Economische groei teveel afhankelijk van het Westen VNO: Geen Broodfabriek ontslaat tientallen bezorgers Beursrecessie duurt voort Werkloosheid onder schat Ca. tien miljoen voor gedupeerde Zeeuwse boeren I BEURS U, Mogelijk rem op massa-ontslag verhoging minimumloon NEHEM te kapitalistisch’ UTRECHT. (ANP) De Nederlandse herstructureringsmaatschappij (NEHEM) werkt te veel in een puur kapitalistische sfeer. Er is onevenredig veel geld ge bruikt om bedrijven te helpen, zonder dat dat heeft geleid tot uitbreiding van de werkgelegenheid. En waar die kansen op uitbreiding van de werkgelegenheid wel bestonden, zijn ze niet voldoende benut omdat de winstverwachtingen te laag waren. Minister praat met Meeus *1 Nieuwe militaire structuur in NKV DRINGT AAN OP SPOED DUUR INACTIVITEIT NEEMT TOE W.-Duitsland Wedde eerste oefening opgetrokken tot peil minimumjeugdloon ■m 13 ÏATERDAG 25 19 7 5 JANUARI ECONOMIE (Van onze medewerker) Onwaardig ijk- «s I 1 DEN HAAG Wie denkt dat de Russische leiders in het Kremlin be smuikt of onbesmuikt zitten te ginnegappen bij het zien van het kapitalis tische verval, heeft het mis. Er heerst, zoals Peter Osnos onlangs terecht opmerkte in de International Herald Tribune, in Moskou geen vreugde over het dreigende ineenstorten van het Westelijke sociaal-economische systeem. Het „ondermijnen” of „uithollen” van de samenleving, zoals wij die hier ingericht hebben, is momenteel wel het laatste, wat bij de heren machthebbers in de Sovjet-Unie zal opkomen. haat kapitalisme Ongemakkelijk Ijltempo MB Ik Russen niet gebaat met falen kapitalisme (Van onze correspondent) te (Van onze medewerker) ice ch- de 'an u I 4 oh en ed De NEHEM heeft tot taak, economisch zwakke bedrijven of bedrijfstakken met geld en adviezen te steunen om ze weer gezond te maken, en nieuwe bedrijven van de grond te helpen. markt en op die wereldmarkt opereert het kapitalisme heel nadrukkelijk. onder meer in Hengelo, Almelo, Ensche de, Borne, Goor en Emmeloord. Russische econoom A. Anikin zei dan ook op hetzelfde congres in Kisjinev terecht: „De uitbreiding van de handel en de economische betrekkingen met de kapitalistische landen maken, dat veel aspecten van de kapitalistische crisis van groot belang zijn voor de Sovjet-Unie”. BONN (DPA). De Bondsdag heeft gisteren besloten tot een nieuwe struc tuur voor de Westduitse strijdkrachten, die vóór 1978 gerealiseerd zal worden. »n: 97. >p- in- mF ijk 3e- sn- Het kernpunt van de hervorming, de invoering van een zogenoemd „klein ver lof” waarbij dienstplichtigen thuis kun nen blijven maar zich gereed moeten houden om elk moment onder de wape nen te komen, zal volgens minister Ge org Leber pas gerealiseerd kunnen wor den als bij de troepenverminderingson- derhandelingen in Wenen bevredigende resultaten uit de bus komen. GOES. In Zeeland hebben zich 1706 landbouwers aangemeld voor tegemoet koming in de schade aan de oogst, veroorzaakt door de wateroverlast. Akkoorden op het gebied van de handel, de techniek en de know-how”, de ken nis. De achterstand op het Westen was en is namelijk zo groot, dat het zonder die akkoorden onmogelijk zou zijn om de vereiste groei te handhaven. Omdat het met een „gezond” kapitalisme nu eenmaal het voordeligst zaken doen is, is de Sovjet-Unie er dus bij gebaat dat dat kapitalisme Inderdaad gezond blijft. In november 1970 was 72 percent van de mannelijke werklozen korter dan drie maanden zonder werk en 16 percent langer dan zes maanden. In 1974 waren deze cijfers achtereenvolgens 59 en 26, dus een veel ernstiger situatie. Bovendien aldus Hoffman, zijn er veel meer werk lozen dan de officieel geregistreerden. Het is duidelijk, dat deze manier van doen dicht in de buurt komt van het Oostblok-systeem, alwaar steeds meer de neiging valt waar te nemen om het uitstippelen van de koers in handen van meer instanties te leggen. Decentralisatie heet dat met een mooi woord. Zo