Jan Timman schaakt voorlopig niet meer Jim Connors won berg dollars ZESTIENJARIGE BEZORGDE RUSSEN HET ANGSTZWEET een miljoen gulden aan prijzen OLGA springbox, ’n superbed Geen finale voor Okker 1 OLGA I Ixi I O® d w 'W ■MHi a| s 1 fjjw J f W - astjijik ‘‘u MAANDAG 3 FEBRUARI 13 197 5 SPORT - 1 'F Door Alexander Munninghoff Krullen Cirkeltjes 1 1 ga - '3 A RB - iMHfe Correct is i Tegenwicht LAJOS PORTISCH OP DE WEG TERUG fi verdiende met zijn eerste plaats een bedrag van 4000 gulden. Dianne de Leeuw werd door de jury verslagen (Van onze sportredactie) Winnares Christine Errath tijdens haar kür. Isabelle n n de :::S Ri an lj- ia le 3 3 5 Terwijl de drie medaillewinnaars de pers te woord stonden, zaten de zusjes Annemarie en Sophie Verlaan al in het zeer luxueuze hotel Scandinavia aan de limonade. Sophie werd 20e in het totaal- klassement en Annemarie 22e van de in Brochures en inlich tingen: Olga L.M.F. b.v. Leiden, postbus 16, tel. 01710-42341 n is RICHMOND (Reuter en AP). Tom Okker heeft de finale van het WCT- toernooi in Richmond niet gehaald. In de halve finale verloor Okker met 6-4 en 6-4 van de Amerikaan Arthur Ashe. een afstand die de Amerikaanse „hardlo pers” doorgaans niet zo ligt, de volledige Russische elite zijn hielen te laten zien. ter ir- de ak en 2-1 28 Dij- snel )or- me- Den Hen rust sief, wel 19 ds- ers. vel- •en- >el- ens [ee- uit rd- dat ard 2-1 L-l, ter él- de bij in- ele EC de 16 15e 44-42. (1- 59 Is- rs. m. >te ng !5 :4 14 (8 !8 5 6 II 13 4 7 0 9 0 6 2 1 4 1 1 3 4 5 (Ci ter :a- rs- id. len ‘ri jn te. y, id ie ie ia at sn f- ?e at in ie. weegt de KNSB te vragen een protest naar de ISU te laten uitgaan. Na ieder toernooi worden alle gegeven cijfers door de ISU trouwens bekeken. Indien een jurylid een landgenoot opmerkelijk te veel geeft, komt er een rode cirkel om dat cijfer. Er komt een streep onder het waarderingscijfer indien het erg veel afwijkt van de gemiddelde waardering. Na afloop van het Europees kampioen schap in Kopenhagen waren opmerkelijk veel cirkeltjes en streepjes op de over zichtslijsten te zien. Sandler (4.23.94). Gompen had een voor zijn doen uitnemende sprint gereden. 41.88, Jan de Vries kwam tot 42.12. Peter van Kant is er dit weekeinde in Kongsberg niet in geslaagd zich in de Nederlandse schaatsploeg voor het we reldkampioenschap in Oslo te rijden. In de selectiedriekamp met Klaas Vriend en Jan Derksen eindigde Van der Kant als laatste. Harm Kuipers werd tijdens de wedstrijden in Kongsberg eerste vóór Vriend Sjöbrend (Zweden) en Andersen uit Noorwegen. In Groningen schreef Hans van Hel den een gewestelijke schaatsvierkamp op zijn naam. Bij gebrek aan concurrentie won hij de 500 (43.0), de 5000 (8.0E.2), de 1500 (2.13.3) en de 10.000 meter in 16.44.8. Toen Laver in de eerste game van de vierde set Connors service doorbrak leek de definitieve ommekeer niettemin een feit. Doch Connors sloeg onmiddellijk terug. In de tiende game balanceerde Laver reeds op de rand van de neder laag, toen er zeven keer deuce (40- gelijk) werd afgeroepen. Toen de Au straliër alsnog het spel greep was het gejuich weer niet van de lucht. Maar twee games later was het echt afgelo pen. Connors maakte er met vier punten op rij een eind aan. De jeugd had gezegevierd. Een bittere pil voor de tani ge. roodharige Laver, die in de strijd der linkshandigen geen werkelijke kans bleek te hebben. Zijn enige troost: de 60.000 dollar van de tv-rechten. Wie de gelukkige winnaars zullen worden, weten we nog niet... maar het staat wel vast dat zij binnenkort met meer plezier aan hun bed denken dan ooit tevoren! Wat een luxe, wat een komfort, wat een ruimte. Een Olga springbox domineert de hele slaapkamer. Prachtig om te zien, heerlijk om op te sla pen. Kompleet met matras, hoofdbord, sluimerrol en 2 sierkussens. Een fantas tische prijs om te winnen! Verkoopprijs f. 1100,-. Ook Harm Kuipers snelste tijdens internationale wedstrijden in Kongsberg. I'-: Maar het herstel was niet permanent. Connors liet zich niet afleiden, en weer stond de verleiding opmerkingen te ma ken tegen het publiek. 