Baader-Meinhof-leden gaan in dorststaking De 3% miljoen Winterstorm liet alleen bijna bereikt dak vri| Premier Den Uyl over werkloosheid: We hebben het ergste bijna al gehad /pQQfOQnK uw/t nedertcind LH V: Huisartsen niet opgeroepen tot protest Gevaarlijke periode Hevige strijd in Ethiopische stad Win een nieuwe abonnee en ontvang een kaartspel en een asbak! Nieuwe cao kent „weduwnaarspensioen” I r Boek nu uw Zomervakantie Vlieg-, bus- en treinreizen, bungalows en appartementen WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Raspe in levensgevaar AGENDA pagina 7 Rustig weer Aantal faillissementen hoogste sinds oorlog Gerechtelijke stap tegen acties in Cambodja gemakkelijkéén adres voor al uw geldzaken GOOD!" Het woord is aan... ■lllïl \I -t E. H. C. O. b.v. Kunst BERENDSEN B.V. Plaatwerkerij en Spuiterij M.L. Tectyleerstation EDISONSTRAAT 4 Telefoon 1 55 44 IJmuiden IJmuider Courant Hootdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave DamiatëPers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman Abonnement bij vooruitbetaling-f 11,80 p. tnnd.; f 33,90 p. kwartaal (p. post f 40,—),p. jaar f 133,10,’(p. post f 155,—Losse nummers 55 ct. (Van onze redacteur in Bonn) METAAL1,75 PCT (Van onze parlementsredactie) Deze krant bestaat uit dertig pagina’s 2 buitenland 2, 3 Plaatselijk nieuws 4, 5, 7 Kerkdiensten 7 Radio en televisie 8 9 Economie 13 Sport 14, 15 k Rustig en.droog weer met flinke opklaringen, maar ook plaatselijk mist. Weersverwachting van het KNMI tot zondagavond: Vul de bon in die regelmatig in deze krant staat! daaruit blijkt dat men in de toekomst verbetering verwacht. „Als men de toe komst werkelijk zwart ziet, dan vraagt men wel ontslag”- Puin- en vuilafvoer per container TELEFOON 310561-323488 b.g.g. tel. 322031 BOSTON (AFP en Reuter) Eenen twintig leden van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden hebben bij een fe derale rechtbank in Boston een eis inge diend tot beëindiging van het Ameri kaanse militaire optreden in Cambodja. Zij vragen de rechter dit onwettig te verklaren. Heeremans van Leuven B.V. Nieuwe Gracht 78 - Haarlem Telefoon 023 - 319245 s ZATERDAG 1 FEBRUARI 1975 65e jaargang nummer 75 ADDIS ABEBA (AFP). In de Ethi opische stad Asmara woeden sinds gis teravond hevige gevechten. UTRECHT (ANP). De Landelijke Huisartsenvereniging (LHV) heeft haar leden niet opgeroepen tot protestacties, zoals huisartsen in Amstelveen, Haar lemmermeer, Uithoorn, Haarlemmerliede en Spaarnwoude donderdag hebben aan- gekondigd. lantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. >ostbus 18; tel. adm.; 15437 en 16450, cl. redactie: 15389, na kantoortijd: 10709. klachten bezorging 18.30 - 19.00 uur: 10519 lostgiro: 273107; voor abonnementen adm. 3203571. van der l'oorcn x I a ve Krooduwrreri "FINGERLICKING Er is alweer ƒ3.412.891,71 bijeenge bracht voor de puzzel aktie „Geven voor Leven. Volgende week is de 3'/i miljoen bereikt. De oplossing van puzzel achttien was: EEN KLEINE MOEITE GEEFT GOUDEN KANS. Theo Klein moest veel geduld opbrengen om uit eindelijk een interview te kunnen maken met Lord Killanin, president van et IOS. De Lord ziet de Olympische gedachte nog wel zitten, al rukt de poli tiek wel op. BONN. Vijf kernleden van de zo genaamde Baader-Meinhofgroep willen dit weekeinde beginnen met een onbe paalde dorststaking. Na een hongersta king van 140 dagen, besloten