badminton vierdaagse FE E Lili Weijers, een recreatiespeelster met talent KNAU STELT SCHERPERE LIMIETEN VAN DER LEY TE LICHT BEVONDEN een miljoen gulden aan prijzen I Zusjes Verlaan ook naar WK IK NOOIT GEWEEST” „ZO FANATIEK BEN r i F 16 WOENSDAG 5 FEBRUARI 1975 SPORT 17 1 Tennissen 2 2 2 2 2 M 7 ■I (Van onze sportredactie) e. (Van onze sportredactie) Lili Weijers: „Ik heb er nooit iets voor opgeofferd” PIETER MUL (Van onze sportredactie) basistip SPORT TOTO Nr. 6 J (Van onze sportredactie) is (ADVERTENTIE) is Isolinal toto-tips DEVENTER André van der Ley, sans rancune. Het had de rode draad kunnen zijn die door dit verhaal heen loopt. Alleen eigenlijk om duidelijk te maken dat André van der Ley ook buiten het veld niet kan en wil natrappen. De horizon van Van der Ley reikt verder dan lage premies, positieverbetering en slechte scheids rechters. Een pré in goede en slechte tijden, vooral in het rechtlijnige, eng begrensde wereldje van het betaalde voetbal. >g en !XCl. ne In de onderstaande kolommen treft u aan: de wedstrij den, daarachter de resultaten van de thuisspelende clubs in eigen huis (vorig seizoen of dit seizoen als de betref fende vereniging tenminste deze competitie at thuis ge speeld heeft), de resultaten van de uitspelende club op dezelfde basis. In de vierde kolom de resultaten van de- Dit orgel kunt u winnen, wanneer u voor ƒ1,- deelneemt aan de Nationale Puzzelaktie voor het zilveren Kon. Wilhelmina Fonds. Over dat waarom heeft Van der Ley zich de afgelopen maanden het hoofd suf gepiekerd. Hij heeft er alle waarde ring voor dat Notermans zich niet bloot wil stellen aan het rücksichtloze voetbal dat tegenwoordig vaak op het midden veld wordt gepropageerd, maar vraagt zich aan de andere kant wel af of er geen mogelijkheden waren om zijn spe cifieke kwaliteiten dienstbaar te maken. zoveel harder is dan de eredivisie en toch maakte ik het bij De Graafschap. Waarom dan nu meens niet meer”. Nu de wedstrijd in Nederland is vind ik dat je dat thuisvoordeel had moeten uitbuiten. Het is bekend dat buitenlan ders last hebben van de speciale lichtval in de Haarlemse Duinwijckhal. Wij alle maal in de Nederlandse ploeg zijn daar aan gewend maar dat voordeel hebben we uit handen gegeven door in Enschede te gaan spelen”. die vanaf 1966 is herhaald door de Japanse dames. Lili Weijers bij het afscheid: „Sorry hoor, ik hoop dat je er wat van kan maken. Zo interessant ben ik niet”. zelfde wedstrijden in de afgelopen drie seizoenen en ver volgens een basistip, d.w.z. een advies met welke cijfers u de beste kans heeft. De op een na laatste kolom geeft aan wat uw kansen in percentages zijn bij 1, 2 of 3 en tenslotte een advies voor degene die zes kolommen in wil vullen. 1. AZ '67 Telstar 2. Den Haag - Roda JC 3. Wageningen - PSV 4. FC Twente -Tfiyenoord 5. Sparta - FC Utrecht 6. Burnley - Leicester 7. Derby C Leeds Utd. 8. Liverpool Ipswich T. 9. Luton Newcastle 10. Manchester C Everton 11. Middlesbro - West Ham 12. Tottenham Stoke City 13. Wolves Arsenal thuis wedstrijden 707 3 0 17 116 4 1 16 10 3 5 2 11 10 8 2 0 18 10 5 4 1 14 148 3 3 19 12 8 2 2 18 13 9 2 2 20 133 4 6 10 14 112 124 13 6 5 2 17 14 4 4 6 12 13 6 4 3 16 1 2 2_ 3 3 1 3 1 3 1 1 1 1/3 3/2/1 2 1/3/2 3/1/2 1 1/3 1/2/3 3/2 2/3/1 1 1/3/2 1 2 2 2 2 1 1 2 2 i 1 3 divisie itie aan een 3-1 •stevigd. 