Kansen Thatcher vergroot. Whitelaw nieuwe kandidaat Kraamzorg in moeilijkheden Turkije met NA VO herzien worden moeten Proces Baader- Drama met goede afloop van start Olieopslagplaatsen bij Asmara aangevallen maag met Kennedy-moord CIA zit in Moskou vroeg Portugal niet om faciliteiten Meinhof-groep op 21 mei achtergrond „Breznjev is toch ziek” „Banden te/-1 Premier Irmak na stopzetting militaire hulp VS: Aardbeving in China Buitenlanders in Ethiopië geëvacueerd Tass boos op NYT Afluisterapparaat in hoofdkwartier Britse communistische partij WOENSDAG 5 FEBRUARI 19 7 5 3 BINNEN- EN BUITENLAND 2 innen Eis nden Iaat enis (Van onze speciale medewerker, Wim Meiners) Samenzwering heil pen worden gelegd om de CIA bij de trekken. Turkije dit land zal dwingen zijn banden met de NAVO te herzien. (rand hasj ïogd toen ling ezet eeld ii: t-erfcht- HILVERSUM Het heeft er alle schijn van dat de senaatscom missie die binnenkort de CIA op „oneigenlijke” activiteiten gaat onderzoeken, zich niet aan een onderzoek naar de moord op president John Kennedy kan onttrekken. De vraag is alleen, hoever dat onder zoek dan zal gaan en of er voldoende bewijsmateriaal op tafel kan gebeurtenissen van 1963 te be- LONDEN (Reuter, UPI). Oud-premier Edward Heath heeft gister avond bekendgemaakt dat hij zich uit de strijd om de leiding van de Con servatieve partij terugtrekt. Hij deed dit nadat hij in de eerste stemmings- ronde het onderspit had moeten delven tegen Je 49,-jarige Margaret That cher, zijn voormalige minister van onderwijs. Van de 265 uitgebrachte stemmen (van de 276 leden tellende Lagerhuisfractie namen 11 leden niet deel aan de stemming) kreeg Margaret Thatcher er 130, Heath 119 en sir Hugh Fraser 16 stemmen. Ook deze derde kandidaat liet weten dat hij niet aan de volgende stemronde zal deelnemen. ras” eerd. joren htge- imen -chef gani- was, uive- zrou- it de ADDIS ABEBA (UPI). Hon derden Eritrese verzetsstrijders hebben gisteren Ethiopische rege ringstroepen in Asmara bestookt terwijl Amerikanen, Fransen en andere buitenlanders via een lucht brug uit de hoofdstad van de pro vincie Eritrea werden gehaald. Opzienbarend ANKARA (UPI, Reuter, DPA, AFP). Premier Sadi Irmak van Turkije heeft gisteren verklaard dat hij aan Washington een nota zal zenden waar onder meer in staat dat het stopzetten van de Amerikaanse militaire hulp aan A 1 s L** '4 Edward Heath treedt af Door het terugtreden van Heath zijn k A heeft g van schade geen an de >r een heve- ;wond schip tplof- s 500 Liba- steren evist. liter aarde mil- Van diplomatieke zijde in Asmara is voorts vernomen dat de verzetstrijders gisteren olieopslagplaatsen in de omge ving van Asmara hebben aangevallen en een grote brug hebben opgeblazen waar door een ondersteuningseenheid, uitge rust met 52 tanks en tientallen pantser wagens, de regeringstroepen in Asmara niet direct meer kan bereiken. Een Italiaan die uit Asmara geëvacu eerd was, zei dat vele Eritrese verzet strijders burgerkleren dragen en dat de LONDEN (UPI). In het hoofdkwar tier van de Britse Communistische Par tij in Londen is afluisterapparatuur ont dekt. Een woordvoerder van de partij veronderstelde gisteren dat de appara tuur was aangebracht door een van de Britse geheime diensten. „Maar natuur lijk hebben wij hiervoor geen bewijzen”, zo voegde hij eraan toe. Rechter John T. West wist na lang praten een 15-jarig meisje ertoe te brengen om niet van een richel buiten de tweede verdieping van het gerechtsgebouw van Hono- loeloe in Hawai naar beneden te springen. Het meisje, dat om niet nader genoemde redenen gisteren voor rechter West verscheen, was plotseling van haar stoel opge sprongen en uit het raam geklommen. Foto links: de rechter praat met het over spannen meisje. Rechts: met behulp van de rechter klimt zij weer naar binnen. De Amerikaanse militaire hulp Turkije wordt opgeschort totdat ook als bewijsmateriaal voor de se naatscommissie zal dienen. Het viertal wordt een groot aantal delicten, die zij zouden hebben begaan in de periode van midden augustus 1970 tot juli 1973, ten laste gelegd. Het Open baar