Regen van moties sloot behandeling in staten af Kastje kijken SUBSIDIE NODIG VOOR OPZET HUISVUIL VERBRANDINGSOVENS Vereniqi I aktie OPRUIMING ■u unie a Staten vragen 5 miljoen aan rijk voor restauraties i PROFITEER VAN DE LAATSTE AANBIEDINGEN IN ONZE OPRUIMING! IS! 5- uitzendbureau 7 met nico scheepmaker NADRUK OP BELANG VOOR WERKGELEGENHEID CDA-FRACTIE WIL VERFIJNINGSREGELING Provinciale steun baarmoederkanker Staten Bolwerk 3, Haarlem i tl wat wm| DINSDAG 28 JANUARI PLAATSELIJK NIEUWS 1975 Geen frictie 4r Gewestwet Meerlanden Zinvolle arbeid Geluidzones UR. (ADVERTENTIE) IK aar I 9 'W' (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM Met de begroting als kennelijk vruchtbare voedings bodem zijn in Provinciale Staten gisteren de moties als paddestoelen op geschoten. Na een lange dag kon de balans worden opgemaakt: er waren zestien moties onder de hamer doorgegaan en daarbij nog een amende ment. Het aantal had nog hoger gelegen als enkele Statenleden hun lust om ook een bijdrage te leveren niet hadden weten te bedwingen. Commis saris mr. F. J. Kranenburg constateerde dan ook wat zorgelijk dat zo’n overvloed aan moties het gewicht van zulke Statenuitspraken wel aantast. Elke nieuwe motie ondergraaft het gezag van de andere, aldus de commis saris. I Heemskerk i Velsen-Noord Wijk aan Zee Beverwijk Velsen-IJmuiden Provinciebegroting aanvaard zonder bezuinigingen (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) mee, (ADVERTENTIE) 4 bijzondere Huygens- Huygens- HERENMODE 19 u. Lange Nieuwstraat hoek Marktplein Ge- ■u. I.’ 68 meisjes gevraagd Umuiden - Telefoon 1 23 48 Blijken ze daartoe in staat, dan pas sen ze wonderwel bij het snelst- groeiende uitzendbureau van Neder land. Ervaring in onze branche is geen vereiste. Werktjjden in overleg. We nodigen de spelden in de hooi berg uit om ons uitvoerig te schrij ven (met pasfoto graag). Op eventuele brieven wordt onmid dellijk gereageerd. en Boerenpartij steunden als enige frac ties de motie. op korte termijn meer algemene dek- kingsmiddelen ter beschikking te stellen om de haar opgedragen taak naar beho ren te kunnen vervullen. rheids- ronden gehou- kerbe- vemen tn vati eertien erwijk, DEM, Pelsen, Van Odin, h voor uari in !rk zal elwed- l. Gedeputeerde Van der Knoop zei dat er in de praktijk geen sprake is van frictie tussen provincie en gemeenten op het punt van uitbreidingsplannen, zoals in de toelichting op de motie was ge steld. Ook bestreed hij dat om die reden sociale woningbouw traag of helemaal niet van de grond kwam. Het totaal afwijzen van luxe woningbouw ging de gedeputeerde te ver: dat zou de autono mie van de gemeenten aantasten. Volgens de heer Smit kan restaureren en conserveren van monumenten een Een tweede motie van de heer De Boer betrof de invoering van de selectie ve investeringsregeling. Hierin werd het standpunt van het college gesteund, dat een meldingsplicht voor bepaalde delen van de provincie onvoldoende werd ge acht, met name voor de Meerlanden. De minister had een vergunningenstelsel voor de Meerlanden, door GS gevraagd, onjuist genoemd. En dat vond de heer De Boer weer onjuist, omdat er zo geen extra middel voorhanden komt om dichtgroeien van het groene hart tegen te gaan. Omdat volgens de motie voor de toekomst ook een vergunningenstelsel overwogen dient te worden voor de noordvleugel van de Randstad, stemde de CPN tegen. „Die uitgestrekte zand vlakten in het Noordzeekanaalgebied moeten eindelijk eens bebouwd worden”, was het argument. Ook de WD onthield steun aan de motie. Verworpen werd een door de heer Aarts (CPN) ingediende