Vondeling gehoord in zaak-Dassault OUDERS TERUG IN DE SCHOOLBANKEN Rijnoverleg vastgelopen op chemisch verdrag Ontvoering consul was een goede greep m Weinig waarschuwingen voor rijden zonder valhelm SKOL bier o En ft JP* een miljoen gulden aan prijzen DINSDAG 4 FEBRUARI 1975 BINNEN- EN BUITENLAND 2 Gestolen Sneller Ethiek if (Van onze Haagse redactie) Alleen verder 4 Vim als heroïne Hasj onderschept (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Minister Westerterp van Verkeer en Waterstaat wil in totaal 13 wegen die in het Rijkswegenplan zijn opgenomen geheel of ge deeltelijk van het programma afvoeren. De wegen zijn overbodig geworden door de beslissing van de regering het accent zoveel mogelijk te leggen op uitbreiding of verbetering van reeds bestaande wegen. Een „grofmazig” wegennet heeft ook minder aantasting van het landschap tot gevolg. Bittere armoede Beschadigd Modder Moerdiikbrug Weer toegankelijk Mini-nlaneet Ere-doktoraat Borrelbus Wereld-marinesymnosium Verschraling DEN HAAG Het was een goede greep van de nog steeds onbekende guerrillastrijders in Colombia om consul Eric Leupin te ontvoeren. Binnen- en buiten landse aandacht was immers bij voorbaat verzekerd na het be zoek dat prins Bemhard enige dagen geleden aan het land bracht. Sterker nog, het moet zelfs niet uitgesloten worden ge acht dat de ontvoerders juist tijdens dat bezoek hadden wil len toeslaan, waarbij dan nog de vraag open blijft wie ze in dat geval als slachtoffer op het oog hadden, de consul of de prins. ES djLJU Dode bij brand Dodenherdenking .1 Ontkenning mMMwE O (ADVERTENTIE) VOORUITZICHTEN VOOR DONDERDAG: met WEERRAPPORTEN Westerterp zet mes in wegenplan AMSTERDAM (ANP) De voorzitter van de Tweede Kamer, dr. ir. A. Vondeling, is gisteren door de rechter-commissaris in Amsterdam gehoord in het gerechtelük vooronderzoek naar de vermeende poging tot omkoping van Kamerleden rond de vervanging van de Starfighter. Droog weer lichte vorst. no w nnw ono n n zo ono 12 3 6 18 6 19 16 15 4 16 11 8 5 13 20 14 3 14 0 10 6 6 5 5 7 5 6 5 6 6 5 13 16 5 10 10 6 8 1 uur uur In de Commelinschool in Amsterdam- Oost is gisteravond een begin gemaakt met een schoolcursus voor „ouders op herhaling”. Het idee, dat eerder in Lei- Ook in verband met het niet steeds voorhanden zijn van grote maten helmen zal de politie in Arnhem voorlopig „heel soepeltjes” en alleen waarschuwend op treden. Het verzet was een radicale verande ring van het beleid in Colombia. Zo lang die niet plaatsvindt, is het met de guerrillabewegingen slecht kersen eten. Het is voor onze honoraire con sul te hopen dat hij kan navertellen hoe slecht. ouders kunnen hun kinderen dan beter van advies dienen in verband met huis werk. De Kamer-voorzitter is in de eerste plaats gehoord als politicus, zo deelde de Amsterdamse Officier van Justitie, mr. F. von Meyenfeldt mee. In december jl. vorderde de Officier tegen ing. J. Botterman uit Amsterdam een gerechtelijk vooronderzoek. Deze is vertegenwoordiger in Nederland van het Franse exportbureau voor vliegtuigmate- riaal, onder meer van de vliegtuigfa briek Dassault, die de Mirage-straaljager maakt. Er zullen nog enkele mensen uit de omgeving van de heer Botterman wor den gehoord, aldus mr. Von Meyenfeldt, net als de Kamerleden Ploeg en Keja (beiden WD) en Dankert (PvdA). De officier hoopt dat het gerechtelijk voor- o o o o o o o o ono o zzw nno n ozo ono o ono no w zo wzw nnw w ozo o windst. nw no o n nnw no 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 o o o o o o o 0,2 o o 3 0 0 0 0 0 0 o 0,2 0 