PRIKACTIE Regering zwicht voor vele bezwaren Duits disconto Economische verslechtering Antillen zeer zorgwekkend DEB El ilN verwerpelijke kanten :r bedrijven dlew Niet meer werken om te kunnen leven Cao-overleg wegtransport zit vast Apart sociaal telefoontarief in België omlaag „Aan NKV-plan zitten I m STAATSSECRETARIS DE GOEDE VAN FINANCIËN: Tekort Italiaanse handelsbalans NCW over vervroegde pensionering: 55 HOOGLERAAR IN SOCIALE GENEESKUNDE: ACTIES BIJ PHILIPS 'k NIET UITGESLOTEN f 27,7 miljard en dan stuift dit lieve huismoedertje voor de vierde keer op waterski’s over de Adriatische Zee onder applaus van echtgenoot en kinderen die op het strand van Cattolica hun ogen niet kunnen geloven. 5/ I’d 15 ECONOMIE 1975 FEBRUARI V R IJ D A G 7 (Van onze redactie economie) n daar- treden. zijn HF 903 nel Hoe ic*. (ADVERTENTIE) van ■ing en i in een leiding geven ilfstan- lebben lerking oerige ideld), DEN HAAG De regering is gevoelig gebleken voor het artsenprotest tegen plannen, waardoor hun pensioenregeling werd aangetast. Zij zal het betreffende wetsontwerp, dat al bij de Tweede Kamer is, wijzigen. De pensioenpremie van artsen en andere vrije beroepsbeoefenaars blijft dus aftrekbaar. Tevens worden bepalingen gemaakt, opdat ook het gehele be drijfsleven blijft beschikken over bescherming tegen de inflatie in pen sioenregelingen. Ruim 870.000 mensen eenvijfde deel van de Nederlandse beroepsbe volking neemt geen deel aan het SCHIPHOL. De zeer sterk stijgende werkeloosheid (220 a 30 percent) en het wegvloeien van deviezen maken de eco nomische ontwikkeling op de Nederland se Antillen zeer zorgwekkend. Dit heeft staatssecretaris De Goede van Financiën met het eventueel nieuw op te stellen meerjarenplan. De staatssecretaris achtte het van be lang. dat alle nu aangeboden projecten gericht zijn op het scheppen van werk gelegenheid. Daarom vond hij de bouw van 1080 woningen „zeer gelukkig”. DEN HAAG (ANP). „Als Philips bij de cao-onderhandelingen zo halsstar rig blijft als tot nu toe, zullen we onze leden vragen actie te gaan voeren.” Arie Groenevelt, voorzitter van de in dustriebond NVV heeft dit gisteren ge zegd in een uitzending van Vara’s „Ach ter het Nieuws”. Vijftig huisartsen hebben gisteren voor het Museum voor de Moderne Kunst in Utrecht gedemonstreerd tegen de inmid dels door de regering teruggenomen plannen de pensioenpremie niet meer fiscaal aftrekbaar te stellen. Zouden de Wie de discussienota leest, aldus drs. Cnossen, waarin wordt voorgesteld dat een tweeën zestigeneenhalf jarige op ei gen verzoek met pensieon kan gaan indien zijn plaats direct of indirect door een werkloze wordt ingenomen, komt wel voor een aantal vragen te staan. De vrijwilligheid op basis waarvan de BRUSSEL (ANP). In het Belgische Staatsblad verschijnt binnenkort een Koninklijk Besluit dat de regeling in houdt van een nieuw sociaal telefoonta rief voor ouden van dagen en gehandi capten. Instelling van dit tarief is een initiatief van de Belgische minister van Verkeer Jos Chabert. Binnen nader te bepalen grenzen blijft nu de mogelijkheid bestaan voor fiscale aftrek van het zogenoemd inflatiedek- kingseleipent in pensioenpremies. Gezien de protesten en de vele Dez varen, die ook van alle Kuren uit net bedrijfsle ven zijn gekomen, meent de regering dat het niet onrede'djk is de bestaande prak tijk te handhaven. Er zullen daardoor bovendien nauwelijks verliezen voor de fiscus ontstaan. Daarbij speelt voor de artsen in het bijzonder ook het argument dat de om- ROME(Reuter). Vorig jaar is het tekort op de Italiaanse handelsbalans ruim twee keer zo groot geworden. Blij kens voorlopig cijfermateriaal van het bureau voor de statistiek in Rome be draagt het deficit over 1974 6,93 biljoen lire (circa. 