Cineac Damrak: Maar niet voor politieke zaken geen kwartet B Bickerseiland Vrouwenhuis Favoriet Mariott z Marjan wil zitjes aan de gracht I I I J „Het kost toch echt niet zoveel. J u ilKf5" U ttaWaV 8 ?AMSTERDAM MOET WEER MENSENSTAD WORDEN” 4. W DM Bpit" 9 1975 6 DONDERDAG FEBRUARI ng IT r - - DE ROLLEN zijn omgedraaid. Terwijl ooit Hollandse bestuurs ambtenaren hun witte pakken on der de Javaanse strijkbout lieten persen, waren het nu hun Indone sische collega’s die met een souve- reine glimlach het Prinsenhof op stapten. Ze waren onder de indruk gekomen van Amsterdam, maar vreemd genoeg waren het niet de herenhuizen aan de gracht doch de nette asfaltstraten die dit respect afdwongen ONDER REDACTIE VAN ROLF STALLING^/ MAAK Amsterdam weer men senstad. Met ruimte voor kinderen, bloemen en bomen, creatievelingen en lievelingen, slimme handel en gezellige wandel. Dat is het credo van Marjan en Anton Scholz, die vanuit hun vers gerestaureerde huis aan de Oudezijds Voorburgwal de buurt en dan vooral de mannen op het Prinsenhof bestoken met suggesties om de binnenstad van haar grijze en (auto)blikken mantel te ontdoen en daar iets heel pret tigs menselijks voor terug te krij gen. J- 4 J liHliiÉÓff ef -IHïi Ac fH&SF .«wsscwa wpgj 7, V Lou van Rees Grote Gala LOU VAN REES Djakarta op Prinsenhof Marjan en Anton Scholz op de Oudezijds. Voorlichter Visser met v.l.n.r. de heren Sudarsin, Harmani en Ismukanto. 1 Decoratie in Marriott Hotel. tiemachine nogal eens hapert. Want elke ochtend toveren ze weer een lijstje met vragen te voorschijn. Het schijnt dat ze hiervoor zelfs de uitgaansavondjes opof feren. List door Nieuwbouw op Bickerseiland. Hij vindt ook dat er enkele brede autobanen in de binnenstad moeten ko men om het stadsverkeer op te kunnen vangen. „Een zesbaansweg van de Am stel over het Rokin naar het station zou veel oplossen. Je moet gewoon naar een systeem van eenrichtingsverkeer toe. Het stomste vind ik dat ze destijds de Leid- sestraat hebben afgesloten”, aldus Ahton die echter ook niet weet waar het GVB nu met al die vrije trambanen naar toe moet. zo stellen, ze, de mentaliteit van de be woners moeten veranderen. Want de verantwoordelijkheid voor zo’n parkje ligt bij de buurtbewoners. MAAR AL die auto’s dan? Op het Prinsenhof is men er moeilijk voor te porren om het particulier vervoer zon der pardon buiten het toch ook econo mische krachtcentrum te verbannen. De plannenmakers menen dat dit ook niet hoeft, maar ze ontkennen dat al die wagens van langparkeerders de hele dag in de binnenstad moeten blijven „Je zou aan elke Wijk een parkeerterrein moeten verbinden vanwaar men op een andere manier naar de plaats van bestemming zou kunnen. De witkar is daar een uitstekend middel toe. Verder moeten de buurten ondoordringbaar worden voor doorgaand verkeer en is er een parkeer- rechtkaart nodig voor de bewoners. De controle is geen probleem want de par keerwachters kunnen zich dan op de zelfde manier blijven vervelen als nu. Het voordeel is dat je minder vreemde snoeshanen in je buurt krijgt”, aldus Anton Scholz. Er was nog iets: de ongecompliceerde manier waarop het apparaat hier bij niet zo conflictszwangere zaken met het publiek pleegt om te gaan. „Ze stonden”, weet gemeentevoorlichter Jur Visser, „met hun oren te klapperen. Op hun stadhuis zitten zo’n twintig journalisten de hele dag te azen op nieuwtjes en hier gaat dat vanzelf. Dat kunnen ze niet geloven”. VEEL IS het niet want daarvoor is het budget te beperkt. Maar toch zijn de twaalf (onder wie twee vrouwen) blij dat ze hier wat rond mogen kijken. Dat doen ze serieus, hoewel de communica- Maar, zo concludeert het tweetal, met de stad is het de laatste decennia