5 0 0 o o 0,1 o 21 6 -2 8 8 -2 4 2 1 2 3 2 3 2 2 1 2 3 9 7 0 0 1 3 2 1 -2 3 9 3 4 UTRECHT (ANP). De draag plicht van valhelmen sinds 1 febru ari blijkt in verschillende delen van ons land twee neveneffecten te heb ben: cultuurverarmend en de ge zondheid bevorderend. Verarming van de cultuur doet zich in Zeeland voor, waar de politie op Walcheren van inwoners te horen kreeg, dat ze hun klederdracht voortaan in de kast laten hangen om te kunnen blijven brommen. In Bunschoten- Spakenburg blijft de klederdracht aan, en wordt de Solex verwisseld voor de fiets, vooral door de oudere inwoners. kunnen bekostigen. Hij achtte dit niet juist ten opzichte van de automobilist, die tenslotte opcenten moet betalen voor het aanleggen van wegen en niet voor het onderhoud. Minister Westerterp wees dit verwijt van de hand. Hoofddoel van het Rijks wegenfonds is de continuïteit in de we genaanleg te waarborgen. Welnu, dit ge beurt, zij het in een iets trager tempo dan voorheen, zo zei hij. De Arnhemse politie is tot de ontdek king gekomen dat in het Spijkerkwartier Vim wordt aangeboden als heroïne. Niet alleen is het gebruiken van Vim alsof het heroïne was levensgevaarlijk, aldus de politie, maar ook het gebruik van heroïne vermengd met dit schuurmiddel kan zeer gevaarlijk zijn. In een Rotterdamse taxi heeft de poli tie gisteren een partij hasj van 300 kilo met een waarde van ongeveer 500.000 in beslag genomen. In verband hiermee werd de taxichauffeur gearresteerd, evenals drie opvarenden van een Liba nees schip, waarvan de partij afkomstig zou zijn. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Kopenhagen geh. bew. Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zurich Casablanca Isanboel Las Palmas Tel-Aviv Tunis De ontvoering is ongetwijfeld be doeld om de aandacht te vestigen op de binnenlandse situatie in Colombia. Die situatie is voor het merendeel van de Colombianen verre van roos kleurig. Van de 23 miljoen inwoners leeft het overgrote deel in bittere armoede. Van regeringswege wordt Vorig jaar liep de overeenkomst af, en hoewel er nog wel pogingen wer den gedaan om een en ander te verlengen, koos tweederde van de Liberale p_rtij voor het alleen verder ROTTERDAM (ANP). Het overleg tussen de Rijnoeverstaten zit „behoorlijk vast”, aldus de aftredende voorzitter van de internationale Rjjncommisie, de heer M. Vigeveno. Het knelpunt is het che misch verdrag. De landen zjjn het hier over in principe met elkaar eens. Met name Duitsland en Zwitserland maken echter op een aantal voor Nederland en Frankrijk belangrijke punten onoverko melijke bezwaren. „Wij hebben de indruk dat er na 1 februari ontzettend veel valhelmen wor den gestolen”. Dit zegt een woordvoerder van de Eindhovense gemeentepolitie. „De meeste helmen verdwijnen uit gardero bes en dergelijke. Juiste cijfers over het aantal diefstallen zijn niet te geven, omdat er volgens ons slechts door enke le benadeelden aangifte wordt gedaan”, aldus de woordvoerder. De politie kampt met het probleem dat d.ergelijke dief stallen nauwelijks zijn op te lossen. De onderzeeboot! ager HM. Utrecht is de vorige week tijdens oefeningen aan de Engelse zuidkust in aanvaring geko men met de Britse tanker Tideflow. De onderzeeboot werd beschadigd aan het voorschip en de bovenbouw. Er deden zich geen persoonlijke ongevallen voor. Het hulpvliegveldje bij Hoogeveen is gesloten omdat de landingsbanen waren veranderd in modderbanen. Onverlaten steken om onduidelijke redenen iedere nacht de dijken rond het vliegveld door, waardoor de drainage rond het vliegveld wordt geblokkeerd. De weilanden rond om het vliegveld komen weliswaar droog te staan, maar landen op het vliegveld is niet meer mogelijk. 