Gegevens worden verzameld over groep tussen 63 en 65 jaar Bankdisconto CNV tegen fusie In ziekenhuizen moeten meer industriebonden gediplomeerden gaan werken Boete voor Oxirane van f 4,5 miljoen EEG en Comecon gaan praten NVJ boos op grafici Dagblad van het Oosten ^IWtaeri Pijpenlegger van klaar in Amerika IHC bijna omlaag SAMENWERKENDE VAKBONDEN IN GEZONDHEIDSZORG: WEGENS VEROORZAKEN GASWOLK en dan slaat deze naar kuituur dorstende Nederlander eindelijk een omfloerste blik op de Akropolis waarna hij in een Atheens eethuisje bij een portie schapekaas en een glas Ouzo gaat zitten bijkomen van de emotie. SU 13 WOENSDAG 5 FEBRUARI 1975 ECONOMIE 12 rr 30- 5 reken maar met sharp. de uitkomst is winst! Wederzijdse hulp ASPA-ZAANDAM BV peperstraat 86 (075) 12 34 50* m Cijfers over vervroegde pensionering i :raat (ADVERTENTIE) veg 18 in ■Ui. (Van onze redactie economie) bond CNV had in ber het verzoek (ADVERTENTIE) (Van onze redacteuren in Brussel en Wenen) INT ec- 4» uur es- (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Ondanks vrij zware tegendruk van de regering heeft de Tweede Kamer gisteren met een kleine meerderheid een voorstel aangenomen om het eerste cijfermateriaal te verzamelen over de bereid heid van oudere werknemers om met vervroegd pensioen te gaan. Perso nen tussen de 63 en 65 jaar kunnen, volgens het voorstel, op vrijwillige basis bij arbeidsbureaus verklaren dat zij wel eerder met pensioen zouden willen. Het voorstel werd vorige week ingediend door het PPR-Kamerlid Van Gorkum. Gisteren kreeg het de steun van 68 Kamerleden; 64 waren er tegen. ’PP» 1 te Tosssn. de opgelegde boete is beroep bij de gemeenteraad mogelijk. Afs u over 153 dagen in plezierige oorden wil vertoeven, moet u nu toch echt wei gaan bekijken wat zo de mogelijkheden zijn. Bij Amro Reizen bijvoorbeeld. Daar kunt u al Ie vakantiekanten op. 'n Vliegreis of cruise met Neckermann, 'n autocartrip met Europa Express, 'n Rijncruise met Holland River Line, 'n droombungalow van Rent-a-home.de Amro reisadviseurs geven u graag alle inlichtingen. De ultgebreidé folders liggenvooru klfcar bij de Amro Banken met het Amro Reizen vignet. nde 0-3 M) Ofschoon Oxirane Chemie gisteravond nog geen officieel schrijven had ontvan gen betwistte het de rechtmatigheid van de beslissing. Oxirane ontkent gevaar te hebben veroorzaakt en nagelaten te heb ben stappen te ondernemen om het ge vaar van de storing te voorkomen. De motie-Van Gorkum werd op het laatste ogenblik mede ondertekend door de VVD'er Wiegel- De liberale oppositie leider gaf zijn steun, nadat het PPR-lid in zijn motie de zin „een onderzoek met onmiddellijke ingang” had - veranderd in „zo spoedig mogelijk”. De PPR steunde, evenals de VVD en de PSP, unaniem de motie. Bij PvdA en D’66 waren vijf afgevaardigden die vatbaarder bleken voor de argumenten van de minister. Deze laatste stelling is volgens de bonden wel voor discussie vatbaar. Naar de mening van het ministerie zal ver vanging van leerlingen door gediplo meerden niet alleen de kwaliteit van de dienstverlening kunnen verhogen, maar ook kunnen leiden tot meer aanvaardba re verhoudingen. Gediplomeerden zou den het deel van het werk der leerlin gen kunnen overnemen dat die in feite niet zouden mogen doen. Het personeel in de ziekenhuizen (on geveer 200.000) krijgt met terugwerken de kracht vanaf 1 januari een salaris verhoging die is afgestemd op de maat regelen voor het overheidspersoneel. Dat betekent 3,25 pet. prijscompensatie en 0,75 voorschot salarisverbetering plus 10 per maand voor ieder