Leden Britse Labour-regering mogen naar eigen inzicht stemmen Nixon-fonds vraagt nu ook Bomaanslag op hotel Belfast in Crisis dreigt in Portugal Gezondheidsraad onderzoekt acupunctuur Grootste deel Nu onderhoud van bromfietsers minister, Meeus draagt al helm en bonden geld in buitenland Mislukte opstand in Dahomey „Ruw weer”-Iist misleidde kaper W.-Duitsland wil 'Europol' legen drugs smile" JU Fi a 4 #1 7 „Service with ■■HBS A Kissinger zal ex-president bezoeken Wedden Witboek Vangst Gevolgen u „VN-FUNCT1ONARIS ERBIJ BETROKKEN” „Strijdkrachten willen in politiek blijven” VP no AC- 24 JANUARI 1975 BINNEN- EN BUITENLAND 3 er (Van onze redacteur in Londen, Rudolf Bakker) loi ak •ug lier nen rant ■ken iden Bondgenootschap straf (Van onze redacteur in Bonn) angst jetten ipatie :nvb igage ij den Het g uit anden BONN West-Duitsland wil de illegale handel in drugs die tus sen Nederland en de Bondsrepubliek plaatsvindt, drastischer gaan bestrijden. De ministers van binnenlandse zaken van de Westduitse deelstaten zullen op een van hun komende periodieke conferenties dit probleem bespreken en voorstellen voor de federale regering in Bonn formuleren. Deze zou dan in Den Haag stappen moeten onder nemen. Ook de samenwerking tussen de politie van Nederland en de Bondsrepubliek op dit terrein zou moeten worden uitgebreid. (1) EEG-referendum in juni het lidmaatschap van de EEG zal dienen te stemmen. d (Van onze parlementsredactie) (2) i het- bromfietshelmen. n op ooid. i van oofd Aziz Idus ten. Het oude Engelse reclame-motto „Service with a Smile” (dienst met een glimlach) kon van toepassing zijn op deze foto van de nieuwe aartsbisschop van Canterbury, dr. Donald Coggan, bij de kathedraal van het Engelse Canterbury. Vandaag wordt dr. Coggan als aartsbisschop aldaar geïn stalleerd. Inderdaad arresteert de politie in de Bondsrepubliek steeds vaker drug handelaren (dealers), die hun koop waar uit Nederland importeren. Zo arresteerde de politie van de deelstaat Hessen, in november van het vorig jaar, een bende handelaren in verdo vende middelen, die iedere veertien dagen een forse hoeveelheid drugs van Nederland naar Hessen smokkel de. Men kwam deze handelaren op het spoor door het volgen van een auto met een Amerikaans kenteken. De auto werd vlak voor de grens met waarin de huidige situatie rond het refe rendum wordt geanalyseerd aan de hand van gesprekken met politici en experts in Londen. De aanstichter was kapitein Janvier Assogba, de minister van arbeid in de militaire revolutionaire regering. Hij is inmiddels van zijn post ontheven en veroordeeld tot 60 dagen vesting straf. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Henry Kissinger, zal in het komende weekeinde ex-president Nixon bezoeken in diens villa in het Califomi- sche San Clemente. Het zal de eerste maal zijn dat de twee elkaar ontmoeten sinds Nixon aftrad. DEN HAAG. Staatssecretaris Hen driks van Volksgezondheid laat de Ge zondheidsraad onderzoeken of acupunc tuur in Nederland meer kan worden toegepast. Het instellen van een univer sitaire leerstoel voor deze tak van ge neeskunde acht hij echter nog niet aan de orde. Dit antwoordde de heer Hen driks gisteren in de Tweede Kamer op vragen van de democraat Beekmans. Sinds Dahomey op 1 augustus 1960 onafhankelijk werd, heeft het land vijf geslaagde militaire staatsgrepen gekend. De laatste keer was dat op 26 oktober 1972, toen Kerekoe aan de macht kwam. In de afgelopen 15 jaar is er ongeveer tien maal een wisse ling van staatshoofd geweest, waarbij burgers en militairen elkaar afwissel den. in chij- nkse Het eren, een be- COTONOE (AFP). In de West- afrikaanse staat Dahomey is dinsdag jl een militaire opstand mislukt, zo heeft gisteren de woordvoerder van de regering te Cotonoe bekendge maakt. et- )ns zee iek het de se- ni- Naar het ministerie van buitenlandse zaken gisteren bekendmaakte, beschouwt