Kissinger tot Internationaal Energiebureau: ALFRED DUNHILL ANNOUNCE Weer deel van betfaijven n Poging tot redden Kanaaltunnel 6 6 8 Bij Aabe moeten 470 man korter werken Onderzoek naar dubbele inkomens bij overheid Veel verzoeken voor vrijwaring Kalkarheffing JunLIl Q1O/ Q3O/ 04/0 Friki-bedrijf dicht <10/ 32/0 f 010/ 04/O j *70/ 73 O/ //O /4/0 Conclusie na vergelijking. Bank Mees Hope nv Sparen doet u bil Bank Mees HQpe?^g=s^—- HVA getroffen door Ethiopië ■B Dunhill quality is now available in a choice of length. 374 70 f.2.- HYPOTHEEKRENTE BONDSSPAARBANK aunnill The most distinguished tobacco house in the world. GROTE FINANCIËLE STROP DUNHILL New Dunhill King Size Dunhill International f.2.50 10 PERCENT I 9 DINSDAG FEBRUARI 1975 ECONOMIE 4 verkrijgbaar in speciaalzaken Vulcaansoord t Haarlem, Houtplein 8, tel. 023 - 31 59 50. MmI februari 192$ London Paris 'New 'Xórk '4 -ö I ^/?z £®7 DM I (Van onze financiële redactie) (Van onze Haagse redactie) (ADVERTENTIE) ÏBMH' uur ir Spaardeposito opzegtermijn 1 maand Volgens Kissinger kan de geïndustria liseerde wereld alleen voor een volgend olie-embargo worden behoed door zuinig te zijn met olie en andere vormen van energie (kolen, olie uit leisteen en teer zand, vloeibare brandstof uit kolen, kern energie en zonne-energie) te ontwikke len. De minister waarschuwde dat de ontginning van nieuwe energiebronnen de vraag naar olie zal doen verminderen met als direct gevolg een prijsdaling. In een commentaar op de aanvraag tot werktijdverkorting zegt districtsbe- stuurder C. Boender van de Industrie bond CNV, in tegenstelling tot medede lingen van de directie van Vulcaansoord, van niets af te weten. De heer Boender: „ik sta er versteld van”. Hij voegde er aan toe dat direc teur J. Chr. Breedveld heel goed de weg naar de vakbonden weet te vinden. „In het nabije verleden hebben we nog con tact met elkaar gehad. Ik ben teleurge steld in de houding van Breedveld in deze zaak’. Ook de Industriebond NKV weet van niets, aldus de heer Boender, die verder meedeelde dat er nog al wat georgani- seerden bij Vulcaansoord werken. Kissinger voorspelde: „Sommige olie producerende landen zullen in 1977 een tekort op hun betalingsbalans hebben. De concurrentie tussen die landen om hun marktaandeel te behouden zal groter worden. Daardoor zal de macht van het kartel van olieproducerende landen om een embargo af te kondigen en de olie prijs als wapen te hanteren verminde ren”. DEN HAAG. Kan de Kanaaltunnel nog worden gered nu de Britten hun handen praktisch van het economisch zo wel als historisch zo belangrijke project, waarover al bijna twee eeuwen gespro ken wordt, hebben afgetrokken? Op de komende vergadering van het Internationale Energiebureau zullen de Verenigde Staten een programma voor stellen dat de volgende punten omvat: Termijnspaardepojto 24 maanden vasf HVA bezit 80 percent van de aandelen ii de suikeronderneming Wonji en Shoa, vaarin de overige 20 percent aandelen ir het bezit is van Ethiopische particu- liren. Het HVA-belang in de suikeron- drneming Metahara is 51 percent groot. U spaart bij Bank Mees Hope wel heel gemakkelijk wanneer u automatisch periodieke overschrijvingen laat verzorgen, bijvoorbeeld uw salarisrekening heeft, is dit heel eenvoudig. Termi jnspaardeposito 3 jaar vast Termijnspaardeposito 4 jaar vast WASHINGTON (Reuter, DPA). De Verenigde Staten zullen mor gen op een vergadering van het In ternationale Energiebureau in Pa rijs een gegarandeerde minimum prijs voor olie voorstellen ter be scherming van investeringen in de ontwikkeling van alternatieve ener giebronnen. Dit heeft de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken Henry Kissinger gisteren be kend gemaakt. De olieproducerende landen kunnen die bodemprijs (die veel lager zal zijn dan de huidige prijs) aanvaarden ofwel het risico nemen van een aanzienlijke daling van de