Oproep verwacht vóór EEG-lidmaatschap te stemmen Mirage-jagers en tanks Opwinding in Engeland over dagboekpublicatie Crossman Senaat gaat CIA doorlichten Russische schepen door Suez-kanaal Regime-Thieu grondig ondermijnd el Boodschap van Ford aan Tsjoe En Lai Limousine-order geannuleerd 1 p Onderscheiding van prins .9? i f 3 Dankjewel zeg je duidelijker met 'n bloemetje van Fleurop. f ANTI-AMERIKAANSE DEMONSTRATIE OP KORFOE zuid IH Ex-minister gunt kijkje achter „dicht struikgewas” Geëvacueerde Turken terug naar Cyprus KSb DINSDAG BINNEN» EN BUITENLAND 28 JANUARI 19 7 5 Verborgen Beëdiging lacht Harde klap CAMBODJA’ I ière dien mi en enor- :hap- aldus ir. P. leling i van i. Hij van echt- uit- ngen en in i leeg W0- rolks- per- neren klein i was n van ingen •ord >tse- tien- n de n 24 nen. slijk het ;den ndag zen- :reeg i de over »rijs siteit enè- ional zijn ische 974”. oek nade nder- litno- i een 3nder g van rsitei- lagen, >n de ten in lesië gis- vra- :ant- s de arga- 'agen 'ette- nale- moe- VIET-NAMfe KT --"X; Wilson naar Washington Sadat hoopt op franse wapens (Van onze redacteur in Londen, Rudolf Bakker) (Van onze redactrice in Wenen) (Van onze redacteur in Hongkong) 10961 (ADVERTENTIE) ‘LOC NINH’ !PHAN WASHINGTON Wanneer de Britse premier Harold Wilson over- (Van onze redacteur in Washington mr. H. L. Leffelaar) morgen en vrijdag een officieel be zoek brengt aan president Gerald Ford, zal hij, naar goed ingelich te kringen berichten, de Engelsen oproepen om voor een blijvend lid- Geschat wordt dat het Front nu 290.000 man in Zuid-Vietnam hebben gezet. Van hen zouden 190.000 uit Noord-Vietnam afkomstig zijn. ant in erham 'diger. iie in ïzig is intatie jk als Moors tonen, zaak President Sadat is gisteren in Parijs met veel eerbetoon ontvangen. Op het vlieg veld werd hij afgehaald door president Giscard (rechts) en premier Chirac (ach ter Sadat). Na afloop van zijn eerste besprekingen met de Franse president; die twee uur heoben geduurd, verklaar de Sadat „geheel tevreden” te zijn. Hij Verder wordt verwacht dat Wilsón zich achter de Amerikaanse wens zal scharen om later dit jaar een Europese topconferentie in Helsinki te houden, bij wijze van afsluiting van de Europese Veiligheidsconferentie die op het ogen blik in Genève wordt gehouden. Het is zei in regering-Thieu van binnenuit onder mi jnd wordt. punten in dat gebied aanmerkelijk uit gebreid en zal met een snelle bevoorra ding vanuit de Middellandse Zee zeer zijn gediend. BINH DINHi (KWI NHON ZZUIDÉE ¥IETNAM= van ieder woord dat er op een kabinets- zitting is gezegd? van Columbia, tijdens de tweede dag van zijn bezoek aan dit Latijnsame- rikaanse land jbbele lange- let de i. Ook wordt ssio- taris pleit rière tsen, cen- per dat lijke PEKING (AFP). President Ford van de Verenigde Staten heeft premier Tsjoe En Lai van China gelukwensen gezonden ter gelegenheid van het feit dat deze zijn functies heeft hervat. I de het het iven ling n de men doen bor- iste- dens itief” it in ische jnste itend Zij dat nden de 1 H. r. ;ha TIEN |g|BAC v'1^ch1nËS, ^ZEE ;o km s van- aan- zaarop z een enthal teriaal erzoek I nMM maatschap in de EEG te stemmen. Wilson heeft over die vraag een referendum aangekondigd dat deze zomer gehouden zal worden. Ook wordt gemeld dat Wilson verwacht dat de meerderheid van zijn kabinet een zelfde standpunt zal innemen. De Vietcong heeft Phuoc Binh meegerekend nu drie provincie hoofdsteden in handen. Ongeveer de helft van Zuid-Vietnam staat onder controle van het Bevrijdingsfront. Het zijn voornamelijk dunbevolkte