Brit heeft nog 14 duels om zich waar te maken 5 an- EXFLA’S KON CARDINALS NIET MEER INLOPEN Alternatieve Elfstedentocht erg in trek ANDERLECHT LONKT NAAR JOOP BRAND DWR werd in laatste periode nog verrast DWT KWAM TOCH NOG GELIJK Franke coach bij Gerard de Lange ,3.- SPORlWBffl v--J I 4 FEBRUARI 1975 SPORT Verrassing IS 't :g IUIDEN 1 57 26 making DINSDAG ft Dolkstoot jO'l ■■i DOUGLAS GEORGE: GEEN GEKLETS, VOETBALLEN raard! Douglas George: eindelijk de kans om zich waar te maken. Weinig problemen voor Hoofddorp (Van onze basketbalmedewerker) (Van onze sportredactie) fWWVl Joop Brand: nationale en internationale interesse. >AAA/W»/W AA/WVAi ive? Inl. k/WWWMW Rod WEG gekeurde ijs. Kom n finan- ’elt, off. iaarlem. ien met el? Bel Haan 4, bereik- ■et. Tel. r. gevr. gaven Mosquito’s zelfs nog kans de mar ge een wat ruimer aanzien te geven (44- 62). Topscorers voor Exercitia: Bob Op dam (0-12) en Ab van der Burg (6-4). zwvww lub met irelaties 1-327694. kAJWMWMU iu d ■y at 11-15 id. ver- ijs. Ook autora- fel. 023- renfilm. end. ndelaan 5-83188. ILEN van ipcr. :r. HAARLEM-IJMOND. Het venijn zat b(j DWT-DWR in de staart. Althans wat betreft de aktiviteiten van de Ratten, die in eerste instantie de Trappers regelrecht op een ver diende overwinning zagen afstevenen. Immers DWT slaagde erin tijdens de eerste twee periodes een groot over wicht op te bouwen en dat met twee glaszuivere doelpunten gestalte te ge ven. Wat DWR daartegenover stelde had weinig inhoud. Geen enkel ge vaar voor doelman Marius Bakker en een zeer povere spelopvatting. Maar in het derde en vierde speldeel waterpolo bestaat nu eenmaal uit 4 pe-iodcs kreeg de ploeg van Fons Roozekrans (DWR dus) een stevi/e greep op het middenveld en via de toen excellerende waterdrager Ben Willemze kwam DWR aan een offen sief toe wat door treffers van Kra mer en Verdel tot de gelijkmakende score leidde, 2-2. De oefenmeester van de succesvolle Alkmaarse formatie draagt echter gege vens aan die zijn eigen woorden lijken te ontkrachten. „Ik had de afspraak met Klaas Molenaar, die gelukkig niet alleen als baas maar ook als vriend en advi seur fungeert, zo tegen april de wensen en mogelijkheden van beide kanten voor het volgende seizoen te bekijken. Van de uitkomst daarvan moest dan afhangen of onze verbintenis in tact zou blijven. Dat gesprek heeft echter afgelopen vrij dag al plaatsgevonden omdat de trans ferperiode van trainers en spelers is verschoven van april naar januari. Klaas Molenaar is nu met vakantie en als hij terugkomt valt de beslissing. Wat ik nu wel weet is dat vijf Belgische topclubs volgend jaar Nederlandse trainers zullen hebben. En ook nog meer Nederlandse spelers”. In dat laatste staat Brand zeker niet alleen want in de Belgische hoofdstad is men ervan overtuigd dat NEC-troef Jan Peters zich kortgeleden alsnog aan An- derlecht heeft verbonden. Peters zou met ingang van volgend seizoen voor het Nederlandse clubvoetbal verloren zijn. Pikant is dat de vereniging van Con stant Vandenstock over zeven weken zonder trainer zit omdat het contract van Urbain Braems eindigt op 31 maart. Er is veel kritiek op zijn trainingswijze ambtn. nette voor leeft, basis George: „Hij heeft onder andere mijn manager opgebeld om te horen waarom Aston Villa mij niet meer wilde. De reden zou zijn dat ik te weinig snelheid had. Hughes vond kennelijk dat er tegen over dat nadeel voordelen stonden die zwaarder wogen. Ikzelf kende nauwe lijks zenuwen. Ten eerste omdat ik weet waar' -e ik in staat ben maar bovendien omdat ik me van het begin af aan bij Haarlem heb thuis gevoeld. Dat had natuurlijk