Salaris overheidspersoneel te vaak aangepast Verbitterde woorden in bestuursvergadering naar monopoliepositie Kamerlid bevreesd voor boerenopstand bedrijven dlw e it e ïtampolientjes lekkere drop van Langenberg „Uitgeversreus VNU streeft Philips en vakbonden staan nog enorm ver van elkaar In Amstelveen Bijenkorf een 90" POTTERS LINIA Rttige piepkleine pikzwarte pilletjes. 7 CONCLUSIE TWEEDE-KAMERCOMMISSIE VOOR RIJKSUITGAVEN: RAADSMAN VAN HOENDEROP IN GEDING: Werktijdverkorting bij CAO-OVERLEG VERLOOPT NIET VLOT Unilever-dochter VERLIES PAN AM 81,8 MILJOEN DOLLAR >tes rs kun- DONDERDAG 6 1975 FEBRUARI ECONOMIE 19 I 1 5SEN inisati i )3 19 Afronding tie uur De minister merkt in antwoord op I ntekenii (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) uitzendi i Landbouwschap kraakt natuurbeschermers af ils u een ■ert, die s als u benzine- Minister Van der Stee van Landbouw en Visserij antwoordde, dat hij de pro blemen onderkent. Hij wees De Bekker erop dat niet alleen de boeren, maar alle ondernemers de lasten dragen van wat hij aanduidde als „een toenemende be stuurlijke onmacht in Nederland”. De minister verwees naar de nota’s over de landschapsparken. LONDEN De Britse Unilever-doch ter Thames Board Mills Ltd in Warring ton (papierfabricage) stuurt met ingang van zaterdag aanstaande ongeveer 1100 mensen acht dagen naar huis in verband met een scherpe daling van de orderont- vangsten in de laatste paar weken. Dit betoogde gistermiddag de Rotter damse advocaat mr. J. M. van Gilse in een door zijn cliënt, Hoenderop Algeme ne Tijdschriftenexploitatie in Rotterdam bij de president van de rechtbank in Utrecht aangespannen kort geding tegen Aldipress. Deze tijdschriftendistributeur heeft het contract het Hoenderop opge zegd, waardoor 500 afnemers in en om Rotterdam de kans lopen de tijdschrif ten niet meer te ontvangen. Bovendien komt de werkgelegenheid van het me rendeel van de 34 werknemers van dit sinds 1908 opererende Rotterdamse be- In het materiële vlak gaan de bonden Philips waarschijnlijk een salarlsverbe- tering voorstellen van 1,8 percent per 1 januari 1975 met een „vloer” van 312. Verder willen ze de ten opzichte van de kindertoeslag, de overwerk en de vergoeding voor bij- De Amerikaanse regering onderwerpt de mogelijkheid, dat Iran geld zal steken in de luchtvaartmaatschappij Pan Am, aan een nauwgezet onderzoek- Dit heeft de Amerikaanse minister van Financiën Simon, gisteren bekendgemaakt. Bij deze studie speelt vooral de nationale veilig heid een rol, aangezien Pan Am ook defensiecontracten heeft lopen. Amerikaanse Pan over rk3 ia! 11 0-18 uur 0 uur 0 uur leverwijl - leiding bij j 9 f N.V. raat 6 n :e 1 ZERWIJK 19 88 85 ÜRLEM 3 33 03 UTRECHT. „De VNU is uitgegroeid tot een uitgeversgigant die door een expansiedrift volgens Amerikaans voor beeld naar een monopolie-positie is gaan streven en nu via haar dochter Aldipress de distributie van tijdschriften in één hand probeert te krijgen.” Gezien de korte termijn van voorbe reiding konden de bonden nog geen volledig tegenvoorstel op tafel leggen. Het overleg wordt vrijdag 7 februari voortgezet en het is wel de bedoeling althans van de bonden dat het dan tot een afronding komt. Hij betichtte Aldipress er voorts van misbruik te hebben gemaakt van een in 1967 opgevraagde lijst van afnemers, die zou worden gebruikt voor de propagan da voor tijdschriften in het algemeen. „Maar nu weten ze meteen de klanten van Hoenderop.” De tegenpleiter, mr. Hüffer vond die beschuldiging onjuist, want in allerlei boeken en geschriften zijn de adressen van de tijdschriftverkooppunten in Ne derland te vinden. DEN HAAG (ANP). Veel verbitterde woorden zijn gisteren in de bestuursvergadering van het Landbouwschap gesproken over de natuun- en landschapsbeschermers, die zo vond men, door het stellen van te ver gaande eisen de voor verbetering van de agrarische produktie-omstandig- heden