Sophia Loren prefereert Interim-expositie met gave vondsten vrouwelijke mode bij Kunsthandel Pieter A. Scheen 60 Boek-expositie in Stedelijk Dansberaad pleit voor Danstheater Nieuwe Komedie met stuk rond Lucebert rvv IX» Keukenkiezers op zoek R HetGietvergeetJe StophoestNiet Wi Red Band Natuuriijk. ig ND Het o II SCHATKAMER VAN ROMANTISCHE EN HAAGSE SCHOOL Boeiend spel in toneelstuk van James Joyce Ook toneel over emancipatie en Suriname VA Weddenschap REP I Wasserij DUYN Haags Gemeentemuseum leent Kandinsky’s Hl KUNST 11 (Van een medewerkster) I naak, a. ;rg >- i-l fik ■I bij gebrek aan een duidelijke dra matische constructie is het qua to neel toch een zwak werkstuk ge bleven. Hollandse degelijkheid en mooie vormen gaan bij Atag-inbouw- apparaten samen op. Eenvoudig en solide in te bouwen in de hedendaagse keuken. U kunt dit zelf constateren in de keuken- toonzaal van HSR. PARIJS De mode wordt de komende maanden een stuk fleu riger, vrolijker en vrouwelijker. „Het zal tijd worden”, zei de Ita liaanse filmster Sophia Loren na afloop van de voorj aarsshow bij Dior. Sophia, ondanks haar veer tig jaar van dichtbij nog even beeldschoon als op het witte doek, zei: „Met die hopeloze mode van de laatste jaren wist ik gewoon niet meer wat ik aan moest trekken. Ik ben geen type voor een spijkerbroek, maar ook niet voor een lijvige onflatteuze midi-jurk. Ik zoek mij al een hele tijd wild naar een paar leuke vlotte jurkjes.Die waren tot dusver nergens te vinden. Maar ik zit nu op het goede spoor”. En met een geheimzinnig glimlachje wendde zij zich tot Diors ontwer per Marc Bohan, die even achter de coulissen vandaan was ge komen om haar goedendag te zeggen. *7 naar de "komplete keuken" ontdekken AIAG inbouwapparatuur bij HSR ARNHEM Het enige toneel werk van James Joyce, „Ballingen” („Exiles”) wordt door de Toneel groep Theater gespeeld „omdat het hier gaat om een toneelstuk van een van de grootste prozaschrijvers uit de wereldliteratuur”, aldus het pro- gramma-commentaar. Ongetwijfeld een prijzenswaardige daad van pië teit. Maar het is de vraag of de na gedachtenis van Joyce ermee ge- "diend is, want het zien van „Bal lingen” zal niemand ervan overtui gen dat die grote prozaschrijver ook L !F Karnpets'no^?34^20 e'gen p ,aterdag on geopend opgenomen. Dat feit wordt gemar keerd door een speciale tentoon stelling van door hem bijeenge brachte werken, die tot en met 1 februari a.s. onder het patronaat van Pieter Scheen worden geëxpo seerd. 1 DEN HAAG Pieter A. Scheen F] is bekend om zijn goede boeken over kunst uit de vorige eeuw, met als uitblinker de onvolprezen „Lexicon Nederlandse beeldende kunstenaars 1750-1950”, dat zes jaar geleden is verschenen. Hij heeft er jarenlang aan gewerkt. De kenners ?ullen het zeer waarderen, dat hij nu al weer volop materiaal verzamelt voor een supplement Het maken van zo’n supplement is een monnikenwerk, waarvoor Pie ter Scheen zich veelvuldig zal terugtrekken in zijn huis in Frank rijk. De kunsthandel, waardoor hij al even bekend is geworden, moet echter doorgaan en daar is dan ook voor gezorgd. Zijn schoonzoon Joop Breeschoten werkt al lang in de zaak en is per 1 januari jl. officieel als medefirmant in de kunsthandel maar een half zo grote toneelschrij ver was. Het stuk heeft stellig in teressante aspecten door tal van autobiografische verwijzingen naar Joyce’s gecompliceerde natuur, naar zijn neuroses en obsessies en er ko- men knappe dialogen in