berg- afwaartes gegaan. Het ontplooien van het gewone veelzijdige leven werd onder drukt. Door de verkeersmoloch, breek- partijen en speculaties die de woonfunctie aantastten. Is daar nog ruimte te vin den voor rustplekjes en fonteintjes met een pierebadje zoals zij willen? Marjan en Anton geloven van wel maar dan zal, biedt 400 luxe ingerichte kamers met telefoon en kleurentelevisie voor f 92,50 tot 275 per nacht. Verder is er een familierestaurant „Dutch In”, het specialiteitenrestaurant „Port O’ Amsterdam”, een scheepsbar, over dekt terras en banketzalen voor 800 personen. Directeur is Peter Birchall. AAN HET Leidsebosje is deze week het Marriott Hotel open gegaan. Een „Amerikaan” in het door buitenlan ders geregeerde hotelwereldje in de hoofdstad dat door het teruggelopen toeristenbezoek gebukt gaat onder een moordende concurrentie. Mariott Daar is heel concreet het Plan-Marjan dat wil dat er om de honderd meter langs de grachten zithoekjes met zand bakken en aanlegsteigers komen waar de automobilist nu eens geen boodschap heeft. Een groenplan, dat helemaal niet zo gek is want juist binnen de geroemde grachten is Mokum helemaal niet zo groen meer. r 7^- De twaalf ambtenaren uit Djakarta blijven hier drie maanden om te leren. Over zaken als publiciteit, watervoorzie ning, wegenaanleg, city-planning, par ken, computers en microfilms waarmee je zoals in het Amsterdamse geval een schaduwarchief in een bunker in de Rocky Mountains kunt verstoppen. Het samenwerkingsproject tussen Amster dam en Djakarta valt onder ontwikke lingshulp en de paar Amsterdamse des kundigen, die vorig jaar naar de Indone- siche hoofdstad reisden, hebben daar niet anders gedaan. Maar dat de verhouding tussen de naties nog erg gevoelig ligt, wordt me duidelijk als ik met voorlichtingschef Sudarsin, de advocaat Harmani en Ismu kanto, zijnde de man van Bouw- en Woningtoezicht, een gesprek heb. Als ik vraag hoe men in hun land nu over Nederland denkt, krijg ik als antwoord: „We zijn hier niet voor politieke of sociale dingen gekomen”- Je neemt je vrouw mee voor een dansavondje in het Amsterdamse Hil ton Hotel en wordt dan geacht 300 gulden en nog een handjevol dubbel tjes vanwege taxi en zo neer te tellen voor de entree. Daar staat niet niets tegenover: muziek van Duke Junior Ellington en andere singers en swingers, een cocktail, koud buffet en wijn. Maar toch.„is het echt niet zoveel”, zegt Lou van Rees die deze Grand Gaia de Danse op 22 februari organiseert. Hij rekent voor dat van die 150 gulden eenderde naar meneer Hilton gaat, de publiciteit geld kost en ook de vermakelijkheidsbelasting nog eens 20 percent opsnoept. „En wat hou je dan over?” aldus de impresa rio, die inmiddels de helft van de beschikbare 500 kaarten al kwijt is. Nu is het ook weer niet zo dat ze allemaal weg moeten want met wat minder is Van Rees ook al „dik tevreden”, aangezien hij dit gala zelf zo uniek vindt dat hij er niet veel aan hoeft te verdienen. Het unieke zit hem volgens Lou in twee dingen: het Duke Ellington Or- Ir. M. A. A. Soleman van het Amster damse waterbedrijf legt later uit: „Ze zijn nog wat huiverig, maar je moet niet vergeten dat deze mensen, nog nooit een stap buiten de deur hebben gezet. En.onze begrippen over democratie liggen misschien een beetje anders”. Zelf was hij bjj zijn bezoek getroffen door de warme ontvangst en het was hem opge vallen dat de Indonesiërs erg graag wil len leren. „Maar je komt er moeilijk achter hoe ze het vinden. Ze zeggen altijd ja en amen, terwijl ze misschien nee bedoelen. De approach is een be langrijk iets maar het gaat heus wel eens wat moeilijk hoor”, aldus Soleman. HET KAN ook met het sukses van het „Lammers-terrasje” op het