Nieuw muzikaal project van fluitist Louis Jordan Frank Martin bezield overleden en stralend gedanst Thijs van Leer: „Dit wordt bijzonder a-commercieel FACTORY: dansbare pleziermuziek POPPEPPERS rs Soosagenda intercodam ui Hl ONGEWONE AVOND IN CONCERTGEBOUW E 6 DONDERDAG FEBRUARI 1975 KUNST 17 door Kees Tops )- Oem Kalsoem begraven r Miles Davis Ballads Intellectueel lig, ider I 516 049 965 182 Er zijn andere tegels. Echter, mooier, en toch niet zoveel duurder. Wij hebben er lang naar moeten zoeken. Voor u ligt de zaak veel een voudiger: u vindt ze in onze show-room. iur- )rn- om Amstel 135, Amsterdam (naast Carré). ma t/m vrij 09-00-1700 za 10.00-16.00 uur. R AMSTERDAM Bij alle belangrijke gebeurtenissen in het Amster dams Concertgebouw was de Zwitserse componist Frank Martin aanwezig, en nu hij er niet meer is (hij overleed in november 1974) is er duidelijk een leegte voelbaar. Hij woonde met zijn Nederlandse vrouw al bijna der tig jaar in Naarden en maakte het Nederlandse muziekleven niet alleen intensief mee, maar voegde met zijn composities, die wat vormbeheersing, inventiviteit en voorname aristocratie betreft altijd van niveau zijn, een verrijkend element toe aan het repertoire. GEEL „Dit is geen poging om me van Focus te distanticiëren. In tegendeel, ik ben erg enthousiast over ons nieuwe repertoire. Het is alleen, dat ik nog iets uit een andere hoek kwijt wil”. Woorden van Thijs van Leer naar aanleiding van een geheel nieuw project, waaraan hij al geruime tijd werkt, maar dat in het gunstigste geval pas in het voorjaar wordt gelanceerd. Een project dat niets te maken heeft met het geluid van Focus of met zijn solowerk tot nu toe. Thijs heeft geen flauw idee of het zal aanslaan bij het publiek, noemt het zelfs a- commercieel, maar maakt in ieder geval één ding duidelijk. Het is nieuw. I I I "I I I w I w#- SL Htv I (Van onze kunstredactie) TOON VRANKEN Thijs van Leer: „Ik weet niet goed wat intellectuele muziek is’’. ene (ADVERTENTIE) lijl SSi Andere tegels dat is momenteel buitengewoon interes sant. Dus dat zal er wel niet van komen. Ik heb trouwens ook nog mijn andere solowerk: de opvolger van „Introspecti on”, waar ontzettend veel vraag naar is”. Tenslotte, over de levensvatbaarheid van zijn etnische muziek: „Ik heb geen idee wat het gaat doen. Het is heel a- commercieel. Muziek die niet direct her leidbaar is- Maar niet a-tonaal. Het is wel te vatten”. av.: open huis; zondagmi.: film- en documentair programma. De Ark, Kerkplein 5, Velsen-Zuid, vr. en zat.: soos. Disco Dubois, Berlagelaan 45, elke zondagmi.: disco-. ’t Augustijntje, Kleine Houtstraat zat. en zondagmi.: jazz-sessions. Club Bluesette, A. G. Krusemanstr. 34, Oost, vr., zat. en zo: bar-dancing- disco. Tamberlain, Grote Houtstr., elke av. beh. ma. en di.: discotheek. Can-Can, Stoofsteeg 1, elke avond: bar-dancing-disco. Moulin Rouge, KI. Houtstraat, elke av.bar-dancing-disco. Paradiso, Weteringschans, Amster dam, vrijdag: Engelse rockgroep Ju das Priest; zaterdag: Engelse formatie Jack Straw. PEN, Kanaalstraat 257, IJmuiden, vrijdag: film; zaterdag: Barrelhouse Blues Band; zondag: discodansen. ut Cafaatje, Spaarndamseweg 19 (bij jachtwerf), vr.av.: Carnaval met disco; za.av.: Carnaval met duo „in cognito”. Turfschip, Turf steeg 2a, zat.: kof fiebar met speelfilm: „Time to run”. naar 1 38 Tite, pro- be- hoe- ?den lati- het lak- zien MA- oe- die- inen •den bij- •den aan alad met cm stei ge rde vor- ;eld. ote- rui- Uit- ten- zien wee Jordan kreeg voor het eerst bekend heid toen hij in de jaren ’30 zanger bij verschillende bigbands werd. Hij trad toe tot de groep van Chick Webb die na de dood van Webb door Ella Fitzgerald werd geleid. Hij vormde later een eigen groep van vijf man die de Tympany Five werd gedoopt en een grote attractie in de Amerikaanse nachtclubs werd. Behalve met Ella Fitzgerald heeft Louis Jordan gezongen met Al Jolson, Bing Crosby, Dinah Shore. Hij heeft verschillende ke ren in Europa opgetreden. LOS ANGELES. Louis Jordan, be roemd jazzmusicus die grote naam maakte met