Arafat als carnavalspop Organisaties eisen nieuwe PTT enthousiast over pos tsig naai Knelpunten in bestuurlijke organisatie vervolging van Glimmerveen En Én ditjwu POLITIE LIEGT ALS ZE POLITIEKE ACTIVITEITEN ONTKENT” I Vrouw van Rotterdamse hoofdinspecteur is boos: B Jongens aangehouden wegens zakkenrollerij Rapport van Voorlopige Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid: WOENSDAG 5 FEBRUARI 1975 BINNEN- EN BUITENLAND 2 99 Erkennen 1 Meer erkenning Gevangeniswezen Suggestie Drie van Breda •- Geen heil Onafhankelijk 1 Brand „Herrenras” Veroordeeld Verhoogd Twee gewonden Visseizoen Nog meer hasj Gevangenis Bezet £5 Spreiding Eis Te Iaat 5 ai» ES 2S> Schietbalpen „Wan- I. Kalma- (Van onze parlementsredactie) minister belooft gouden bergen als 1 i met (Van onze parlementsredactie) -2 o 20 0 20.19 1 1 AMSTERDAM (ANP). In Amster dam zijn drie jongelui van 15 tot 17 jaar aangehouden op verdenking van zakken rollerij en enkele diefstallen. „Terwijl de Surinamers en Antillianen in heel Nederland grof beledigd worden Weer in binnen- en buitenland o nno 12 2 3 4 -3 -3 uur uur 0 o o o Aandrang was er voorts op minister Van Agt om zijn standpunt bekend te maken ten aanzien van de strafbaarheid van hulpverleners aan weggelopen min derjarigen. activiteiten van ingezetenen geïnteres seerd te zijn, tenzij het duidelijk gaat om terroristen. Wanneer de andere politiekorpsen ook het Utrechtse voorbeeld waren gevolgd had ik er nog vrede mee kunnen heb ben. Maar nu men mogelijk om tac- Men wil een particulier handelspro- ject niet doorkruisen. Een van de belangrijkste poppen die op de praalwagens in de carnavalsstoet in Mainz zullen worden meegevoerd is een karikatuur van Jasser Arafat, by zijn bezoek aan de Verenigde Naties. De raad gaat bij de keuze voor ver dubbeling van het aantal provincies waarbij de drie noordelijke onaangetast zouden blijven uit van tien aspecten, waarvan wij noemen: vergroting van de betrokkenheid van de burgers bij het bestuur, eenvoud van bestuurlijke struc turen, de behoefte aan lokale dienstver lenende taken. In Wildervank (gem. Veendam) heeft een felle brand de bovenverdieping van een dubbele woning verwoest. De schade bedroeg 75.000. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. In Parijs is een boek gepubliceerd, geschreven door de in Engeland geboren Clarissa Henry en haar Franse echtge noot Marc Hillel, waarin vele geheimen worden onthuld over de door SS-chef Himmler gestichte „Lebenshorn-organi- sartie". Het doel van de organisatie was, om door het samenbrengen van raszuive re mannen met blonde Germaanse vrou wen een elite ras te produceren, dat de wereld zou moeten beheersen. Een 22-jarige uit Nederland afkomsti ge man is in Australië tot 18 jaar gevan genisstraf veroordeeld wegen het plegen van gewapende roofovervallen en auto diefstallen. Ter dichting van het aanzienlijke gat in de begroting van het Vaticaan zijn in de belastingvrije supermarkt van het stadstaatje de prijzen van vlees, „pasta”, sigaretten en benzine verhoogd. nno ono n wnw ozo ozo r f z I t t c C t I s c e t g e r F t I 1 z V g V e d r V r f i! c s k A t 1 1; r c i -2 -3 -3 1 10 2 5 -3 5 10 0 -2 -3 -0 -3 0 7 8 -3 4 e s «5 <8 cm C <1 o o o o o o o o o o o 9 0,7 0 3 0 0 0 0 0 0 0 1 o o o o o o 6 0 0 DEN HAAG. De bestuurlijke organisatie van ons land vertoont een reeks knelpunten. Gevolg daar van is, dat planning op lange ter mijn en beleidvoering zich onvol doende kunnen ontwikkelen. Noch de centrale overheid („Den Haag”), noch de lagere bestuursorganen (gemeenten) werken zoals men mag verwachten. Het