Beangstigend onstuimig seizoen Liebregts-team Janssen: Ik zie het niet zitten Verlies tegen Hamburger SV AJAX STELDE IN DUITSLAND TELEUR SPORUfflffi® Zevenentwintig sportmensen uitgezonden Snelle treffer Dalglish Zuidersma gaat naar Wageningen een miljoen gulden aan prijzen w SPORT 23 19 75 6 FEBRUARI DONDERDAG Moeizaam Kritisch Barre tocht F I 2 - Of i Uitdaging II FRISOL NAAR TOUR GIRO EN VUELTA (Van onze sportredactie) een PETER HEERKENS Rep: Ajax-doelpunt. (ADVERTENTIE) 4 Leo van der Kar kreeg ereteken van de NSF van talrijke nationale atleten als Sjabbe Bouman, Frits de Ruyter, Wil van Beve- ren, Fanny Blankers en Wim Slijkhuis. Hij maakte in die periode de Olympische Spelen mee van Londen (1948) en Hel sinki (1952). Ook buitenlandse atleten profiteerden van zijn grote ervaring en kennis. asta Spanje gelijk tegen Schotten HAMBURG (DPA). Het vriend schappelijke duel in het Volkspark-sta- dion tussen Hamburger SV en Ajax is voor 18.000 toeschouwers op een teleur stelling uitgelopen. Vooral Ajax kon niet verhullen dat het niet meer de glanzen de formatie is van de Europa cup- periode. De overwinning van 2-1, die HSV behaalde, was terecht, omdat de bundesligaclub nog de meeste „klasse” in huis had. Er zijn in de wielergeschiedenis maar weinig ploegen geweest die een dergelijk zwaar progamma wilden afwerken, ook al waren ze kwalitatief sterker dan Frisol, dat door zijn wieleractiviteiten gestopt is met het sponsoren van een basketbalteam n.l. Dordrecht. Dit seizoen durft alleen KAS een dergelijk ambi tieus programma aan, maar deze ploeg kan uit een groter arsenaal renners (24 man) putten dan Frisol (18), dat een aantal verdienstelijke knechten in dienst heeft voor de kopmannen Cees Priem, Hennie Kuiper en Fedor den Hertog, maar welk pelotonnetje waterdragers niet opgewassen lijkt tegen een inspan ning zoals Liebregts die voor ogen staat Het is trouwens nog maar de vraag hoe vedette Fedor den Hertog, die deze stunt bedacht, zich onder die druk gaat hou den, want na zijn uiterst tegenvallend profdebuut in 1974 vormen op dit mo ment slechts hoop en vertrouwen zijn basis voor een goede afloop. zoiets vreselijk zwaar, maar als het een beetje wil lopen in de ploeg Ge moet het zo zien: het is niet altijd de sterkste ploeg die wint”. leuk”. Voor zover valt na te gaan, is hij de twaalfde coureur in de historie die drie grote rondes rijdt in één seizoen, maar dat afschrikwekkend lage aantal hindert hem nauwelijks- Ook zijn sof- start bij de beroepsrenners niet. Hij won geen enkele wedstrijd, werd zes keer tweede, kwam er in de grote klassiekers niet aan te pas en bereikte een paar aardige, maar weinig opzienbarende klasseringen in meerdaagse wedstrijden. „En toch”, zegt hjj, „was het geen slecht jaar voor me. Ik leerde veel. Tevoren wist ik dat ik schade en schande zou ondervinden. Ze hebben in het peloton met me gesold. Ik werd voor de gek gehouden. Maar dat accepteerde ik als iets normaals. Daar was ik op voorbe reid en ik ben er wijzer van geworden. Dit jaar sta ik sterker. In mijn hele wielerleven heb ik niet zo’n zelfvertrou wen gehad als op dit moment”. (Van onze sportredactie) Den Hertog schrijft dit toe aan een mentaliteitsverandering die zich deze winter heeft voltrokken bij het analyse ren van zijn zo moeizame start. Zijn toelichting: „Ik had te weinig zelfdisci pline, waardoor ik minder streng leef de dan andere jaren. Zowat het hele seizoen zat ik boven mijn gewicht. Ik heb alle slechte ervaringen van 1974 eens goed op een rijtje