Ministerie legt hen vier moorden, 54 pogingen tot moord, bomaanslagen, diefstal en roof ten laste. De procesduur wordt geschat op een jaar. Inmiddels heeft de honger- en dorst staking van de gevangengenomen leden van de groep, de justitie in West-Berlijn ertoe genoopt om de daar in de gevan genis verblijvende Baader-Meinhofaan hangers dagelijks tweemaal geboeid en onder dwang vloeistof toe te dienen. Eerder al had men de kernleden van de groep die in Stuttgart gevangen zitten, onder dwang voedsel en vloeistof laten innemen. B gat jn in het asta”, de in •rd-ag erste •age- >roer >r, is van ande ngen oog- taire 1 en kort jden De inis- ig af vdA >ften oen. bro king aan van door stu- kans een nsti- ;van- egen luto- Lek ;ven zdA, eme noe- vaar lali- hoc ge- irige zgn. een af- dat •hot. r is riet- laar Medewerkers van Heath zeiden dat de oud-premier met stomheid was geslagen toen hij vernam dat zijn partijgenoten in het Lagerhuis hem niet hadden ge steund in zijn poging zijn leiderschap van de partij met tien jaar te verlengen. Heath behoudt de leiding van de partij tot een opvolger is gekozen, maar door zich niet langer kandidaat te stellen is hij nu definitief als partijleider afgetre den. BONN. Het proces tegen de vier kernleden van de Baader-Meinhofgroep zal op 21 mei in Stuttgart beginnen. _-In een speciaal voor dit proces gebouwde rechtszaal, waarvan de kosten meer dan 12 miljoen mark bedragen, zullen Ulrike Meinhof, Andreas Baader, Gudrun Enss- lin en Jean Carl Raspe terechtstaan. Het vijfde kernlid van de groep, Holger Meins, stierf ten gevolge van zijn hon gerstaking op. 19 november van het vorig jaar in de gevangenis van Wittgich. de kansen van Margaret Thatcher aan zienlijk gestegen. Zij verklaarde veel meer stemmen te hebben gekregen dan zij had durven hopen. Zij achtte het mogelijk dat zij in de tweede of derde ronde zou winnen. Hoewel zij geen ver klaring voor het resultaat van de eerste ronde wilde geven, noemde zij het niet verrassend dat de mensen na tien jaar een verandering wensen. Op de vraag wat voor partijleider zij zal zijn, als zij inderdaad wordt gekozen, antwoordde zij: „Ik vrees dat ik mezelf zal zijn”. Het apparaatje werd ontdekt door een arbeider in het houtwerk van de verga derzaal, waar het dagelijkse bestuur de te volgen partijpolitiek pleegt te bespre ken. Het apparaatje, dat er mogelijk al sinds 1948 heeft gezeten, stond op zen den. De uitgezonden signalen k onden worden opgevangen buiten het gebouw. De Tass-commentator wijst op de of ficiële ontkenning van het Portugese ministerie van Buitenlandse Zaken en keert zich tegen de New York Times- correspondent, die hij van verzinsels be schuldigt. „Russische vissersboten lopen binnen in veel havens, waaronder ook Westerse havens, om water en voedsel in te nemen en eventuele reparaties te laten verrichten Die gewoonte bestaat al lang, maar tot dusver is niemand op het idee gekomen er een sensatie van te maken”, aldus Tass. Het persbureau ver oordeelt de „provocerende opschudding” „gedekt” werd door een als politie man verklede andere man. Die pseu- do-politieman droeg een pistool van een type dat in Dallas niet werd gebruikt, en hij kon door de politie van Dallas later niet geïdentificeerd worden. regeringstroepen daarom maar op alles schieten wat beweegt. De Amerikaanse ambassade heeft de vluchtelingen bevolen niet met iourna- listen te praten over de toestand in Asmara. Ze liet weten dat het commen taar van de verslaggevers het leven van de buitenlanders die nog in Asmara zijn, in gevaar kan brengen. Om het verzet te helpen breken, heeft de militaire rege ring van Ethiopië alle mensen die zich verborgen houden uit vrees voor vervol ging op beschuldiging van moord, gewa pende roofoverval of andere vergrijpen, vrijwaring van rechtsvervolging aange boden. om dat het loonconflict tussen de regering en de mijnwerkers het land aan de rand van een economische ineenstorting had gebracht. Wilson werd toen voor de derde ambtstermijn premier, als leider van een minderheidskabinet. De Conser vatieven verloren toen 26 zetels, terwijl Labour er 