motie waarin GS werd gevraagd geen plannen van niet-overloopgemeenten meer in behan deling te nemen waarin luxe vrije sec. torwoningen gekoppeld worden aah soci ale bouw. Die methodiek werd de hoofd factor van de wildgroei genoemd. WD ook dat de VAM wel erg lichtvaardig werd weggewuifd. De staten steunden unaniem een motie van de heer Raasveld (PPR) met de aanbeveling bij rioolzuiveringsinstallaties te denken aan ontfosfateringsappara- tuur. Ook zouden mogelijkheden van recycling van fosfaten uit het afvalwa ter onderzocht dienen te worden, en zou bij het rijk aangedrongen moeten wor den op beperking of verbod van het gebruik van fosfaten in wasmiddelen en conserven. Eenstemmigheid was er ook over een motie van Tithia Bos (PSP) de mogelijk heden te onderzoeken van de invoering van het draagkrachtbeginsel bij de hef fing ingevolge de verordening zuivering oppervlaktewateren. Daarbij verwees ze naar het programakkoord waarin staat dat heffingen ten laste van individuen worden opgelegd naar draagkracht. gewesten, ook in de regio Amsterdam. De destijds door de commissie-Kranen- burg gedane voorstellen voor een oplos sing voor de Amsterdamse regio zijn volgens de commissaris verzand in een ambtelijke werkgroep in Den Haag. Nu ligt er dan wel een structuurschets, maar met de boodschap erbij dat er niet over gedebatteerd hoeft te worden om dat er toch iets anders komt. „Ik zie niet hoe we uit deze brij moeten komen, aldus mr. Kranenburg, die van ter zake kundige profeten geen vroegere progno ses voor het totstandkomen van de ge westwet had gehoord dan 1985-1990. Ook de heer Smit (PvdA) kwam met een motie waarin anderhalf miljoen ex tra van het rijk werd gevraagd voor monumentenzorg. Hij beval enkele uit gangspunten van een interprovinciale werkgroep aan, te weten het aan wij zen van zeer belangrijke gebouwen tot nati onaal monument, met als gevolg dat het rijk de totale restauratie voor zijn reke ning neemt. Ook zou conservering van monumenten financiële steun verdienen, teneinde verval tegen te gaan en grote en dure restauraties te voorkomen. HAARLEM. Provinciale Staten hebben gisteren bij gedeputeerde staten bepleit het rijk te vragen een verfij- ningsregeling op te stellen als een vorm van subsidie voor gemeenten die bij de huisvuilverwerking de verbrandingsme- thode toepassen. De heer Roozen (CDA) indiener van de motie, wees erop dat verbranding tweeëneenhalf a drie maal duurder is dan gecontroleerd storten, of afvoer via de VAM. Met dat extra geld zou een bijdrage geleverd kunnen worden aan het inha len van de ontstane achterstand bij de restauraties van monumenten (er liggen momenteel 460-subsidie-aanvragen). De culturele Raad heeft onlangs, aldus de heer Schilstra, in enkele gemeenten een onderzoek gehouden, waarbij bleek dat tien percent van de monumenten in zeer bedreigde toestand verkeert. Unanieme steun kreeg een motie van de heer Geuzebroek (PvdA) waarin bij het Rijk betere uitkeringen voor wegen- onderhoud worden bepleit, die ook waardevast zouden moeten zijn. Ook gingen de staten eensgezind staan achter een door de heer De Wit (Boe renpartij) gedeponeerde motie met de oproep aan Den Haag aan de provincie De status van de Bijlmermeer kwam na de uitvoerige discussie in commissie verband opnieuw ruim aan de orde. Zowel mr. Rutgers (WD) als drs. De Lange (D’66) had een motie in porte feuille. Die bleven opgeborgen toen ge deputeerde mr. De Vrieze de toezegging deed erop aan te dringen dat in de Bijlmerwet wordt opgenomen de zinsne de dat binnen vijf jaar nadat een be- stuursvoorziening voor Groot-Amster- dam