REVANCHE De Kennemerduin-prijs VOOR VCY vissenjgrenzen todfevishal Groene Kruis IJmond Inschrijvingen prestatietocht binnen stromen Markante agent’ H. Dijkstra verlaat Velsens politiekorps Bridgeparen in halve finale blijven Produktschap bezorgd over uitdijende krijgt een man in de wijkverpleging Kï lil 99 Steeds meer mannen werkzaam in verpleging 5 PLAATSELIJK NIEUWS FEBRUARI 19 7 5 ZATERDAG 1 (Van een medewerker) >oi Japan Mijn naam en adres zijn: Naam Adres Woonplaats «HM Wilt u mij per omgaande nadere informatie zenden over de prestatie-wandeltocht op zondag 16 februari. Staats zetten. fstank er met dingen aak het lar haar veevou- samen- Op een lie lucht lar haar haar de handeld wam al nan het ze nog Nuttige IJMUIDEN Als gevolg van de ongunstige weersomstandigheden kon er in IJmuiden pas vrijdag van een enigszins redelijke aanvoer sprake zijn. Wel waren er maan dag nog drie noordboten gearri veerd, waaronder de MM 9 „Haar lem”, die zijn eerste reis in het nieuwe jaar wegens een storing aan de winch moest onderbreken. Voor het overige liepen er alleen maar enkele kotters binnen met een ma tige vangst, dinsdag vergezeld van opnieuw twee noordboten. Woens dag beschikte men alleen over een kleine voorraad half ontdooide vis van diverse diepvriesschepen, waarbij kans werd gezien om be halve hetgeen rechtstreeks uit de vrieshuizen kwam, ook nog een flink kwantum via het vissershavenbedrijf af te tal II Li I ’F 1 ta-l w i f M (fe losplank ens ron- aan- leng 82-73; SCH 171 f41.100. goed woord (Van een onzer verslaggevers) een (Van een onzer verslaggevers) Een herinnering van verleden jaar Hoofdinspecteur A. J. Wijnstroom bood de scheidende politieman H. Dijkstra een barometer aan, terwijl ook commissaris J. van Buuren een attentie aanbood. se Bow- mndag 2 aan de »or dub- 144 men- a op een y 9 persvak, snokken i vol kapper de heer dames- Zrouwen •n soort t wordt dames- KW KW KW VL WR VD 4 74 175 110 23 25 Een der bestuursleden van het schap, uitte zijn vrees voor clandestiene L srwacht. talen. In het al eertarief n. Acht >odzaakt ?rafenis- f 8.800,-, fl 1.900,-, waren f 40.300,-, f 13.000,-, IJMOND. De heren van VCY heb ben in de derde divisie revanche geno men op het team van Smit Beheer dat eerder dit seizoen winst boekte op de IJmuider volleyballers. Dit keer waren de rollen omgedraaid en won de betere ploeg met 3-0. De derby tussen de beide IJmond- clubs was aan de matige kant waarbij de VCY-spelers gemiddeld een hoger niveau hadden dan de collega’s van Smit Beheer. In de eerste set ging de strijd nog lang gelijk op. Een hecht VCY-blok kon een 13-8 voorsprong bewerkstelligen maar na een wissel pakte SB vier pun ten terug. Verder lieten de IJmuidena- ren het niet komen: 15-12. IN IEDER GEVAL heeft de KW 149 het dinsdag weer eens willen proberen, welke pogingen aan de woensdagmarkt ruimschoots werden beloond. De beman ning was namelijk zo gelukkig om ruim tachtig bakken vis buit te maken, waar na verkoop ongeveer 10.000 voor kon worden geïncasseerd. Direct daarop is het schip opnieuw naar zee vertrokken, om dit resultaat aan de inmiddels even eens uitgevaren collega’s door te geven. Parkwijk 1 februa- unten op jn 5, een openbare rethouder en het 'erkiezin- 20 uur in. m Park- ag, 1 fe- zinden in rdastraat ■n plaats: ewerking en een Jwing. IJMOND. Diverse paren uit Kenne- merland hebben deelgenomen aan voor ronden voor het landelijk kampioen schap mixed pairs van de Nederlandse Bridge Bond. In Hilversum hadden de Kennemerlanders veel succes want niet minder dan vijf paren plaatsten zich voor de halve finale. Dat waren: Mw Vehmeyer-Valk, Mw Zwager-Bouwman, Mw Moltzer-Moltzer jr, Mw Bouman- Zonjee en Mw Eyking-De Jong. In Am sterdam wisten tot de halve finale door te dringen: het echtpaar Westerveld en Mw Schröder-Hellingman. De echtparen Bink, Mostert en De Vries kwamen slechts enkele punten tekort om zich eveneens