voor. Maar lig llili 1 (ADVERTENTIE) HEIN STEEHOUWER een Zelfbeklag in Ballingen Beige gabardine mantelpak van Dior Eveneens uit Diors nieuwe collectie uit zijn voorjaars- en zomercollectie. een japon van ''crêpe de chine. (Van onze Kunstredactie) wg een sling. I (ADVERTENTIE) pró- lijka icitaties Perso- k inlich- uitste- voer op „Spelende kinderen aan het strand” van Charles Rochussen. „Luister eens Mare”, zei ze aller liefst, „ik vind dat gifgroene mozaïek- jurkje met die korte mouwtjes beeld schoon, maar dan moet voor mij wel de rok een stuk korter en de v-hals wat dieper. En dan heb ik voor de Ut-» (ADVERTENTIE) j: ting (De tekst van James Joyce’s „Ballin gen” in de vertaling van Gerardine Franken en Leo Knuth is verschenen bij De Bezige By. Amsterdam.) voor organisaties als vrouwenverenigin gen, vormingscentra, buurtverenigingen, scholen enzovoort. Het stuk zou vanaf 1 april klaar moeten zijn. Tenslotte brengt de Nieuwe Komedie in de vorm van een „vrolijk bont programma” een stuk over Suriname. Door het geven van informa tie beoogt men een aanzet te geven tot een zinvolle discussie over de derde wereld-vraagstukken en de informatie daarover. Inlichtingen en bestellingen kan men doen bij de Nieuwe Komedie, Westduin- weg 230, Den Haag, tel. 070-547104. DEN HAAG (ANP). Het voortbe staan van het Nederlands Dans Theater zal in ieder geval in alle opzichten gewaarborgd dienen te zijn. Dit heeft het bestuur van het Centraal Dansbe raad alle betrokkenen bericht bij het conflict tussen het bestuur van het Danstheater en de heer Carel Bimie. Deze is van de functie van directeur van het gezelschap ontheven nadat besloten is, dat de dienstbetrekking met hem zal worden beëindigd. In het Centraal Dans beraad plegen danskundigen overleg. >ll ,<i AMSTERDAMSEVAART 20 HAARLEM - TEL. 322462 Maar natuurlijk zijn hier ook de veel uitbundiger „lichtschilders” als de al ge noemde Willem Roelofs (1822-1897), die hier royaal is vertegenwoordigd en zijn naam als grote voorloper van de Haagse School onder meer waar maakt in een flink landschap met koeien aan het water. P. J. C. Gabriël (1828-1903) is hier niet alleen vertegenwoordigd met een van zijn bekende aquarellen met een molen, maar ook met een in sobere tinten gehouden heel goede olieverf, korenvel den, in een bezonken stemming geschil derd. Én zo is er meer, echt een zoektochtje waard. Hier blijkt ook weer, dat soms een „kleine meester” ten onrechte minder bekend is. Er hangt een uitstekende bosrand van J. Scherrewitz (1868-1951). Tegen de bosrand staan wat koeien, die worden gemolken. Een typisch impres sionistisch stuk dus en eigenlijk in niets onderdoend voor beroemdere voorbeel den. En zo is er nog meer, echt een zoek tochtje waard. DEN HAAG. De Nieuwe Komedie, welk gezelschap vormingstheater brengt onder jongeren, brengt eind maart een toneelprogramma uit rond het werk van de dichter-schilder Lucebert, die dit jaar 50 wordt. De voorstelling bedoelt de protesthouding van Lucebert tegen vast liggende normen en regels te tonen, waarmee voortdurend verband wordt gelegd met het historische en actuele tijdsbeeld. De regie heeft Eric Oosthoek en de dramaturgische begeleiding is van Ben Bos. Het programma kan in kleine theaters en op scholen worden gespeeld. (zoals John Gross in zijn boek over Joyce heeft geschreven) gedraagt als „een vreugdeloze prima-donna, die, terwijl hij ogenschijnlijk handelt in naam van vrij heid en verlichting, vastbesloten