Ulrike Meinhof, Andreas Baader, Jan Carl Ras pe, Gudrun Ensslin en Carmen RoU tot deze stap, om zo de autoriteiten te dwingen de omstandigheden, waaronder ze worden vastgehouden te verbeteren. De justitie staat echter op het stand punt dat het vijftal geen nadelen maar eerder voordelen ten opzichte van de andere gevangenen geniet. Volgens de advocaat van deze leden van de Baader- Meinhofgroep, Klaus Croissant, verkeert Raspe momenteel in leversgevaar. Men heeft daarom de hongerstaking ver scherpt. De justitie in Stuttgart heeft ontkend dat Raspe in acuut levensge vaar zou verkeren. De in Stuttgart gevangen zittende le den van de Baader-Meinhofgroep wor- dén tnomenteel in plaats van tweemaal, zoals gebruikelijk was. driemaal dage lijks kunstmatig gevoed. Men heeft in de gevangenis een speci aal centrum ingericht zodat men direct in kan grijpen. Een mens kan maar een zeer gering aantal dagen zonder vloeistof leven. VOOR VERHUIZINGEN IN HET BINNENLAND EN NAAR HET BUITENLAND vraag vrijblijvend inlichtingen bij Fa. HARTOG Beijnesweg, H’lem, tel. 32 13 14 en 3218 05 Wij zijn gespecialiseerd in verhuizingen door geheel Europa o.a. ook Engeland. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Werknemers in de metaal- en elektrotechnische indus trie krijgen per 1 januari 1975 een loonsverhoging van 1,75 pet De> partijen zijn hierbij een minimum overeengekomen van 26,per maand of 24,per vier weken voor werknemers van 23 jaar en ouder. De volledige prijscompensatie zal worden uitbetaald met een minimum van 182,50 per percent prijsstijging. De vloer in de vakantietoeslag zal worden verhoogd van f 1417 tot 1606,57. Naast deze directe materiële punten zijn de vakbonden met de werkgevers overeengekomen een weduwnaarspensi oen in te stellen- Daarmee is de metaal de eerste bedrijfstak die deze regeling heeft. De mannen van de in de bedrijfs tak werkende gehuwde vrouwen krij gen nu bij overlijden van de vrouw een pensioen, zoals de weduwe een pensioen krijgt als de man sterft. Het stakingsverbod is vervangen door een vredesplicht. Geschillen die ontstaan, mogen niet tot stakingen of andere ac ties leiden voordat een bemiddelingsin stantie haar oordeel heeft gegeven over het geschil. Indien dit oordeel niet bin nen vier weken na het verzoek daartoe is gegeven, is het verbod om acties te voeren niet langer meer van kracht. Over twee knelpunten, de uitbreiding van de werkingssfeer van de cao tot het hoger personeel en de openbaarma king van de inkomens, is een compromis op langere termijn bereikt. (Zie verder pagina 2) iiiiiiieiiiiHiiiiiinHiiiiiiHiiiiiiiiniiiiiigiir waarin opgenomen „Erbij”. Weer rappor ten Binnen- en De architecten J. W. du Pon en ir. A. Wijsman won nen een prjjs voor hun woonwijk plan-Karkasko: met inbreng van bewoners. Hans Invernizzi tekende hun prijzenswaardige gedachten op. P. C. Brederode: Niet de bedreven zonde zelf, maar de mate van weerstand die aan het bedrijven voorafging, kenmerkt de menselijke moraal. W. L. (Boebie) Brugsma is geen hoofdredacteur meer van de Haagse Post. Hij blijft wel columnist van het blad. En natuurlijk kan men hem regelmatig zondagsavonds op de tele visie zien. Cees Straus sprak met de man, die zegt: „Mijn geloof is twij fel”. Kees Wiebes is terug van de Ver enigde Naties. Hij heeft daar als jon gerenvertegenwoordiger achter de schermen van het internationale spektakel