te plaatsen. Haarlem p heden ■gels niet aan een et goed- den. De Bekende 1 Gruijt- )k Haar- 'd. kunnen continueren, zodat men, als men 't ergens ziet staan direct zegt: hé dat is de prijs van Kennemerduin! ver klaarde hij, wijzend op de fraaie statu ette in zijn hand. „Kennemerduin” heeft deze prijs ter beschikking gesteld voor de beste Nederlander in de meester greep. Op de foto het echtpaar De Ruij- ter met de Nederlandse meestergroep- prijs. DE IJMUIDENSE reders hebben even min veel animo voor het zonder meer toelaten van deze schepen. Want wan neer de door Duitsland afgewezen IJs- landers hun vis via de Nederlandse markt toch over deze grens trachten te brengen, is het allerminst uitgesloten dat men in Duitsland ook onze schepen zal gaan boycotten. En dit lijkt dan een kwalijke zaak, omdat deze week nog minstens twee Nederlandse vissers hun koolvis in Duitsland hebben afgezet 25 167 185 f 15.200,-, 26 218 Met de tongvangst moet Nederland te rug van 14.000 naar 9.200 ton per jaar. Voor de daarvoor getroffen bedrijfsge- noten zal compensatie gevonden moeten worden, meende de voorzitter. zegd, haalde de scheidende politieman in zijn dankwoord vele herinneringen aan zijn tijd bij het korps op tot groot vermaak van iedereen. Bij de uitvoering van de vangstquote- ringsregeling, vond de voorzitter, moet als algemene richtlijn gelden dat ieder het eigen assortiment blijft aanvoeren. Een aanvoerder die nooit op tong gevist heeft moet daar nu niet mee beginnen. Daardoor zou men slechts de moeilijk heden verplaatsen. DE INSCHRIJVING voor de pres tatietocht blijft open tot enkele dagen voor de wandeldatum. Formulieren zijn verkrijgbaar bij ons kantoor aan de Gedempte Oude Gracht 82 en de bijkantoren in Schalkwijk en Haar- lem-Noord. In IJmuiden bij de IJ muider Courant, Lange Nieuwstraat 427 en in Beverwijk bij de Bever- wijkse Courant, Zeestraat 18. De for mulieren die ook nadere bijzon derheden over de tocht bevatten kunnen ook schriftelijk worden aan gevraagd, door bijgaande bon op te sturen aan Haarlems Dagblad. Post bus 507 in Haarlem of aan Henk Horsman, Postbus 299, Den Helder. Zijn telefoon is 02230-18975. het tweede schip uit deze contreien dat in Harlingen aan de markt verscheen en waarbij de IJslanders zo vrij zijn gebleken het nut tige maar meteen met het aangename te verenigen. Want na de lossing werden deze schepen direct overgebracht naar de hier gevestigde scheepswerf „Welgele gen”, om van zijtrawler tot hektrawler te worden verbouwd. Bovendien zoeken zij naar een afzet voor de bij Ijsland gevangen vis, omdat deze schepen sedert de jaarwisseling in Duitsland worden geboycot. Dit als gevolg van de in de cember door de IJslandse marine opge brachte Duitse trawler, die hier binnen de vijftig mijlszone werd aangetroffen. En van andere schepen worden zonder meer de lijnen kapot gevaren. Na Enge land schijnen hier dus thans de Duitse vissers aan de beurt te zijn. was. Ik len”. Dat verzekerden de directeur van het Groene Kruis in de IJmond, de heer H. van de Wetering en de hoofd wijk ver pleegkundige, zuster Z. Kuiper, in een introductiegesprek. Directeur Van de Wetering: „Het is inderdaad voor het eerst in het bestaan van onze kruisvere niging. Er was een principe-uitspraak voor nodig van het bestuur en we zijn met alle collega’s van de nieuwe wijk- verpleger om de tafel gaan zitten. Van beide kanten kwam geen enkel bezwaar. De heer Van Schagen is de vijfde of zesde mannelijke wijkverpleegkundige in ons land. Volgens het Nederlands Zie kenhuis Instituut te Utrecht neemt het aantal mannen dat zijn toevlucht in de verpleging zoekt, steeds meer toe. Hij laat er cijfers over zien en daaruit blijkt dat in 1969 van het totaal aan wrpleegkundigen 7 percent uit mannen bestond. De meest recente beschikbare De heer Van Schagen heeft enige tijd stage gelopen bij het Wit-Gele Kruis in IJmuiden. Hij staat dus niet