Nu overleg Van der Stoel-Kissinger verwacht on Leven in België in één jaar tijd 15*/2 pet duurder Onderhandelin- Het zal je lot maar wezen TIE 09 49 ,75 ,19 43 Wij gaan politiek niet uit de weg gen cao groot- I metaal voortgezet Elke maand de f500.000,- in de Staatsloterij „Omzetdaling door einde koopavonden” Wallstreet Veel animo in 1 DEN En de kwart miljoen en zo’n 20 keer de ton. Daarom geeft de familie deVries niet thuis. j een miljoen gulden aan prijzen Bij contact politie-buitenlanders KORTER WERKEN BIJ VAN HEEK-SCHOLCO Amsterdamse grootwinkelbedrijven F En als u meer wilt weten? en dan ziet deze een voudige toerist aan boord van het roomwitte zeekasteel „MS Achille Lauro” de Vesuvius opdoemen waarop hij bij de deksteward ontroerd een campari-soda bestelt. Wanneer kunt u loten kopen? few* Hoe gaat het per postgiro? 15 WOENSDAG 2 9 JANUARI 1975 ECONOMIE Roethof I ■■■■au Ir (■■■III r nptyi .W (ADVERTENTIE) Vastgelopen KLM-overleg j Overleg op regeringsniveau zou een (fe bedrijven ter ke of vakbondsactiviteiten ontplooien. (ADVERTENTIE) .P.D.-M.G (ADVERTENTIE) ir buiten- 3 AMSTERDAM (ANP). De Amster damse grootwinkelbedrijven voorspellen dat het wegvallen van de koopavond in Amsterdam hun omzet zal doen dalen met ongeveer negen percent. Definitieve afschaffing van de koopavond zou kun nen leiden tot het ontslag van 607 werk nemers in niet vaste dienst en tot ar beidstijdverkorting voor 814. 0-1 77 77 s 600) - ins het ;t uit te Jiseerd ivraag- Dat blijkt nu de index stijging voor januari van dit jaar bekend geworden is. Deze maand zijn de kosten van levens onderhoud gestegen met 1,46 punt. BRUSSEL (ANP). De kosten van levensonderhoud in België zijn in één jaar tijd (sinds januari vorig jaar) met 15,5 percent gestegen. Als u over 160 dagen in plezierige oorden wil vertoeven, moet u nu toch echt wel gaan bekijken wat zo de mogelijkheden zijn. Bij Amro Reizen bijvoorbeeld. Daar kunt u alle vakantiekanten op. ’n Vliegreis of cruise met Neckermann, 'n autocartrip met Europa Express, 'n Rijncruise met Holland River Line, 'n droombungalow van Rent-a-home.de Amro reisadviseurs geven u graag alle inlichtingen. De uitgebreide folders liggenvooru klaar bij de Amro Banken met het Amro Reizen vignet. De Vereniging City Centrum Amster dam meldde op de nieuwe hoorzitting dat de middenstand in de binnenstad een omzetdaling van tenminste zeven per cent verwacht, ontslag van 22 volle arbeidskrachten en van 166 „parttimers”. De Decom schat het totaal negatief ef fect op de werkgelegenheid in Amster dam op 0,05 percent. „De koopavond kon blijkbaar niet bemand worden met per soneel in vaste dienst. De afschaffing ervan betekent zo’n belangrijke positie verbetering voor dit personeel dat het werkgelegenheidsaspect er wat ons be treft tegen wegvalt”, aldus de heer Tho masson. Opnieuw is van Nederlandse kant be toogd, dat „de schade die de KLM dreigt te worden toegebracht, onevenredig gro ter is dan de hulp die PanAm zal worden geboden”, zo verklaarde de mi nister. Wat precies de Amerikaanse eisen zijn, zou hij bekend maken als uitvloei sel van de waarschuwing van maandag, dat de zaak in Nederland zeer gevoelig ligt en de betrekkingen tussen Neder land en de Verenigde Staten wezenlijk zouden kunnen worden beïnvloed. heeft via intimidatie en dergelijke te voorkomen dat Marokkanen hier politie- „De vreemdelingendienst heeft zich niet in positieve of negatieve zin over Amicale uitgelaten. Dat is pertinent on juist”, aldus