MGR. G. A. VAN KLEEF OP BEZOEK Velsense actiegroepen Oud-katholiek IJmuiden vierde bundelen activiteiten jubileum zondagsschool Na aanrijding doorgereden doelbewust in stand gehouden Haven gedood Drie inbraken dit weekend in Spaanse jongen door trein Jongens gepakt met gestolen brommer ïr Eikehakhout wordt in „Bosbeek” a o r Fah Mt-"' 1 r M Ji TEN GERIEVE VAN VOGEL- EN PLANTENLEVEN METER UIT TAXI GESTOLEN I ■MI NIEUWS PLAATSELIJK 1975 MAANDAG 3 FEB RUAR I (Van een onzer verslaggevers) (Van onze correspondent) I 4 ’t zelfde hotel, ’t zelfde strand, I dezelfde kwaliteit, I dezelfde service ’t Grote verschil bij Neckermann: I de prijs! I Mallorca I Ibiza I Benidorm IJMUIDEN Door de „Wereld winkel IJmuiden” is deze week een communiqué uitgegeven, waar een algehele koerswijziging in wordt aangekondigd. Men heeft hier na melijk de indruk gekregen op een dood spoor te zijn geraakt, omdat door een samenspel van omstandig heden niet meer kon worden beant woord aan de oorspronkelijke doel stelling; het opwekken van belang stelling voor de „Derde Wereld”. Als een der oorzaken daarvan wordt het isolement genoemd waar de „Wereldwinkel” zich thans in heeft gemanoeuvreerd, door andere vormen van acties te vergeten waar min of meer dezelfde belan gen mee worden nagestreefd. IJMUIDEN De vele bezoekers aan de gezinsmisviering in de oud- katholieke Engelmunduskerk aan de Wilhelminakade in IJmuiden, zondagmorgen opgedragen ter ge legenheid van het veertigjarig be staan van de zondagsschool, wer den aangenaam verrast door de aanwezigheid van de oud-katho- lieke bisschop van Haarlem, mgr. G. A. van Kleef. Hij betrad het kerkgebouw in gezelschap van pas toor A. J. Glazemaker, waarbij de geestelijke leiders door de parochia nen met het zingen van „Heer Je zus, licht der wereld” werden be groet. Vervolgens verzorgden me vrouw C. Scholder-Glas en Mary Groen de schriftlezingen, respec tievelijk als oudste leidster en oud ste leerling. 9 I w I 1ft 1-0' If k O I s 1 1 1| 8^,7 /.if A 7 ?-m| siiL Jlfc Fjjl» (Door Nico Scheepmaker) (Van een onzer verslaggeefsters) illen Theater „Serpl- den. X> (Van een onzer verslaggevers) een (ADVERTENTIE) nd van Voor Hans van der Werff geldt in s- ge- (Van een onzer verslaggeefsters) (Van een onzer verslaggevers) - VELSEN. Een Opel-Kadet is door gereden na een aanrijding vrijdagnacht. De bestuurder van deze wagen was op de kruising Kerkstraat-Kanaalstraat te gen de auto van een 30-jarige man uit Castricum gereden. De Opel moet een beschadiging heb ben aan de rechter voorkant. Mijn verlangen gaat uit naar zo’n digitaalhorloge, maar dit natuurlijk ter zijde. Omdat ik niet graag de indruk wil wekken dat ik iemand die uitstekende programma’s maakt in mijn kritieken verwaarloos of onderwaardeer, heb ik zaterdag met de grootst mogelijke be langstelling naar „Bingo” gekeken, het programma dat zo heet omdat de men sen af en toe „bingo!” roepen. Om de zelfde reden heet een kievit kievit, en een hond woef. Het voordeel van de „Wie-kent-kwis” was, dat je af en toe kon meeleven met de strijdende bijna-echtparen. Het te raden woord is „Nachtwacht”. De jangen zegt: „Schilderij van Rembrandt”.' „De Mona Lisa”, zegt net meisje. Of de vraag is: welk beroemd gebouw werd in 1789 in Parijs bestormd, en de onderwijzer antwoordt schielijk: de Sorbonne! n vier- >ok nog ;e in de Bever- VELSEN. Uit een winkel aan de Hoofdstraat in Santpoort zijn na inbraak 450 gulden gestolen en een hoeveelheid sigaren, sigaretten en gasaanstekers. Na de traditionele uitreiking van de kaarsen voor Maria Lichtmis hield pas toor Glazemaker een korte predikatie, waarin door hem werd gewezen op het