Clubs kritiseren opzet van honkbalcompetitie Vultink los van belagers BADMINTONPLOEG DE MINDERE: 2-5 Verrassendedubbelspelzege deed Engelsen even twijfelen SPOR Sterke start in WK tafeltennis NEC wil miljoen voor Jan Peters MÜ® HEEFT IDOOL NODIG” Schaatsen is zelfs in ijstempel Bislet weer „gewone sport PFROMMER „PUBLIEK ■E r een miljoen gulden aan prijzen ift 1975 VRUDAG 7 SFQKT 19 18 )0 1 Weinig conditie D Geen idolen y t F FEBRUARI r - (Van onze honkbalmedewerker) is Hans Vultink: record geëvenaard. ik, n- (Van onze sportredactie) Sten Stensen: anti-idool. (Van onze sportredactie) ■t) Caret Deken: enige nederlaag. (ADVERTENTIE) F PIETER MUL Joke van Beusekom: kansloos. CALCUTTA (ANP). Voor Neder land is het toernooi om het wereldkam pioenschap tafeltennis in de Indiase stad Calcutta uitstekend begonnen. Zowel de dames- als de herenploeg won de eerste twee ontmoetingen. De dames stonden zelfs geen enkel tegenpunt toe: 3-0 tegen Australië en (zeer verrassend) de Vere nigde Staten. moest Incasseren. Ro- >te hem in drie games. opzichtig merk op roepen. Er wordt gedacht aan twee weekeinden, waarin in totaal vier wedstrijden zullen worden gespeeld. De spelers voor de verschillende teams zullen zoveel mogelijk in hun eigen regio- of stadsteam worden opgesteld. Engelse precisie en vindingrijkheid opge wassen. Met 11-5 veroverde Gilks voor haar ploeg het eerste punt. Marjan Luesken bood haar de kans de overwinning rustig op te bouwen. Geen moment maakte de Haarlemse de indruk overtuigd te zijn van eigen kunnen. Ook als de situatie aan het net zich leende voor een beslissende klap koos zij voor een kort tikje dat nog vaak door Beek kon worden geretourneerd. De donkere Engelse gaf het initiatief zelden prijs hoewel zij ver beneden haar top speelde. Met 4 en 1 moest Marjan Luesken de gaste een 2-0 voorspong toestaan. OSLO. De ijslaag in het roemruchte Bis- let-stadion van Oslo zal door de vorst van de afgelopen dagen dik genoeg zijn geworden. Met dat vooruitzicht kostte het de organisato ren van bet wereldkampioenschap schaatsen geen enkele moeite om gisteren al te beslui ten dat het titeltoernooi definitief in Bislet zal worden gehouden. Maar gaan er onder de huidige top- schaatsers echt geen vedettes schuil? Leen Pfrommer denkt van wel. „Bij de Noren is Amund Sjöbrend een type dat bij het publiek kan aanspreken, bij ons zou Klaas Vriend dat kunnen zijn. Een voorwaarde is echter wel dat hun pres taties hieraan beantwoorden.” De naam van Margareth Beek alleen al leek in de tweede partij voldoende voor Marjan Luesken met een fikse portie onzekerheid de baan op te stap pen. De eerste twee punten schonk zij de Engelse op een uiterst onnozele ma nier. De voormalige wereldkampioene stak toch echt niet in supervorm want zij was lange tijd uitgerangeerd wegens een voetblessure. OSLO Terug in Bislet. Terug in de oeroude tempel van de schaatssport. Een door huizenblokken en grauwe fabrieken omgeven arena, niet ver van het centrum van Oslo. Bislet is niet veranderd. Alleen als je de sneeuwvlokken, die donderdag op het heilige ijs neerdwarrelden, wat opzij schuift, ontwaar je nu de donkere kleur van een kunststoffen atletiekbaan. Dat is alles. De betonnen wanden, waartegen tienduizenden zich schor schreeuwden, vertonen hooguit wat meer scheuren. De hek ken. die al te gulzige gebruikers van alcoholische versnaperingen tenminste nog enige steun verschaften, zijn weer wat roestiger geworden. volgt degradatie naar de eerste klas se. De plaats van de automatisch gedegradeerde nummer acht wordt ingenomen door de sterkste van de twee kampioenen uit de eerste klas, die elkaar driemaal zullen ontmoeten. De club die twee overwinningen be haalt promoveert automatisch naar de hoofdklasse. Het hoofdbestuur van de KNBSB is tot de nieuwe competitie-opzet geko men, nadat olie hoofd- en eerste klassers tijdens een hoorzitting in de gelegenheid waren geweest suggesties naar voren te brengen. Het hoofdbe stuur heeft het met de nieuwe opzet niet iedereen naar de zin kunnen maken. De hoofdklassers - met uit zondering van Lottgering Schoten, dat uit het gezamenlijk overleg met Argentinië wil pér se twintig ploegen laten deelnemen aan de eindronden pm het wereld kampioenschap voetbal 1978. Zuid-Amerika, Europa, Noord- en Midden-Amerika alsmede Azië-Afrika zouden een extra vertegenwoordi ger moetpn krijgen. Op de Haagse Uithof heeft Nederland de tweede ijshockeywedStrijd tegen Japan ge wonnen: 4-2. De tussenstanden waren 1-0, 1-1 en 2-1. De Japanners wonnen de eerste ontmoeting met 6-3. Eredivisieclub Wageningen leent voor de rest van het seizoen spitsspeler Uwe Bloten- Werg van de eerste divisie-vereniging Fortuna SC. Keerpunt ’72 in de schaatssport is vooral desastreus gebleken, omdat de idolen verdwenen. Terecht stelt Leen