de woordvoerder van de politie. Mr. dr. H. Roethof, lid van de Tweede Kamer voor de PvdA, verklaarde desge vraagd het optreden van de Utrechtse politie „een vreemde zaak” te vinden. Hij heeft een soortgelijke zaak al eens eerder via schriftelijke vragen aan de minister van Justitie aan de orde ge steld. De heer Roethof vindt deze nieuwe ervaring een goede gelegenheid de zaak opnieuw aan de orde te stellen bij de behandeling van de begroting van Justi tie volgende week. Over verkoopadressen bijvoorbeeld. Of over de automatische overschrijving. Of over de uitslagen? Belt u dan 070 - 653955. Hypotheekrente omlaag. Ook de Amro Bank heeft nu de hypotheekrente met 0,25 percent verlaagd tot 10,5 percent. Elke week een PEUGEOT te winnen in de Nationale Puzzelaktie „Geven voor Leven” in deze krant. Deze week een Peugeot 104 t.w.v. ƒ9.645,- aangeboden door Gebr. Nefkens NV, Utrecht. PUZZEL MEE! Verhuizing. De firma J. A. ten Klei en Zonen in Amsterdam gaat binnenkort haar bedrijf verplaatsen naar Purmer- end. Het betreft een boekbinderij, waar vijftig mensen werken. Bos Kalis Westminster Group NV en de Britse Mears Bros. Holdings Ltd. zullen niet leiden tot een bod op het geplaatste aandelenkapitaal van Mears door Bos Kalis Westminster, aldus een gezamenlijke bekendmaking. Wel wor den de besprekingen over mogelijke andere vormen van samenwerking tussen de twee bedrijven voortgezet. Oorzaak van de problemen is volgens het bedrijf te grote voorraadvorming. „De slechte tendens van het vierde kwartaal 1974 heeft zich tot nu toe dit jaar onverminderd voortgezet en we zien hierin voorlopig nog geen verandering komen. Het is een hele nare zaak”, aldus een woordvoerder van het bedrijf. bij PanAm wel bereidheid bestaat het overleg voort te zetten, dat bij een eerste rechtstreeks contact, eind vorige week in New York, is vastgelopen. el.030-513.6 131.1 2671 16.1 van de drie mogelijkheden zijn die nu openstaan. De twee andere zijn dat de Amerikanen toch eenzijdig maatregelen tegen de KLM afkondigen of dat de KLM er alsnog in slaagt met PanAm, om wiens belangen het immers in eerste aanleg ging, tot overeenstemming te ko men. In Scandinavië is de SAS al ge slaagd in zo’n akkoord met PanAm, in Zwitserland de Swissair met TWA. Minister Westerterp heeft de indruk gekregen dat er zowel bij de KLM als Bod ingetrokken. De in oktober vorig jaar begonnen besprekingen tussen Namens de samenwerkingscommissie van werknemersorganisaties in de de tailhandel (Decom) en de NVV-bond Mercurius noemde de heer F. Thomas son de gegeven cijfers over de werkgele genheid niet „zo verontrustend”. Wij kunnen de cijfers niet controleren en hebben de indruk dat het argument van werkgelegenheid wordt gebruikt om de koopavond er opnieuw door te drukken”. Nieuw kantoor. De Inter-Alpha Banken- groep, waarin de Nederlandse Midden- standsbank voor ons land deelneemt, gaat binnenkort een vertegenwoordi ging openen in de Iraanse hoofdstad Teheran. Dit kantoor wordt de vierde vertegenwoordiging van Inter-Alpha. De andere kantoren zijn gevestigd in Singapore, Sao Paulo en Tokio, aldus de NMB. Zou dan toch nog overeenstemming tussen deze maatschappijen gevonden kunnen worden, dan is dat niettemin een „praktische oplossing” voor korte termijn; fundamenteel is de zaak er niet mee tot klaarheid gebracht. De voorzitter van de raad voor het grootwinkelbedrijf, J. van der Water, bracht deze voorspelling gisteravond naar voren tijdens een tweede hoorzit ting