3B1 KOPENHAGEN. De veel te hoge waardering voor de verplichte figuren van de Oostduitse Christine Errath heeft Dianne de Leeuw het Europees kampi oenschap kunstrijden gekost. „Bij die figuren is het drama begonnen”, zegt het Nederlandse jurylid Elisabeth Bon, die beide rijdsters in de zaterdagavond ver reden kür gelijkwaardig beoordeelde. Zondagmorgen, tijdens een bijna twee uur durende vergadering in motel Scan dinavia in Kopenhagen, moesten de ne gen juryleden hun gegeven cijfers toe lichten. Daarbij kwam naar voren dat het Italiaanse jurylid Michele Beltrami de hoofdrol heeft gespeeld in het spel om de gouden en zilveren plak. ook; ik herinner me zijn grote neer slachtigheid, toen hij in de kwartfinales om het wereldkampioenschap vorig jaar van Petrosjan verloor. Het grootmeester- toernooi in Manilla, een paar maanden geleden, leek die neergaande lijn in Portiseh’ schaakcarrière te bevestigen: hij werd toen twaalfde op een veld van vijftien deelnemers. WIJK AAN ZEE. De Hongaarse grootmeester Lajos Portiseh heeft het 37e Hoogovenschaaktoernooi overtuigend op zijn naam gebracht. De beslissing viel in de voorlaatste ronde, toen hij een tot driemaal toe afgebroken paard-eindspel tegen de Tsjech Vlastimil Hort tot winst wist te voeren. Voor Portiseh betekent dit succes een goed begin van het schaakjaar 1975. En dat was wel nodig (Ned.) 44-44 Martz (Ame.)Ciocaltea (Roem.) 44-44. Bukic (Joe.)—Enklaar (Ned.) 1-0, Schmidt (Polen)Ek (Zweden) 44-44, Timman (Ned.)Dvoreckl (Rus.) ','2-','2, adasz (Hong.)— Portiseh (Hong.) 0-1, Sznapik (Polen)Wein stein (Ame.) 44-44. Eindstand: 1. Dvorecki 12, 2. Schmidt 1044, 3. Ciocaltea 944. 4/5. Enklaar, Bukic 8’,'2, 5/7. Ligterink, Martz 8, 8/9. Portiseh, Böhm 744, 10/ II. Slgurjonsson. Vadasz 7, 12. Weinstein 644, 13. Sznapik 6. 14. Dieks 544, 15/16. Ek, Timman Damesgroep: Eimert (Wdl.)Podrajanskaja (Isr.) 0-1, Teodorescu (Roe.)—Belle (Ned.) 1-0, Ivanka (Hong.)—Van der Giessen (Ned.) 44-44. Vreeken (Ned.)Georgieva (Bul.) 1-0, Veroczy (Hong)—Van der Mije (Ned.) 44-44, Pihajlic (JoeGaprindasjvili (Sov.) 44-44. Stand: Gaprindassjvlli 944, 2. Ivanka 8, 3. Van der Mije en Veroczy 7, 5. Georgie van 6,6 Van der Glessen 6, 7. Teodorescu en Vreeken 544, 9. Piliajlic 5, 10. Podranjanskaja 344, 11. Eimert 2, 12. Belle 44. De Italiaan gaf, achter gesloten deu ren, toe dat hij Dianne de Leeuw in de verplichte figuren behoorlijk tekort had gedaan. Hij kwam met plaatscijfer 4 voor de dag, terwijl Dianne, gezien de gave krullen die zij in het ijs zette, zeker een hoger plaatscijfer had moeten hebben. De meeste juryleden schatten die verplichte figuren van haar ook op de juiste waarde. Beltrami erkende zijn fout ten overstaan van de ISU-hoofd- scheidsrechter Oscar Madl. In de vrije kür heeft hij er nog van alles aan gedaan om zijn blunder goed te maken door de Nederlandse twee maal 5,9, veruit de hoogste (te hoge) waardering van alle juryleden, te geven. Beltrami kon Dianne de Leeuw echter niet aan het kampioenschap helpen, om dat hij Christine Errath dan, zoals hij een collega-jurylid toevertrouwde, vier tiende punt minder moest geven dan Dianne. Met andere woorden: tegenover de twee keer 5,9 van de Nederlandse rijdster had hij de Oostduitse met twee maal 5,7 moeten afschepen. En dat zou zeker een schorsing voor de Italiaan hebben betekend, omdat Christine Er rath in de kür zeker niet de mindere was van de