27,7 miljard gulden) vergele ken met 3.25 biljoen (13 miljard gulden) in 1973. en van icfig en vens alle hi er uitsteker een goede sigen gratis omgeving int dan 40 j voor deze opsturen ni lummer 940 en postzeg ntact met v fonische bellen: Pandbrieven. De Westland-Utrecht Hy potheekbank heeft donderdag nabeurs 4* afgifte van haar 9,5 pet pandbrie ven beëindigd.- Deze voorwaarde sluit het voor de werkgever uit in de ontstane vacature te voorzien door eigen werving. Het lijkt er op dat in de suggestie van het NKV de werknemer teveel gezien wordt als een baaltje meel, aldus drs. Cnossen. Dr. D. Buiten, directie burgerlijk personeel van het ministerie van De fensie, vroeg zich af of het niet beter is het werken over te laten dan de liefhebbers. Een ander hulpmiddel tot FRANKFORT (Reuter). De West- duitse Bundesbank heeft vandaag haar disconto met een half percent tot 5,5 pet. en haar beleningsrente met een half tot 7,5 pet. verlaagd. Op 20 december werden beide tarieven eveneens met een half percent verlaagd. Het bestuur van de Bundesbank is tot de conclusie geko men dat een zekere verruiming van de kredietverlening geboden is. Het gevaar, dat de inflatie door deze versoepeling van het monetaire beleid wordt aangewak- kerd. wordt gering geacht. Bovendien zullen er regio’s zijn waar nauwelijs van de vrijwilligheid gebruik gemaakt kan worden. De vervulling van de vacature kan alleen plaatsvinden via het Gewestelijk Arbeidsbureau. LUNTEREN (ANP). Prof. dr. J. P. Kuiper, hoogleraar in de sociale geneeskunde aan de Vrije Universiteit in Amsterdam, meent dat de mens niet meer moet werken om in zijn levensonderhoud te voorzien. Iedereen moet een gegarandeerd inkomen krij gen en de vrijheid hebben zijn arbeid zelf te bepalen. „Materieel is dit haalbaar, ideologisch zijn we er nog niet aan toe”, aldus prof. Kuiper giste ren op een tweedaagse conferentie van Nederlandse psychologen in Lun- teren. Op deze wijze zouden volgens hem de maatschappelijke problemen, die het gevolg zijn van de structurele werkloosheid, voor een groot gedeelte kunnen worden opgelost. Hetzelfde geldt voor andere mensen die niet aan het arbeidsproces kunnen deelne men. Minister De Gaay Fortman volgde in zijn commentaar op het voorstel van de Antilliaanse fractieleider Ronchi Isa (PSD) dezelfde lijn als de Antilliaanse premier Everts. De heer Isa, die met zijn partij drie van de 22 zetels in het parlement bezet is van mening dat werk loze Antillianen naar Nederland moe ten gaan om te profiteren van de sociale voorzieningen en om later geschoold naar hun land terug *e keren. Evenals premier Everts vond minister De Gaay Fortman het een weinig gelukkige ge dachte: „De Antilliaan is veel meer dan de Surinamer aan zijn land gehecht”, aldus de Nederlandse bewindsman, die daarom ook geen grote migratiestroom van Antillianen naar Nederland ver wacht. De voorwaarden, die gelden voor in- flatiebescherming in pensioenregelingen zullen strak worden omlijnd. In de wij zigingen van het wetsontwerp zal wor den voorgeschreven dat stortingen in pensioenfondsen met het oog op deze „indekkina” onherroepelijk zijn. Een on derneming' mag dus niet zonder meer zelf voor dit doel reserveren. Zij moet stortingen in het pensioenfonds doen. De percentages voor de jaarlijkse inflatie- dekking zullen worden voorgeschreven, evenals de omvang der stortingen. DEN HAAG (ANP). Het cao-over leg tussen de werkgevers- en werkne mersorganisaties in het beroepsgoederen- vervoer over de weg is gisternamiddag afgebroken. Er is geen datum voor een nieuwe bijeenkomst vastgesteld. Dit heeft het NOB Wegtransport giste ren meegedeeld. Van werkgeverszijde is een verhoging aangeboden van circa 20 percent per 1 januari 1975 functieloon, hetgeen neerkomt op een verhoging van ƒ55 a/60 per week. Voorts een verho ging van 7,2 naar 8 percent vakantie toeslag, een verhoging van de overwerk- uurbeloning met 32 percent en verkor