grote belang van de zondagsschool, waar de kinderen, op weg naar hun volwas senheid wordt geleerd het licht der we reld niet onder de korenmaat te plaat sen, maar zoveel mogelijk uit te dragen. Aktiegroepen die hiervan gebruik willen maken kunnen zich in verbinding stellen met Robert Schoondergang, Patricius- laan 29, Santpoort-Noord, telefoon 023- 376338. de Hij '.vat. ige- het al- tan- Hij tten igen enal -een ■.end zich ich- tral. rga- zich een 1 week 2 pers. app. logies I v.a. 278,- (333,-*) 3 1 week pension logies/ontbijt I v.a. 268,- (348,-*) •1 1 week residencia logies/ontbijt J v.a. 288,- (395,-*) E Costa del Sol H 1 week 4-pers. app. logies I v.a. 308,- (429,-*) U minimum verkoopprijs vastgesteld door de Rijksluchtvaartdienst. 1 Boekingen UITSLUITEND bij: Neckermann Vliegreizen I Haarlem, Grote Houtstraat 145 I tel. 023-3177 60 I en alle AMRO Banken met 1 het AMRO Reizen vignet en demonstraties. Er is dan ook reeds tot een praktische samenwerking beslo ten, waarvoor alle groeperingen eenmaal om de twee maanden in vergadering bij een zullen komen. :e snel- gorie A ir Ger- gesteld ijs van Wild- snkring Haring, an het at men op te ingsbe- renigde was er Isadoor 1 Wijk men te geloofd i partij in aan- Later zijn in ie van ebogen, zonder n aan- welke Naar om het Lot van tamper tte een en „tot Schey. lag van 19.30 tot bij P. 1. 25120. Expo- tot 24 Dat zijn mooie momenten in het leven van een televisiekijker. Hebt u overigens gemerkt hoe de mannelijke wederhelft aan de vrouwelijke wederhelft begint te schudden en te duwen zodra door het beantwoorden van een vraag een koel kast is gewonnen? Ik voorspel dan ook dat door al dat geschud het aantal miskramen het grootst zal zijn onder die deelneemsters die in deze kwis in de bovenste helft eindigen. HEEMSKERK. Zaterdagavond half zeven is de 20-jarige in Heemskerk woonachtige Spanjaard F. Perez veron gelukt, toen hij op het station door een sneltrein werd gegrepen en meegesleurd. De jengen had een kaartje gekocht en rende over het perron naar de toegang van het aan de andere kant gelegen tweede perron. Toen hij onder de neer gelaten bomen kroop werd hij door een voorbij razende intercitytrein gegrepen en meegesleurd. Uit dit overleg is gebleken dat bij vele actiegroepen behoefte bestaat aan een betere coördinatie, zodat men elkaar kan assisteren bij eventuele collectes, acties Een week geleden werd ik opgebeld door iemand die voorgaf Tony Berk te zijn. Ik was helaas niet thuis, maar mijn vrouw kreeg van deze mysterieuze fi guur te horen dat hij bijzonder ontevre den over me was. Ik schreef veel te weinig over hem, terwijl hij toch een uitstekend programma maakte. Als ik mijn leven zou beteren, zou hij me een horloge toesturen. En hoe heet jij? vroeg hij aan mijn vrouw Zij zei het. Als ze de boodschap goed doorgaf, zou hij haar ook iets sturen. Door dit alles worden in de noord west hoek van „Bosbeek” nog steeds enkele percelen eikehakhout in standge houden. Vandaar dat men hier inmiddels is begonnen met het hakken van enkele stroken, welke activiteiten in de komen de jaren zullen worden voortgezet. Op de foto ziet men mannen van de plant soendienst met dit cultiveren bezig. „Amnesty 1 gemeente „IJmond”, „M.A.N.