V BRILLEN Giro 50 50 75 50 jaar wmemisa J. M. HOUBEN. VOORZITTER 75 JAAR OUDE ANKO-AFDELING HAARLEM-IJMUIDEN: 99 99 Jubileumviering op 24 februari in Schalkererf Bouw flat op terreintje bij Brederodeschool EEN GEMAKKELIJKE OPGAVE Bon Win een abonnee voor IJmuider Courant of Beverwijkse Courant er Verzilver het gouden jaar van memisa NBKF houdt toernooi PARTIJEN WORDEN HET EENS OP f 10.000 PER MAN PER MAAND in Haarlem Bowling WIJKRAAD OVER BUSLIJN 5 St EXAMENS PLAATSELIJK NIEUWS 1975 ZATERDAG FEBRUARI 1 ZA door Hans Invernizzi Brief aan B. en W. Velsen: Stimezorapport 50,- RUIME KEUZE $r,< Klandizie AUTO-LIPS- CYLINDERSLEUTELS Sanering Winsten te hoog Laks Verfstank Apparaatje Biechtstoel Beunhazerij Nevenartikelen Van kappers redt 45 procent het niet tot 1980 (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) (Van onze stadsredactie) (Van onze stadsredactie) (ADVERTENTIE) 25,- op IJmuider Courant Beverwijkse Courant. KLEVERPARKWEG 4 - TEL 253089 Wie denkt, dat de heer Houben in een feestelijke stemming is, vergist zich. Het gaat slecht met de 152 kappers in Haar lem en IJmuiden. De heer Houben: „Ik verwacht, dat 45 procent het niet redt tot 1980. Dat komt omdat onze tarieven te laag zijn. Vorige week mochten we ze van het ministerie van economische za ken met drie procent optrekken. Dat had zeker 7 procent moeten zijn”. 300, 10.000. drinkt een ondervoed kindje een maand lang melk, wordt bij een melaatse de ziekte tot staan gebracht, deelt u voedsel uit in een hongergebied. geeft u een huisapotheek, bouwt u ergens een klein ziekenhuis. gewerkt om een zaak op te bouwen, maar een behoorlijke oude dag zit er voor hen niet in. Dat vind ik heel erg”. noemen en gespecialiseerd zijn in het verzorgen van lang haar. Veel ouderen hebben daar een hekel aan. Zij hebben de nieuwe technieken niet kunnen, maar ook niet willen bij- houden. Van de ANKO uit is hun de gelegenheid geboden her- en bijscho- lingscursussen te volgen. Men dacht ech ter dat dat lange haar een modegril was. Maar ik zeg u: dat korte haar komt nooit meer terug. Ze dragen het dan misschien niet meer tot op de schouders, maar het blijft over de oren”. De nieuwe haarmode heeft ook een teruglopen van het aantal bezoeken aan de kapper te weeg gebracht. Toch mo gen de meeste kappers wat de klandizie betreft niet klagen, meent de heer Hou ben. Hij noemt gemiddelden van 126 tot 186 heren en 80 dames per week. Na tuurlijk verdwijnen veel jonge mensen maar ook ouderen naar de ,,mo- HAARLEM. De Nederlandse Bow ling- en Kegelfederatie houdt zondag 2 februari in Haarlem Bowling aan de Orionweg een groot toernooi voor dub bels. Aan de wedstrijden doen 144 men sen mee. steeds met zijn tweeën op een Voor: 10,- Memisa helpt, help Memisa KLAAR TERWIJL U WACHT DE SLEUTELSPECIALIST Lange Veerstraat 10 - Haarlem Telefoon 32 13 62 E Gr vai ple inti We eer nig voc me ver bei De zes ons kei aar vei I blij w bes Aan de rijksuniversiteit van Leiden zijn geslaagd: voor de acte staathuis houdkunde en statistiek m.o.: R. J. Brink te Haarlem en C. Gerrits te Hoofddorp; voor de acte staatsinrichting: H. L. Lou- reus te Zwanenburg. P< schs grot stee drie 110- belj 156- jam kool kool schc 102; 89-7 hari schs hair I) f 11. f3.8 f57. f21. f31. f2.2 SCI 135 f 5.4 V in var geb Gr< wij Vo. dat eer Sch sen sch var ding was om met minder dan