alles te maken met de natio naliteit van de oefenmeester want Hug hes is een typisch Engelse trainer. Grappen maken in de kleedkamer maar man is tijden bij dat groepje gebleven en heeft ook mij toen al de kneepjes van het vak bij gebracht.” Met als gevolg dat George vanaf zijn vijftiende bij Aston Villa was te vinden maar het A-team bleef onbereikbaar. Bij Haarlem lijkt hij op de weg terug te zijn aangeland, net als de ploeg zelf. Voorzichtigjes komt hem over de lippen dat nogal wat medespelers de echte wil om te winnen vaak missen, een trek die fullprof George verafschuwt. Problemen met de vrije tijd heeft hij niet. Een vraag in die richting behoeft zelfs toelichting. Douglas George, eind vorig jaar met de Amsterdamse ge trouwd en nu vlak voor een verhuizing van Zandvoort naar Schalkwijk: „Nee, dat is geen enkele moeilijkheid. Ik ben wat met de inrichting bezig, meubels in orde maken en dat soort dingen.” Een laatste onderstreping van de hechte ver bondenheid van George met zijn beroep is het gegeven dat hij afgelopen donder dag totaal was verrast door het afscheid nemen van Theo van Duivenbode. Hij was er niet van op de hoogte alhoewel het nieuws al drie, vier dagen oud was. „Ik kom naar m’n werk, de training, en verdwijn weer naar huis. Veel praten is er niet bij.” Dat laatste typeert hem. Voetballen en geen geklets, is het parool. George heeft nog veertien wedstrijden de gelegenheid met werken verlenging van zijn éénjarig contract af te dwingen. PIETER MUL en het veelvuldig uitwisselen van spe lers. Maar belangrijkste factor is onge twijfeld de achterstand van zes punten die Anderlecht heeft op het ijzersterke RWDM. De jonge combinatie heeft An derlecht de wind uit de zeilen genomen en dat zal Vandenstock erg veel pijn doen. Voetbalkringen in Brussel weten te melden dat twee Nederlanders op de lijst staan om Braems op te volgen: Brand en Lierse’s technische man Hans Croon. Zeker is slechts dat bij KV Mechelen Ron Groenewoud en Leo Canj els gesolli citeerd hebben naar de trainersfunctie. keihard werken op de training en in het veld.” Een mentaliteit die George tegen Roda duidelijk demonstreerde. Waar nodig volgde hij zijn opponent als een nijdige terrier en zijn gebrek aan lengte of zware lichaamsbouw bleek geen enkele belemmering een fors duel aan te gaan. Zijn instelling buiten het veld is even eens die van een prof. Willen veel Ne derlandse voetballers nog wel eens draaien als het om uitspraken over de trainer gaat, George windt er geen doek jes om. „Daar praat ik niet over, de technische en tactische kant van de zaak gaat alleen de trainer aan. Het is zijn verantwoordelijkheid. Als het fout gaat met de club is hij ook de man die eruit vliegt. Dat is het risico van zijn baan.” Een opvatting die wonderwel overeen komt met de mening van Hughes die al eens heeft laten weten dat trainers in hun salariseisen dat risico moeten mee rekenen. George mag dan 21 jaar jong zijn, de profmentaliteit is hem al zeker acht jaar lang aangekweekt, Waar veel knulletjes nog de ene dag brandweer man en de volgende dag astronaut wil len worden stond voor de huidige mid denvelder al vast dat het profvoetballer en niets anders zou zijn. „Toen ik een jaar of dertien was voetbalden we in een nabijgelegen park. Een oude man stond altijd naar ons te kijken en op een keer vroeg hij of hij mocht mee doen. Hij bleek een hele bekende speler te zijn geweest van Derby County. Die op de kant mocht doorbrengen, leek DWR te gaan profiteren. Hans Stoc ker knalde de bal echter op knullige wijze over een vrij liggende medespe ler heen en daardoor kreeg DWT ruimte. DWR zag zich in de eerste minuut van deze door scheidsrechter Jan de Bruin voortreffelijk geleide waterpo- lo-ontmoeting al een meerderheid toebedeeld. Frits van Kampen mocht de kant op. DWT zag echter kans de bal goed in de ploeg te houden, zodat .evering eldoorn tephen- >1. 