is wenselijk om, in plaats van een groot aantal gewes ten, twintig provincies te vormen. Door een explosie aan boord van de Urker trawler „Meindert”, die voor een opknapbeurt in de haven van Scheve- ningen ligt, zijn twee mannen gewond geraakt. De mannen waren op het schip aan het werk ten tijde van de ontplof fing. tische redenen meent dat te moeten verzwijgen, vind ik dat het tijd is de zaak aan de kaak te stellen”, zegt ze. „Wanneer men in dit land politiek actief is op demonstraties of vergaderingen bijvoorbeeld dient men het recht te hebben te weten dat men eventueel geschaduwd wordt”. „Het is eenvoudig gelogen, wat die mensen zeggen”, aldus mevrouw Kalma. „Op zich is het al erg dat men in een democratie meent mensen politiek te kunnen screenen, maar het gaat hele maal te ver dat men daar niet voor durft uit te komen. In zekere zin komt de Utrechtse politie er nog wel eerlijk voor uit dat men het wel doet”. Kamer vindt dat Van Agt veel te langzaam werkt Ook de kwestie van de Drie van Breda werd, zij het summier, door enke le fracties aan de orde gesteld. Aanlei ding was het artikel van oud-procureur- generaaal mr. Langemeijer in het Ne derlands Juristenblad, waarin hij vrijla ting van de drie Duitse oorlogsmisdadi gers bepleitte. „Wij eisen een nieuwe vervolging en een strenge veroordeling van Glimmer veen en de zijnen en een onmiddellijke beëindiging van alle provokaties tegen de Surinamers <<n Antillianen in heel Nederland”, aldus de verklaring, die op gesteld is door het Suriname-Comité, de Surinaamse Studenten Unie te Leiden, de vereniging „Ons Suriname” in Am sterdam, de Werkgroep Suriname Delft, de Werkgroep Suriname Den Haag, de Werkgroep Suriname Groningen, de Su rinaamse Studenten Vereniging Nijme gen en het bureau van het Democra tisch Jongeren Front Nederland.. Is er post, dan schiet een fel rood metalen vaantje omhoog, waardoor op grote afstand is te zien dat de postbode iets heeft bezorgd. Wordt de post uit de bus gehaald, dan klapt het vaantje weer naar beneden. Het nieuwe visseizoen begint - na de in maart ingaande gesloten tijd - op zaterdag 31 maart. Sportvissers zullen de eerste dag n^g wel hun akten en bijdrage- bewijzen moeten kunnen tonen. 5 -6 0 6 2 -2 -6 -2 10 1 13 8 uur uur PTT-beambten, die een kijkje kwa men nemen bij de lancering van het „postsignaal”, waren enthousiast over het idee, maar verklaarden dat het niet de bedoeling is dat de PTT het apparaatje bij de bussen gaat leveren. Nadat de politie maandag reeds 500 kilo hasj had aangetroffen bij het Liba nese vrachtschip „Beryte”, is gisteren nog eens 100 kilo uit het water opgevist. Het schip ligt afgemeerd in de Rotter damse prinses Beatrixhaven. De waarde van de partij wordt geraamd op 1 mil joen gulden. Het PSP-kamerlid Bram van der Lek ziet geen heil meer in het verder streven naar een regeerakkoord tussen PvdA, PPR en PSP. Hij zegt dit in het interne discussieblad van de PSP „Ons Genoe gen”. Van der Lek heeft geen bezwaar tegen deelneming aan geïnstitutionali seerd overleg, „als dat alleen ad hoe zaken van allerlei aard betreft”. licht bew. onbew. onbew. geh, bew. onbew. geh. bew. onbew. zw. bew. onbew. onbew. licht bew. zw. bew. half bew. geh. bew. onbew, licht bew. onbew. geh. bew. onbew. licht bew. mist geh. bew. regen geh. bew. onbew. geh. bew. windst. geh. bew. windst. onbew. windst. onbew. o 2 regen nno onbew, zw. bew. onbew. mist onbew. zw. bew. zw. bew. windst. regen onbew. onbew. „In feite is de de houding van de heersende kringen in Nederland tegen de Surinamers en Antillianen die hier wo nen en werken een