Conflict om adressenlijst Mr. Kranenburg bepleit sterk gewest mag u rustig even proeven van Zuid-Kennemerland met IJmond 1000 maal in Bouw flat op Wijk aan Zee 1 terreintje bij Brederodeschool Carnaval in Juttersoord oerhaave Expositie in galerie Bon mans Met z’n vieren stand In „Le Petit” „Streekplan Noordzeekanaalgebied tot in hartje Amsterdam” In maart 1975 start een nieuwe cursus voor de opleiding ziekenverzorging aan de centrale opleidings school te Haarlem I c 1 Filmvoorstelling in Vishal gratis toegankelijk VERPLEEGTEHUIS EN REACTIVERINGSCENTRUM v R IJ D A G PLAATSELIJK NIEUWS 3 1 JANUARI 1975 V Nieuw wijnhuisje (Van een onzer verslaggevers) Buitenhuizen Wantrouwen Verlammend Brief aan B. en W. Velsen: BOERHAAVELAAN 50 - HAARLEM i s 1 I c Z t 1 t I 5 1 5 j ’t zelfde hotel, I ’t zelfde strand, I dezelfde kwaliteit, I dezelfde service ’t Grote verschil bij I Neckermann: I de prijs! I Mallorca I Ibiza tel. 023-317760 I VOOR AL UW ELEKTRAWERK BRANDENBURG” HAARLEM Als remedie tegen de toenemende bemoeienis van het rijk met de streekplanwetgeving van de provincie gaf mr. F. J. Kranen burg, commissaris van de koningin in Noord-Holland, gistermiddag voor wat deze regio betreft drie mogelijkheden aan. Ten eerste zou het gewest Zuid-Kennemerland versterkt moeten worden met de IJmond, zodat er zwaarder tegenspel geboden kan worden. In plaats van het postzegel- streekplan voor het Noordzeekanaalgebied zou er een groot plan moeten komen van de IJmond tot in hartje Amsterdam. Tenslotte zouden de rijks- instanties die betrokken zijn bij de voorbereiding van een streekplan, alle gegevens volledig moeten inbrengen, zodat niet achteraf weer in een vast gesteld streekplan punten gewijzigd moeten worden omdat het rijk er andere opvattingen op na houdt. VELSEN n (Van een onzer verslaggeefsters) (Van een onzer verslaggevers) Mr. F. J. KRANENBURG (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) (Van onze stadsredactie) 99 (Van een onze verslaggevers) i Duur opleiding: twee jaar is wettelijk erkend. Diploma: Salariëring: Leeftijd: Vereiste vooropleiding: Nadere inlichtingen: en Sollicitaties kunnen eveneens aan haar worden gericht. conform landelijke regeling; voor de pré- klinische periode geldt een afzonderlijke regeling. De heer De Groot legde het bewijs ervan evenwel op tafel en daarna kon digde het college aan, dat men de zaak zal onderzoeken. te verkrijgen bij het Hoofd Opleiding, tel. (023) 33 10 50 min. 17 jaar. jongens: MAVO 3 of 4, LTS T-richting; meisjes: MAVO 3 of 4, LHNO T-richting INAS; het een c t I e d c IV v Si s; d s a d z s 1 r vi to S( VI 1 week 2 pers. app. logies v.a. 278,- (333,-*) 1 week pension logies/ontbijt v.a. 268,-(348,-*) Benidorm I 1 week residencia logies/ontbijt v.a. 288,- (395,-*) I Costa del Sol 1 week 4-pers. app. logies 1 v.a. 308,- (429,-*) minimum verkoopprijs vastgesteid door de Rijksluchtvaartdienst. Boekingen UITSLUITEND bij: Neckermann Vliegreizen Haarlem, Grote Houtstraat 145 I en alle AMRO Banken met het AMRO Reizen vignet I Al deze zaken op een rijtje zettend kwam de heer Kranenburg tot de con clusie dat de in de aanhef genoemde remedies toegepast moeten worden om zinvol planologisch werk te kunnen blij ven verrichten op provinciaal vlak. WIJK AAN ZEE. Duizend voet balwedstrijden voor het eerste elftal spelen is een grote zeldzaamheid. Vier spelers van voetbalvereniging „Wijk aan Zee” worden zondagmiddag voor de aanvang van Wijk aan ZeeBloe- mendaal vanwege dat feit gehuldigd. De vier, die de 1000 