Opvolger van Van Duivenbode bij Haarlem JAN FRANSZ: IK HEB NIETS TE VERLIEZEN ZONDAG AL TEGEN RODA Positieve Snelle remise van grieperige Sosonko NEDERLAND WORDT LID VAN FEMBA Drie eisen aan KNWU Fischer blijft bij zijn eisen opstelling coureurs redde voortbestaan I De lichtgewicht Singer Starlet een miljoen gulden aan prijzen F *3 16 )he Kostbaar Zelfstandig door Alexander Munninghoff Te winnen in de Puzzelaktie Qeven voor Leven in deze Krant t.b.v. de kankerbestrijding in Nederland. Puzzel mee! De kleine compacte lichtgewicht machine van Singer met de slimme „één-hands-greep". Hij kan zig-zaggen en blindzomen. Maakt moeiteloos knoopsgaten en zet razend snel knopen aan. En dat is heel wat voor zo’n compacte lichtgewicht. Winkelwaarde 599, En als u niet wint, heeft u nog geen pech, want er is al een automatische Singer zig-zag voor 349,— Mysterieus Wanhoopsactie Ontslagen 3 spoRmwm VVBW voorlopig gered (Van onze sportredactie) THEO KLEIN AMSTERDAM (ANP).— Nederland de de houding van (ADVERTENTIE) Smejkal: Gewonnen positie prijsgegeven. Smejkal vergat stukken van Timman te slaan westenwind, die diagonaal de Noordhol- landse badplaats binnensuist en door de kieren van het speelgebouw wordt ge perst, had ik ook al opgemerkt tijdens het onvergetelijke spektakelstuk Brow- ne-Sosonko, een ronde of wat geleden. echst Idem 16- 18, 17- 10. acing gen :oré ‘gen i op laar nks ilub late laar het Iers ■ong reef nen ■rijd ‘lige min zoor IRC ;and Cees fitte een >ers. sten mee wel •uim om had Jcri- •este can- um- '■ast- zeer iter- a de core rlies lan- ?etig 5-76. Ge- en che lem ug- tet- tot met ien. 37- ling :en- ‘heo en êén >est >ert -6), he lp en 'S 14- Ex- 14-12, kPGS iders 12-16, :s 11- 12-4, ials eti- gen ne- de oeg dat ge- rer- die oor n. Jan Fransz is de zeventwintigste spe ler die Haarlem dit seizoen onder con tract heeft staan. Het was een transfer waarover de club aanvankelijk nogal mysterieus deed. Want op een moment dat Haarlem in eerste instantie gister avond nog verklaarde dat een transfer van Fransz wel tot de mogelijkheden behoorde maar dat er nog geen gesprek met hem had plaatsgevonden bevond de Het contract viel samen met het ont binden van de verbintenis met Theo van Duivehbode, die paradoxaal genoeg aan Hughes verzocht had of hij als laatste man mocht optreden bij Haarlem, een plaats die nu Jan Fransz krijgt toebe- - is lid geworden van de wereld-honkbalor- ganisatie de federation Mondial de base Het voortbestaan van de VVBW werd echter tijdens de vergadering met ten minste twee weken verlengd door de positieve opstelling van enkele renners die de opengevallen bestuursfuncties in willen nemen en Michel Stolker, de 41- jarige ex-coureur, die van 1955 tot 1966 als broodrijder op de fiets zat en zich maandag beschikbaar stelde om van de failliete boedel te redden wat er te redden valt. Stolker: „Ik ben al eens eerder voorzitter geweest. Tot 1968. Toen moest ik ermee ophouden omdat ik mijn tijd voor mijn bedrijf in accu’s en antiek nodig had. Nu heb ik wat meer vrije tijd en die wil ik graag beschik baar stellen voor de WBW. Ik werd door verschillende jongens gevraagd. Ei genlijk voel ik er weinig voor om als voorzitter terug te komen. Ik had het idee dat ik als man achter de schermen beter werk zou kunnen doen. Maar wanneer je dan weer hier al die toe standen meemaakt, zeg je toch ja. Daar voor heb ik zelf te lang in het vak gezeten en heb ik zelf te veel wantoe standen meegemaakt.” Trainer Barry Hughes en Jan Fransz schudden elkaar de hand op de