Glitter tussen schuifdeuren Sayer heeft zichzelf gevonden Dromen doen we allemaal li gij Schitterend concert in Amsterdams Concertgebouw Merle Oberon trouwt met Nederlander Frysk Orkest weigert modern werk Je droomt elke nacht een uur. Vier of vijf verhalen. Dat is bewezen. Niet ieder een herinnert zich er iets van, maar dromen doen we allemaal. En de geleer den zeggen dat je er niet zonder kunt. Zonder dro men zou je hele gevoels leven in de war raken. Watje overdag niet verwerkt, doe je ’s nachts. Onbewust Wat zit er achter al die dromen? Driften, begeer ten, angsten, verlangens, idealen? Dat kan allemaal Eén ding staat vast: als je slaapt, ben je volkomen vrij. Niets en niemand remt je. Je bent jezelf Gek eigenlijk, dat we anders zo zelden onszelf zijn. Waarom zijn we zo onvrij, zo geremd? Waarom zouden we daar overdag niet eens over praten? „amemOx Ujf Angel Jack, Hibiscus met familie in Mickery JONGE THEATERPERSOONLIJKHEID IN CARRE Arnhems carnaval Enkele kerken in uw omgeving Landelijk adies: Postbus 7\ Baarn. tegen „decadente” liedjes WOENSDAG I Bouwes' Bowling Centrum Zandvoort GROOTS GEKOSTUMEERD CARNAVALSBAL AMSTERDAM Het is eigen lijk niet te geloven. Mensen die in het middenpad staan te swingen op de muziek van Mahavishnu John McLaughlin. Muziek waarvan we gewend zijn dat ze zo complex is, zo ingewikkeld van ritme. Toch ge beurde het gisteravond rond mid dernacht in het Amsterdamse Con certgebouw en daar was dan ook wel aanleiding voor. The Mahavish nu Orchestra pakte namelijk onver wacht uit met vooral na de pauze voor haar doen ongebrui kelijk swingende muziek met als klap op de vuurpijl nog een scheut pure funk toe. Het had er alle schijn van dat de nieuwe bezetting, na een ongelukkige start als gevolg van de nogal scherpe kritiek op de elpee ..Apocalypse”, duidelijk wou maken dat zij wel degelijk lekker draait. Hoe dan ook, McLaughlins huidige band staat meer dan ooit met beide benen op de grond. AMSTERDAM Begin decem ber 1973 stond Leo Sayer in het voorprogramma van Roxy Music als een zingende clown in het Am sterdamse Concertgebouw. Met het bijbehorende kostuum, het gezicht bleekwit gegrimeerd en de weer barstige krullen onder een kapje. Later raakte hij met enkele hits snel populair en dezer dagen had Leo Sayer dan zijn eigen concert in het goedbezette theater Carré. Witte gympjes, spijkerbroek en ma rineblauw jasje, na een kwartier een openvallend hemd. Het clowns- image is definitief verdwenen, Leo Sayer heeft zichzelf gevonden. KUNST i o! -X Mahavishnu Orchestra staat met beide benen op de grond KEES TOPS e Nu zijn ze terug met een voorstelling CEES STRAUS (Van onze kunstredactie) (ADVERTENTIE) JAC HEIJER (Foto Ronald van Caem) (ADVERTENTIE) Leo Sayer: niet langer in clonwskos- tuum. Ondanks die professionele theaterglin- stering blijven de amateurtrekjes voort durend zichtbaar: ritsen die niet dicht kunnen, gaten in netkousen, jurken die in pruiken blijven haken, spelers die te vroeg opkomen of tussen de coulissen gluren naar het publiek. Dat houdt de perverse mogelijkheden van zo’n show aandoénlijk onschuldig. Het is theater dat geen theater is; de vrouwen zijn meestal geen vrouwen, maar mannen of kinderen; de zangeressen kunnen niet zingen; de dansers niet dansen. Kortom, alles wat je ziet, ziet er uit als iets dat er niet is. Glitter dus. Een beeld van de finale van Razzma tazz. The Angels of Light zingen „Glory, glory hallelujah”. dartelt als een grappige dwaas over het hij behouden. Hij staat geen moipent stil, artelt als een grappige dwaas