen bijzonder tevreden met de tegenstander die donderdagmiddag bij de loting in Zurich te voorschijn kwam. Ook Rinus Michels en Johan Cruijff waren opgetogen dat Barcelona, dat nog in de strijd om de Europa Cup voor landskampioe nen zit, in deze tijd waarin de Catalaanse club het in de competitie erg moeilijk heeft, tegen het Zweedse Atvidaberg goede kansen heeft om tot de laatste vier door te dringen. De Engelse bookmakers gaven direct nadat de loting bekend werd, Barce lona de beste kansen op de Europa Cup 1. zijn blij met Benfica. Daar sluit ik me dan maar bij aan”. „Nog vijf jaar deze winters en het schaatsen wordt een arme sport”, zegt Leen Pfrommer. „Wij missen de natuur- winters, die veel jong talent naar voren schuiven. De schaatsers van de geweste lijke en nationale top krijgen wel gele genheid om optimaal te trainen, maar daarmee wordt de basis steeds smaller. Achter de kernploeg gaapt dan een die pe kloof. Jan de Vries uit IJhorst is eigenlijk de enige die aansluiting kan krijgen’’. De UEFA heeft Amsterdam gewaar schuwd dat bij de Europa-cupwedstrij- den geen vuurwerk meer mag worden afgestoken. Gebeurt dit tegen FC Köln weer dan krijgt Amsterdam een forse boete. BERCK- (AFP)De Nederlandse bas- ketbalkampioen Transol RZ heeft in de kwartfinalegroep B. van het toernooi om de Europa Cup voor landskampioenen in Berck verloren van de plaatselijke vere niging: 94-102. De Rotterdammers krij gen toch twee winstpunten, omdat het eerste duel winnend was afgesloten: 94- 84. De ruststand in Berck was 49-49. Het duel werd bijgewoond door 5000 toe schouwers. Voor Amsterdam-trainer Pim van de Meent betekent de confrontatie met FC Köln (eerst uit) een weerzien met een oude bekende: trainer Cajkovski. Van de Meent maakte in zijn nadagen als actief voetballer bij het Utrechtse DOS de Duitse trainer enige tijd mee. Bij FC Amsterdam is men niet ontevreden over het resultaat van de loting. De lieverdjes bewezen immers al tegen Fortuna Dusseldorf niet voor hun Duitse tegen standers te hoeven onderdoen. Köln draait overigens momenteel wel stukken beter dan Düsseldorf. Met 20 punten uit 17 wedstrijden staat de FC op een gedeelde zesde plaats in de Bundesliga. Manager Ton Bruins Slot, die voor Amsterdam als scout optreedt: „FC Köln is natuurlijk geen gemakkelijke tegen stander. Er staan zeker vier goede spe lers, Overath, Muller, Löhr en Weber in. Aan de andere kant is het weer eenvou dig voor ons, omdat we de ploeg de komende weken gemakkelijk zelf kun nen volgen en ook de reis naar Keulen natuurlijk gemakkelijk is”. Jan Jong bloed ziet ook niet tegen de confrontatie op. „Al had ik liever FC Twente gehad. Die zouden wij momenteel kunnen pak ken". De laatste grote internationale succes sen van FC Köln dateren van 1971, toen de ploeg tot de halve finale van de Europa Cup-3 doordrong, een prestatie die het elftal twee jaar tevoren al in het toernooi voor bekerwinnaars had gele verd. O <u q zijn met Benfica als volgende tegenstan der. Ook tweelingbroer Willy van de Kerkhof was verheugd met de Portugese bekerkampioen„Benfica lijkt mij een vrij gunstige tegenstander om verder in het toernooi te komen. Ik heb nog nooit