Nederlandse. Over de du bieuze beslissende rol die Beltrami in het kampioenschap speelde, werd in het jurygezelschap druk gesproken. Men vergat echter beter gezegd: men is ermee gaan leren leven dat het toch JBK LAS VEGAS (Reuter). Jim Connors is zondag 100.000 dollar, een klem-kwart miljoen gulden rijker geworden. De Amerikaan versloeg te Las Vegas In een partij om 100.000 dollar (de hele pot voor de winnaar) Rod Laver in vier sets. 6-4, 6-2, 3-6, 7-5. Eerder had Okker de Australiër Gilti- nan met 6-1 en 7-6 verslagen. De finale zal nu gaan tussen Ashe en de Zweed Borg. De Tsjechische Martina Navratilova heeft zich geplaatst voor de finale van het Virginia Slims toernooi in Merri field. In de halve eindstrijd won ze van de Engelse Virginia Wade. Chris Evert, als eerste geplaatst, werd in de kwartfi nale al uitgeschakeld door Navratilova. In de finale zal ze uitkomen tegen de Australische Kerry Melville, die haar landgenote Margaret Court versloeg. In Palm Springs heeft Mexico de Ver enigde Staten uitgeschakeld in het toer nooi om de Davis Cup. De Mexicanen wonnen met 3-1. totaal 27 deelneemsters. Vooral het vrije rijden van Sophie stelde zeker niet te leur. Ze wist zelfs tweemaal een 5,4 te scoren- Moeder Verlaan vond dat haar dochters meer verdiend hadden, een op merking waar het Nederlandse jurylid het mee eens was. „Ze hadden de pech dat ze al zo vroeg moesten rijden. Een collega-jurylid is naar me toe gekomen en heeft gezegd dat het vrije rijden van Annemarie en Sophie te laag is gewaar deerd. Er wordt te veel op namen en reputatie afgegaan. Daarom zal het ook voor Dianne moeilijk zijn de wereldtitel te winnen. Het is niet eenvoudig om een gevestigde naam als Errath (wereldkam pioene en nu drievoudig Europees titel- houdster, red.) van een veroverde toppo sitie te verdringen”, aldus Elisabeth Bon. Vandaar dat de Hongaar zich afgelo pen zaterdag bijzonder tevreden toonde en het applaus van het publiek glimla chend over zich heen liet gaan. Door ongeslagen dit Hoogoventoernooi (cate gorie twaalf, dat wil zeggen de op één na sterkste samenstelling die er bestaat) te winnen, had hij zich weer in één klap onder de sterksten ter wereld genesteld. Ongeslagen, maar dat heeft wel aan een zijden draad gehangen. Immers, had Jan Timman niet als enige een gewon nen stand tegen Portiseh weten te berei ken? Onze jongste grootmeester faalde in de afrekening, zoals hij nog enkele malen de buit met een groots gebaar, als betrof het een fooi, liet liggen. Ander half tot twee punten meer had Timman zeker verdiend. Het zou echter kortzich tig zijn hem een onvoldoende te geven. Zijn schaken was nu eenmaal niet op „Zo moeilijk heb ik het nog nooit van mijn leven gehad”, aldus Jim Connors (22 jaar,) in 1974 winnaar van Wimble don en Forest Hills. De jonge Ameri kaan produceerde veel van de slagen die hem de afgelopen maanden grote triom fen hebben gebracht en voor Laver het wist stond hij met 0-2 in sets achter. „The Rocket”, zoals de Australiër in zijn glorietijd werd genoemd, wenste echter niet in het minimum aantal sets te capituleren. In de vierde reeks liep zijn service als vanouds. Connors, wiens op- slagreturn van uitzonderlijk niveau is, moest tijdelijk afhaken onder het ge weld dat zijn veertien jaar oudere te genstander ontketende. De 4000-koppige menigte, samengepakt in een speciaal voor dit tennisdoel opgericht paviljoen achter het vermaarde „Caesars Palace Casino” was ongeremd op de hand van Laver. Toen de Australiër, de enige ten nisser die twee keer het „groot slem” (de vier belangrijkste titels in een seizoen) heeft gewonnen, de derde set pakte, barstte de hal bijna uit zijn voegen. Dat Beltrami een goede kans maakt tegen een schorsing aan te lopen blijkt