ting van de werkweek per 1 juli 1975 van 42 naar 40 uur en een uitbreiding van de vakantie van 18 naar 20 dagen. Het geschilpunt waarop het overleg is afgebroken is het tijdschema waarbin nen de achterstand van de inhaal moet worden ingelopen, aldus het NOB-weg- transport. Er is reeds sprake van 20 percent per 1 januari 1975; er is aange boden om per 1 januari 1976 het reste rende bedrag van de achterstand in te alen. De werknemersorganisaties daarmee niet akkoord gegaan. „Philips heeft voorstellen gedaan die in de verste verte niet lijken op wat in de metaal bereikt is en op wat wij willen. Ik sluit helemaal niet uit dat we in de onderhandelingen bij Philips moe ten zeggen: dan maar geen cao. Dan zullen we met onze leden gaan bespre ken op welke wijze we het resultaat gaan bevechten”, aldus de heer Groene velt. Volgens hem zijn er een aantal bedrij ven, die door het aanvragen van werk tijdverkortingen willen bewerkstelligen dat de vakbonden bij de cao-onderhan delingen minder eisen. Die sfeer van werktijdverkorting heeft ook Philips be wust gekweekt. Iedere dag lezen we wel een bericht over een werktijdverkorting in een of ander Philips-bedrijf. „Dan moeten ze ons kennelijk weer onder druk zetten”, aldus Arie Groenevelt. vang van hun beroepsgroep afneeml, gezien de groeiende voorkeur om in vast dienstverband te gaan. De verplichte be roepspensioenregeling, die als unicum heeft dat elke arts in de prakajk premie voor eigen pensioen betaalt, dreigt an ders in gevaar te komen. Ten aanzien van het percentage der inflatiedekking zullen richtlijnen worden gegeven. Voor de artsen is dat 3,75 percent per jaar. De invoer nam met 64 percent toe tot 26,61 biljoen lire (106,4 miljard gulden), terwijl de uitvoer met 51,7 percent groeide tot 19,61 biljoen lire 78.7 mil jard gulden). oplossing van het werkloosheidspro bleem is volgens hem een categorisch verbod op dubbele arbeid. „We moe ten voorkomen, dat waar schaarste aan arbeid -;s, mensen met teveel dadendrang twee banen hebben”. Minister Duisenberg van Financiën heeft dit gisteren meegedeeld na overleg tussen hem en andere kabinetsleden met vertegenwoordigers van de Landelijke Huisartsen Vereniging, de Landelijke Specialisten Vereniging en apothekers- organisatie KNMP. Het waren vooral de huisartsen die in de afgelopen maan den op felle wijze tegen de oorspronke lijke plannen hebben geprotesteerd en daarbij harde acties aankondigden. gisteravond op Schiphol verklaard na zijn aankomst uit Curacao. Op de Antil len stijgen de prijzen met 20 percent. „Dan vindt men dit nog meevallen”, aldus staatssecretaris De Goede. sibaar Ijzer precies eidingen van Nog151 dagen... 62'/a-jarige zijn keuze moet maken, mag op geen enkele wijze beïnvloed worden door de werkgever, doch is wel afhanke lijk van het aanbod van werklozen die de plaats kunnen opvullen. Qit houdt in dat aan 62Vs-jarigen in die bedrijfssecto ren waar werkloosheid van enige om vang aanwezig is een bevoorrechte posi tie wordt gegeven ten opzichte van die waarin volledige werkgelegenheid is. Het wetsontwerp was onder andere ingediend om te voorkomen dat te veel geld aan de belasting zou worden ont trokken met het oog op allerlei reser veringen, die in verband met toekomstige wijzigingen in lonen of prijzen zouden worden gedaan. Staatsecretaris Van Rooijen wil hiermee een jaarlijks verlies van driekwart tot één miljard voor komen. Dit doel blijft onverminderd ge handhaafd, zei hij. De vertegenwoordigers van LHV, LSV en KNMP toonden zich tevreden met dit resultaat. „Het is bereikt mede dank zij onze campagne, die helaas veel tijd/ en energie heeft gevergd”, aldus LHV-voor- zitter S. van Randen. „Maar er is nu een duidelijke afspraak gekomen”. Hij vond overigens dat deze zaak voor alle Neder landers van belang is. „De kwestie is wat versneld in de aandacht