15 bij kreeg. Om zijn positie te verbeteren schreef Wilson voor 10 oktober vervroegde ver kiezingen uit, die hem echter slechts een absolute meerderheid van drie zetels op leverden. Heath heeft de Conservatieve partij had toen verkiezingen uitgeschreven geleid sinds juli 1965. Onder zijn leiding moesten de Conservatieven vorig jaar tweemaal hun meerdere erkennen in de Labourpartij van Harold Wilson De eer ste maal was dat op 28 februari. Heath Volgens sommigen hebben zijn gematig de opvattingen wellicht meer aantrek kingskracht op de kiezers en in het bijzonder de leden van de vakbeweging dan de denkbeelden van mevrouw That cher. Zij sprak zich onlangs uit voor een terugkeer naar het traditionele conser vatisme en het vrije-marktstelsel. De meeste waarnemers beschouwden de eerste stemronde als een votum over de vraag of Heath nog het vertrouwen van zijn fractie had. Dit was duidelijk niet meer het geval. De Amerikaanse schrijver Harold Weisberg deelt evenmin als Bernard Fensterwald het optimisme van Ri chard Sprague. Hij is bevriend met beide heren en doet eveneens al lang durige pogingen om de wereld ervan te overtuigen dat John Kennedy het slachtoffer van een samenzwering werd. Enige weken geleden stelde hij het boek „Whitewash IV” samen, dat vooral in de Washington Post een lovend onthaal kreeg. Voor een be langrijk deel bestaat het boek name lijk uit originele verslagen van de besprekingen die de leden van de commissie-Warren met elkaar voer den. Deze commissie heeft de Kenne dy-moord onderzocht. Na met behulp van advocaat Fensterwald lange tijd processen te hebben gevoerd tegen de regering, kreeg Weisberg halverwege vorig jaar fotokopieën van de desbe treffende verslagen in handen. Ieder vel draagt het stempel „top-secret”. Inwoners van de stad verklaarden dat er op vele plaatsen straatgevechten uit braken na een betrekkelijk rustige mor gen toen grote groepen guerrillastrijders erin slaagden door de linies van de regeringstroepen rond Asmara te slip pen. ig op een ïin te otter- zigers i. De ergis- sn in zeg- Gisteravond zei Gromiko evenwel tegen verslaggevers dat Breznjev „binnenkort naar Cairo komt” en dat hij -in goede gezondheid verkeert”. President Ford verwacht Breznjev in de zomer in de VS. MOSKOU (AFP). Het Russische persbureau Tass heeft gisteren ontkend dat de Sovjet-Unie Portugal om haven faciliteiten voor de Russische vissersvloot zou hebben verzocht. Dat bericht was verspreid door de correspondent van de New York Times in Lissabon en het persbureau AP. UTRECHT (ANP). Het afgelopen jaar zijn naar schatting negen kraam- centra met 390 (leerling-)kraamverzorg- sters en 27 leidinggevende krachten overbodig geworden ten gevolge van de daling van het geboortecijfer en het afnemend percentage „thuisbevallingen.” Om in de eerste ronde al tot leider van de Conservatieve partij te worden gekozen, moet een kandidaat een absolu te meerderheid 139 stemmen plus een voorsprong van 15 pet 42 stem men op zijn naaste rivaal krijgen. In de volgende stemronde op dinsdag a.s. is een gewone absolute meerderheid voldoende. Dan mogen ook nieuwe kan didaten meedoen. Zeker is grote druk uitgeoefend op partijvoorzitter William Whitelaw, de voormalige minister voor Noord-Ierland, om zich beschikbaar te stellen. Mocht ook dan niemand de ab solute meerderheid behalen, dan volgt op 18 februari een derde, beslissende ronde waarin een gewone meerderheid voldoende is. Richard Sprague is daar erg opti mistisch over. Hij is een Amerikaanse computerdeskundige en brengt mo menteel een bezoek van een paar dagen aan ons land. Vanavond is hij te zien in het televisieprogramma Pa- noramiek. dat om kwart voor tien op Nederland 2 zal worden uitgezonden. Sprague: „Het zit er dik in dat de waarheid nu boven water zal komen. We hebben nu voldoende aanwijzin gen dat de CIA bij de moord betrok ken is geweest. Niet de gehele CIA als organisatie, maar enkele leden ervan, onder wie de voormalige chef Richard Helms. We hebben voldoende bewijs van zijn rol”. aan wordt opgeschort totdat de Amerikaanse president officieel melding maakt van „wezenlijke vorderingen” bij de oplossing van het vraagstuk - Cyprus. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Henry Kissinger heeft na een besloten vergadering van de com missie van buitenlandse zaken van het Amerikaanse huis van afgevaardigden, Drs. A. Heesbeen van het Nationaal Centrum voor Kruiswerk becijfert dit in het blad Maatschappelijke Gezondheids zorg (MGZ). Op grond van gegevens over het eerste halfjaar 1974 concludeert hij, dat het geboortecijfer in 1974 ten opzichte van 1973 met 8,9 pet. is gedaald. Het aantal kraamverzorgingen thuis daalde veel sneller, namalijk met 13,1 pet. Het aan deel van de thuisverzorging in het totale aantal geboorten zakte daardoor van 47,3 naar 45,2 pet. Deze laatste daling is volgens drs. Heesbeen zo goed als hele maal het gevolg van de toenemende hospitalisatie (bevallingen in ziekenhuis en kliniek). Hij concludeert, dat de situatie met betrekking tot de kraamzorg zorgwek kend is. waarbij hij tevergeefs poogde uitstel van de stopzetting van militaire hulp aan Turkije te bedingen, verklaard, dat de stopzetting een tragedie is en de onder- handeling op Cyprus niet verder zal helpen. Het opschorten van de Ameri kaanse hulp aan Turkije, aldus Kissin ger, zou tot verzwakking van de weste lijke defensie bijdragen. e vier PSP geven, ge Re- etnam, matie- St ge- nmid- caanse range- jreur- nster- jarige ij een ig een 1. De stelde >raakt. e het >ekers ging eitjes. Richard Sprague heeft nog niet zo veel publiciteit getrokken, maar wel iets opzienbarends gedaan. Jaren ge leden heeft hij alle foto’s die vlak voor, op het moment van, en vlak na de moord op de plaats des onheils zijn gemaakt, in een computer ge stopt. Het resultaat was volgens hem, dat duidelijk zichtbaar van vier kan ten geschoten was. dat een man met een paraplu het teken voor de aan slag had gegeven en dat die man Jim Garrison zitting. Het drietal heeft zich lange tijd beziggehouden met de achtergronden van de moord op president Kennedy. En een van hen heeft het meest aan de weg getimmerd. Aan het eind van de jaren zestig voerde hij veel publiciteit trekkende processen om aan te to nen dat John Kennedy het slachtof fer was geworden van een complot. Vergeefs overigens. Later op de avond deelde ^illiam Whitelaw dan ook mee dat hij zich kandidaat zou stellen „ter wille van de eenheid in partij”. In de eerste ronde had hij als persoonlijk vriend van Heath niet aan de strijd willen deelnemen. Wij, dat wil zeggen de Commission for Investigation of Assassinations, de commissie voor onderzoek naar moordaanslagen, waarvoor de afkor ting ook al CIA is. In die commissie hebben Sprague, de advocaat Bernard Fensterwald en de voormalige offi cier van Justitie van New Orleans Het Istanbulse blad „Cumhurijet” had geschreven, dat Turkije wellicht de Ver enigde Staten zou gelasten, militaire ba ses in Turkije op te heffen. Premeir Irmak zei van gevoelen te zijn, dat ondanks de maatregel van het Amerikaanse congres, de mogelijkheid van verlenging van de overeenkomst voor militaire steun nog steeds bestaat. Maar als Turkije hulp moest ontvangen van de Verenigde Staten, zou deze hulp bij voorkeur niet bij stukken en brok ken moeten geschieden- Eerder op de dag had Turkije de terugtrekking voltooid van een brigade uit Cyprus, die deel uitmaakt van een Turkse strijdmacht van naar schatting 35.000 tot 40.000 op Cyprus. Irmak ont kende vorige week, dat de terugtrekking van de brigade een concessie was aan het Amerikaanse congres, dat druk had uitgeoefend op Turkije, zijn militaire stri5<4nSaëi|t Ap Cyprus tfe Vertnilideren. De Turkse minister van buitenlandse zaken, Melih Esenbel, heeft verklaard, dat de stopzetting van de Amerikaanse militaire hulp aan Turkije niet slechts Turkije, maar de gehele NAVO-organi- satie afbreuk zal doen. „De Amerikaanse hulp, zo heeft de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken herhaaldelijk verklaard, is niet een geschenk aan Tur kije. Zij wordt verleend aan alle landen van de NAVO en dus ook aan Turkije, opdat de wederzijdse hulp krachtig zal zijn”, aldus Esenbel. De