groei en beide systemen steeds dichter naar elkaar toe. Daarom ook is de daadwer kelijke toenadering bladen als Busi ness Week en Fortune staan geregeld vol met lovende artikelen over Ameri kaanse ondernemers, die lucratieve za ken met de Russen doen niet ver wonderlijk. De extra toeneming van de werkloos heid is het gevolg van de langer wor dende werkloosheidsduur. De verlenging begon omstreeks mei 1972. Sedert mei 1974 is geen verlenging van de werk loosheidsduur opgetreden. Bij de vrou wen verloopt overigens de werkloosheids ontwikkeling gelijkmatiger dan bij de mannen. De hoofddirectie heeft de vakbonden weliswaar gezegd dat zeker niet gedacht wordt aan een sluiting van het bedrijf maar dat betekent niet dat er geen ontslagen zullen vallen. Minister Boersma en zijn chef voorlich ting De Jager (naast de minister) hebben in Den Haag overleg gevoerd met direc teur D. Meeus van het gelijknamige transportbedrijf in Bergen op Zoom, waar een ernstig arbeidsconflict is uitge broken, dat door de vakbonden als een toetssteen wordt beschouwd en diens juridische adviseur mr. H. Vrijling (2e van rechts). Chauffeurs en een vak bondsleider, die tegenover de ingang van het bedrijf van Meeus in een auto een hongerstaking hielden, hebben inmiddels hun actie beëindigd, omdat ze hopen op een goed resultaat van het gesprek met de minister. Rond 5 werd er meer betaald voor ICU, AMEV en Bijenkorf. Wereldhaven liep 10 op en Chamotte Unie zelfs bijna 20. Ócé-van der Grinten daaren tegen moest bijna 10 afstaan. De heer Commandeur vindt, dat de herstructureringsmaatschappij meer middelen en mankracht ter beschikking moet krijgen om zich te kunnen ontwik kelen tot een instrument waarmee de overheid een grotere invloed kan uitoe fenen op de investeringen in het be drijfsleven. betoog, waarin wordt gesteld dat het bijna onmogelijk is de totale werkloos heid door middel van één cijfer weer te geven. (Van onze redactie economie) UTRECHT. Het NKV vindt dat mi nister Boersma (Sociale Zaken) „als de bliksem” het advies van de Raad van de Arbeidsmarkt moet uitvoeren om ar beidsbureaus in staat te stellen onnodige massa-ontslagen tegen te houden. Er zijn inmiddels tekenen die er op wijzen dat de minister maatregelen zal nemen, maar details zijn nog niet bekend. Dat houdt in: samenwerking en geen tegenwerking. Ruim een jaar geleden zei de vooraanstaande Russische econoom dr. B. Pichugin tijdens een congres in de stad Kisjinev, dat de concurrentie tussen de beide systemen een economische sa menwerking niet uitsluit, maar juist veronderstelt. Rusland heeft voor zijn ontwikkeling te maken met de wereld De Russische wil om met het Westerse kapitalisme samen te werken is niet zo verbazend als het voor sommigen mis schien lijkt. Niet alleen is het om de hierboven geschilderde redenen een bit tere noodzaak, maar bovendien groeien de twee systemen steeds dichter naar elkaar toe; een ontwikkeling die in het Westen openlijker erkend wordt dan in het Oostblok. Het woord „kapitalisme” in de oorspronkelijke betekenis (de eco nomie wordt bepaald en „gerund” door degenen, die het kapitaal verschaffen, de aandeelhouders dus) is niet meer van toepassing op de huidige situatie, waarin de kapitaalverschaffers, behalve de ban ken, nog maar weinig te zeggen hebben en de leiders van de ondernemingen waarin het geld is gestoken, samen met die banken de koers bepalen. Deze situa tie, waarin door toedoen van fusies een monopolie-vorming steeds minder men sen het voor het zeggen krijgen, noemen we dan ook wel het „laat-kapitalisme”. DEN HAAG <ANP). Het kabinet heeft besloten de wedde eerste oefening in één keer te verhogen tot het peil van het netto besteedbaar minimum-jeugd- loon. Aanvankelijk was het de bedoeling de wedde in fasen op peil te brengen. Met de optrekking van de wedde is dit jaar voor Defensie een bedrag van onge veer tien miljoen gulden gemoeid. Volgens Hoffman