Mogelijk weer uitstel nota over inkomensbeleid ■M in stadhuis van Velsen EEG, ja of nee 18 Max Euwe Club van Rome Griffioen i Arabieren willen vervolging van Kartner V. Hort met 6 „koninginnen” Schaefer slaat eerste paal in Haarlemmerliede Nixon rijk aan auteursrechten 4 JWjit Kritieke keuze Abortusties Boek mi uw Zomervakantie Vlieg-, bus- en treinreizen, bungalows en appartementen Het woord is aan PLO bestraft kapers Schaaksimultaan voor onze lezers AGENDA pagina 5 Tijdelijk regen ROZIJNENBOLLEN v.d.Vooren bakt ze gemakkelijk, één adres voor al uw geldzaken WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN noderfand WiWs IR1 SB iiiiimimiimiiimmimmiiiimimmii Naaktfoto Bagaaya Kennemer Danscentrum 2 3 7 4 7 14, iiiiiiiiiimiiiiiiHimiiimiiiiiiimimm 13 15 11 11 Heeremans van Leuven B.V. Nieuwe Gracht 78 - Haarlem Telefoon 023 - 319245 ZATERDAG 25 JANUARI 1975 65e jaargang nummer 69 BERENDSEN B.V. Plaatwerkerij en Spuiterij M.L. Tectyleerstation E. H. C. O. b.v. Puin- en vuilafvoer per container TELEFOON 310561-323488 b.g.g. tel. 322031 DEM Meubelfabriek in krant Bankstellen uit eigen fabriek. Fernand Lambrecht: Soms blaten de wolven. Hooidredactie: Jos L. Lodewijks, E. Konmg Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman Abonnement - bij vooruitbetaling - f 11,80 p. mnd.; f 33,90 p. kwartaal (p. post f 40. p. jaar f 133,10, (p. post f 155,-). Losse nummers 55 ct. p Werkloosheid belemmert activiteiten regering ADVERTENTIES ADVERTENTIES fabriek, Haarlems le danscentrum Parklaan 6A ■fa' Weersverwachting van het KNMI tot zaterdagavond: Deze krant bestaat uit tweeëndert.g pagina’s, waarin opgenomen „Erbij Dansavond op elke laatste zondag van de maand 8.15 uur Op de voorpagina’s van de vier grote Oegandese dagbladen die in de hoofdstad Kampala verschijnen en in opdracht van de autoriteiten stond gisteren een naaktfoto van prinses Elisabeth Bagaaya (hier op archieffoto). President Amin ontsloeg haar verleden jaar als minister van Buitenlandse Zaken omdat zij in Parijs in een compromitterende situatie met een Europeaan zou zijn aangetroffen. Bagaaya, van wie niet bekend is wat er na haar ontslag met haar is gebeurd, is ooit opgetreden als fotomodel. (Van een onzer verslaggevers) IJMOND/HAARLEM. Ook dit jaar zullen onze bladen weer een schaakshow in IJmuiden organiseren. Dankzij de me dewerking van het college van burge meester en wethouder van Velsen dit maal in de Burgerzaal van het stadhuis. EDISONSTRAAT 4 Telefoon 155 44 IJmuiden IJmuider Courant Daar zullen op vrijdag 31 januari zes schaakkoninginnen één van de groten uit de internationale groep van groot meesters flankeren: namelijk de Tsjech V. Hort, die zo juist het schaaktoernooi in Hastigs heeft gewonnen. Een van de schaakkoninginnen is M. Ivanka (zie foto) Maandag zullen wij hier op‘'terugkomen. Voor de lezers van de IJmuider Cou rant en de Beverwijkse Courant zijn de aanmeldingsadressen respectievelijk Lange Nieuwstraat en Zeestraat 18 of telefonisch. De lezers van Haarlems Dagblad kunnen zich schriftelijk of tele fonisch aanmelden bij het redactiesecre- ToonzalenCulemborg, Houtweg 8, geopend dag., ook zat., tot 18 u. Vr. tot 21 u. Amsterdam- N., Zonneplein (Tuindorp Oostzaan) geopend di. t.m. za. van 10-18 u. Voorhout, Loosterweg 5, geopend ma. en wo. t.m. za. van 10-18 u. Voor alle inlichtingen Culemborg 03450-2602. Vannacht opklaringen met mi nima van 5 graden aan zee tot 0 graden in het binnenland. Overdag veel bewolking met tij delijk regen en maxima van cir ca 7 graden. Eerst zwakke tot matige, later tot krachtig of hard toenemende zuidwestelijke wind. tariaat of aan de loketten in het gebouw Grote Houtstraat. Men ontvangt na aan melding geen bericht meer, tenzij men zich te laat heeft aangemeld. In verband met te nemen maatregelen in het stadhuis wordt men dringend verzocht zich zo snel mogelijk aan te melden. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De ernstige, kennelijk vrijwel niet op te lossen problemen rond de werkgelegen heid vragen van de regering de laatste maanden zoveel tijd, dat an dere zaken moeten blijven liggen. Bovendien blijkt dat de uitwerking van progressieve plannen zoals de vermogensaanwasdeling, veel meer inspanning kost dan voorzien. Minister-president Den Uyl heeft gis teravond na afloop van het kabinetsbe raad verklaard dat er keihard gewerkt wordt om alle studies en ontwerpen van de wet binnen de vastgestelde tijdsche ma’s gereed te krijgen. Toch gaan in Den Haag geruchten dat de nota over het inkomensbeleid, die vorige zomer al gepubliceerd had moeten worden, tegen de toezeggingen van de regering in, over zes weken niet klaar zal zijn. Hernieuwd uitstel is te verwachten. De premier geeft toe dat de proble men rond de werkgelegenheid, „vraag stukken van ongemeen grote omvang met zich brengen, die eijorm veel tijd vragen”. Het kabinet heeft gisteren besloten om een wetsontwerp, waarin een nationale ombudsman wordt voorgesteld, naar de Raad van State te sturen. Het ligt in het voornemen om de bevolking vanaf vol gend jaar de mogelijkheid te bieden LOS ANGELES. (AFP en UPI) Oud-president Richard Nixon heeft een half miljoen dollar voorschot van een Amerikaanse uitgeverij gekregen voor de auteursrechten op het boek dat hij over zijn jaren in het Witte Huis gaat schrijven, zo berichte de Los Angeles Herald Examiner vandaag. Het blad ontleent het bericht aan de literaire agent van Nixon, Irving Lazar. „Een Britse uitgever heeft al 300.000 dollar geboden voor de auteursrechten voor Groot-Brittannië en wij hebben een half miljoen aangeboden gekregen uit Japan”, zei Lazar. Waarschijnlijk in juni van dit jaar zullen de Britten zich via een referendum gaan uitspreken of in de EEG blijven of niet. Er zijn vele politici in Engeland, die een uitslag voor uittreding zien ais het mo ment, waarop de zakenman van het touw te pletter valt. Anderen zien het ais een redding op het nippertje. Ron Brown sprak met beide partij en en ontdekte dat het menens is met de anti-EEG-beweging. Het tweede rapport van de Club van Rome is geen „winkeldochter”. AI snel na het verschijnen in de boekwinkels was er grote vraag naar. De belangstelling voor vernie tiging of behoud van onze aarde leeft dus duidelijk. En met die toe komst houdt de Club van Rome zich bezig. Maar wat geeft die Club voor richtlijnen aan? Wat wil die Club eigenlijk? Mr. C. Steketee heeft een heldere en overzichtelijke uiteenzetting gemaakt, die men van daag in Erbij aantreft. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18; tel. adm.: 15437 en 16450, tel. redactie: 15389, na kantoortijd: 10709. Klachten bezorging 18.30 - 19.00 uur: 10519 postgiro: 273107; voor abonnementen adm. 3203571. BEIROET (AFP). De Palestijnse bevrijdingsorganisatie (PLO) heeft giste ren in Beiroet meegedeeld, dat zij de vier Arabieren die op 21 november een Brits lijntoestel van het type VC-10 in Doebai hebben gekaapt, heeft berecht. Volgens een woordvoerder hebben zij de „zwaarste straf” gekregen. Wat die straf was, wilde hij niet zeggen. Vandaag zou het vonnis worden bekendgemaakt. Dr. Max Euwe is zoals men weet president van de FIDE, de interna tionale schaakorgansiatie. Uit dien hoofde reist hij heel wat af. Zo is hij een toernee door een aantal Afrikaanse landen begonnen. En straks zal hij naar men aannemt naar de VS moeten vertrekken in verband met het wereidtitelge- vecht tussen Fischer en Karpov. Marc Serné kon Euwe vlak voor zijn vertrek naar Afrika nog spre ken. Euwe schat het doorgaan van hét grote gevecht op zestig percent. Astrologisch gezien, valt Groot-Brit tannië onder het teken Ariës of Ram; het (eken van de drieste doordouwer dat geheel in overeenstemming is met het beeld van de patroonheilige van het land, St. George, die