1. The Inter- 13-26, 5 divisie- 7CK als met 3-0 in een Ier ging Meubel als het :erende tegen I vorig jaar maar een competitiewedstrijd gemist. Notermans wilde dit siezoen di rect punten halen; er moest meer kracht op het middenveld komen. Met het ge volg dat ik er naast stond. Twee weken geleden heb ik een gesprekje met de manager van Go Ahead Eagles gehad. Hij zei me dat ik te duur en te jong was om op de bank te zitten en of ik niet iets anders voor mezelf wist”. ter een goede baan bij een bank. Er waren een paar officiële aanbiedingen. Nantes is overgebleven. Ik zal er bin nenkort naar toe moeten voor een paar trainingen. Ik heb trouwens gehoord dat Gadocha en Deyna ook kandidaat zijn”. In het relaas van Van der Ley komt één ding sterk naar voren, omdat er niet over wordt gerept. Over belangstelling van Nederlandse clubs. Van der Ley: „Niets gehoord. Ik heb er geen verkla ring voor. Misschien ben ik te duur, misschien oordelen alle trainers mij wel te licht voor topvoetbal. Ik kan er alleen maar naar gissen”. André van der Ley: „Waarom gaat het niet meer?” HAARLEM. Het Nederlandse bad- mintonwereldje staat aan de voora vond van een „vierdaagse”. Donder dagavond gaat die in Enschede van start met de interlandontmoeting tus sen de damesploegen van Engeland en Nederland. Dat duel in sporthal van de Technische Hogeschool vindt plaats in het kader van het toernooi om de Uber Cup, een beker waarom in 1957 voor het eerst werd gespeeld en die is genoemd naar de Engelse mevrouw H. S. Uber. Lang voor en kort na de Tweede Wereldoorlog was zij een badmintonspeelster van grote faam en in de jaren vijftig bood zij een beker aan die als tegenhanger kon fungeren van de Thomas Cup voor heren. leeuw, delven ‘t 15-9. i beter eg een Meubel ompaen Dyna- 1-1. Krovo n 2 1-3. vlek C4 - :n spel 6-14 te lidelijk -15. Meubel 1 ploeg st 15-6. n 10-2 rug en am. In t wel; 1 voor - Smit am uit t harde i Lloyd et 15-4. psteker I lat was met 6-1 j :n ver- Delta set met 1 zakte a in de g hele- 13. De een 6-0 rug tot en met Nederland verloor in Tilburg de yshockey- Interland tegen Japan met 3-6. Eredivisieclub Haarlem won in Rijswijk een oefenwedstrijd tegen hoofdklasser RVC met 1-0. Kort voor het einde scoorde Sadek het enige doelpunt. Fransz en Derksen speel den de hele wedstrijd, Popadic slechts een halve. In Boedapest verbeterde de Rus Akslnin het wereldindoorrecord op de 60 meter. Hij bracht het op 6.4 seconden. Utrecht wil volgend jaar een tweede atle tiekbaan gaan bouwen. Met hulp van lotto en toto moet dat een accommodatie worden die voorzien wordt van kunststof. Dp kosten worden voorlopig op twee miljoen geraamd. Binnen het bestuur van de FC Dordrecht Is een crisis ontstaan wegens het verwijderen van secretaris Brouwer. Een eis die voorzitter Dick Passchler (Zeskamp) had gesteld bij een stemming. Francesco Moser zal dit jaar als kopman fungeren van de Italiaanse wielerploeg Filo- tex. Eddy Verheyen maakt kans opvolger van Herbert Höfl te worden als coach van da Westdulse schaatsbond. ARNHEM. Dat de Koninklijke Ne derlandse Atletiek Unie er weinig voor voelt om in maart een redelijk aantal Nederlandse atleten af te vaardigen naar de Europese indoor-kampioenschappen van Katowice, werd dinsdagavond dui delijk tijdens een vergadering van de Nationaal Technische Commissie. Ruim een week nadat in Arnhem het indoor-seizoen in ons land van start ging, werd besloten de internationale eisen drastisch te verscherpen. Wanneer de resultaten van „indoor-Arnhem” op een rijtje gezet worden, dan maakt in feite alleen de Haarlemse hoogspringster Annemieke Bouma een kans om uitge zonden te worden. Haar sprong van 1-83 meter voldoet precies aan de eis van de KNAU die drie centimeter hoger ligt dan de internationale limiet. Een twintigtal landen hebben voor de zevende versie van het evenement ingeschreven. Nederland kwam ge- makkelijk in de tweede ronde van de Europese zone omdat tegenstander 'Zweden zich terugtrok. Ook de twee vorige malen dat de sterkste Holland se dames aan het toernooi meededen was Engeland (respectievelijk in de eerste en derde ronde) de opponent. Beide keren verloor het Oranjeteam met 1-6. In Enschede staat het Ne derlandse team voor de zware opgaaf opnieuw via de Engelsen een finale plaats te moeten bevechten. Gillian