Regeringscommissaris roept WOUTER VAN HEUSDEN: ODE AAN MILIEU op tot eensgezindheid Rob van Woerkom aan bod bij Nat. Ballet It Schalkwijk Boeiende expositie in Bloemendaals gemeentehuis WIM STEUN: SFEER EN EXPRESSIE i w F; Ti fW Filmcursus in smhbe Hl X. Goed begin ontaardde in lopen if Haagse rechters en advocaten in stuk van Pirandello foto film Comité voor Proloog in Zeeland opgericht CHOCO PRINCE IttëBgWES H |j 6 FEBRUARI 1975 KUNST 15 I - Onder redactie van J.P, Bos I I uittilt. het I Kijk &r' 3 ZELF WAND BEKLEDEN? RED POINT BEHANG! ENGELENBERG Doelstraat 29 Tel. 023 - 31 2206 Haarlem Kies - Koopcentrum o - li DONDERDAG DEN HAAG Het Nationale Ballet danste in de Koninklijke Schouwburg dinsdagavond met uitsluitend kleine bezettingen. Het maximum kwam voor in „Concer to Barocco” met twaalf danseressen en één danser. Dit schitterende bal let van George Balanchine op het dubbelvioolconcert van Bach, werd technisch goed, maar verder als droog zand uitgevoerd. Toch plaatste het de avond meteen op een zeker niveau. Het zit vol intri gerende ontwikkelingen, die 7 zich ook nog volkomen parallel aan de KINDERFEESTJE? SINDS ENIGE TIJD zijn na tuur en landschap in de fotogra fie herontdekt en in de eerste plaats is hiervoor verantwoorde lijk de massale aanslag die met name in de vorm van huizen- en wegenbouw op het milieu wordt gepleegd. In de ban van de vrees dat morgen verdwenen is wat er vandaag nog is, legt men in toe nemende mate „alles wat groeit en bloeit” op de filmlaag vast. Er zijn fotografen die vrijwel niets anders meer doen. Dat geldt ook voor de Arnhemse fotograaf Wouter van Heusden (39 jaar) van wie deze maand een twintigtal zwart-witdrukken hangen in het SBKeldertje (Ge dempte Oude Gracht 121, Haar lem). BLOEMENDAAL Wim Steijn uit Bentveld is eigenlijk een ty pische sfeerschilder, die alles door dringt met een romantische visie. Hij verhevigt de sfeer van een boompartij tot een oerwoud van kleurstippen, de branding op een kust tot aanval van de golven op de rotsen; hij legt een gordijn van stilte om plechtige huizen op het Haarlemse Kenaupark, zo komen ze op het doek over. In de zelfpor tretten en de portretten van Ger, zijn vrouw, is een dramatische spanning gelegd, die zo’n werk ver boven het illustratieve flillil® muziek afspelen. Het dwingt je zorgvuldig’te luisteren en te kijken tegelijkertijd. Als openingsballet van de jonge choreograaf Rob van Woerkom is het dan ook levens- gevaarlqk voor zijn opvolgers, want de toeschouwer wordt er wakker van en wordt ook nergens teleur gesteld in zijn verwachtingen, met andere woorden, hij wordt vreselijk verwend. H' (Van onze RTV-redactie) (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) A HEIN STEEHOUWER WW Zo zei hij onder meer dat de vier ministers, wier verlengstuk in Hilversum hij was, nooit van zijn zakelijke advie- Scène uit „Vijf Spheres’’ bij het Natio nale Balet. «jfeA Voor dit stuk, dat op woensdag 19 maart in de Koninklijke Schouwburg in Den Haag gespeeld zal worden, is subsi die verleend, niet zoals wel vaker ge beurt, door het ministerie van CRM, maar hoe kan het ook anders van het ministerie van Justitie. Hoewel rechters en advocaten wél ge wend zijn om voor publiek op te treden hebben zij dertig a veertig repetities nodig om nu een tekst van een ander goed voor het voetlicht te kunnen bren gen. De opvoering wordt geen openbare zitting, maar is bestemd voor de gebrui kers van het Paleis van Justitie, dat 24 februari door de Koningin officieel zal worden geopend. keer ook soms weer een groter beschou welijkheid, waarin hij als het ware tas tend verder gaat. In beide gevallen kan er dan een uitstekend doek te voorschijn komen. we (nog van van Het zal de Stichting Beeldende Kun stenaars Kennemerland veel genoegen hebben gedaan nu het ministerie van CRM de erkenning van de fotografie als kunstvorm uitdrukt in een rijkssubsidie van 20 percent, voor de kopersWouter van Heusden naar deze contreien te hebben kunnen halen als een waardig representant van deze kunstvorm. (Van Heusden maakt van elk negatief slechts drie drukken; voor een druk betaalt men 110 minus de rijkssubsidie). 