gezet en er mijn maatregelen voor genomen. In de Bijbel staat: „Ken u zelf”. En dat zijn heel wijze woorden”. Een belangrijk besluit van Den Hertog was het in dienst ne men van een persoonlijke soigneur (de Oostbrabander Rudi Bergmans), een luxe die weinig coureurs zich kunnen permit teren. Bergmans reist dagelijks 260 kilo meter om Den Hertog te masseren en hem te begeleiden op de training. Piet Liebregts: „Dat is voor Fedor de basis om in vorm te komen. Hij moet iedere dag iemand om zich heen hebben die aan zijn conditie schaaft. Ik kon dat niet opbrengen; het was niet te combineren met mijn werk als ploegleider”. Behalve werknemer is Fedor den Her- De Frisol-profwielerploeg voor het komende seizoen bestaat uit twaalf Nederlanders, vijf Belgen en één Australiër. De samenstelling: Cees van Dongen, Fedor en Nidi den Her tog, Albert Hulzebosch, Gerard Kamper, Piet van Katwijk, Hennie Kuiper, Harm Ottenbros, Henk Poppe, Cees Priem, Henk Prinsen, Theo Smit (allen Nederland), Ronny de Bis- schop, Etiènne van Braeckel, José de Cauwer, Wilfried Reybroeck, Willy Vanneste (allen België) en Donald Allan (Australië). De ruim 55.000 toeschouwers in het volgepakte stadion kregen reeds in de eerste minuut een flinke teleurstelling te verwerken, toen de Schotten van de af trap direkt het Spaanse doel opzochten en meteen een doelpunt maakten. Een hard afstandsschot van Dalglish kon doelman Iribar slechts met zijn vuisten omhoog stompen, maar Joe Jordan kopte de bal onmiddellijk terug in het doel: 0- 1. De formatie van Ladislao Kubala de Schotten onder zware druk, .«.aar in de aanval misten Rexach, Quini en Villar goede mogelijkheden. Pas in de 66e minuut kwamen de Spanjaarden op gelijke hoogte. Doelman Harvey kon een schot van Carlos Rexach niet onder controle krijgen en invaller Megido die voor Garate in het veld was geko men schoot hard in. Buchan sloeg de bal echter met de hand uit het doel en scheidsrechter Delcourt wilde in eerste instantie een strafschop geven. De Span jaarden waren echter van mening, dat De uitverkoren sportmensen zijn: de basketballer René Vervoom (19) van Transol RZ, die een trainingsstage van veertien dagen in Roemenië gaat volgen; de judoka Theo Knegtjens (19), Neder lands senior- en Europees jeugdkampi oen middengewicht, die gedurende drie maanden gaat trainen in het Jodokan judo-instituut te Tokio; De Haagse cric keters Marcel Bertseh (18, Quick) en Peter Entrop (18, HCC), die gedurende twee weken in Birmingham de training zullen volgen bij de coach van de War wickshire County Cricket Club, de heer D. D. S. Taylor; de moderne vijfkampers Bernhard Derksen (20, Arnhem), Pieter Enzerink (20, Arnhem), Johan van der Eist (19, Den Haag) en Jos Baars (Den Helder), die eind maart een week in Warendorf zullen doorbrengen met trai- ner-coach C. J. van Tol; de roeicoaches Paul Rigters (19, Hilversum) en Geert Jan Beckeringh (18, Leidschendam), die in het najaar ’75 een cursus zullen volgen in de Ruderakademie te Ratze- burg onder leiding van dr. Karl Adam. AMSTERDAM (ANP). Het sport fonds Leo van der Kar zal ook dit jaar weer een aantal jonge, veelbelovende sportjongens en -meisjes de gelegenheid geven zich door een speciale trainings stage in binnen- of buitenland verder te bekwamen in hun sport. Het was de vijftiende keer, dat in een bijeenkomst te Amsterdam de door de kenze-com- missie van het fonds onder voorzitter schap van dr. A. C. van Swol door de bonden voorgestelde en door haar aan vaarde kandidaten werden bekendge maakt