een volle dige schadevergoeding genoegen nemen, men. Hij vroeg bij wijze van voorschot f 15.000 per persoon per maand, in af wachting van een definitieve afrekening. Afgewezen wordt de overige kritiek, zoals die op de financiële gang van zaken. Er is achterstand in de verwer king, maar fraude is niet geconstateerd, de kritiek op de verslaglegging is achte raf bezien „lichtvaardig en suggestief”, aldus gaf mr. Laus weer, „de manier waarop de vijf hun kritik naar buiten hebben gebracht was onnodig grievend -en schadelijk voor d hele abortushulp verlening in Nederland”. Dat bedrag zou nodig zijn, omdat de artsen nu geen enkele bron van inkom sten hebben en hun fiscale reserveringen moeten aanspreken. Mr. Laus, advocaat van het bestuur, mende dat het zo’n vaart nog wel niet zal lopen omdat de artsen nog niet zo lang zonder inkom sten zitten en daarvóór aardig hebben verdiend, „tonnen zelfs, meen ik”. Hij ontkende daarom het spoedeisend karak ter van de zaak en bleef zich ook op het standpunt stellen dat het bestuur geen schadevergoeding hoeft te betalen, om dat het daaraan niet contractueel gehou den kan worden. HAARLEM-IJMUIDEN. „Onzen bond groeit. Barbiers van Haarlem in ene bespreking bijeen hebben besloten ene afdelingsbond op te richten om zich gezamenlijk aan te sluiten bij den Nederlandschen Barbiers en Kappersbond.” Met dit sumiere bericht in de Barbiers en Kapperscourant van 1 februari 1900 begon een stukje geschiedenis. Nu, vijfenzeventig jaar later, komen de „barbiers en kappers” uit Haarlem, Heemstede en IJmuiden 24 februari opnieuw „in ene bespreking” bijeen om in Schal kererf driekwart eeuw georganiseerd zijn te herdenken. Overigens heet de organisatie sinds twee jaar Algemene Nederlandse Kappers Organisatie, kortweg ANKO. We praten met de heer J. M. Höuben, 46 jaar en voor zitter van de afdeling Haarlem - IJmuiden, die zelf een dames- en heren kapsalon drijft in de Haarlemse Hannie Schaftstraat. Vorige week was de behandeling er van uitgesteld omdat een oplossing in zicht leek, vertelde mr. Heidinga. Maar het gesprek tussen bestuur en artsen om het hele conflict dat begin december over het beleid in de kliniek gerezen was in zijn totaliteit uit te praten, is er niet gekomen. In plaats daarvan besloot het bestuur diezelfde avond nog de vijf Zijn cliënten vonden dat zelf aan de hoge kant, en waren ook van mening dat de winsten in de kliniek ongeveer 2*/s miljoen veel te hoog waren, aldus Heidinga. De verandering die zij en de twee vrouwen in het beleid bepleitten, vormde aanleiding tot het conflict. De groep van vijf werd op 8 dcember bij besluit van 6 december geschorst, de vrouwen werden wel, de artsen niet doorbetaald. Heidinga meende dat zij echter recht hadden op een schadever goeding gedurende de periode van schor sing, die aanvankelijk tot 15 januari en later tot 10 februari zou duren, maar nu verlengd is tot de drie maanden opzeg termijn voorbij zijn. Hij citeerde een brief van mr. Laus, waarin deze aankondigde dat de artsen alsnog volgens de LHV-norm betaald zouden worden hoewel ze daar juridisch geen aanspraak op konden maken, „bij wijze van geste dus”, constateerde Hei dinga, „ze hoeven niet maar zijn wel bereid wat te doen. Maar dan moeten de artsen wel afzien van verdere eisen. Dit vage aanbod hebben mijn cliënten niet willen accepteren.” Ook