geheel vreemd tegenover de wijkverpleging. Hij hoopt ook dat men hem in de praktijk volledig zal accepteren, want een ieder die thuis hulp of verpleging nodig heeft, verwacht nu eenmaal „de wijkverpleeg ster”. Vanaf nu weten ze in de IJmond (de gemeenten Velsen, Beverwijk en Heemskerk) dat zich ook een man als verpleegkundige thuis kan aandienen. DIT LAATSTE WAS echter niet het geval met de door een IJslandse trawler in Harlingen aangevoerde vis. Als gevolg van de reklame voor deze gemeentelijke visafslag, was hier een behoorlijk aantal vishandelaren uit IJmuiden vertegen woordigd. Over het algemeen waren de ze afgevaardigden vol bewondering over de omvang van deze IJslandse lading, maar voor de verwerking en de kwali teit daarvan is hun geen over de lippen gekomen. DEN HAAG (ANP). Over drie din gen heeft voorzitter b.a. de Jonge van het Produktschap voor Vis en Vispro- dukten zich in zijn nieuwjaarsrede, die hij in Den Haag uitsprak, vooral bezorgd gemaakt: de uitdijende visserijgrenzen, de internationale vangstquoteringen die, na die voor de haring, dit jaar ook voor diverse andere vissoorten van kracht worden en die het vooral de Nederland se tongvisserij erg moeilijk gaan maken en de mondjesmaat vis etende Neder landers (zowel in 1973 als 1974 niet meer dan 11,6 kilo per mondje). gegevens stammen uit 1973 en toen was dat percentage ruimschoots verdubbeld. De nieuwe wijkverpleger is zelf en thousiast over zijn aanstelling: „Ik ben in de verpleging gegaan vanwege de helpende functie die je daar hebt. Het is ook een vrij grote sociale functie. Ik geloof dat vooral in de wijkverpleging de nood wel het hoogst is. Wanneer mensen uit ’t zieknhuis worden ontsla gen, dan zijn ze heel vaak nog lang niet zover dat ze zonder hulp kunnen. Het interessante van de wijkverpleging is, dat je de mensen thuis treft, in hun eigen omgeving. Je bent bezig met de nazorg.” Belangrijke verbeteringen zijn er de laatste jaren vooral in de sector verple ging gekomen, doordat de salariëring beter werd. Het charitatieve karakter ervan is daardoor wat meer op de ach tergrond gekomen. De heer Van Scha gen: „Het is nu zo, dat je in de verple ging ook carrière kunt maken. Voor een man kan dat heel belangrijk zijn”. HAARLEM. KENNEMERLAND hijst zich weer massaal in het wan delpak. De vraag naar inschrijffor mulieren voor de prestatie-wandel tocht op zondag 16 februari blijft groot. En het aantal definitieve in schrijvingen was gisteren de 300 al ruim gepasseerd. De heer De Jonge herinnerde aan het besluit van de Nederlandse overheid, de visserij in zijn quoteringsproblemen te gemoet te komen door f 34,5 miljoen in een ontwikkelings- en saneringsfonds voor de visserij te steken (f 30 miljoen „nieuw”, de rest overgeheveld uit de gewone visserij begroting). De taakstel ling van het fonds, dat maatregelen tot structuurverbetering wil bevorderen moet volgens de heer De Jonge zelfs pessimis ten hoop voor de toekomst geven. Over de structuur van dit moment merkte de heer De Jonge op dat de produktiemiddelen te groot zijn voor de produktie die men kan maken. Bedrijfs resultaten in het recente verleden leid den ertoe dat steeds grotere schepen met zware motoren werden gebouwd. Had men daarbij met meer overleg en iets minder optimisme gehandeld, dan zou het wel goed zijn geweest. Maar nu heeft men teveel, gezien de uitbreiding van de visserijgrenzen van andere lan den en het gevaar voor overbevissing. ijn best i en een' te nodl- gegeven ve knip- ptie in IJMUIDEN. Aan de vrijdagmarkt werd aangevoerd: 5680 kg. tong; 63 kis ten tarbot en griet; 812 kisten kabel jauw; 1201 kisten koolvis; 106 kisten schelvis; 983 kisten wijting; 1430 kisten schol; 110 kisten schar; 30 kisten haring; voeren van onder de quotering vallende vissoorten. De voorzitter verwees het onderwerp schielijk naar de besloten vergadering. IN OOSTENDE IS eveneens een IJs landse