Gevechten tussen betogers en politie Brits schip vergaan Actie Houd Portugal Vrij Nieuwe hoop vermoordde Anderhalf miljoen voor Kanaaltunnel Massa-huwelijk protesten Sjeik Moedjiboer Rachman president BANGLADESJ EENPARTIJ-STAAT OPEC-landen willen met Staatssecretaris Kooijmans: Nieuw internationaal economisch stelsel nodig Hts-unie tegen stages in Zuid- Afrika am verbruikerslanden praten Portugese socialisten „CIA stuit op felle „Veiligheid op Orly niet goed eigen agenten” „Wakker worden! OW 95 Elf doden L’Express: Amerikaanse senator: DOOD IN DOUCHE Topconferentie wordt voorbereid GEVONDEN I'1 te Br. MAANDAG 2 7 JANUARI 19 7 5 BINNEN» EN BUITENLAND orm 99 deau leden te uziek ezoek dkuip Buffa- >t weer or een Partee op een n bad- erwon- inslag kluis rand geld ij en iderd •iljet- gelij- week meid. ering trole (2) rouw luiste- heeft •ingen lees in ibotage tijde in :endge- List - - V BELEGERING VERDAAGD (Van onze redacteur in Lissabon) iken iken heeft De Awami-liga van sjeik Moedjib be- staatssecretaris Kooij- ij Linz n bom s maar Hsiao en aan lebben an een zat er «drijf, :racten en la ai op >ezoek ■k zal later- Prins nken. iterop in de an de t wa- >n in nacht zijn scha- In het communiqué wijzen de OPEC- ministers op de noodzaak van internatio nale samenwerking en een dialoog tus sen de geïndustrialiseerde en ontwikke lingslanden. De woordvoerder zei dat tot nu toe 20 jongelui naar hun ouders in Japan wa ren teruggekeerd na in een aantal geval len gedurende vijf jaar in het hoofd kwartier van de sekte te hebben ge woond. TOKIO (Reuter) Verontwaardigde Japanse ouders hebben de Zuidkoreaanse sekte Unified Family gedwongen af te zien van een massale huwelijkssluiting van 1810 paartjes in februari in Seoel. Minister Pronk verklaarde dit zater dag voor de VARA-radio. De besprekin gen over de besteding van de hulpgelden moeten nog beginnen. Daarbij wordt ook gekeken naar de besteding van de bijna noeg niets- deed om de politie te helpen. „Op een gegeven ogenblik hebben mili tairen zelfs actief met de demonstranten samengewerkt”. zijn”, aldus mans. hulp. „De keuze is niet gebaseerd op het politieke systeem van het betrok ken land, maar wel op het beleid dat daar wordt gevoerd.” Nederland zou Suriname in dat op zicht wel willen helpen. (639 wede het vijf- mde- ndui- mge- ;hade waar heeft 1 pro- ■an de Ne- i’oord- rohol- ïssen- ivloed •derij n bij groot ek in op- :perts lelijk open •ieten drie L De reden, an de ;omen. ramde CONGRES IN OPORTO NA maakt met een presidentieel be stuur. Sjeik Moedjib, die voor het laatst in zijn hoedanigheid van pre mier tot het parlement sprak, zei dat de grondwetswijziging is be doeld als een „tweede revolutie die een glimlach op het gezicht van de gewone man moet brengen”. orpsen i acht |kt uit e van Igische gië zes erdag n de nking i een m de id de .TOUW leling irdam Volgens dr. Kruisinga had de sterke politiemacht die bij het congresgebouw op de been was, de demonstranten ge makkelijk de baas kunnen worden als zij dat had gewild. Kruisinga was giste ren de laatste van de buitenlanders die het congresgebouw verliet.. De Nederlan- de politicus toonde zich zeer veront waardigd over de acties en zei niet te zullen aarzelen daarvan blijk te geven De vice-voorzitter van de Westduitse Bondsdag, Kai Uwe vón Hassel, die ook voor het congres in Oporto was, zei: „Het gevaar van een linkse dictatuur in Portugal is buitengewoon groot. Maois- ten en andere uiterst linkse groeperin- Het bestuur van de CDS besloot het congres voor onbepaalde tijd te verda gen. Dit besluit werd genomen nadat partijvoorzitter Diogo Freitas do Aramal had gesproken met drie officieren van het leger die het bevel voerden over de troepen die eerder op de avond een aanval op het gebouw hadden af gesla gen. Volgens deze officier verdiende het de voorkeur het congres onmiddellijk te beëindigen, „teneinde een bloedbad te voorkomen”. bijna iverle- zan de 32 tot ig van ig met n. Van >or de Een eenheid parachutisten