en voorgesteld. Het waren er dit- maazl 27 van twaalf bonden. Negen bon den zagen de door hen voorgedragen kandidaten afgewezen. Eigentijds horloges ontworpen door Franse modekoningen, die Schaap Citroen van Gelder Juweliers Diamantairs, met juweliershuizen in Utrecht, Amsterdam, Den Haag, Rotterdam, VENLO, Roermond, Maastricht, Eind hoven, Den Bosch, Leidschendam, Sassenheim en Roosendaal, als heel speciale prijs in onze puzzelaktie ter beschikking heeft gesteld. Voor U Te winnen Door mee te doen aan de puzzelaktie, voor het zilveren Koningin Wilhelmina Fonds tb.v. de kankerbestrijding in ons land. De rugbyer Vincent Triebert (19, HRC-Den Haag), die veertien dagen in Engeland bij de Rugby Football Union gaat trainen; de schaker Paul van der Sterren (18, Venlo), die in de maanden juli-augustus een stage van twee tot drie weken in Rusland gaat doormaken on der leiding van de secondant van de Russische schaakbond; De kunstrijdster Rudina Pasveer (12, Groningen), die in de zomer e§n zesweekse stage in Zwit serland zal doormaken onder leiding van Koudelko; de schermster Jacky Leenders (15, zaal Visser), die in juni drie weken in Boedapest gaat trainen bij maitre Laszlo Szabo; de tafeltennissers André van Louwen (14, Hulst), Theo van Gas teren (12, Sevenum), William de Bruin (12, Arnhem), Wilmie van Rijswijck (14, Helden), Bettine Vriesekoop (13, Hazers- woude) en Addie Snijders (13, Etten- Leur), die in juni op het sportcentrum Papendal een speciale training zullen volgen bij bondstrainer Dusan Tigerman. De waterskier Teddo Peeren (16. Venlo), die tien dagen in Engeland gaat trainen onder leiding van David Nations; de ijshockeyers Caspar van de Broek (16, Tilburg), Johan van der Ven (17, Tilburg), Ronnie Berteling (17, Rotter dam), Frank van Roemburg (16, Til burg), Patrick Kolijn (18, Den Bosch en Robert van Beek (18, Nijmegen), die een zesdaags trainingskamp zullen meema ken in Tyringe (Zweden) onder leiding van Arne Strömberg. Het is de eerste maal dat het sportfonds een gehele ploeg uitzendt. Op de jubileum-bijeenkomst werd Leo van der Kar, die het sportfonds gestalte gaf en er zijn naam aan verbond, onder scheiden met het ereteken van de Ne derlandse Sport Federatie, dat hem werd uitgereikt door voorzitter jhr. mr. A. Feith. Vooral voor de Nederlandse atle tiek heeft Van der Kar (thans bijna 62) grote verdiensten gehad. Na de periode, waarin hij zelf atletiek beoefende hij maakte o.a. in 1934 deel uit van het kwartet (met Berger, Boersma en Hen nings) van AAC, dat nationaal kampioen werd op de 4x100 meter estafette werd hij masseur en was bovendien in de jaren 1946-1952 coach en/of verzorger De voorzitter van het Nederlands Olympisch Comité, de heer Kees Kerdel, prees eveneens het initiatief, dat Van der Kar vijftien jaar geleden heeft ge nomen „om iets terug te doen voor de sport, die hem zoveel vreugde in zijn leven had bereid.” Kerdel schetste de grote verdiensten van Leo van der Kar in de sport als de bescheiden, maar harde werker, die altijd op de achter grond bleef. Zijn blijk van waardering voor het fonds bracht Kerdel tot uit drukking in het aanbieden van een che que. VALENCIA (SID). Spanje heeft in groep 4 van de voorronden van het toernooi om het Europees kampioen schap voor landenploegen zijn eerste verliespunt geïncasseerd. Na twee over winningen (tegen Schotland en Dene marken) moesten de Spanjaarden woensdagavond in het Luis Casanova- stadion in Valencia Schotland een ge lijkspel van 1-1 toestaan. Fedor den Hertog (over