overlegde hij de verklaringen van 19 medewerkers, dat het bestuur aanvankelijk had toegezegd de salarissen wel door te betalen. Mr. Heidinga sprak als zijn overtuiging uit, dat er in de huidige situatie geen aanlei- Heidinga stelde, dat de artsen flinke honoraria hadden verdiend: Van Schie en Van Lith tussen de 25 en 30 mille per maand. Tuinier 16 mille. Deze wat minder, omdat hij tot nog toe alleen de poliklinische abortussen verrichtte, waarvoor 100 per ingreep werd be taald. Met ingang van januari zou hij ook de grote abortus (na twaalf weken) gaan verrichten. Daarvoor wordt 175 betaald. J. M. Houben, voorzitter Algemene Ne derlandse Kappers Organisatie, afdeling Haarlem-IJmuiden. dernen”, maar dat gaat toch altijd in overleg met de oude kapper. De kneep zit hem in de lage tarieven. Daar moet iets mee gebeuren. Volgens kapper Hou ben is het zaak, dat de ANKO bij het ministerie van economische zaken ge daan krijgt, dat „niet meer steeds met procentjes” de tarieven worden opge krikt. Bij die strijd moet de bond echter gewapend zijn. De heer Houben: „De bond moet cij fers weten, maar u moest eens weten hoe laks kappers zijn met het geven van balansen. Waarom ze dat niet doen? Ik weet het niet; het is toch in hun eigen belang”. De ANKO-voorzitter noemt een voorbeeld: „In 1974 hebben we 4500 formulieren naar herenkappers gestuurd, waarin we om cijfers vroegen. In eerste instantie kwamen er 30 terug. Dankzij druk uitoefenen via het bondsorgaan kwamen we toch op 38 procent. In januari zijn de dameskappers benaderd. Daarna komen de gecombineerde zaken. Ik hoop dat ze nu sneller zijn dan vorig jaar”. Uit een inmiddels door de Stimezo (Stichting Medische Zwangerschapson derbreking) uitgebracht rapport over de vraag of Bloemenhove tot de stichting kan toetreden waarover de ledenraad binnenkort zal beslissen citeerde mr. Laus enkele conclusies over de kritiek van de vijf. Daarin wordt het prijsbeleid tot 24 oktober onjuist genoemd, evenals de vereniging van bestuursfuncties in directeur Kause, de gewezen voorzitter van het bestuur. HAARLEM. De wijkraad Parkwijk in oprichting houdt op dinsdag 4 februa ri een openbare vergadering. Punten op de agenda zijn ondermeer buslijn 5, een verslag van de bespreking met openbare werken, het werkbezoek van wethouder Van de Water aan de wijk en het draaiboek voor de wijkraadsverkiezin- gen. De vergadering begint om 20 uur in- de grote zaal van buurtcentrum Park wijk, Berlagelaan 45. Dansen in Deining. Vandaag, 1 fe bruari, om acht uur ’s avonds vinden in jongerencentrum Deining, Ripperdastraat 13a in Haarlem twee activiteiten plaats: een volksdansinstuif met medewerking van de dansvereniging „Oro” en een optreden van de Appalachian Swing. In de wandelgangen ging de onderhan- deling verder en werd f 11.500 gevraagd; mr. Laus wilde niet verder gaan dan te onderzoeken welke richtlijn van de LHV zou moeten worden aangehouden. Ver der uitstel wilde mr. Heidinga niet; bij de hervatting van het kort geding raak ten beide partijen het eens op 10.000 per man per maand. HAARLEM. Tien mille per man per maand krijgen de drie artsen van Bloemenhove met terugwerkende kracht vanaf 6 december toen zij geschorst werden, tot 1 april als hun ontslag ingaat. Over dit bedrag werd de raads man van de artsen, mr. P. Heidinga, het eens met de tegenpartij tijdens