gelijk. De diverse communistische partij- centrales hebben ten aanzien van de ze ontmoeting een zwenking van 180 graden moeten maken. Sinds het be staan van de gemeenschappelijke markt is hij door de partij ideologen uitgekreten voor „club van monopo lies ter protectie van kapitalistische superwinsten”. De EEG zou volgens die in continu-dienst tientallen stukken pijp aan „boord” hijsen. Helemaal achter aan het vaartuig komt een staart, een soort glijbaan waarop de stukken pijp leiding aan elkaar gemonteerd worden om vervolgens het water in geleid te worden. Kosten van het vaartuig: 170 miljoen. De opdrachtgeefster wil met de boot olie- en gasleidingen gaan leggen in de Noordzee. een duidelijk beeld kunnen vormen van dit immense gedrocht. Stel u even voor: twee drijver» van 162 meter lengte, vele meters breed en hoog. Hierop drie zeer zware verticale steunbalken aan elke zijde en daarop een dek. Dat dek is ook 160 meter lang, 60 meter breed en be vindt zich op meer dan 30 meter boven het wateroppervlak. Er is ruimte voor een helikopterplatform, vier hijskranen, die in de breedte kunnen verrijden en WASHINGTON (Reuter). In verband met de algemene daling van het rentepeil heeft de Federal Re serve Board (het bestuur van het Ame rikaanse stelsel van centrale banken) besloten het bankdisconto te verlagen tot 6,75 percent (was 7,25 percent). De discontoverlaging, die vandaag is inge gaan, geldt bij negen van de twaalf circulatiebanken, te weten de „Federal Reserve Banks” in New York, Boston, Philadelphia, Cleveland, Richmond, At lanta, Minneapolis, Dallas en San Fran cisco. Volgens minister Boersma (Sociale Za ken) wordt er door het tekenen van een verklaring op de arbeidsbureaus bij de belangstellenden de hoop gewekt dat vervroegde pensionering op korte ter mijn mogelijk zal zijn. „En dat laatste is allerminst het geval. Het is een zeer ingewikkelde materie, die lange studies vereist”, aldus de minister. Hij zag de bereidheid om eerder met pensioen te gaan liever onderzocht door enquêtebu- reaus. Onlangs hebben de bonden over deze kwestie diepgaand overleg gevoerd met de plaatsvervangend directeur-generaal van Volksgezondheid. Van de zijde van het. ministerie werd gesteld dat de norm tot dusver geen directe aanleiding Voor problemen gaf. In de meeste gevallen kónden de ziekenhuizen slechts met zeer veel moeite aan een bezetting met 40 gediplomeerden voldoen. In het overleg kwamen drie mogelijk heden op tafel. Voorlopige handhaving van de huidige norm, loslaten of vast stellen van een andere verhouding. Handhaving zou kunnen geschieden in afwachting van het bepalen van nadere grondslagen. De bonden stellen in dit verband dat er nog nauwelijks onder zoek is gepleegd naar de kwalitatieve behoefte. Er zouden dan ook regels moe ten komen om tot objectieve en econo misch aanvaardbare vaststelling van de behoefte te geraken. Bij het loslaten van de huidige norm zou op aanvraag van die norm moeten worden afgeweken. Het Centraal Orgaan Ziekenhuistarieven moet dan dergelijke verzoeken honoreren. Het vaststellen van een andere verhouding om te hante ren voor de tariefsbepaling. Te denken valt bijvoorbeeld aan 50-50 of 45-55. maar dat blijft volgens het ministerie een arbitraire zaak. Meer gediplomeerden betekent in ie der geval dat er meer afgestudeerden een plaats kunnen krijgen in de zieken- BRUSSEL/WENEN Gisteren zijn in Moskou de eerste be sprekingen begonnen tussen de EEG en haar Oosteuropese pendant, de Comecon, over een hechtere economische samenwerking. Brussel verwacht er geen