zijn gezongen versies van Caidonia en Is you is or is you ain’t my baby?, is naar gisteren is bekendge maakt, dinsdag in zijn woning in Holly wood overleden. Louis Jordan is 66 jaar oud geworden. hun keuze konden uitkiezen. Ook TIOLI was daarbij en vertegenwoordi ger John Oomkes kan dan ook uit eigen ervaring zeggen: „Factory is gewoon een avond plezier hebben.” „Ze hebben de Focus-muziek altijd intellectueel genoemd. Ik weet niet goed wat dat is. Bij fuga’s van Bach zéggen ze dat ook altijd. Muziek is een kwestie van puur gevoel. En van mathematisch construeeren, maar ook dat is nog ge voel”. Zie je je met je nieuwste project de planken op gaan? „Niet zolang Focus interessant is, en Frank Martin heeft de première van zijn Trois Danses voor hobo, harp, strijkkwintet en strijkorkest op het Abonnementsconcert in de Grote Zaal niet mogen beleven. Maar hij wist dat het gebeuren zou en dat zijn dochter Teresa, specialiste in de flamencodans, daarbij als danssoliste zou optreden. In de geest wist hij hoe het zou moeten klinken en hoe het effect van de dans zich daartegen zou projecteren. Hij schreef het speciaal voor haar, Teresa, die in hem de interesse voor de Spaanse flamenco had gewekt, zo, dat de Trois Danses op het complexe flamenco-ritme gebaseerd zijn. Voor Martin was dit een nieuw element dat hij op zijn eigen creatieve manier aanwendde tot een werk van zijn persoonlijke stijl en in houdelijke waarde. De eerste dans „Seguiriya” heeft de karakteristieke ritmische structuur van de flamenco, een soort 5/4 maat, maar door de Spanjaard met ritmische vrij heid toegepast. De tweede, „Soledad”, dans van de eenzaamheid, is geen be staand flamenco-type, maar een vinding van Martin zelf, die echter wel helemaal de geest ademt van de Spaanse dans. De derde dans „Rumba” is weer een vrije interpretatie van een bekend ritmisch figuur van Spaanse origine. Een tipje van de sluier heeft Thijs onlangs opgelicht in Willem Duys’ „Mu ziek Mozaiek”. Een minliscuul tipje nog maar. Gelegenheid tot het geven van interviews met de schrijvende pers heeft zich nog helemaal niet voorgedaan en zal zich tot april-mei ook niet voordoen, want Thijs heeft het razend druk. Deze week toert hij met Focus door Spanje en onmiddellijk daarna vertrekt het ge zelschap naar Los Angelos om de nieu we Focus-elpee op te nemen. Vlak voor zijn vertrek naar Spanje kon hij nog net een uurtje vrijmaken om een en ander toe te lichten. Het is niet gemakkelijk, zo niet onmo gelijk, precies te omschrijven wat de nieuwe muziek inhoudt, aldus Thijs, maar enige richtlijnen kan hij wel aan geven. „Het zijn liedjes, die ik in nauwe samenwerking met Paul Buckmaster heb gemaakt. Paul Buckmaster is de arrangeur die zich heeft beziggehouden met de allernieuwste muziek van Miles Davis en die hem ook sterk heeft beïn vloed. Het bijzondere van onze composi ties is nu, dat zij gebaseerd zijn op vormen van etnische muziek- Soorten van volksmuziek dus, uit India, de Bal kan en Rusland, maar ook bijvoorbeeld Bretonse muziek. Die liedjes klinken al lemaal vrij simpeltjes, maar er zit veel meer in dan je verwacht. En het is bepaald niet het allergemakkelijkst om te verwezenlijken. Het ziet er moeilijk uit. Het zal veel hoofdbrekens kosten”. studio in. Over Kooymans gesproken. De nieuwe Earring-single zal niet „Kill me” heten maar „Ce soir”. „Kill me ce soir?” Voulez vous coucher avec moi ce soir?”. Zoek het maar uit. ging er totaal in op en bracht de con trasterende elementen van de muziek effectief tot uitdrukking in haar dans- creatie. Zo ongewoon was haar verschij ning op het podium in het metier van de dans, dat het de aandacht voor de mu ziek wat op de achtergrond drong. Maar de muziek zal ook zonder het dansele- ment in zijn oorspronkelijke klankver- weving een boeiend gegeven kunnen zijn voor de concertzaal. Een belangrijke solistische partij was die van de hobo, inspiratiebron van de dans, schitterend gespeeld door Werner Herbers. Het harpspel van Vera Badings glansde met fijne flonkering door de materie heen. De