tot stand gekomen is, de bestuurlij ke status van de Bijlmer opnieuw bezien dient te worden. Een traditioneel punt van discussie in de begroting vormde weer de post be scherming bevolking. Tegen stemden CPN, PPR, PSP en een deel van de PvdA. Mr. Reus (CDA) wenste aanteke ning gestemd te hebben tegen de .post subsidie aan de theatergroep Sater, om dat die naar zijn mening de grondslagen van de democratie aantast. De begroting werd overigens zonder stemming aanvaard, met het tekort van 4,4 miljoen gulden. Het VVD-voorstel, ingediend door de heer Bras, om twee miljoen te bezuinigen door de stortingen in de fondsen natuurbescherming en openluchtrecreatie met respectievelijk drie ton en negen ton te verlagen en acht ton minder voor personeelsuitbrei ding te reserveren haalde het niet. De liberalen kregen alleen de steun van de eenhoofdige Boerenpartij -fractie. maandag tot en met zaterdag van 8-10 u.: Zeestraat 81, tel. 24617 of bij de bekende wijkhoofden en medewerkers. Sociëteit Alpha, Moensplein. Geopend vanaf 20 u. Openmare bibliotheek. Kerkstraat 44: volwassenen 10-12.30, 14-17.30 en 19-21 u., jeugd 14-17.30 u.; Amstelstraat 44: volwassenen en jeugd 14.30-17.30 en 19- 21 u.; Kingsford Smithstraat 110a: jeugd 14.30-17.30 u. Voor drie van onze vestigingen (uitzendbureau’s voor administratieve, paramedische en magazijnkrachtcen) zoeken we voor directe indienst treding 4 bijzondere meisjes. Bijzonder, omdat deze meisjes zowel intelligent, ambitieus, representatief, zelfstandig, vriendelijk als zakelijk moeten zijn. We beseffen dat er niet veel van die meisjes werkzoekend rondlopen. We raaliseren ons eenter ook dat de resultaten en image van ons bedrijf geheel afhankelijk zijn van het initiatief en de capaciteiten van onze medewerksters Vandaar deze advertentie, die we zonder veel illusies plaatsen. De meisjes die we zoeken, gaan op hun manier in de dag met uitzend krachten en bedrijven. Zij krijgen de opdracht de huidige resultaten te verbeteren en zijn verantwoordelijk voor de gang van zaken. DINSDAG 28 JANUARI Progress-sociëteit, Const. straat. Geopend vanaf 20 u. Donkey Shot, A. Verherentstraat. Ge opend vanaf 20 u. stelling van geluidszones rond Schiphol. De grenswaarde van de zones zou op 40 Kosteenheden bepaald moeten worden, met mogelijk verlaging van deze waarde in de toekomst. De zones zouden geen groter gebied mogen beslaan dan waar in ’73 een belasting van 40 Kosteneenhe den werd gemeten. Bestaande woonbebou wing zou zo weinig mogelijk binnen die grenzen mogen vallen. Volgens de nieu we wet zou zo spoedig mogelijk een procedure gestart moeten worden om de Zwanenburgbaan tien graden te draaien, ter ontlasting van de woonbebouwing. De WD sprak zich tegen deze motie uit, omdat deze fractie, aldus woordvoerster mevrouw Hamm-Tonnaer, een op han den zijnd rapport van de rijkslucht vaartdienst over het banenpatroon wil afwachten. i ’■■‘5'4x1 De commissaris der koningin, mr. Kranenburg, zei zeer sceptisch te zijn over de spoedige totstandkoming van factor zijn ter bestrijding van de werk loosheid, met name ook door middel van omscholing van arbeidskrachten. Beide monumentenmoties werden unaniem aanvaard door de staten. Een andere motie, door De Boer (PvdA) ingediend, bepleitte aandrang op het Rijk om zo snel mogelijk na het vaststellen van de wijziging van de luchtvaartwet over te gaan tot de vast- DINSDAG 28 JANUARI Openbare bibliotheek. Wijkerstraat- weg: 19-21.30 u. WOENSDAG 29 JANUARI Openbare bibliotheek. Wijkerstraat- weg: 14.30-17.30 u. WOENSDAG 29 JANUARI Openbare bibliotheek. De Zwaanstraat 4a: volwassenen en jeugd 14.30-17.30 en 19-21 u. De vergadering nam hierover een mo tie aan, ingediend door mevrouw Van_ den Bergh (PvdA). Hierin werd ter toe--' lichting gesteld dat recente onderzoeken hebben aangetoond dat in Nederland per jaar naar schatting 2600 vrouwen over lijden aan baarmoederhalskanker. Die onderzoeken hebben tevens aangetoond dat met behulp van vroegtijdige opspo ring via bevolkingsonderzoek deze aan doening effectief kan worden bestreden. Op verschillend vlak komen initiatie ven op gang om tot onderzoek te komen, zowel gemeentelijk als particulier. Vol gens mevr. Van den Bergh kan slechts effectief worden gewerkt bij goed ge structureerde, de hele bevolking omvat tende onderzoeken. Aan GS werd ge vraagd een gestructureerde samenwer king tussen de huidige initiatieven te bevorderen en aan te vullen. Gedeputeerde IJff zei in dit verband dat, gezien over een langere periode, er nau welijks verschil in kosten zal bestaan tussen VAM-afvoer of verbranden. De VVD was tegen de motie. Drs. Bom zei namens de fractie dat de libe ralen vrezen dat bij een verfijningsrege- ling korting zal worden toegepast in de uitkeringen aan gemeenten die niet ge kozen hebben voor verbranden. Hij vond HAARLEM. Met bijna 11.000 mo numenten staat Noord-Holland aan de top van alle provincies, maar per hoofd van de bevolking wordt de kleinste bij drage gegeven, zo zei statenlid Schil- stra(VVD) gisteren bij de indiening van een motie waarin GS werd gevraagd bij het rijk aan te dringen op een extra jaarlijks krediet van anderhalf miljoen voor het provinciaal monumentenfonds. WOENSDAG 29 JANUARI Sportfondsenbad, Kuikensweg. opend 7-10, 12.30-13.45 en 14.15-15.15 u. Hulpdienst Help een handje. Van DINSDAG 28 JANUARI Grenspost, Soerstraat. Vanaf schaakclub Weenink. Sociëteit Alpha, Moensplein. Geopend vanaf 20 u. Wegens planologische en milieuhygië nische bezwaren tegen storten of dat nu in de eigen omgeving is of in Drente via de VAM, waarheen het probleem dan verplaatst wordt worden ge- meenten gedwongen over te gaan tot het dure systeem van verbranden aldus de heer Roozen. Dat brengt onevenredige consequenties voor de gemeentebegroting meende hij, waardoor gemeenten weerhouden worden van het kiezen voor de verbrandingsmethode. Een financiële bijdrage van het rijk zpu de keuze in het voordeel van afvalverbranding kun nen doen uitvallen, was zijn oordeel. De werkloosheid kwam ook om de hoek kijken in een motie van mevrouw Janssens-Quant (PPR). Ze wees erop dat de minister van sociale zaken jeugdige werklozen wil inschakelen bij projecten op sociaal, maatschappelijk en cultureel terrein. Naar haar, mening kunnen pro jecten in-deze sector echter ook aan volwassenen zinvolle arbeidsplaatsen bieden. Mevrouw Spakman-Wentink (CPN) kwam hiertegen in het geweer, omdat ze er een manier in zag om werklozen te laten wennen aan het feit dat ze werkloos zijn. Haar fractiegenoot Maas vulde aan dat „zinvolle arbeid” herinnert aan minder prettige tijden. Nadat echter was toegelicht dat het om normaal betaalde banen gaat ging de CPN met de overige statenleden akkoord met de motie. Een door gedeputeerde IJff als „open deur” betitelde motie van de heer Knuk- kel (CPN) waarin bepleit werd extra gelden bij het rijk te vragen in het kader van het extra werkgelegenheids programma kreeg in de staten algemene steun. Volgens de heer Knukkel kan met extra geld snel een begin worden gemaakt met bouwwerken die door het regionaal coördinatiecollege van openba re werken zijn aangemeld bij de rege ring. De stateif hechtten ook hun fiat aan een motie