Leidseplein te maken hebben dat deze wethouder hier zijn schouders onder wil zetten. „Het concept van het plan-Marjan is” zegt Anton, „dat je niet naar het platteland hoeft te vluchten om menselijk te kunnen wonen en plekjes te vinden waar je rustig kunt zitten. Ons is verweten dat we er een tuintjesstad van willen maken maar dat is bepaald niet waar”. Marjan voegt daaraan toe: „Door de verkeers drukte is er zo langzamerhand geen 'excuus meer op elkaar op straat te ontmoeten, maar daar is de stad wel voor gemaakt”. Nu zijn er al meer plannen geweest om de hoofdstad een nieuwe make-up aan te smeren, maar de meesten zijn bijgezet in een utopisch rekje dat na verloop van tijd voor een paar grijpstui- vers van het Waterlooplein kon worden afgevoerd. Ditmaal ziet het er beter uit. Anton Scholz: De zaak is met alle hoofden van diensten op het stadhuis besproken en Lammers zei dat hij dit een principieel begin vond voor het oplossen van de problemen in de hele stad”. halve ton en dat durfde ik niet aan”), neemt Lou van Rees op de koop toe. Wat voor mensen hebben er nu voor zijn grand gala ingetekend? „Veel mensen uit het Gooi etc. Nee, het wordt echt niet helemaal een Amsterdamse aangelegenheid zoals sommigen hebben gedacht. Bekende mensen? Dat kan ik niet zeggen. Pieter van Vollenhoven zit juist op dat moment met de geboorte van de kleine van z’n vrouw en daarom kan hij moeilijk alleen komen om feest te vieren. Het is gewoon toeval dat er niemand van het koningshuis bij is”. Over zijn verdere plannen wil de impressario alleen nog kwjjt dat hij bezig is een „grote artiest” naar Ne derland te halen. „Maar”, zo verzucht hij, „die dingen lopen in de tonnen. Het wordt tegenwoordig allemaal zo moeilijk haalbaar. De mensen gaan toch een keertje zeggen: val maar dood met je hoge prijzen”. Dat neemt niet weg dat Lou van Rees de exclu sieve danspasjes op het tapijt van Hilton wel zo ziet zitten, dat hij overweegt om nog twee van die ga la’s met Count Basie en Glenn Miller te organiseren. DE GEMEENTE, voelt er niets voor het Vrouwenhuis subsidie te ge ven omdat de doelstellingen niet pas sen in het subsidiebeleid. Bovendien kan men niet alle activiteiten van het Vrouwenhuis rangschikken onder de noemer dienstverlening. Aldus wet houder De Cloe van Economische Zaken. Want een cursus timmeren, loodgieten of fietsen maken kun je ook op de lts volgen. De stichting, die al anderhalf jaar in een gekraakte school aan de Nieuwe Herengracht zit, kampt met grote financiële pro blemen omdat de gemeente een huur prijs van 30 gulden per vierkante meter wil zien en dat is in de papie ren gelopen. Wat nu? Dat is nog onduidelijk omdat B. en W. de bezet ting van het pand zolang gedoogd hebben en zoiets schept verplichtin gen. Dus toch steun? Nee, zegt De Cloe, wij zullen als gemeente helpen bij het zoeken naar een andere ruim te maar de dames moeten zelf het initiatief nemen. Het Vrouwenhuis, dat naast de technische cursussen ook aan politieke scholing doet, praat groepen organiseert en een eigen uit geverij heeft, is ook betrokken bij de telefonische hulpdienst. Vrouwen bel len Vrouwen. kest heeft nog nooit eerder dansmu ziek in Europa gespeeld en voor zo iets is er in ons land nog nooit 150 gulden gevraagd. Nu zjjn wij Hollan ders natuurlijk krentekakkers, die op dit punt niets gewend zijn- In het buitenland weet men niet anders. Van Rees: „Als een Frank Sinatra of Lisa Minelli in Londen optreedt, vra gen ze hogere prjjzen. Maar ja, dat is een miljoenenstad en dat kun je van het steeds kleiner wordende Amster dam niet zeggen. Bovendien maakt het uitgaansleven in deze stad een slechte ontwikkeling door. In een nachtclub moet je oppassen dat je niet teveel