over het podium en is nog steeds goed voor een dolle grimas. Dat alles gevoegd bij de muzikale talenten kan Sayer in staat stellen uit te groeien tot een behoorlijke theaterpersoonlijkheid. Te meer omdat hij zich onttrekt aan het specifieke pop- kader. Wat Sayer doet is in feite ouder wetse variété, aangepast aan moderne eisen. organiseert in samenwerking met de carnavalsvereniging DE SCHARRE- KOPPEN op zaterdag 8 februari 1975 een e u even ebruari, t u wilt, ersheid. ichtgeel n rieten chon en an onze stekend uw is de rnet een ier7.95 ;er: 84.- ierl.95 Zhènes, :r 16.95 Castel, Favori. ier4.95 LEEUWARDEN. De musici van het Frysk Orkest hebben gezamenlijk besloten een compositie van Louis Andriessen niet uit te voeren. Het stuk, getiteld Hoe het is, zou vana vond in Groningen worden uitge voerd, maar na de actie van de orkestleden heeft de orkestraad het stuk van het programma afgevoerd, in de compositie komen een aantal valse partijen voor. Tjjdens de uit voering zouden de musici hun instru menten daarvoor moeten ontstemmen en zij achten dat een te groot risico. Bovendien zou het te veel tijd kosten. die bestaat uit een reeks Amerikaanse showbizz-songs, bijeengehouden door een soort sprookje. Een goede fee vervult de wensen van een klein meisje, dat achter eenvolgens terecht komt in New Orle ans, New York, Hollywood en tenslotte in het eeuwige paradijs. De goede fee is Angel Jack’s bloedei gen moeder en de meeste meisjes in de show zijn z’n kleine zusjes. Voeg daar nog wat broodmagere travestie-vriendjes en een vriendinnetje bij en het familie feestje tussen de schuifdeuren is com pleet. Het bijzondere zit ’m niet in de zang en dans, want die zijn erbarmelijk maar in de verbazingwekkende wisseling van hoofdtooien en costuums. Angel Jack en Hibiscus hebben de vreemdsoor- tigste uitmonsteringen ontworpen, stuk voor stuk overladen met de kleurigste glitters. Een lust voor ’t oog. De carnavalsvereniging onderschrijft hiermee de actie van Limburgse kaste leins om de carnavalsmuziek uit het noorden te boycotten. In Arnhem is men nog niet zo ver gegaan om de totale carnavalsmuziek 1974-1975 te boycotten. Wel meenemen dat de decadentie in de carnavalsmuziek hoogtij viert en dat hoe langer hoe meer de „meest platvloerse” liedjes worden uitgebracht. Voor wie zijn twee langspeelplaten Silverbird en Just a Boy kent, bracht Sayer bekend werk. Oh wot a life, Tomorrow, The Bells of St. Mary’s Train (binnenkort op single) en Another Time werden vrijwel zonder uitzondering met veel applaus begroet. Waarbij zich het nieuwe fenomeen voordeeld, dat er zowel op de aankondiging als tijdens de intro een blijk van waardering volgde. Een enthousiast publiek derhalve. Maar om het allemaal wat concreter te zeggen: het was voor de ware muziek liefhebber een feest; een muziekfeest om van te smullen. Voor de pauze al direct een sterke binnenkomer in „Eter nity’s Breath”, een van de beste compo sities (met vokalen) van de nieuwe elpee „Visions of the Esmerald Beyond”. Daar na een ouwetje van „Birds of Fire”, het tweede album van de vroegere bezetting, gevolgd door de introductie van de leden van de band (op een lekker sjouwend deuntje). Er waren momenten waarop drama tiek zichtbaar werd, zoals in het met falset-stem gezongen The Dancers. Sayer weet dan plotseling sterk te ontroeren, maar het duurt te kort jammer genoeg. Behalve in zijn goed getimede act, ligt Sauer’s sterkste kracht in zijn (auto)bio grafische teksten, die in al hun simpel heid vaak erg origineel zijn. Eenzaam heid, heimwee naar een beter