Maar in badminton bereik je sneller de top dan in tennis (de laatste jaren was Lili Weijers al zo’n vijf keer dis- trictskampioene). Het valt me op dat de mensen zo snel ophef maken als Joke een derde game tegen mij moet spelen. Dat vindt ze lang niet zo erg als wan neer het tegen Marjan zou gebeuren. Laatst bij de nationale ook verloor ik de halve finale in drieën van Joke. Veel mensen zeiden dat ik goed gespeeld had maar Joke had gewoon haar dag niet, dan gebeurt zoiets. Bij tennis kan ik het wel merken. Daar sta ikzelf onder druk en als je iemand onderschat of je hebt niet zoveel zin dan wordt er gelijk enorm gepraat als je een paar punten méér voor je overwinning nodig had”. laatse lewedstr. 3seiz. ditseiz. 2-1 0-0 - -■/0-1/2 1 0-5 1-3 1-1 1- 1 0-0 1-0/0-4 2- 1 6-0 2-1/10 00 Q-1 0-0 2-3 2-0/ 1-0 4-2 2-1 2-0/0-1 /Q-1 1- 1 0-1 10/0-2 0-3 2- 1 4-3 2 0/2-2 3- 1 1-3 5-1/ 0-0 uit- wed strijden 10 1 6 3 8 101 3 6 5 116 4 1 16 105 3 2 13 10 1 1 8 3 132 3 8 7 14 4 2 8 10 145 0 9 10 122 3 7 7 12 4 6 2 14 143 5 6 11 13 3 4 6 10 143 2 9 8 Nederlands derde enkelspelspeelster, Agnes v.d. Meulen buiten beschouwing latend, geeft zelf weinig voor de kansen van het thuisspelende team. „Met zo’n opmerking moet je voorzichtig wezen want de mensen zijn maar al te snel geneigd daaruit af te leiden dat je je niet volledig inzet. Maar als je de zaak reëel bekijkt zie je dat we moeten hopen op veel geluk en een zwakke dag bij de tegenstandsters. Gelach, verontschuldigend en ontspan nen tegelijk. Haar badminton „carrière” duurt al even lang als de tennisloop baan. Zelfs nu nog vormt zij met zus Margot Kramer een soort Siamese twee ling op sportgebied, beter bekend onder de meisiesnaam Ter Metz. We blijven er slank bij, in de winter badminton en in de zomer tennis. Toen ik een jaar of vijftien was kon ik bij de centrale jeugdtraining van de tennisbond komen maar dan had ik badminton moeten laten vallen. Als ik gekozen had was ik misschien in een van beide sporten wel hoger gekomen. Maar vreselijk fanatiek ben ik nooit geweest al was ik het op mijn achttiende verhoudingsgewijs wel meer dan nu (net 25). Marjan Luesken en Marja Ridder hebben er veel meer voor over dan ik, om van Joke van Beusekom nog maar niet te spreken. Dit Solina orgel model A 100 t.w.v. 1800,- is deze week weer één van de weekhootdprijzen. Een uitlating die niet betekent dat Lili Weijers geen oog zou hebben voor de propagandistische waarde van het duel in het oosten van het land. Zelfs een wat afstandelijke houding ten opzichte van topbadminton ligt niet aan haar mening ten grondslag. Een opmerking die niet mag ontbreken want .de Haarlemse gym- nastieklerares (dertig uur per week) be schouwt zich bepaald niet als topsport- ster. „Dat laatste doe ik samen met Noud (haar echtgenoot) terwijl ik naar de badmintonhal steeds een kwartier alleen moet rijden. Jaren lang ben ik verwend geweest want die hal was maar vijf minuten lopen van mijn ouderlijk huis”. Een omstandigheid die ook voor Marjan Luesken en de hele Ridder-clan opgaat, iets dat niet vreemd zal zijn aan de jarenlange heerschappij van de vereni ging Duinwijck (waar zij allemaal lid van zijn) in de badmintonwereld. Maar dat is een ander verhaal. Gilks (Europees kampioene), Marga ret Beck (voormalig wereldkampioe ne), Sue Whetnall en Margaret Boxall (dubbelspelspecialistes), Barba ra Giles en Heather Nielsen vormen de overzeese equipe. Vooral het opne men van de laatste speelster, die haar beste jaren beslist achter de rug heeft, heeft verbazing gewekt, omdat Nora Gardner daar het slachtoffer van werd). In drie enkel- en vier dubbelspelen zullen Joke van Beuse kom, Marjan Luesken, Lili Weijers en Marja. Ridder (Els van Eeuwijk en Inge Rozemeïjer zijn reserve) probe ren het geweld een halt toe te roe pen. De winnende