twee maanden 29 jaar) zelf blaakt van optimisme. „Ik durf dat best aan. Het leek me een enorme uitdaging zoiets te doen. Erg Mora Swift is er niet in geslaagd zich te plaatsen voor de halve finales van het toernooi om de Europese zaal- handbalbëker (landskampioenen) voor dames. De Roermondse vereniging won weliswaar gisteravond met 9-6 van Boe karest maar had de eerste ontmoeting met vier punten verschil verloren. Betty Stöve is in het internationale tennistoernooi in Richfield in de eerste ronde uitgeschakeld door de Amerikaan se Chris Evert (0-6 en 5-7). FC Köln-Amsterdam zal worden ge leid door de Poolse scheidsrechter Sro- dezki- In Amsterdam is Thomas uit Wa les de arbiter. Theo Boosten leidt Ararat Erewan-Bayem München. Go Ahead Eagles heeft besloten om de thuiswedstrijden weer op de zaterdag avond te gaan spelen. Schalke is door Fortuna Köln met een 0-2 nederlaag voor de Duitse voet- balbeker gewipt. Go Ahead Eagles heeft de Joego slaaf Vuskovi tot het einde van dit sei zoen gecontracteerd. Go Ahead Eagles heeft woensdag in Zeist een oefenduel tegen het UEFA- team met 4-1 gewonnen. Jimmy Connors heeft in het inter nationale tennistoernooi van Little Rock met 6-2 en 7-6 gewonnen van Rolf Thung. Racing Mechelen heeft in het toer nooi voor landskampioenen basketbal met 108-80 gewonnen van het Tsjechi sche Slavia Praag. De Russen kunnen dit weekeinde in Oslo tijdens de wereldkampioenschappen schaatsen waarschijnlijk niet over de grieperige Koezmenko beschikken. DORDRECHT. Toen de amateur- wielerploeg van Frisol in 1973 werd omgebogen tot een profploeg, gebeurde dat met een driejarenplan, waarvan nu de laatste fase ingaat. Volgens het inder tijd ingenomen standpunt zou de equipe nu rijp moeten zijn voor de Tour de France, maar aan dat avontuur waagde de firma zich onverhoeds vorig jaar al, wat een opmerkelijke beleidsverandering was. Bij de start van de laatste periode is ploegleider Piet Liebregts zo mogelijk nog spectaculairder te werk gegaan. Hij luidde woensdag, bij de officiële intro ductie van zijn team, een seizoen in waarvan de opzet beangstigend onstui mig is en waarbij de vraag was of hij geen onverantwoord grote aanslag gaat plegen op het lichamelijk welzijn van de coureurs. Frisol namelijk gaat, naast alle grote zware klassiekers, geïnspireerd door de altijd met spectaculaire plannen spelende Fedor den Hertog, de drie grote internationale rondes rijden: van 23 april tot en met 11 mei de Ronde van Spanje, een week later (16 mei tot en met 8 juni) de Ronde van Italië en daarna (27 juni tot en met 20 juli) de Tour de France- Een deel van de Frisol-ploeg, die dit seizoen een ambitieus programma af gaat werken. V.l.n.r. Cees Priem, Theo Smit, Henk Prinsen, Piet van Katwijk, Hennie Kuiper, Willy Vanneste, Fedor den Hertog, Nidi den Hertog, Henk Poppe, Albert Hul- sebosch en ploegleider Piet Liebregts. Dalglish (9) juicht nadat hij Schotland al ontniddellijk aan de leiding heeft geholpen. Rechts de Schotse terrier van Leeds United, Billy Bremner. Ploegleider Piet Liebregts toonde zich duidelijk bedacht op een kritische kant tekening ten aanzien van de belasting van zijn minder getalenteerden, getuige het hem voor in de mond liggende: „Ik wil persé geen roofbouw op ze plegen. Dat in geen geval. Iedereen is vrij om „nee” te zeggen”. De aan hun toekomst denkende kleineren in dit vak doen dat echter niet zo gauw, en bovendien zijn de contracten tussen Frisol en de orga nisatoren van de rondes van Spanje en Frankrijk al getekend (De