tegen een Portugees topteam gespeeld. Ik geloof niet dat Benfica nog dezelfde sterke ploeg heeft als een jaar of vijf geleden. Eusebio en Simoes spelen welis waar nog mee, maar ik dacht wel dat die twee spelers op dit moment over hun top heen zijn. Eusebio is inmiddels la 33 jaar. Nene en Jordao schijnen mo menteel in Benfica voor het nodige vuurwerk te moeten zorgen. Nee, natuurlijk mag dat niet. Tenmin ste, niet tegenover een toernooicomité dat een jaar lang al het mogelijke doet om vechtschakers naar zich toe te halen- Ronduit een schande is het, dat moest maar eens gezegd. Slechts als het wer kelijk niet anders kan, zal ik het voor de rest van dit toernooi nog over Geiler hebben. Furman is heel andere koek, ook al heeft hij tot nu toe alles remise gespeeld. Hij vertoont wel degelijk initi atieven, maar is in de afwerking niet doortastend genoeg misschien. In ieder geval kunnen we nu begrijpen hoe Kar pov, die onder Furmans hoede staat, aan dat dynamische remise-schaak van hem is gekomen. De winstpartijen waren dun gezaaid in de achtste ronde. Alleen Hübner haalde in de eerste zitting het onderste uit de kan tegen Langeweg, die een pionoffer had gebracht, maar er na een paardzet niet meer aan te pas kwam. Hort won in tweede zitting van Popov, en dat was toch niet volgens de ver wachtingen die de Bulgaarse stelling aanvankelijk opriep. Een moment van aarzeling was echter al genoeg voor de Tsjech om resoluut het initiatief te grij pen, waarna de rest vanzelf ging. Portisch was een beetje boos op zich zelf, omdat hij Browne vlak voor de tijdcontrole had laten glippen. De Ame rikaan was de eerste om toe te geven dat hij door het oog van de naald was gekropen: „Ik werd er doodziek van, van die stelling van mij”, brulde hij harte lijk tijdens het analyseren. Portisch kon Haarlem en Popadic waren het giste ren al wel eens geworden over de finan ciële eisen van de Joegoslaaf. Arnoldy: „Hij heeft dat met zo scherp gesteld, omdat hij de resterende wedstrijden van de competitie wil gebruiken om zich in de kijker te spelen. Aan het einde van deze competitie is hij wat ons betreft weer transfervrij. Haarlem heeft de beslissing voor deze aankoop moeten ne men, zonder dat het Popadic ooit in actie heeft gezien. Het bestuur is daarom noodgedwongen (de voor de Joegoslaaf ingelaste oefenwedstrijd tegen Papen- drecht werd afgelast) afgegaan op het oordeel van Kristensen (twee jaar gele den twee maal tegenstander van Popadic in UEFA-cupduels), Van Hanegem (die toen ook tegen hem speelde Ramljak (Joegoslavische vriend van Popadic) en Den Haag-trainer Boskov. Arnoldy: „Hun oordeel was onverdeeld gunstig.” Jos Hermens is in Christchurch vierde geworden op de 5000 meter. Hij finishte in 13 minuten en 41,8 seconden. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM. Op de openings avond van de Rotterdamse zesdaagse in het sportpaleis Ahoy zijn de kaarten geschud voor de eindzege. Na de eerste koppelkoers nestelden de favorieten Roy Schuiten en René Pijnen zich aan de leiding. Toch werd de bewering van Zesdaagse-dirigent Peter Post, dat in Rotterdam „de beuk erin zou gaan”, geen waarheid. De 60 minuten durende koppelkoers, waarin toch de grote klap pen moeten vallen, ademde een zekere matheid uit De ongeveer 3000 toeschou wers konden de handen dan ook maar nauwelijks op elkaar krijgen voor de verrichtingen van de 13 koppels. De stand: 1. Schuiten/Pijnen (Ned.) 77 pnt, 2. Duyndam-Karstens (Ned.) 75, op een ronde: 3. Sercu/Van Lancker (Bel/- Fra.) 61, 4. Gilmore/Stevens (AuszBel.) 