gekomen en het zou niet slecht zijn geweest als inflatiedekking in pensioenen vroeger al was ingevoerd”. Als u over 151 dagen in plezierige oorden wil vertoeven, moet u nu toch echt wel gaan bekijken wat zo de mogelijkheden zijn. Bij Amro Reizen bijvoorbeeld. Daar kunt u alle vakantiekanten op. ‘n Vliegreis of cruise met Neckermann, 'n autocartrip met Europa Express, 'n Rijncruise met Holland River Line, 'n droombungalow van Rent-a-home.de Amro reisadviseurs geven u graag alle inlichtingen. De uitgebreide folders liggen voor u klaar bij de Amro Banken met het Amro Reizen vignet. Keuze-slotdividend bij Robeco. Robeco (Rotterdamsch Beleggingsconsortium NV) zal voorstellen als slotdividend over 1974 een uitkering vast te stellen van drie-eenderde percent (v.j. 2,5 pet) in aandelen ten laste van de agiore serve. Ten behoeve van aandeelhou ders die een uitkering in contanten prefereren boven een uitkering in aandelen, wordt verder voorgesteld tot en met 26 september 1975 een contant slotdividend van onveranderd 5,20 ten laste van de algemene reserve alternatief te stellen voor genoemde uitkering in aandelen. Bij uitkering in contanten bedraagt bet totale dividend over 1974, in aanmerking nemende dat in oktober vorig jaar een interimdivi dend van 7,40 (v.j. 7) betaalbaar werd gesteld, 12,60 tegen 12,20 over 1973. Op 31 december 1974 bedroeg het aantal uitstaande aandelen 20-644.000 tegen 19.326.000 eind 1973, aldus Robeco. De jaarvergadering wordt op 26 maart gehouden arbeidsproces. Bij de arbeidsbureaus staan 220.000 werklozen ingeschreven, terwijl 300.000 een wao-uitkering krijgen. De overige 350.000 werkne mers zijn korter of langer ziek. Als men daar de ongeveer 700.000 gepen sioneerden bij optelt, dan heeft Ne derland ruim anderhalf miljoen men sen die een inkomen genieten waar voor geen arbeid wordt verricht. Vol gens prof. Kuiper is het mogelijk dat iedereen een vast inkomen krijgt en werk naar keuze. De enige manier om dit te bereiken is een mentaliteitsverandering met betrekking tot het begrip arbeid. Dit is thans teveel gebonden aan produk- tiviteit. „Met kreten als „daar moeten we het van hebben” wordt het be drijfsleven verheerlijkt”, aldus prof. Kuiper die meer nadruk wil leggen op een andere soort arbeid zoals bij voorbeeld onderwijs, verpleging. „Het pseudo-religieuze karakter van het bedrijfsleven moet verdwijnen”. Nederland heeft met de Antilliaanse regering drie afspraken gemaakt, om aan deze ontwikkelingen het hoofd te bieden. Volgens minister De Gaay Fort man, belast met aangelegenheden betref fende Suriname en de Nederlandse An tillen, die de regeringsdelegatie heeft geleid, gaan deze afspraken verder dan „alleen maar procedures”. Nederland zal met de Antillen iedere drie maanden op regeringsniveau be sprekingen gaan voeren, om de goedkeu ring en uitwerking van de projecten te bespoedigen. Daarnaast zullen de Antil len aan Nederland een pakket maatrege len voorleggen, op economisch, monetair en sociaal gebied ter bestrijding van de sterk toenemende werkloosheid. Neder landse en Antilliaanse deskundigen zul len bovendien een sociaal-economisch ontwikkelingsplan gaan opstellen. De Nederlandse regeringsdelegatie heeft het bestuurscollege van Aruba toe gezegd te zullen meewerken aan de bouw van 500 volkswoningen. Nederland zal de gehele infrastructuur voor haar rekening nemen, terwijl de bouw zelf door 50 percent uit het meerjarenplan zal worden gefinancierd. De andere helft zal Aruba betalen. Het Nederlands Instituut van Psy chologen belegde de conferentie met het doel de gevolgen van het werken en niet-werken in een veranderende samenleving te onderzoeken. Tevens wil men bekijken welke rol de psy choloog daarbij moet vervullen. Prof, dr. P. J. Willems, hoogleraar aan de Katholieke Hogeschool in Tilburg, en vele psychologen met hem