olieprijs zodra kan worden geput uit alternatieve energiebron nen. DEN HAAG. Bij het ministerie van Economische Zaken komen de laatste tijd ongeveer 70 verzoeken per dag bin nen van elektriciteitsgebruikers, die vra gen om ontheffing van de zogenaamde „Kalkar-heffing” van drie percent op de stroomrekening. Het ministerie heeft inmiddels sinds half deëember zo’n 1000 verzoeken om ontheffing geregistreerd. Die mogelijk heid werd geopend voor hen die bezwaar hebben tegen de bouw van de Kalkar- reactor. De „gemoedsbezwaarden” moeten wel de drie percent betalen, maar het mini sterie overweegt met dat fonds het on derzoek naar alternatieve vormen van energie-opwekking te stimuleren. (ADVERTENTIE) in samenwerking met de olieproduce rende landen zoeken naar andere mogelijkheden om hun miljarden aan overtollige oliedollars te besteden; Bij volledige nationalisatie zou niet al leen meer geld verloren zijn gegaan, maar zou de HVA zeker ook geheel uit de leiding van de drie ondernemingen zijn gestoten. Om de kennis van de mensen van HVA in Ethiopië te behou den, zou men juist slechts tot gedeelte lijke nationalisatie zijn overgegaan. Zelf kan men de zaken niet volledig aan. In ieder geval blijven de drie ondernemin gen nu onder technische leiding van de Nederlandse HVA-mensen doordraaien. De drie suikerbedrijven zijn inderdaad steunpilaren van de nationale economie van Ethiopië. Ze zijn ook steunpilaren van het concern HVA. vcvoer van het Europese parlement in Staatsburg het initiatief heeft genomen on deze kwestie in debat te brengen. Jat zal gebeuren in de eerstvolgende bieenkomst van het Europese parlement vai 17 tot 21 februari. Je vraag zal aan de orde worden geteld of het tunnelproject voortgezet k<n worden met financiële steun of garanties van de Europese Gemeenschap. Vindaar dat de Europese Commissie veder zal worden gevraagd of ze bereid is zo snel mogelijk hierover een discus sie op gang te brengen. De heer Scholten meent dat ook voor Nederland de totstandkoming van een Kanaaltunnel van groot economisch be lang is, omdat het goederen- en passa- giersverkeer met Engeland erdoor zullen worden bevorderd. Toetreding. BV Retam Kabel T.V. in Poeldijk (ZH) en OGEM BV in Rot terdam voeren op het ogenblik bespre kingen, die kunnen leiden tot een toetre ding van Retam tot de installatiedivisie van OGEM. De activiteiten van Retam betreffen de ontwikkeling, de installatie en het onderhoud van antenne-inrichtin- gen ten behoeve van kabeltelevisiepro- jecten door geheel Nederland. Het be drijf telt thans 120 medewerkers. een nieuwe regeling voor hulp aan de „armste” landen; The-.name Dunhill is;the registered 'trade mark -öf Altreet Dunhill Ltd? Uqndoh Een lage prijs voor importolie zou echter weer investeringen in alternatieve energiebronnen kunnen afremmen, zei Kissinger. De olieverbruikende landen zouden derhalve een minimumprijs moe ten vaststellen opdat de stimulans om andere energiebronnen te ontginnen niet afneemt. Volgens Kissinger zou er dus een door producerende en verbruikende landen vast te stellen bodemprijs voor steun aan olielanden om zelf een industrie op poten te zetten die in de plaats kan komen van de eindige oliereserves; „Er zal haast mee moeten worden gemaakt, voordat men de bouwputten laat vollopen”, aldus het Tweede-Ka- merlid de heer W. Scholten (CHU), die in de commissie voor regionaal beleid en „Voor Zeeland is een Kanaaltunnel natuurlijk erg interessant, omdat deze aansluit op de infrastructuur die daar groeiende is, met name op een brug over de Westerschelde. Deze zal dan als scha kel in een vitale internationale verbin ding een werkelijk achterland krijgen”. 