van de re publikeinse garde brak gisterochtend de belegering van het congresgebouw. Zij verjoegen de betogers die dreigden de congreszaal aan te vallen. De actie kwam na contact tussen diplomaten in het gebouw en president Da Costa Go mes. Er zou vandaag in Oporto een mani festatie van uiterst links worden be raamd, ook met het oogmerk de ontbin ding van de CDS af te dwingen. Geof frey Rippon, minister van buitenlandse zaken in het Engelse conservatieve scha duwkabinet, een der congresgangers, heeft onmiddellijk een onderhoud aange vraagd met generaal Da Costa Gomes. Dat zou vandaag plaatsvinden. De bemanning verliet het schip, ter wijl schepen van de Britse marine, de kustwacht en andere koopvaardijschepen te hulp schoten. Een helikopter slaagde erin vijf overlevenden op te pikken uit een reddingssloep, maar drie van hen overleden op weg naar het ziekenhuis. Van de twee overlevenden is één er slecht aan toe. De overige slachtoffers, die in zwemvesten in het water dreven, werden opgepikt door een mijnenveger en door enkele andere schepen. In een communiqué werd meegedeeld dat onmiddellijk wordt begonnen met de voorbereidingen voor een topconferentie van de staatshoofden van de OPEC- landen die tussen 21 februari en 8 maart in Algiers plaats heeft. Dit betekent dat de OPEC-landen wil len bespreken op welke wijze de prijzen van de grondstoffen stabiel kunnen wor den gehouden om de uitvoer van de landen die van deze produkten afhanke lijk zijn te beschermen. Verder dient er volgens de OPEC te worden nagegaan hoe de armste landen, die het ergst door de economische wereldcrisis getroffen worden, kunnen worden geholpen. De OPEC wil de grootst mogelijke steun voor deze landen, zowel wat betreft hun De topconferentie van Algiers zal zich, aldus het communiqué, bezighouden met de energiecrisis in de wereld en de economische gevolgen van de zeer sterk gestegen olieprijzen. De dertien lid-sta- ten van de OPEC willen op de daarna volgende dialoog met de verbruikerslan- den bovendien ook nog praten over het vraagstuk van de grondstoffen en over dat van de ontwikkelingssamenwerking. Op een plechtigheid onder leiding van sekteleider Moon Soen Myoeng zouden 900 Koreaanse, 790 Japanse en 120 Ame rikaanse paren in de echt worden ver bonden. Maar volgens een groep Japanse ou ders in Tokio heeft Unified Family er mee ingestemd dat de huwelijkssluiting niet zal plaatshebben zonder toestem ming van de ouders. Toespraken over de financiën kunnen wel eens saai zijn. Dat bleek in het Ja panse parlement toen premier Takeo Miki tijdens een rede van de minister van Financiën, Masajoshi Ohira, in slaap viel. Het duurde echter niet lang, want een tactvolle Mutsuki Kato (rechts), libe- raal-democratisch parlementslid, maak te de sluimerende bewindsman wakker. (Van onze correspondent) UTRECHT De actie Houd Por tugal Vrij, georganiseerd door de PvdA, de VARA en het NVV, had zaterdagnacht 1,4 miljoen gulden opgebracht. De organisatoren van de actie hopen met veel girostor- tingen die nog binnen moeten ko men dat een bedrag van ruim anderhalf miljoen gulden kan wor den gegeven aan de Portugese An tonio Sergio-stichting, die de ver spreiding van het socialisme tot doel heeft. Op deze manier steunt de Nederlandse actie de socialisti sche partij van Portugal. schikt in het parlement over 307 van de 315 zetels. De grondwetswijziging werd zonder debat goedgekeurd. Leden van de Awami-liga menen dat onder het nieuwe stelsel een doedmatiger beleid kan wor den gevoerd. Bangladesj is sinds zijn on afhankelijkheid in 1971 geteisterd door overstromingen, hongersnoden en een vloedgolf van gewelddaden, waardoor het land in een uitzichtloze situatie was be land. Op 28 december vorig jaar was al de noodtoestand afgekondigd, waardoor de regering het recht kreeg politieke activi teit en stakingen te verbieden en de grondrechten op te schorten. In de nieuwe grondwet staat voorts dat parlementariërs die geen lid worden van de