visser aan de markt geweest, waar het schip evenwel slechts na lang durig overleg door de Belgen werd ge lost. Door dit alles is het niet waar schijnlijk dat zich spoedig een volgende IJslander in Oostende zal vervoegen. IJMUIDEN. Een van de meest markante figuren van het Velsense poli tiekorps heeft de dienst verlaten, nu hij zijn zestigste verjaardag heeft bereikt. Het is agent eerste klasse H. Dijkstra, die de laatste jaren vooral grote bekend heid kreeg als opsporingsambtenaar voor autowrakken. Hoe legendarisch Dijkstra nu al bijna is, bleek wel op de af scheidsreceptie in de gymzaal van het hoofdbureau van politie. Verschillende anekdotes over „wrakkensloper” Dijkstra deden de vele belangstellenden telkens in lachen uitbarsten. Commissaris J. van Buuren vertelde, dat agent Dijkstra altijd met hart en ziel zijn werk heeft gedaan. De heer itstoel Dijkstra heeft zich altijd tot de techniek aangetrokken gevoeld en dat is in zijn loopbaan duidelijk terug te vinden. In militaire dienst was hij chauffeur-in- structeur, terwijl hij gedurende de oor logsjaren bij de Hoogovens-bewakings- dienst was. Na een onderduiktijd in het noorden, kwam de Groninger Dijkstra weer terug in het Westen en begon bij bij de Velsense politie. De techniek trok hem zo, dat hij een baan bij de recher che afwees om bij de afdeling verkeer te kunnen werken. Vooral de laatste procent jaren heeft de heer Dijkstra als oprui- ler zijn mer van autowrakken de gemeente een schoner aanzien gegeven en om zo te zeggen de eerste „milieureiniger van Velsen”, aldus commissaris Van Buuren. Hoofdinspecteur A- J. Wijnstroom haalde in zijn speech verschillendë „wa penfeiten” van agent Dijkstra op, zoals de constructie van een sneeuwschuiver ■n water uit een oude jeep, die jaren als zodanig ?r kt ij den is gebruikt. Hij bood de scheidende poli- r knipte tieman en zijn vrouw bloemen, sigaren in de en een prachtige barometer aan. Namens vak nog de reinigingsdienst sprak de heer Beum VELSEN. Officieel per 1 februari, in de praktijk betekent dat met ingang van aanstaande maandag, zal er in het gebied dat de afdeling IJmond van het Groene Kruis bestrijkt, een nieuwe wijkverpleegkundige werkzaam zijn. Voor het eerst in de ruim tachtig jaar dat deze kruisvereniging bestaat, is dat een man. De 26-jarige heer A. van Schagen heeft het aangedurfd zich tus sen zijn achttien vrouwelijke collega’s te scharen. Bij de wijkverpleegsters is hij van harte welkom. DE DERTIG kilometer die de wan deltocht lang is voert overwegend door duingebied en over het strand. De tocht is voor onze lezers uitgezet door Henk Horsman, de organisator van de Strandzesdaagse, het bekende jaarlijkse wandelevenement van Hoek van Holland naar Den Helder. „Het devies met de zesdaagse is wan delen, weer of geen weer”, zegt Hors man, „en dat is dan ook zondag de 16de het geval.” De deelnemers van verleden jaar hadden daar geen enkel probleem mee en tornden met zo’n gemak tegen een straffe zuiderwind in alsof ze een ommetje maakten door de Haarlemmerhout. MET ALS GEVOLG dat daarop don derdag een aantal schepen met hun vangst op het toneel verscheen, waar voor de aanvoerders met een teruggelo pen prijs genoegen moesten nemen, een en ander resulterend in besommingen van rond 10.000. De kotter TX 33 was omstreeks negen uur gearriveerd met een partij, bestaande uit ongeveer twee honderd bakken dichte wijting. Hiervoor bleek in het bijzonder bij de exporteurs naar Frankrijk de nodige belangstelling te bestaan, zodat zij bereid waren tot het betalen van 56 per bak. Daarna moest men weer tot vrijdag op de aan voer van noordvis wachten. „Al zeven jaar is het Hoogovenschaak- toemooi in Kennemerduin. Iedereen heeft er prijzen voor beschikbaar gesteld maar bij ons is het er nooit van geko men" vertelde vrijdag de nieuwe be heerder van Kennemerduin, de heer J. L. de Ruijter. Toen hij dit ontdekte is hij spoorslags