HUISARTS JAN VAN NIEUWKERK GAAT IJMUIDEN VERLATEN BEVERWIJK WIL STICHTING IN HET LEVEN ROEPEN Vragen over Al veel animo voor simultaan visserij in van onze bladen in Velsen EEG-staten totfevishal Bedrijf benadeeld met valsheid in geschrifte K I 3 .1 w CCi Aan Europese Commissie Aanmeldingen nog steeds mogelijk k* I» i i i m PLAATSELIJK NIEUWS WOENSDAG 2 9 JANUARI 1975 r 5 door Ko van Leeuwen Groepspraktijk Persoonlijke vrijheid Open staan voor klachten Abortus: noodoplossing (Van een onzer verslaggevers) JF I ■N 1 I BEVERWIJK Er komt vaart achter de kabeltelevisie in Bever wijk. Burgemeester en Wethouders willen een stichting in het leven roepen, die de financiering en de aanleg van kabeltelevisie gaat voor bereiden. Donderdagavond 13 fe bruari mag de gemeenteraad in een vergadering in het Stadskantoor over het voorstel van het college oordelen. Met het project kabel televisie in Beverwijk is een be drag van 4 a 5 miljoen gulden ge moeid. Zinvol werken 1- ■k hartje hoorlem hartstikke gezellig! I IJMUIDEN. „Degenen die nu medicijnen studeren worden heel anders opgeleid dan vroeger. Al heel anders dan ik heb meegemaakt. De toekomstige huisarts wordt nu opgeleid om een gelijke te behan delen die gewoon een ander vak heeft. Daar moet de patiënt ook aan wennen. Vroeger was het echt zo van: Daar komt de dokter. En d’r werd een stoel vrijgemaakt. Dat wordt gelukkig steeds zeldzamer, maar het kómt nog voor. Ik kom ook nog wel eens bij een lief oud omaatje en die noemt me dan m’n jongen of m’n zoon. Het moet alleen zo zijn, dat ze de autoriteit van het vakman zijn accepteren. Daar zit ’t in. Meer niet. Maar dat moet de huisarts zich ook zelf goed bewust zijn”. F Altijd slagen, met zo’n overvloed aan keus, geeft u véél voldoening, heus! (&l£irtstt/i(ie yeze HO. besluit om nou nu (ADVERTENTIE) m een Kabeltelevisie op komst HaventenSfiao aangekomen schepen de 28.1.1975: 18 (Van onze Haagse redacteur) Vertrokken schepen de 28.1.1975: (Van een medewerker) (Van een onzer verslaggeefsters) S. Veröczy (Hongarije) 340 «éi ■^ilWfimillFTI IIIHlj-BF .'t at.-. ..ÜMM&aKI DEN HAAG. Het Europese parle mentslid Van der Hek (Kamerlid voor de PvdA) heeft de Europese Commissie gevraagd waarom de Franse visserijvloot van de Europese investeringsbank vijftig miljard frank ontvangt voor de moder nisering van die vloot. Hij nam de praktijk in IJmuiden des tijds over van dokter Wufte, die wegens ziekte moest stoppen. „Dat gaf in het begin nogal eens probleempjes. Het is moeilijk te vechten tegen een goeie naam. Het zou veel gemakkelijker ge weest zijn, als ik een slechte voorganger had gehad. De streek hier was mij onbekend. Ik heb gestudeerd in Leiden en Rotterdam. Maar het is zeker niet de bevolking van IJmuiden, die mij tot dit besluit gebracht heeft. Dat vragen je patiënten je nu steeds: Bevalt het u niet in IJmuiden? Nou, je kunt niet zeggen dat IJmuiden zelf zo’n mooie plaats is, maar als ik in Wassenaar had gewoond, zou ik toch hetzelfde hebben gedaan”. werkt dat hij-zich nu ergens anders gaat vestigen? „Als die groepspraktijk hier gekomen was, dan was ik zolang geble ven, tot ik er zeker van zou zijn dat het goed zou lopen. Maar het is beslist geen onvrede, dat ik nu vertrek. Beslist niet”. breidt die op grote hoogte met paraboli sche en andere antennes worden opge vangen en via het kopstation en andere versterkers worden doorgegeven. In Beverwijk zou een dergeljke instal- VELSEN. Tegen een 48-jarige chauf feur en een 34-jarige pompbediende is proces-verbaal opgemaakt voor valsheid in geschrifte tegen een transportbedrijf. De twee Velsenaren hebben het bedrijf voor enige duizenden liters olie bena deeld, aldus de Velsënse politie. neem Als elke Bilbao; Tsurumi Maru, Roman, Gitroma, Helsinky; Bukhtarma, Alexandrië; Teu tonia, Kopenhagen; Vyacheslav-Deniso- vy, IJmuiden, Odense. drie 