volmaken zijn G. Schellevis, Joh. Schellevis, P. Niesten en K. Valk, die ieder zondagmiddag aan hun 250ste wedstrijd voor W(jk aan Zee 1 beginnen. Veilig, door goede kwaliteit, Bedrijfszeker, door deskun dig ontwerp. Snelle service. Landelijk erkend installateur Oosterduinweg 20 - IJmuiden Telefoon 02550 - 1 34 05 Ten aanzien van het streekplan IJ mond merkte hij op dat hier ook veran dering in zal moeten komen als op rijksniveau een besluit komt dat er een voorhaven nodig is. In het streekplan Noordzeekanaalgebied zal nog wel vijf jaar gepraat worden of de grens tussen industriegebied en groen een kilometer meer naar het westen of naar het oosten moet worden gelegd, aldus de commissa ris, die zijn pessimisme mede baseerde op het door Haarlemmerliede ingestelde beroep bij de Kroon om een bestem mingsplan goedgekeurd te krijgen dat niet past in het streekplan. goedkeuringsrecht ten aanzien van de streekplannen. De commissaris vreesde dat er ministers zijn die de verleiding niet helemaal kunnen weerstaan om zich dat recht toe te eigenen door mid del van heit geven van aanwijzingen. Als alternatief doet de briefschrijver de suggestie om het veldje bij de Bre derodeschool als bouwterrein te ruilen met het terrein van de familie Bot. Voordeel van deze ruil is volgens hem, dat het terrein van Bot dan als plant soen gebruikt kan worden, terwijl de te bouwen flat goed aan komt te sluiten bij de flat Princebosch. In het forum zullen verder zitting hebben de heren Temminck, stadsarchi varis en historicus, Andriessen, architekt en ontwerper van de plannen voor een bewoonde Spaarnekerk, en Jongens van Monumentenzorg. De commissaris zei dit in een rede voor het departement Haarlem van de Nederlandsche Maatschappij voor Nij verheid en Handel in Lion d'Or. Hij gaf daarin in grote lijnen een schets van de planologische taken van de provincie en de moeilijkheden die bij de uitvoering daarvan worden ondervonden. Met het oog op de belangstelling van het gezel schap was zijn betoog toegespitst op de planologie rond Haarlem. In 1926 werd de bovengemeentelijke planologie geboren toen onenigheid ont stond over Amsterdamse plannen met Amstelveen en het Gooi, aldus mr. Kra nenburg. Die provinciale bemiddeling is in de loop der tijd uitgegroeid en elf jaar geleden kwam er' meer structuur in door de Wet op de ruimtelijke ordening. De provincie had de taak streekplannen vast te stellen, ofwel de meest gewenste ontwikkelingen voor een heel gebied te schetsen. Die lotsbepaling van provinci aal niveau af betekende een geweldige inbreuk op de autonomie van de gemeen ten. Het streekplan voor Zuid-Kenne merland bijvoorbeeld legt de streek de taak op natuur- en recreatiegebieden te conserveren. Als dat niet zo was had het kunnen zijn dat een van de gemeenten, die zich op zou willen stoten in de vaart der volkeren zich had gestort in indus trievestigingen of grote recreatieprojec- ten. Dat kan niet meer door het machts woord van provinciale staten, aldus de commissaris. In de loop der jaren heeft de provin cie heel wat ondervinding opgedaan met Voor speodgevallen houden deze twee artsen spreekuur op zaterdag van 17 tot 17.30 u. en op zondag van 16 tot 16.30 u. HEEMSKERK. Een kwestie waar over het laatste woord in de raad nog wel niet gezegd zal zijn is die van een adressenlijst. In de verkiezingstijd heeft de adres senlijst van toekomstige bewoners van Zuidbroek door de Stichting Eigen Woningbezit verstrekt aan het CDA een rol gespeeld. HAARLEM. Meer dan duizend mensen