verlengstuk van de neo-koloniale politiek die Nederland be drijft tegen de volkeren van Suriname en de Antillen in De West. Steeds veel- vuldiger borrelen er fascistische neigin gen op in sommige leidende kringen van de Nederlandse samenleving”, aldus de organisaties. Konstantinos Papadopoelos, een broer van de voormalige Griekse diktator, is gisteren opgesloten in de gevangenis van Pireus, waar al zeven vooraanstaande leden van het oude bewind gevangen zitten. Zij worden beschuldigd van hoog verraad in verband met de militaire staatsgreep in 1967. Tot deze conclusies komt de Voorlopi ge Wetenschappelijke Raad voor het Re geringsbeleid in een gistermiddag uitge bracht rapport van 200 pagina’s. Het boekwerk, „De organisatie van het open baar bestuur”, 's het eerste werkstuk van de Raad. Emcele voorstellen: aangezien de taakverdeling tussen de verschillende Haagse departementen niet meer klopt, is nadere studie over een nieuwe werkopzet dringend geboden. De regering heeft gisteren doen blijken dat zij onder leiding van de staatssecretaris van Binnenlandse Zaken voorstellen uit werkt voor een ministeriële herindeling. Een belangrijke plaats werd in het debat ingenomen door de criminaliteit en de toestand in het gevangeniswezen. Vrijwel alle partijen wezen op de moei lijke positie van de gevangenbewaarders. Volgens mr. Geurtsen bestaat er meer aandacht voor de problemen van de gedetineerden dan voor die van het per- zijn van al die sten? Aan het spionnen hebben geen dagwerk”. Aan het woord is mevr. Vijftig geschiedenisstudenten in Gro ningen hebben voor 24 uur een staking uitgeroepen om kracht bij te zetten aan hun eisen vor het soepel toepassen van de zgn. „extraneï-regeling”, waardoor uitgelote studenten toch het eerste stu diejaar zouden kunnen volgen met kans op toelating tot het tweede jaar na een voldoende studieresultaat. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Brussel Bordeaux Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Prijs Rome Split Stockholm Wenen Zurich Casablanca Istanboel Las Palmas Tel-Aviv Een groot aantal wetsontwerpen van ingrijpende aard zit nog steeds in de koker van het ministerie: het stakings recht, de grondpolitiek, de zedelijkheids- wetgeving, de verbetering van de rechts bijstand en de verlaging van de meer derjarigheid. „Het ontbreekt Van Agt aan gevoel voor selectie. Ondanks het feit dat de produktiviteit op het ministe rie bevredigend is, blijft de wetgeving op een ontstellende manier achter de maat schappelijke ontwikkelingen aanlopen”, aldus PvdA-woorvoerder Roethof. 130 ono no ono ono o o ono ono ono ono zw nno no o ozo o nw wnw w wzw nw w zo ono ono De gewesten Groningen, Friesland en Drente van de PvdA zullen binnenkort een gezamenlijke vergadering wijden aan de spreiding der rijksdiensten. De gewesten hopen, dat één of meer minis ters bereid zullen zijn verantwoording af te leggen op dit punt. Volgens de PvdA Groningen zal de regering de beloften op dit punt onverkort moeten nakomen. Twee jaar en vier maanden gevange nisstraf met aftrek heeft de Procureur- Generaal bij het Gerechtshof te Amster dam gisteren geëist tegen de 33-jarige man, die op 12 november 1973 bij een ruzie in een snackbar in Den Haag een medebezoeker had doodgeschoten. De man kende het slachtoffer niet, en stelde door de ruzie in paniek te zijn geraakt. De kogel uit zijn revolver raakte het slachtoffer, dat met andere bezoekers naar de uitgang vluchtte. De ruzie ging om een speelschuld van drie dubbeltjes. Uitspraak 18 februari. DEN HAAG. Minister Van Agt van justitie heeft gisteren