afwikkeling met Italië volgt binnenkort), zodat de sponsor moeilijk terug kan wanneer de knechten zich in de loop van het seizoen willen bedenken. Buchan achter de doellijn had gestaan en na lange discussies tussen arbiter en grensrechter werd de treffer alsnog toe gekend. In de slotfase drong Spanje nog fanatiek aan, maar er werd niet meer gescoord. X KERKRADE. Middenvelder Hans Zuidersma van Roda JC zal tot het eind van dit seizoen aan Wageningen worden uitgeleend. De Roda-JCier speelt reeds zondag in de bekerwedstrijd van Wage ningen tegen PSV. Trainer Frits Kor bach van Wageningen en het bestuur van Roda JC zijn woensdagavond tot een akkoord gekomen. In elk geval voelen Cees Priem en Hennie Kuiper er nu al weinig voor om hun collega Fedor den Hertog tot het laatst te volgen op diens barre tocht over de Europese wegen. Priem: „Ik peins er niet over om drie grote rondes te doen. Dat is me veel te veel. Ik vind één genoeg. Ik twijfel nog tussen de Tour en de Ronde van Spanje”. En Hennie Kuiper, nieuweling in de ploeg: „Fedor moet het zelf maar weten- Ik rijd er hooguit twee, Spanje en de Tour. Drie rondes.ik mag er niet aan den ken. Maar ja, Fedor is altijd al een bijzonder kind geweest, zodat het hem misschien goed lukt”. Toehoorder Jam Janssen: „Ik zie net niet zitten”. Ook de Belg Willy Vanneste ruim ervaren in buitenlandse ploegen en nu door Frisol aangeworven als koerscaptain kijkt wat bedenkelijk aan tegen het voorne men, maar hij blijft vooralsnog vriende lijk tegenover zijn nieuwe baas, als hij weinigzeggend formuleert: „Normaal is tog nu ineens dus ook werkgever, wat hem financieel aardig wat moet kosten. Want Bergmans is bij hem in volledige dienst (inclusief dus de in de wielersport altijd zoveel besproken sociale lasten). Den Hertog: „Daar is inderdaad hoop geld mee gemoeid. Zoveel, dat ik die investering er weer met prestaties uit moet zien te krijgen, want aan salaris houd ik niet zoveel meer over. Maar het lijkt me de moeite waard. Bovendien is het dit jaar voor mij erop of eronder. Dat vraagt gewoon een ver schrikkelijk serieuze aanpak”. En over zijn stunt van drie rondes rijden: „Dat lijkt erg, maar voor mij is het dat niet. Bij de amateurs deed ik er ook altijd veel- Ik heb me altijd pas in mijn element gevoeld wanneer ik flink wat etappekoersen kon rijden”. Maar zijn knechten dan? Den Hertog: „Dat zal best lukken. Ik vind het onbelangrijk te praten over de kwaliteit van onze ren ners. Belangrijker is de sfeer. Is die goed, dan kom je verschrikkelijk ver. Die ervaring heb ik in mijn amateurja- ren wel opgedaan. Een aan de stemming mankeert onze ploeg niets De openingsfase was Ajax goed door gekomen. Met vlotte combinaties werd de defensie van de Duitsers onder druk gezet en er klonk meermalen applaus van de tribunes. Toen Johnny Rep na een kwartier voor 0-1 had gezorgd, le ken de Amsterdammers het wel te gelo ven en kreeg HSV de kans tegenaanval len op te zetten. Spitsspeler Willi Rei mann eens nog op het verlanglijstje van Feyenoord zorgde met twee tref fers voor Duitse winst. Bij Ajax, dat er in de tweede helft weinig van terecht bracht, overtuigde alleen Horst Blanken burg. Hij voorkwam door goed ingrijpen enkele redelijke scoringskansen van de thuisclub, die zich van dit duel meer had voorgesteld. De opstelling van Ajax was: Schrijvers, Suurbóer, Haan, Blan kenburg en Dusbaba, Mühren (Van San ten), Notten en Mulder, Rep, Geels (Bro- kamp) en Steffenhagen.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 23