zijn in de loop van de week al de Vishal binnengewandeld, waar de tentoonstelling „Sterck en Weldoortim- mert” wordt gehouden ter gelegenheid van ’t Monumentenjaar. Het is gratis, en zo ook de vertoning vanavond van de Engelse film „Future of the past” („Toe komst van het verleden”). Om acht uur begint de film, daarna wordt gediscus sieerd onder leiding van mr. H. E. Phaff, oud-gemeentesecretaris en directeur van de Vereniging van Nederlandse Gemeen ten. BEVERWIJK. In galerie Boumans aan de Breestraat exposeert tot 28 fe bruari de kunstenaar Lixenberg. Hij laat zeefdrukken en geëmailleerde panelen zien. De tentoonstelling is dagelijks, be halve zondag en maandag, te bezichti gen. SANTPOORT. Een inwoner van Santpoort heeft het college van Velsen een brief geschreven, waarin hij erop wijst, dat het terrein van de familie Bot aan de Duinweg, waarop een flat ge bouwd gaat worden een belangrijke plaats inneemt in de kern van Sant- poort-Zuid. De briefschrijver vindt het van essentieel belang, dat de beplanting op die plaats behouden blijft. Het enige wat over is van het door de staten vastgestelde wegenplan is het tra cé van Heemstede naar de Zilk, dat aansluit op de weg die bij Katwijk ophoudt. „Mijn persoonlijke opvatting is”, aldus de commissaris, „dat als dat de enig overgebleven weg is, die ook niet meer hoeft”. De PvdA-fraktie verzocht nu aan het gemeentebestuur te mogen beschikken over de definitieve adressenlijst van de toekomstige bewoners van de koopwonin gen in het plan-Neksloot. Deze lijst, althans de lijst van gegadigden, is door het gemeentebestuur verstrekt aan de Stichting Eigen Woningbezit, die uiter aard in onderhandeling moet kunnen treden met die bewoners waarvoor men bouwt. „Als we die lijst van de gemeente niet krijgen, laat de gemeente dan van ons de tien gulden betalen, die de Stichting Eigen Woningbezit aan commerciële be langstellenden doorberekent per naam en adres van een kandidaat en die wij als fraktie dus ook wel zullen moeten betalen”, aldus de heer De Groot, die veronderstelde, dat de Stichting de lijst nooit rechtstreeks aan de PvdA-fraktie zou doorspelen. B. en W. bleken zeer verbaasd te zijn over het feit, dat de Stichting Eigen Woningbezit de door het gemeentebe stuur verstrekte adressenlijst doorver koopt. GEBOREN: C. P. J. Boot-Meijer, z en d. ONDERTROUWD: J. C. Groenendijk en A. E. de Later, M. B. Hoffman en H. van der Meeren, G. Franken en P. F. Harmsen, K. de Vries en J. H. Oosterman, E. H. Hart man en J. M. Derogee, F. T. Schouten en J. van Wijk, M. L. Schouten en G. L. van Wijk, O. C. F. M. van Overbeek en Y. D. de Jong. GEHUWD: A. Bleeker en W. A. H. Goderie, A. P. Hilbers en H. C. G. van den Berg, R. Adams en M. H. Ree, E. Westra en W. de Weers, J. Dronrijp en C. Hijbertsen, A. M. Portegies en J. Duineveld, A. K. Moerman en A. J. Bosch, P. van der Zee en V. M. Poederbach, C. C. Shaw en C. Wielinga. OVERLEDEN: C. Kouten, 84 jr., weduwe van: J. Kaat; W. B. de Groot, 57 jr., echtgenoot van M. de Graaf; T. Veenstra, 58 jr., echtgenote van: J. Twisk. Voor de groep artsen Guldemond-Swaab, Hommes, Kester, Vos en Zeijlmans wordt waargenomen op za. en zo. door M. Ten Harmsen-v.d. Beek, Lesse- straat 1, H’kerk. Tel. 33365. Apotheek. Voor avond-, nacht- en zondagdienst in de periode van vrijdag 31 januari 17.30 tot vrijdag 7 februari 17.30: apotheek Kroonenberg, Wijker- baan 13, te Beverwijk, tel. 30815. Dierenarts. Zie IJmuiden. Tandarts. Zie IJmuiden. Medisch Maatschappelijk Consultatie bureau voor