7/ De groep, die de steun heeft van de progressieve politieke partijen in Zee land en diverse jeugdorganisaties is van plan om zelf voorstellingen van het Vormingstheater te gaan organiseren. In diverse plaatsen m Zeeland worden con tactpersonen aangewezen die het Vor mingstheater in hun gebied gaan stimu leren. Het werk drijft op het plaatsen van de verftoetsen, een vaak heel korte streek, bijvoorbeeld in een bosgezicht toegepast in kleurrijk werk. Soms schaadt dat de „vormvastheid”, waardoor er een onontwarbaar bijna abstract pa troon ontstaat. Dan raakt de expressie ontbonden in kleurgewemel, wel aange naam, maar weinig houvast biedend. Er naast kan weer een doek hangen, waarin de vorm prevaleert, zonder dat aan kleur en penseelschi’ift tekort is gedaan. Dan lijkt Wim Steijn mij op zijn best, persoonlijke expressie en het gegeven beeld in evenwicht brengende. In de stadsgezichten gebeurt dat bijvoorbeeld. Samen met de cursisten wordt een korte (speel)film opgenomen met kunstlicht. De films wordt een week later samen gemonteerd en op de laatste avond van geluid voorzien. Tussen de bedrijven door kunnen de deelnemers hun eigen films laten vertonen, welke dan door de cursus leider van een opbouwend commen taar wordt voorzien. De cursus duurt 3 avonden en wel op 11 en 18 februari en op 4 maart, aanvang 8 uur. Men kan zich opge ven bij Fotohandel Federmann, Ri- vièradreef 9, Haarlem-Schalkwijk, te lefoon 023-330076. De openingstijden zijn: /insdag tot en met vrijdag van 13 tot 17 uur, zaterdag 11 tot 17 uur en donderdagavond tevens van 20 tot 22 uur. De expositie duurt tot en met 28 februari. Nog even wat bijzonderheden over de exposant: na de fotovakschool in Den Haag assisteerde hij twee jaar de leer meesters Cor van Weele en Louis van Beurden in Amsterdam. In 1955 vestigde hij zich zelfstandig in Arnhem. Hij werkte in opdracht van AKU, Kema en de gemeente Emmen en sinds 1965 is hij I de vaste fotograaf van Toneelgroep The- ater. Ondangs won hij de algemene f hoodprijs in de categorie beroepsfotogra- fen voor het blad ..Paard en pony”. 1 Van Heusden fotografeert namelijk ook L paarden. Op de expositie ligt een magni- fiek. exemplarisch stukje werk. Is Wim Steijn realist, impressionist met een grote expressie, is hij iets an ders in stijlkundig opzicht? Dat alles is niet belangrijk meer. Hij heeft te veel kwaliteiten van strikt persoonlijke aard, die de vraag overbodig doen worden. In die kwaliteiten zitten echter ook de gevaren verscholen. Op het eerste gezicht doen de foto’s van Van Heusden wat traditioneel aan, maar als men *e wat langer bekijkt, is het toch wel heel fijn werk dat we een ode aan het milieu zouden willen noe men. Bospartijen, een rij populieren, een koe in de mist, klaprozen, tulpen in high key, langs de vloedlijn, vliegende meeu wen in silhouet, een mensenfiguurtje op een immense duintop, huisjes in het landschap we weten het, het is alle maal eerder vertoond. Maar met in het achterhoofd van wat er al opgeofferd is en nog opgeofferd zal worden blijf je kijken en eventueel koop je het om iets aan de wand te hangen dat straks een museumstuk zou kunnen blijken te