gekeken. Wat daar te be leven is vertelde hij aan Kees Tops. De gebeurtenissen van de laatste da gen in Portugal maken duidelijk dat de politieke verdraagzaamheid langzamer hand geheel is weggeëbd, waardoor het gevaar van een burgeroorlog groter wordt naarmate de mogelijke datum van de verkiezingen (april) nadert. De factor van gedwongen vrede wordt gevormd door de Beweging der Strijd krachten, die niet alleen een politieke beweging is maar ook over het sterkste dwangmiddel, de strijdkrachten, be schikt. Toch vreet de politieke verdeeld heid ook aan deze zuil. Natuurlijk heb ben veel topfiguren in de strijdkrachten boter op het hoofd door hun jarenlange samenwerking met de dictatuur, waar door in deze labiele periode tussen op stand en politieke structuratie bijvoor beeld niets gedaan wordt aan een zuive ring van de notoire fascistische elemen ten. Het uitblijven van deze zuivering wreekt zich op twee manieren. Enerzijds trachten de „collaborateurs” onder te duiken in de toegestane politieke bewe gingen, waarbij rechts, toleranter is dan links. Anderzijds blijven ook in het machtsapparaat figuren op hur stoel die er alle belang bij hebben de democra tische ordening te voorkomen en mis schien zelfs een burgeroorlog zouden prefereren. Dat <le strijdkrachten door onderlinge verdeeldheid zouden kunnen komen tot een gewapend duel is het grootste en dreigendste gevaar. Dat de Beweging der Strijdkrachten zich nu al direct mengt in de politiek door bijvoor beeld linkse betogingen te verbieden, bewijst dat het sluipende gif van de links-rechts polarisatie ook binnen de Beweging der Strijdkrachten werkzaam is. De hoop is gevestigd op een „vreed zaam” bereiken van het tiidstip der verkiezingen, maar opk op de loyaliteit van de strijdkrachten tot aanvaarding van de uitslag en het daaropvolgende terugtreden der militairen in hun die nende positie, aan de zijde van het gekozen gezag. niiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiii De werkloosheid steeg de afgelopen maand met 10 percent tot ongeveer 205.000. Zou de ontwikkeling van de laat ste maanden zich hebben vorotgezt, dan had men nu moeten rekenen met 208.000 tot 210.000 werklozen. Vorig jaar januari DEN HAAG (ANP). Het aantal faillissementen in Nederland is in 1974 voor het eerst na de tweede wereldoor log boven de 3000 gekomen. Volgens voorlopige CBS-tellingen werden er 3155 uitgesproken, een stijging van 24 percent ten opzichte van 1973. steeg de werkloosheid met maar liefst 15 percent. Het niveau lag toen rond de 165.000. Ook in absolute cijfers is de werkloosheid deze maand dus minder ge stegen dan vorig jaar januari. „Ik wil nog niet zover gaan te zeggen, dat we door het dieptepunt zijn”, aldus Den Uyl, „maar we hebben het ergste bijna al gehad”. Als men de seizoenin vloeden buiten beschouwing laat in de winter is de werkloosheid altijd hoger) dan zou er zlefs sprake zijn van een lich te daling van de werkloosheid. Iets geflatteerd Den Uyl wilde wel erkennen, dat het beeld nog iets geflatteerd is, omdat er tal van bedrijven werktijdverkorting heb ben aangevraagd. Dat heeft volgehs hem echter ook een positief karakter, omdat In de extra prijzenpot is thans een bedrag van ƒ10.409,59 beschikbaar. Dus nu weer 10 prijswinnaars die een extra prijs van /I.jOO,- kunnen ont vangen. De trekking van deze extra prijzen is vastegesteld door notaris Birkhoff. Hij