wordt de onder schatting veroorzaakt doordat in de totale werkloosheidsaantallen onvoldoende re- king wordt gehouden met de werkloos heidsduur, die de laatste jaren aanzienlijk is toegenomen. Dit concludeert hij na een Woensdag zijn de vakbonden uit de oostelijke regio ingelicht nadat de hoofddirectie in het begin van deze week een gesprek had gehad met de landelijke vakbondbestuurders. „Het juiste aantal ontslagen heb ik nog niet kunnen nagaan, aldus de heer A. Kruis, districtsbestuurder van de voedingsbond van het NVV (AVB) in Deventer. Het bedrag aan uit te keren schade vergoedingen aan landbouwers in deze provincie wordt globaal op tien miljoen gulden geschat. Dat zijn gegevens die bekend zijn bij de provinciale directie voor de bedrijfsontwikkeling van het directoraat-generaal van de landbouw in Zeeland. Ongeveer 5000 grondgebruikers in de agrarische sector in deze provincie heb ben een aanschrijving gehad zich te melden op een van de zitdagen, die tussen 6 en 17 januari werden gehouden. De voorbeelden daarvan zijn vooral zichtbaar, nu het er met het kapitalisme wat ongezonder uitziet. De ongekende inflatie in het Westen maakt zaken en diensten zo duur, dat de Russen zich er onderhand wel wat ongemakkelijk bij gaan voelen. In 1973 plaatste de Sovjet- Unie voor 2,7 miljard dollar aan orders in het Westen, hetgeen zestig percënt meer was dan in het jaar daarvoor. De cijfers van 1974 zullen waarschijnlijk een nog sterkere stijging te zien geven, maar dat wil nog niet zeggen, dat de aangeboden goederen en diensten daar mee gelijke tred hielden. Met andere woorden: het kost de Russen steeds meer geld om de groei van hun produk- tie op peil te houden. Een groei waarvan men dan maar moet afwachten, of hij de kostenstijging ongedaan zal maken. Nog een voorbeeld zijn de leningen, die Rusland in het Westen afsluit. Met die leningen of kredieten wil het Kremlin een groot gedeelte van de aan kopen in het Westen financieren, en met dat doel heeft Leonid Breznjev vooral het laatste jaar stad en land af gereisd om in de verschillende landen zo voor delig mogelijke leningen los te peuteren. Werd echter tot voor kort voor lang- en minder lang lopende leningen een rente van omstreeks zes percent bedongen, nu hebben de Russen in sommige gevallen al te maken met rentes van twaalf percent. En dat allemaal, omdat het kapitalisme op de fles dreigt te gaan. De Vooral Duitsland en ons land kunnen favoriet worden. De obligatiemarkt ver toonde deze week in Amsterdam al een opmerkelijke stijging. De 9,75 percent- lening van het Philips-concern werd zo’n enorm succes, dat de toewijzing nauwelijks serieus meer was en de eer ste noteringen op 102,5 percent terecht kwamen. Diverse hypotheekbanken trok ken ras de afgiften van 9,5 percent pandbrieven tegen 100 percent in en alom werden de hypotheken verder in rente verlaagd. Ze hebben daar een gegronde reden voor, en die is, dat het ineenstorten van het kapitalisme tegelijk de val van het Oostblok-socialisme zal betekenen. De Russen beschouwen het in stand houden van het kapitalisme als bitter noodzake lijk voor een gezonde toekomst van hun samenleving Geruchten over een nieuwe staatsle ning namen toe. Maar ook een verdere discontoverlaging achten velen niet uit gesloten. In Amerika bleef president Ford vechten voor zijn stimuleringsplan om de recessie te verdrijven. Op politie ke gronden houdt de democratische meerderheid van het Congres echter de boot af en onderneemt spiegelgevechten op nevendaden als de eventuele verho ging van de invoerprijzen voor ruwe olie. Dit onwaardige gescherm met le vensbelangen van miljoenen die werk loos zijn of dreigen te worden, zat Wall Street deze week niet lekker en de beurs was er meer dan eens lager door. Een hartstochtelijk beroep van de president op het Congres mede te werken aan de belastingverlagingen en andere koop- krachtinjecties zorgde voor meer opti