van de Tweede Kamer te horen gekregen dat zijn tempo van wetgeving bepaald onvoldoende is. „De het gaat om het doen van toezeggingen, maar tot dusver zijn maar weinig concrete voorstellen ingediend. Het is niet allemaal de schuld van de minister zelf, maar hij zou er toch beter aan doen een strakker prioriteiten schema op te stellen”, zo vond de Tweede Kamer tij dens de behandeling van de begroting van Justitie. Volgens de kinderpolitie hebben zij tien tot twintig gevallen van zakkenrol lerij bekend en enkele tientallen dief stallen van geld uit kleedkamers op sportvelden in Amsterdam-Noord. De verdachten zijn een Surinamer, een Cu- rapaoënaer en een Marokkaan. De politie zoekt nog naar een jeugdige Italiaan, die ook dee1 van het internationale groepje uitmaakte. met voorrang de taakverdeling rond de kwesties betreffende het milieu, onder wijs en vorming, de Bijstandswet en het opperbeheer van de politie bestudeerd moeten worden. Volgens hen vormt de uitspraak van het Hof in Den Haag een onderdeel van een reeds jarenlang gevolgde lijn van de kant van de Nederlandse justitie om de rechteloosheid van de Surinamers en Antillianen in Nederland te bestendigen en zelfs te verergeren. De meeste fracties waren van oordeel dat de rechtshulp buiten de gevestigde advocatuur om meer erkenning verdient. PvdA en KVP vroegen met name aan dacht voor de rol die de vakbeweging al sinds het begin van deze eeuw hierin vervult. Ook de bureaus voor rechtshulp en de rechtskundige adviseurs zouden meer kansen moeten krijgen. De radi caal Jurgens diende een door alle linkse partijen gesteund amendement in om 400.000 gulden beschikbaar te stellen voor het Bureau voor Rechtshulp De Droogbak in Amsterdam. De raad signaleert dat de voorberei ding van het beleid ten aanzien van een vraagstuk, en de vaststelling van de uiteindelijk te volgen lijnen, in ons land vaak onafhankelijk van elkaar plaats- Mevrouw Kalma reageert op de be richten dat de Utrechtse gemeentepolitie het normaal vindt om regelmatig infor maties in te winnen over de politieke activiteiten van buitenlanders en Neder landers in de Domstad. In het bijzonder komt ze in actie tegen de mededeling van politie-woordvoerders van zeven an dere grote steden (waaronder Rotter dam) die naar aanleiding van de Utrechtse berichten eenparig verklaar den niet in het minst in de politieke Het rapport omvat verder een uitvoe rige analyse van de relaties tussen de centrale overheid en de lagere organen. Na een beschrijving van de belangrijkste wijzigingen in die relaties, wordt opge merkt dat de huidige situatie in velerlei opzichten onbevredigend is. d E E2 Staal, getrouwd met hoofdinspecteur B. D. Kalma (chef zeden- en kinderpolitie van de Rotterdamse politie) en dochter van de Rotterdamse oud-hoofdcommis- saris Staal. Het regeringsbeleid wordt, behalve in de ministerraad, ook in zogenoemde on derraden vastgesteld. De Raad voor Eco nomische Aangelegenheden (REA), ge vormd door de ministers die het sociale, het economische, het financiële, het ver- keers-, het bouw- en het landbouwbeleid voeren, is zo’n onderraad. Deze organen kunnen de voltallige ministerraad van meer werk ontlasten. Het permanent overleg van de vier progressieve partijen, PvdA, PPR, PSP en D’66 heeft een verklaring uitgegeven, waarin erkenning van de Voorlopige Re volutionaire Regering van Zuid-Vietnam, benevens verbreking van de diplomatie ke betrekkingen met Saigon wordt ge ëist. Ook wil het overlegorgaan onmid dellijke stopzetting van de Amerikaanse hulp aan het bewind Thieu. geïnteresseerd was, dan zouden er met