toch echt noodzakelijke ruilverkavelingen veel te lang ophouden. Die verbittering gold met name ook het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk werk - met welks bewindslieden het Landbouwschap binnenkort een gesprek hoopt te hebben - en de natuurwetenschappelijke commissie (NWC) van de natuurbeschermingsraad, die dit ministerie van advies dient inzake de landschappelijke en natuun-wetenschappelijke as pecten van ruilverkavelingsplannen. Dat het beeld zo onrustig is, wijt de bewindsman aan de ontwikkeling in ’t bedrijfsleven, waar men de afge lopen jaren is teruggekomen van het afsluiten van meerjarige contracten. Prof. Van Dijk informeerde aan het slot van het geding welke rechtsverhou ding er bestaat tussen tijdschriftengros sier en afnemers. Hij kreeg te horen dat sprake is van verkoop met het recht van teruggave van niet verkochte exempla ren (het recht van retour) noemde mr. Van Gilse belangrijk in deze zaak, want zo gaf hij later als commentaar het grote gevaar van deze bijna mono polie-positie is, dat een tijdschriftendis tributeur straks kan zeggen welke tijd schriften hij wel en niet wil verspreiden. Uitspraak 13 januari. antwoord op vragen van de commis sie. opstellen van een voor de streek redelijk aanvaardbaar plan onmogelijk dreigt te worden gemaakt door de hogere eisen van de kant van de natuurbescherming. Ze doen zich ook voor als in reeds in uitvoering zijnde ruilverkavelingen be sloten wordt tot heroverweging van reeds vastgestelde plannen als gevolg van verdergaande wensen van de na tuurbeschermers. Vooral in graslandgebieden rijzen con flicten. Wijziging van de perceelsgren- zen, verlaging van het waterpeil, verbe tering van de ontsluiting en de bereik baarheid van de percelen door herverka veling en aanleg van wegen worden in landschappelijk gevoelige gebieden door de landschaps- en natuurbeschermers als niet wenselijk beschouwd. Dit leidt tot het aangeven van een toenemende op pervlakte cultuurgronden die uit een oggpunt van natuurbehoud zou moeten worden „veilig gesteld” door het niet De directie sociale zaken van Philips „bood” woensdag een collectieve salaris verbetering van 1,5 percent per 1 janua ri 1975 en een partiële verbetering van 0,5 percent per 1 januari 1976 (inclusief de kosten van een betere overwerkrege- ling en kortere werktijden voor oudere werknemers), met daarnaast percentuele' prijscompensatie per 1 juli 1975 en 1 januari ’76 met een minimum van f 175 per percent prijsstijging. Andere Philips- voorstellen in het materiële vlak betrof fen de vakantietoeslag (7,5 pet met een. minimum van f 1.452), de eindejaarsuit- De teruglopende orderontvangst is een probleem, dat de gehele Britse papier en kartonindustrie momenteel treft. Overi gens heeft Unilever over het geheel gezien nog slechts weinig werktijdver kortingen aan moeten vragen. Op 7 ja nuari werd voor 825 man een aanvraag ingediend voor het diepvriesbedrijf Lu cas Aardenburg in Hoogeveen. het verslag van de commissie op, dat de overheid gedwongen is ’t bedrijfs leven te volgen, wil zij haar perso neel niet te kort doen. Hij erkent dat het trendbeleid uit administratief oogpunt veel bezwaren met zich meebrengt. De minister heeft in eer ste instantie echter nog geen beter schap beloofd. „Zolang in het algeme ne tempo waarin de lonen zich de afgelopen jaren hebben ontwikkeld geen verandering komt, valt niet te verwachten dat de aanpassing van de overheidssalarissen zich in een rusti ger sfeer en met minder frequentie kan voltrekken”, aldus de minister in De KVP’er greep gisteren in de Kamer de behandeling van een aanvulling op de landbouwbegroting aan om de regering te waarschuwen. „De boerenstand springt binnenkort uit zijn voegen- Laat de regering weten dat wij hebben ge waarschuwd. De voorzitters van land bouworganisaties hebben momenteel de grootste moeite om wilde en keiharde acties met massale toepassing