1 8 S 0 -2 0 10 4 14 10 10 Weer tn binnen- en buitenland den werd toegepast, geeft ouders van basisschoolkinderen de gelegenheid wat kennis bij te spijkeren door het volgen van een avondschool per week. De o. es De eerste werkzaamheden, nodig voor het vernieuwen van de Moerdijkbrug, zijn begonnen. Men verwacht dat de nieuwe Moerdijkbrug en de bruggen die in samenhang daarmee worden verbe terd, namelijk die bij Keizersveer over de Bergsche Maas en bij Spijkenisse over de Oude Maas, in de tweede helft van ’78 voltooid kunnen zijn. Een woordvoerder van Verkeer en Waterstaat heeft meegedeeld, dat na in tensief baggerwerk Europoort weer toe gankelijk is voor schepen met een diep gang van 64 voet. Door de langdurige periode van stormachtig weer was de havenmond abnormaal aangeslibd. Chinese sterrenkundigen hebben een nieuwe asteroïde of mini-planeet ont dekt. Het gaat om een zeer klein hemel lichaam, dat zich vier a vijf keer sneller verplaatst dan de andere asteroïden in dat deel van het uitspansel. Kurt Waldheim, de secretaris-generaal van de Verenigde Naties heeft in Leuven een ere-doktoraat van de Katholieke Universiteit ontvangen. In zijn toespraak pleitte Waldheim voor het opzetten van een nieuwe economische wereldorde, waarin de nadruk ligt op samenwerking tussen de arme en rijke landen. Heit aantal passagiers, dat in het week einde gebruik maakt van de Rotter damse borrelbus blijkt sinds de instel ling op 1 november gedaald te zijn van meer dan 1300 tot minder dan 1000. Toch is de proefperiode verlengd tot 1 maart aanstaande. Voor een rendabele exploitatie is een bezetting van mini maal 1500 passagiers noodzakelijk. Voor de eerste keer sedert 20 jaar zal binnenkort een ontmoeting plaatsvinden tussen de bevelhebbers van de zeestrijd- krachten van de VS en de Sovjet-Unie. Zij zullen elkaar ontmoeten op een door Zweden georganiseerd marine-tonover- leg, waaraan ook zal worden deelgeno men door Nederland, Frankrijk. Enge land, Polen, Oost- en West-Duitsland en de vier Scandinavische landen. Het sym posium zal in juni plaatsvinden en om ruzie te voorkomen is de deelnemers gevraagd niet over politiek te spreken, maar alleen over nautische aangelegen heden. In de slotconclusie van een door ge schiedenisstudenten gehouden conferen tie over de gevolgen van de eventuele invoering van de wet Posthumus stellen de studenten dat de in de net voorgestel de herstructurering een ernstige ver schraling van de studie met zich mee zal brengen. De wet voorziet in een verkor ting van de studieduur. onderzoek in de loop van maart kan worden afgesloten. Het Kamerlid Dankert verklaarde in oktober vorig jaar voor de televisie dat de heer Botterman hem in augustus 1974 de suggestie had gedaan om anderhalf miljoen gulden aan de vliegtuigenfabriek Dassault te vragen. Al eerder zou het kamerlid Keja zijn benaderd. c SI Bij een door nog onbekende oorzaak ontstane brand in de nacht van zondag op maandag in een boerderij bij Ensche de is de 81-jarige J. A. Koetshuis om het leven gekomen. Zijn vrouw en een in wonende zoon konden tijdig ontkomen. De Rijksvoorlichtingsdienst heeft er nogmaals de aandacht op gevestigd, dat de nationale dodenherdenking dit jaar op zondag 4 mei wordt gehouden en dat de nationale bevrijding maandag 5 mei gevierd wordt. Aanvankelijk werd de dodenherdenking, indien deze op een zondag viel, verschoven naar de daaraan voorafgaande dag. een niet te