demonstraties alleen geüniformeerde po litiemensen meelopen. Zolang de inlich tingendienst meeloopt, functioneert, moet men als politie-apparaat de mensen een rad voor ogen draaien door leugens de wereld in te brengen. Liegen behoort in eerste instantie niet tot de taak van de politie”, dacht ik zo. Een woordvoerder van de politie te Rotterdam zei desgevraagd dat de politie in het algemeen niet geïntereseerd is in politieke activiteiten van Nederlanders en buitenlanders. „Dat heb ik u vorige week gezegd, dat zeg ik nu weer”, aldus de politie-woordvoerder. „Alleen als be paalde personen daartoe aanleiding ge ven dan checken we ze even”. ROTTERDAM (ANP) „Elk politiekorps in Nederland heeft een inlichtingendienst die de taak heeft politieke activiteiten van Neder landers of buitenlanders te volgen. Wanneer de politie zegt dat ze niet geïnteresseerd is in politieke ac tiviteiten, dan liegt ze dat een voudig. Want wat zou dan de taak inlichtingendien- schaduwen van die mensen echt Minister-president Den Uyl heeft in een schriftelijk commentaar opgemerkt dat de regering in grote lijnen achter het rapport staat. Bij de presentatie in het Haagse Nieuwspoort zei dr. J. Kre mers, voorzitter van de Raad, dat het werkstuk vooral beoogt een discussie op gang te brengen. Nadat de commissie- Van Veen in 1971 adviseerde om de werkverdeling tussen de diverse ministe ries te verbeteren, is er eigenlijk niets veranderd. Integendeel. De raad Spreekt over een „wildgroei” van beleidsvoorbe- reidende organen. Bij het nu voorgestelde onderzoek zou vinden. Dat moet veranderen, hetgeen ertoe kan leiden dat topambtenaren minder langs elkaar heen gaan werken. De Voorlopige Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid is ruim twee jaar geleden ingesteld. Het is de bedoeling dat dit in Europa nog vrij wel unieke college zijn aandacht richt op twee tot nu toe verwaarloosde kanten van het overheidsbeleid. In de eerste plaats moet de raad voortdurend de toekomst van onze samenleving op langere termijn bestuderen. Tegelijk dient men de wisselwerking tussen af zonderlijke ontwikkelingen in die sa menleving bijvoorbeeld werkloosheid in Drente en „ademnood” in de Rijn mond aan te tonen en concrete voor stellen daaromtrent te doen. Minister-president Den Uyl Mevr. Kalma baseert hgar verklarin gen onder meer op demonstraties die ze bijwoonde. Als demonstrante wel te ver staan. „Op Vietnam-demonstraties en dergelijke lopen regelmatig in burger mensen mee van wie ik weet dat ze bij de inlichtingendienst zitten”. Conclusie van mevr. Kalma: neer de politie werkelijk niet in politiek aanpak van Van Agt, zijn partijgenoot op dit punt niet. Hij noemde als voor beeld het strafbaar stellen van het kra ken van huizen. „Al jaren zit de Kamer op een antwoord van de bewindsman te wachten en elke keer krijgen wij te horen dat er met voortvarendheid aan wordt gewerkt”, aldus Van Schaik. Hij dreigde zelfs met een motie als niet ui terlijk dit jaar de Memorie van Ant woord bij de Kamer zou zijn ingediend. AMSTERDAM (ANP) Een aantal organisaties heeft een verklaring uitgegeven waarin zij hun diepe verontwaardiging en zeer grote bezorgdheid uitspreken over het ontslag van rechtsvervolging door het Gerechtshof in Den Haag van de lijst trekker van de Nederlandse Volks-Unie J. Glimmerveen. Ten gevolge van een vergissing op station Utrecht kwam gistermiddag een aantal reizigers in de verkeerde trein te zitten. De trein zette koers naar Rotter dam, terwijl de betreffende reizigers meenden naar Dan Haag te reizen. De meeste „slachtoffers” vatten de vergis sing nogal laconiek op en belden in Rotterdam hun echtgenotes om te zeg gen dat ze „later kwamen met eten”. 