Alcoholisme. Spreekuren iedere vierde vrijdag van de maand van 19 tot 20 uur in het gebouw van de Geestelijke Volksgezondheid Moens- plein 10, Beverwijk. Samenwerkende Groene Kruisvereni gingen. Weekenddienst: zuster C. Schout, Laan van Blois 74 te Bever wijk, tel. 24569. Gezinsverzorging en bejaardenhulp. Spreekuren leidsters: ma. tot en met vrij, van 9 tot 10 u. in Büllerlaan 10 te Beverwijk, tel. 35215. Wit-Gele Kruis. Weekeinddienst zuster E. Nijssen, Europaplein 88, Heems kerk, tel. 35141 (van vrij. 18 tot maan dagochtend 7 uur. Verloskundige. Eigen praktijk A. Bot, Wilgenhoflaan 33, Beverwijk. Waarne mend J. Kruidenberg-van Saaze, H. Schaftstraat 5, Heemsker, tel. 32327. Afwezig I. Skotarczak-v.d. Klauw. Stichting voor Gezinsverzorging in IJ mond. Spreekuren ma. tot en met vrij, van 9-10 u. in huize Scheybeeck, Vel- serweg, tel. 20545, en 23180. Stichting Maatschappelijke Dienstver lening in Midden-Kennemerland. Spreekuren dag. van 9-10 u. De Noo- straat 4, IJmuiden. Tel. 02550-10661. Van der Hoopstraat 27, Beverwijk tel. 30766; Zeestraat 149, Beverwijk, tel. 26177 (alleen woensdag); de Janshee- ren, Kerkweg 47, Heemskerk, tel. 35083. kozen voor een weg benoorden Aerden- hout. De gemeenten gingen in beroep, en nu ligt er zo goed als zeker een aanwij zing van minister Gruijters dat geen van beide wegen er mag komen, en dat alleen wat gerommeld mag worden aan de Zandvoortselaan. Wethouder Roozen wilde wel graag weten, waarom de PvdA zo uitdrukke lijk wil beschikken over die lijst, want hij had daaromtrent wel zijn vermoe dens. Van collegezijde is namelijk ge zegd, dat een Heemskerker die een stuk grond krijgt toegewez.en om er een koopwoning op te bouwen in principe nooit meer voor een perceel grond in aanmerking komt als hij die koopwo ning heeft doorverkocht. Dat de PvdA daar als het ware controle op zou willen hebben beschouwde hij als een soort wantrouwen. Er zouden andere manie ren dan zo’n adressenlijst zijn om te kunn ennagaan of B. en W. zich in prin cipe aan dat beleid houden. De heer De Groot ontkende niet, dat dit één van de redenen voor de PvdA zou kunnen zijn. Burgemeester H. Nieten wilde in het college toch eerst nog wel eens beraad over de vraag of men de lijst nu aan de PvdA zal verstrekken. De tunnel bij Buitenhuizen zal ook wel een paar jaar opgeschoven worden, nu het ernaar uitziet dat de Hemspoor- tunnel prioriteit krijgt in het kader van de stimulering van de werkgelegenheid, verwachtte de heer Kranenburg. De vaststelling van het streekplan de Meer landen wordt gefrustreerd omdat er eerst duidelijkheid moet zijn over wat er met Schiphol moet gebeuren. Dat is weer afhankelijk van de besluitvorming over het al dan niet bouwen van een tweede luchthaven, een nationale kern beslissing, voorafgegaan door een natio nale hearing. Geen spreekuur. Burgemeester Reehorst van Velsen zal maandag aan staande geen spreekuur houden. De wet houder van onderwijs Roessingh houdt woensdag 5 februari geen spreekuur. HEEMSKERK. Artsen. Van zaterdag morgen 10 u tot zondagmorgen 9 uur: F.Naber, J. van Kuikweg 78, tel. 32475. Van zondagmorgen 9 uur tot zondaga vond 24 uur: J. Hazenberg, H. Schaft straat 3, tel. 32476. Tot zaterdagmor gen 10 uur in spoedgevallen eigen huisarts bellen. Apotheek. Zie Beverwijk. Dierenarts. Zie IJmuiden. Tandarts. Zie IJmuiden. Verloskundige. Zie Beverwijk. Wit-Gele en Groene Kruis. Weekeind dienst: zuster G. Duin, Maerelaan 240. tel. 36437. Gezinsverzorging en bejaardenhulp. Spreekuren leidsters: dinsdag van 10 