schijnt om iedereen in zijn omgeving zich zo onbehaaglijk te laten voélen en zo ge- frusteerd te maken als hij zelf is.” Tot een ontwikkeling in de karakters en de onderlinge verhoudingen van het vier tal zoals men die in een psychologisch toneelspel zou mogen verwachten, komt het vrijwel niet. Alleen de gevoelens van Berta tegenover Beatrice worden tegen het einde wat verzacht, maar misschien ook maar in een voorbijgaan de opwelling. Als resultaat van twee uur psychologisch gewroet is dat een scha mele balans. De opvoering door „’"’heater” was tot op zekere hoogte boeiender dan hef stuk zelf, mede dankzij een gevoelige, fijn genuanceerde regie van Ger Thijs, die daarmee een verrassende prestatie heeft geleverd. Het stellig aanwezige gevaar, dat een moderne regisseur dit stuk „naar zich toe” zou halen om er kwaliteiten aan toe te voegen die het zelf niet heeft AMSTERDAM. In het Stedelijk Museum wordt tot en met 16 maart een tentoonstelling gehouden van boeken uit de collectie-Nijkerk. De tentoonstelling geeft een beeld van een halve eeuw boekkunst en typografie in Nederland en daarbuiten. Nijkerk verzamelde vooral boeken uit het einde van de 19de eeuw en de eerste helft van deze eeuw. In deze periode gingen, aldus het mu seum, progressief gerichte kunstenaars zich bezighouden met het uiterlijk van het boek, dat in de voorafgaande jaren een dieptepunt had bereikt. Het hele stuk is eigenlijk vervuld van Klfbeklag, dat in de woorden van alle tier de personen tot uiting komt, maar bovenal en zonder ophouden in de woor- ffli en daden van Richard, die zich De Nieuwe Komedie maakt samen met de actiegroep Man-Vrouw-Maat- schappij een stuk vormingstoneel over de vrouwenemancipatie. Shireen Stroker van het Werkteater doet de regie. De Nieuwe Komedie wil het stuk spelen DEN HAAG (ANPHet Gemeen temuseum in Den Haag en het Guggen- heim-Museüm in New York hebben be sloten kunstwerken aan elkaar uit te lenen. Zo zal het Haagse Gemeentemuseum binnenkort twee werken van Vasily Kandinsky in bruikleen krijgen. In ruil daarvoor gaan vijf Mondriaans naar New York. De twee Kandinsky’s die waarschijn lijk vanaf eind januari in het gemeente museum tentoongesteld zullen worden, zijn „Painting with white föhn” (1913) en „One Center” (1924). Voorlopig is de uitwisseling op twee jaar vastgesteld. Het is de eerste keer dat tussen een Nederlands en een buitenlands museum een dergelijke kunstuitwisseling plaats vindt. De personen zijn een Ierse schrijver, Richard Rowan, die na een verblijf van negen jaar in Rome met zijn onwettige vrouw, Bertha, en hun achtjarig zoontje Archie naar Dublin terugkomt; Richards oude vriend Robert en diens nicht, de pianolerares Beatrice. Robert, een vroe gere aanbidder van Bertha doet na haar terugkomst opnieuw pogingen haar te veroveren, maar hij beseft niet dat Ber tha alles wat er tussen hen gebeurt slaafs aan Richard opbiecht. Volgens Richard maakt dat laatste deel uit van hun afspraak, elkaar „volkomen vrij” te laten, een reden die hij destijds heeft aangevoerd om geen wettig huwelijk met haar te sluiten, maar in wezen vooral als een excuus voor hemzelf om zich geestelijk van haar te isoleren en in een soort „Wahlverwandtscheft” mei Beatrice op te gaan. Richard heeft er dan ook geen bezwaar tegen dat Bertha een uitnodiging van Robert aanneemt, om hem op een avond in zijn vrij gezel- lenwoning te bezoeken, maar hij gaat er wel zelf ook heen, om Robert eerst