ploeg komt in de finale van de Europese zone uit tegen Denemarken dat Duitsland klopte. Smash I terlance I vlek C4 terlance :-0, The eer 3 2- zolledig ste set. in het Velox In de zowel ter op ran 9-7 K met n van Velox- I s hele- vallend en 9-0 I ndelijk „Ik moest erover nadenken Nog de zelfde avond werd ik door een makelaar opgebeld. Die man vroeg mij of ik iets voor Frankrijk voelde. Ik heb in Deven- 1de The edstrijd set ging ng van ike ser- aardoor I e ontre- I ning. In niveau een 4-2 Castri- ma liep •sprong, m in de e moei- I rzij een 1 won I t kwam ep het opeens h sloot et meer ok van n. DEN HAAG. (ANP)— Het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Schaatsbond heeft besloten naast Dianne de Leeuw ook de zusjes Sophia en Annemarie Verlaan uit te zenden naar de strijd om de wereldkampioenschap pen kunstrijden, die van 4 tot 8 maart in Colorado Springs wordt gehouden. De zusjes Verlaan zuilen waarschijnlijk op 19 februari naar de Verenigde Staten vertrekken. Dianne de Leeuw is direct Ba de Europese titelstrijd in Kopenhagen laar huis gereisd. Dit prachtige elektronische orgel heeft 2 klavieren van ieder 3 1/2 oktaaf en een 13-tonig voetpe daal, 12 registers voor verschil lende klankkleuren en 8 extra effekten zoals vibrato, percus sion, vibra, repeat, enz. Van der Ley heeft de laatste maanden ervaren hoe belangrijk het is je aan dacht te kunnen verleggen wanneer het in de voetballerij onverhoopt mis gaat. Dat het mis is gegaan, staat buiten kijf. André van der Ley zegt halverwege dit gesprek plotseling: „Ik voel me niet afgeschreven voor het Nederlandse voet bad”. Jarenlang Beschouwd als een van Neerlands grootste talenten, is lichtge wicht André van der Ley op 25-jarige leeftijd het slachtoffer geworden van de toenemende hardheid in het vaderlandse voetbal. Dat is tenminste de mening van Jan Notermans. Als oefenmeester van Go Ahead Eagles orakelt hij in vrijwel elk interview waarin het probleem-Van der Ley aan de orde komt, dat André een van de betere voetballers van de Eagles is, maar dat hij hem vanwege zijn fysieke tekortkomingen niet meer kan gebruiken. Waarmee in één zinnetje de moeilijk heden van André van der Ley zijn geschetst. Zijn tengere gestalte (1.65 me ter, 59 kg) heeft het moeten afleggen tegen zijn door iedereen erkende kwali teiten als voetballer. Vijf jaar topvoet bal, inclusief Jong Oranje en het UEFA- elftal, ten spijt. Van der Ley: „Ik heb HAARLEM De dames Boxall en Whetnall verschenen het afge lopen weekend niet in de nabijheid van de complete Nederlandse da- mesploeg die zich in Engeland ondermeer prepareerde op het duel dat de Engelse ploeg donder dag in Enschede wacht. Lili Weijers, deel uitmakend van de Nederlandse afvaardiging: „Ze be reiden zich enorm serieus op die wedstrijd voor en ze schijnen ons ontlopen te hebben om te voor komen dat we teveel van hun hui dige sterkte te weten kwamen. Een beetje gek eigenlijk want de speel sters van beide teams kennen el kaar toch wel erg goed. Wij hebben in feite niets bijzonders voor de Uber Cup gedaan: één keer ’n cen trale training en voor de rest heb ben de speelsters onderling wat ge regeld”. Overdreven prestatiegericht is de Haarlemse sportvrouw in geen geval, een instelling die zich in de spontane en speelse manier waarop zij tijdens een badmintonwedstrijd haar teleurstelling laat blijken. Na een foutje maakt ze dikwijls een fraaie pirouette, verbaasd naar het plafond starend hoe ze nu weer zo dom kon doen. Wit wegtrekken, schelden of met rackets smijten is er nooit bij. Ze is zich die nuchtere hou ding echt wel bewust en vandaar haar „geruststelling” in het begin van dit verhaal dat ze zich wel degelijk volledig inzet. Het blijven badmintonnen kost Lili Wejjers (die in tien jaar tijd één keer de enkelspelfinale bereikte en drie