37. Adrie van Kraay: „Maart zal voor PSV wel een pittige maand worden: KNVB-bekervoetbal, als we tenminste van Wageningen winnen, Europa-Cup- voetbal en daartussen door nog een aantal competitiewedstrijden. Maar ja, als we al die wedstrijden achter de rug hebben, weten we tenminste wat voor ploeg PSV is” Kees Rijvers: „De jongens Pfrommer heeft alleen angst voor de 500 en 1500 meter, afstanden waarop de Nederlanders momenteel niet sterk zijn. Een gunstige uitzondering vormt natio naal kampioen Kuipers, die Pfrommer, samen met wereldkampioen Sten Sten- sen en Jury Kondakov tot de favorieten oor Heerenveen rekent. De Zweedse alhouder Göran Claeson is in de ogen van de Nederlandse coach niet meer dan WIJK AAN ZEE. Afgelopen zomer speelde de Russische schaakgrootmeester Geiler in het Amsterdamse IBM-toer- nooi. Zijn optreden aldaar was ver bene den de maat. Ik heb Geiler toen, in Amsterdam, geïnterviewd, maar er kwam zo weinig belangwekkends uit, dat ik maar van publikatie heb afgezien. De aantekeningen van dat gesprek kwam ik gisteren toevallig tegen. „Iede re grootmeester heeft weleens een inzin king”, had Geiler me toevertrouwd. En verder staat er op het blocnote: „Ik probeer altijd zo goed mogelljk te spe len. Dat moet ook wel, want schaken is mijn leven. Als ik het erbij laat zitten, heeft dat een direct ongunstig effect op mijn bestaan. Dus daar pas ik wel voor op”. Joop van Dale is voor zijn gele kaart in de wedstrijd tegen PSV voor één duel geschorst. Bij Haarlem kreeg Polderman een wedstrijd voorwaardelijk en 100 gulden boete. Tom Okker heeft tijdens indoorwed- strijden in Philadelphia in drie sets ver loren van de Amerikaan Gerulaitis. “I De UEFA heeft het protest van Derby County, dat zich in het duel met Velez Mostar benadeeld voelde door ar bitrale beslissingen van Charles Corver, afgewezen. Eén van de bekendste mannen uit Velez Mostar, tegenstander van FC Twente, is doelman Marie, die tijdens het wereldkampioenschap uitblonk.Ma- ric zal echter niet tegen Twente in het veld kunnen komen vanwege het ver vullen van zijn militaire dienstplicht. Een andere bekende speler, die wel in actie zal komen, is de international Ba- jevic. Niels Overweg is de enige FC Twente-man die al eens in Mostar voet balde. In 1971 speelde hij in Jong Oranje tegen diezelfde Bajevic. Velez Mostar is voor Twente een volkomen onduidelijke tegenstander. Het enige dat Spitz Kohn van de Joegoslaven weet, is dat het zeer technische spelers zijn en „dat ze pro- duktief zijn, anders krijg je er tegen Derby geen vier doelpunten in”. Kohn is blij dat het geen Duitse tegenstander is geworden, „want bij die Duitsers is het meer een kwestie van krachtvoetbal”. Bij Twente is men blij dat eerst uit wordt gespeeld. Voor zakelijk directeur Guy Defaix, die weliswaar kansen ziet dat de kwartfinales worden bereikt, is Velez Mostar minder aantrekkelijk. „De club is geen publiektrekker en de reis naar Mostar kost nogal wat”. De volledige loting voor de Europese beker toernooien Europacup I: Bayern München (Wdl)-Ararat Jerevan (Sov), Leeds United (Eng.)