van B. en W. over de koopavond. Op 21 november heeft de gemeenteraad besloten de proefneming met de koop avond dit jaar niet voort te zetten. Het besluit leverde veel protesten op van verschillende kanten. De prijsstijging is vooral het gevolg I van de opgelopen kosten van de medi- sche verzorging, gestegen vlees- en vis- I prijzen en de aanzienlijke verhoging I van de post- en telefoontarieven. DEN HAAG (ANP). Gisteravond om kwart over acht is de vierde verga dering van de Raad van Overleg in de Metaalindustrie, waarin onderhandeld wordt over vernieuwing van de CAO- groot-metaal, geschorst tot hedenavond. In de vergadering van gisteravond hebben de werknemersvertegenwoordi gers een reactie van de werkgeversdele- gatie aangehoord. De werknemers heb ben daarop besloten zich voor onderling beraad terug te trekken en vanavond de vergadering voort te zetten. Vorige week dinsdagavond, aan het einde van de derde onderhandelingsver- gadering, heeft de voorzitter van de raad, tevens woordvoerder van de werk- nemersdelegatie, de heer W. A. Wam- steeker, meegedeeld dat er over alle voor de bonden zware punten nog geen overeenstemming was. Dat betreft zowel de materiële als de immateriële verlan gens van de vakbonden. De familie de Vries speelde in de Staatsloterij. En won. Vader, moeder, twee zoons en de dochter vieren dat dit weekend in een rustiek hotel in Luxemburg. Dat kan u ook gebeuren. Tenslotte zijn in de Staatsloterij gemiddeld 4 op de 10 loten prijs. Da’s ’n kans van gemiddeld 1 op 2'A op een van die honderdduizenden prijzen. De loten kunt u kopen bij een van de plaatselijke loterijkantoren. De adressen staan in de beroepengids. Een heel lot kost f25,- en een ’’vijfje” f5,-. Zo’n vijfje geeft recht op een 5e deel van een gewonnen prijs. Met elk lot speelt u maar liefst drie trekkingen mee. De trekkingen vinden plaats halverwege de maand op woensdag, de maandag daarna en twee dagen ater wéér op woensdag. De uitslagen komen pp de tv. en in de kranten. De trekkingen zijn j openbaar: Rolzaal, Binnenhofs, Den Haag j om 18.00 uur. Alle prijzen worden na de derde I \trekking uitbetaald. De verkoop begint elke eerste maandag /an de maand en duurt anderhalve week i lp iuli wordt geen loterij gehouden. Hogere winst. Reesink NV (groothandel) heeft het boekjaar 1974 afgesloten met een winst voor belasting van 4,9 mln tegen 4,4 mln in 1973. Voor belasting wordt een voorziening getroffen van 2,3 mln tegen 2,1 mln. Aan de jaarvergadering op 27 maart zal een divident over 1974 van 12 percent worden voorgesteld. LOSSER (ANP). Van Heek-Scholco heeft voor haar spinnerij in Losser werktijdverkorting aangevraagd voor het vrijwel voltallige produktiepersoneel (218 man). Deze werknemers gaan gedu rende zes weken 20 in plaats van 40 uur per week werken. Nog 160 dagen... In Brussel was overeengekomen dat de partijen in derde termijn zouden trachten elkaar te vinden en dat in geen geval éénzijdig maatregelen zouden wor den genomen. Hierbij verdient vermelding dat de Amerikaanse delegatie bestaat uit amb tenaren van het ministerie van Trans port, aangevuld met enkele ambtenaren van de CAB. Kissingers ministerie staat er buiten totdat blijkt dat de zaak verdere (politieke) gevolgen heeft dan alleen op het gebied van verkeer. Russische order. Thomassen Holland BV in De Steeg, een onderdeel van RSV (Rijn-Schelde-Verolme), heeft van Machinoimport in de Sovjet-Unie een opdracht ontvangen voor het leveren van tien gasturbines. Met