vast omlijnd programma. In verband met de economische recessie willen zij de industrie niet onder druk zetten. Het chemisch ontwerpverdrag is opge steld op basis van de zwarte, grijze en beige lijsten waarover op de ministers conferentie in Bonn al overeenstemming was bereikt. Het zijn voornamelijk de industrieën in Duitsland en Zwitserland die de rivier met chemische afvalpoduk- ten belasten. Nederland en Frankrijk eisen een inventarisatie van de lozingen en een vastomlijnd tijdschema volgens welk de chemische vervuiling van de Rijn teruggedrongen moet worden. Tussen Duitsland en de andere delega ties is tevens onenigheid over de inven tarisatie van de lozingen door de indus trie langs het Duitse deel van de Rijn. De wetgeving in dit land verbiedt de over heid gegevens van de bedrijven vrij te geven. Het overleg over de opslag van het afvalzout uit de Franse kalimijnen in de Elzas, die volgens afspraak op 1 januari van dit jaar had moeten beginnen, stelt de Nederlandse onderhandelaars nog steeds teleur. Frankrijk is weinig gevor derd met zijn technisch onderzoek. nauwelijks iets gedaan om daar ver andering in te brengen. Toch vormt Colombia in Latijns-Amerika nog sen be -ekkelijk gunstige uitzondering op de regel. Er bestaat een zekere vorm van democratie, die het de Co lombianen mogelijk maakt om eens in de vier jaar een president en een, volksvertegenwoordiging te kiezen. Dat is lang niet altijd zo geweest. In het verleden volgde de ene dicta tor de andere op, hetgeen uiteindelijk leidde tot een burgeroorlog in de jaren ’40 en ’50, die meer dan 250.000 levens eiste. In 1957 echter werd de laatste dictator, generaal Rojas Pinilla, afgezet en vanaf dat moment kon er weer normaal gekozen worden. Nou ja, normaal is niet helemaal het woord, want de grootste partijen, de Liberalen en de Conservatieven, slo ten een akkoord, dat hen 16 jaar lang automatisch aan de macht zou hou den. Vastgesteld werd, dat beide partijen beurtelings de president zouden leve ren en dat de belangrijkste regerings posten broederlijk verdeeld zouden worden. Al die jaren mocht er door de Colombianen dus wel gekozen worden, maar zolang ze op die groot ste partijen stemden, viel er weinig te kiezen. Fraude op hoog niveau zorgde er altijd wel voor dat er telkens een meerderheid aan Liberale en Conser vatieve stembriefjes uit de stembus kwam. VVD, KVP en ARP bleven, vooral gezien de omvang van de huidige werk loosheid, aandringen op meer en snellere aanleg van rijkswegen. De staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, mr. L. Brinkhorst, gaat donder dag naar Parijs om met zijn collega’s de situatie te bespreken alvorens de minis ters op 13 en 14 februari a.s. in de Franse hoofdstad bijeenkomen Men wil voorkomen, dat de derde ministersconfe rentie over de bescherming van de Rijn bij voorbaat een mislukking wordt. Zoals afgesproKen op de voorgaande mnisterconferentie in 1973 in Bonn zou de internationale Rijncommisie in Parijs een chemisch ontwerpverdrag aan de ministers voorleggen. De afgelopen week kwam de commissie voor het laatst bijeen in Parijs. Duitsland en Zwitser land gingen in beginsel akkoord met het ontwerpverdrag maar zij wilden in te genstelling tot Nederland en Frankrijk c Dit zei minister Westerterp gisteren in de Tweede Kamer tijdens de openbare commissievergadering over de begroting van het Rijkswegenfonds. De belangrijk ste wegen die niet zullen worden aange legd zijn rijksweg 3 (Amsterdam-Rotter dam), rijksweg 6 (Emmeloord-Gronin- gen), rijksweg 11 (Leiden-Alphen en een stuk ten