Kissinger de visite als een particulier bezoek bij een „vroegere medewerker en vriend”. elij- mer) acht even Ge zi jn niet nor- nd ie- gd ng jn, li st* >n- net een we- ude het and :hte elen het Li- dat teen :un- stel- ieze het buitenland bedelbrieven rondsturen om de voor een serie processen benodig de één miljoen dollar bijeen te brengen. en- de eur ou- V’ia de- tot rd- ild. •me an- 300 en- de aai Gisteren heeft de minister een per soonlijk onderhoud met directeur Meeus gehad, dat hij louter als „informatief” kenschetste. Zoals bekend is, zijn na een actie in het bedrijf 25 chauffeurs ontsla gen. Drie man en een vakbondsfunctio- naris zijn daarop in hongerstaking ge gaan om zo af te dwingen dat de ontslagenen weer worden aangenomen. s.lr. De minister van binnenlandse za ken van de deelstaat Noordrijnland- Westfalen, Willy Weyer, beklaagde zich dezer dagen op een persconferen tie over het feit dat Nederland, als gevolg van een liberale wetgeving, een van de hoofdleveranciers van hard en soft drugs voor zijn deelstaat was geworden. Het gebruik en de verkoop van „soft drugs” (bijvoor beeld hasjiesj) zijn in de Bondsrepu bliek verboden. Een soortgelijk bondgenootschap tus sen communisten en de beweging van de strijdkrachten tekende zich de laatste weken af in de strijd om de wet op de eenheids-vakbond. Die wet leidde tot een kabinetscrisis, die Portugal nog niet te boven is. De socialisten en PPD-ers zul len zich komend weekeinde beraden of hun partijen moeten blijven deelnemen aan de regeringscoalitie. Als de berich ten van gisteren in de „Diario de Lisboa” en de „Diario Popular” juist zijn, zou dat betekenen dat „zout in wonden wordt gewreven”, zoals een Westers di plomaat het uitdrukte. Volgens de regeringswoordvoerder zou kapitein Assogba met militairen van een pantsereenheid in Oeida waarover hij het bevel voerde, aan stalten hebben gemaakt naar Cotonoe op te trekken. Hij werd er van be schuldigd militairen tot rebellie te hebben aangezet en het staatshoofd, In 1973 Verkeer en :ft gis- aanden lan de an Be- ig Jaar. met deze gang van zaken. De grens is zo „lek”, dat ’t smokkelen van vooral „soft drugs” bijna niet te vermijden is. Het komt steeds meer voor dat handelaren „soft drugs” met opium prepareren en vervolgens over de grens smokkelen”. Een bom in een koffer heeft gisteren grote schade aangericht in de foyer van hotel Europa in Belfast, een modern van staal en glas opgetrokken hotel. Er zijn geen gewonden. Twee gewapende mannen die de koffer plaatsten, gaven het personeel en de gasten twintig minuten tijd om te vertrekken. Ondanks de veiligheidsmaatregelen is het hotel al enkele tientallen malen het doelwit van aanslagen geweest. De Britse eigenaar heeft onlangs een hoge Britse onderscheiding ontvangen voor zijn volharding. De foto toont hoe het hotelpersoneel over de glasscherven terugloopt naar het gebouw na de ontploffing. In de En gelse stad Leeds heeft de politie gisteren nog juist bijtijds een bom onschadelijk gemaakt die in een warenhuis was geplaatst. De politie kwam in actie toen de telefoniste van het warenhuis van een onbekende man de mededeling had gekregen dat er in het gebouw enige bommen zouden ontploffen, als men hem geen 50.000 pond zou geven. Na enkele minuten vond men in een toilet op de eerste verdieping een bom in een linnen tas. luitenant-kolonel Korekoe, te hebben beledigd. Voorts zou een oud-minister, Bertin Borna, die nu een hoge post bij de Verenigde Naties bezet, bij de opstan dige actie betrokken zijn. De regering van Dahomey heeft de VN gevraagd Borna naar zijn land terug te sturen. Via de staatsradio werden alle mi litaire verlofgangers opgeroepen zich direct bij hun onderdeel te melden. Premier Wilson maakte geen bijzon derheden over de tactiek van het refe rendum bekend. Hij stelde echter witboek in uitzicht, dat over enige ken zal verschijnen. Hierin zullen alle