goede afloop van de verbintenis die Fransz tot aan het einde van dit seizoen, nog vijftien wedstrijden dus, aan Haarlem bindt. Betaaldvoetbal-voorzitter Gosen (links) kijkt tevreden toe. 10- 20, 11- 14, 11-8, de Jansen laat duidelijk uitkomen dat hij weinig vertrouwen heeft in de toekomst van de WBW, die nu nog aan een zijden draad hangt. Hij hoopt echter op de steun van de unie, de enige mogelijk heid om de stervende van de dood te redden. Karei Jansen: „Wanneer de ren ners zelf geen lid willen worden, dan moeten zij daar maar door de KNWU toe gedwongen worden. Dat systeem kennen we ook in de paardensport en bijvoorbeeld in de grafische sector. Zo’n maatregel is bij specifieke beroepen niet ongewoon.” Mocht de wanhoopsactie van ex-Amsterdamspeler zich al in de Haar- lem-bestuurskamer waar de laatste de tails van zijn contract werden besproken. Voor Jan Fransz, de voetballer die bij Amsterdam op een niet correcte wijze aan de kant werd gezet, een uitstekende oplossing. Fransz: „Ik hoop bij Haarlem aan te tonen dat Amsterdam mij te vroeg heeft laten gaan. Maar ik wil op dit moment liever niet over Amsterdam praten, hoewel de club het niet eerlijk tegenover mij heeft gespeeld, maar over Haarlem. Want daar voetbal ik nu. Ik ken de constellatie hier (Fransz heeft vier jaar geleden nog in één team geze ten met spelers als Peys, Wentink en Ho’eben, red.) en ik hoop dat mijn komst een impuls met zich meebrengt waar door Haarlem weer uit de problemen komt. Ik heb er op dit moment ook mentaal vreselijk veel zin in. Ik heb alles te winnen en hoop de mogelijkheid te krijgen om dat te bewijzen.” Vandaag komt, volgens Haarlem ten minste, ook de Joegoslaaf Popadic weer in Nederland aan. Haarlem hoopt dan dat hij dit keer wel de vereiste papieren met zich meebrengt, waarna ook deze voetballer tot het einde van dit seizoen een contract bij Haarlem zal tekenen. WIJK AAN ZEE. Ed Edmonson bestuurslid van de Amerikaanse schaak bond en een van de weinige mensen die tot wereldkampioen Robert Fischer ver mag door te dringen, was maandag even op het Hoogoventoernooi. Edmondson maakt een rondreis door Europa, om de meningen van de diverse Europese schaakbonden te peilen over een aantal kwesties, waarvan het al dan niet door gaan van de match Fischer-Karpov de belangrijkste is. „Als de eisen van Fi scher, te weten een onbeperkt aantal partijen om tien winstpunten, met een behoud van de titel bij de stand 9-9 niet worden ingewilligd, zie ik die match tegen Karpov niet doorgaan”, liet Ed mondson weten. WIJK AAN ZEE. Als in Zuid- Frankrijk de mistral, of in Zuid-Duits- land de föhn waait, worden de bewoners van die streken opeens een stuk agres siever. Ander bijverschijnsel van dit soort regelmatig terugkerende winden is de sterke toename van het aantal zelf moorden. Naast de mistral en de föhn zou ik nu ook de Wijk-aan-Zeese fiuit- zucht willen noemen als een natuurge beuren dat sterk inwerkt op de psyche van de inboorlingen, in dit geval beperkt tot de grootmeesters van het Hoogoven schaaktoernooi Immers, de zangerig hese fluittonen in de toernooizaal, die worden evroorzaakt door een zuid-zuid- de WBW mislukken en wordt de vere niging volgende maand toch ontbonden, dan heeft dat ook gevolgen voor de werkgelegenheid van de profs. De VVBW is immers oprichter en groot aandeelhouder in de SBB, de Stichting tot Bevordering van de Beroepswieler sport, waarvan Jan Janssen manager is (en blijft). De SBB organiseert een aan tal wedstrijden voor profs. Die koersen zouden bij verdwijning