een kort geding dat vrijdag diende voor de Haar lemse rechtbank. Het toernooi betekent voor Haarlem Bowling een erkenning. Tot op heden waren de banen, waarop de kegels niet los staan maar met touwtjes aan een mechanisme zijn verbonden, niet goed gekeurd voor echte wedstrijden. De NBKF is nu echter gezwicht Bekende namen zondag: Nel Tel, Gerard Gruijt- huijzen en Anton de Quant. Ook Haar lem is rijkelijk vertegenwoordigd. Het is bij de kappers al niet anders als bij andere middenstanders. De kos ten stijgen rigoureus (72 cent van elke gulden gaat naar het personeel), terwijl de inkomsten achterblijven. De heer Houben: „De gemiddelde kapper maakt een jaaromzet van een ton. Als hij het handig inpikt haalt hij een nettowinst van 25.000 gulden. Daar gaan de sociale lasten en dergelijke vanaf. Dat betekent, dat de meeste kappers met minder dan 20 mille moeten rondkomen. Een beetje behoorlijke arbeider verdient meer. Vooral de oudere kappers zullen afval len. Die hebben hun hele leven hard Mr. geen duidelijkheid had kunnen krijgen over wat dat aanbod precies inhield. Mr. Laus, de raadsman van het bestuur, had vagelijk een bedrag van f 9000 per maand genoemd en verwees daarvoor naar de LHV. Naam nieuwe abonnee Adres Woonplaats Na de proefperiode (14 dagen) wil hij/zij een maandabonnement kwartaalabonnement De geschenken gelieve u te zenden aan: Naam Adres ----Woonplaats (Deze bon invullen en in open envelop, zonder postzegel, zenden aan ^IJmuider Courant/Beverwijkse Courant, Antwoordnummer 416, Haarlem.) den en hoe gezellig het vroeger was. Ik laat de mensen alles maar vertellen”. De heer Houben heeft echter met vrouwelijke klanten wel gekkere dingen meegemaakt. Hij vertelt met smaak het verhaal van een mevrouw, die haar haar liet verven. „Dat ging met een tweevou dige vloerbare verf, die bij het samen- voegen stonk naar rotte eieren. Op een dag knipte ik een meneer, die die lucht rook en zei: als mijn vrouw haar haar daarmee liet verven gooide ik haar de deur uit. De mevrouw die behandeld werd was zijn echtgenote. Ze kwam al 21 jaar bij ons, zonder dat die man het wist. En hij maar denken, dat ze nog niet grijs was”. Hij beroep zich op de uitspraak van mr. Schemmelpenninck in een eerder kort geding, waarbij de onmiddellijke opheffing van schorsing werd afgewezen, om de rechtsgeldigheid van dat besluit aan te tonen. Ook het Stimezorapport noemt het schorsingsbesluit terecht, maar beval wel uitbetaling volgens de LHV-regeling aan. „Op grond daarvan heeft het bestuur zich herbezonnen” al dus Laus. Hij herhaalde het aanbod van 9000 en daarop vroeg de tegenpartij een korte schorsing, om zich te kunnen beraden over de nu concreet aangeboden som. Die regelmatige gang naar de kapper is iets, wat je in elke laag van de bevolking blijft vinden, meent de heer Houben. Veel hangt echter af van de manier waarop de kapper zijn klanten opvangt. „Bij mannen is het altijd pra ten over voetballen. Het gaat het ene oor in, het andere uit. Soms vertel ik weleens iets leuks aan mijn vrouw, maar ik noem nooit namen Dames vertellen altijd hoe duur alles is gewor- SANTPOORT. Een inwoner van Santpoort heeft het college van Velsen een brief geschreven, waarin hij erop wijst, dat het terrein van de familie Bot aan de Duinweg, waarop een flat ge bouwd gaat worden een belangrijke plaats inneemt in