de les te lezen en hem daarna toch weer de vrije hand tegenover Bertha te laten. Eigenlijk hoopt hij op Bertha’s ontrouw, omdat die voedsel zou geven aan zijn perverse behoefte aan zelfkwelling en hem bovendien in een zekere morele machtspositie zou plaatsen. Daarom wil hij de volgende ochtend ook niet horen of het wel of niet tot die ontrouw is gekomen, want hij prefereert „de ruste loze, wonden-slaande twijfel” boven de zekerheid van Bertha’s liefde. s Het is dus eigenlijk een interim-expo sitie tussen de gebruikelijke voor- en najaars-exposities in. De tentoonstelling heeft ook een iets ander karakter. Er is gestreefd naar een uitstekende collectie, die toch bewijst dat kunst uit deze „hooggewaardeerde” stijlen niet altijd zó onbetaalbaar behoeft te zijn. Ik noem anders nooit prijzen, vind het nu toch vermeldenswaard, dat hier een paar uitstekende olie verfjes van Willem Roelofs hangen voor prijzen tussen de 4000 a 5000 gulden, een nogal opmerke lijk verschijnsel in deze tijd van opge jaagde veilingprijzen en kunst als beleg gingsobject. 4 H Josée Ruiter en Ton Kuyl in „Ballingen” bij Toneelgroep Theater, dat donderdag en vrijdag in de Haarlemse Toneelschuur speelt. (waardoor het wel zou worden vervalst, maar niet verbeterd) is gelukkig vol strekt vermeden, evenals elke andere vorm van effectbejag. Weliswaar is er in de tekst nogal gecoupeerd ten einde twee van Joyce’s zes personen te laten verdwijnen namelijk het kind van Richard en Bertha en hun oude huis houdster maar dat was dramaturgisch wel verantwoord; de huishoudster had geen enkele dramatische functie, het kind wel maar dat moest waarschijn lijk aan de Nederlandse wet op de kinderarbeid worden opgeofferd. Zeer zuiver en ingetogen worden de vier overgebleven rollen gespeeld in de eerste plaats door Ton Kuyl als de onverdraaglijke, zichzelf en anderen voortdurend kwellende Richard, voorts door Edmond Classen, die de zonderlinge figuur van Robert fijntjes voor belache lijkheid wist te behoeden, door Margreet Blanken, die als Bertha in ’t begin wat mat was maar later de innerlijke strijd tussen slaafsheid en opstandigheid uit stekend weergaf, tenslotte door Josée Ruiter, die met een uiterst delicaat ge speelde Beatrice zichzelf overtrof. De toneelgroep Theater speelt „De Ballingen” donderdag en vrijdag a.s. in de Toneelschuur te Haarlem. SIMON KOSTER Veluws landschapje in donkere, maar warme olieverven omdat het om een avonstemming gaat, laat dezelfde menta le instelling zien, maar dan veel dichter ook bij de stijl van de Impresionisten, waarvan hij in dit werkje een heel duidelijke voorloper is. De andere romantici als Schelfhout en Leickert houd ik nu even voor gezien, om nog een paar typische Haagse „scho lieren” te noemen. Er hangt een imponend doek van W. B. Tholen (1860-1931), een grijze kust onder een grijze lucht, met iets bewe ging in de bewolking. Een avondstem ming, zó sober dat het bijna een abstract doek is geworden met slechts enkele elementen, die het doek landschappelijk maken. In z’n eenvoud is zo’n doek eigenlijk groots, omdat met de geringste middelen zo’n maximurp, aan sfeer is opgeroepen. Natuurlijk hangen hier nu wel veel aquarellen, in dit degelijke land altijd in- prijs lager gewaardeerd dan „olieverf op doek”, hoewel dat met de artistieke waarde weinig te maken heeft. Van de vele namen hier wil ik er een paar noemen, te beginnen met de ro mantische meesters. Er hangt een prach tig intiem