eenheidspartij, of zich in het parle ment tegen deze partij keren, hun zetel zullen verliezen. De president is gerech tigd zijn veto uit te spreken over alle wetten die het parlement aanneemt. Sjeik Moedjib zei dat het ’and verdedigd moet worden tegen „internationale klieken” en „betaalde agenten” die proberen de fun damenten van Bangladesj aan te tasten. Sjeik Moedjiboer Rachman heeft gis teren Sijed Nazroel Islam benoemd tot vice-president en Mansoer Ali tot voor zitter van een 17 man sterk kabinet. Het nieuwe kabinet telt weinig nieuwe gezichten. Zitting hebben alle leden van he oude kabinet, oud-ministers van de staten en leiders van de Awami-liga, de aan de macht zijnde partij van Rach man. LAND’S END (ANP, AFP, UPI). Elf van de dertien opvarenden van het Britse vrachtschip Lovat zijn zaterdag om het leven gekomen toen hun schip tot zinken kwam bij Land’s End, voor de zuidwestkust van Engeland. Het schip was in een storm in moeilijkheden geraakt en maakte een slagzij van tien graden doordat de lading kolen was gaan schuiven. De 1.093 ton metende Lovat zond noodsignalen uit, en pro beerde tevergeefs bij Lizard Point de kust te bereiken. j reis Brandt hij de bren- en de Minister Pronk (ontwikkelingssamen werking) heeft Guinee-Bissau en de voorlopige regering van Mozambique respectievelijk tien en vijftien miljoen gulden als ontwikkelingshulp aangebo den. Deze hulp is ongebonden, zodat dit geld mogelijk in Portugal besteed kan worden, zodat ook Portugal (indirect) kan meeprofiteren. industriële als hun agrarische ontwik keling. AMSTELVEEN (ANP) Tij dens de komende algemene ver gadering van de Verenigde Na ties zullen bruggen tussen de machtsblokken geslagen moeten worden. Anders hebben we een kans gemist, die zich waarschijn lijk nooit meer zal voordoen. Dit zei staatssecretaris, dr. P. H. Kooijmans van Buitenlandse Za ken zaterdagmiddag in Amstel veen op een bijeenkomst over de ontwikkelingssamenwerking. De CDS, waarvan het hoofdkwartier in Lissabon in november al werd ge plunderd, wordt er door uiterst links van beschuldigd dat zij banden heeft met het oude, fascistische regime. De Portugese communistische partij heeft overigens ontkend dat zij het beleg had georganiseerd. Over de voorwaarden zei de heer Pronk dat de hulp vooral moest gaan naar de armste landen die met een groot betalingstekort kampen en een beleid voeren ten gunste van de minst- bedeelden in het land. Minister Pronk vond dat de regering van Suriname meer de nadruk moet leggen op de werkgelegenheidsproblematiek. Ook zou men meer greep op de buiten landse ondernemingen moeten krijgen. Volgens hem noemt de inlichtingen dienst het vermeende uit de weg ruimen van eigen mensen: „Beëindiging van het dienstverband zonder verhaal”, wat hij betitelde als een „luguber eufemisme van zwarte humor”. ALGIERS (DPA) De ministers van de lid-staten van de Organisa tie van Olie-Exporterende Landen OPEC hebben zich gisteren in Al giers bereid verklaard deel te nemen aan een door Frankrijk voor gestelde internationale conferentie van olie-producerende en oliever- bruikende staten. drie miljoen gulden die Pronk óp zijn vorige begroting ter beschikking had ge steld van zowel het Frelimo als van de PAIGC, de bevrijdingsbewegingen van Mozambique en van Guinee-Bissau. Overwogen wordt nog, aldus Pronk, bedragen in dezelfde orde van grootte ter beschikking te stellen van de drie bevrijdingsbewegingen in Angola, dat pas deze herfst onafhankelijk zal wor den en aan de bevrijdingsbewegingen van Zimbabwe (Rhodesië) en Namibië (Zuidwest Afrika). Op de huidige begro ting van ontwikkelingssamenwerking is in totaal 20 miljoen gulden uitgetrokken voor steun aan bevrijdingsbewegingen in Zuidelijk Afrika. Een woordvoerder van Moon geweigerd commentaar te geven. Volgens een woordvoerder van de groep weten de jongelui tot hun trouw dag niet wie hun partner is, omdat deze door Unified Family wordt uitgekozen. LISSABON Honderden Portugese en buitenlandse politici zijn