ALS GEVANGEN HONGERSTAKER STERFT: Baader-Meinhof-groep d stopt hongerstaking Aan Kanaal- tunnel wordt nog steeds gegraven Noodtoestand afgekondigd Israels Defensie-minister gaf jaren lang „onwettige bevelen Stakende rechters Leger slaags en politie in Peru Amin bedreigt oud-minister Veiligheidsmaatregelen rond Augustin Vier kandidaten thans in de strijd AG RAN AT-COMM1SSIE: „OPPERBEVELHEBBER VERANTWOORDELIJK” VS hervatten mogelijk wapenleveranties aan Pakistan r a 3 BINNEN- EN BUITENLAND 1975 DONDERDAG 6 FEBRUARI Mobiliseren ekoek iizoen Teng Harm tand” fout” rzoek erleg inder chts” Ongeschreven recht IRA dreigt met terreuractie (Van onze redacteur in Londen, Rudolf Bakker) (Van onze redacteur in Bonn) waar zij (Van onze redacteur in Jeruzalem, mr. J. van Wesel) van .'-i LONDEN. (AP)— Hoewel Groot-Brit- tannië zich vorige maand uit het Frans- Britse Kanaaltunnel project heeft terug getrokken wordt aan beide zijden van het kanaal nog driftig doorgegraven. (Van onze redacteur in Londen, Rudolf Bakker) legeert aan de minister van Defensie, in haar geheel verantwoordelijk In over dan :ht, dat >penen. :h: het 31 mei Liecri- tieids- caanse under Dit kreeg het Engelse Lagerhuis giste ren te horen; een reden voor het parle mentslid Leslie Huckfield om op te mer ken: „Het wordt zo ongeveer tijd dat iemand hen eens vertelt dat ze ermee moeten kappen! elementen opleveren. „Wij verzoeken jullie de staking nu te beëindigen, of schoon hét doel de opheffing van de isolering niet kon worden bereikt. Dit is een bevel”, zo staat er in de brief. e prins vil we- t heeft kopen. i. Zoals toe de aan de lus een de Ar- t. in de irkeer- thaven t tele- ;n. Zij rvalste idelijk wijk len te lij een neling ‘t een :enden reke- nieuw schaft ehaald 22.000 ink en larstig Smith naan- sloten, woor- slende listen, jd en ionele rentie Rho- laken. 1 met Sitho- erden in d« vindt, ld mo- „Houdt had de len via j heeft vraagd zender „doel- ven is Lek ;n on- ind in enhuis die is in de- ;eken- antoe- ntbre- ilf af- ït ge- oldigd vorm m het elkaar ekent. KVP, lat de echtse en tot )emo- gende i. Het .veken /roeg- remier i staf- ellende vice- ssie in unisti- n uit- ijn de op de OOK OP het gebied van de defensie deden zich geen juridische problemen voor over de afbakening van bevoegdhe den. David Ben Goerion was in de vijftiger jaren zowel premier, minister van Defensie als baas van de Mapai. sie. De opperbevelhebber wordt door de regering benoemd, op aanbeveling van de minister van Defensie, zodat de ver antwoordelijkheid bij de hele regering berust. Tanks met machinegeweren schoten in de grond, toen studenten in het centrum van Lima tegen de regering demon streerden. In andere wijken schoten sol daten in de lucht, toen ze door jongeren met stenen werden bekogeld. Betogers en ontsnapte politiemannen staken bus- sen in brand en probeerden barricades op te richten. LIMA (Reuter, AFP, UPI). In Lima, de hoofdstad van Peru, zijn gisteren gevechten uitgebroken na dat militairen een staking van de politie met geweld hadden neerge slagen. Met tanks en machinege weren is een eind gemaakt aan een twee dagen geleden begonnen sta king van de politie, die loonsverho ging, betere arbeidsvoorwaarden en het ontslag van een generaal eiste. De kazerne waar de 1.500 politie mannen zich hadden verschanst, werd omsingeld door tanks en troe pen, die het gebouw na een strijd van een half uur bestormden. Er zouden daarbij veel slachtoffers zijn gevallen. LONDEN. Met ingehouden adem wachten de Ieren op de dood van de eerste van de 17 IRA>-gevangenen die in hongerstaking zijn. Een jonge man uit de groep, die zit opgesloten in een gevangenis van Port Laoise in de Ierse Republiek, is naar een ziekenhuis overgebracht. Zijn einde is binnenkort te verwachten. De regering in Dublin heeft categorisch ge weigerd op de eis van de IRA-terroristen in te gaan om hem als politieke gevangene te beschouwen. De krachtige houding van de Ierse regering heeft intussen tot gevolg gehad dat de IRA nog niet opnieuw het vuren wil staken. Overlijdt de eerste honger staker, dan zal de IRA een terreuractie van ongekende omvang uitvoeren. Aan genomen wordt dat deze zich in eerste Whitelaw