de draak versloeg. Momenteel lijkt het er echter veel op dat het land onder het teken Schorpioen zou moeten komen, want dat is immers het teken van de zelfvernietiging. Op een ogenblik dat het een ernstige economi sche crisis doormaakt die weinig redenen voor hoop op de toekomst biedt, over weegt men of men uit de EEG zal treden en op eigen benen zal gaan staan. Dit is een overweging die veel Con servatieve en Liberale Europa-experts in Engeland met huivering vervult. Offi cieel geeft men dan wel niet toe dat uit treding onmiddellijk ondergang zou be tekenen, maar privé ziet men het erg donker in. Een onzer redacteuren, zelf een En gelsman, maakte in Londen een repor tage over het komende referendum dat de Britten in juni de gelegenheid zal bieden om nog eens na te denken over lidmaatschap van de EEG. Hij was ver rast door de ernst waarmee de pro- EEG-politici de dreiging van de anti- EEG-gelederen opvatten. De voorstan ders van Engelands lidmaatschap vinden dat Europa de mogelijkheid van een uit treding te licht opvat. Parlementair ge zien mogen de anti-EEG’ers dan in de minderheid zijn, bij het volk vinden zij een grotere weerklank, en het volk zal uitmaken wat de uitslag van het referen dum zal zijn. In een artikel over de referendum- kwestie in ERBIJ vandaag is te lezen dat zelfs een aanbeveling van premier Harold Wilson, om lid te blijven, volstrekt niet betekent dat het volk hierop positief zal reageren. Labour is scherp verdeeld over de kwestie en de Britten zelf zijn econo mische argumenten beu en wantrouwen cijfers en bedragen die de pro-EEG-zaak steunen. Het meer op emotie gebaseerde anti-EEG-argument lijkt aantrekkelijker dan de droge beloftes van de voorstan ders van lidmaatschap Er was natuurlijk indertijd veel te zeggen voor de aansluiting van Groot- Brittannië bij de EEG. Er is thans veel te zeggen voor het voortzetten van die aansluiting. Maar erg effectief weten de pro-EEG-groepen deze zaak nog niet te brengen. Veel Engelsen, die aanvankelijk volstrekt niets voor de aansluiting voel den, zullen wél kunnen begrijpen wat voor rampzalige gevolgen een abrupte uittreding zal hebben, mits hun dit maar duidelijk gemaakt wordt. Ook al wilden zij geen lid worden, nu ze het zijn, is het in hun eigen belang om lid te blijven. Dat is het argument dat de pro-EEG groepen in Engeland nu krachtig moe ten brengen. De keuze is een gezamenlijk voortschrijden of eenzaam achterblijven. Een verenigd Europa is toch nog altijd beter dan een bankroet Albion. Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, Plaatselijk nieuws 4, 5, Kerkdiensten Kastje kijken Radio en televisie Strips Economie Sport AMSTERDAM (ANP). Vijf Arabi sche werknemers uit Amsterdam hebben tegen Pierre Kartner (Vader Abraham) naar aanleiding van diens carnavalslied „Wat doen wij met die Arabieren hi,er” gistermiddag een strafklacht gedepo neerd bij het parket van de Amsterdam se hoofdofficier van Justitie, mr. J. F. Hartsuiker. Zij vragen Kartner en/of de TROS te vervolgen op grond van artikel 137c van het Wetboek van Strafrecht: „Degene die zich in het openbaar mondeling of bij geschrift of afbeelding opzettelijk beledigend uitlaat over een groep men sen wegens hun ras, hun godsdienst of hun levensovertuiging, wordt gestraft met een gevangenisstraf van maximaul één jaar of een boete van ten hoogste tienduizend gulden”. De vijf schrijven in een brief zich gekwetst en beledigd te achten door de tekst en de strekking van het liedje dat op 16 januari door de Tros-radio werd uitgezonden. Een van de briefschrijvers is de directeur van de Stichting Welzijn buitenlandse werknemers in Amsterdam, A. B. Kaplanian, zelf een Palestijn. De anderen zijn drie Marokkanen onder wie twee bestuursleden van de stichting Ma rokkaanse emigranten, en één Irakees. beklag in te dienen over het optreden van overheidsorganen. Naar verluidt zijn