jungle- en moerasgebieden, waar de Vietcong zich momenteel bezighoudt met het „opruimen” van de laatste Zuidvietnamese verdedigingsposten. KORFOE (AFP).Bij een anti-Ame- rikaanse betoging op het Griekse eiland Korfoe is gisteren één persoon ernstig gewond. Ongeveer 5000 Grieken protesteerden tegen de aanwezigheid van een torpedo- bootjager van de Amerikaanse zesde vloot in de haven. De zaak liep uit de hand toen de commandant van de jager aan wal kwam om een beleefdheidsbezoek af te leggen bij de garnizoenscommandant van Kor foe. De auto van de Amerikaan werd aangevallen en de betogers trachtten hem in brand te steken. Zijn critici zeggen dat de publikatie dan wel wat vroeg komt. Tenslotte zit ten haast alle in zijn boek optredende personages opnieuw in de regering, met al hun zwakheden, ambities en eigenaar digheden. Terwijl de discussies over de wense lijkheid van de publikatie voortsudderen achter „het dichte struikgewas dat wij de mythe van de democratie” noemen, kreeg de redactie van de Sunday Times genoeg van het gezeur. Ze publiceerde een eerste aflevering, met het gevaar dat volgende week een tweede aflevering regelrecht verboden zal worden. Een re gelrecht verbod zal in het Engelse recht stelsel echter bijzonder moeilijk zijn. Ook in de noordelijke Mekong-del- ta kwam het tot zware gevechten, evenals in de centrale hoogvlakte en de provincie Binh-Dinh, die al langer een vesting van de Vietcong was. Waarnemers geloven dat die gevech ten niet meer zijn dan de aankondi ging van een groot offensief van de Vietcong, gericht op de val van de Zuidvietnamese regering. Zeker is, dat het Bevrijdingsfront niets zal na laten om de Zuidvietnamese strijd- krachten nog verder te demoralise ren, met als direct gevolg dat de HONGKONG De Zuidvietnamese strijdkrachten hebben de laat ste weken een reeks van militaire tegenslagen moeten incasseren die voor de positie van president Thieu misschien meer gevolgen zullen hebben dan de binnenlandse politieke crises die hij met veel flair probeert op te lossen. Na zware gevechten hebben de Zuidvietnamese troepen Phuoc Binh, de hoofdstad van de provincie Phuoc-Long moe ten opgeven. Deze aan Cambodja grenzende provincie wordt nu hele maal door het Bevrijdingsfront beheerst. waarvoor men nu de meeste angst koes terde. WASHINGTON (Reuter).— De Ameri kaanse Senaat heeft gisteren een bijzon dere commissie ingesteld die de centrale inlichtingendienst (CIA), de Federale re cherche (FBI) en andere soortgelijke in stellingen gaat doorlichten. De commis sie, een soort Watergate-commissie, om vat elf man. in een regeringspaleis dat maar een paar stappen van het Elysee afligt. Uit vrees voor een mogelijke aanslag werd het Egyptische staatshoofd direct met een helikopter van het vliegveld naar Parijs overgebracht. In de vele vraaggesprekken die hij voor zijn aankomst de televisie en ver schillende kranten al had toegestaan, heeft president Sadat zich veel moeite gegeven de Fransen van zijn oprechte vredeswil te overtuigen. Maar de Egyp- tenaren hopen ook in Frankrijk Mirage- jagers, tanks en ander oorlogsmaterieel te kunnen bestellen, terwijl hun ver langlijst bovendien nog een complete kerncentrale vermeldt. Dit is voor Wilson een belangrijk punt omdat hij op 13 februari een bezoek aan Moskou zal brengen de eerste keer sinds zeven jaar dat een Britse premier naar de Sovjet-Unie reist. Officieel is het kanaal nog steeds niet voor de internationale scheepvaart geo pend, hoewel de vaargeul al bijna hele maal in orde is. Voor de Sovjet-Unie is deze doorgang van enorm strategisch De wapenstilstand 'van Parijs precies twee jaar geleden heeft het Vietnamese probleem (en een oorlog die Amerika bijna niet inte resseert) niet opgelost. De Amerikaanse president zegt in zijn boodschap met vreugde uit te zien naar de ontmoeting met de Chinese premier dit jaar ter bespreking van kwesties van wederzijds belang. PORT MORESBY (Reuter).