leven en tekortschietende liefde zijn troef. Mis schien zijn het onderwerpen die lood zwaar klinken, maar Sayer brengt ze met veel zelfspot en gevoel voor relati visme. Dat maakte zijn optreden tot een zeer genoeglijk avondje. De Haagse formatie Livin’ Blues trad voor de pause op. Rond gitarist Ted Oberg is een geheel vernieuwde groep ontstaan, die nu simpele rock met een bluesluchtje er aanmaakt. Wat commer ciëler als vroeger (ook bij de familie Oberg moet de kachel branden), maar helaas daardoor ook minder interessant. Zanger Johnny Frederiksz is een aan winst aan wie het ook nu gespeelde hitsucces Boogie Woogie Woman voor een goed deel is toe te schrijven. Het overige repertoire (The Breeze, Coming Home, Black Spider Woman) moet nog veel aan hechtheid en vooral aan gevoel voor show winnen. Dat is niet zo maar een loze kreet. McLaughlin heeft nu eenmaal als gita rist zijn wortels in de zeer progressieve jazz en als Mahavishnu zijn hoofd in de magische wolken van Sri Chinmoy. Die combinatie zou temeer daar (volgens McLaughlins filosofie) alles wat met hem te maken heeft één is tot gevolg kunnen hebben dat er voor de eenvoudi ge concertbezoeker geen touw meer aan vast te knopen is. Maar nee hoor. Zeer aardse muziek kwam er uit de speakers, zonder dat er overigens afbreuk werd gedaan aan de bijzondere composities, waarvan alleen hij het recept schijnt te kennen. AMSTERDAM. In Mickery is veer tien dagen te zien „Razzmatazz” een show van The Angels of Ligth. Het is een groepje jongens en meisjes rond Angel Jack en Hibiscus, achter welke namen zich twee jongelieden uit San Francisco schuilhouden. In 1973 waren ze in Amsterdam, o.a. het Holland Festi val te zien, meta een glittershow over moeder aarde. Wat meespeelt is ook het feit dat Andriessen met zijn stuk wil aanto nen dat een symfonie-orkest eigenlijk een overbodig instituut is. Maar hij heeft om dat aan te tonen wel een symfonie-orkest nodig. Oorspronkelijk zou het uit 1969 da terende werk in 1970 door het Con certgebouworkest worden uitgevoerd. Door de toenmalige Notekrakeractie een beweging waarbinnen Peter Schat en Louis Andriessen een belang rijke rol speelden kwam de uit voering te vervallen. In hetzelfde jaar heeft toen het Utrechts Symfo nie Orkest de première verzorgd, waarbij zeker niet alle aan wijzigin gen van de componist zijn opgevolgd. Willem Frederik Bon, die het Frysk Orkest in het bewuste s uk zou lei den, toonde zich ontstemd over wat hij noemde de botte weigering van de musici en de orkestraad. Medewerking verlenen verder: De Hofkapel DE KWALLETRAPPERS Het bekende orkest COR HALLE Carnavalstrio KOOS VAN DER HEEFT Prins Willam de 8e en de Raad van Elf aanvang 20.11, zaal open half acht. FANTASTISCHE PRIJZEN VOOR DE MOOISTE KOSTUUMS, Kaartverkoop: Receptie Hotel Bouwes Palace Bouwes Bowling Centrum Sigarenmagazijn Bluys, Kleine Krocht 2 Sigarenmagazijn De Krocht, Grote Krocht V.V.V. Zandvoort Feestartikelen Jan Monnikendam, Ged. Raamgracht 7, Haarlem en op 8 februari vanaf 7 uur aan de zaal. Prijs per kaart f 12,50 (INKLUSIEF 4 CONSUMPTIES) Overige consumpties f 2,— Speciale overnachtingsarrangementen in Bouwes Palace. WEET JE WETJE EN NEEM IN BOUWES PALACE EEN BEDJE! Begeleid door een voortreffelijke band, waarin pianist Dave Rose de be langrijkste man bleek te zijn, begon Leo Sayer zijn concert dat precies een uur zou durenmet Giving it all away. Een song die Sayer oorspronkelijk voor Ro ger Faltrey schreef. Het feit dat de Who-zanger er hit potentie in zag, inspi reerde Sayer er uiteindelijk toe