100- 318- last but not least van eigen bodem. Fenny Heemskerk. Internationaal groot meester en winnaar van Hastings, de Tjech Hort, voert het gezelschap aan. is n t, ;r k wat Koe- zien, it met nderd- ierdjes oop ik ar al- even”. zijftien t, nog heeft jk, als voegt latie op het dak van de Stadskantoorflat moeten worden gebouwd. Ook in Zaan stad bereidt men kabeltelevisie voor. Daar zou het project zo’n negen miljoen gulden moeten kosten. maar je weet ook dat je zinvol werkt. En het komt erg weinig voor dat je voor een futiliteit je bed uit moet. Alleen is het zo, dat zoiets je dan meer opvalt en daardoor ook langer bij blijft”. Over het artsenhonorarium„Er wordt altijd gezegd dat je zoveel verdient. Het is nu al weer jaren geleden dat een huisarts jaarlijks een ton verdiende. Maar daar gaan heel veel kosten af. Ik vind zelf dat we verdienen wat we verdienen. Als arts ben je erg belast, ook emotioneel. Er gaat erg veel tijd in zitten”. B. en W. stellen de raad voor een Stichting Kabeltelevisie Beverwijk in het leven te roepen, waarin drie raadsle den zitting nemen, voorts drie vertegen woordigers van de woningbouwvereni gingen en drie huurders-eigenaars van woningen. Deze laatste vertegenwoordi gers zouden door de BSCR moeten wor den geselecteerd en worden voorgedra gen. A, Ria Jea Me Murtry, Antwerpen; Sue- cia, Londen; Arone, Helsinki, Constance, IJmuiden, Delfzijl; Hega Smits, IJmui den, Kingslynn; Nassauborg, Zaandam; Hamina, Teutonia, Rotterdam; Sargodha, Abidjan; Palouse, Hull; Lachs, Bremen; Smit LLoyd 6, Cont. Plat; Titan Sleep, Beverwijk, Noordzee; Viking Spi rit, Beverwijk, Sunndalsora; Emsland, Velsen, Noordzee; Granitz, IJmuiden, Gent; Siegfried Flint, IJmuiden, Ant werpen; Tor Hollandia, Gothenburg; Maasborg, Vaya; Fridel, Rochester; Han nes Lundstedt, Zaandam, Norrkoping. Het afscheid dat Van Nieuwkerk hun na acht jaar praktijk toezwaait, heeft bij veel van zijn patiënten doorgewerkt als een minder aangename verrassing. Maar het aanvankelijke ongeloof werd ondergraven door de mededeling zwart- op-wit. Maersk Fighter, IJmuiden, Cont. Plat; Mucke, Bremen; Santa Lucia, Panama; Canis, Rotterdam; Silvershore, Birken head; Parkesgate, IJmuiden, Whitby; Jemrix, IJmuiden, Rochester; Buchenhain IJmuiden, Mariestad; Bourgogne, Oslo; Stijsoc, Hamina; Sormovak 4, Duinker ken; Vechtstroom, Huil; Schwabenstein, „Het is niet eerlijk, zoals zij de zaken voorstellen. Zij laten zien: Dit is een vruchtje en dat wordt nu weg gehaald is dat niet erg dat kindje kun je laten zitten. Maar los daarvan staat de vraag: in welk gezin komt het? Is het gewenst? Dat vind ik enorm belangrijk. Mijn mening blijft wel dat we moeten proberen de bevolking niet te veel te laten uitbreiden”. Prijzen in guldens. Per 1 kg.: heilbot 11,40. Per 40 kg: kabeljauw één 124; kabel jauw twee 130-120; kabeljauw drie 144- 136; kabeljauw vier 150-124; kabeljauw vijf 114-88; koolvis één 57-50; koolvis twee 53-48; koolvis drie 55-46; koolvis vier 51-41; schelvis één 134-132; schelvis twee 122-96; schelvis drie 100; schelvis vier 108-84; wijting drie 104-88; poontjes 62-47; haai 108-72; schartong 69-56; hake één 288-244; hake twee 274; hake 274-240; hake vier 232; hake vijf 132; leng 106-83; lom 84-75; ham 274; hammen met kop 100-140. besommingen De PvdA-er wijst de Commissie op de uiterst moeilijke positie waarin de visse- rijvloten van een aantal lidstaten zich thans bevinden door onder meer brand- stofproblemen, overbevissing op bepaalde visgronden, invoerbeperkende maatrege len voor bepaalde landen en onzekerhe den over het toekomstige zeerecht. Is het zo vraagt Van der Hek zich af wel wenselijk in bepaalde lidstaten vis serij vloten te moderniseren als andere vloten in moeilijkheden verkeren? „Zo filosoferend, geloof ik dat deze tijd een enorm belastende is. We leven in steeds sneller