— De re gering van het nog op nader te bepalen datum onafhankelijk van Australië wor dende Papoea Nieuw Guinea, heeft een order van 104.000 pond sterling voor de aanschaf van 25 limousines van het merk Mercedes Benz geannuleerd nadat premier Michael Somare zijn veto over een desbetreffend kabinetsbesluit bail 'yespreke.u. Intussen voelden de meeste begrafe- nisgangers zich al uiterst ongemakkelijk. Men wist van de dagboeken die Cross man jarenlang had bij gehouden. En het waren juist zijn openheid, zijn eerlijk heid en zijn vrijmoedigheid die zijn vrienden steeds in hem hadden geprezen, „Daar stonden we dan, zestien volwas sen mannen. Een uur lang werd ons geleerd hoe op te staan, hoe te knielen op een kussen, hoe de rechterhand om hoog te brengen met de bijbel erin, hoe drie stappen vooruit te lopen naar de koningin, hoe haar hand te nemen en te kussen en hoe tien passen terug te lopen zonder over de stoelen te vallen die zodanig waren neergezet dat we bijna niet anders konden doen dan erover vallen”. Sinds de wapenstilstand heeft de Vietcong alle tijd gehad om zijn een heden te versterken en de bevoorra ding van de troepen veilig te stellen. Het is nu mogelijk zonder groot risi co oorlogsmaterieel uit het Noorden naar Zuid-Vietnam te brengen. De Vietcong heeft in het bijzonder de verdediging versterkt en het lucht afweergeschut aanzienlijk verbeterd. De taak van de Zuidvietnamese luchtmacht is daardoor verzwaard. Het Bevrijdingsfront zou genoeg wa pens hebben om een groots opgezet offensief een jaar lang te kunnen volhouden. De oorlog, die door de wereld al is Terwijl de Labour-partij met de hak ken over dé sloot in februari en oktober van het afgelopen jaar de verkiezingen had gewonnen, voelde zij er niets voor dat het grote publiek een inzicht zou krijgen in de keukens van haar macht- Naast de angst van de ministers in het huidige kabinet om door Crossman on verhuld te kijk te worden gezet, was er de zorg voor een groter probleem. Staatslieden kunnen het weliswaar zel den laten hun memoires te schrijven. Maar kan men toestaan dat ministers een dag-tot-dag-verslag gaan publiceren Prins Bernhard reikt een koninklijke onderscheiding uit aan de minister van Buitenlandse Zaken Aguirre, De Fransen hebben voor dit eerste staatsbezoek waarmee een Egyptisch staatshoofd sinds een halve eeuw Parijs vereert, breed uitgehaald. Langs de hele Champs Elysee werden Egyptische vlag gen opgehangen en president Sadat die door zijn vrouw en verscheidene minis ters vergezeld wordt, werd enkele uren na zijn aankomst al voor een receptie op het Elysee ontvangen waarvoor ook tal rijke filmsterren, modekoningen, chan sonniers, schrijvers en Franse kunste naars waren uitgenodigd. Niet minder dan 4000 man politie en scherpschutters zijn gemobiliseerd om de Egyptische gast te beschermen. President Sadat is met zijn gevolg ondergebracht Voor tot de instelling van een derge lijke commussie werd overgegaan, is een speciaal amendement aanvaard dat voorziet in strikte regels om uitlekken van bijzondere inlichtingen die tijdens de hoorzittingen naar voren zullen ko men tegen te gaan. Washington hoopt dat Engeland in de EEG zal blijven, maar politici