4 3 4 3 5 4 5 3 4 5 5 12 13 0 9 6 6 6 4 5 3 13 6 5 4 11 16 15 -5 11 mist windstil -2 6 Ontwerper S. Lieuwen van het Velpse bedrijf begon een half jaar geleden aan het ontwikkelen van zijn idee, waarmee hij bejaarden ten dienste wilde zijn die vaak voor niets naar de bus moeten lopen als er geen post blijkt te zijn. Het apparaatje noemt hij ook handig bij slecht weer en wanneer de buitenbus op grote afstand van het huis staat. door Glimmerveen en zijn club, de NVU, die op grote schaal openlijk racis me en geweld predikt tegen de Surina mers en Antillianen, neemt de rechter lijke macht hem in bescherming. Het ontslag van rechtsvervolging van de ra cisten opent in feite de weg voor nog meer campagnes tegen de Surinaamse en Antilliaanse gemeenschap”, zo stellen de organisaties. ARNHEM (ANP). Ongeveer vijftig bewoners van de Bergweg in Velp hebben gisteren gratis een „postsignaal” gekregen van de ont werper van dit apparaat, dat er voor moet zorgen dat vergeefse wandelin gen naar de groene buitenbus tot het verleden zullen behoren. De indus trie- en handelsonderneming Holpas in Velp heeft een aparaatje ontwik keld dat duidelijk zichtbaar maakt wanneer post in de groene bus is gedeponeerd. soneel. „De vrijheid voor de gedetineer den is in een aantal gevallen veel te groot. Dat heeft niets met humane be handeling te maken, maar alles met het tolereren van wantoestanden”, aldus Geurtsen. De VVD’er Geurtsen deed zelfs de voorzichtige suggestie dat Van Agt maar beter af kon haken als hij geen kans ziet de enorme hoeveelheid werk de baas te worden. Ook dr. Van Schaik (KVP) spaarde, ondanks veel lof voor de Bij een volgende kabinetsformatie zou men de werkverdeling tussen de depar tementen dan kunnen herzien; wil het gemeentelijk en het provinci aal bestuur goed functioneren, dan moe ten er binnenkort principebesluiten ge nomen worden over de gewestvorming. De raad kiest niet voor aparte, met nieuwe taken op te tuigen gewesten, maar wil liever dat het aantal provin cies wordt verdubbeld en hun werk zaamheden worden uitgebreid; het rijk moet zelf zijn activiteiten beter coördineren en zodoende het beleid tegenover de lagere overheden ge meenten, provincies, enz. verbeteren. Daartoe zal het ministerie van Binnen landse Zaken versterkt dienen te wor den; voorzichtigheid moet worden betracht bij het instellen van nieuwe beleidsvoor- bereidende organen, zoals planbureaus (voor welzijn bijvoorbeeld), departemen tale beleidsafdelingen, of breed samen gestelde commissies. nnw nnw ono DONDERDAG 6 FEBRUARI Zon op 8.13 uur onder 17.36 Maan op 5.04 uur onder 13.11 DONDERDAG 6 FEBRUARI IJMUIDEN «oog water 12.16 uur en Laag water 7.32 uur en VOORUITZICHTEN VOOR VRIJDAG: Droog weer, in het algemeen zonnig lichte vorst in de nacht. Aantal uren zon: 1 tot 7, Minimum tem peraturen: omstreeks 0 graden. Maximum temperaturen: omstreeks 4 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 percent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 percent. WEERRAPPORTEN De politie van Arnhem heeft een ge vaarlijk soort schiettuig bij een 18-jarige jongeman in beslag genomen, een zgn. schietbalpen. Het apparaat lijkt op een gewone balpen, maar kan kogels af schieten van het kaliber punt-22, en dat is voldoende voor een dodelijk schot. Tot op een afstand van twee meter is er nauwkeurig mee te richten. De schiet balpen is in Nederland verboden, maar in Duitsland vrij te koop. A

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 2