-Velsen” (Van een onzer verglaggeefsters) VELSEN. Twee jonge Amsterdam mertjes zijn zondagmiddag door de Vel sense politie gepakt, nadat zij zich aan een verkeerscontrole hadden onttrok ken. De jongens, 15 en 16 jaar, reden op een gestolen brommer. Na een korte jacht kreeg de politie hen te pakken, nadat ze bij de Havenkade uit de bocht waren gevlogen. kapt. Dit hakhout is een vorm van laagblijvend bos, waarvan de groei door het afhakken van het hout kort boven de grond, periodiek wordt onderbroken. De nieuwe uitlopers stoelen derhalve steeds op de oude grond. Ook werd inbraak geconstateerd bij Bureau Wijsmuller. In verband hiermee is een 21-jarige man uit Heemskerk aangehouden, die een aantal voorwerpen uit de Wijsmuller burelen bij zich bleek te hebben. Des avonds werd de leiding van de jubilerende zondagsschool nog een diner aangeboden, waar pastoor Glazemaker onder meer de nieuwe leidsters heeft kunnen voorstellen. Ook deelde hij mee dat van verschillende zijden financiële bijdragen waren binnengekomen, waar onder van de vrouwenverenigingen. Tenslotte werden door de pastoor de dames C. Schoider-Glas, K. Zwart-Glas, R. van Vliet-De Boers, M. Ham-Visser, A. Rill-Tol, M. Heijkoop, J Stam-Wijker en A. Wijker-Stoker met veel woorden van waardering toegesproken, omdat zij vijfentwintig jaar of langer als leidster hebben gefungeerd. Het geschenk dat daarbij werd overhandigd bestond uit een boekwerkje. Nu is men ook bij de gemeentelijke plantsoendienst in Velsen van oordeel dat het bijzonder te betreuren zou zijn als het nog resterende hakhout geheel tot verdwijnen werd gedoemd. Het ge heel aparte aanzien en karakter van deze houtsoort is immers door vrijwel niets te vervangen, terwijl de eikehak- houtbosjes bovendien een uitermate gunstig milieu bieden voor allerlei vo- Alvorens de indruk te wekken dat ik een afgerond oordeel geef, moet ik toe geven dat ik het maar 40 minuten heb volgehouden, en toen, zodra die moge lijkheid zich voordeed, naar de „Wie- kent-kwis” van Fred Oster ben overge stapt. Van de regen in de drup, zult u zeggen. Was Bingo dan zo slecht? Ach, wat heet slecht? Zijn het Cocktail Trio, Dick Engelbracht, Boer Voorthuizen, Drika, Jaap Stobbe, Hein Boele, Freddy Breek en Gait Jan Kruutmoes slecht? Wel en niet. Ze zijn gewoon wat ze zijn. Maar maak je een goed programma als je al die artiesten aan elkaar praat op een manier die zowel „welsprekend” ge noemd kan worden als „nietszeggend”? Dat lijkt me niet. Drs. P. was even een opkikkerjte, maar om nou te zeggen- „Bingo” is goed genoeg voor een digi taalhorloge, nee! Er bleek tevens te zijn ingebroken in de Johannes Mavo aan de Nicolaas Beetslaan in Driehuis. Het hele magazijn was een grote ravage. Er is een geldbe drag van 80 gulden weggenomen. gels, zoals nachtegalen, roodborstjes, geelgorsen en fitissen. Ook wat de flora betreft kan de wandelaar op de stroken d-ijls mossen, varens en paddestoelen aantreffen. Zondag wijdde de TROS aandacht aan ’s werelds grootste leprakolonie, Agua de Dios, waar 4000 melaatsen zijn gehuis vest. Wat je ervan zag, deed geen twijfel rijzen over de gerechtvaardigdheid van een actie via giro 219600 van het Neder lands Leprafonds in Wassenaar. Om de waarheid te zeggen, heb ik m’n aandacht ondertussen voornamelijk op het andere net gericht, waar PanoramieK een repor tage aanrichtte over Rood-China, naar aanleiding van het bezoek van Van der Stoel. Aangenomen dat er niet nog een „echte” reportage komt, vond ik dit beschamend schamel allegaartje. Aan deze kerkelijke viering was zater dagmiddag in het verenigingsgebouw „De Rank” reeds een feestelijke bijeen komst voor de kinderen en hun ouders voorafgegaan. Voor dit gezelschap werd door een aantal leidsters een aantrekke lijke opvoering gegeven van het sprook je „De diefstal van de gouden lepels”, waarbij het publiek de boeiende hande ling en de bijzonder fraaie kostuums met grote aandacht bekeek- Vandaar dat deze voorstelling aan het slot met een langdurig applaus werd beloond. Na mens de vrouwenvereniging kon daarop alle leidsters