ook uit het feit dat hij de Italiaanse rijdster Driano op het erepodium tracht te te krijgen. Tijdens de korte verplichte kür van vrijdagavond kwamen bijna alle juryleden tot plaatscijfer 4 voor de Italiaanse. Haar landgenoot Beltrami schoof Susanna doodleuk naar de eerste plaats. „Het is niet helemaal lekker wat er allemaal bij de jurering plaatsvindt”, geeft Elisabeth Bon toe. „Dat je vooruit kunt zeggen dat de Oostbloklanden Er rath op de eerste plaats zetten, is on juist. De Westeuropese landen kozen we liswaar voor Dianne, maar dat was spor tief gezien correct, omdat zij de Europe se kampioen was geworden als de ver plichte figuren eerlijk waren bekeken”. De Hongaarse grootmeester Lajos Portiseh (rechts) ontvangt uit handen van Hoogovens-directeur Albrecht de beker. Portiseh i De Tsjechen beukten er in dit toernooi ongenadig op los. Rekenen we Kavalek, die nu in Amerika woont, er even bij, dan dringt de vergelijking met de drie musketiers zich wel op: twee tot en met vier, in het voetspoor van Portiseh, waarbij komt, dat zowel de Leo van Kuijk-prijs voor de meest spectaculaire partij (PortisehKavalek), als de schoonheidsprijs (BrowneHort) aan het Tsjechische schaak werd toegekend. De Russen en de nog niet besproken Neder landers hebben gefaald, met uitzonde ring van Langeweg, die vooral opviel door zijn sterke toernooimentaliteit, waardoor hij met de rug tegen de muur een aantal remises uit het vuur wist te slepen. Geiler en Furman waren ver moeid, vertelden ze me. Per slot van rekening hebben ze beiden als secondan ten maandenlang aan het genie-Karpov moeten sleutelen. Blijft toch de vraag waarom de Russische schaakbond geen betere selectie heeft afgevaardigd, zoals zij wél deed in de meestergreep, waarin Dvorecki kwam, zag en overwon. Vol gend jaar mag hij dus in de grootmees- tergroep meedoen. Uitslagen: Grootmeestergroep 15e ronde: Hort (Tsj.)—Kavalek (Ame.) 44-44, Geiler (Rus.)—Timman (Ned.) 44-44, Langeweg (Ned.)—Portiseh (Hong.) 44-44, Ree (Ned.)— Smejkal (Tsj.) 44-44, Gligoric (Tsj.)—Sosonko (Ned.) 44-44, Furman (Rus.)—Browne (Ame.) 0-1, Hübner (Wdl.)Donner (Ned.) 1-0, Kuijpers (Ned.)—Popov (Buig.) 44-44. 14e ronde: Browne (Ame.)Gligoric (Joeg.) 1-0. Eindstand: 1. Portiseh 1044, 2. Hort 10, 3. Smejkal 944, 4. Kavalek 9, 5-7. Sosonko, Gligoric, Hübner 844, 8/10 Browne, Timman, Geiler 8. 11. Furman 7, 12. Langeweg 644, 13. Ree 544. 14. Donner 5, 15. Kuijpers 4. 16. Popov 344. Meestergreep 15e ronde: Dieks (Ned.)Böhm (Ned.) 0-1, Slgurjonsson (IJsl.)—Ligterink De handhaving in deze groep van de Nederlanders Enklaar, Ligterink en Böhm (deze laatste via een overwinning op Dieks in de slotronde) stemt tot vreugde. De meeste deelnemers zijn nu weer vertrokken, op weg naar andere toernooien. Alleen Kavalek en Hübner blijven nog een tijdje in ons land als kopmannen voor het V D-simultaan- toernooi, adt morgne in Utrecht begint. Vrijdag komt de schaakkaravaan naar Den Haag. Als op 7 maart in Rotterdam de laatste séance gehouden zal zijn, hebben zo’n 6000 schakers zich met de Nederlandse top en Hübner en Kavalek kunnen meten. INZELL. (SID)Een zestienjarige Amerikaanse schooljongen is de verras sing geworden van de internationale schaatswedstrijden, die het afgelopen weekeinde zijn gehouden op de kunstijs baan van Inzell. Eric Heiden, uit Madi son (Wisconsin) zorgde op de eerste dag voor een sensatie door op de 1000 meter, wel opvallend is dat juryleden uit de DDR, Tsjechoslowakije, Joegoslavië en Polen bij geen enkel toernooi zullen nalaten een deelnemer uit de Oostblok landen bij voorbaat al hoger aan te slaan dan een uit West-Europa- Het gevolg is, dat de Westeuropese juryleden naar tegenwicht gaan zoeken. Zo kon het voorkomen dat de Oostduitse