van de VVBW onherroepelijk in gevaar komen. Zolang dat dieptepunt nog niet is bereikt, hoopt Michel Stolker: „We zullen er met zijn allen hard voor moeten werken, dan is er misschien nog een mogelijkheid. Ik hoop dat de KNWU in de tijd dat ik me niet met de wielersport bemoeide, wat veranderd is. Tien jaar geleden had de Unie op dergelijke eisen absoluut nee gezegd.” (Van onze sportredactie) HAARLEM De bochten waarin de ere-divisieclub Haarlem zich wringt om ten koste van alles het ere-divisieschap te behouden beginnen zo langzamerhand bédenkélijke vormen aan te nemen. Het is immers nog maar een week geleden dat het Haarlem-bestuur verklaarde dat het aaru- trekken van de 35~jarige Jan Fransz vanwege de moeilijkheden die Am- sterdam-voorzitter Dé Stoop veroorzaakte een met de minuut minder aantrekkelijke zaak werd. duidelijk dat er wat moest gebeuren. Ik zal deze week een gesprek met Piet Hoeben hebben. De komst van Fransz betekent niet dat hij uit de selectie verdwijnt. Misschien kan hij op een andere plaats spelen.” roepssporters als lid te accepteren, een enorme teleurstelling voor het VVBW- bestuur. Beugels neeft geen zin meer om nog langer met zijn hoofd tegen muren aan te lopen. Jan Janssen denkt er al niet anders over. Gezien de stemming onder het gros van de profs, die nauwe lijks aandacht tonen voor hun vakvere niging, was de vrees dat de vereniging maandag aan zijn einde zou komen, gegrond. Het is bekend dat Beugels in de drie jaar dat hij de voorzittershamer han teerde, teleurstelling op teleurstelling heeft moeten slikken. In zijn regerings periode bleef het ledental van de vere niging hardnekkig bij 25 steken, waar door de VVBW ook financieel een kwetsbaar groepje bleef. Daarnaast was de weigering van het NSF om de be- In afwachting van de beslissing van de wielerunie heeft men maandag een interimbestuur gevormd waarin naast de zittende leden Wierstra, Groeneweg, Post, Dolman en Sythoff, ook Raes, Bal, Van Katwijk, oud-coureur Michel Stol ker en Blok plaatsnamen. Stolker aan vaardde het voorlopige voorzitterschap, als opvolger van Eddie Beugels, die het, samen met vice-voorzitter Jan Janssen, voor gezien hield. Maandag traden zij samen af. Eddie Beugels: „In de eerste plaats vanwege mijn drukke werkzaam heden en daarnaast vind ik dat het na drie jaar tijd wordt dat er een ander komt. Een feit blijft echter dat ik des ondanks wel aan had willen blijven. Wellicht als gewoon bestuurslid, wan neer ik meer vertrouwen in de hele zaak had gehad. Ik weiger echter mijn kostbare tijd nog langer beschikbaar te stellen voor een klein groepje wielren ners waar wel heel weinig van uitgaat.” we voor het leven van de witspeier. „Ik stond inderdaad verloren”, was zijn commentaar, „maar Smejkal heeft tot twee keer een stuk dat in stond niet geslagen”. Onnodig te zeggen, dat een gierende tijdnood debet was aan Smej- kals mistasten. Ook hier weer was een opwindende remise door eeuwig schaak het eindpunt. daarbij KNWU. Wijst zij de eisen van de vereniging af, dan is het onherroepelijk gedaan met de VVBW, de enige instantie die de afgelo pen jaren bijzonder goed werk voor de beroepsrenners in Nederland heeft ge daan. Karei Jansen, secretaris van de VVCS (de overkoepelende vereniging voor beroepssporters, waarbij de VVBW is ondergebracht), die al jarenlang onaf gebroken knokt om verbetering te bren gen in de positie van de beroepswielren ners: „Wanneer de KNWU de eisen van de VVBW niet inwilligt, dan is het ook nog de vraag of de VVCS de beroeps wielrenners