heeft zich, in de combinatie van bonhomie en ijzeren doorzettings vermogen die hem eigen is, op de beeld buizen laten zien. Jim Prior is een hereboer, die in het begin van Heaths regering een tijdlang het ministerie van landbouw beheerde. Hij is een warm voorstander van Engelands lidmaatschap van de EEG. John Peyton is een produkt van de ultra-rechts zogenaamde „Mon day Club”. Hij werd door Heath bij de vorming van zijn kabinet in 1970 aan het werk gezet als minister van trans port. Sir Geoffrey Howe behoort binnen de Conservatieve partij tot de zoge naamde „Bow-groep”. Hierin verzamel- instantie op het gebied van de Ierse Republiek zal richten. Dé „provisional” IRA' heeft zelfs ge dreigd twee Ierse ministers te vermoor den als één van de hongerstakende IRA- gevangenen zou overlijden, zo is uit re geringskringen in Dublin vernomen. De den zich de jongere intellectuelen, die met hun conservatisme en enthousiasme voor de welvaartsstaat een redelijke en onbaatzuchtige hulp aan de Derde We reld wisten te combineren. Een van de rnogelijke kandidaten aan de horizon is nog de zoon van de vroegere conservatieve premier Macmil lan, Maurice. Hij was minister voor werkverschaffing in het kabinet-Heath. Edward Heath maakte de dag na zijn nederlaag bekend dat hij gewoon lid van het Lagerhuis zal blijven. Maar eerst neemt hij vakantie om uit te rusten van „tien jaar leiderschap” en om over de toekomst na te denken. LONDEN. Margaret Thatcher is niet meer de enige kandidaat voor het leiderschap van de Conserva tieve partij. Kort na het aftreden van Heath verklaarde William Whitelaw dat hij zich kandidaat stelde voor de tweede ronde. Giste ren volgden nog drie oud-ministers, namelijk de oud-minister voor landr- bouw, Jim Prior, die voor transport, John Peyton, en de oud-minister voor handel, Sir Geoffrey Howe. In de tweede verkiezingsronde van aanstaande dinsdag is diegene winnaar die de absolute meerderheid (de helft plus één) van de uitgebrachte stemmen verwerft. Mocht geen van de kandidaten deze meerderheid halen, dan volgt een week later een derde en laatste ronde. In dat geval is degene winnaar die de meeste stemmen op zich verenigt. Na de ondergang van oud-premier Heath is de Conservatieve party in grote verwarring geraakt. De kansen voor Margaret Thatcher zijn niet verbeterd. Met de 130 op haar uitgebrachte stem men was ze weliswaar maar negen stemmen van de absolute meerderheid af, maar het dringt nu tot de Conserva tieve gelederen door dat een aantal la gerhuisleden op de vrouwelijke oud-mi nister van onderwijs heeft gestemd lou ter en alleen om van Edward Heath af te komen. Deze stemmen zullen in de volgende ronde naar een van de andere kandidaten gaan. Aangenomen wordt dat oud-minister William Whitelaw vol gende week de meeste kans maakt. BONN. De 24 leden van de Baader-Meinhof-groep, die bijna vijf maanden in hongerstaking waren, hebben deze actie giste ren beëindigd. Alle 24 gevange nen zijn zeer zwak, maar niet in acuut levensgevaar. De honger staking, die de laatste dagen was verscherpt met een dorststaking, werd beëindigd nadat in een brief, die was geschreven door de RAF (Rote Armee Fraktion - afdeling van het Rode Leger) en die op 2 februari in West-Berlijn was gepost, dit bevel werd gege ven. De Britse minister van verkeer, Fred Mulley, heeft hierop geantwoord dat er momenteel nog wordt gegraven om nog zo veel mogelijk informatie te kunnen verzamelen, yoordat het project voor goed van de baan is. Bovendien zouden de huidige werkzaamheden niet veel ex tra kosten met zich meebrengen maar blijft.” In Israel komt niet de begroting van iedere minister afzonderlijk ter goedkeu ring in de Knesset, maar de regeringsbe- groting in zijn geheel. Het parlement kan dus niet de begroting van een bepaald ministerie verwerpen en ook kan het geen motie van afkeuring indie- nën tegen een bepaalde minister. Het enige middel dat de Knesset ter beschik king staat, is een motie van wantrouwen tegen de hele regering. Dit soort constitutionele vragen heb ben in Israel nooit zo’n belangrijke rol gespeeld, omdat het samenspel tussen regering en parlement, zoals wij dat in Nederland kennen, in Israel niet