023- Vlak daarna was het t(jd en zo kwam het einde van deze zoveelste derby met gelijke eindstand. Fons Roozekrans vond de uitslag korrekt. „Vooral het fluiten van Jan de Bruin was een verademing”, aldus de DWR- trainer. DWT-coach Peter Rienstra was teleurgesteld. „In feite kontro- leerden we de wedstrijd in de begin fase, maar dan laat men het afweten. DWR beschikte over een goede condi tie. men bleef zwemmen”. Scheids rechter de Bruin vond het een uitste kende wedstrijd en meende dat beide ploegen qua spelpeil dicht tegen de eerste klasse aanhangen. Njord speelde een bar slechte wed strijd tegen Flevo, terwijl ook scheidsrechter Nater in de malaise deelde. Vooral Njord-middenvoor Koen Sohl was regelmatig het slacht offer van de verkeerde beslissingen van de arbiter. De eindstand werd 7-3 in het voordeel van Flevo. als George zijn belevenis vertelt. „We speelden met 1-1 gelijk en thuis wonnen we met 2-1. Geweldig was dat.” Zonder boe of bah kon George het afgelopen seizoen bij Aston vertrekken en d-t trof hem als een dolkstoot. Maar gelukkig kon zijn aanstaande vrouw de wond goeddeels helen. Anderhalf jaar voor de klap van Aston Villa had Geor ge tijdens vakantie op Ibiza een Amster damse leren kennen met wie hij uiter mate goede betrekkingen was gaan on derhouden. De vader van het meisje nam contact op met Barry Hughes en deze liet George opdraven in het team dat met Pinksteren Haarlems eigen jeugdtoernooi won. Hughes, ooit zelf via een dergelijk toernooi bij Blauw Wit terecht gekomen, hapte toe. (Van onze sportredactie) ZANDVOORT. De botsing die Jos Dijkstra velde tijdens het lucht duel met Piet Hoeben, zondag in de ontmoeting HaarlemRoda, had voor de Limburgse ausputzer in elk geval één voordeel: hij kon zijn ploeg nu eens van de tribune aan het werk zien. Naast de wanorde bij zijn team genoten viel hem bij tegenstander Haarlem een voetballer op over wiens meespelen niet zo’n stampij was gemaakt. „Die kleine nummer tien, die deed het heel aardig. Wie was dat eigenlijk?”, zo luidde de belangstellende vraag. Niet alleen hij maar ook Haarlemmers moesten bij anderen te rade om erachter te komen dat die knokkende middenvelder Douglas George was. HAARLEM. In de tweede divisie heeft het Amsterdamse Anoeta, dat met inzet van alle krachten de degradatie probeert t e ontlopen, tegen Hoofddorp weinig uitzicht op een overwinning ge had. Alleen in de eerste helft slaagde Anoeta er in Hoofddorp, dat nog steeds Boudewijn Maat mist in moeilijkheden te brengen. Alle illusies op een mogelijk succes van Anoeta sloeg Hoofddorp di rect na de basketverwisseling de grond in. Via 34-28 waren het Hans Jutte (13- 6) en Chris Kramer (7-8) die Hoofddorp tot 48-28 deden weglopen. Toen ook wist Anoeta zich geklopt. Eindstand 65-42. „Kort daarvoor was ik er bij Aston Villa op een onplezierige manier uit gewerkt. Jaren had ik daar deel uitge maakt van het jeugdteam dat zelfs de Engelse voetbalbeker voor die leeftijds groep had gewonnen. Ik was toen pas achttien en ik herinner me dat we met Aston in de kwartfinale moesten aantre den tegen Birmingham City, een plaatse lijke derby. In de catacomben was er nauwelijks iets te horen maar toen we het veld opkwamen.ongelooflijk. Twintigduizend mensen brulden de ploe gen toe”. Het gelaat met de vrolijke ogen krijgt een gelukzalige