verder nog wil steunen. Ik ben nu vijf jaar met ze bezig. We zijn steeds opnieuw alleen maar met ons hoofd tegen de muur gelopen. En wan neer ik dan de belangstelling van de beroepsrenners voor hun eigen zaak zie, dan vind ik dat diep treurig. Kijk naar de vergadering van vandaag. Nog geen 25 man zijn er opgekomen. En dat terwijl er een nelangrijk punt als de vraag of de renner wat zijn variabele inkomen betreft (verdiensten uit de pre mies e.d.) zelfstandig ondernemer of werknemer wil worden, op de agenda staat. Nu hebben er 22 man over deze kwestie gestemd. Vijftien waren er voor zelfstandigheid. Maar die groep kan tocb nauwelijks als representatief voor het hele beroepswlelrennersbestand worden aangemerkt.” Aan Stolker c.s. de moeilijke opdracht om het piepkleine levensvlammetje van de VVWB brandende te houden en eventueel aan te wakkeren. Alles hangt Als ook het speciale FIDE-congres, dat op voorstel van Japan, Perzië en de Filippijnen bijeengeroepen zal worden, Fischers eisen blijft verwerpen, is het heel wel mogelijk dat de Amerikaanse schaakbond zich van de FIDE zal af splitsen, aldus Edmondson, die eraan toevoegde dat hij hoopte dat het nooit zover zou komen. „In ieder geval zal de schaakwereld Fischer altijd als kampi oen blijven erkennen, als dc match niet doorgaat. Verreweg het beste zou zijn, dat hij zijn klasse op het bord kan bewijzen. Maar Fischer is er de man niet naar om zijn principes te verloochenen, zelfs niet als er, zoals in dit geval door de Filippijnen, een enorme hoop geld wordt geboden”. ball amateures (Femba). Eén en ander is tot stand gekomen tijdens een gesprek tussen de voorzitter van de Europese bond en tevens vice-voorzitter van de FEMBA, dé Italiaan Beneck, en de voor zitter van de KNBSB, Guus van der Heijden. Tijdens deze bijeenkomst heeft Beneck tevens medegedeeld dat de straf van Sparta is gehalveerd. De Rotterdam se vereniging was voor twee jaar uitge sloten van deelneming aan het toernooi om de Europese beker voor landskampi oenen omdat Sparta had geweigerd in de finale van het seizoen ’72”73 aan te treden. De halvering impliceert dat Sparta dit seizoen weer kan meedingen naar de Europa-cup. Nederland is in dit toernooi nu met twee clubs vertegen woordigd aangezien Haarlem Nicols vo rig seizoen beslag heeft gelegd op deze trofee. Er is echter nog één probleem. Fransz moet een afkoopsom van 5000 gulden aan Amsterdam-voorzitter Dé Stoop, die donderdag pas terugkeert met een jeugdteam van Amsterdam, dat met vier Telstar-spelers in Italië voetbalt, betalen. Maar dat moet toch geen probleem zijn voor Haarlem dat nu ineens weer Fransz denkt nodig te hebben. Trainer Hughes„Het contact met Fransz is de afgelopen weken eigenlijk nooit verbro ken geweest. Ik zoek de hele competitie al naar een man die achterin goed kan organiseren en een dosis karakter heeft. In Fransz hoop ik die man te hebben gevonden. Want na de wedstrijd tegen Amsterdam werd het toch weer erg Nu was de fluitzucht er weer, en prompt offerde Kavalek een dame tegen Portisch, alsof hij door een hogere macht werd bestierd. Het werd tenslotte remise door eeuwig schaak, maar voor de ex-Tsjech was de voldoening van een echt creatieve partij zichtbaar voldoen de. „Nu mag ik toch wel zeggen, dat ik ook een kunstenaar ben”, glimlachte hij na afloop. De Leo van Kuijk-prijs voor de meest spectaculaire partij, die we in gedachten al aan Sosonko-Browne had den toegeschreven, heeft er met Kava- leks duivelse brouwsel een nieuwe gega digde bij. Zijn voorbeeld werkt