bestaat. De regerende Arbeiderspartij, vroeger de Mapai, is al meer dan 26 jaar aan de macht en belangrijke beslissingen wor den in het secretariaat van de partij genomen, die dan automatisch door het parlement worden goedgekeurd. De brief was gestuurd naar de rechtbank in Stuttgart, naar enkele kranten in Stuttgart en naar het evangelisch persbureau. Dit persbu reau ging ermee naar de advocaat Klaus Croissant, die als woordvoerder optreedt voor de advocaten van de gevangen genomen leden van de groep. Deze heeft de brief naar de kernleden van de groep in de gevan genis van Stuttgart gebracht. Na een zeer uitvoerige discussie zijn onder anderen Ulrike Meinhof en Andreas Baader tot de conclusie gekomen dat de brief echt was en dat men de hongerstaking moest beëindigen. De gevangenen in Stuttgart zijn toen in de gelegenheid gesteld telefo nisch contact o{3 te nemen met de andere gevangen' genomen leden van de Baader-Meinhof-groep in de ge vangenissen van West-Berlijn, Hano ver (Ronald Augustin), Zweibrücken en Hamburg. In de brief wordt gezegd dat het weinig zinvol is de staking voort te zetten. Dat wat men aan anti-imperi- alistische krachten heeft willen mobi liseren, is bereikt. De escalatie van de staking zou geen nieuwe positieve Het nationale rechtersgenootschap riep op tot staking ondanks een verklaring v«n president Giovanni Leone dat „een staking niet overeenstemt met de consti tutionele positie van de rechterlijke macht”. Ministeriële verantwoordelijkheid is in een democratie een elementaire zaak. „De koning is onschendbaar, de minis ters zijn verantwoordelijk”, zegt artikel 55 van onze Grondwet. Israel heeft geen grondwet, maar dat is van ondergeschikt belang. Want de regering moet wel degelijk verantwoor ding afleggen voor haar daden tegenover het parlement, de Knesset. „Maar”, zo verklaren Israëlische rechtskundigen, „de regering is in haar geheel verant woordelijk voor de daden van een mi nister en niet iedere minister afzonder lijk. Als we zeggen dat de minister van Defensie verantwoordelijk is voor het militaire apparaat, dan bedoelen we dat de regering die verantwoordelijkheid de- Tanks van het Peruviaanse leger rollen hier door de straten van Lima op weg naar het kazerneterrein van de politie, waar zij de poort ramden, om vervolgens een staking van de politie met geweld neer te slaan. Bij de daarop volgende felle gevechten zouden veel slachtoffers zijn gevallen. De regering van Peru heeft de nood toestand afgekondigd voor het hele land. De grondrechten zijn opgeschort. Vol gens ooggetuigen verpletterde een tank een toegangspoort, nadat de stakers een ultimatum om zich over te geven had den afgewezen. Toen de troepen tot de bestorming overgingen opende de politie het vuur met automatische wapens. Vol gens een legerofficier zijn verscheidene politiemannen gedood. De aartsbisschop van Lima, monseig neur Luis Bambaren, die de kazerne na de slag bezocht, zei dat er wel veel gewonden, maar geen doden waren. In woners van Lima, die ooggetuige waren geweest van het gebeuren, protesteerden tegen het legeroptreden, maar werden door soldaten tegengehouden. Volgens ooggetuigen werden sommige politiemannen neergeschoten toen ze al schietend door zij-uitgangen probeerden te vluchten. Andere politiemannen ga ven zich over. Ongeveer 300 politieman nen in burgerkleren zaten vóór de ka zerne, met de handen op het hoofd gevouwen, onder bewaking van militai ren. Ze werden met bussen afgevoerd, maar politiemannen die ontsnapten voegden zich bij betogers tegen de rege ring en het kwam op verscneidene plaatsen in de stad tot gewelddadige uitbarstingen. woon- i sferen Tieven deden tegen nd” in stratie staken wrak- n aan KAMPALA (Reuter) De Oegandase regering van president Idi Amin heeft gisteren de voormalige minister van fi nanciën, Emmanuel Wakhweja, gewaar schuwd zijn „kwaadwillige propaganda” tegen het land te staken als hij niet wil dat zijn familie daarvan te lijden krijgt. In een vraaggesprek met het West- duitse weekblad Stern heeft de ex-mi nister gezegd dat de schatkist van Oe ganda op 6 november geen dollar aan buitenlandse deviezen meer bevatte. Wakhweja, die enige weken geleden