zaal was na afloop even heel stil van verrukking, maar reageerde daarna met grote spontaniteit op deze waardige hommage aan Frank Martin. „De man die het Focus-project runt, voelde dat ik naast Focus nog iets an ders op mijn lever had. Ben Bunders van Philips heeft ons toen aan elkaar voorgesteld en daar is een grote vriend schap uit gegroeid, ook persoonlijk. Ik was al met die etnische muziek bezigge- weest en had een paar dingen klaarge maakt. Die vielen vanzelf af. Met iets anders waar ik al wat van had, zijn we toen doorgegaan en die richting ben ik uiteindelijk ingeslagen”. De muziek van Factory, alles eigen werk, is zeer vrolijk van aard. Er wordt veel plezierige rock gebracht, af gewisseld met opbeurende jigs. De kombinatie van swingende happy rock en tot squaredansen uitnodigen de folkrock doet het erg goed. Daar aan helpt de presentatie pok een handje. Het gedrag van deze kwajon gens op het toneel is van een verras sende brutaliteit. Andy, die staat te swingen achter zijn orgel en Laurie, die een Keith Moon-manier van drummen heeft (vier, vijf armen?) Dansbare pleziermuziek. Factory heeft zich er vanaf de start op toege legd. Gesteund door positieve com mentaren van mensen als Roger Dal- try en Robin Gibb, gesteund ook door de stijgende lijn die steeds sneller zichtbaar werdmeer optredens en steeds verder van huis. De viermansformatie is deze maand in Nederland voor een toernee langs Toen de Weense dirigent Josef Krips deze muziek bij de Martins thuis hoorde, besloot hij enthousiast dit werk met het Concertgebouworkest in Amsterdam in februari ’75 uit te voeren, met Teresa als soliste. Maar ook Josef Krips is overle den en in zijn plaats dirigeerde nu Roberto Benzi het concert. De orkest- groep bevond zich op de achtergrond van het podium, zodat een vrij grote ruimte voor Teresa beschikbaar was. Een realistische lege ruimte, die plotse ling tot leven en beweging kwam, toen Teresa daarin als ranke schoonheid, stralend en bezield, fier en zelfbewust in haar dans een fascinerende dimensie toevoegde aan de muziek. Haar enig rekwisiet was een prachtige mantilla die zij in de tweede dans met raffinement benutte om haar gebarenspel te verle vendigen. Een niet bedwang te houden stroom van honderdduizenden Egyptenaren heeft zich gisteren bijkans meester kunnen maken van het stoffelijk overschot van Oem Kalsoem tijdens haar begrafenis in Cairo. De zeer geliefde Arabische zan geres overleed maandag op 76-jarige leeftijd. TIOLI, wijkcentrum Laan van An gers, zatav.: Carnaval; zondagmiddag: Engelse formatie Factory. Upstairs, Zomervaart 170, zondag- av.: discussie met detective over zijn werk. Arnoldushoeve, Hoofdweg, Hoofd dorp, zaterdagav.: MASS ADA, rock met veel Santana- en Zuidameri- kaanse invloeden. ’t Plein, Balkanplein 4, zatmi. en - Die richting heeft het een en ander te maken met de beïnvloeding van Thijs door Miles Davis, door recent werk van de groep Wheather Report (met name het album „Mysterious Traveller”) en uiteraard het contact met Buckmaster, die weer met Davis heeft samengewerkt. Het grijpt allemaal in elkaar, want Wheather Report is voortgekomen uit de band van Davis. Thijs: „Wheather Report is natuurlijk sterk beïnvloed door Miles Davis. Ze beschouwen hem als de belangrijkste muziekvernieuwer. Zo beschouw ik hem ook. Ik volg alles wat hij doet. Hij is de enige die zich contstant vernieuwt. Hij is ook degene die de twee grootste jazz- kwintetten heeft gehad: het ene met John Coltrane en het andere met John McLaughlin. Het is gewoon griezelig- Al vier jaar bestaat de popgroep Factory, die al die tijd voornamelijk draait op de gebroeders Qunta: Tony op leadguitar, viool en zang en Andy op orgel, piano, twaalfsnarige gitaar en eveneens zang. Drummer maar ook zanger Laurie Cooksey is stam gast in de Factory. Het bassistenpro bleem hoopt het trto definitief opge lost te hebben met het aantrekken van de eveneens met vokale kwalitei ten uitgeruste Steve Kinch, die nu drie maanden bij de groep zit. Griezelig goed1. „Verder ben ik beïnvloed door