van bestrijdingsmiddelen tegen te hou den”. NEW YORK. De luchtvaartmaatschappij Pan American World Airways meldt over 1974 een netto-verlies dat bijna 350 percent gro ter is dan dat van 1973. Het verliescijfer steeg van 18,4 miljoen tot 81,8 miljoen dollar. De bedrijf sinkomsten van Pan Am bedroegen vorig jaar 1,52 miljard dollar vergeleken met 1,43 miljard in 1973. (Van onze parlements redactie) DEN HAAG. Het salaris van het overheidspersoneel wordt jaarlijks te vaak aangepast aan de prijsstijgingen. Tot deze conclusie komt de vaste Tweede-Kamercommissie voor de rijksuitgaven in haar reactie op het verslag van de Rekenkamer. Minister De Gaay Fortman (Binnenlandse Za ken) wordt een „te passief beleid” op dit onderdeel verweten. Het is vol gens de commissie niet nodig dat de salarissen in één jaar tijds vier, vijf of soms zes keer worden bijgesteld. Volgens de Kamercommissie zijn Bovendien moeten volgens hem door de forse prijsstijgingen en door de in de contracten opgenomen prijsindexe- ringen, in ie>der geval tweemaal per jaar de salarissen worden herzien. Vroeger bleef de indexering beperkt tot een voorlopige salarisverhoging diverse afdelingen van Binnenlandse Zaken zo overbezet door de admini stratieve rompslomp, dat tal van sa laris- en pensioenmaatregelen niet tijdig gereed zijn. Het is mogelijk de personeelsbezetting op het departe ment uit te breiden, maar volgens de commissie is het wenselijker dat er minder vaak indexeringen plaatsvin den. Dat hoeft volgens de Kamer commissie de opbouw van het salaris- beleid (centen-percenten, vloeren, plafonds, trendbeleid) niet aan te tas ten. regio tegen het ontbreken van verkoop punten van allerlei tijdschriften. Mr. Van Gilse hoopte nu, met het gevraagde verbod tot levering aan de 500 weder verkopers te bereiken, dat eventueel de wet op de economische mededinging kan worden gehanteerd, hoewel hij goede kans meent te hebben ook het kort geding te winnen. Hij noemde het al te gek dat een overeenkomst eenzijdig kan worden verbroken, althans tegen de wil van Hoenderop en de 500 afnemers, die de leiding van het bedrijf alleen als „ome jan” en „tante sjaan” kent en graag via Hoenderop de 12.000 titels van tijdschriften wil blijven afnemen. „Er is in de loop der jaren een familiaire eigen relatie opgebouwd”, oordeelde mr. Van Gilse. Een paar bijdragen van bestuursleden in walt door één van hen een jeremiade genoemd werd: natuur- en landschaps beschermers willen de landbouw niet meer zien als een stuk van de economie, maar als en aparte groep met een eigen cultuur, die ver van de economie afstaat. Ze veroorzaken zulke grote vertragingen dat ruilverkavelingen buiten het ge zichtsveld beginnen te geraken. De spanningen nemen enorm toe en men moet straks niet verrast zijn als ze op een of andere manier tot uiting komen, zei het bestuurslid T. Meijer, voorzitter van de Groninger maatschap pij van Landbouw. Hij vreesde dat er wel eens dingen zouden kunnen gaan gebeuren „die niet mogen”. Van toegenomen spanningen had de commissie grondgebruik ook al gerept in een schriftelijke notitie. Ze doen zich voor als de voorbereiding van ruilverka velingen ernstig wordt vertraagd en het MEHTHQU PELL drijf met een jaaromzet van negen mil joen gulden in gevaar. „De opzegging van dat contract is onbillijk, onrechtmatig en in strijd met de overeenkomst”, zo oordeelde mr Van Gilse, die rechtbank-president prof. mr. V. J. A. van Dijk vroeg Aldipress te verbieden na 1 april tijdschriften te leveren aan 500 klanten van Hoenderop. De VNU-pleiter, mr. H. J. F. M. Hüffer vond dat een onzinnige eis, want dan zou Rotterdam en omgeving versto ken blijven van bladen als Libelle. Mar griet, Story, Panorama, Revue,. Avenue, 'Viva, De Tijd, reeks boeken en andere tijdschriften. Wat bleek? Hoenderop heeft de lijst van klanten begin januari bij de Utrechtse rechtbank als „bezit” gedepo neerd. Ter zitting