deze op dracht is een bedrag van ca. 30 mln gemoeid. „Groot Amsterdam”. NV Levensverzeke- ring-Maatschappij „Groot Amsterdam” en Nationale-Nederlanden Levensver zekering Maatschappij NV zijn over eengekomen dat „Groot Amsterdam” haar levensverzekeringsportefeuille aan Nationale-Nederlanden zal over dragen. Een woordvoerder van de Utrechtse politie ontkende dit niet maar voegde daaraan toe, dat dat heel gewoon is. Wij gaan politiek niet uit de weg. Het is een doodnormale zaak dat wij tijdens de normale contacten die we regelmatig met de buitenlanders hier hebben, geïn formeerd willen worden over wat onder hen leeft. Wij handelen geheel op eigen initia tief. Daar zien we niets verkeerds in”, aldus de politie-woordvoerder. Volgens hem zou de politie dit soort informatie niet alleen bij buitenlanders maar ook bij en over Nederlanders inwinnen. De woordvoerder ontkende overigens „pertinent” dat de politie bij die ge sprekken met buitenlanders ook een ei gen politieke mening zou uitdragen. Theunis had gezegd dat de politie zich positief zou hebben uitgelaten over de Marokkaanse culturele vereniging Amica le, een club die volgens de Industriebond NKV bijzonder weinig met cultuur van doen heeft maar die eerder ten doel Als u een postgirorekening hebt, kunt u hele loten per giro bestellen. Dan maakt u zoveel maal f 25,- over als u loten hebben wilt. Wanneer uw overschrijving vóór ’t eind van deze maand binnen is, speelt u de volgende maand al mee. Een paar dagen voor de eerste trekking krijgt u dan uw lotnummer(s) thuisgestuurd. U kunt de Staatsloterij machtigen voor elke loterij automatisch f25,- of een veelvoud van dat bedrag van uw giro af te laten schrijven. Kunt u het nooit vergeten! Eventueel kunt u ook zes maal per jaar een afschrijving laten uitvoeren. Noteer het gironummer: 5151 t.n.v. Collecteur Directie Staatsloterij, Den Haag. Incasso-machtigingen kunt u telefonisch aanvragen: 070 - 653955. De per giro gewonnen prijzen worden na de derde trekking automatisch op uw rekening gestort. U kunt ook bij de meeste verkoop kantoren loten per bank of giro bestellen. UTRECHT (ANP). De Utrechtse gemeentepolitie heeft gisteren toegege ven dat men vrij regelmatig bij buiten landers die in Utrecht verblijven infor maties inwint over hun politieke opvat tingen en die van hun landgenoten. De scheidend voorzitter van de Utrechtse Migrantenraad S. Theunis had maandag felle kritiek geuit aan het adres van de vreemdelingenpolitie, omdat die volgens hem onlangs een aantal Marokkanen aan de tand had gevoeld omtrent hun politieke gezindheid. (Vervolg van pag. 1) DEN HAAG Het zou, nu de kansen op een vergelijk met de Ver enigde Staten over KLIVL-rechten vrijwel zijn uitgeput, aan minister Van der Stoel zijn opnieuw contact op te nemen met zijn ambtgenoot Kis singer. Van der Stoel, door Westerterp steeds van de ontwikkelingen op de hoogte gehouden, zal Kissinger ervan moeten zien te overtuigen, dat het nu aflopende gesprek in Den Haag „onvoldoende recht doet weder varen” aan het korte overleg dat deze ministers van Buitenlandse Zaken in december in Brussel hebben gehad. Opnieuw bestond in de New Yorkse effectenbeurs grote belangstelling bij het publiek voor de aan- of verkoop van effecten. Na de recordomzet van gisteren was de omzet van deze avond iets min der groot (31,7 miljoen shares), maar wel zo groot dat de omzethoogte het gesprek van de dag vormde. w - a

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 15