blijkbaar aan stekelijk, want er werd op alle fronten (Hort-Sosonko uitgezonderd, de Neder lander heeft griep, vandaar snel remise) enorm geknokt. Langeweg-Donner was een spitse affaire, die in tijdnood de wit speier verdiend het hele punt opleverde, Gligoric-Kuijpers werd in hogere zin beslist toen de Nederlandse acties op de damevleugel stokten en de Joegoslaaf op de koningsvleugel de vrije hand kreeg. Graag wil ik een „amende honorable” maken voor Geller, die ik onlangs een slappe houding verweet. Nu ging hij er tegen Browne onvervaard tegenaan, met aanvankelijk betere kansen. Bij het af breken was het getij echter gekeerd om allerlei ondoorzichtige redenen. Toch nog remise in de tweede zitting. Furman maakte zijn elfde remise in successie tegen Hübner, maar dat was een zielige affaire, want Furman stond echt gewon nen, totdat hij zijn kroonjuweel een vrijpion op e7 verloor. De Rus werd er vuurrood van, al kon hij in de tweede zitting toch het punt vrij gemakkelijk nog delen. Ik gun Furman, gezien zijn ondernemingslust, graag een overwin ning in de laatste vier ronden die het toernooi nog te wachten staan. Bovendien verklaarde trainer Barry Hughes tegelijkertijd dat hij na de komst van Johan Derksén en de stijgen de resultatencurve van zijn elftal in de afgelopen wéken geen onrust wilde zaai en of een motie van wantrouwen tegen zijn spelersselectie in wilde dienen, door nu weer Jan Fransz binnen te halen. Slechts één nieuwe nederlaag van Haarlem waarvoor de tijd inderdaad dringt, was voldoende om die visie te herzien. Het opportunistische beleid leid de ertoe dat Jan Fransz gisteravond toch een contract bij Haarlem tekende dat hem tot het einde van dit seizoen aan de eredivisievereniging bindt. Stolker stelt een positieve opstelling van zowel de KNWU als de beroepsren ners als eis voor zijn verdere medewer king. „De noodzaak van een vakbond voor profs zal in de toekomst nog veel groter worden, omdat de grote zakenlui waar zij van afhankelijk zijn, zich steeds harder en gemener gaan opstellen. Zij zullen daarom in moeten zien dat ze niet direct de gulden moeten pakken, als ze even later misschien door hun geza menlijke inzet aan een rijksdaalder kun nen komen. Krijg ik de komende tijd de indruk dat daar geen kans toe is, dan beschouw ik mijn taak als interimvoor- zitter als beëindigd. Ik ben niet van plan te gaan werken voor éen twintig man, die dan ook nog eens de lasten van de vijftig overige onwillige renners op hun rug moeten nemen.” Ree kreeg het Wolga-gambiet door Popov voorgeschoteld. Volgens Browne een wapen voor zwart om remise te maken, maar Ree dacht daar anders over. De pluspion werd keurig behouden, er kwam er nog eentje bij en toen was het alras bekeken. Ijzingwekkende taferelen bij Tim- man-Smejkal, waar de witspeier het stok oude Italiaans op het bord bracht. Een foutieve loperzet in de opening drong Timman al vrij snel in het defensief en toen de zwarte -ionnenmaw' de koningsvleugel begon te rollen vreesden club het nu Jan Fransz betalen, want de karaktervoet- ballër van Amsterdam, die met zijn routine en inzet Haarlem een nieuwe impuls moet verschaffen, zal zondag al door Hughes in de thuiswedstrijd van Haarlem tegen Roda JC worden opge steld. deeld. Van Duivenbode is per 31 januari van al zijn verplichtingen ontslagen bij Haarlem. Van het geld dat de daaraan overhoudt kan Het is vrijwel zeker dat Peter van der Kant de schaatskernploeg zal com pleteren die morgen naar Noorwegen vertrekt. In de tweekamp met Van Hel den heeft hij