mogelijk te volgen procedures worden opgesomd. Ook zullen daar de talloze vragen aan de orde komen die men zich nu al over de consequenties van de referendumcampagne stelt. De premier noemde onder meer de door de regering te volgen informatiepolitiek, de financie ring van de campagne, de verdeling van de zendtijd over voor- en tegenstanders, de vorm waarin de vraag aan het volk Rot- tegen De D’66 er had gevraagd, of er niet op korte termijn één of meer deskundigen uit de Chinese Volksrepubliek naar Ne derland gehaald kunnen worden om hier hun kennis te spuien. Hendriks gaf Beekmans toe, dat in China één derde van de verdovingen via acupunctuur tot stand komt. Maar hij zag geen aanlei ding om erg veel vaart te zetten achter een ruimere toepassing hier. Hoewel acupunctuur een traditionele wijze van genezen is, weten wij er in ons land nog maar weinig van. In zijn antwoord hield de staatssecre taris de mogelijkheid open dat acupunc tuur in Nederland veel meer toegepast gaat worden. Beekmans, mevrouw Kor- nelissen (KVP) en Van Dijk (VVD) wil den, dat de overheid onderzoekt in hoe verre in sommige Nederlandse instituten op dit terrein al vorderingen zijn ge boekt. Zij krijgen hun zin. Zoals gewoonlijk bij zaken die de belanostelling van het nubh’ek onwekken zijn de grote „bookmakers” al aan het werk en nemen weddenschannen aan over de uitslag van de volksstemming. De stand was gisteren zo: „In Eurona blijven” 5 tegen 1; „Europa uitgaan” 3 tegen 1. Premier Wilson noemde de omstandig heden waaronder het referendum gehou den zal worden „uniek”. De volksstem ming zal naar zijn mening een eind moeten maken aan „vijftien jaar van discussie en onderhandeïingen”. Omdat de opvattingen over de EEG- kwestie bij voor- en tegenstanders bij zonder diep gaan, bepaalde premier Wil son dat de leden van zijn regering vrij zullen zijn in de referendumcampagne opvattingen te verkondigen die eventueel in strijd zijn met de aanbeveling die de regering zelf heeft gedaan. Niet alleen de handel in „soft drugs” blijkt toe te nemen, ook die in gevaarlijker zaken, zoals heroine, stijgt jaarlijks In 1972 werd bijvoor beeld in het district Kleef al 400 station >etaald :n. De serie- ■t van De grootste vangst aan „soft drugs” deed de politie van Noordrijniand- Westfalen in april van het vorig jaar. Op het parkeerterrein van een weg restaurant arresteerde ze twee Ne derlanders en een Duitser. De Neder landers bleken in het bezit te zijn van 183 pond hasjiesj, met een marktwaarde van meer dan 400.000 gulden. Ze wilden het aan de Duitser verkopen voor 120.000 mark. Nederland geparkeerd. De twee inzit tenden passeerden te voet de grens en kwamen enige dagen later terug. Toen de auto door de politie op de Autobahn werd aangehouden, vond men 10 kg hasjiesj. WASHINGTON(AP, DPAHet fonds voor rechtskundige bijstand aan oud-president Richard Nixon gaat ook in JOHANNESBURG (Reuter) De ge zagvoerder van een Boeing van de Zuid- afrikaanse luchtvaartmaatschappij heeft woensdag iemand, die van plan was het vliegtuig te kapen, om de tuin geleid, zodat hij naderhand overmeesterd kon worden, aldus hebben passagiers van het toestel in Johannesburg verteld. De man, die in Durban was ingestapt werd, toen het vliegtuig in Johannesburg landde na een korte worsteling door twee rechercheurs, die aan boord waren gegaan, uit het vliegtuig gesleept. Een passagier, zelf een piloot, vertelde dat de gezagvoerder had verzocht de riemen vast te maken, daar er ruw weer op komst was. Hij liet het vliegtuig van links naar rechts schommelen en maak te allerlei manoeuvres. Bij de aankomst verzocht de gezagvoerder iedereen te blijven zitten, omdat de deur ontzet was en opengebroken moest worden door monteurs. Op dat moment kwamen de rechercheurs aan boord. „Zij sleepten de man uit het vliegtuig voordat hij wist wat er aan de hand was”, aldus de passagier-vlieger. De laatste