om znij liedjes nu eens maar zelf te gaan uit voeren, Een andere hit, The show must go on, grootgemaakt door Three Dog Night, maar eveneens van de hand van Sayer, zou de avond afsluiten. Gitarist John McLaughlin en violist Jean-Luc Ponty tijdens hun optreden met Mahavishnu Orchestra in het Con certgebouw gefotografeerd door Ronald van Caem. De 63-jarige Merle Oberon is voor de vierde keer getrouwd. Haar eerste man was wijlen de Britse filmmagnaat Sir Alexander Korda. Vervolgens trouwde ze met cameraman Lucien Ballard en daarna met de Italiaanse fabrikant Bru no Pagliai. De 38-jarige Wolders speelde een rol in „Interval” uit 1973, waarin Merle Oberon eigen geld gestoken had. De film was geen succes en de actrice zei in een interview dat hij haar verlies had op geleverd. ARNHEM. (ANP) De Arnhemse carnavalsvereniging de On-ganse heeft de verschillende orkesten die de viering van het feest in Arnhem opluisteren opdracht gegeven om liedjes als „De Arabieren” (Vader Abraham) en „De Worstjes” (Ria Valk) en andere liedjes van „dubieuze strekking” niet ten gehore te brengen. „Be happy”, het laatste nummer voor de pauze, gaf eigenlijk als eerste de gelegenheid om volop de kriebels te krijgen van de (in de goede betekenis) door merg en been gaande, elkaar af wisselende uithalen van McLaughlin en de virtuoze violist Jean-Luc Ponty. Dat is het sterke van de nieuwe formatie: die schijnbaar onverstoorbare violist die het met zijn razendsnelle loopjes voor de volle honderd procent tegen McLaughlin kan opnemen. Maar de grote verrassing barstte pas los na de pauze. „Cosmic Strut”, een uistekende compositie van drummer Mi chael Walden, leidde een aaneensluitend stuk muziek in van zo’n drie kwartier, waarin niet alleen de beste composities HOLLYWOOD. (Reuter) De Ameri kaanse filmactrice Merle Oberon is in Hollywood in het geheim in het huwe lijk getreden met de Nederlandse acteur Robert Wolders, haar tegenspeler in haar nieuwste film, zo heeft haar agent dinsdag bekendgemaakt. van drie albums verwerkt waren, maar dat van begin tot eind puntgaaf werd uitgevoerd. Met name de gedeelten van het ten onrechte verguisde „Apocalypse” kwamen, hoewel nu zonder symfonie orkest gespeeld, goed uit de verf en vooral dat sterkt me in mijn mening dat Mahavishnu Orchestra-nieuwe stijl nu zeer goed is ingespeeld. Ieder lid van de band de strijkers- groep gezamelijk) kreeg van McLaughlin volop de gelegenheid zijn kunnen te to nen. De jonge bassist Ralphe Amstrong maakte er een ludieke show van, maar stond tegelijkertijd erg fraaie basloopjes te produceren. Bij wijze van uitzonde ring gaf Michael Walden een drumsolo die goeddeels in het ritme te volgen was. En ik geloof wel dat ik mag vaststellen dat saxofonist Russell Tubbs wel eens van Bennie Taupin heeft gehoord. Absoluut hoogtepunt Ponty’s psyche delische toer, op touw gezet met boos ters en wah-wah-pedalen. Het klonk allemaal wonderschoon. De toegift „Can’t stand your funk” (niet letterlijk op te vatten) deed de deur dicht. Over bodig te concluderen dat het een schitte rend concert was. Het heeft me de grooste moeite gekost het woord „per fect” niet te gebruiken. eekend sakker. >p onze :deling. 1 geluk! Toch liet Sayer blijken op een aantal punten tamelijk beperkt te zijn. Zeker in vergelijk met zijn uitstekende plaat werk, als dat een maatstaf mag zijn. Zijn stem klinkt in de zaal vaak zonder verrassingen en mist aanzienlijk de dra matiek die hem bij de goede teksten juist van pas kon zijn. 1 ■F nT’

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 9