Westerterp .uitermate somber” over besprekingen met VS Boersma Kappers krijgen drie percent Consumenten stappen uit „brood-overleg Economische Zaken Conflict bij moet tarieven van Meeus naar tandartsen nagaan hoogtepunt Premie-lening Zuid-Holland ’59 uitgeloot Ontslag voor 80 mensen Dollar omlaag Klacht over onveilige elektrische apparaten opent moskee NVV-lid Lakerveld„Buigen of barsten” Bevriezen CONSUMENTENBOND 99 Starfighter CSM: MEER DIVIDEND Vooral filmzonnen en koffiemolens ERS Dagbl Ij: Courai Ongeorganiseerden ECONOMIE DINSDAG 28 JANUARI 1975 Kans op luchtvaartakkoord klein iat 14 iat 78 91 jéstraat (Van onze correspondent) jéstraat 106 113 590 71 rat 14 •aat 66 aat 57 -aat 40 •aat 121 9 21 ’racht) straat S ■straat 11 31ein 88 aat 37 aat 43 8 icht 53 iel (Van onze correspondent) raat BERGEN OP ZOOM. NVV 54 at 85 ekblad 2 1AL seweg 58 r 2 t 26 6 2 Aerdenh. in 4 Philips-cao afgewezen k luis iat 30 de T Zo werden gisteren de luchtvaartbe- sprekingen tussen de VS en Neder land in Den Haag hervat: delegatie voorzitter minister Westerterp (links op de foto) schudt zijn Amerikaanse opponent Jerry Waltmann de hand. at 5 eo Daarvan bleek ook minister Boersma overtuigd. „De brandhaard hier zou zich wel eens verder kunnen uitbreiden”, al dus de minister. Directeur Meeus zei: „Mij is tijdens het langdurig overleg op het ministerie duidelijk gemaakt, dat de gevolgen onze economie wel eens zouden kunnen raken.” 63 SS an 31 ada vstraat Hl atweg 120 ar ■eg 58 40 y 15 In het lopende boekjaar is in de maanden oktober tot en met december de bietenaanvoer en -verwerking zeer bemoeilijkt door het slechte weer. De campagne kostte daardoor bijna 10 pet. meer tijd dan normaal. tot punt van overleg gemaakt. Volgens de vakorganisaties hebben de onderhan delaars van Philips dit bevestigd en zijn nog geenszins van plan de huidige ba kens te verzetten. Dat nu uitgerekend deze multinational niet van wijken weet, zet bij de bonden kwaad bloed. -hoek Zee’ ienhuis -eg inrant vstraat 427 kse Gx 6 ïblad -acht 82 raat 93 ?blad 14 ote Gas# n 117 els ld 12 in at 26 1 it toor acht 2 7 en laan 157 EK 4 3 xpleinf ig enweg D De bond vindt verder, dat in alle wachtkamers tariefljjsten voor de tand artsbehandelingen ter inzage zouden moeten liggen. Voor grote behandelingen zouden een prijsopgave vooraf en een gespecificeerde rekening achteraf regel moeten zijn. „De zaak is voor Nederland zeer fun damenteel en politiek gevoelig”, zo had minister Westerterp zijn Amerikaanse gesprekspartners voorgehouden. „Neder land, dat niet rijkelijk over grondstoffen beschikt, is in belangrijke mate afhan kelijk van de verkoop van diensten Aanvaarding van de Amerikaanse eisen, die erop neerkomen dat de KLM vrijwel alle transit-passagiers aan PanAm over laat, zou Nederland bovendien in een wel heel bijzondere positie plaatsen in vergelijking met andere landen.” De besprekingen zijn hervat op aan drang van de ministers Kissinger en Van der Stoel, die in december in Brussel onder meer over dit onderwerp met elkaar hebben gesproken. Zowel de eer ste ronde, in oktober in Den Haag, als de tweede, in november in Washington, was op een mislukking uitgelopen. Toch meende minister Westerterp dit keer „e- nige flexibiliteit” te hebben kunnen waarnemen in het Amerikaanse stand punt. Maar desgevraagd voegde hjj er aan toe, dat het denkbaar zou zijn dat aan een eventuele vierde ronde minister Van der