misme op de Newyorkse effectenbeurs. Dat het menens is bij de regering blijkt wel uit het gigantische leningsolan dat nu in Amerika is voorgesteld om zo middelen te verkrijgen om de begro- tingsgaten wat te dichten. Maar niet alleen in Amerika blijft de recessie zich verdiepen. Ook in ons land, waar deze week weer een aantal vooral ook grote ondernemingen hun produkties moesten beperken. Hoogovens begon er mee en verloor er deze week op de beurs zo rond 5 door. Maar ook Philips ziet zich voor steeds grotere voorraadbergen ge plaatst en moet de ene fabriek na de andere op beperkte activiteit stellen. De koersschade bleef hier evenwel beperkt, omdat een grote bank het aan deel op wat langer zicht nogal aantrek kelijk vond. Ook de andere internatio nals en hoofdfondsen boekten per saldo in de afgelopen week weinig koerswij zingen. Scheepvaart Unie moest f 5 af staan, waar tegenover de Holland-Ame- rikalijn Holding echter 5 aantrok, on danks enorme verliezen in 1974 en de mogelijke in 1975. Nieuwe beursgeruch ten over fusieplannen of andere oplos singen om uit de narigheid te komen trokken toch weer kopers aan. De lokale markt was echter duidelijk beter gestemd. Hier doet het komende jaarverslagenseizoen zich al behoorlijk gelden. Een gunstige indruk maakte in elk geval de geste van Holec, waarvan het bestuur nu nog een extra dividend van 3 over 1973 beschikbaar stelde, omdat de machtigingswet dat vorig jaar verbood. De enorme inflatiepercentages van vorig jaar van 19 pet. in Engeland, 12 pet. in Amerika en rond 10 pet hier te lande, werden voor kennisgeving aangenomen. Zo ook de minder vlottende loonon derhandelingen in de metaalsector en zelfs berichten over produktiebeperkin- gen. Zo kon bijvoorbeeld Van Gelder Papier de koersschade van de vorige week weer geheel wegwerken, en de werktijdverkorting aan z’n laars lappen. Wel bleven vreemde speculatieve trans acties schering en inslag. De vorige week zo raadselachtig opgelopen ASW Batava Margarine en Scheepshypotheek- bank Nederland moesten nu weer fors terug. Maar hun rol aan de hausse-kant werd overgenomen door THV Internati onaal. Noordeuropese Houthandel en vooral ook de autohandel Riva, die alle fors van leer trokken. Beide facetten van de teruglopende conjunctuur, afnemende bedrijvigheid en dalende rente, traden deze week het sterkst op in de Verenigde Staten. Daar bleven de belangrijkste economische da ta in mineur. Dalende omzetten in de consumptiesector, toenemend aantal werklozen, bedrijfssluitingen in optima forma en enorme voorraadophopingen. Aan de andere kant liepen vooral op de geldmarkt de rentetarieven fors terug, zodat nu de kloof tussen de lagere rente op deze markt en die op de kapitaal markt weer als vanouds omvangrijk geworden is. Deze ontwikkeling had natuurlijk ook zijn gevolgen voor de rentetarieven op grote leningen, die nu vrijwel overal even beneden de 10 percent terecht kwamen. Ook de index voor de obliga tiemarkt bleef stijgen, hetgeen wijst op Begin januari vroeg de raad de rege ring de arbeidsbureaus bij ontslagen van meer dan 20 mensen te laten onderzoe ken of de beslissing om een bedrijf te verplaatsen, te sluiten, dan wel te laten fuseren, wel verantwoord is. Vindt het GAB de beslissing niet verantwoord dan kan het de ontslagvergunning weigeren. Zo nodig kan de Raad voor de Arbeids markt worden ingeschakeld voor nader onderzoek. De vakbeweging stelde deze, zoals zij het noemt „nieuwe rem op de vernieti ging van arbeidsplaatsen” voor, nadat de Brabantse sigarenfabrikant zijn bedrijf had gesloten en het personeel op straat had gezet om in België in een nieuw bedrijf met nieuw personeel verder te werken. De arbeidsbure us kunnen in de hui dige situatie bij een dergelijke sluiting, die het NKV a-sociaal vindt, geen ont- slagvergunningen weigeren. Bij het mi nisterie van sociale zaken werd desge vraagd gezegd dat het advies van de Raad voor de Arbeidsmarkt pas binnen is en nog wordt bestudeerd. Over het eventueel uitvaardigen van een dergelijke maatregel dient Boersma zich nog te beraden. In dit verband wordt er de aandacht op gevestigd dat binnenkort het wetsontwerp inzake col lectieve ontslagen zal verschijnen. De zaak houdt trouwens ook verband met de vervolgnota over de werkgelegenheid, die half februari komt en waaraan nu de laatste hand wordt gelegd. In die nota zal vermoedelijk ook een visie op bedrijfssluitingen worden gepresenteerd. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. De werkloosheid wordt onderschat, vooral de duur ervan. Eind 1974 was de werkloosheid in ons land vier en een half maal zo groot als eind 1970 en niet 3,3 maal zo groot, zoals uit de officiële statistieken kan worden afgeleid. Dat zegt de econoom drs. L. Hofman in het weekblad Economisch Statische Berichten. ENSCHEDE. De Juweel-bakkerij zal in het oosten van het land tientallen bezorgers ontslaan. De ontslagen vallen De Russen hebben voor het verplicht samenwerken gekozen, toen ze besloten om hun sociale, economischè en techni sche achterstanden ijltempo in te halen. Wilden ze daarin slagen, dan moesten ze een beroep doen op de kennis en de verworvenheden van het Westen, want voldoende kader en middelen waren in eigen land niet voorhanden. Men koos in het Kremlin voor een snelle ontwikke ling via een reusachtige economische groei. Het hele beleid en alle plannen wer den daarop ingesteld en vanaf dat mo ment stond en viel de Russische machts positie met het in stand houden van die economische groei. De Westduitse pro fessor Ralph Dahrendorf, voormalig EEG-commissaris, vatte het vorige maand in Londen als volgt samen: „Ze werden geobsedeerd door uitbreiding van de industriële en agrarische produktie. De centrale planning verbond de rege ringsstructuur met de groei van de pro duktie”. Met het toenemen van de ontspanning tussen het Oostblok en het Westen heb ben de Russische leiders vooral de laat ste jaren naarstig getracht om tal van akkoorden met het Westen te sluiten. Elke dienstplichtige soldaat krijgt nu een wedde van 737 gulden bruto tegen 657 gulden nu. Dat houdt een netto bedrag in van 670 tegen 594 nu- De verhoging gaat met terugwerkende kracht in op 1 januari van dit jaar. De VVDM heeft bij monde van een woordvoerder laten weten dat de vereni ging veel waardering voor dit kabinets besluit heeft, temeer daar soldaten nu erkend zijn als werknemers. DEN HAAG Het VNO, het Verbon van Nederlandse ondernemingen heeft in het verbondsblad Onderneming uiteenge zet waarom de werkgeversleden van de SER tijdens de behandeling van de ad viesaanvrage over een verhoging van het minimumloon tegen elke verhoging van het minimumloon waren. De minister van sociale zaken drs. J. Boersma is van mening dat werknemers met een minimumloon een achterstand hebben van 1.7 percent en dat het minimumloon met dit percenta ge moet worden opgetrokken. Veertien werknemersleden van de SER adviseer den een verhoging van twee percent toe te kennen. Tien kroonleden schaarden zich achter het standpunt van de minis ter. Vijftien werkgeversleden, gesteund door vier kroonleden, meenden dat geen enkele verhoging moet worden toege staan. Onder de kroonleden die de werk gevers steunden bevond zich prof. dr. C. A. van den Beid, directeur van het Centraal Planbureau, die kortgeleden ook al een pleidooi had gehouden de loonstijgingen te beperken met het oog op de werkgelegenheid. Onderneming zegt nu te hopen dat de minister het werkgeversstandpunt zal onderschrijven, maar dat lijkt weinig waarschijnlijk omdat een duidelijke meerderheid in de SER voor optrekking is, zij het dat de meningen over het percentage uiteenlo pen. Volgens de werkgevers is een verho ging niet gerechtvaardigd omdat de be rekening van de minister niet zou klop pen. De minister gaat ervan uit dat het minimumloon een achterstand