dit weekeinde een nacht lang belegerd geweest door duizenden betogers die ontbinding eisen van de Portugese partij Centro Democratico Social (CDS). De politici, onder wie het Nederlandse Tweede-Kamerlid dr. Kruisinga, namen deel aan een congres dat de CDS in Oport hield. Het congres moest voortijdig worden beëindigd. In schermutselingen tussen betogers, politie en republikeinse garde, waarbij werd geschoten, traangasgrana ten werden afgevuurd, ruiten ingegooi- den auto’s in brand gestoken, vielen zeker twintig gewonden. In het communiqué wordt geen gewag gemaakt van de mogelijkheid van een nieuw olie-embargo. De Algerijnse dele gatie heeft deze kwestie wel ter sprake gebracht. Op een vergadering achter ge sloten deuren verklaarde de Algerijnse minister voor Oliezaken Belaid Abdessa- lem, dat zijn regering van mening was dat in geval van een gewapende aanval op een van de OPEC-landen alle lid staten de oliekraan voor de agressor moeten sluiten. OUD-GASTEL (ANP) De 15-jarige Anthonius van Oers te Oud-Gastel (NBR) is zaterdagochtend dood aange troffen in de douchecel van zijn ouder lijke woning. De politie neemt aan dat de jongen om het leven is gekomen door gebrek aan zuurstof. Hij had last van slapeloos heid en was gewend om regelmating ’s nachts een bad te nemen. Minister drs. J. P. Pronk van Ont wikkelingssamenwerking heeft op de zelfde bijeenkomst aangekondigd, dat de ontwikkelingshulp aan Indonesië wordt verminderd. Het land zou net als Chili niet in alle opzichten voldoen aan de door de Nederlandse regering gestelde voorwaarden inzake de hulp verlening. Overigens wilde de minister in het openbaar geen andere namen van landen noemen die op basis van de voorwaarden een reductie of een stopzetting zullen merken van de Volgens de staatssecretaris zal er een nieuw internationaal economisch stelsel nodig zijn om de collectieve veiligheid te geranderen. Daarbij zul len ook de multi-nationale onderne mingen onder politieke controle moe ten worden gebracht. „Voor ons land is het onaanvaardbaar, dat dat niet zou gebeuren”, aldus de heer Kooijmans. De staatssecretaris vond het een volstrekt legale zaak dat de gemeen ten zelf ook aan ontwikkelingssamen werking doen. „De wereld kan niet meer verdeeld worden in aparte stuk jes, maar we moeten handelen vanuit de gedachte dat we wereldburgers STRAATSBURG (AP). De Assem- blée van de raad van Europa heeft zaterdag besloten een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid om met investeringen uit een aantal Europese landen de aanleg van een tunnel onder het Nauw van Calais tóch door te laten gaan. De Assemblee deed hiertoe een aanbeveling aan de raadscommissie voor de ontwikkeling van het Europese ge bied en stelde voor de aanleg van de tunnel „op Europees niveau” te financie ren. Dit zou betekenen dat het project zou worden gesteund door een groter aantal Europese landen dan alleen Frankrijk en Engeland, de oorspronke lijke initiatiefnemers tot de aanleg van de Kanaaltunnel. PARIJS (Reuter). Een fotograaf en een journalist van het Franse weekblad l’Express hebben gisteren bericht dat zij erin zjjn geslaagd met een bestelauto te rijden tot op enkele meters van een verkeersvliegtuig van de Israëlische luchtvaartmaatschappij El Al op het vliegveld Orly van Parijs, zonder door de politie aangehouden te zijn. Het met foto’s verluchte verhaal van het tweetal verscheen een dag nadat minister van Binnenlandse Zaken prins Michel Poniatowski nieuwe veiligheids maatregelen op de Franse luchthavens had aangekondigd na twee Arabische guerrilla-overvallen binnen één week op Orly. Een erkenning van de voorlopige revolutionaire regering van Zuid-Viet- nam zit er vooralsnog niet in. „De er kenning staat niet in het politieke programma van deze regering”, zei de minister, die er voorts op wees, dat er wel hulp gegeven wordt. Minister Pronk deelde mee dat lan den die hulp ontvangen niet meer het geld in Nederland hoeven te besteden. „Zij mogen dat ook in eigen