noorden van Utrecht), rijksweg 24 (Gouda-Utrecht) en rijksweg 80 (Aalsmeer-Loenersloot)- Bovendien zal met de weg Den Haag-Zoetermeer (rijksweg 14) pas begonnen wonden als de nieuwe spoorlijn tussen beide steden volledig in exploitatie is. Minister Westerterp ontkende overi gens dat er een ontwerp-structuursche- ma zou bestaan van de hand van minis ter Gruijters (ruimtelijke ordening) waarin deze en andere wegen niet meer voorkomen. De discussies over het sche ma Verkeer en Vervoer zijn nog in volle gang en pas tegen het najaar zal de uiteindelijke versie, in samenhang met de nota Verstedelijking, vastgesteld kun nen worden, zo zei hij. Ondanks sterke aandrang van met na me PvdA en PPR bleek de minister niet bereid de plannen voor enkele definitief vastgestelde wegen opnieuw op losse schroeven te zetten. Dit betrof met na me de rijkswegen 27 en 28 rond Utrecht. Zijn argumentatie was in beide gevallen, dat de huidige verkeersdrukte zodanig is dat aanleg van een nieuwe autosnelweg geen verder uitstel kan dulden. Zon op Maan op WOENSDAG 5 FEBRUARI IJMUIDEN ■oog water 10.50 uur en Laag water 8.05 uur en 23.37 uur 18.51 uur ralen en Conservatieven bestaat. Het Hooggerechtshof besloot vorig jaar, dat wat voor het presidentschap niet meer geldt, voor het Kabinet nog wel opgaat. Dat betekent een stevige rem op de aangekondigde plannen van Lopez Michelsen en bovendien gedu rende deze regeringsperiode een uit zichtloze situatie. Op die uitzichtloosheid willen ken nelijk de ontvoerders van Leupin wjjzen. Via deze walgelijke methode trachten ze duidelijk te maken, dat ze gaarne bereid zijn om de strijd ook tegen deze regering voort te zet ten. Of het nou leden zijn van het Cuba-gezinde Nationale Bevrijdings leger (ELN) of de Colombiaanse Re- volutionare Strijdkrachten (FARC), die de Sovjet-Unie als de heilstaat beschouwen, dat maakt weinig uit. In hun strijd tegen de regering zijn de bewegingen eensgezind. Dat merkte kort geleden nog een legerpatrouille, die in de provincie Bolivar in een hinderlaag liep. Zes doden waren het gevolg. Lopez Michelsen had graag een dergelijke strijd voorkomen door het met de guerrilla-bewegingen op een akkoordje te gooien. Enige maanden geleden deed hij daartoe dan ook enige pogingen, maar zijn tegenstan ders tuinden niét in het lokkertje van het herstel van de banden met Cuba. Vrijwel alle fracties met uitzondering van de progressieve drie, hadden kritiek op het besluit van de regering minder geld beschikbaar te stellen voor het Rijkswegenfonds. De ARP’er Schakel vroeg zich zelfs af of de ethiek van het bestuur niet in het geding was, nu de regering uit het Rijkswegenfonds niet eens voldoende geld beschikbaar stelt om het onderhoud van de wegen te Aantal uren zon: 1 tot 6. Minimum tempera turen: omstreeks 0 graden. Maximum tem peraturen: omstreeks 5 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 percent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 percent. zw. bew. zw. bew. geh. bew. geh. bew. geh. bew. geh. bew. geh. bew. half bew, onbew. geh. bew. geh. bew. zw. bew. zw. bew. geh. bew. mist zw. bew. zw. bew. zw. bew. zw. bew. licht bew. geïi. uêw. half bew. geh. bew. zw. bew. zw. bew, onbew. onbew. half bew. zw. bew. licht bew. motsneeuw onbew. regen windst, 14 half bew. mist half bew. half bew. half bew. windst. regen onbew. zw. bew. regen WOENSDAG 5 FEBRUARI 8.15 uur onder 17.34 4.10 uur onder 12.19 Voor zover bekend hebben de brom fietsers zich tot nu toe behoorlijk aan de valhelmdraagplicht gehouden. De ver schillende korpsen in grote steden heb