tempo, alles wisselt sneller. De nadruk in ons vak komt ook steeds meer op het psychische vlak te liggen. Het hele probleem is deze jachti ge maatschappij. Er is een sterk compe- tftie-effect, het steeds meer en steeds beter willen. Ik geloof dat het een bedreiging is voor het individu. Maar hoe kom je uit het cirkeltje?” „In elk geval zijn we wel op de goede weg met de geboortebeperking. Alle art sen melden dat het aantal bevallingen minder wordt. Alleen moet je niet met het argument komen: We willen niet meer kinderen, want ze zijn zo duur. We weten allemaal dat we meer verdienen dan vroeger”. Ondanks de ongemakken die inherent zijn aan het vak van huisarts, wil Van Nieuwkerk ermee doorgaan. „Dat je steeds de klos bent, is voor mij geen echt probleem. Dat je ’s nachts vaak je bed uit moet, dat vind ik niet zo ver schrikkelijk. Ik mopper dan wel, maar niet op de patiënt, gewoon op de situa tie. Je weet dat het hard werken is, Kabeltelevisie is in opkomst. In Am stelveen is kabeltelevisie bijna voltooid. Over enige maanden zijn daar niet min der dan 22.000 gezinnen (85 percent) op de Centrale Antenne Inrichting aange sloten waardoor zij behalve de vader landse zenders de Duitse en Belgische zenders kunnen ontvangen. Via hetzelfde kabelsysteem krijgen de aangeslotenen bovendien negen FM-ra- dioprogramma’s in huis, volledig sto ringsvrij, ook wat stereo betreft. Totaal ligt in Amstelveen al zo’n 300 kilometer kabel in de grond, die de signalen ver zijn eigen gezinssituatie: „Toen mijn derde kind werd geboren zei iemand: Dat had ik niet van u gedacht. U bent toch zo sociaal voelend? Nou, dat vind ik dan toch wel mijn persoonlijke vrij heid”. Terug bij de roerselen rond aborteren: „Op een bepaald moment zet ik een groot vraagteken. Als ik hoor: na zestien weken, zoals ook bij Bloemenhove ge beurt, dan denk ik: is dat niet wat te slordig? Waarom is die vrouw er zo laat mee gekomen? Abortus zal naar mijn gevoel dan bij hoge uitzondering ge rechtvaardigd zijn”. Iets wat Van Nieuwkerk aan het eind van het gesprek nog kwijt wil: „Er wordt tegenwoordig veel gesproken over de inkomens van de specialisten. Die zouden veel te hoog zijn. Ik geloof niet dat je bij dat honorarium op zich moet stil staan. Je moet je af vragen: behande len zij de patiënt wel adequaat? Nou, ik kan me niet voorstellen, dat een specia list met een enorm hoog inkomen een patiënt adequaat behandelt. Hij kan dat geld alleen vergaren door zoveel moge lijk patiënten”. Dokter Van Nieuwkerk vertelt dat hij aanvankelijk geen krante-interview wil de: „Ik houd niet van rumoer rond mijn persoon. Ook niet van recepties en zo. Éénmaal in m’n leven was ik zelf slacht offer, dat was op m’n trouwdag. Dat ik nu toch in een gesprek heb toegestemd, komt omdat ik toch wel een paar dingen onderstrepen, is het vertrouwen van de patiënt in de arts en omgekeerd. Vooral kwijt wilde. Wat ik graag nog even wil bij een huisarts is dat enorm belangrijk. Daarom heb ik op de kaart die ik m’n patiënten heb toegestuurd ook heel dui delijk gesteld: Wederzijds vertrouwen alléén, maakt het voor een arts mogelijk goed te werken. Ik ben erg blij dat ik het gevoel heb dat het hier in IJmuiden zo was”. Aangekomen schepen de 29.1.1975: Alca, Kleipeda, Rijnstroom, Harwich; Tukums, Klaipeda; Clarissa, Groningen, IJmuiden; Comtesse, Londen, IJmuiden; Victoriasand, Hamburg; Freya, Antwer pen, Beverwijk; Albert-V, Gunnesa; Kanna, Gunness; Mearsk Fighter, Cont. Plat, IJmuiden. Vertrokken schepen de 29.1.1975: Ceres, R’dam. Dokter Van Nieuwkerk: „Als die groepspraktijk hier gekomen was, dan was ik zolang gebleven, tot ik er zeker van zou zijn dat het goed zou lopen”. Beverwijk was in het nabije verleden met twee firma’s in onderhandeling, die het project kabeltelevisie in de wijk zouden kunnen ontwerpen en uitvoeren. In een op 2 januari