Stoel zou deelnemen. Over de afvloeiingsregeling heeft de directie met de vakbonden volledige overeenstemming bereikt. Een markant punt uit de regeling is dat de georgani seerde werknemers, die worden ontsla gen een extra uitkering ontvangen naast de algemene regeling die voor alle ont slagen werknemers geldt. Van 25 onderzochte stofzuigers waren er volgens een onderzoek van de Stich ting Vergelijkend Warenonderzoek -rijf onveilig, namelijk een Hoover-stofzuiger, twee Electroluxstofzuigers, een Mouli- nex-stofzuiger en de reaktorstofzuiger van de Hema. Tenslotte nog een geruststellend resul taat van een onderzoek naar scheerap- paraten: Alle onderzochte apparaten bleken elektrisch voldoende veilig. DEN HAAG „Laat ik maar met de deur in huis vallen, ik ben uiter mate somber gestemd over het verloop van de luchtvaartbesprekingen met de Verenigde Staten”. Dit verklaarde gisteren minister Westerterp, na afloop van het begin van de derde gespreksronde waarin de Amerikanen trachten te bereiken, dat de KLM zijn omzet op de route naar de VS ver laagt van 190 miljoen tot 50 miljoen dollar per jaar, ten gunste van Pan American. DEN HAAG (ANP). De Consumen tenbond heeft klachten bij het ministe rie van Economische Zaken ingediend over een aantal onveilige elektrische ap paraten. De bond is bij vergelijkende onderzoeken tot de slotsom gekomen, dat deze apparaten onveilig zijn en dat van sommige het gebruik ervan zelfs sterk moet worden ontraden. Vorige week maandag stond de dollar nog op 2,3780 mark en vrijdag was de koers nog 2,3220 mark. Tijdens de mid daghandel werd voor de dollar 2,3105 mark genoteerd. patiënt worden geschapen, te groot en stelt voor de afwijking naar boven tot tien percent te beperken. Voor een mini mumtarief ziet de bond geen enkele reden. De sfeer waarin het overleg plaats vindt, wordt door beide partijen in dit stadium vervelend gevonden. De vak bonden voelden zich verleden week in de boot genomen toen Philips zijn plan nen inzake een meerjarig contract, ge grond op de huidige economische situa tie, wereldkundig maakte zonder dat de bonden zich over de plannen hadden kunnen beraden. Handelaren in Frankfort verwachten dat deze situatie ook in de komende dagen zal aanhouden, temeer omdat de Westduitse regering niet van plan schijnt te zijn iets te doen tegen de waardeverbetering van de mark die uit de koersdaling vah de dollar voortvloeit. Op de Amsterdamse wisselmarkt is gisteren actief gehandeld in dollars. Na een opening op 2,4075 liep de note ring langzaam verder terug tot op een gegeven moment zaken werden gedaan op rirca 2,3975. Het kwam o* 2,40 tegen vrijdag 2,4165. Maandag deelde Philips mee hoogst onaangenaam verrast te zijn omdat de Industriebond NVV gisterochtend bij de poorten van een aantal Philipsvestigin- gen pamfletten heeft laten verspreiden waarin inkomensschalen voor hoger per soneel worden geopenbaard, inclusief een verhaal over de methodiek en de toepassing daarvan. De bewuste gegevens worden door Philips zeer vertrouwelijk genoemd. De Philips-woordvoerder ging zelfs zover dat hij de verhouding tussen de onderneming en de vakorganisaties door dit voorval ernstig geschaad vond. Deze uiteriijke krachtmeting moet ui teraard de aandacht affleiden van veel diepere geschilpunten. Philips heeft in zijn sociale beleid tot voor kort voorop gelopen. De laatste jaren evenwel is de onderneming meer de hand op de porte monnee