zijn. 1 VLISSINGEN. (ANP) Maandaga vond is in Vlissingen het twintigste steuncomité van de Toneelgroep Proloog opgericht J. Choco Prince geeft leuke uitnodigingskaartjes! V In elk netje Choco Prince zitten er twee verpakt. En er zijn ook nog gratis prinsenkronen voor het rheie kindergezelschap. Schrijf een briefje naar General Biscuits Co. N.V., Juliana van Stolberglaan 118, Naarden. ’f, en sluit ƒ1,aan postzegels bij voor verzendkosten. P' Laat maar weten hoeveel u er wilt ontvangen v (maximaal 20 stuks en zolang de vooraad strekt) CHOCO PRINCE DE TOPTRAKTATIE BIJ ELKE FEESTELIJKE GELEGENHEID. zen zijn af geweken. Zij jongste advies, zo wilde hij wel verklappen, was de omroepen in 1975 financieel wat meer armslag te verlenen, mits die omroepor ganisaties op tijd hun begrotingen in dienden. Mr. Van der Dussen was er trots op dat hij voor een flinke financië le reserve had gezorgd, al was dat dan soms alleen mogelijk geweest door flink in de omroepbegroting t% schrappen. Minister mr. H. W. van Doorn (CRM) noemde mr- Van der Dussen een be trouwbare trait d’union tussen de rege ring en het omroepbestel. Hem ken merkten zowel serieuze betrokkenheid als een natuurlijke distantie. Wijze ont houding en zelfbeperking leidden hem in zijn reacties op de zeer vele verzoeken die hem bereiken om in programma’s in te grijpen. Hij heeft altijd het mis verstand dat dat zijn taak was, resoluut afgewezen”. Een van de portretten die Wim Steijn van zijn vrouw maakte. Als derde nummer kregen v steeds voor de pauze) de première de avond. „Vijf spheres” van Rob Woerkom op twee delen van het Forel - len-quintet van Schubert. Het is een abstract ballet voor vijf dansers en even zoveel danseressen. Ze zijn allemaal in het grijs gekleed en de meisjes dansen niet op spitsen maar net als de jongens op slappe schoenen. Op de ach tergrond liggen twee bijzonder grote dobbelstenen met de cijfers vier en vijf naar voren. Ik heb het al gezegd, na „Concerto Barocco” waren alle oren in de zaal gespitst en alle ogen volkomen alert om de lijnen in het ballet te toetsen aan die van de muziek. Het begin deed het allerbeste verwachten. Op de eerste zin werden daar kleine dansbewegingen aan toegevoegd en bij de derde opkomst werd het geheel nog meer naar de dans toegetrokken. Daarna kreeg iedere dan ser een korte eigen variatie met uitste kend bij de muziek passende gebaren. Bij de afsluiting van deze expositie doken er echter zogenaamd grappige be wegingen op (schuddende vuistjes en ingetrokken ellebogen) alsof de jonge choreograaf opeens het spoor bijster was en en daarom maar leentjebuur ging spelen bij zijn oudere collega Hans van Manen. Een andere mogelijkheid is na tuurlijk, dat hij zich opeens voor zijn serieusheid schaamde en zich wilde ver schansen achter grapjes Verheugend was dan weer te zien, dat hij zich bij de herhaling van de muziekexpositie er niet voor geneerde, precies eenzelfde naar de dans groeiend-procedé te volgen, maar nu met vijf meisjes Daarna kwamen gemengde variaties in uiterst heldere lijnen en bijzonder muzi kaal gezet met slechts hier en daar een poging tot gek doen die echter nergens leuk werd. Uitstekend gevonden was het plaatsen van één danser los van de andere vier, die in een rechte rij optraden, waardoor het eentonige van die rechte rij verbro ken was. Als geheel was dit eerste deel toch uiterst boeiend en zelfs na Concer to Barocco niet eens teleurstellend. De afdeling Den Haag van de Vereni ging van Vrienden van Het Nationale Ballet vierde met deze première haar 20ste verjaardag. Zij mocht met dit eerste deel tevreden zijn. Helaas wilde Rob van Woerkom echter ook het twee