j.l. gehouden ge sprek bleek wethouder F. Kaebisch jr. (met kabeltelevisie belast), dat er tussen de twee firma’s (Schmitz uit Zaltbom- mel en Elmart de Roos uit Amsterdam) geen samenwerking mogelijk was. Schmitz is in deze de firma, die het net zou kunnen aanleggen en Elmart de Roos specialiserde zich in het ontwer pen van een kabeltelevisienet. Beverwijk heeft de contacten met de firma’s nu verbroken en wil een in het leven te roepen Stichting opdragen de financiering en aanleg van het kabeltelevisienet rond te maken. Kabeltelevisie in Beverwijk wordt al gemeen als noodzakelijk gevoeld. Op vrij veel plaatsen is de ontvangst van Neder land 2 bijzonder slecht. Bovendien is een groot aantal centraal antennesystemen in de woonwijken dringend aan vernieu wing toe. Volgens wethouder Kaebisch verwacht men, dat 80 percent van de televisiebe- zitters zal besluiten een abonnement op de kabeltelevisie, die programma’s uit België en Duitsland zal relayeren, te nemen. „In Dordrecht is zelfs een aan- sluitingsscore van 100 percent bereikt en dat kan in Beverwijk natuurlijk ook gebeuren.” In Beverwijk staan ongeveer 10.000 woningen. IJMUIDEN/HAARLEM. Voor de schaakshow van onze bladen op 31 janu ari in de Burgerzaal van het Velsense stadhuis bestaat reeds een goede belang stelling. Enige tientallen aanmeldingen mochten wij reeds noteren. De keuze van tegenstanders en tegenstanders is zeer uiteenlopend, zodat men zich nog voor alle simultaangeefsters en de si- multaangever kan aanmelden. Zoals wij al schreven wordt men ver zocht zich zo spoedig mogelijk aan te melden. Zowel in verband met de orga nisatie ten stadhuize, als om teleurstel lingen te voorkomen. Dat kan voor de lezers van de IJmui- der en Bevel vijkse Courant schriftelijk, telefonisch of persoonlijk aan de respec tievelijke adressen: IJmuiden, Lange Nieuwstraat en Beverwijk: Zeestraat 18. De lezers van Haarlems Dagblad kun nen zich schriftelijk of telefonisch aan melden bij het redactie-secretariaat, Grote Houtstraat 93, Haarlem (Postbus 507) of aan de loketten in het gebouw aan de Grote Houtstraat. Men ontvangt na aanmelding geen bericht meer thuis, tenzij men zich te laat heeft aangemeld en niet kan meedoen. De simultaanstrijd vangt aan om acht uur ’s avonds in de Burgerzaal. De zes schaakkoninginnen zijn M. Ivanka en Z. Veröczy (beiden Hongarije); e); M. Inanova en A. Georgieva (beiden Bulgarije); O. Podrajanskaja (Israël) en onder andere een fotootje getoond.... ik kan op dat fotootje al zien dat ’t kindje spastisch is en cerebraal gestoord is”. Hij veert wat op uit z’n ontspannen houding en zegt: „Mag ik het nou eens emotio neel zeggen: Wat zijn we dan toch dankbaar dat zo’n kindje voor het leven gespaard is gebleven”. De IJmuidense huisarts Jan van Nieuwkerk, een middendertiger, geeft zo zijn ideeën weer over wat wel de status van de huisarts wordt genoemd. Dokter Van Nieuwkerk zegt zijn praktijk in IJmuiden per 1 februari vaarwel. Hij heeft zijn patiënten een afscheidskaart gestuurd en daarmee ook zijn opvolger aangekondigd: dokter J. van ’t Wout. 0 m Abortus komt ter srpake en Van Nieuwkerk heeft daar een genuanceerde mening over: „De pers heeft abortus tot iets vertrouwds gemaakt. Daar sta ik positief tegenover. Maar het blijft voor mij een noodoplossing. Je mag er nooit van uitgaan dat een zwangerschap toch altijd wel op die manier is op te lossen. U kent misschien de term: Tenzij-ja, tenzij-nee. Nou, ik ben voor tenzij-nee. Ik vind abortus nog steeds een ingreep”. We komen op het kleurrijke zeer intri gerende foldertje dat verspreid wordt door de Stichting ter bescherming van het ongeboren kind. Van Nieuwkerk: „Die vecht niet eerlijk. Zo emotioneel, daar valt niet tegen te praten. Er wordt „Ik ben van nature nogal rusteloos”, zegt hij er zelf van. „Ik wilde na bijna acht jaar praktijk weer eens