kerkinterieurtje van Johannes Bosboom (1817-1891), dat eruit ziet of hij het voor zichzelf heeft gemaakt, minder „officieel” dus dan zijn grotere stukken en daardoor spontaner. Ook valt zoiets op te merken bij Charles Rochussen (1811-1894). Hij was bij uitstek een officiële schilder met grote soldaten- en historiestukken, onder meer verzameld door het koninklijk huis. Hij is zelfs gedoodverfd en gemin acht om zijn voorkeur. En zie hier bij Scheen: een verrukkelijk en heel vlot geschilderd strandgezichtje met spelende kindertjes, overgoten door stralend licht en zo geschilderd dat er een heel beste impressionist aan te pas moet komen om juist kleuren en licht te verbeteren. Echte romantiek, precieus glad ge schilderd in een royaal gestoffeerd bos rijk ondergesneeuwd landschapje van H. van de Sande Bakhuijzen (1795-1860) laat weer eens zien, dat de Nederlandse romantici qua mentale instelling eigen lijk bij de natuur-verheerlijkende ande re tijdgenoten behoorden, ook al werd zo’n landschapje na buitenstudies op het atelier „gecomponeerd”. Van J. W. Bilders (1811-1890) rok ook liever wat minder aangerim pelde plooitjes, want anders denkt iedereen dat ik brede heupen heb”. Sophia Loren kreeg bij Dior overi gens ook een hele reeks op de jaren vijftig geïnspireerde zonnejurken met jasjes te zien. Modellen die ze net als de combinaties van ruim over de knie vallende kokerrokken met padvin- dersblouses met korte mouwen min der geslaagd vond .En Dior’s droef geestige familiepension-cocktailjurken met horizontale franje langs de bus- telijn kregen geen applaus. Sophia had beter naar Jean Louis Scherrer kunnen gaan Een jonge Pa- rijse ontwerper, die zich een paar jaar geleden heeft opgewerkt tot een top-couturier. Scherrer toonde een hele serie beeldig gebloemde jurken. Modellen van schitterende met vi- oóltjes of margrieten bedrukte zijde. Ze hadden allemaal een ronde schou- derpas en lange poffende mouwen, een brede zeer strakke maagbaridtail- le en wijde romantische aangëritnpel- de rokken. De tot iets over de knie vallende jurken werden af gewisseld met klassieke matrozenpakjes met nauwe kokerrokken en pantalon-en- semblés met broeken met zeer wijde, nogal breed omgeslagen pijpen. Fraaie mantels met wijde kimono- mouwén werden bij Venet geshowd. En Paco Rabanne zorgde voor een verrassing met een hele serie petity- coatjurken die van beeldige pastel- kleurige Jugendstilshawls of Van bonte boerenzakdoeken waren ge maakt. PARIJS. (Reuter) De Italiaanse kunstschilder Giuseppe Margutti heeft een Weddenschap om een mil joen lire (ongeveer f 4000) gewonnen door kans te zien een van zijn wer ken ten toon te stellen te midden van de Franse impressionisten in het Pa- rijse museum „Jeu de paume”. Afgelopen woensdag kwam Mar gutti naar aanleiding van de wedden schap uit zijn woonplaats Milaan naar de Franse hoofdstad. Vergezeld van een vriend smokkelde hij een eigen werk, getitel „Inspiration” een in heldere kleuren opgezet mo dern schilderij dat een piano voor stelt onder zijn jas de dépendan ce van het Louvre binnen. Zonder dat dit werd opgemerkt hing het tweetal het nieuwe werk onder een landschap van Claude Monnet. Don derdag hing het daar nog, maar vrij dag was het verdwenen. Het hoofd van de afdeling, Franqoise Adhemar, vond het kennelijk geen leuke grap. Zij weigerde tenminste het schilderij aan Margutti terug te geven. - g' - a

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 11