zijn van mening dat zij op het gebied van arbeid en organisatie te lang een „dienstbodenrol” hebben gespeeld. De psycholoog moest de mens aanpassen aan het systeem of de situatie. De psychologen willen een meer actieve en constructievere rol, waarin het mogelijk moet zijn het systeem bij de mens aan te passen. DEN HAAG (ANP). „De werkloos heid bestrijden door de oudere werkne mer zoals het NKV wil de kans te geven tot vervroegde pensionering, doet op het eerste gezicht sympathiek aan, maar blijkt na bestudering een steeds discutabeler zaak”. Aldus drs. D. E. Cnossen, secretaris v an het Nederlands Christelijk werkgeversverbond, deze week in het bondsorgaan „De Werkge ver”. Hypotheekrente. Enkele banken hebben gisteren de hypotheekrente opnieuw verlaagd of een verdere verlaging aangekondigd. De Westland-Utrecht Hypotheekbank verlaagde de basisren te voor standaardhypotheken (lineair) Van 10,25 naar 9,75 pet, voor standaard hypotheken (anuïteiten) van 10,5 naar 10 pet en voor no risk hypotheek van 10,75 naar 10,25 pet. De Rijkspost- spaarbank gaat met ingang van 10 februari het rentepercentage voor nor male hypotheken verlagen van 10,25 naar 10 en voor tophypotheken van 10,5 naar 10,25 pet. De nieuwe regeling komt in grote trekken op het volgende neer: personen van 70 jaar en ouder en mensen die voor 80 percent of meer blijvend invali de zijn krijgen forse kortingen op hun telefoonkosten. Voor het aanleggen van een telefoon zullen ze bijvoorbeeld slechts 105 gulden in plaats van 280 gulden behoeven te betalen. Ook op het abonnementsgeld krijgen ze aanzienlijke kortingen. Zo zullen de ouden van dagen en de invaliden voor hun tweemaandelijks abonnement slechts ongeveer 20 in plaats van 30 gulden behoeven te betalen. Bovendien krijgen diegenen die van de nieuwe regeling gaan genieten per twee maan den 20 kosteloze gesprekken in de zone waarin ze wonen. Iedereen is tenslotte in zijn functie misbaar, maar niet als persoon precies gelijk vervangbaar. Kortom de regeling werkt onrechtvaardigheid in de h and. Prof. Kuiper voorziet een maat schappij, waarin minder nadruk wordt gelegd op arbeid die de voor raad grondstof en energie aantast en het milieu vervuilt. De arbeid die er op is gericht de kloof tussen mens en volk te overbruggen zal volgens hem groeien. Er komen dan drie groepen mensen: werkers, die de last van de arbeid op zich nemen voor een extra inkomen, werkers die arbeid naar eigen keuze doen en de niet-werkers. Allen hebben zij dan een gegaran deerd inkomen. De hoogleraar ziet dit niet als een utopie. Het vereist vol gens hem een langzame aanpassing van de maatschappij en een grotere solidariteit in de wereld. Ten koste van de oudere werknemer, die uiteraard wel vrijwillig een teruggang in inkomen accepteert, moet het pro bleem van jongere werklozen worden opgelost. Oplossingen voor de ene groep die ten koste gaan van de andere, zullen zoveel mogelijk achterwege gelaten moeten worden. Een soortgelijk plan heeft de Neder landse missie het eiland Curacao toege- zegd. Hier gaat het om een project van 580 huizen, waarvan de verdeling van de kosten neerkomt op 66 percent voor Nederland en 34 percent voor Curasao. Staatssecretaris De Goede noemde de ze voorstellen „het opheffen van een stuk sociale achterstand en het geven van een continue werkgelegenheid”. De Nederlandse missie heeft zich op de Antillen bereid verklaard tot een overbrugging van het nu lopende vijfja renplan naar een eventueel nieuw meer jarenplan. Het huidige vijfjarenplan loopt in 1976 af. Staatssecretaris De Goede zei dat de nu voorgestelde maatregelen een ver snelling en uitputting van het resterende vijfjarenplan betekenen. Nederland is volgens hem in beginsel bereid tot een bijdrage die een brug moet gaan vormen verloop. o

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 15