bleek woensdagmiddag dat mr. Van Gilse dat heeft gedaan om na een mogelijke afwijzing van zijn vordering in kort geding met meer kans van slagen bij de minister van Economi sche Zaken Aldipress te dwingen tot levering, omdat de wet op economische mededinging kartelvorming verbiedt. Eind vorig jaar, toen Aldipress was begonnen met het opkopen van een reeks zelfstandige tijdschriftengrossiers, faalde het beroep van Hoenderop bij de minister, omdat de wet er naar zijn mening niet is om de distributeur te beschermen, maar wel de Rotterdamse Koninklijke Bijenkorf Beheer (KBB) is momenteel met de gemeenten Amstel veen en Enschede aan het onderhandelen over vestiging van nieuwe Bijenkorf- warenhuizen. Ook is men andere Vesti- gingsmogelijkheden aan het bestuderen maar iets concreets valt daar op dit moment verder niet over te zeggen, al dus algemeen directeur I. Samren van de Bijenkorf bv gisteren op een pers conferentie in Utrecht waar een ont werp (zie foto) voor een nieuwe Bijen korf in Utrecht werd gepresenteerd. De Utrechtse Bijenkorf (klaar in 1978) wordt de zesde in Nederland. Het Utrechtse gebouw - een ontwerp van de Weense architect Wilhelm Holzbauer - komt vlak bij het Vreeburg op de plaats waar eerst V en D (verhuisd naar winkelcen trum Hoog Catharijne) gevestigd was. De Utrechtse Bijenkorf krijgt vier win- kellagen (winkeloppervlak 10.000 m2) en daar bovenop drie parkeeriagen voor 400 auto’s. UTRECHT (ANP) „We staan nog enorm ver van elkaar af”. Dit was de reactie van de vakbondsdelegatie gister middag na afloop van een nieuw cao- gesprek met Philips. Philips heeft tijdens dit overleg voorstellen ingediend voor een cao met een looptijd van 15 maan den. Dat was nodig omdat de vakbonden vorige week het Philips-voorstel, te pra ten over een cao voor 27 maanden, hadden afgewezen. kering, de vergoeding zondere uren. In dit voorstel ontbrak volgens de bonden een inhaal van de achterstand in betaling van het Philipspersoneel verge leken bij de werknemers in de metaal industrie, terwijl Philips daarvoor wel suggesties had gedaan in het kader van een cao voor 27 maanden. DEN HAAG. Het Tweede-Kamer- lid De Bekker (KVP) vreest binnenkort een uitbarsting van „boerenwoede”. Be halve om de inkomensdaling, gaat het nu vooral ook om de beperkingen die natuur- en landschapsbeschermers de agrariërs opdringen. In bepaalde streken overweegt men, aldus De Bekker, een bliksemactie, waarbij in één nacht alle hinderlijke bomen en houtwallen machi naal weggezaagd worden. Hoger dividend Nefo. Nefo NV (beleg gingsfonds) gaat aan de op 12 maart te houden jaarvergadering voorstellen, het dividend op de gewone aandelen over 1974 te bepalen op 5 (v.j. 4,60) per aandeel, waarvan al 2 als inte rimdividend is uitgekeerd. Staatslening 1975. Het ministerie van Financiën heeft gisteravond meege deeld, dat het bedrag van de 9 percent 25-jarige staatslening 1975 is vastge steld op 700 miljoen. Op de door banken en commissionairs ingeschre ven bedragen wordt toegewezen: 50 percent over de eerste 1 miljoen en 0,332 percent over het meerdere voor zover dat de 1 miljard niet overtreft. Siemens. Ook het Duitse elektrotechni sche concern Siemens verwacht niet, dat het in het op 1 oktober 1974 begonnen boekjaar verschoond zal blijven van de invloed van de zware storingen in de wereldeconomie. Het concern meent echter een stabiliteit te hebben bereikt, die juist in moeilijke tijden haar waarde zal bewijzen. Op grond van een verder toegenomen or derportefeuille verwacht Siemens in het lopende jaar een stijging van de omzet van DM 17,2 miljard tot DM 19 miljard. Het boekjaar 1973-1974 is "olgens dr. Plettner voor Siemens be vredigend verlopen. De omzet nam toe met 11 pct. van DM 15,45 miljard tot DM 17,23 miljard. De winst ging om hoog met 18 pct. van DM 428 mln tot DM 504 mln. Dit was 2,9 pct. van de omzet tegen 2,8 pet. in het jaar daar voor. Ook voor