Turkse minister herhaalde, dat het geen pas geeft ver band te leggen tussen Amerikaanse hulp en de vreedzame oplossing van het vraagstuk -Cyprus. MOSKOU (UPI). Het Russische persbureau Tass meldde gisteren dat een zware aardbeving delen van China’s noordelijke kust heeft getroffen. Bernard Fensterwald ten slotte is een zeer bekend man in de Verenigde Staten, omdat hij onder meer James Earl Ray, de moordenaar van Martin Luther King, en de Watergate-inbre- ker James McCord heeft verdedigd. Hij heeft jarenlang bewijsmateriaal verzameld inzake de moord op John Kennedy. Reagerend op de uitspraak van Sprague, dat ex-CIA-chef Ri chard Helms erbij gelapt kan worden, verklaarde hij ons gisteren: „Ik zou niet weten hoe. We beschikken over geen enkel bewijs aangaande Helms. Ik weet niet hoe Sprague daarbij komt. We zullen wel alle moeite doen om de senaatscommissie die de CIA gaat onderzoeken, zich ook in de moordzaak te laten verdiepen, maar erg optimistisch ben ik daar niet over. Dat hangt sterk af van de samenstelling en de opdracht van die commissie”. Sprague: „De opdracht van de commissie is geen probleem. Zij moet onderzoeken of de CIA onwettige praktijken heeft uitgevoerd, en de moord op Kennedy was een onwetti ge praktijk. We zullen bewijzen dat een aantal CIA-mensen erbij betrok ken was.” Uit de gesprekken blijkt dat de commissie geen onderzoek heeft dur ven instellen naar de beweringen, dat de vermoedelijke moordenaar Lee Oswald FBI- of CIA-agent zou zijn geweest. Ook blijkt, dat het toenmali ge commissielid en de huidige presi dent Gerald Ford in een naderhand door hem geschreven boek over het onderzoek de besprekingen over het zelfde onderwerp verdraaid of half heeft weergegeven. Weisberg deelde ons desgevraagd mee, dat zijn boek Boven: Margaret Thatcher na haar overwinning. Onder: Edward Heath in vrolijker dagen. „Optimistisch ben ik echter niet. Ik heb met senatoren gesproken die zei den er voor zichzelf van overtuigd te zijn dat het om een samenzwering gaat, maar in het openbaar zeggen ze heel andere dingen. Zo zal het in de onderzoekscommissie ook wel gaan. De autoriteiten houden door dik en dun vast aan de juistheid van het rapport-Warren en noemen iedereen die eraan twijfelt een idioot. Geen senator wil er dan ook zijn vingers aan branden, want niemand wil straks in verkiezingstijd een idioot genoemd worden. Het ministerie van valse voorlichting heeft in de afgelo pen jaren uitstekend werk gedaan. President Ford voorop. Hij heeft met zijn boek de Amerikanen niet mis leid, hij heeft ze belazerd”. Dat de Zapruder-film, die vana vond op de Nederlandse televisie ver toond zal worden, ook aan de onder zoekscommissie zal worden overhan digd. acht Weisberg nauwelijks van belang. „De film is inderdaad nog nooit in het openbaar vertoond, maar hij wordt bewaard in het Nationale Archief. Iedere senator mag de film daar zien, maar niemand heeft dat tot dusver gewild. In ieder geval zie ik niet dat, als ze zich nu niet willen laten overtuigen, ze dat straks wel zullen laten doen”. CAIRO. (UPI en AFP) Volgens de Russische minister van Buiten landse Zaken Gromiko is partijleider Breznjev ziek. Dit zou dan de eerste officiële bevestiging zijn van de ge ruchtenstroom over de slechte ge zondheidstoestand van de Russische partijleider. Egyptische journalisten hoorden een gedeelte van een gesprek tussen Gromiko en president Sadat terwijl deze poseerden voor beeltenissen van Egyptische leiders in het buitenhuis van Sadat in de omgeving van Cairo- Volgens de journalisten vroeg Sadat aan Gromiko: „Hoe is het met onze vriend Breznjev? Hoe is zijn gezond heid?” „Hij is ziek”, antwoordde Gro miko. De uitslag was een bittere teleurstel ling voor de man die als premier Enge land binnen de EEG bracht en die van oordeel was, dat de Britten zich spoedig weer tot hem zouden wenden om de ernstige economische problemen van het land op te losSen. De 58-jarige Heath, de zoon van een timmerman, stond sinds vele jaren in het buitenland vooral be kend als „Minister Europa”. :.4“

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 3