maal dat dergelijke berich ten in Portugal de ronde deden ontstond er zo’n opschudding binnen het leger dat premier Vasco Goncalves verscheidene bases bezocht om de militaire leiding te verzekeren dat de militairen zich buiten de politiek zouden houden. Toen, in oktober vorig jaar, was het voorstel dat hét leger ongeveer 20 zetels in de consti tuerende vergadering zou bezetten. Dat idee stuitte op krachtig verzet bij de Portugese socialisten en bij de centrum linkse PPD, maar werd gesteund door de communistische partij. voor beide uit te (her- rleden e dag ar de n. LISSABON (UPI) Het uitvoerend comité van de beweging van de strijd krachten in Portugal is gisteren in ver gadering bijeengekomen ter bespreking van plannen zichzelf om te vormen tot een permanente regeringsinstantie, zo berichtten twee Portugese kranten. Dat zou in strijd zijn met de eerdere belofte van de beweging dat het leger zich zal terugtrekken uit de politiek nadat ver kiezingen zijn gehouden. „Daarom vinden wij die liberale houding van de Neederlandse rege ring problematisch. We zouden graag zien dat er een uniforme regeling binnen de EEG wordt getroffen. Er wordt in Bonn niet gedacht aan lega lisering van de „soft drugs” Er be staat alle aanleiding aan te nemen dat het consumeren van „soft drugs” voor velen de eerste stap op weg is naar gevaarlijker zaken. Wij zijn er van overtuigd dat ook „soft drugs” schadelijk kunnen zijn”, aldus de woordvoerder. De grote steden, zoals Frankfort en München, zijn vaak de omsiagplaat- sen voor verdovende middelen. Het drugprobleem in de Bondsrepubliek is, zo blijkt uit recente cijfers, iets minder ernstig dan vijf tot zes jaar geleden, toen het consumeren van „soft drugs” nog een modeverschijn sel was. Daarentegen is het alcoholis me onder de jeugd zeer sterk toege nomen. De Westduitse regering gaat het drugprobleem op vier fronten te lijf: voorlichting aan jeugd en oude ren, rehabilitatie in klinieken, het financieel steunen van onderzoekpro gramma’s en de bestrijding door de politie van de handel in verdovende middelen Via internationale kanalen (Interpol, EEG). DEN HAAG (ANP). Op 1 februari a.s. wordt het dragen van een helm voor bromfietsers een wettelijke plicht, maar al vorig jaar is het dragen met een sprong omhoog gegaan. Dit blijkt uit tellingen van de Stichting Wetenschap pelijk Onderzoek Verkeersveiligheid (SWOV). Op de meeste telpunten lag het percentage helmdragers in het afgelopen pajaar al op 70 tot 80 procent. Slechts op een enkel telpunt kwam het draag- percentage niet hoger dan 55. •Kroes, i leer- ar gis- ftelijke n van ■n aan eid. DEN HAAG Vanavond zal in het ministerie van Sociale Zaken onder lei ding van minister Boersma een gesprek plaatshebben tussen directeur D. Meeus van Meeus Transport in Bergen op Zoom en vertegenwoordigers van de drie vervoersbonden. Dit is het resultaat van de bespreking die minister Boersma gis teravond heeft gehad met de vervoersfe- deratie NVV-NKV, de vervoersbond CNV, directeur Meeus en diens raads man. Men kwam overeen, dat men geza menlijk wil streven naar herstel van vertrouwen, van de normale verhoudin gen en van het werkklimaat. Aldus heeft een zegsman van de vervoersfede- ratie NVV-NKV meegedeeld. moet worden gesteld en onder meer een van de meest omstreden kwesties: hoe de stemmen zullen moeten worden ge teld. De in het witboek ter sprake gebrachte problemen zullen aan het parlement ter discussie worden voorgelegd. Premier Wilson verklaarde nog eens met zoveel woorden dat de regering zich bij de uitspraak van het volk zal neerleggen. Ook het parlement zou zich bij de uitslag van het referendum dienen aan te sluiten. mentenbond en toen kritiek op de kwaliteit van aantal merken draagplicht werd daarop tot 1 februari 1975 uitgesteld. geen g van g dat vende reken smen- Het geen issie. LONDEN. De Britten zullen hoogstwaarschijnlijk in de maand