iets anders. Zelfs aan specialisatie heb ik gedacht, maar ik wil toch te graag in dit vak van huisarts blijven. Voor mijzelf is het weg te gaan niet onver wachts gekomen. Je groeit er naar toe. Nu ga ik me vrij vestigen in een plaats in het midden-des-lands. Het is nog niet helemaal rond, dus waar precies, dat wil ik nog even in het midden laten”. „Verder vind ik dat je je praktijk niet te veel moet laten uitgroeien. Ik vind het bijvoorbeeld hier onverantwoord om een patiënt boven het kanaal te hebben. Of je bent wèl op tijd bij die patiënt en je bent hier een uur weg, of andersom. Daarom heb ik ook, toen m’n praktijk gegroeid was, gezegd: Ik neem geen nieuwe patiënten meer aan. huisarts dat deed, dan zouden er gemak kelijker nieuwe huisartsen bij kunnen komen. De praktijken zouden kleiner zijn en je houdt meer tijd beschikbaar voor elke patiënt. Tenslotte wordt gevraagd wanneer men toch tot kredietverlening aan de visserij overgaat nadat een grondige analyse is verricht dat de situaties van de hele gemeenschap overwogen zullen worden en er niet te lang ge wacht zal worden tussen het moment van aanvraag van een kredietverlening en de verstrekking daarvan. Dokter Van Nieuwkerk is sterk gein- tersseerd in het vormen van een groeps praktijk of gezondheidscentrum. Samen met zijn collega Wermenbol wilde hij zoiets in deze gemeente van de grond helpen, maar direct succes bleef uit. „Ja, ik ben er mee bezig geweest, maar de tijd was er hier nog niet rijp voor. Misschien in m’n volgende standplaats. Staatssecretaris Hendriks streeft naar gezondheidscentra. Als het wordt zoals hij het zich voorstelt.„Over vijf jaar komt er een behoorlijke toevloed van jonge artsen. Dan zullen er spoedig meer groepspraktijken verschijnen. Art sen die dan onderling samenwerken in een gezondheidscentrum. De gemeente Velsen is er echt geïnteresseerd in en politiek ligt het ook niet slecht. Ik geloof dat elke politieke partij ’t in z’n banier heeft staan. Maar voor artsen die al heel lang zelfstandig hebben ge werkt. bovendien is het zo weinig uitgeprobeerd, dat ’t toch misschien nog te griezelig is. Maar ik geloof wel dat we nu moeten proberen om de voorde len ervan te zien. In Zaandam hebben ze zoiets als een sociaal café. Daar komen van tijd tot tijd artsen bijeen waar ze ook patiënten ontmoeten. Dan zie je ze onder heel andere omstandigheden. Ach, er is zoveel op dit gebied in beweging”. ziekenhuis heeft er altijd wel wat meer aan gedaan”. „Maar wat nou zo’n groepspraktijk betreft, veel artsen staan er niet direct afwijzend tegenover, maar vinden toch hier de tijd nog niet rijp voor. Er bestaat geen aperte weerstand, de mede werking van de gemeente is geen pro bleem, maar als je het goed bekijkt, dan blijkt dat ieder toch z’n persoonlijke meninkje heeft. Het blijft dus iets voor de toekomst”. Heeft zoiets er aan meege- „In Velsen hebben we nu sinds enige tijd ook de dokterstelefoon. Daar kan elke patiënt terecht. Voorheen was het wel eens zo, dan was er weer een arts die het zo druk had, dat z’n vrouw hem in bescherming nam en zei: Ga maar naar die of die. Nu is er één vast nummer in het weekend. Daar worden ze verwezen. Rijzen er dan problemen, dan komt de patiënt weer bij dat num mer terug en wordt hij verder geholpen. Maar die dokterstelefoon is er ook om te beklagen. Dat klinkt misschien een beet je massochistisch, maar we zullen als arts toch wat meer open moeten staan voor klachten en aanmerkingen. Daar door is er ook nascholing ontstaan. Het De besommingen waren: KW M 58.400,- KW 43 64.300.- IJM frt 72.700.-. IJMUIDEN. Aan de dinsdagmarkt werd aangevoerd: 13 kg heilbot; 129 kisten kabeljauw; 2567 kisten koolvis; 80 kisten schelvis; 151 kisten wijting en 279 kisten diversen. „Ik vertrek beslist niet uit onvrede” L_,

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 5