uitdrukking iromfiet- als ge- ken uit ar, uw te servi- rs, Ro- Tel. 023- igen fa- ing kwa- ir garan- c. Norm. 195. DEM aonzalen: k Hout-I lag., ook tot 21 u. inneplein m) geo- ran 10-18 ;erweg 5, t.m. za alle in-l jlemborg DWR niet aan offensieve akties toe kwam. Een schot van Paul Kok stuit te slechts af op het lichaam van de uitstekend ingrijpende doelman Mari us Bakker. Stocker probeerde het nog wel met enige verre schoten, maar het meeste gevaar kwam in die fase van de gebroeders Frits en Rob van Kampen, samen met de steeds door komende Kees Kokkelkoren. Het was uiteindeliik Frits van Kampen die de matte Paul Kok verraste en doelman Hans van den Booren met een knap schot via de binnenkant van de paal tot capitualtie dwong, 1-0. In de tweede periode heerste DWT op nieuw. Dankzij een beter ploegver- band en een simpeler, maar effektie- ver spelopvatting dan DWR, was de Trappersploeg veel gevaarlijker. Frits van Kampen had ook nu succes en nu was Jan Stocker degene die Van Kampen te veel ruimte liet, 2-0. DWR bezat in die fase geen spits. Het proberen met Daan Kramer, of met Ben Willemze op de middenvoor- plaats sorteerde geen enkel effekt. Marius Bakker moest dan ook slechts eenmaal handelend optreden, meer gevaar school er niet in de DWR- aanval. Pas vlak voor de tweede wisseling schudde DWR zich even los Douglas George, na een maanden sle pende voetblessure voor het eerst terug in Haarlems basisopstelling nadat Hug hes hem een week daarvoor twintig minuten had laten invallen tegen Am sterdam. De 21-jarige Engelsman is te rug uit de vergetelheid, uiteraard tot zi' i (en Hughes’, die hem aantrok) vol doening. Want „Dukkie”, zoals de Haar- lem-selectie zijn voornaam heeft verbas terd, had ruim een half jaar geleden grootse plannen. uit de greep van DWT. Daan Kramer profiteerde daarvan en doelpuntte via een magnifiek vertraagd schot, 2-1. In het derde speldeel verflauwde de aanvalslust van DWT, terwijl DWR het ritme nu pas goed gevon den leek te hebben. Met de zeer waardevolle Jan Verdel op de mid- denvoorplaats ging het ineens stuk ken beter, vooral ook omdat Daan Kramer, Ben Willemze en Hans Stoc- ke*- een sterke middenveld-bezetting vormden en daar in feite elke DWT- aanval reeds een halt toeriepen. DWT leek uit de problemen van dat moment te komen, doordat Daan Kramer een strafminuut moest uitzit ten. Ben Willemze versierde daarop echter een strafworp, want de bal bleef in DWR-bezit. Jan Verdel brak de spanning en kogelde de gelijkma ker achter Frans Verhagen, 2-2, Het talrijke publiek ging er daarop eens goed voor zitten. Terecht, want de strijd werd ongemeen spannend. Vooral in het vierde speldeeel werd DWR van tijd tot tijd volledig in de verdediging gedrukt, maar vooral Jan Verdel had weinig geluk met zijn niet altijd goed gerichte schoten. Toen Kees Kokkelkoren door toedoen van Ben Willemze weer een minuut Het jeugdelftal van FC Amsterdam ver loor in Vlareggio met 3-2 van Kickers Offen bach. Ex-NAC trainer Henk Wullums kreeg als nog een schadevergoeding van 6535 toegewe zen. Betty Stöve en Francolse Durr wonnen de finale van het dubbelspel in Fairfax van Gourlay/Meivllle: 6-3, 6-4. Sophie Westenbroek Is na haar overwin ning op de 3000 meter tegen Sijtje van de Lende vrijwel verzekerd van een plaats in het w.k.-teami Andersen zal in de Noorse w.k.