gaan houden, met als gevolg dat in ieder geval de lagere inkomensgroe pen wat achterlopen op vergelijkbare situaties in de metaal. De bonden hebben dit gesignaleerd en ren er zeven zo onveilig, dat de bond erover heeft geklaagd bij het ministerie. Het gebruik van de volgende filmzonnen moet worden ontraden wegens hun te grote gevaarlijkheid, meent de bond: Globelight, Ising IPC/1000, Kaiser 3051. Rinck Lx 1000, Sabe Sunlight II 1000, Triumph 1000 Super. Temidden van de vele standpunten waarover geen overeenstemming kan worden bereikt is een Amerikaan die Europa bezoekt en al dan niet voor rekening van de KLM een dag in Am sterdam blijft hangen wel of geen tran- sitpassagier, Nederland meent van niet is gisteren wel overeengekomen dat wat de komende zomer betreft, de ver wachting van 7 percent stijging c.q. 13 percent daling, zal plaatsmaken voor een groei of daling van nul. Dit voorbeeld gaf minister Westerterp om aan te geven hoe moeizaam de onderhandelingen ver lopen. Een haast wanhopige poging van mi nister Boersma om het conflict bij te leggen, sorteerde, zoals gemeld, geen en kel effect. De consequenties van het optreden van de tegenover elkaar staan de partijen kunnen verstrekkend zijn. dat zij de luchtvaartovereenkomst op zeggen. Een nieuwe zou alleen op hun voorwaarden tot stand komen. Minister Westerterp wilde er niet op ingaan hoe groot die kans was, dan wel of de Amerikanen ai met opzegging hadden gedreigd. Evenmin is ter sprake geko men of de Amerikaanse rechter zal worden gevraagd om inwerkingstelling van de boeteclausule, nu de KLM heeft geweigerd het ontwerp voor de zomer dienst over te leggen. DEN HAAG (ANP). In verband met de gestegen loonkosten gaan de kap perstarieven met drie percent omhoog. De kappersbond heeft daarover overeen stemming bereikt met het ministerie van Economische Zaken. Om toch tot een vergelijk te komen, is van Nederlandse kant voorgesteld voor de komende zomerdienst het aantal vluchten te beperken, en de hieruit voortvloeiende verminderde capaciteit te bevriezen voor een periode van drie jaar. Een niet onaanzienlijke tegemoet koming in het licht van de op lange termijn verwachte groei van het trans atlantische verkeer. Maar de Amerika nen zouden alleen bereid zijn dit voor stel te aanvaarden als de KLM nog meer van haar capaciteit zou terugne men dan nu is voorgesteld. In dit verband verdient vermelding, dat in oktober Nederland al heeft toege zegd per 1 november de capaciteit van de KLM in het verkeer met de VS met 25 percent te zullen verminderen en het aantal vluchten met 10 percent de huidige praktijk. Van Nederlandse kant is deze (vrijwillige) toezegging gedaan in weerwil van een verwachte groei van 7 percent voor 1975. De Amerikanen daar entegen verwachten juist een daling, en wel van 13 percent voor dit jaar. en NKV hebben gisteren het transportbe drijf Meeus te Bergen op Zoom een brief gezonden waarin zij eisen dat de 25 personeelsleden, die door de directie wegens een staking ontslagen zijn, weer in dienst genomen zullen worden. Zo niet, dan overwegen de vakbonden, die van mening zijn dat door het uitdrijven van deze 25 chauffeurs de vakbeweging in het hart getroffen is, de scherpste boycotmaatregelen tegen de onderne ming. DEN HAAG (ANP). De consumenten bond heeft er bezwaar tegen, dat de particuliere tarieven van de tandartsen vaak tweemaal tot driemaal zo hoog zijn als de ziekenfondstarieven. Aan