49 percent van de aandelen in dit be drijf is in handen van de regering van Ethiopië, de Wereldbank en Ethiopische particulieren. De drie ondernemingen produceren 130 ton suiker per jaar. Er werken enkele duizenden employés, waarvan ongeveer 50 Nederlanders die, volgens de verwachting van de directie in Amsterdam, normaal zullen blijven doorwerken. Formeel treedt er namelijk alleen een verschuiving in het aandelenbezit en in de raad van commissarissen op. Finan cieel ligt het veel ongunstiger. De rege ring van Ethiopië heeft over een vergoe ding nog niets bekendgemaakt, maar met een aanzienlijk verlies op deze deel nemingen wordt ernstig rekening gehou den. Overigens acht de directie van de HVA deze gedeeltelijke nationalisatie de minst kwade van twee slechte kansen. UTRECHT (ANP). De Koninklijke Aabe Wollenstoffenfabriek in Tilburg heeft besloten een werktijdverkorting aan te vragen van 50 percent gedurende zes weken voor 470 van haar bijna 520 personeelsleden. Dit in verband met te groot geworden voorraden. De vakbon den ondersteunen de aanvraag, alhoewel deze bij hen wel tot verschillende reac ties heeft geleid. w a TM dV W" "W" U spaart bij Bank Mees Hope wel heel gemakkelijk wanneer u automatisch AMSTERDAM (ANP). De Bonds spaarbank Noord Nederland heeft met ingang van 3 februari de rente voor woninghypotheken verder verlaagd tot 10 percent. Voor bestaande leningen gaat de verlagingen met inachtneming van de contractuele termijn, aldus de bank. Debetsaldi. Met het oog op recente ontwikkelingen op de geldmarkt heeft de Algemene Bank Nederland besloten met ingang van 5 februari de extra opslag van 0,5 pet op debetsaldi van 0,5 mln en hoger af te schaffen. Dit bete kent dat ongeacht de hoogte van het saldo in het vervolg een gelijke toeslag van 0,5 pet zal worden berekend. Belastingschuld. Wegens een be lastingschuld van meer dan 1 miljoen gulden zal het Maasstedelijke Organisa tie Bedrijf IEE failliet worden verklaard. Directeur en eigenaar Tuitjes heeft het faillissement laten uitspreken zonder het personeel te informeren. Pas achter af zijn de vijftig mensen, die bij Instal lation Efficiency Enginering werken, op de hoogte gesteld. Termijnspaardeposito opzegtermijn 3 maanden Termijnspaardeposito opzegtermijn 6 maanden Termijnspaardeposito opzegtermijn 12 maanden Termijnspaardeposito opzegtermijn 24 maanden Termi jnspaardepostto 5 jaar vast olie kunnen komen of wel een gemeen schappelijke invoerprijs binnen het kader, van het Internationale Energiebureau. Volgens Kissinger is het van levensbe lang dat er voor lange tijd een vaste olieprijs komt die bevredigend is voor zowel de verbruikende als de produce rende landen. Dat punt zal centraal staan op de conferentie van olieproduce rende en -verbuikende landen, aldus de minister. Een vastberaden energiebeleid zal bijdragen tot het herstel van de internationale economie, terwijl ook de hoop van de mensheid op een welvaren de toekonjst daar baat bij heeft, zei hij. De voorgestelde beperking van het ener gieverbruik zal druk uitoefenen op de olieproducerende landen om hun prijzen te verlagen. NV Vulcaansoord (gasverwarmingsap paraten, meerderheidsbelang van de Amerikaanse Howard Corp.) heeft we gens de recessie arbeidstijdverkorting aangevraagd voor een periode van zes weken. Het gaat om 225 van de onge veer 250 man van het bedrijf. De werk gevers- en werknemersorganisaties, de ondernemingsraad en de Raad van Overleg in de Metaalindustrie zijn op de hoogte gebracht, aldus Vulcaansoord. UTRECHT (ANP). Commissarissen en directie van de pluimveeslachterij Friki willen de vestiging in Twello (on geveer 75 werknemers) op 1 april slui ten. Al eerder werd het bedrijf in Oost- zaan opgeheven en werd het bedrijf in Twello gehalveerd, waardoor ai 300 van de 1800 personeelsleden zijn af gevloeid. Het uiteindelijke personeelsbestand zal 1250 moeten gaan bedragen, zo hebben de vakbonden gisteravond na een ge sprek met de raad van commissarissen en de directie te horen gekregen. De heer L. Serto van de unie BLHP zei dat de vakbonden hebben aangedron gen op een goede