een bloemstukje worden uitgereikt, waarbij de kinderen nog een traktatie ontvingen. In vroegere tijden werd in Nederland veel bos als hakhout geëxploiteerd. Al dus kon het nodige brandhout worden gewonnen dat bijvoorbeeld in takken bossen aan de bakkers voor hun oven werd verkocht. Voorts beschikte men op deze wijze over rijs- en palehout, plus de waardevolle eikeschors, als grondstof voor het vervaardigen van looistoffen- Het essehakhout dat in Velsen onder meer in „Beeckestijn” werd aangetrof fen, leverde het materiaal op voor wa gen- en stoelmakers, hoewel het even eens als brandstof werd gebruikt. Heden ten dage wordt dit hout nog afgenomen voor het maken van stelen voor gereed schappen als schoppen, vorken en har ken. Door allerlei oorzaken, zoals het be schikbaar komen van andere energie bronnen steenkool, olie en elektrici teit is het exploiteren van hakhout reeds lang niet lonend meer zodat aan deze zeer oude vorm van bosexploitatie inmiddels een einde is gekomen. Een der hoogtepunten van deze dienst bestond uit de kinderprocessie met de lichtende kaarsjes, waar alle kerkgan gers zich bij aansloten. Een en ander muzikaal begeleid door het jeugdkoor, onder leiding van mejuffrouw Helene Stam. De mis werd daarop besloten met een gezamenlijk gezongen lied van dankbaarheid, waarna kinderen en leid sters bij de uitgang door de bisschop nog een boekje ter herinnering werd aangeboden. Vandaar dat inmiddels contact is opge nomen met de Velsense actiegroepen „Velsen voor Vietnam”, V.V.D.M., „Sa- helcomité”, „Amnesty International”, kritische gemeente „IJmond”, comité „oud-IJmuiden”, „M.A.N.-Velsen” en „Chili-comité”. BEVERWIJK. De taxi-chauffeur, die zijn wagen op het Hilbersplein even onbeheerd achterliet om een boodschap te doen, keek vreemd op, toen hij be merkte. dat de taxi-meter uit zijn wagen was gestolen. De diefstal gebeurde zater dagavond. Mede als gevolg daarvan stelt de „We reldwinkel IJmuiden”, voor dergelijke waar deze groep over beschikt. Dit zijn: een stencilmachine, een ruimte waar bijvoorbeeld demonstratieborden en spandoeken kunnen worden geschilderd, een schrijfmachine, een bakfiets, een marktkraam, een vergaderruimte en de dpkumentatie met onder meer een klei ne bibliotheek en een knipselarchief. SANTPOORT. In „Bosbeek” in Santpoort dat met het „Burgemeester Rijkenspark” één groot en openbaar wandelpark vormt, kunnen nog enkele percelen eikehakhout worden aangetrof fen, die vroeger regelmatig werden ge- De indrukwekkende processie met kaar sen tijdens de kerkelijke viering van het zondagsschool jubileum. ieder geval niet, dat wie verre reizen doet ook veel kan verhalen. Blijkbaar was hij zo verbaasd over de aandacht die hij in de straten van Peking trok (hij en zijn camera-equipe, wel te ver staan), dat hij in de mening verkeerde „geheel groen geverfd te zijn en een paarse pruik te dragen”. Sommige din- gen zijn waar zonder dat je dat met het blote oog kunt zien, maar blijkbaar zien Chinezen meer dan wij. In ieder geval hadden ze groot gelijk met hun houding jegens Van der Werff, want zelfs de kans om wat meer over het leven van twee Leidse studentes in Peking te we ten te komen,, wist hij niet te benutten. Ik wou trouwens ook dat er eens ie mand kwam die niet aan de zojuist met acupunctuur geopereerde patiënte, die vrolijk omhoog zwaait naar de wit- gejaste toeschouwers. vraagt hoe zij zich voelt, maar of haar man ook boven tussen die nieuwsgierigen staat. En waarom niet. Een woord van lof ten slotte voor „Vergif”, het tweede voor de tv bewerk te verhaal van Roald Dahl. Zoals wij het zagen, staat het in de verzamelbun del „M’n liefje, mn