Jan Akkermans. Door zijn opvattingen over muziek en door vijf jaar met hem te spelen. En de laatste tijd ook door Bert Ruiter. Hij heeft voor de nieuwe Focus- plaat ook het een en ander geschreven. Zeer goede composities. Trouwens, het repertoire is helemaal vernieuwd. Het zijn niet meer van die grote lappen met stijlcitaten. Het is nu meer „Go”; in de astrale richting, maar met beide benen op de grond”. Zij was alles in één: choreografe, danseres en interprete van de muziek die haar vader voor haar schreef. Zij was daar duidelijk intens bezield van, Hoe gaat het in grote lijnen klinken? „An sich zijn het allemaal ballads. We hebben er geen naam voor. Het is een aantal songs met teksten, die door Rose- lie (zijn vrouw red.) zijn geschreven. Ik kan ze niet omschrijven. Ze zijn in ieder geval niet politiek en niet religieus. Als je het mij vraagt, zijn ze prachtig. De meeste thema’s zijn vrij langzaam. Zij worden afgewisseld met lange passa ges instrumentale funk. Voornamelijk fluit- en toetsensolo’s”. „Een groot orkest onder leiding van Paul Buckmaster, maar met een elektri sche basis. Bert Ruiter (Focus) speelt in ieder geval bas. Hopelijk wil hij ook wat zingen. Hij heeft een erg goede stem. Zelf durf ik het vokale gedeelte niet goed aan. Maar ik heb nog wel een paar ideeën voor geschikte mensen- Daar hoort Roselie ook bij. Het zou fantas tisch zijn, als zij het zou doen. Ik heb de demo’s van piano en stem klaar. Die neem ik mee naar Los Angelos in de hoop de plaat te kunnen opnemen direct na de werkzaamheden met Focus. De musici voor de begeleidingsgroep kunnen we dan daa rof in New York opsnorren. Het zal een samenraapsel worden”. Het contact tussen Thijs van Leer en Paul Buckmaster kwam tot stand vorig jaar tijdens het MIDEM-platencongres in Cannes. In 1066 landde Willem de Verove raar bij Hastings om Engeland te gaan bezetten. In 1975 lopen vier jongens in Hastings rond met dezelfde ideeën. Alleen is hun manier van veroveren een andere. Ging ruige Willem met harde hand door het ganse land, dit kwartet, zich Factory noemend, heeft een heel wat zachtzinniger wijze om Engeland plat te krjjgen. Factory doet het met muziek. een twaalftal clubs, huizen en socië teiten. Factory speelde op de groe- penpresentatie in Londen waar Ne derlandse vertegenwoordigers van clubs etcetera zelf de groepen van The Hollies. Twaalf jaar oud, één van de alleroudste nog in leven zijn de popgroepen ter wereld en nog steeds goed in de markt „I’m down” is hun laatste hit en die staat dan ook op de net uitgebrachte elpee „Another Night”. Een ander oudje is The Guess Who. Canadezen die nu alweer tien jaar meedraaien. Niet zo sterk als The Hollies, maar toch. De heren komen eind deze week voor het eerst naar Nederland op uitnodiging van AVRO’s Toppop. Reden is het snelle stijgen van de single „Dancin’ Fooi”. Van de oprichters waaronder Jim Kale en Randy Bachman (nu van Bachman-Turner-Overdrive) zitten zanger-pianist Burton Cummings en drummer Garry Peterson nog altijd in de groep die wordt aangevuld door Don Troiano (lead-gitaar) en Bill Wallace (bas). Later dit jaar komen de heren naar Europa terug voor live-optredens. We blijven bij de oudjes die het nog steeds goed doen. James Brown. Op leeftijd al, maar nog altijd „The Godfather of Soul” en „The Hardest Working Man in Showbusiness” ge noemd- Brown heeft een ambitieus projekt aangepakt in de vorm van een elpee die geheel gewijd is aan het keiharde wereldgebeuren. „Reality” heet de plaat dan ook. En dan iets heel nieuws uit de veteranenhoek. Harry „Cuby” Muskee en Eelco Gelling van de roemruchte Cuby and the Blizzards hebben nu eindelijk hun „Red, White Blue Band” rond. Frank Nuyens speelt slag en zingt, Louw Leeuw bast en zingt, Herman van Boeijen zingt en drumt, Eelco speelt uiteraard solo en Harry speelt gitaar en mondharmoni- ka en zingt. Half april gaan ze voor vijftien concerten op toernee door Nederland, daarvoor al gaan ze met George Kooymans als producer de •1. I 7

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 17