Christine Errath van de juryleden uit de genoemde vier Oostbloklanden plaatscij fer een kreeg, en dat Dianne de Leeuw zaterdagavond als nummer een werd gezien dóór de juryleden uit Nederland, Engeland (de bekende schaatster van weleer Sally-Ann Stapleford), West- Duitsland en Zwitserland. De Italiaanse stem moest ten slotte de doorslag geven. Hij kon echter, gezien zijn eerder gege ven plaatscijfer.?, onmogelijk om Errath, als eerste, heen. „Wat jammer dat we nu als westerse landen (met Italië) geen vuist hebben kuntien maken tegen het Oostblok”, verzuchtte Elisabeth Bon. Zondag rehabiliteerde wereldrecord houder Aleksander Safronov zich even wel met een ruime zege. In het eind klassement zegevierde Safronov, voor zijn landgenoot Koelikov (op de tweede dag de 500 meter in 38.95) en Heiden. Johnny Olof eindigde af geslagen als tiende. In de grote vierkamp van de dames ging de zege naar de Poolse, voormalige jeugd-wereldkampioene, Erwia Rys. Zij won de 1500 meter in 2.18.59, voor de Oostduitse Karin Kessow (2.18.87) en Monika Holzner-Pflug, die haar eigen Westduitse record verbeterde van 2.20.12 tot 2.19.47. Karin Kessow reed zondag een ijzersterke 3000 meter in 4.49.43. In het eindklassement eindigde zij achter Rys als tweede. Monika Holzner werd derde, de Amerikaanse Sheila Young vierde. De Nederlandse rijdsters Joke van Rijssel en Ineke Pepping deden het niet slecht. Met name op de 3000 meter kwamen zij redelijk voor de dag met tijden van 5.04.23 en 5.04.24. In de dames-sprintklasse, die zelden apart wordt gereden, leed de Ameri kaanse wereldkampioene Leah Poulos een nederlaag. Zowel de Oostduitse Hei ke Lange als de Poolse Stanislava Pie- trusezak bleef haar voor. Zondag kwamen ook nog een groep heren-allrounders in actie. De Neder landse junior Jan de Vries maakte een goede beurt door de 3000 meter te win nen in 4.21.63, voor kernploeglid Daan Gompen (4.23.57) en de Zweed örjan toernooiwinst gericht. Ditmaal had hij willen bewijzen dat hij. zo hij dat wilde, ee ngroot aantal vechtremises kon pro duceren. Daarin slaagde hij, met tien stuks, uitstekend. Voorlopig zal Timman niet meer in toernooien spelen. De reden is, dat hij zich wil voorbereiden op het zonetoer- nooi van dit jaar, de eerste fase op weg naar de absolute wereldtop. Gezond wo nen in een boerderij en trainen met Hort in Tsjecho-Slowakije zijn onderde len van zijn programma. Zijn onophou delijk zoeken naar zogenoemd dyna misch schaak, gekoppeld aan een gedegen voorbereidingsschema, lijkt de veronder stelling te wettigen dat Timman eens wereldkampioen zal worden. Zijn groot meesterschap heeft hij in ieder geval met het behalen van de norm, acht punten en passant formeel bewezen. Ook Sosonko toonde uitzonderlijke klas se. Eindstand: 1. Christine Errath (OD1) plaats cijfer 13 - 229.0 punten; 2. Dianne de Leeuw (Ned) 14 - 228,81, 3. Anett Poetsz (OD1) 28 - 223,68, 4. Liana Drahova (Tsj) 42 - 218,81, 5. de Navarre (WD1) 54 - 216,33, 6. Susanna Driano (Ita) 52 - 217,08 7. Marion Weber (OD1) 54 - 216,24 8. Dagmar Lurz (WD1) 90 - 209,71, 9. Evi Köpfli (Zwi) 82 - 210,67, 10. Karin Iten (Zwi) 99 - 207,72, 20. Sophie Verlaan (Ned) 171 - 195.43. 22. Annemarie Verlaan (Ned) 197 - 189.46. En de aanwezige secretaris van de KNSB, de heer Comello: „Vergeet niet dat Dianne pas voor het tweede jaar tweede is. Er is tijd voor nodig om de regerende kampioene af te zetten”. De winnares van de damesgroep, de Russin Gaprindasjvili. De mogelijkheid is aanwezig dat enke le juryleden die in Kopenhagen optra den, hun nationale bonden zullen vragen een protest in te dienen bij de internati onale schaatsbond over de incorrecte jurybeoordeling. Elisabeth Bon over-

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 13