de kern van Sant- poort-Zuid. De briefschrijver vindt het van essentieel belang, dat de beplanting op die plaats behouden blijft. IJ mar tiek zijn Het die heic autc nu schc hooi anel dedi in 1 C dat ziel Dijt aan; loop mili stru logs, dier nooi wee bij hem che te jare mer schc zegg Veis Hi haal peni de uit i is gi tieir en e de i ovei „wri nam boo< heei Als alternatief doet de briefschrijver de suggestie om het veldje bij de Bre derodeschool als bouwterrein te ruilen met het terrein van de familie Bot. Voordeel van deze ruil is volgens hem, dat het terrein van Bot dan als plant soen gebruikt kan worden, terwijl de te bouwen flat goed aan komt te sluiten bij de flat Princebosch. Slechts driekwart procent komt voor sanering in aanmerking. Alleen kappers van 55 jaar en ouder kunnen worden geholpen. De rest is aan zijn lot overge- laten. De heer Houben vertelt er eerlijk heidshalve wel bij, dat zijn oudere colle ga’s ook zelf schuld hebben. „De laatste 6, 7 jaar is er een nieuwe groep bij geko men, jonge kappers die zich hairstylist shaves en dergelijke. De Nederlandse kappers vinden daardoor 53 miljoen per jaar meer in hun knip. Maar ook in de branche van nevenartikelen is niet alles koek en ei. De heer Houben: „De verte genwoordigers komen vaak met een nieuw artikel, bijvoorbeeld een krui- denshampoo, eerst bij de kappers. Ze weten, dat als wij het artikel goedkeu ren het verkocht zal worden. De kapper is immers een vertrouwensman. Iemand zal veel eerder bij zijn kapper een after shave aanschaffen, dan dat de man naar V D stapt. Dat geldt ook voor sham poo’s. Maar wat gebeurt er? Zodra wij het aangeboden artikel ok vinden, ligt het de volgende dag bij een groot winkelbe drijf. Dat gebeurt zelfs met artikelen, die volgens de vertegenwoordigers alleen via de kappers op de markt worden gebracht. Bovendien zitten wij met vast gestelde prijzen en die grote winkels niet. Gelukkig is de bond nu bezig een eigen inkoopcentrale van de grond te krjjgen, want we kunnen niet buiten dia, nevenartikelen”. Hoe zit het met de vla de televisie aangeprezen .,zelf-doe-kapper-sets”? Scheelt dat veel klandizie? Kapper Hou ben: ..We ondervinden daar geen schade lijke gevolgen van. De mensen kopen zo’n apparaatje, maar de week daarop zitten ze weer in de scheerstoel. Het is net zoals met een leek die een deur schildert. Als zijn vriend, die vakman is, op visite komt zegt die: wie heeft er aan die deur staan klungelen. Het is altijd te zien als mensen zelf aan hun haar hebben zitten prutsen. En het is voor een kapper vervelend om dan de brok ken op te ruimen, maar we zijn al lang blij, dat de mensen weer terug komen”. Vrouwen willen graag bij de kapper een stuk privacy vinden, vertelt de heer Houben. Daarom zijn heren- en dames salons nog altijd gescheiden. „Vrouwen beschouwen de kapsalon als een soort biechtstoel”, stelt hij, „maar dat wordt minder. In de toekomst zullen dames- en heren salon wel één worden”. En zo verandert het kappersvak. Slechts de jongeren houden het knokken tegen de economische problemen vol hoewel van hen toch ook acht procent failliet is gegaan die zwaarder zijn gaan wegen, dan velen hadden verwacht. De geschiedenis lijkt zich te herhalen. In het begin van deze eeuw kostte het al de grootste moeite om het scheertarief van 2 naar 2,5 cent te brengen. Acht van de tien