tot 10.30 uur in het wijkgebouw aan de Jan van Scorelstraat 46, Heemskerk. Tel. 32247 (zie ook onder Beverwijk). Interkerkelijke Stichting voor Gezins verzorging in de IJmond. Spreekuren gezinsverzorging en bejaarcenhuip: Jan van Bergenstraat 50c, Heemskerk. Tel. 32340, van maandag tot en met vrijdag van 9 tot 10 uur; openbare lagere school De Sokkerwei, Oranje- laan 2, Castricum tel. 02518-54321, van maandag tot en met eg van 9 tot -v uuT. buurtcentrum „De Mei”, Geelvinck- straat 28, Santpoort elke dinsdagmid dag van 14 tot 17 uur in het gebouw „De Haven” Schipbroekerweg 6, Sant- poort-Noord. Voor IJmuiden Oost, el ke dinsdagmiddag van 16-17 uur in het gebouw „De Abeel” Abelenstraat 1. Verder volgens afspraak met de sociale dienst, telefoon 19124, toestel 46. Gezinsverzorging en bejaardenhulp Groene Kruis IJmond. Spreekuren leid sters, maandag tot en met vrijdag 9-10 uur, wijkgebouw Andromedastraat 3. Telefoon 02550-13936. Algemene Hulpdienst Velsen, maandag tot en met vrijdag van 9-11 uur, telefoon 02550-18888. i SANTPOORT Arts, C. van der Sar, Hoofdstraat 135, telefoon 378310. Apotheek, Frans Hals Apotheek, Frans Halsplein, Haarlem, telefoon 260800. Medische verzorging m Zijn compagnon, de heer L. Dekker: „We kunnen onze wijnen tegen zeer aantrekkelijke prijs leveren, omdat we zelf erg voordelig inkopen. We hebben ons gespecialiseerd in Franse wijnen die het Nederlandse publiek goed aanspre ken”. VELSEN-IJMUIDEN Artsen, van zaterdag 10 tot zondag 24 uur kan men via dokterstelefoon 19100 vernemen tot welke dienstdoen de huisarts men zich dient te wenden. Voor 10 uur raadplege men nog zijn eigen huisarts. Apotheek, van vrijdag 17.30 uur af; Apotheek Kuijlman, Lange Nieuw- straat 403, telefoon 14204. Tandarts, zaterdag en zondag alleen voor spoedeisende gevallen van 17 tot 18.30 uur: G. J. J. Diekman, Wingerd 1, Beverwijk, telefoon 02510-34999. Wijkverpleegsters, Groene Kruis Zus ter A- Groen, Kruidberglaan 151, tele foon 10896 en zuster E. Meijer, ’t Kaetie 12, telefoon 15005. Dierenarts, G. Verhagen, Delftlaan 263, Haarlem, telefoon 023-263070. Wijkverpleegster „Wit-Gele Kruis” in lichtingen over weekeinddiensten on der telefoonnummer 15645. Stichting Maatschappelijke Dienstver lening Kennemerland. Spreekuren da gelijks van 9 tot 10 uur. De Noostraat 4, IJmuiden. Tel. 02550-10661. Interkerkelijke Stichting Gezinsver zorging en bejaardenhulp. Velserduin- weg 52, dagelijks van 9 tot 10 uur. Telefoon 02550-11830. Stichting Maatschappelijke Dienstver lening aan bejaarden, Abelenstraat 1, IJmuiden. Elke dag spreekuur van 9 tot 10 uur. Telefoon 02550-12464. Spreekuren van het gemeentelijk soci aal adviesbureau van IJmuiden. Elke dinsdagmorgen van 9 tot 10 uur in het Cultureel Centrum Moerbergplantsoen 22; voor Velsen Noord, elke dinsdag morgen van 11 tot 12 uur in het Ook kan een streekplan in de lucht komen te hangen doordat er beroep bij de Kroon wordt ingesteld. Dat schept weer lange onzekerheid, terwijl streekplan veroudert, en heeft zo verlammende invloed op de uitvoering, meende mr. Kranenburg. Hij memoreerde dat bij het streekplan Zuid-Kennemerland deze zaken een rol hebben gespeeld. Gedeputeerde staten hadden hun eigen standpunt achterge steld ten gunste van het gezamenlijke wegen voorstel van de gezamenlijke Zuid-Kennemer gemeenten. Die wilden een weg bezuiden Aerdenhout (Weg de Ranitz). De staten beslisten anders, en Het nieuwe wijnhuisje is eerlijk inge richt. Geen overbodige verkoopfranje, wel enige antiek dat daar in consignatie