land of in andere ontwikkelingslanden doen”, zei hij. De Britse parlementariër Peter Kirk die eerder al uit het gebouw was ontkomen, zei dat er sprake was van een moedwil lige poging een partij te beletten een congres te houden. „De hele toekomst van de democratie in Portugal is hier mee op losse schroeven gezet. Wat hier gebeurt is, moet afbreuk doen aan de toekomstige betrekkingen tussen Portu gal en de democratische regeringen van Europa”. Kirk was er bijzonder verbit terd over dat het Portugese leger nage- De afgelopen drie jaar, aldus Moedjib, hebben we geëxperimenteerd met een grondwet die sommige mensen een on beperkte vrijheid gaf. Hij noemde die grondwet een erfenis van het koloniale bewind, waarmee een land dat een indi viduele identiteit en inspiratie heeft, niet bestuurd kan worden. Volgens de nieuwe grondwet zal de president telkens voor een termijn van vijf jaar door het volk worden gekozen. De president zal zelf alle uitvoerende macht uitoefenen. Er zijn een vice-president en een minister raad onder leiding van een premier, die allen veranwoording schuldig zijn aan de president, Alle politieke partijen zijn ontbonden. De president krijgt de bevoegdheid één nationale partij op te richten. De grond wetswijziging is goedgekeurd door 294 parlementsleden, terwijl vijf leden van de oppositie uit protest de vergaderzaal ver lieten. WASHINGTON (Reuter). Volgens de Amerikaanse democratische senator Alan Cranston, ijveraar voor de instel ling van een soort „Watergatecommissie” voor een onderzoek naar de activiteit van inlichtingendiensten in de Verenigde Staten, is er „aanzienlijk houtsnijdend bewijs” voor de veronderstelling dat de CIA, de Amerikaanse centrale inlichtin gendienst, enkele eigen agenten om het leven heeft gebracht. Zaterdag bereikte de actie van PvdA, VARA en NVV haar hoogtepunt met een landelijke collecte. Ruim 12.000 col lectanten gingen de straat op. In Am sterdam werd door 200 collectanten ruim 19.000 gulden opgehaald, evenals in Utrecht en Den Haag, waar 300 medewerkers aan de actie collecteerden. In de Utrechtse Jaarbeurs woonden ruim duizend belangstellenden de recht streekse radio- en televisie-uitzendingen van de VARA bij. Rond drie uur arriveerde de leider van de Portugese socialistische partij, minister Mario Soares. Men bracht hem een staande ovatie. Eerder dan aanvan kelijk de bedoeling was, vertrok Soares weer uit Nederland voor de bijeenkomst van zijn socialistische partij. Soares wees erop, dat het grootste gevaar voor de jonge democratie in Portugal van rechts komt. „Maar ook .tegen de samen met ons in de regering zittende communisten zeggen we dat we het socialisme willen. Geen dictatuur, zelfs al is die extreem links”, aldus Soares, die het Nederlandse volk be dankte voor de aanhankelijkheid aan de idealen van de democratie. gen proberen druk uit te oefenen op allen die zich niet bij de linkse extre misten aansluiten”. Christendemocratische partijen uit veel Europese landen hadden naar het congres van de CDS afgevaardigden ge stuurd. De meeste gedelegeerden hebben de hele nacht geprobeerd hun regeringen te bereiken. De Franse afvaardiging bel de rechtstreeks met president Giscard d’Estaing. Via de Amerikaanse ambassa de in Lissabon werd ook contact gezocht met de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Kissinger. DEN HAAG. De Unie van studen ten aan hogere technische en hogere textielscholen acht stages in Zuid-Afrika verwerpelijk. Zij heeft er tegen gepro testeerd, dat deze stages door directies van scholen worden gestimuleerd. Zij verwacht van het ministerie van Onder wijs en Wetenschappen en van de in spectie, dat een einde aan deze situatie wordt gemaakt. DACCA (Reuter) Sjeik Moed jiboer Rachman (foto) is zaterdag president van Bangladesj geworden nadat het parlement met overgrote meerderheid de grondwet had ver vangen door een regeling die van Bangladesj een één-partij-staat

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 3