juni per referendum beslissen over de vraag of hun land lid van de EEG zal blijven. Premier Wilson, die deze beslissing gisteren in het Lagerhuis bekendmaakte, voegde eraan toe dat deze termijn alleen kan worden aan gehouden als de heronderhandelingen over de toetredingsvoorwaarden dan zijn beëindigd. Het kabinet zal na afloop van deze onderhandeïingen de Britten een aanbeveling doen over de vraag of men voor, dan wel tegen Het ministerie voor jeugdzaken, fa milieaangelegenheden en gezondheid in Bonn maakt zich dan ook bezorgd over de gevolgen van de liberale wetgeving in Nederland. „Wij willen ons niet met Nederlandse zaken be moeien’’, aldus een woordvoerder, „maar we zijn niet erg ingenomen De voorzitter van het fonds, rabbijn Baruch Korff, vertelde dat hij woensdag een cheque van 20.000 dollar heeft over handigd aan de advocatenfirma die Nixon verdedigt. Tot dusver heeft het fonds sinds 9 augustus, de datum waar op Nixon aftrad, 100.000 dollar betaald aan de advocaten, die echter nog 142.322 dollar te vorderen hebben voor reeds bewezen diensten. Korff vertelde dat zijn organisatie van plan is contacten „overal in de vrije wereld” aan te schrijven met het ver zoek een contributie te storten. In onze wekelijkse bijlage ERBIJ zal zaterdag a.s. een artikel verschijnen kondigde de minister van Waterstaat een wettelijke draagplicht aan en startte Veilig Ver keer Nederland een voorlichtingscampag ne. Na een geleidelijke toename sinds 1970, groeide in dat jaar het aantal helmdragers ineens met 20 tot 30 per cent. Midden vorig jaar werd de datum van ingang van de draagplicht vastge steld op 1 november 1974. De Consu- de ANWB leverden een De Ondanks de voortdurende dreiging van een kabinetscrisis zal de Portugese mi nister van buitenlandse zaken, Mario Soares, vandaag in Nederland arriveren. Soares, tevens secretaris-generaal van de Portugese Socialistische Partij (PSP), komt hier om de Vara-PvdA-actie „Houdt Portugal vrij”, die morgen ten gunste van zijn PSP wordt gehouden, te stimuleren. De president van Senegal, Leopold Senghor, zou van 27 tot en met 30 januari een officieel bezoek aan Portu gal brengen, maar hij trekt nu „het nut ervan in twijfel” wanneer de socialist Mario Soares aftreedt als minister van buitenlandse zaken. Senghor heeft dit gisteren via zijn ambassadeur in Lissa bon aan de Portugese regering laten weten. De Senegalese president wil bovendien zijn oude vriend generaal De Spinola bezoeken. De Spinola was naar buiten toe de krachtige man achter de leger- coup die Portugal van dictator Caetano verloste. Hij werd later door de Bewe ging der Strijdkrachten als president afgezet Een bezoek van Senghor aan De Spinola zou, gezien de huidige gespannen politieke verhoudingen in Portugal, grote opschudding teweegbrengen. percent méér heroine gevonden bij jeugdige smokkelaars dan in 1971. Deze trend zou zich hebben voortge zet. Zo vreest de chef van de recher che in Wuppertal, Günter Bauer, een stijging in de heroïnehandel, die van uit Amsterdam wordt gevoed. Bauer gelooft dat een effectieve bestrijding van deze smokkel alleen door middel van een versterkte internationale sa menwerking van de politie mogelijk is. Hij pleit dan ook voor het in het leven roepen van werkgroepen van de politie en een Europese politie, „Europol”, die de handel in verdoven de middelen op onbureaucratische wijze zou moeten aanpakken. In de deelstaat Noordrijnland- Westfalen hebben reeds 350 politie functionarissen een speciale opleiding voor de bestrijding van de criminali teit met verdovende middelen ge volgd. In deze deelstaat gebruiken ongeveer 100.000 jonge mensen per jaar wel eens drugs, maar men re kent daarvan ongeveer 5000 tot de zgn. harde kern van verslaafden. In de Bondsrepubliek zijn ruim 12.000 personen arbeidsongeschikt als gevolg van verslaving. w

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 3