-schaatse- quipe de plaats Innemen van Stenshj emmet. Door de lichte vorst van de laatste dagen is de kans dat de w.k. schaatsen voor heren jn Bislel gehouden kan worden, sterk geste gen. De manager van Rod Laver heeft een offerte van vooo Scalar ’edccL oor ma revanche va» ^ovei -ogen Jimmy Connors. De tweede Mjösa-tocht, die voor 8 maart op het programma staat, zal veel meer dan de vorige een kopie zijn van de Friese Elfstedentocht waarvan de laatste editie in 1963 werd verreden. Reden de rijders en rijdsters vorig jaar driemaal een parcours van zo’n 63 kilo meter, deze keer wordt een traject van 190 kilometer uitgestippeld langs elf plaatsjes aan het immense Mjösa-meer die het Noorse eauivalent zijn voor de „echte” Elfstedentocht. Overigens is het niet uitgesloten dat de organisatie (wat het schaatstechnische gedeelte betreft is die in handen van Heineken Schaatsfestijn) op het laatste moment alsnog zal besluiten een korter traject te laten rijden als de weersom standigheden daartoe aanleiding zouden geven. Vorig jaar was het noordelijke deel van het meer voorzien van een respectabele ijslaag (zij het van allesbe halve ideale kwaliteit), maar was het zuidelijke deel geheel ijsvrij. De vooruit zichten zijn momenteel niet slecht: het vriest in de omgeving van Lillehammer momenteel ’s nachts zeven a acht gra den, terwijl het kwik overdag niet hoger komt dan vier graden onder nul. Op et ijs van het Mjösa-meer heeft zich middels wel een sneeuwlaag van een centimeter of zeventig gevormd, wat tezijnertijd een enorm probleem belooft te worden bij het uitstippelen van het te rijden traject. Heineken Schaatsfestijn kan wat dat betreft echter rekenen op de medewerking van de ijsclubs uit de plaatsen langs het Mjösa-meer (die „elf steden” zijn behalve Lillehammer Vin- grom, Biri, Redalen. Glövik. Mengshöl, Ringsaker, Mölv, Ring, Bröttum en Bergseng), die het evenement bovendien in de Skandinavische landen proberen te prooageren. Veel meer zorg dan vorig jaar zal worden besteed aan de medische bege leiding van de rijders en rijdsters. Het budget in dat opzicht is verviervoudigd. De deelnemers aan de wedstrijdtocht over 190 kilometer, dat zullen er onge veer 330 zijn) dienen medisch gekeurd te zijn. Voor de toerrijders (te rijden af standen: 190, 75 en speciaal voor de supporters 25 kilometer) geldt dat niet. Bij de dames zorgde Hoofddorp voor een grote verrassing door Akrides te verslaan. In een wedstrijd waarbij beide ploegen zeer kwistig omsprongen met het missen van vrije worpen, leidden beide ploegen om beurten. Akrides, dat in de tweede helft een beslissend gat van 32-27 geslagen leek te hebben( ver giste zich in de eindsprint van Hoofd dorp, dat via Anet Janzweert (9-6) re sulteerde in de 15-41 overwinning. Voor Akrides kwamen in de dubbele cijfers: Maria Haver (7-6) en Jeanet van Rijn (4-6). Haarlem Cardinals kwam de afgelo pen week twee keer binnen de lijnen. Eerst werd afgerekend met het zwakke WOV (22-38) en daarna moest aangetre den worden tegen Outsiders. Een on grijpbare Greet Wink (17-2) bracht al in de eerste helft de beslissing ten gunste van Outsiders. In de tweede helft kon Haarlem Cardinals gelijke tred houden met Outsiders. Henny Konings (9-17) zorgde er echter wel voor dat Outsiders gemakkelijk met 34-66 won. Haarlem Cardinals heeft Tetra Devils in de interregionale jeugdeompetitie niet alleen aan de leiding kunnen brengen. Halverwege al keek Cardinals tegen B.S. Leiden tegen een 23-43 achterstand aan. BS Leiden, dat bekende namen als Ruy- senaars (9-4) en Maassen (12-8) in zijn ploeg had won verdiend met 83-47. Bij Cardinals kwam alleen Frans Heerens (8-3) in de dubbele cijfers. In de strijd om de NBB-beker drong Tetra Devils tot de halve finale door via een tweede overwinning op Sperry Rem- mington. De Bossche ploeg, die Tetra Devils één helft ken volgen, werd na de basketverwisseling volledig weggespeeld. Paul Aris (10-12) en André van der Vlugt deden Tetra Devils toen van 39-33 weglopen tot 99-59. In de halve finale zal Nat. Ned. Donar de volgende tegen stander zijn. Standen: H1B: Tetramin Epibratos 18-32, Hoechst BSW 18-30 DED 20-28, Idem Jumpers 18-24, Akrides 17-22, JRC Boxtel 20-22, PSV 17- 18, Wilskracht 19-18, Jugglers 19-12, Uitsmijters 17-10, Treffers 18-10, AMVJ Rotterdam 18-6, Racing Agon 19-6. H2C: Wolves BW 15-26, Tor.