in zijn auto gestapt op zoek naar iets speciaals. Daarin is hij dan ook voortreffelijk geslaagd. „Het moest iets bijzonders zijn, dat wij ook IN DIT OVERZICHT mag evenmin worden verzuimd te vermelden dat de handel, om de zaak maar draaiende te kunnen houden, erin was geslaagd enige prachtige partijen diepgevroren blanke koolvisfilets te bemachtigen, welke uit Japan afkomstig waren. Voorts konden er de mooiste gul- en kabeljauwfilets uit Noorwegen worden verwerkt. En gelet op hetgeen er voor de Nederlandse vis gewoonlijk wordt betaald, kunnen de prijzen van deze import alleszins rede lijk worden genoemd. Een quotering per schip ligt niet in de bedoeling. De voorzitter zag de oplossing meer in collectieve maatregelen, zoals beperking van de vistijd. Een en ander zal nog' nadër moeten worden uitgé- werkt en op praktische bruikbaarheid getoetst. dan zou ze f 2,3 miljoen hebben opge bracht. Nu kwam er uit het Europese landbouwfonds en uit de verkoop voor diervoeding maar f 1,1 miljoen. Verlies f 1,2 miljoen. het legioen op weg van Bloemendaal aan Zee naar Zandvoort twintig kilometer voor de boeg. besommingen KW KW KW GO UK f2.200,-, IJM 18 f 1.600,-, IJM 45 f3.890,-, SCH 81 f45.700,-, SCH 171 f41.100,-, UK 135 en UK 146 f4.280,, UK 6 en UK 186 f5.400,-, VD 24 en VD 89 f9.840,-. Wat dat laatste betreft: als er nu een keer per week vis gegeten wordt is dat wel op te voeren tot twee keer, vond de voorzitter. Het produktschap wendt om de mensen in die richting te krijgen al allerlei reclamemiddelen aan en ook zijn rijdende viskeuken. Maar van de 9.500 huisvrouwen en andere belangstellenden die het daar het afgelopen jaar mocht begroeten kreeg het ook wel eens moei lijke vragen, zoals: hoe komt het dat vis en visprodukten, heel anders dan andere voedingsmiddelen, zo weinig concurre rend in prijs zijn? Conclusie van de voorzitter: door prijsdaling van een produkt wordt het gebruiken ervan gestimuleerd. Maar ook riep hij 1975 uit tot het jaar van de verstandige visser en daarmee bedoelde hij de visser die meer geld voor zijn produkt gaat maken, niet al leen door verhoging van de kwaliteit, maar ook door goed op de markt te letten. Die verstandige visser moet zijn tijd benutten en zijn produkt niet aan voeren op momenten waarop het de EEG-ophoudprijzen niet kan halen en uit de markt genomen moet worden. Een perfecte toepassing van dat systeem is alleen in theorie mogelijk, maar er valt volgens de voorzitter in de praktijk toch wel wat te verdienen. Vorig jaar bijvoorbeeld haalde 2.536 ton vis de Brusselse minimum-verkoopprijzen niet. Had men die hoeveelheid tegen gemid delde marktprijzen kunnen verkopen over de prettige samenwerking met de „wrakkensleper” terwijl de heer Krijnen it Haar- namens de politiebond een attentie aan- februari bood. Nadat twee kleinkinderen van de tten. De heer Dijkstra een versje hadden opge- 451 kisten diversen. Prijzen in guldens. Per 7 kg: grote tong 13.34-11.68; grootmiddel tong 16,62-13,51; kleinmiddel tong 16,16-13,51; tong één 15,13-13,30; tong twee 13,8211,99; tarbot 18,47-16,22; uur en zalm 10,95-7,49. Per 40 kg: poontjes 54-38; haai 50; schartong 56-54; bot 24-16; lever 65-61; grote kuit 90-64; kleine kuit 166-156; steenbolk 56-40; hake twee 300; hake drie 250; hake vier 212-184; hake vijf 110-72; tarbot 512-297; griet 349-203; ka beljauw één 138-87; kabeljauw twee 156-80; kabeljauw drie 120-82; kabel jauw vier 126-98; kabeljauw vijf 120-70; koolvis één 47-45; koolvis twee 52-34; koolvis drie 60-48; koolvis vier 55-38; schelvis één 114-96; schelvis twee 112- 102; schelvis drie 128-112; schelvis vier 89-73; wijting drie 65-39; haring één 32; haring twee 43-39; schar 132-63; tong schar 252-184; leng 82-73; lom 77-72; ham 140-88. De f 11.700, f 3.800,-, f 57.300,-, f21.100,-, f31.600,-, met nog een goede OVERIGENS WAS DIT r V

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 5