het ar gument van de tandartsen dat het bij de ziekenfondsverstrekkingen alleen om eenvoudige handelingen gaat, is weinig waarde te hechten, aldus de bond. Niet alleen douanebeambten in de Rotterdamse haven en aan de grenzen zouden dan verzocht worden door mid del van stiptheidsacties het rijden van wagens van Meeus ónmogelijk te maken, ook de Internationale Vervoersvakcen- trale ITF zal worden ingeschakeld om van de boycot een internationale zaak te maken. De directie van Meeus is wel bereid de 25 uitgeslotenen te accepteren maar de 65 overige chauffeurs weigeren de stakers weer in hun midden op te nemen. Het ultimatum dat tot Meeus gericht is heeft een looptijd van drie dagen. Minister Van der Stoel zou aan de onderhandelingen kunnen gaan deelne men als vandaag en morgen, op welke dag de Amerikanen naar Londen ver trekken, opnieuw geen akkoord kan worden bereikt. Van der Stoels aandeel in de vierde gespreksronde zou inhou den, dat Nederland het zwaarst denkba re geschut in stelling brengt, en bijvoor beeld toch de aanschaf van opvolgers voor de Starfighter in het geding zal brengen. Zouden de Amerikanen in Den Haag niet hun zin krijgen, dan is voorstelbaar Dit is, aldus de consumentenbond, geen redelijke verklaring voor een ver schil in prijs bij precies dezelfde presta ties. De bond vindt, dat het ministerie van Economische Zaken moet nagaan, hoe de diverse tarieven tot stand komen en moet overwegen een en ander gelijk te trekken. De Consumentenbond zegt dit in de „Consumentengids” naar aanleiding van de landelijke richtlijnen voor de particuliere tarieven, die de tandartsen zijn voorgesteld. Van deze tarieven kan, naar gelang van de moeilijkheidsgraad van de behandeling, naar boven en naar beneden met 25 percent worden afgewe ken, dat wil zeggen dat er binnen het particuliere tarief voor dezelfde behan deling verschillen van 66,75 percent kunnen voorkomen. De bond vindt de onzekerheid, die door dergelijke grote verschillen voor de Een woordvoerder van dat ministerie bevestigde dat deze tariefsverhoging ge heel in overeenstemming is met de nor male prij zenbeschikking goederen en diensten. FRANKFORT (ANP). Op de wissel markten van Frankfort en Züridh blijft de Amerikaanse dollar in waarde dalen. Gisteren werd de officiële middenkoers in Frankfort vastgesteld op 2.3100 mark, nadat de Bundesbank volgens handelaren zes miljoen dollar had ge kocht om de dollar tenminste op dat peil het laagse sinds juli 1973te houden. Daarnaast hebben de bodemprijzen voor brood en melk degenen, voor wie ze oorspronkelijk waren bestemd, geen enkel soelaas geboden/ „Koopkracht”, dat in het februarinummer de balans op maakt van vijf jaar minimumprijzen in Nederland, legt omstandig uit waarom het Konsumenten Kontakt heeft beslo ten om, samen met de Consumenten bond, uit de adviescommissie broodprij zen te stappen. ïblad in 17 (Van onze correspondent) EINDHOVEN. De vakbonden heb ben de meerjaren-cao die Philips verle den week heeft voorgesteld, gisteren tij dens de hervatting van het overleg afge wezen. Het Philips-voorstel voorzag in een cao voor 27 maanden. De vakbonden stellen zich op het standpunt dat lange- termijnafspraken principieel indruisen tegen het beleid van de vakcentrales. Daarnaast moet niet over het hoofd gezien worden dat het percentage geor- ganiseerden bij Philips beduidend lager dan het landelijk gemiddelde ligt (onge veer 27 