een voorsprong van vier punten genomen. Matthias Maiwald van Go Ahead Eagles wordt tot het einde van dit seizoen uitgeleend aan Vitesse. De Russische gewichtheffer David Rigert heeft tijdens de spelen van Nieuw Zeeland zijn eigen wereldrecord trekken in de lichtge- wlchtklasse van 163,5 op 165 kg gebracht. De Oostenrijker Franz Klammer won weer eens een afdaling. Op het Olympische par koers van de Patscherkofel bij Innsbruck zegevierde hij in 1.55,78 en behaalde daarmee zijn zesde overwinning in een wedstrijd voor de wereldcup. a Op 5 april zal de Italiaan Adinolfi in Wieze (België) zijn titel in het halfzwaarge- wicht verdedigen tegen de Belg Freddy de Kerpel. Het is voor het eerst sedert tien jaar dat er in België een Europees titelgevecht plaatsvindt a Mora Swift heeft de eerste wedstrijd voor de cup voor dames-zaalhandbalkampioenen de kwartfinales van het toernooi om de Europa cup voor dames-zaalhandbalkampioenen de eerste wedstrijd tegen IFCS Boekarest met 13-9 verloren. Die eisen zijn: 1. Een verplicht WBW-lidmaatschap voor alle 70 Nederlandse profs; 2. Toewijzing van de organisatie van het nationaal kampioenschap 50 km op de baan; 3. Een aandeel in de opbrengst van de nationale kampioenschappen voor be roepsrenners op de weg. Uitslagen Grootmeestergroep 11 ronde: Por tisch (Hong)-Kavalek (Vst) U-U, Timman (Ned)-Smejkal (Tsj) Hort (Tsj)-Sosonko (Ned) U-U, Geiler (Rus)-Browne (Vst) U-x/s, Langeweg (Ned)-Donner (Ned) 1-0, Ree (Ned)- Popov (Buig) U-U Gligoric Joeg)-Kuijpers (Ned) 1-0, Furman (Rusl.)-Hübner (Wdl) U->/2. Stand na 11 ronden: 1-2. Portisch, Hort 8 punten, 3. Smejkal 7%, 4-5. Sosonko, Kavalek 7, 6-7. Timman. Gligoric 6, 8-10. Geller. Fur man, Hübner 5U, 11. Browne 5, 12. Langeweg 41/2, 13-14. Donner. Ree 4. 15. Popov 2U, 16. Kuijpers 2. Meestergroep. He ronde: Ciocaltea (Roem)- Böhm (Ned) afgebr., Ligterink (Ned)-Enklaar (Ned) afgebr., Dieks (Ned)-Ek (Zweden) 1-0, Sigurjonsson (IJs)-Dvoreck (Rusl.) 0-1, Martz (Vst)-Portisch (Hong) 1-0, Bukic (Joeg)-Wein- stein (Vst) U-U. Schmidt (Polen)-Sznapik (Po len) 1-0, Timman (Ned)-Vadasz (Hong) 0-1. Stand na 11 ronden: 1. Dvorecki 9 pnt, 2. Schmidt 8U, 3-4 Ciocaltea, Ligterink 6 en 1 afgebr., 5-7. Portisch Martz, Bukic 6, 8-10. Dieks, Sigurjonsson, Vadasz 5U, 11. Enklaar 5 en 1 afgebr., 12 Weinstein Wz, 13. Böhm 4 en 1 afgebr., 14. Sznapik 4, 15. Ek 21,2, 16 Timman 2. Damesgroep, 7e ronde: Van der Giessen (Ned)-Podrajanskaya (Isr.) 1-0, Belle (Ned- Georgieva (Buig.) afgebr. Eimert (Wdl)-Van der Mije (Ned) 0-1. Teodorescu (Roem)-Gaprin- dashvili (Su) afgebr. Ivanka (Hong)-Pihajlic (Joeg) 1-0, Vreken(Ned)-Veroczy (Hong) af gebr. Stand na 7 ronden: 1. Gaprindashvili 6 en 1 afgebr. 2. Ivanka 6, 3-4. Van der Mije, Georgie- va 4U, 5. Vreeken 4 en 1 afgebr. 6. Veroczy 3U 1 afgebr. 7 Pihajlic 3U, 8. Teodorescu 8 J. V.d Giessen S, 10. Eimert 1, -i» 12. Belle, Podrajanskaya U ROTTERDAM. De VVBW (Vereni ging van Beroepswielrenners) is voorlo pig gered. Voorlopig, want het is zeer goed mogelijk dat de dreigende ophef fing van deze beroepsrennersvakbond, die maandag op de algemene ledenver gadering nog net kon worden voorko men, over 14 dagen alsnog plaats zal vinden. Dan namelijk zal het hoofdbe stuur van de KNWU (zeer waarschijn lijk) beslissen over de drie eisen die maandag door de 22 aanwezige leden van de VVBW aan de KNWU werden gesteld, als een noodzakelijk minimum- pakket om het voortbestaan van de vereniging te kunnen garanderen. af van 1 F V:

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 17