is gegeven door de heer Visser uit IJ muiden. Enkele zeer fraaie antieke klok ken tikken er rustiek voort temidden van de wijnvoorraad. En wie helemaal niet weet hoe nou bijvoorbeeld een Rhone- of Loirewijntje smaakt, mag rustig een gastvrij glas proeven. IJMUIDEN „Le Petit” heet het be scheiden wijnhuisje dat donderdag werd geopend in de Raadhuisstraat (achter het Velsense stadhuis). Bijeengebracht in ge bruikte Franse wijnkisten liggen er de eenvoudige Franse wijnen. Geen echt grote wijnen, maar betaalbare soorten. Er wordt duidelijk niet gemikt op de koper van een exclusieve wijn waarvoor de beurs wijd dient te worden openge trokken, al is er zeker voor de echte liefhebber best een leuke wijn te vinden. Dte eigenaars van dit „Kleintje wijn” toonden zich wat droevig over de recen te publikaties over een teveel aan sulfiet in vooral de Duitse, maar ook in Franse wijnsoorten. De heer I. Veerman: „Als je zo’n bericht goed leest, dan weet je dat dit niet of nauwelijks geldt voor de goede Franse wijn. Wij hebben hier vooral jonge wijnen, die hebben geen sulfiet nodig. Wie bij ons wijn koopt, krijgt gegarandeerd wijn waarin geen sulfiet zit. Wij verkopen ook geen be- waarwijnen. We mikken op wat groter publiek en daar zijn onze prijzen ook haar”. het maken van streekplannen. De voor bereiding is steeds intensiever geworden, met veel studie en veel inspraak. Een nieuwe ervaring daarbij was dat een streekplan al verouderd bleek te zijn bij de vaststelling, en een herziening moest worden voorbereid. De vraag daarbij was, hoe bestemmingsplannen getoetst moesten worden, als het streekplan in feite verouderd was. Daarvoor is een oplossing gevonden in het vaststellen van uitgangspunten voor de herziening,, op basis waarvan het beleid voortgang kan vinden. De ondervinding leerde ook, aldus mr. Kranenburg, dat de eerste streekplan nen, voor Zaanstreek en IJmond, te klein van omvang waren. Bovendien was een gevolg van de vorming van een aantal plannen dat er een klein stukje overbleef dat nergens onder viel: het Noordzeekanaalgebied. Zo’n posfzegel- plan had weinig zin, en daarom werd besloten een groter streekplan voor te bereiden, dat het hele havengebied om vat van IJmond tot Amsterdam. De provincie heeft ook ervaren, dat haar planologische functie wordt be twist. Het rijk Wil niet met z’n vingers van een door de staten vastgesteld streekplan afblijven, betoogde mr. Kra nenburg. De minister kan niet nalaten' de rijksplanologische commissie advies te vragen en dan naar de provincie te gaan met voorstellen als: ZOu u dit of dat niet doen? Bovendien kan er zelfs een ministeriële aanwijzing komen. Daarvoor waarschuwde de commissaris in het bijzonder. Het rijk heeft niet het WIJK AAN ZEE. Revalidatiecen trum „Juttersoord” viert het jaarlijkse carnaval op dinsdag 2 februari. Carna valsvereniging De Zeezotte is uitgeno digd om de hoge raad van elf te kiezen en die op haar beurt de prins van Heliomare kiest. Helaas moeten de Wij- kerboertjes verstek laten gaan. Zij wor den vervangen door de Kids en de showband Velsen. BEVERWIJK Voor de groep artsen Pernot, Plantinga, Reddingius, de Ruiter, Takken, Versé- lewel, de Witt Hamer, Visser en Vree- ling van zaterdagmorgen 10 tot zondag morgen 9 u. door J. Rolink, Duinvliet- straat 2, Velsen-Noord 23745. Voor dezelfde groep artsen wordt dienst gedaan van zondagmorgen 9 u. tot zondagavond 24 u. door G. Fierstra, Wijkerstraatweg 194, Velsen-Noord. 24987. o

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 6