spectaculaire resultaten van. Het overleg wordt namens de EEG gevoerd onder leiding van de Nederlander Wellen- stein, directeur-generaal van de buitenlandse betrekkingen van de EEG. Verlopen de besprekingen naar wens, dan kan het mogelijk worden dat of Ortoli, de huidige Franse voorzitter van de Europese Commissie, of het Engelse lid van de Commissie, Sir Christopher Soames, zich overeenkomstig een in oktober uit Moskou in Brussel ontvangen uitnodiging naar de Sovjet-Unie zal begeven voor verdei overleg met de secretaris van de Comecon, Faddejev. Het college baseert zijn besluit op de erfpachtovereenkomst, die de mogelijk heid van het opleggen van een boete openlaat. Deze kan maximaal het tien voudige van de erfpachtsom bedragen Voor Oxiiane bedraagt de erfpachtsom 749.433,80 In dit geval heeft het college een boete opgelegd, die het zesvoudige van deze som bedraagt. Het college heeft voor het eerst van deze erfpachtsvoor- waarde gebruikt gemaakt. De superpijpenlegger van IHC-Gusto is bijna gereed. Volgens zegslieden van het bedrijf moet de kolos in april uitva ren. Dan zal een van de vreemdsoortig- ste vaartuigen de Nieuwe Waterweg worden afgesleept, waarvan men twee en een half jaar geleden zei: „Het is zo volslagen uniek, dat wij onze concurren ten niet de geringste aanwijzing willen geven over dit spectaculaire project.” Inmiddels hebben die concurrenten zich Op 1 december moest het bedrijf ten gevolge van een elektriciteitsstoring worden stilgelegd. Als gevolg hiervan ontsnapte een gaswolk aan de veiligheids- fakkel. Volgens B. en W. was hierbij explosiegevaar niet denkbeeldig. Het be drijf vergat volgens B. en W. de meld kamer van het Openbaar lichaam Rijn mond bijtijds in te lichten. Dit is het volgens de geldende waarschuwings- cq meldingsprocedure ingevolge de hinder wetvergunning en de wet luchtveront reiniging verplicht. De Russische leiders schijnen met de toenadering haast te willen ma ken. Moskou verwacht er optimale voorwaarden voor zijn handel met West-Europa van. Dit is des te belang- rijker geworden, nu het handelsver- drag met de Verenigde Staten niet doorgaat en de Russen hun hoop op volumineuze - kredieten uit Amerika in het water zagen vallen. huizen. Bij handhaving van het totaal aantal verpleegkundigen betekent dat een vermindering van het aantal oplei dingsplaatsen. Per eind december waren er ruim 500 verpleegkundigen als werk loos ingeschreven, van wie ongeveer 100 mannen. Sharp heeft niet- en wel-geprogrammeerde rekenmachines. Voor ieder rekenprobleem. Sharp is s werelds grootste fabrikant, dus in kontinuïtpit gewaarborgd I de communistische profeten slechts een kort leven zijn beschoren en zich door de degeneratie van het vrije- marktsysteem vanzelf te gronde rich ten. DEN HAAG— De samenwerkende vakbonden in de gezondheidszorg willen dat qfaimflerziej^enjiuizen meer gediplo- nieerdthkoineu.-ZLi vinden dat de hui dige" gediplomeerden te gen 60 leerling-verplegenden, wordt ge wijzigd. Een van de argumenten daar voor is de gewijzigde situatie op de arbeidsmarkt. Verandering van de norm Het bedrijf staat voorts nog een boete te wachten van maximum 3000 inzake de overtreding van de hinderwet en f 10.000 om dat het de Wet van de Luchtverontreiniging heeft overtreden. Het Openbaar lichaam Rijnmond heeft met betrekking tot de overtreding van deze twee wetten proces-verbaal opge maakt. De officier van Justitie moet echter beslissen of tot vervolging wordt overgegaan. ROTTERDAM (ANP). Het college van B. en W. van Rotterdam heeft gisteren besloten Oxirane