ben het aantal uitgedeelde waarschu wingen van surveillerende agenten niet geregistreerd, „maar”, zoals de politie in Maastricht zei, „het is vermoedelijk niet veel, want anders was het hier wel opgevallen”. Ook bij de politie in Utrecht bestaat de indruk dat het maar om een enkeling gaat die geen helm draagt, en dan zijn het meestal de duo- passagiers. Bij de Amsterdamse politie zijn veel vragen binnengekomen van berijders en gemotoriseerde invalidewa- gens en motorcarriers, of zij ook een valhelm moeten dragen. De plicht geldt echter alleen voor tweewielige gemotori seerde voertuigen. Overigens heeft de In de nacht plaatselijk Amsterdamse politie deze mensen wel geadviseerd een helm te dragen. - - Wanneer bekeuringen voor het rijden zonder valhelm zullen worden uitge deeld, verschilt van plaats tot plaats. De centrale politie verkeerscommissie in Den Haag adviseert alleen, en heeft de korpsen in het land aangeraden „enkele weken” te wachten met verbaliseren. Tegen de tijd dat dit gaat gebeuren, ver wacht de commissie over cijfers te be schikken van het aantal ontduikingen van de draagplicht. De politie in Spa kenburg is van plan over enkele dagen al actiever op te treden. Leeuwarden denkt aan het eind van deze week te gaan bekeuren, de korpsen van de grote steden willen tot medio februari wach ten. Voor een heel jaar Skol bier in huis: 52 dozen van 24 blikjes hoppig pils. Makkelijk om mee te nemen, te bewaren en te koelen.M/ees blij met Skol in blik. Uit en thuis! SKOL! Aangeboden door Skol Brouwerijen N.V-. als prijs, in de Nationale Puzzelaktie Geven voor Leven In deze krant t.b.v. de kankerbestrijding in Nederland, puzzel mee! K Zeker is in ieder geval dat er aanwijzingen bestonden voor ontvoe- ringsplannen rond de prins. Of die plannen gesmeed waren door de ont voerders van Leupin, is niet duidelijk. Duidelijk is wel, dat ze de consul te pakken hebben gekregen, en dat is al heel wat voor een guerrilla-beweging. Een prins zou te mooi gewéest om waar te zijn. gaan. Tijdens verkiezingen in april kwam -de Liberaal Lopez Michelsen ruimschoots als overwinnaar te voor schijn. Links en nationalistisch noem de hij zichzelf. En op grond daarvan beloofde hij tal van hervormingen. De belangrijkste hervorming zou de landhervorming zijn, zei hij, maar daar hechtten slechts weinig boeren geloof aan. Dat-hadden immers alle vorige presidenten ook beloofd, maar van die beloftes werd slechts twee procent van de in totaal acht miljoen boeren wijzer. De scepsis van de boeren bleek achteraf terecht. Lopez Michelsen heeft nog steeds geen ernst gemaakt met de landhervorming, net zomin als hij ernst heeft gemaakt met de verhoging van de armzalige lonen. In de afgelopen jaren was de koop kracht van die lonen met meer dan twintig percent gezakt en de ver wachting was gewettigd, dat er ein delijk wat aan gedaan zou worden. Lopez Michelsen beloofde dat ook met zoveel woorden, maar daar kwam niets van. De president kwam met een soberheidsprogramma, waarin lo nen en prijzen bevroren werden. De Colombianen werd aangezegd dat ze wat zuiniger aan moesten doen met hun lonen, en dat wekte alom woede. Hoe kun je nou zuiniger aan doen als je maar een paar gulden per week vangt, zo werd de regering verweten. Van het aangekondigde vooruitstre vende en nationalistische beleid is tot dusver op die manier weinig terecht gekomen. Dat kan ook niet anders, want Lopez Michelsen moet regeren met een kabinet, dat nog steeds vol gens de oude verdeelsleutel uit Libe-

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 2