damesdubbel- plus evenveel gemengd- dubbel-titels pakte) meer moeite dan de prolongatie van het tennissen. „Ik kan alleen gissen” In Arnhem voldeed ook sprinter Sam Monsels aan de dinsdagavond door de KNAU vastgestelde eis van 6,6 seconden, maar van de zijde van de NTC stelde Jan Parlevliet dat de in Nederland ge scoorde sprinttijden met de nodige voor zichtigheid gehanteerd zullen worden. Afgaande op de resultaten van Indoor Arnhem vallen sprintster Elly van Lie nen, hordenloper Jan Willem Boogman, sprinter en 400-meter-loper Raymond Heerenveen en 3000 meter-loper Bram Wassenaar duidelijk uit de Katowice- boot. Hoe drastisch de KNAU de inter nationale limieten scherper stelde, blijkt onder andere uit de eis van 47,7 secon den (tegen 48,0 internationaal) op de 400 meter en de 7 minuten en 55 seconden (8 minuten internationaal) op de drie kilometer. In Arnhem liep Heerenveen met 48,5 seconden een nationaal record, terwijl Bram Wassenaar met 8.00,6 na genoeg de internationale drie-kilometer- limiet egaliseerde. „Het gaat hier om minimumeisen. Wanneer deze gehaald worden, komen betreffende atleten voor bespreking in aanmerking. Voor de Europese outdoor- kampjoenschappen van Rome gingen we uit van halve-finaleplaatsen. Omdat de indoor-kampioenschappen altijd veel zwakker zijn bezet dringen we nu aan op finaleplaatsen”, aldus Jan Parlevliet. Dat de KNAU deze lijn consequent doorzet, bewijzen onder andere de limie ten voor het kogelstoten en polshoog, nummers waarop een Nederlandse uit zending vanwege het ontbreken van vol doende kwaliteit toch al onhaalbaar was. Toch schroefde de KNAU deze eisen met respectievelijk 90 en 10 centimeter op. Inderdaad consequent, al is het aller minst logisch dat de KNAU aan de ene kant via buitenlandse invitaties de in- door-atletiek meer in de belangrijkste probeert te brengen, terwijl aan de an dere kant Katowice nagenoeg onbereik baar voor de Nederlandse top wordt gemaakt. ish 3-0 t te lo— echter via de Het behoeft geen nader betoog dat Van der Ley zelf een andere mening toegedaan. Vertelt van zijn beginperiode bij Go Ahead. Vanaf zijn twintigste zat hij in de a-selectie van Go Ahead. Twee jaar later naar De Graafschap. Promotie meegemaakt. Beslissende doelpunt in de na-competitie. Terug naar Go Ahead Eagles via een ruil met Koenders. „Ie dereen zegt altijd dat de eerste divisie Het toernooi wordt driejaarlijks verspeeld in diverse zones. De eerste drie keer was het team van de Ver- nigde Staten winnaar. Een prestatie „Voor mij wil dat zeggen dat je je er veel voor ontzegt om je sport op het hoogste niveau te kunnen bedrijven. Voor mij gaat dat beslist niet op maar aan de andere kant is het wel zo dat ik me tot de beste dames in het badminton mag rekenen. Daar zal wel een hoeveel heid talent bij komen laatst was er nog een trainer die opmerkte dat m’n voetenwerk van nature zo goed was. Nou, dat geloof ik wel maar in de dertien, veertien jaar dat ik speel heb ik me nooit opgeofferd om de top te halen. Tot twee jaar terug trainde ik één keer per week en dan ’s zondags competitie. De laatste tijd train ik twee maal maar de conditie is een zwak punt bij mij. Op die ene centrale training is er veel op dat onderdeel gedaan de dagen daar na was ik nog gebroken”. advies voor zes kolommen 113 1 3 12 2 2 2 3 1 3 3 1 1 1 1 1 2 2 2 J3 1 1 3 3 1 1 Het hele gezelschap verhuist de volgende dag naar Beverwijk om daar deel te nemen aan de Internati onale kampioenschappen van Neder land. Gillian Gilks en bij de heren Sture Johnsson zijn de grootste gegadigden voor de enkelspeltitels. 1 3 2 2 1 1 1 1 3 1 3 3 2 3 3 2 1 1 2 2 1 3 percentages 1 2 3 45 20 35 30 35 35 20 50 30 40 30 30 30 30 40 50 20 30 40 20 40 35 35 30 20 40 40 30 35 35 50 20 30 35 30 35 40 30 30 s

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 17