hier vre zen dat Wilson met het referendum een aanzienlijk risico heeft genomen, omdat de Britten uit algemene ontevredenheid over de nationale economie niet alleen tegen het lidmaatschap in de EEG kun nen gaan stemmen, maar ook Wilsons regering ten val zouden kunnen brengen. De twee regeringsleiders zullen in Washington van gedachten wisselen over de stand van de ontspanning tussen de Sowjet-Unie en het Westen sinds Mos kou het Amerikaanse handelsakkoord van de hand heeft gewezen, en in het bijzonder over de positie van partijleider Leonid Breznjev, van wie gezegd wordt dat hij aan macht en invloed heeft ingeboet. Tot de instelling van de commissie is besloten nadat eerder een storm van protesten opstak nadat bekend was ge worden dat de CIA, welke uitsluitend ten behoeve van de Amerikaanse veilig heid in het buitenland mag werken, ook op binnenlands gebied actief is geweest. Niemand zvoont te ver 1/ om 'n bloemetje te sturen. fleurop Inlerflora garandeert Uw bestelling, itninginnegracht 135, Den Haag. TOERANE: \FAIFOOg KWANG NGAl d|||||| Het' vertrek van de Amerikanen uit Vietnam heeft bovendien economi sche misère tot gevolg gehad, waar door de ontevredenheid onder de be wolking is toegenomen. Zonder Ame rikaanse hulp is Thieu absoluut niet in staat in Zuid-Vietnam oorlog te voeren. Crossman wilde met zoveel woorden V zo schrijft hij in zijn inleiding „de geheime operaties van regeringen ont hullen, die normaal verborgen blijven achter het dichte struikgewas dat wij de mythe van de democratie noemen”. Voor Zuid-Vietnam was ook de vermindering van Amerikaanse hulp (met meer dan de helft) een harde klap. De gevolgen ervan zullen pas dit jaar goed duidelijk worden en zeker niet bijdragen aan een verbete ring 'van het moreel. Het blijft de vraag, hoe lang Amerika een oorlog blijft financieren, die door dit land op papier allang is beëindigd. Ook de economische hulp, die Zuid-Vietnam na de wapenstilstand van Parijs op grote schaal uit het Westen had ver wacht, is uitgebleven. Het gaat om de nagelaten papieren van Crossman, eens 22 maanden minis ter van Huisvesting in het in 1964 ge vormde eerste kabinet-Wilson. Crossman overleed vorig jaar aan kanker. Bij zijn begrafenis waren de lofuitingen niet van de lucht. Premier Wilson voerde het koor van treurende vrienden hoogstper soonlijk aan. WENEN. Hoewel de Egyptische president Sadat het Suezkanaal nog steeds gesloten houdt, mogen Russische schepen het kanaal in alle stilte gebrui ken. Daarmee heeft Sadat een nieuw en effectief drukmiddel tegenover Amerika en Israel in de hand. Volgens gewoonlijk betrouwbare bron nen zijn inmiddels meerdere schepen van de Russische vloot in beide richtin gen het Suezkanaal gepasseerd. vergeten, rukt op naar de Zuidvietna mese hoofdstad Saigon zelf. Het ver lies van provincie-hoofdstad Phuoc Binh was voor de Zuidvietnamezen een psychische schok. De bevolking is de oorlog allang beu en het moreel van de Zuidvietnamese troepen wordt met de dag slechter. Ook de voortdu rende beschuldiging van corruptie ge richt tegen president Thieu, wiens enige machtsbasis de militaire is, hebben de strijdkrachten onzeker ge maakt. Drie van de vier legercorpscom mandanten zijn afgezet en gedegra deerd. Tien kabinetsleden en negen provinciale gouverneurs onder wie een aantal militairen, zijn uit hun ambt ontslagen. Meer dan 300 officie ren zijn aangeklaagd wegens corrup tie en zullen uit dienst ontslagen worden. LONDEN De Labour-regering is boos over de publikatie in de Sun day Times van de dagboeken van een van haar