weet wanneer die extra ronde zal vallen. Door EXTRA te storten: meer prijzen van ƒ1.000,-. De weekhoofdprijzen gingen deze keer naar: Mevr. E. v.d. Zeep, Den Haag: een auto Peugeot; A. C. van Westing, Hilversum: een Philips kleu ren T.V.; Mevr. M. van Horen, Buch- ten(L.): een Olga springboxcombina- tie; M. Clarijs, Halsteren: een Bauk- necht vaatwasautomaat» Mevr. W. Nieuwenhuis, Twello: een waarde bon van ƒ1.000,-; van de firma Witte- veen; Mevr. A. v.d. Rest, Heerhugo- waard; een Sunflower-polyester zeil boot: P. de Reuver. Alphen Geld.: een Petri-fotocamera plus tas; Mevr. H. v.d. Lely. Maassluis: een Singer Star let naaimachine: A. van Houtum, Vegheleen Camielli-home-trainer- fiets: M. ter Beeke, Zwolle: vier Con ti TS - autobanden. De weekprijzen die verder in ons verschijningsgebied vielen kwamen terecht bij: mej. M. van Egmond, Coomhertstraat 5-B Haarlem: een Pinquinvoetbal: J. R. van Keulen. Dr. Joh. G. Mezgerstraat 62/2 Zandvoort: een Jago-shawl; mevr. R. Boelhou- wer, Leidsevaart 348, Haarlem, en T. van Heekeren. Huizingalaan 51, Heemstede, beiden elk een Birdy - tafelgarnituur. De overige winnaars, allen buiten ons verschijningsgebied. staan ver meld op de trekkingslijst die ter in zage ligt on al onze kantoren, alsme de in Hillegom bij de VW; in Zand voort: Genestetstraat 7; in Benne- broek: ’t Haasje: Bennebroekerlaan 85 Bennebroek. Een bericht als zouden deze huisartsen gevolg geven aan een oproep van de LHV om tegen de door de overheid aangekondigde wettelijke pensioenvoor ziening te protesteren, werd gisteren door een woordvoerder van de LHV ontkend. „Integendeel, wij hebben onze leden geadviseerd met harde acties te wachten DEN HAAG. Hoewel de werkloos heid ongetwijfeld nog zal oplopen tot 220.000, ziet het er nu al naar uit dat er verbetering gaat komen. De werkloos heid is in januari minder gestegen dan werd gevreesd en het lijkt erop, dat de regeringsmaatregelen effect beginnen te hebben. Dat verklaarde minister-presi dent Den Uyl gisteravond in een tame lijk opgewekte stemming na afloop van het kabinetsberaad. Voor de strandpachters zit de winter er op. Maandag gaan ze al denken aan het vakantieseizoen en beginnen ze aan de voorbereidingen Het eerste teken daarvan is die morgen waar te nemen. Een bulldozer zal dan in de weer zijn om het strand zodanig te effenen en op te hogen, dat de pachters hun tenten weer kunnen op bouwen. Voor dat werkje is de hele week uitgetrokken. Hoe anders het strand er uitziet na een winterstorm laat de foto zien. De betonplaat die nog juist boven het zand uitsteekt, is het dak van een toilettenbatterij die behoort tot het dorp strandhuisjes dat, aan het Zandvoortse noorderstrand, elk jaar enkele honderden gezinnen huisvest. Een tweede rij toiletten is helemaal onder het zand verdwenen. Marte Röling en Henk Jurriaans vormen een opmerkelijk Amsterdams paar. Rolf Stallinga bab belde met Marte over haar levensinstelling. Bij het ziekenhuis waren vanochtend al 20 dode burgers en tientallen gewon den binnengebracht. Asmara is de hoofdstad van de provincie Eritrea, waar de laatste jaren een steeds krachtiger afscheidingsbeweging is ontstaan. De strijd, die met hand vuurwapens, maar ook met mortieren, granaten en bazoo ka’s wordt uitgevochten, zou gaan tussen verzetsstrijders en Ethiopische militai ren. f I I X»

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 1