duifje”, alleen speelt het daar in Bengalen en niet in Indone sië, en ook de giftige slang heet er anders. Toch vond ik het verhaal wat mager. In mijn huiskamer zei een der inzittenden, toen André weer zijn huis inging nadat hij de dokter had uitgela ten: „Nu zit de siang natuurlijk in zijn laars”. Een typisch thriller-slot inder daad, waarom zou Dahl anders hebben bevolen dat hij zijn laarzen op weg naar het doktershuis nest kon laten staan? Alles heeft toch een reden in een slui tend verhaal. De helpende vriend, het slachtoffer van de hallucinaties van het denkbeeldige slachtoffer! Maar nee, het was gewoon afgelopen, er was geen slang. IJMUIDEN. Vrijdag gearriveerd: Heinrich Knuedel, Londen: Gesberia, Le Havre; Roelof Holwerda, Grangemouth; Jenny, Delfzijl, IJmuiden; Brinda, Poole, Velsen; Pierre Viljeux, Le Havre; Santa Lucia, Kinglynn;Parkesgate Whitby, IJ muiden ;Wels, Rotterdam; Adele J. Fre- deriksvaerks, IJmuiden. Vrjjdag vertrokken: Emsland, Velsen, Solversberg; Roerborg, IJmuiden, Y. Stad; Calarasi, IJmuiden, Contanza; C.V.. Lightning, Bremerhaven; Ulla Dor- te Londen; Albert V, New Ross; Titika, Bremen; Hans Oscar en Intermac 502, Antwerpen, Rijnstroom, Harwich; Stru ma, U.S.A. Prinsenborg, Delfzijl; Hein rich Knuedel, Stockholm; Capricorn Le Havre; Bodestein, Gibraltar; Acadian Freedom, Contplat; Mercur, Stavanger, Muecke Hamburg. Zaterdag gearriveerd: Climping, Rot terdam; Christiane Schulte, Bremen; Vechtstroom, Hull; Torhollandia, Im- minham, Fridel, Rechster, IJmuiden; Alerica Rouaan Main Lloyd; Bremen; Susan Miller, Cont. Plat; Stirling Brigg; Bendora, Antwerpen; Snestad, Baton Rouge; Skaga Sif, Aberdeen; Viking, Terneuzen; Noordborg, Delfzijl, IJmui den Anna Drenth, Terneuzen, IJmuiden; Memel, Dagenham; Rijnstroom, Har wich, Berta Morgenroth, Rotterdam Zaterdag vertrokken: Djatisari, Bre men; Öeudad de Munizala, Le Havre; Roelof Holwerda; IJmuiden, Harling Joh. Mathies, Kopenhagen; Ponton P.3., Kopenhagen; Stirling Oak, Cont. Plat; Jearix, IJmuiden, Rochester; Angelo V, Sardsborg; Kapelle New Orleans; Jenny IJmuiden, New Ross; Weis, Bremen; Ri ta Doeling G.U. Yaarmuoth; Santa Alicia, Hull; Tor Hollandia, Gothenborg; Falcon, Quebec, Vechtstroom, Hull; Parkes Ga te, IJmuiden Rochester; Georges Viel- jeux; Duinkerken; Vadette, IJmuiden, Londen; Venera, Hamburg; Titan Servi ce, Ymu den, Cont plat; New Way, Baljaia; Djatisari, Bremen. Zondag gearriveerd: Sterling Oak Cont, Plat; Hai, Bremen; Gulf fleet 7, Cont. plat; Wandai, San Pedro; Sinaloa, Abidjan; Holsatia, Bremen; Faience, Rawhadge; Sommen, Hamina; Derwent Fisher, Plymouth; Eddystone, Londen; Bab T, Westervik, Zaandam; Titan Ser- vic, Cont. Plat; IJmuiden; Saturnus, Dun dee; Catagena de Indias, Hamburg; Baus, Cont. Plat; Titan 7 ,Cont. Plat; Hyde Park, Hamburg, Scol Spirit, Skut- skaer, Zaandam: British Neath, Oslo; Ig- gesund, Iggesund, Zaanaam; Okdine, Bremen; Harnis, Kingslynn IJmui den; Engeland, Terneuzen, IJmuiden; Linda, Port Jerome; Michalis K Bre men; Maulchte, Swansea; Borkum, Bre men; Use Wulf, Christiancand, Velsen; Bourgogne, Karlshan Parahova, Con- stanse; Levern, Whitby, IJmuiden; Gro- tedijk;Usa; Clio, Högenaes, Duisburg. Zondag vertrokken: Vedette, IJmui den, Londen; Palouse Rotterdam: Tor Anglia, Immingham; Or' Bonarch, Vene zuela; Kuto 2. IJmuiden, Gdynia; Anna Drenth, IJmuiden, Lapland, Uddevalla; Venus Tananger; Hai, Bremen, Brinda, IJmuiden, Poole; Fridel, IJmuiden Lon den, Engeland, Middlesbrotrough. Maandag gearriveerd: Trans Sea, Skogn; Anita von Bargen, Londen, IJ muiden; Blockland, San Pedro. J IB -L Hi W w Th u

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 5