-Anderlecht (Bel), Ruch Chorzow (Pol)-St. Etienne (Fra), Barcelona (Spa)-Atvidaberg Stockholm (Zwe). Europese beker voor bekerwinnaars: Real Madrid (Spa)-Rode Ster Belgrado (Jsl), Malmö (Zwe)-Ferencvaros Boedapest (Hon), PSV (Ned)-Benflca (Por), Bursaspor (Tur-Dlnamo Kiev (Sov). Eefa-beker: Velez Mostar (Jsl)-FC Twente (Ned), Juventus Turijn (Ita)-Hamburger SV (Wdl), FC Köln (Wdl)-FC Amsterdam (Ned), Bantk Ostrawa (Tsj)-Borussla Mönchen-glad- bach (Wdl). DEN HAAG. De uitslag van lotto en toto van 19 januari 1975 zijn: Lotto: Aantal deelnemers: 1.083.200. Inleg f 4.115.634 Prljzenbedrag: 2.121.857. Ie prijs1 winnaar, die netto f 500.000 ont vangt. 2e prijs: 15 winnaars, die elk bruto 13.032 ontvangen. 3e prijs: 453 winnaars, die elk per kolom f 647 ontvangen. 4e prijs: 15.451 winnaars, die elk per kolom f25 ontvangen 5e prijs: 22.928 winnaars, die elk per kolom f 17 ontvangen. Toto no. 3. Deelnemers: 297.580. Inleg: f 828.674. Prijzen- bedrag: 445.092. Ie prijs: geen winnaars. 2e prijs: 44 winnaars, die elk bruto 3819 ontvangen. 3e prijs 946 winnaars, die elk per kolom f 219 ontvangen. Haarlem-secretaris Arnoldy„Daar moesten we op wachten. Popadic moet ook zijn papieren nog wel in orde ma ken, maar dat kan nu geen probleem meer zijn. Het voornaamste was dat we er geld bij zouden krijgen om aan de wensen van Popadic te kunnen voel- doen. „Vandaag probeert Haarlem de benodigde documenten bij de KNVB nog in orde te krijgen, zodat Popadic zondag in de wedstrijd tegen FC AnV sterdam kan debuteren. Morgen gaat het wéér om gewone (Van onze sportredactie) SCHIPHOL De schaatsers uit Ne derland, Noorwegen en Zweden, die donderdagmiddag gelijktijdig op Schip hol arriveerden, spitsten hun oren toen de weersverwachting voor het komend weekeinde bekend werd gemaakt Heer enveen rekent op droog weer. „Maar”, zegt trainer-coach Leen Pfrommer van de Nederlandse ploeg, „regen kan mij niets schelen. Voor het publiek zal dat natuurlijk erg zijn, maar ik heb liever windstil weer met regen, dan storm zonder regen”. De schaatsers hebben het tijdens de grote internationale toernooien al jaren lang met slecht weer moeten stellen. Ook het Europees kampioenschap, dat zaterdagmiddag 2 uur in het Thialf- ijsstadion van Heerenveen gaat begin nen, zal geen optimale omstandigheden opleveren. Timman is met zijn hoofd tegen een gesloten deur opgelopen, of zoiets; hij heeft een flinke jaap op zijn voorhoofd en maakt een verre van fitte indruk. Donner profiteerde ervan en kwam wonder boven wonder nog goed weg uit een slecht staand middenspel. Duidelijk zal het nooit worden, wie ten slotte beter stond. Uit de meestergroep geen nieuws van betekenis, behalve dan dat Böhm ook tegen Schmidt niet ver der kwam dan remise, vanuit» een duide lijk betere stelling- Dat was hem tegen Dvorecki een paar ronden eerder ook al overkomen. „Ik kan niet méér winnen”, was zijn mismoedigd commentaar. Een lust voor het oog is het spel van wereld kampioene Gaprindasjvili. Ada van der Giessen werd in ijltempo door de Russin van het bord gecombineerd. Grootmeestergroep 8e ronde:Kavalek (Ame)- Gligoric (Jsl) ïi-ii; Furman .