begeleidingsregeling. De 15.000 die al was toegezegd voor vakbondsleden in Twello, willen de vak bonden verhogen met ƒ2000 per af te vloeien werknemer. De directie wil niet meer dan ƒ1000 betalen. De vakbonden zijn bij deze eis uitgegaan van de aan vankelijke veronderstelling, dat Friki in Twello bij wijze van proef dit jaar zou blijven doordraaien. Nu het bedrijf al op 1 april gaat sluiten, wordt ƒ2000 ver langd. De heer Serto beseft dat de vakbon den voor een „enorm moeilijke” keuze staan, omdat op de achtergrond het behoud van werkgelegenheid voor 1250 werknemers staat. De zwakke bedrijfs tak is al onderwerp van gesprek ge weest tussen de vakbonden en de over heid. Gehoopt wordt op regeringssteun, maar toezeggingen zijn nog niet gedaan, aldus de heer Serto. De vakbonden gaan nu eerst hun leden raadplegen. Op 14 februari wordt het overleg met de direc tie van Friki voortgezet. binnenlandse beleggingsmogelijkhe- den voor oliedollars onderzoeken; garanties scheppen voor de toeleve ring van olie aan de verbruikende landen. „Minimumprijs olie nodig” Reorganiseren. De Coöperatieve Vereniging Centraal Beheer (Verzekerin gen) in Apeldoorn zal dit jaar een reor ganisatieplan (geschatte kosten 0,5 mln) aan haar ledenvergadering voor stellen. Door de reorganisatie zullen de zes onafhankelijke maatschappijen van Centraal Beheer worden omgevormd tot vennootschappen en wordt Centraal Be heer eigenaresse van alle aandelen van deze vennootschappen. DEN HAAG (ANP). Minister De Gaay Fortman van Binnenlandse Zaken gaat in de naaste toekomst onderzoeken of het wel wenselijk is dat overheids personeel met functioneel leeftijdsonts slag opnieuw in rijksdienst kan worden aangenomen. De minister antwoordt 'hiermee op vragen van het Tweede-Kamerlid Poppe (PvdA). De heer Poppe had aan de ministers van Binnenlandse Zaken en Sociale Zaken (Boersma) gevraagd in hoeverre het met de opvattingen van dit kabinet strookt, dat de mogelijkheid be staat voor dergelijke ambtenaren om een dubbel inkomen te krijgen. De heer Poppe vraagt zich af of hierdoor niet direct of indirect de kansen voor 'engere werklozen worden verminderd. Zo zijn de industriebonden nogal ver ontwaardigd over de gevolgde procedure. De heer C. Flipse van de Industriebond NW zei gisteren, dat de bonden vorige week dinsdag nog een gesprek hebben gehad met de directie van het bedrijf (onder meer over het bedrijvenwerk van de vakbonden), zonder dat het woord werktijdverkorting ook maar is gevallen. Vrijdag is de aanvraag bij de arbeidsin spectie ingediend, vrijdagavond zijn de bondsbestuurders op de hoogte gesteld en maandag kregen ze pas de cijfers waarmee de noodzaak van de werktijd verkorting door de directie werd aange toond. Over dit soort „contacten” zijn de industriebonden niet erg te spreken. De heer Flipse vindt de gang van zaken des te meer te betreuren, omdat Aabe straks het „hoofdbedrijf” zal zijn in de te vormen „Holding Wollenstoffenindustrie Tilburg”. Het optreden van de Aabe- directie in deze kwestie belooft volgens hem weinig goeds voor het toekomstig overleg. De heer O. Bender van de Unie BLHP (Beambten, Leidinggevend en Hoger Personeel) verklaarde maandag, dat uit de gegevens die de directie heeft ver strekt is gebleken, dat de aanvraag tot werktijdverkorting voldoende gemoti veerd is. AMSTERDAM. De Verenigde IVA-Maatschappijen NV met hoofdkan tor in Amsterdam wordt financieel rnstig getroffen door de maatregel van iet militaire bewind in Ethiopië (waar- ser wij gisteren berichtten) om een teerderheidsbelang te nemen in alle adernemingen in zijn land die voor de ntionale economie van belang zijn en taarin buitenlandse concerns geld heb- ten gestoken. De HVA heeft meerder- teidsbelangen in drie suikerondernemin- gn in Ethiopië en is daarmee de groot se suikerproducent van dat land.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 9