Chemie in het Botlekgebied een boete op te leggen van ongeveer 4,5 miljoen. Het bedrijf heeft volgens B. en W. op 1 december een giftige en explosieve gaswolk veroor zaakt «n geen stappen ondernomen het gevaar voor de bevolking te beperken. naar bijvoorbeeld 50-50 zou 4.000 ar beidsplaatsen opleveren, maar wel kos tenverhogend werken. Als de verhouding zou verschuiven naar 50-50, zou de totale opleidingscapa citeit met een zesde worden verminderd: van ruim 25.000 tot 21.000. Over de werkelijke behoefte aan opleidingscapa citeit is overigens nauwelijks iets be kend. Meer gediplomeerden kunnen vol gens volksgezondheid de kwaliteit van de opleiding verbeteren. De arbeidspres taties van een leerling zouden lager liggen dan die van een gediplomeerde. De satellietlanden, die in de Come con maar een klein woordje hebben in te brengen, zijn over deze contacten zeer te spreken. De individuele poli tiek van de diverse Oosteuropese lan den ten aanzien van Brussel wordt hiermee niet doorkruist. Zij zullen ieder hun eigen gezant bij de EEG kunnen laten accrediteren, naast een officiële gezant van de Comecon als zodanig. Deze organisatie kent geen coördinatie van de handelsbetrekkin- gen zoals die binnen de markt al sinds begin dit jaar een feit is. Op de vergadering in Sofia, in juni 1974 heeft de Comecon geen andere com petenties dan alleen een onderhande- lingsmandaat gekregen. De Comecon is een organisatie voor wederzijdse economisch hulp tussen de landen van het Oostblok, en de bevoegdheden van het secretariaat generaal van de Comecon zijn be perkt. In de voorbereidende bespre kingen die aan de reis van mr. Wel- lenstein vooraf gingen, is men er van EEG-kant dan ook van uitgegaan dat de thans in Moskou begonnen bespre kingen vooral technische samenwer king op het oog zouden moeten heb ben: bijvoorbeeld de uitwisseling van statistieken van veronderstellingen over de economische ontwikkeling. Men ging er in Brussel van uit dat men in Moskou niet zou kunnen De stemming ging gepaard met enige opwfliding. Na het stemmen bij zitteu en opstaan constateerde Kamervoorzitter Vondeling in eerste instantie dat de motie was verworpen. De voorstemmers protesteerden en vroegen een hoofdelijke stemming aan. Toen de neuzen w’aren geteld, bleek inderdaad een kleine meer derheid van vier stemmen verschil vóór de motie. spreken over de eigenlijke handelsbe- trekkingen met de Oostblok-landen, want die vallen, zoals gezegd, onder de bevoegdheid van de afzonderlijke leden van het Oostblok. Moskou heeft hierop gereageerd met de mededeling dat men de kwestie van de bevoegd heid van het secretariaat-generaal van de Comecon het beste aan de Comecon zelf kon overlaten. Inmiddels is duidelijk geworden dat het Moskou’s bedoeling is de greep van de Comecon op alle Oostblok landen te versterken, ook al voelen landen als Roemenië en Hongarije er veel meer voor hun vrijheid te be houden bij de bepaling van hun han- delsrelaties met de Europese Ge meenschap. Op het ogenblik is nog niet duide lijk of alle Oostblok-landen ermee akkoord gaan dat de Europese Ge meenschap over de economische be trekkingen onderhandelt met de Co mecon. Men weet niet of het onder- handelingsmandaat van de secretaris generaal inhoudt dat hij handelsver- dragen kan sluiten, niet alleen met de Europese Gemeenschap, maar ook met andere landen of groepen van landen. Een van de taken van de missie- Wellenstein is zich een voorstelling te maken van de evolutie aan de kant van de Oostblok-landen. Waar men het in Brussel voorlopig op houdt is dat