percent), waarschijnlijk een ge volg van het vroeger gevoerde sociale beleid. Op het immateriële vlak ligt het knel punt dat Philips zich afwijzend heeft opgesteld ten aanzien van vakbondsvoor- stedlen inzake de adviesbevoegdheid van Nederlandse interne en externe overleg organen bij reorganisatie, inkrimpingen en uitbreidingen in buitenlandse Philips- vestigingen. Ook voelt het bedrijf niet voor uitbreiding van de bestaande facili teiten voor het vakbondsbedrij ven werk en verlaging van de pensioengerechtigde leeftijd tot 64 jaar. Wel is voor de oudere werknemers enige werktijdver korting afgekondigd. Geconcludeerd kan worden dat het, zoals Arie Lakerveld, lid van de onder- handelingsdelegatie van het NW gister avond zei, „een zaak wordt van buigen of barsten.” Bovendien is, aldus de vakbonden, Philips noch in het materiële noch in het immateriële vlak tegemoet gekomen aan de eisen van de bonden. Daardoor bestaat er geen behoefte meer om een langlopend contract af te sluiten. De vakbonden houden derhalve onverkort vast aan een initiële loonsverhoging van 2 percent. De voorstellen die Philips de vak- en beambtenbonden heeft aangeboden, voorzien in een collectieve salarisverbe tering per 1 januari 1975 en per 1 april 1976; de nieuwe salarislijn leidt tot sala risverbetering voor bepaalde groepen van medewerkers op 1 januari ’76 en 1 januari ’77 en 1 januari ’78 en verdere compensatie van prijsstijgingen en ver betering van de vakantietoeslag in 1976. Philips heeft gisteren aangekondigd zich over nieuwe voorstellen te beraden, gebaseerd op een constract van 15 maanden. Het ligt in de bedoeling op 5 februari de onderhandelingen voort te zetten. Drs. Boersma roemde in zijn toe spraak in het Almelose stadhuis, waarbij o.a. ook de ambassadeur van Turkije, Oktan Cancardes, aanwezig was, de wijze waarop met behulp van velen de moskee de eerste in het oosten van het land tot stand was gekomen. „Hier is gebleken”, aldus de minis ter, „dat men niet naast elkaar maar met elkaar moet leven”. Hij kondigde aan dat de regering er naar streeft het beleid in de sector welzijn ten behoeve van de buitenlandse werkne mers verder uit te bouwen. De Turkse ambassadeur zei in zijn toespraak de moskee te zien als een symbool van vriendschap en ver draagzaamheid tussen Turkije en Ne derland. Een verdraagzaamheid overi gens, die zich volgens hem lang niet overal zo nadrukkelijk manifesteert als in Almelo, waar niet alleen nu een gebedshuis is verrezen, maar ook het bi-culturele onderwijs aan Turkse kinderen een uitstekende naam heeft verworven in de Nederlandse onder wijswereld. DEN HAAG (ANP). - De consumenten organisaties zijn uit de commissie ge stapt, die adviseert over de hoogte van de minimum-broodprijzen. Dat advies wordt uitgebracht aan de voorzitter van het Produktschap voor Granen, die de minimumprijzen tenslotte vaststeld. De gang van zaken in de commissie was de laatste tijd, ondanks heftige tegen stand van de consumentenorganisaties, zodanig, dat verder deelnemen naar hun mening geen zin had”, zo staat in de consumentengids. De consumentenorganisaties werkten sinds 1969 mee aan de totstandkoming van minimumbroodprijzen om te voor komen, dat door stunten met de brood prijs in de detailhandel de regelmatige broodvoorziening in gevaar zou komen. Dat zou tot het verdwijnen van bak kerswinkels in bepaalde dorpen of stad wijken kunnen leiden en daarmee is de consument