van de heer Van Gelder (CDA) waarin GS werd gevraagd als intermediair te fungeren tussen rijk, Amsterdam en de daarvoor, in aanmer king komende gemeenten in het kader van het spreidingsbeleid voor rijksgeno ten. Een bijdrage werd ook gevraagd aan het provinciebestuur in het totstandko men van voorzieningen op het gebied van eerste opvang, huisvesting, werkge legenheid. onderwijs en maatschappelij ke begeleiding. Iedere poging om arbeidsintensief werk te scheppen dient bovendien toege juicht te worden, meende de heer Schil stra, die erop wees dat bij restauraties 50 percent loonkosten is tegen 36 per cent in de overige bouw. WOENSDAG 29 JANUARI Progres-sociëteit, Const, straat. Geopend vanaf 20 u- Openbare bibliotheek. Kerkweg 45: volwassenen 14-17.30 en 19-21 u., jeugd 14.30-17 u. Opeens hield Ischa Meyer op te praten met prof. dr. Arie de Froe, Gerda Brau- tigam en Conny Stuart. De 35 minuten waren blijkbaar weer om. Ik vond het kort. Althans het leek kort. Op zichzelf is dat natuurlijk een goed teken, maar het kan ook zijn dat het programma domweg te kort was! Een voetbalwed strijd van anderhalf uur kan kort lijken omdat hij zo saai is, maar een voetbal wedstrijd van 40 minuten kan kort lij ken omdat voetbal nu eenmaal bedoeld is voor anderhalf uur. Ik geloof dat de kortheid van „Om met Ischa te spreken” een beetje af breuk doet aan de aard van het pro gramma. Hij neemt immers drie interes sante mensen die alle drie wel iets (soms veel) te vertellen hebben, bovendien ko men zij alle drie uit een ander milieu en uit een ander beroep, dus reageren zij ook nog op elkaar, en dan krijgen ze per persoon gemiddeld maar tien minuten om hun opvatting te geven over geloofs afval, beroepskeuze, de ondergang van de wereld en nog een paar vandie dwarsstraten in het menselijk bestaan. Tien minuten is niet veel als je Veel hebt meegemaakt en veel te vertéllen hebt. Op de manier waarop Ischa met zijn gasten praat voor een gehoor van enkele achterhoofden, doet hij mee aan een vorm van overbevolking waar prof. De Froe zo tegen waarschuwde. Want nu had hij Gerda, Conny en Arie, maar volgende maand komt hij weer met Jan, Piet en Klasiena, terwijl Arie, Gerda en Conny nog lang niet zijn opgebruikt. Ik zou me kunnen voorstellen dat Ischa na dit eerste inloopjaar zijn drie „beste” gasten zou uitselecteren, om dan het volgend seizoen gewoon met die drie mensen ditzelfde programma te maken. Elke maand 35 minuten, de ene keer over hun jeugd, de volgende keer óver hun eerste liefde, daarna weer over hun gezelschapsleven, enz. enz. Het lijkt me zeer de moeite wahrd. Neem bijvoorbeeld De Froe, ik zou best meer van en over hem willen horen, en Ik zou me kunnen voorstellen dat ik (als hij een seizoen lang in ieder programma van Ischa zou zitten) er steeds nieer naar zou gaan uitzien, omdat ik De Froe steeds beter leerde kennen. Het mooiste (zei De Froe gisteren over zijn praktijk als huisarts) is het vuiltje in het oog. Het is iets bijzonder verve lends voor de patiënt, maar je haalt h^t er gemakkelijk uit, doet er een drupL peltje cocaine in, en de patiënt is wee#- jarig! De grootste verschillen tussen de merfr- sen (zei De Froe ook nog) vind je niét tussen mensen van verschillende kletp' of ras, maar tussen mensen in één enk<l gezin. Als de mens zo doorgaat als nu wordt hij een ramp voor de werel<|, meende hij voorts. >We moetéh het aai*- tal kinderen drastisch verminderen: „De paus is het daar niet mee eens, maa£ daar heeft de paus beslist ongelijk in”. Politici en ministers zijn eigenlijk niét voor hun vak opgeleide menseti. Je 'hetf. er