naar Londen uitweek, zei verder dat een minister van financiën onder Amin niets te vertellen heeft. Een militaire woordvoerder in Kam pala vroeg zich gisteren af, als deze beschuldigingen waar zijn, hoe Oeganda meer dan 300.000 vrachtwagens bij het Tata-concern in India kon bestellen. Hij beschuldigde op zijn beurt de ex-minis- ter ervan geld het land te hebben uitge smokkeld. Oeganda zal alle buitenlandse journa listen die zeggen dat zij president Amin komen interviewen, de toegang tot het land ontzeggen omdat zij, zo zei een woordvoerder in Kampala gisteren ’’al leen maar voor hun imperialistische op drachtgevers komen spioneren”. Hij noemde alle gepubliceerde vraaggesprek ken „verdraaide verhalen over Amin en Oeganda”. Ook geeft de opdrachtgever toe dat men de legale linkse beweging niet voldoende heeft kunnen mobiliseren. De minister van justitie van de deel staat Baden-Württemberg onder wiens supervisie op 21 mei het grote proces tegen de leden van de Baader- Meinhof-groep begint, dr. Traugott Bender, verklaarde gisteren dat de hongerstaking als strategisch middel niet tot succes heeft geleid. In het proces tegen de 25-jarige Nederlander Ronald Augustin, die er van wordt verdacht lid van de Baa der-Meinhof-groep te zijn, zullen waarschijnlijk de twee leiders van de groep, Ulrike Meinhof en Andreas Baader, als getuigen optreden. Zij staan op de lijst van 99 getuigen die de rechtbank kan oproepen. Augustin is aangeklaagd wegens een poging tot moord. Volgens de Westduitse wet staat daarop een maximale straf van levenslang en een minimale straf van drie jaar. Het proces tegen Augustin zal om veiligheidsredenen in de nieuwe ge bouwde werkhal (kosten 12 miljoen mark) van de gevangenis van het standje Bückeburg worden gehouden. Deze werkhal staat, evenals de ge vangenis, buiten de bebouwde kom en is daarom uitstekend te bewaken. Het proces zal openbaar zijn. Toeschou wers en journalisten zullen echter grondig gefouilleerd worden voor ze de geïmproviseerde rechtszaal mogen betreden. Het gebouw is nu reeds met rollen prikkeldraad omgeven. Het is de eerste keer dat een jury-rechtbank van de arrondissementsrechtbank van Osnabrück om veiligheidsredenen een proces buiten het eigen gerechtsge bouw voert. De onlusten in Lima lijken een slecht voorteken voor de linkse militaire rege ring van Peru, die sinds 1968 aan het bewind is, maar het laatste jaar met groeiende politieke moeilijkheden te kampen kreeg. De stakende politieman nen hebben steeds gezegd dat hun actie niet tegen de regering was gericht, maar tegen „slechte officieren.” De regering schijnt zich het meest te hebben gesto ten aan de eis tot ontslag van generaal Enrique Ibanez Burga, hoofd van de militaire dienst van het presidentieel paleis, die vorig jaar een politieman zou hebben geslagen. Het klinkt wat vreemd in Nederlandse oren om uit Israel te horen dat de verantwoordelijkheid van de minister van Defensie voor het militaire apparaat niet vaststaat, zoals de Agranat-commis- sie heeft vastgesteld. Gedrang om leiderschap Conservatieve partij JERUZALEM Heeft 26 jaar lang de minister van Defensie op onrechtmatige wijze orders gegeven aan de opperbevelhebber? Dat is de vraag die we ons moeten stellen op grond van de conclusies van de Agranat-commissie, die in november 1973 benoemd werd om „de paraatheid van het leger en de oorlogsvoering tot het einde van het defensieve stadium” uit te zoeken. De commissie heeft als haar oordeel uitgesproken dat de minister van Defensie dat recht niet heeft en ook niet verantwoordelijk is voor de operatieve daden het leger. WASHINGTON (AP). President Ford en de Pakistaanse premier Zoelfi- kar Ali Boetto, zijn gisteren besprekin gen begonnen over de hervatting van de Amerikaanse wapenleveranties aan Pa kistan. Aan de besprekingen nemen ook de ministers van buitenlandse zaken van de VS en Pakistan respectievelijk Henry Kissinger en Aziz Achmed, deel. De regeringsleiders zullen ook praten over meer voedselhulp aan Pakistan. Washington verbood in 1965 de verkoop #wn wapens aan Pakistan en later ook aan India, omdat deze Zuidaziatische buurlanden elkaar met Amerikaanse wapens hadden bestreden. De situatie