kappers waren genoodzaakt een bijbaantje te zoeken als begrafenis ondernemer om het hoofd boven water te houden. Een hoewel de werktijden korter zijn geworden vroeger knipte een kapper dag en nacht tot in de kerstnacht toe is het kappersvak nog steeds geen vetpot. Hopelijk kunnen de kappers uit Haar lem. Heemstede en IJmuiden 24 februari de zorgen even aan de kant zetten. De ANKO heeft in ieder geval zijn best gedaan, door een band te huren en een'- bekend radio- en tv-artiest uit te nodi- gen. Ook wordt er een kapshow gegeven f- en een film vertoond over nieuwe knip- technieken. De jubileum-receptie in Schalkererf begint om 18.30 uur. Maar niet alleen de lage tarieven dreigen bijna de helft van het Neder landse kappersbestand te nekken. Er is ook nog zo iets als de beunhazerij. Vele ex-kapsters ontvangen mensen aan huis, vooral in flatwijken als Schalkwijk. Ze zijn wettelijk alleen te pakken als ze geld vragen. De heer Houben: „Zodra ze zeggen, dat ze het voor de lol doen kun je ze niets maken. Ach, u weet hoe dat gaat. De ene dienst is de andere waard. Zo’n kapster knipteen buurvrouw, die op haar beurt een jurkje naait. We hebben hele goede relaties met de afde ling bijzondere wetten, maar zolang de wet zelf niet verandert kunnen we niets doen. De Kamer van Koophandel zou kunnen beginnen met alleen mensen in te schrijven, die gediplomeerd zijn, maar ze schrijven nu iedereen in. Daar heb je niks aan. Ondertussen scheelt die beun hazerij ons miljoenen”. Een bron van inkomsten is de verkoop van nevenartikelen als shampoo’s, after IJ wer ten jam sche schc 451 Prij Pi groc tong --tong baan. Het toernooi begint om 9 uur en zaln eindigt om 21 uur. Er zijn telkens ron des van twee uur. Bloemenhove-artsen sleepten schadevergoeding uit geding medewerkers, drie artsen en twee vrou welijke medewerkster, te ontslaan. De artsen hadden een overeenkomst met een opzeggingstermijn van drie maan den, de vrouwen zullen met inschakeling van de kantonrechter worden ontslagen. Even leek daardoor de voortzetting van het kort geding met als inzet het betalen van een schadevergoeding we gens gederfde inkomsten overbodig geworden, want bij het ontslagbesluit had het bestuur laten weten dat de artsen alsnog gehonoreerd zouden wor den en wel volgens de richtlijnen van de Landelijke Huisartsenvereniging. Heidinga stelde echter, dat hij De Huisarisenvereniging. zo vertelde Heidinga, kon die becijfering echter niet onderschrijven en noemde tegenover hem een bedrag van 11.500 als redelijk honorarium voor een arts met een be scheiden praktijk van 2600 patiënten. Om deze onduidelijkheid achtte hij het doorzetten van het kort geding in het belang van zijn cliënten. Mr. Krijgt Uw buurman IJmuider Courant/Beverwijkse Courant nog niet in de bus? Vertel hem dan dat elk van deze kranten beter is dan een verre vriend! Kennen Uw kennissen de grootste nieuwsbrengers van de Regio nog niet? Doe daar dan iets aan! Is Uw zoon pas getrouwd en dus het huis uit? Zorg dan dat hij IJmuider Courant/Beverwijkse Courant inhuis krijgt! Kortom: Geef ’t niet op voordat U een nieuwe abonnee heeft opgegeven! Wij van onze kant zijn niet kinderachtig: U ontvangt maar liefst twee geschenken; een kaartspel $n eyi asbak! Eendrachtsweg 49, Rotterdam Telefoon 010-144.888

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 4