er een soort compromis tot stand kan komen. Nog 153 dagen... (Van onze redactie economie) UTRECHT. De bondsraad van de Industriebond CNV heeft gisteren het verzoek van de Industriebond NVV om besprekingen te openen over een moge lijke fusie tussen de industriebonden van NVV, NKV en CNV afgewezen. Daarmee stelde dit orgaan zich unaniem achter het standpunt van het bondsbestuur. Door deze Nalatigheid is het gevaar volgens B. en 'W. vergroot. In elk geval, zo deelde het college mee, is de mogelijk heid ontnomen om door het volgen van de genoemde procedure het gevaar weg te nemen dan wel te neutraliseren. Van de drie WD-moties werden er twee verworpen. Daarin werden een verlaging van de vennootschapsbelasting en een verdergaande verlaging van de loon- en inkomstenbelasting voorgesteld. Een derde motie van Wiegel, waarin werd gevraagd om grotere belastingfaci- liteiten voor bedrijfsgebouwen buiten de Randstad, werd ondersteund door een meerderheid. Deze motie was een dupli- kaat van de motie van de socialist Dolman die vorig jaar al door de Kamer werd aangenomen, maar die nog niet door het kabinet is uitgevoerd. UTRECHT (ANP). Het dagelijks bestuur van de Nederlandse Vereniging van Journalisten is zeer ontstemd over de houding van het grafisch personeel van Hilarius courantenbedrijf in Almelo dat maandag heeft geweigerd, bepaalde redactionele kopjj in het Dagblad van het Oosten op te nemen. De NVJ zegt dit in een voor directie en grafisch personeel van Hilarius, de uitgeverijen Tijl en Van der Loeff en de besturen van de grafische bonden bestemde verklaring. Het Dagblad van het Oosten verscheen maandag met een witte vlek op de voorpagina. Dat was een gevolg van de weigering van het technisch personeel een bericht te zetten waarin de redactie de lezers opriep tot steun aan een actie voor het behoud van de zelfstandigheid van de krant. De grafici meenden dat de journalisten met dat bericht de onder- handelingen doorkruisten die de uitge verijen Tijl en Van der Loeff voeren over de toekomst van het blad. De NVJ vindt dat het grafisch perso neel „op ernstige wijze en met botte machtsmiddelen de journalistieke vrij heid van de redactie heeft aangetast”. Het NVJ-bestuur voegt hieraan toe, dat er eenheid en solidariteit moet bestaan tussen journalisten en andere perso- neelsgeledingen, maar dat dit niet in houdt dat men in eikaars bevoegdheden en verantwoordelijkheden mag treden. Het grafisch personeel van Hilarius courantenbedrijf dient bovendien wel te beseffen, aldus de NVJ, dat de strijd van de redactie van het Dagblad van het Oosten voor het behoud van een eigen zelfstandige krant met een eigen karak ter en identiteit mede in zijn belang wordt gevoerd. De Russische partijleider Breznjev heeft in 1972, toen de ontspanning zich in veiligheidsconferentie en MBFR-besprekingen over een troe penvermindering in Centraal-Europa begon af te tekenen, de Gemeenschap pelijke Markt erkend als een „realiteit, waaraan niet te tornen valt”. Sinds dien is de economische integratie van West-Europa in vele opzichten een voorbeeld geworden voor de pla nologen in de zilverkleurige, hyper moderne Comecon-centrale in het hart van Moskou. Het hoofdbestuur van de Industrie- t een brjef Opdecem- van de NVVrponri op principiële rrtotieven afgewezen, Deze motieven heeft de bondsraad onder schreven en zij heeft gesteld dat in ons land een christelijke vakbeweging is ge wenst en moet worden gehandhaafd. s, uw gesprekspartner voor kantoorefticiency es»-

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 13