in zuidelijk Azië is echter veranderd na de ondergrondse kern proef, die India vorig jaar heeft geno men. Boetto zal Ford vragen het wapen embargo te verzachten zodat Pakistan ia staat blijft zich af doende te verdedi gen. dreiging met deze moord zou al tien dagen geleden zijn overgebracht door een groep katholieke en protestante geestelijken die met de IRA in contact staan. De Britse minister voor Ulster, Rees, hoopt nog steeds op een compromis met de terroristen. Nog vorige week vonden twee ontmoetingen tussen leden van zijn staf en leden van de provisionele Sinn Fein dat is de politieke vleugel van de IRA plaats- De protestantse Unio nisten worden inmiddels ongeduldig. Een delegatie met ondermeer dominee Pais ley, is Rees nog eens komen vertellen dat de protestanten er tegen zijn dat de minister direct of indirect met de terro risten onderhandelt, en dat er geen ont moetingen met de provisionele Sinn Fein plaats dienen te hebben zolang het ge weld voortgang vindt. Gisteren kwam een groenboek van de regering over de toekomst van Ulster ter discussie. Het gaat opnieuw uit van een regering voor het gebied, waaraan be halve de protestantse meerderheid, ook de katholieke minderheid deel moet hebben. Gerry Fitt, de leider van de katholieke minderheidspartij, heeft ge zegd dat het rapport „uitvoerig bespro ken” zal moeten worden. Discussie is een van de ontspannende en minder gevaar lijke trekken in het Ierse volkskarakter. ROME (UPI). In Italië zijn d« rechters, die er over klagen dat zij minder verdienen dan buschauffeurs, gisteren in staking gegaan. Het is nog niet duidelijk hoeveel van de 7000 rech ters de oproep tot staking beantwoord den. maar de meeste rechtszittingen wer den afgelast. DE AGRANAT-COMMISSIE is voor bijgegaan aan het ongeschreven recht, zoals dat in de praktijk is ontstaan. Maar het is in het kader van deze discussie niet verwonderlijk dat Dajan in april van het vorig jaar weigerde op te stappen, toen de publieke opinie in ver band met zijn „ministeriële verantwoor delijkheid” zijn aftreden eiste. „Het kabinet is verantwoordelijk. Als de regering aftreedt, ga ook ik weg. zei hij, maar ik ben niet bereid als enige ontslag te nemen voor een zaak die de verantwoordelijkheid van het hele kabi net betreft.” Aan Golda Meir bleef dan ook geen andere mogelijkheid dan het ontslag van de hele regering te vragen, om Dajan te dwingen af te treden. De tijd van de sterke mannen, de nationale leiders als Ben Goerion, Golda Meir en Mosje Dajan is voorbij. De regering heeft tot het eindrapport van de Agranat-commissie gewacht voor zij de bevoegdheden en verantwoordelijkhe den van de minister van Defensie gaat regelen. Dat wetsvoorstel ligt nu op tafel. Maar als de Agranat-commissie gelijk heeft en de minister van Defensie 26 jaar lang onwetmatig bevelen heeft ge geven aan de opperbevelhebber, dan is dat toch wel een merkwaardige toe stand. Zijn wil was wet en niemand betwist te zijn autoriteit. Het was vanzelfspre kend dat Ben Goerion bevelen gaf aan de opperbevelhebber, die een uitvoerend ambtenaar was (soms een belangrijke en zelfstandige, zoals Mosje Dajan, die het volledige vertrouwen van Ben Goerion had toen hij van 1954 tot 1958 opperbe velhebber was). Ook onder de opvolger van Ben Goe rion, Esj kol, deden zich op militair ge bied geen problemen voor, omdat er geen oorlog was, en toen de oorlog van 1967 uitbrak, was Dajan minister van Defensie. De overwinning van 1967 maakte ook iedere discussie overbodig. Zo gaf Dajan buiten de opperbevelhebber om orders om de Hoogten van Golan te veroveren. Maar niemand vroeg zich achteraf af of dat wel had gemogen. En zoals oud- opperbevelhebber Elazar pas verteld heeft, was het in de praktijk een van zelfsprekende zaak dat hij directe orders van Dajan kreeg, wat vanzelfsprekend veranderde na de Jom-Kippoeroorlog. De Agranat-commissie kwam tot de conclusie dat nergens de bevoegdheden van de minister van Defensie en van de opperbevelhebber zijn afgebakend, en dat de opperbevelhebber verantwoorde lijk is voor alles wat in het leger gebeurt, en niet de minister van Defen- ggfe'i- i •tfc-F””

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 3