drinkt”. HOE IS hij op dit idee gekomen? „liet is de schuld van Lisa Minelli. Die zou komen en alles was geregeld, maar op het laatste moment hoorden we pas dat ze uitgerekend op de dag van haar optreden vrij wilde hebben. Ik wou dat ik dat voor zoveel geld zou kunnen. Maar het was een uitda ging en je zit in dit vak toch voor het blok, omdat je iets moet doen om in de running te blijven”. Dat niet hij maar Paul Acket Marlene Dietrich naar Carré haalde („Ze vroeg ander- HET LEEK een goed plan, want met City aan het Kleine Gartmanpantsoen was het ook gegaan en er kwam zelfs een Parijse architect van het bioscoop- concern over die vertelde dat het op papier best kon. Maar de Amsterdamse bodem is nog steeds niet van papier en zo gebeurde het dat Cineac op het Damrak niet een kwartet bioscopen opende maar „slechts” [wee. „Achteraf was het niet haalbaar. We hadden de gegevens van C en A na de brand en de aannemer, die deze bioscoop in de dertiger jaren had gebouwd en precies wist wat zich hier in de grond bevindt, zei: waar begin je aan? Daarom hebben we van vier zalen afgezien”, vertelt jonkheer W. F. Van Rub Can- stein, de toekomstige directeur van het Cineac-concern dat alweer heel lang ge leden van nieuws naar speelfilms over schakelde. Het is bewezen dat het splitsen van bioscopen in kleinere eenheden een gun-... stig effect heeft op de publieke belang stelling en er zijn in de hoofdstad meer theaters die deze kant op willen. Van Rub Canstein: „Het is ook doodzonde om een dergelijke oppervlakte ongebruikt te laten en bovendien kun je met je pro gramma’s nu veel meer doen”. De animo om te investeren is toegeno men sinds gebleken is dat de vrij dra matische teruggang in deze bedrijfstak, die in de vijftiger jaren begon en daarna nog het Knock-Out effect van de televi sie meekreeg, sinds twee jaar is omgebo gen. In Amsterdam is van die malaise eigenlijk nooit zoveel te merken ge weest. Hoe komt dat? „Amsterdam is”, ant woordt de jonkheer, „altijd een uitzon derlijke goede bioscoopstad geweest. Het ligt aan de mentaliteit en het internatio nale karakter. Amsterdam is toch an ders”. Voor de duidelijkheid: Van Rub Canstein is Hagenaar. HET LEUKSTE stadsvemieuwings- nieuws komt van het Bickerseiland, waar het afgelopen weekeind 18 wo ningen werden ingewijd. En dat bete kende feest want het zijn niet zo maar woningen. Tenslotte hebben de eilanders er jarenlang voor moeten knokken en samen met de twee jonge en enthousiaste architecten Paul de Ley en Jouke van de Bout hebben ze tenslotte samen voor het plan ge zorgd. Dat zo bijzonder was dat staatssecretaris Jan Schaeffer het tot experimenteel liet verheffen. „Jèn” kwam evenals Han Lammers zelf op het feest, maar daar kreeg hij nog wel te horen dat een huur van een kleine 300 voor deze buurtgebonden bewoners meer is dan ze kunnen tillen. Dat zal in de oude wijken van Amsterdam wel het grootste pro bleem blijven. ALBERT Schweitzer is de favoriete held voor 1975 van het publiek dat het wassenbeeldenmuseum van Ma dame Tussaud in de Kalverstraat be zoekt- Hij verdrong John F. Kennedy van de eerste plaats. Derde is nu Roger More, vierde Johan Cruyff en vijfde Henri Kissinger, Churchill, Na poleon, koningin Wilhelmina en Ghandi vielen nu buiten de publieks prijzen. Als meest gehate persoon lijkheid staat Hitler bovenaan, terwijl hij vorig jaar nog bij de eerste vijf ontbrak. Na hem volgen Nixon, Mao, Hans Wiegel en Den Uyl. De laatste twee zijn Amsterdammers. In de ca tegorie „aantrekkelijk” staat Liesbeth bovenaan. Zij wordt gevolgd prins Claus en Ben Cramer. Mata Hari, Sophia Loren en Mark Spitz vielen bij de bezoekers uit de gratie.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 9