vroegere ministers. De eerste aflevering verscheen afgelopen zondag. De publikatie in boekvorm wacht nog steeds op de goedkeuring van het kabinet. ANKARA (Reuter).Turkije heeft gisteren de evacuatie per vliegtuig van Turkse Cyprioten van Britse bases op Cyprus naar het Turkse vasteland beëin digd. De actie heeft negen dagen geduurd. Turkije treft nu voorbereidingen hen per schip terug te brengen naar de streken in het noorden van Cyprus die in Turkse handen zijn. Eén schip met ongeveer 500 evacué’s is al in Famagusta aangekomen en volgens een niet-officiële schatting staan er 8.900 mensen klaar om zich in te schepen. echter bekend dat zowel Washington als Londen nog reserves hebben ten aanzien van zo’n topbijeenkomst. Ook zal Wilson zijn steun verlenen aan de opzet om na nog een bemidde- lingsreis van minister Henry Kissinger naar het Midden-Oosten, de vredescon ferentie in Genève bijeen te roepen die het tot nog toe niet verder bracht dan drie zittingen. Daarmee zal de Sovjet- Unie, als medevóorzitter van de confe rentie, weer direct bij de onderhandelin- gen betrokken zijn. Wilson zal na een bezoek aan de Verenigde Naties zaterdag naar Londen terugkeren. nha TRANG DA LAT» Nphan ^/gow^Z^^nthiet dat de besprekingen waren gevoerd. „een sfeer van vriendschap en broe derschap”. In het begin van de avond keerde de Egyptische president naar het Elysée terug in het gezelschap van zijn echtgenote om deel te nemen aan het diner dat door het echtpaar Giscard d’Estaing werd aangeboden. belang omdat de afstand tussen haar Middellandse-Zeevloot en die in de In dische Oceaan daardoor aanzienlijk wordt verkort. Egypte schijnt de officiële opening welbewust te traineren. Op die manier zou Sadat van Israel nieuwe concessies los willen krijgen, vooral wat betreft de ontruiming van bezette gebieden in de Sinaï. Ook voor de Verenigde Staten is het gebruik van het kanaal van groot be lang, vooral nu de situatie rondom de Perzische Golf zich van dag tot dag verscherpt. Amerika heeft zijn steun- In deze eerste aflevering duikt de ook onvermoeibare Harold Wilson op als een levende kruip-in-kruip-uit. Crossman noemt hem onveranderd op vertederende toon „Harold”. De vertedering raakt ech ter langzaam vermengd met teleurstel ling en irritatie. Tot Crossmans laatste functies be hoorde het hoofdredacteurschap van het achtenswaardige Labour-Weekblad de „New Statesman”. Hij bleef echter een „enfant terrible” en werd tenslotte ver zocht zijn ambt op te geven, toen zijn artikelen te veel van de partijlijn be gonnen af te wijken. De huidige hoofdredacteur van het blad heeft gisteren al laten weten dat de volgende aflevering van Crossmans me moires „nog veel opzienbarender” zullen zijn. Het valt nu af te wachten of de Sunday Times tot de publikatie ervan zal kunnen overgaan. (Van onze redacteur in Parijs) PARIJS. De Egyptische president Sadat hoopt tijdens zijn gisteren begon nen tweedaags bezoek aan Parijs econo mische, diplomatieke en vooral ook mili taire steun voor zijn politiek en positie in het Midden-Oosten te verwerven. Men spreekt in Parijs al van een nieuwe as Parijs-Cairo, waardoor het Egypti sche staatshoofd zich onafhankelijker van Moskou en Washington zou willen maken. In de eerste aflevering lezen we al over tal van personages op het Londens politieke toneel, die de Sunday Times van afgelopen zondag wel zullen hebben vervloekt. Crossman beschrijft bijvoor- beeld hoe er aan de beëdiging van het kabinet door de koningin een oefening voorafging:

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 3