(Rus)-Ree (Ned) 14-14; Hübner (Wdl)-Langeweg (Ned) 1-0; Kuijpers (Ned)-Geller (Rus) 14-14: Popov (Bulg)-Hort (Tsj) afgebr.; Donner (Ned)-Tim- man (Ned) 14-14; Browne (Ame)-Portisch (Hong) 14-14; Sosonko (Ned)-Smejkal (Tsj) 14- 14; 7e ronde: Hort (Tsj )-Kuij pers (Ned) l-o: Smejkal (Tsj)-Browne (Usa) 1-0. Stand na 8 ronden: 1. Portisch 614, 2. Smejkal 6, 3. Kavalek 514, 4. Sosonko 5, 5. Hort 414 en 1 afgebr. 6-7. Browne, Timman 414, 8-10 Gllgorlc, Furman, Hübner 4, 11-12. Donner, Geiler 314, 13. Langeweg 214, 14. Popov 2 en 1 afgebr., 15. Ree 2, 16. Kuljpers 1. Meestergroep, 8e ronde: Böhm (Ned)- Schmldt (Polen) 14-14; Timman (Ned)-Bukic (Jsl) 14-14; Vadasz (Hong)-Martz (Ame) 0-1; Sznaplk (Polen)-Sigurjonsson (IJsl) 1-0; Wein stein (Ame)-Dieks (Ned) 0-1, Portisch (Hong)- Ligterink (Ned afgebr.: Dvorecki (Rus)- Ciocaltea (Roem) 14-14: Ek Zweden)-Enklaar (Ned) 0-1. Stand na 8 ronden: 1. Dvorecki 614, 2. Schmidt 514. 3. Ciocaltea 5, 4. Llgterink 414 en 1 afgebr., 5-6. Dieks Sigurjonsson 414, 7-9. Bukic, Vadasz, Sznapik 4, 10. Portisch 314 en 1 afgebr.; 11-13. Enklaar, Böhm, Martz 314, 14. Weinstein 3. 15 Ek 2, 16. Timman 114. De partijen voor de 10e ronde zijn: Groot meestergroep Kavalek-Furman, Hf>bner-Gli- goric, Kuijpers-Ree, Popov-Langeweg, Don- ner-Geller. Browne-Hort. Sosonko-Timman. Smejkal-Portisch. MeestergreepBöhm-Tlmman, Vadasz- Schmidt, Sznapik-Bukic, Weinstein-Martz, Portlsch-Sigurjonsson, Dvorecki-Dieks, Ek- Llgterink, Enklaar-Ciocaltea. Damesgroep, 4e ronde: Podrajanskaya (Isr)- Ivanka (Hong) 0-1, Vreeken (Ned)-Teodorescu (Roem) 14-14, Veroczy (Hong)-Eimert (Wdl) 1- 0, Pihajlic (Jsl)-Bëlle (Ned) 1-0, Gaprindasjvili (Rus)-v.d. Giessen (Ned) 1-0, v.d. Mije (Ned)- Georgieva (Buig) afgebr. Stand na 4 ronden: 1-2. Gaprindasjvili, jvan- ka 4, 3-4. Vreeken, Veroczy 3, 5. Pihaljlic 2, 6. Van de Mije 114 en 1 afgebr. 7-8. Vd. Giessen, Teodorescu 114 9. Georgleva 1 en 1 afgebr. 10. Elmert, L 11. Belle 14, 12. Podrajanskaya 0. «w >MB ÏW>| 1 Hij weet het dus wel, om met Paul van Vliet te spreken. Maar waarom is zijn spel in Wijk aan Zee dan nu zo volstrekt initiatiefloos? Zit Geiler soms nog steeds middenin die inzinking? Maar dan begrijp ik niet waarom de Russische schaakbond hem in plaats van Karpov heeft gestuurd, want zijn optreden hier begint zo langzamerhand een anti-recla- me voor het Sowjet-schaak te worden. Een andere mogelijkheid is dat Geiler, die nu net de 50 gepasseerd is, maar net doet alsof hij een inzinking heeft en in werkelijkheid gewoon geen zin meer heeft in een spel. Dat hij zo gauw mogelijk een punt wil delen met tegenstanders die nog in hem geloven, zoals Kuypers gisteren, om daarna wat rond te drente len, een borrel te pakken een hoogwaar dig filtersigaret je op te steken, of te bridgen. Geen zorgen aan je kop, lekker relaxen na een jaar of 30 creatief schaak' Mag het alstjeblieft? ’8 S «Ml S-f JÉ

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 23