wel eens eentje tüssen zitten’die zijn vak verstaat, maar met elkaar kunnen ze het niet, aldus opnieuw De Froe, die ook nog opmerkte dat onze hersenen onze gedachten programmeren, en zei® nu al weten wat we over vijf minuten zullen zeggen en denken. Ik heb me, omdat de vrouwen dit jaar toch al zoveel aandacht krijgen, nu maar even tot enkeie uitspraken van prof. De Froe bepaald, niet alleen omdat ze allemaal de moeite waard wareii, maar ook om aan te tonen dat je elk van die vijf uitspraken zou kunnen ge bruiken als basis van een heel programs ma met drie gasten. Met andere woon den: Ischa „verspilt” te veel gasten ejb maakt er wegwerpartikelen van terwijl ze nog vele malen dienst zouden kunneh doen, ook in zijn eigen programma. Voor achten zagen we een uitstekende aflevering van „FC Avondrood”, met een „totaalreportage” in elf minuten van S<J! CambuurFC Groningen. De trainer^ vertelden voor de aftrap welke tactiek zij in elkaar hadden gestoken, ze gaven commentaar na de rust en ook zag je z» weer na afloop. Verder kregen we een goede uitleg van enkele spelfragmenterL waardoor je het „mechaniek” daarvan duidelijker doorzag dan normaal. Dé rei- portages zouden „nog totaler” zijn ge| weest als we ook nog iets van de spelerj te horen hadden gekregen, maar et moest waarschijnlijk ook tijd overblijfr ven voor een interview mét verband* meester Frans Coumans (Rijsbergeri, Mulder, Van Beveren), en voor skiërs In den vreernae. Eenstemmig gingen de staten akkoord met een motie waarin bij het Rijk wordt aangedrongen op de doortrekking van de Schipholspoorlijn naar de Hemspoortun- nél, en in elk geval naar de westelijke tuinsteden van Amsterdam. De indiener van de motie, drs. Achterstraat (CDA) motiveerde deze wens met het argument dat de grote druk op de woningmarkt in de Meerlanden het benutten van ruimte in dit groene hart stimuleert, hetgeen moet worden voorkomen, maar dat an derzijds de werkers in dit gebied wel moeten kunnen wonen in binnen niet al te lange reistijden bereikbare gebieden. De staten schaarden zich ook unaniem achter een motie van drs. Achterstraat naar aanleiding van de voorgenomen wijziging van de luchtvaartwet. Men sprak zich uit over aanwijzing van luchtvaartterreinen in het kader van de wet op de ruimtelijke ordening; overleg .daarover zou ook met de staten moeten plaatsvinden en bovendien zouden ter visie gelegde ontwerpaanwijzingen altijd ook een kaart moeten bevatten waarop de te verwachten lawaaibelasting staat aangegeven op basis van objectieve nor men. DINSDAG 28 JANUARI Centrale bibliotheek en filialen, Plein 1945; 14.30-17.30 uur voor volwassenen en tieners; Willemsbeekweg; 15.30-17.30 uur (jeugd en tieners); Wüstelaan Sant poort: 14.30-17.30 uur (volwassenen, tie ners en jeugd); Wijkerstraatweg, Velsen Noord en Zeewijkplein, IJmuiden-West: 19-21.30 uur (volwassenen en tieners en jeugd). Velserbad, Briniostraat 16.40-18 en 20- 21.30 uur: gemengd zwemmen. Gebouw Baptistengemeente, J. P. Coenstraat 20 uur: repetitie Velsen Ge mengd Koor. Cultureel Centrum: Moerbergplant- soen 20 uur: „receptie „Bel Canto”. WOENSDAG 29 JANUARI Centrale bibliotheek en filialen, Plein 1945: 14.30-17.30 uur en 19-21.30 uur (vol wassenen en tieners); Willemsbeekweg 14.00-17.30 uur (volwassenen, tieners en jeugd Velserbad, Briniostraat 6.30-8.00, 14- 15.15 en 21.30-22.00 uur gemengd zwem men HAARLEM. Provinciale Staten hebben zich gisteren uitgesproken voor steun en subsidiëring van projecten ge richt op onderzoek ter voorkoming van baarmoederhalskanker.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 7