op de an dere lonen heeft opgelopen als gevolg van nivellerende maatregelen, zoals loonsverhogingen in vaste bedragen. De ze achterstand wordt becijferd op 1.4 percent. Als gevolg van een verschil in ontwikkeling tussen verdiende lonen en regelingslonen becijfert de minister een achterstand van 0.3 percent, zodat hij uitkomt op een totale achterstand van 1.7 percent. De werkgevers vechten in de eerste plaats de berekeningswijze van het CBS aan. Het CBS heeft volgens de werkge vers een te groot gewicht toegekend aan de sterke bedrijfstakken „die volgens de werkgevers werken met een relatief ho ge loonsom, relatief grote loonsverhogin gen en relatief weinig minimumloon- trekkenden. Bovendien, zo zeggen de werkgevers, moet rekening worden ge houden met de mogelijkheid dat de werkelijk verdiende lonen in 1974 min der gestegen blijken te zijn dan de regelingslonen, waardoor in wezen geen achterstand zou zijn ontstaan. Een woordvoerder van het NVV, zei het uiterst onwaarschijnlijk te vinden dat de door het CBS gevolgde methodiek niet juist zou zijn, terwijl hij het boven dien een onbewezen zaak achtte, dat in sterke bedrijfstakken relatief minder minimumloontrekkenden werkzaam zou den zijn dan in zwakke. Omdat men bij het NVV het artikel in Onderneming nog niet gelezen had, wilde de woord voerder zich voorlopig van verder com mentaar onthouden. Hoffman zette onder andere op een rijtje het aantal werklozen van eind november 1970 en van eind november 1974. Hij vermenigvuldigde dat met het aantal maanden dat hun werkloosheid duurde en komt tot, zoals hij zegt, „Schrikbarende conclusies”. Eind novem ber 1970 waren er 47.000 werklozen, die totaal 177.000 maanden werkloos waren. Eind november 1974 bedroegen deze ge tallen achtereenvolgens 154.000 en 788.000. In de Rotterdamse Ahoyhallen wordt van 21 februari tot en met 2 maart de „Nationale Woonmanifestatie Binnen huis” gehouden. Het is een beurs met van alles op het gebied van wonen en woninginrichting. Er komen ongeveer honderd exposanten- De heer C. Commandeur, NKV-be- stuurder voor de werkgelegenheid, zegt dit in het wekelijkse „NKV-pamflet”. Hij stelt dat de NEHEM sinds haar oprichting in 1972 kansen voorbij heeft laten gaan om werkgelegenheid in stand te houden of nieuwe werkgelegenheid te scheppen. „NEHEM wilde pas geld in bedrijven stoppen als er behoorlijk winst mee gemaakt kon worden en ze lette te weinig op het aantal arbeids plaatsen dat in het geding was”. AMSTERDAM. De afgelopen beursweek stond opnieuw in het teken van de zich verdiepende recessie, wat een duidelijk minpunt voor de koersont wikkeling inhield, maar voor de dalende rente een pluspunt betekende. Het ge volg was een soort hangen en wurgen vooral in Wall Street dat hierdoor de andere effectenbeurzen weinig inspireer de. Het Damrak was er in elk geval niet ondersteboven van en in de beursont wikkeling zat deze week voor de hoofd fondsen dan ook maar weinig schot. een dalende tendens voor de kapitaal- marktrente. Ondertussen kwam het be- leggingskapitaal, dat destijds aangetrok ken werd door de hoge rente in Ameri ka, sterk in beweging. Nu de rente in dat land zo fors aan het dalen is gaat de aardigheid eraf om bij Amerikaanse banken geld aan te houden en een grote stroom van dollarkapitaal naar elders was er het gevolg van. De Amerikaanse dollar kwam deze week onder zware druk en maakte di verse slechte dagen mee. Tegelijkertijd was de vraag naar Zwitserse francs zo groot dat de regering van dat land schielijk nog veel zwaardere tegenmaat regelen trof dan de reeds geldende. Bui tenlanders moeten nu een boete op hun spaar- en depositorekêningen betalen van niet minder dan 40 percent. Met angst en beven wachten nu de monetai re autoriteiten in andere Europese lan den het eventueel verleggen van de uit Amerika wegtrekkende kapitaalstromen af. IV SjgjM

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 13