dit jaar wordt op een ongeveer gelijk omzetrendement gere kend. Voorgesteld wordt, over 1973- 1974 een onveranderd dividend uit te fceren van DM 8 per aandeel van DM50. metaalindustrie bestaande achterstand bij Philips inhalen met een partiële verbetering voor alle 80.000 werknemers van een „halve stap” (periodiek) per 1 januari 1975 (in geld uitgedrukt: 205 tot f 235), gevolgd door een tweede halve stap op 1 oktober voor de laagst betaal den in de functiegroepen 10 tot 20. De salarissen van deze werknemers liggen tussen de f 14.500 en 17.000 ofwel on geveer f 1.000 onder vergelijkbare sala rissen in de metaalindustrie. Volgens de voorzitter van de onder- handelingsdelegatie van de bonden, de heer J. van Nellen, was de eerste reactie van de Philips-onderhandelaars „onaan vaardbaar”. Philips erkent wel dat er verschillen bestaan, aldus de heer Van Nellen, maar men vindt ons voorstel te duur. Philips had becijferd dat ingaan op de vakbondsvoorstellen exclusief de prijscompensatie een stijging van het loonniveau met 4,5 percent tot gevolg zal hebben, waarvan ongeveer 2 percent voor de „inhaal”. Met dit sommetje zijn de bonden het overigens niet eens. uitvoeren van agrarische verbeterings- werken. Aan het ministerie van CRM en de natuurwetenschappelijke commissie (NWC) maakt de commissie grondge bruik van het Landbouwschap de vol gende verwijten: CRM brengt meestal het advies van de NWC rechtstreeks in het overleg in en verdedigt het, in plaats van op grond van dat advies een depar tementaal beleidsstandpunt te bepalen. De adviezen komen herhaaldelijk veel te laat beschikbaar, waardoor de voorberei ding van de ruilverkaveling aanzienlijk wordt vertraagd. De andere aspecten van die verkaveling zijn dan al vrijwel volledig voorbereid en met belangheb benden besproken. De commissie grondgebruik van het Landbouwschap verwijt de natuurwe tenschappelijke commissie ook eenzijdig heid in haar adviezen. Er wordt in die adviezen geen rekening gehouden met de gevolgen voor natuur en landschap van het niet doorgaan van een ruilverkave ling, evenmin als met sociale en econo mische consequenties voor gebieden waar geen agrarische verbeteringswer- ken mogen worden uitgevoerd. Onvol doende inzicht in de voorgenomen ruil- verkavelingswerken volgen volgens het concept-plan, aldus de commissie grond gebruik, kan leiden tot een sterk over dreven beeld van de gevolgen van deze werken voor flora en fauna. Voor een aantal gebieden, aldus de landbouwschapscommissie, stelt de NWC haar advies grondclaims vast die onmo gelijk in een ruilverkaveling zijn te verwezenlijken. Van de vandaag verschijnende „rela tienota” (regeringsnota over de relatie tussen landbouw en natuur- en land- schapsbescherming) had de heer Kolf schoten, voorzitter van de commissie grondgebruik van het schap en burge meester van Leidschendam, niet zulke hoge verwachtingen. Er zullen wel voor stellen instaan voor beheersregelingen en het stimuleren van grondaankopen, en verder moet men maar afwachten of door beschermende maatregelen gedu peerde grondgebruikers worden verwezen naar artikel 49 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening. Dat artikel (mo gelijkheid van door de gemeenteraad vast te stellen schadevergoeding) heeft volgens de heer Kolfschoten al tien jaar lang niets kunnen oplossen. aan het begin van het jaar, met een nacalculatie in het najaar. Het antwoord van de minister heeft de Tweede-Kamercommissie, waarin op enkele kleine fracties na alle partijen zijn vertegenwoordigd, niet bevredigd. Vandaar dat zij de kwestie nader met de minister wil bespreken. Overigens zal dait waar schijnlijk niet in een plenaire verga dering gebeuren, zoals dat vorig jaar nog wel het geval was. Het trendbe leid van minister De Gaay Fortman is het enige van he ruim 50 punten die de commissie behandeld heeft, .0

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 19