voor de instelling van een wettelijke ombudsman echter nog zoveel technische en juridische pro blemen op te lossen, dat het nog wel langer dan een jaar kan duren voordat de zaak geregeld is. De Raad van State, het voornaamste adviesorgaan van de re gering voor juridische kwesties, gaat het ontwerp bestuderen. Premier Den Uyl, die dit vrijdagavond na afloop van het wekelijkse kabinetsberaad vertelde, wees erop dat de ombudsman een onafhanke lijke figuur zal worden. De andere mo gelijkheid, een ombudsman die optreedt als een verlengstuk van het parlement, is dus niet gekozen. De ombudsman krijgt een bureau op of nabij het Binnenhof in Den Haag. Daar kan hij alle mogelijke vertegen woordigers van de overheid tot en met de ministers, ondervragen. Hij treedt op als „commissaris van onderzoek”. De Kroon benoemt hem op voordracht van de Tweede Kamer. Substituut-ombuds- lieden gaan hem assisteren, aldus drs. Den Uyl. HAARLEMMERLIEDE. Staatsse cretaris J- L. N. Schaefer van volkshuis vesting en ruimtelijke ordening komt de eerste paal slaan voor elf woningwetwo ningen in het kerkdorp Haarlemmerlie de. Dat zal gebeuren op maandag 10 februari, om drie uur. De woningen, die zijn ontworpen door een architekt van de stichting Nieuwe Woonvormen, hebben een enigszins „ex perimentele” vormgeving en zijn in ver gelijking met de sociale woningbouw projecten in veel andere gemeenten in de streek goedkoop. Ze zijn gegroepeerd rondom een pleintje naast het kerkje van Haarlemmerliede. De woningen zijn bestemd om de groei van de eigen be volking van Haarlemmerliede op te van gen. „De Grote Controverse” in kabinet en parlement tekent zich steeds duidelijker af: de Abortuswet wordt de toetssteen voor de samenwerking tussen confessio nelen en socialisten en tevens voor de oppositionele frontvorming. Deze twee krachtmetingen kenmerken de proble matiek omtrent abortus bij uitstek als een betrouwbare graadmeter voor essen tiële uitgangspunten van partijpolitiek voor alle betrokken partijen, die bij de komende beslissingen van gewicht zijn. Er is ten aanzien van dit vraagstuk voor geen van de betrokken fracties een speelruimte overgebleven, die gelegen heid biedt tot opportunistisch koersen. De eenstemmigheid in het kabinet kan niet met „lijmen” worden bereikt, omdat er zulke doorslaggevende principes in het geding zijn. De eenstemmigheid in de oppositie kan onmogelijk worden ge creëerd onder de leuze die meestal op geld doet: „tegen het socialisme.” Want abortus scheidt de geesten grondig en onherroepelijk en staat geen compromis sen toe. Zo is de mogelijkheid gerezen dat voor het eerst in de recente politieke geschiedenis van Nederland de socialis ten en de liberalen het op hoofdzakelij ke punten van beleid eens zijn. Eens móeten zijn, willen zij niet de uitgangs punten van het politiek-ideologische fundament hunner partijen verlooche nen. De VVD moet komen met een abor tusbeleid, dat de beslissingsvrijheid van de vrouw vooropstelt en de strafbaar heid van de bevoegde aborteur uitsluit. Deze twee uitgangspunten kunnen op allerlei manieren worden verpakt en door gedetailleerde bijkomstigheden worden omgeven, zodat het ene voorstel heel anders lijkt dan het andere, maar in de grote verschillen die confessione len en niet-confessionelen op dit gebied tegenover elkaar stellen, komen socialis ten en liberalen onherroepelijk aan de zelfde kant van de scheidslijn terecht. Bijwijze van uitzondering, en zonder consequenties voor andere maatschappe lijke problemen. Maar die uitzondering bewijst toch, dat een landsbestuur niet een kwestie van dogma maar een zaak van voortdurend synthetiseren is. Mis schien leert „abortus” de heren Den Uyl en Wiegel wat meer bescheidenheid. Grote sortering kwaliteits- stoffen. 5 jaar garantie op binnenwerk. Norm. prijs 1400,— voor 795,—

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 1