geenszins gebaat. Medewerking aan beperking van de concurrentie in de broodsector was echter bepaald niet de bedoeling van de consu mentenorganisaties. De laatste tijd ging het echter wel die kant op: de minimum prijzen stegen in snel tempo en werden hoe langer hoe meer gebruikt ter be scherming van inkomens en rentabiliteit in de bakkerij. De consumentenorganisa ties hebben besloten aan deze ontwikke ling niet langer mee te werken. Konsumenten Kontakt” zet in zijn blad „Koopkracht” uiteen, dat de mini mumprijzen voor brood en melk de con sument handenvol geld kosten. De laagste prijs voor het goedkoopste brood is in 1974, in één jaar tijd, met 35 percent gestegen. De voordeligste volle melk werd het afgelopen jaar 20 percent duurder. ALMELO Minister drs. J. Boers ma van Sociale Zaken is gisteren op twee totaal verschillende fronten in Almelo actief geweest, ’s Morgens liet hij zich door de stuurgroep economie Twente uitgebreid informeren over de zorgwekkende werkloosheid in Overijssel in het algemeen en Twente in het bijzonder, ’s Middags opende de bewindsman op kousevoeten de fraaie Turkse moskee in het centrum van Almelo. De bond heeft vijftien merken elektri sche koffiemolens onderzocht en deelt als uitslag van zijn onderzoek mede, dat er maar één molen, namelijk de Philips ?-poïrkiinii| hr 2109 is, die geen tekortkomingen op .s.b.-hKis ijet gebied van de veiligheid heeft. Bij alle andere molens laat o.a. de isolatie te wensen over. ▼•n de achttien filmzonnen, die de Consumentenbond heeft onderzocht, wa- TILBURG (ANP). De Schiedamse Lederwarenfabriek in Tilburg heeft ont slag aangevraagd voor 80 van haar 360 werknemers. De helft van de ontslage nen zijn Belgen. Het bedrijf maakt luxe verpakking voor de electro-technische industrie en voor de foto- en filmindustrie (onder meer draagtassen). De ontslagen zijn noodzakelijk gewor den door de afzetmoeilijkheden van de electro-technische industrie, die hun weerslag weer hadden op de afzet van de lederwarenfabriek, aldus een woord voerder van de directie. DEN HAAG (ANP). Bij de jaar lijkse nitloting van 500 obligaties van de 2,5 pet. premielening Zuid-Holland 1959 is de f 100.000 gevallen op nr. 1 van serie 24087 en de 50.000 op nr. 10 van dezelfde serie. Met f 10.000 worden afge lost nr. 4 van serie 32876 en nr. 9 van serie 33564 en met 5.000 nr. 5 van serie 32876 en nr. 2 van serie 35358. Tien obligaties lootten uit met 1.000: nr. 2 serie 23262, nr. 10 serie 26318, nr. 5 serie 26688, nr. 10 serie 27856, nr. 7 serie 29641, nr. 7 serie 32646, nr. 10 serie 33870, nr. 10 serie 37860 en nrs. 1 en 6 serie 38187. Met f 500 worden 24 obligaties afge- lost: nr. 6 serie 23262, nrs. 1 en 6 serie 23457, nrs. 5 en 6 serie 24773, nr. 1 serie 25092, nr. 6 serie 26148, nr. 9 serie 26174, nr. 2 serie 26318, nrs. 2 en 8 serie 26462, nrs. 5 en 9 serie 28447, nr. 9 serie 31065, nr. 10 serie 32646, nrs. 5 en 8 serie 32507, nr. 3 serie 32876, nr. 4 serie 33564, nrs. 1 en 3 serie 33812, nr. 5 serie 36577, nr. 7 serie 37371 en nr. 3 serie 37879. Voorts worden nog 460 obligaties met f 125 aflosbaar gesteld. AMSTERDAM. Centrale Suiker Maatschappij stelt over het per 30 sep tember geëindigde boekjaar 1973-1974 voor, het dividend te verhogen van 24 tot 26 percent. De resultaten zijn gunstig geweest, aldus het bestuur. ?kenhuli itstraat :iekenhuls Courant 1 'i1®

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 13