de deel van het quintet van dans voor zien. Veel dans had hij daar niet meer voor over, het ontaarde in een eindeloos herhaald geloop met hier en daar wat leenwerk van anderen. Het geheel blijft wel helder, vooral dankzij de korte zin netjes. Bij de muziek van Schubert zit er binnen al die korte zinnetjes samen een duidelijke ontwikkeling, in do dans begon ieder .zinnetje weer helemaal op nieuw waarmee het wel erg vervelend werd. Na de pauze danste Het national» ballet nog Pyrrische dansen en kwintet CONftAD VAN DE WEETERING. Het twèede ballet was de balkonscène uit Romeo en Julia. Maria Aradi en Sandor Némethy dansten erg mooi, maar deze scène is als fragment alleen nau welijks interessant te noemen. Ik zal dit paar binnenkort zeker in het avondvul lende totaal gaan bewonderen en als voorproefje was het zeer geslaagd. HILVERSUM- De regeringscommis saris voor de omróep. mr. J. A. H. J. van der Dussen, die woensdagmiddag af scheid nam van de omroep tijdens een receptie, heeft opgeroepen tot eensge zindheid. „Harmonisatie is nodig, in plaats van een vaak overdreven ver doorgevoerde polarisatie in de roerige omroep”. Mr Van der Dussen zei in zijn negenjarige ambtsperiode altijd een zwijgende en luisterende rol te hebben vervuld, maar nu wilde hij wel eens praten. Wim Steijn tekent en etst, zoals hij ook schildert. Een grote variatie dus aan „handschriften”, ook aan middelen, want sommige tekeningen lijken geschilderd in conté en krijt, andere zijn typisch „tekenachtig” in die zin, dat met een enkele streep veel wordt gesuggereerd. De nadruk is er misschien niet altijd zo op gevallen, omdat velen Steijn graag zien als de schilder van zo’n heftige branding, maar als graficus is hij niet minder interessant, vaak zelfs nog boei ender. Deze goede tentoonstelling bewijst dat weer eens. Wat ik doe, over Wim Steijn schrij vende, is eigenlijk water naar de zee dragen, want wie kent zijn werk niet. En toch is het altijd weer de moeite waard het te zien, zo ook nu in de expositiekelder van het gemeentehuis, waar het tot en met 22 februari hangt. IN GEBOUW ’t SCHALKERERF in Haarlem-Schalkwijk start binnenkort een nieuwe filmcursus onder auspi ciën van het Instituut Camera Neder land en Fotohandel Federmann. Cur susleider is Jan A. Kleyn, geassisteerd door zijn zoon Onno. Het betreft hier een cursus voor „licht gevorderde filmers” en behan delt het smalfilmen in de praktijk. DEN HAAG (ANP).— Leden van de rechterlijke macht en advocaten in Den Haag gaan, ter viering van de opening van het Haagse paleis van Justitie, onder regie van Joris Diels van de Haagse Comedie het toneelstuk „Wat is de waarheid” van Luigi Pirandello opvoe ren. Er is zelfs een heel opmerkelijk doek in dit opzicht, de kerk te Waardenburg voorstellend. Het gebouw rijst in wit en grijs hoog uit boven het bruine grond plan. De vormgeving is voor het doen van Wim Steijn heel strak en toch ontbreekt zijn typische streek niet. Eenzelfde type verschillen vind je soms ook in de landschappen, het ene coloristisch, een ander in Permeke- bruin. Dat alles wijst op het soepele talent, maar bovenal op het vermogen om wisselende stemmingen telkens weer krachtig in beeld te brengen. Want ten slotte schildert Steyn zijn eigen stem mingen, zij het in contact met wat het onderwerp op hem overdraagt. Natuurlijk is zo’n schilder het aange wezen type voor portretten, waarin de stemmingen van schilder en model als het ware samenvloeien. Bij Wim Steijn weer door zijn nogal „bezeten” werkwij ze, krachtige strepen en vegen, waarin hij van alles durft, maar een andere CMèCOPRINCE,

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 15