-Mosquito’s 15-26, Hoofddorp 15-22, SV Noordkop 15-20, Exfla’s 15-14, BV Haarlem 15-14, Haarlem Cardinals 15- 14, Exercitia 16-14, Herly 15-12, APGS 15-10, Anoeta 14-8 Hoppers 15-0. D2C; Akr'des 15-26, Outsiders 13-24, Zodiac 14-24, Wartburgla 15-20, De Kometen 12-16, Hoofddorp 15-16, Wolves BW 15-14, Windmills 14-6. Haarlem Cardinals 14-6, Sharks 11-4, Early Bird 13-4, WOV 11-(12). IJC: Tetra Devils 12-24, BS Leiden 11-22, Cangaroes 12-16, Transol RZ 11-14, DAS 12-14. SV Noordkop 13-12, Haarlem Cardinals 12-8, Hoogvliet 11-6, Idem Jumpers 13-2, Ger. de Lange BC 11-0. In de derby tussen Haarlem Cardinals en Exfla’s traden de gasten wederom zonder Eric Jager aan. En opnieuw bleek deze handicap bepalend voor de eindstand. Cardinals, dat overrompelend van start ging had in Geert de Vries (15-6) de grote man en kon snel met 23- 12 afstand nemen. Het gemis van Jager werd in die eerste helft nog gecompen seerd door Hans van Elk (12-2). Cardi nals, dat met een 36-31 voorsprong kon gaan rusten, liep aanvankelijk in de tweede helft nog weg, maar kon na 49- 39 nog maar moeilijk de juiste richting vinden. Hoewel Zwiers (4-9) in deze fase een voortdurend gevaar voor Cardinals was, kon Exfla’s de achterstand toch niet geheel wegwerken (59-55). Het de laatste weken in goede vorm verkerende BV Haarlem bewees in Hoorn de constante vorm door het nog puntloze Hoppers ruim met 58-37 te verslaan. Exercitia nog altijd niet vrij van degradatiezorgen bleek niet bij machte tegen koploper Tor.-Mosquito’s voor een verrassing te zorgen. Na een gelijk opgaand begin waren het toch de gasten, die daarna het initiatief verover den en die een 17-27 voorsprong namen. In de bikkelharde tweede helft slaagde Exercitia er niet in iets van de achter stand terug te nemen. De slotminuten AMSTERDAM. Als de nogal hoog gespannen verwachtingen van de organi satoren worden bewaarheid, zal het aan tal deelnemers aan de tweede „alterna tieve” Elfstedentocht op het Mjösa-meer in Noorwegen rond de 1100 liggen. Daar mee zou er bijna sprake zijn van een verdubbeling ten opzichte van vorig jaar, toen een slordige 600 enthousiaste lingen de eerste lange afstandswedstrijd van allure in Noorwegen tot een feit maakten. Groter dan 1100 kan het deel nemersveld overigens ook niet worden, want op een nog grotere invasie is de hotelaccommodatie in Lillehammer (start- en finishplaats) en omgeving niet berekend. AMSTERDAM. Ex-Levi’s-speler Wim Franke, die momenteel als assis- tent-coach bij Sperry Remington op treedt, zal volgend jaar als coach van Gerard de Lange gaan fungeren. De Lange heeft het contract met de Am sterdamse basketbalclub voor drie jaar verlengd. (Van onze sportredactie) HAARLEM. AZ-trainer Joop Brand distantieert zich nadrukkelijk van de geruchten dat hij met Anderlecht contact zou hebben gehad over een en- ventuele verbintenis met de Belgische club. „Ze mogen van mij allerlei namen noemen Marseille, Anderlecht of welke vereniging dan ook van mij zul je niks horen. Ik weet alleen dat er Neder landsen en buitenlandse clubs naar mij hebben geïnformeerd”.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 13