Pfrommer: „In sportief opzicht zijn we weer helemaal terug, zelfs zonder wereld records te rjjden. We missen alleen een type dat het publiek aanspreekt. Maar je moet niet vergeten dat iemand als Ard Schenk er ook jaren over gedaan heeft om een echte persoonlijkheid te worden. Hij werd toch ook eerst afgeschilderd als de stugge Noordhollander en als de jongen die zomaar uit de polder was geplukt.” inleiding was het direete gevolg van Schenks ongenoegen over de gang van zaken in de schaats sport. Hij vond het simpelweg onbillijk dat de grote toernooien enorme winsten opleverden voor de diverse bonden, ter wijl de schaatsers, die voor het spekta kel zorgden, met lege handen bleven staan. Het profschaateen deed zijn intrede en meteen was het gedaan met die over weldigende, sterk naar het folkloristi sche neigende belangstelling. De twee spalt in de schaatssport bracht het befaamde klompenlegioen tot zwijgen. 1972 was een rampzalig jaar voor het internationale schaatsen. Bislet ’75 zit nog met de brokken. Het schaatsen is sinds drie jaar geen volksfeest meer, en als bij dit wereldkampioenschap per dag zo’n 14.000 toeschouwers aanwezig zullen zijn, wordt over een succes gesproken. Een reeks trainingsbijeenkomsten had de Engelse ploeg achter de rug voor het team dinsdag naar Nederland afreisde. Kortgeleden had Nora Gardner zelfs nog plaats moeten maken voor Heather Niel sen, een midden dertiger. Gardner had drie maanden niets aan badminton ge daan en haar terugkeer in de wedstrijd sport was nog te kort van duur om haar in de nationale equipe te kunnen opne men. Benjamin Barbara Giles genoot voor het enkelspel niet het vertrouwen van de keuzeheren en daarom werd veteraan Nielsen weer van stal gehaald. BRUSSEL. Vandaag valt waar schijnlijk de beslissing over de transfer van NEC-speler Jan Peters naar Ander- lecht. De Nijmeegse middenvelder is persoonlijk al rond met de Brusselse club, maar NEC en Anderlecht onder handelen nog. Gisteren had voetbalma- kelaar Bekeffi, die al jaren als officieel vertegenwoordiger van Anderlecht op treedt, een onderhoud met NEC-mana- ger Jansen. NEC vroeg bij die gelegenheid rond een miljoen gulden voor Peters. Bekeffi: „Ik heb toen een tegenvoorstel gedaan. NEC kan een speler van ons krijgen plus geld toe. Een miljoen gulden vind ik rijkelijk veel”. Vandaag overlegt Be keffi met het Anderlecht-bestuur over de mogelijkheden. Wellicht valt op die bijeenkomst de beslissing. Daan Gompen won op de Amsterdamse Jaap Eden-baan een wedstrijd over 500 en 5000 meter voor de landelijke schaatscompetltle. Hans van Helden, die de 500 meter won in 43.0, werd tweede. Gompen won de vijf kilometer in 7.56.8. Tom Okker won in de tweede ronde van het WCT-toernooi (groene groep) in Bologna met 6-7, 6-1, 6-2 van de Brit ..Buster’’ Mot- tram. Sjöbrend en Vriend, hoe ambitieus ook, zullen er niet voor kunnen zorgen dat Bislet een kentering inluidt voor de schaatssport, want de kille Stensen en de aankomende medicus Kuipers eisen de meeste aandacht op in hun onderlinge gevecht om de wereldtitel. Een duel, dat de echte schaatsliefhebber toch in grote spanning tegemoet ziet. Maar echte schaatsliefhebbers zijn er niet zoveel anno 1975, want schaatsen is weer een gewone sport. Zelfs in Bislet. „Dat zou een goede belangstelling zijn”, zegt ook Leen Pfrommer, die de herin nering aan wat eens is geweest blik semsnel van de hand wijst. Pfrommer: „We moeten ons niet spie gelen aan de jaren 1970-’72, toen de meeste mensen eerder om het uitje kwamen dan om de sport. Je moet daarom wat verder terugkijken. In de jaren daarvoor kwamen er ook niet meer dan 10.000 a 15.000 per dag naar Bislet. Alleen in de tijd van Hjalmar Andersen en Knut Johannesen waren de stadions uitverkocht. Maar dat waren ook de lievelingen van het publiek.” Met deze laatste opmerking wordt de huidige impasse in de schaatssport het best weergegeven. De schaatsers die mo menteel de dienst uitmaken, worden niet als vedetten beschouwd. De bonte muts van Kees Verkerk de volksjongen, zijn dramatische valpartijen, het aureool van onoverwinnelijkheid dat Ard Schenk zich toeeigende, de knokpartijen van Jan Bols; dat waren de ingrediënten waar mee ze uitgroeiden tot sporthelden De huidige schaatstop telt geen mar kante figuren. Sten Stensen is hiervan het duidelijkste voorbeeld. Als rege rend wereldkampioen en kersverse Eu ropese titelhouder slaagt hij er niet in de Noorse schaatsliefhebbers in extase te brengen, hoe snel hij ook over het ijs gaat. Ook Harm Kuipers, de tweevoudige Nederlandse kampioen, werkt in zekere zin afstotend op de schaatssupporter. Hoe erg hij ook zijn best heeft gedaan om op eigen houtje van een middelmati ge schaatsenrijder uit te groeien tot een belangrijke favoriet voor de Europese en de wereldtitel, de wat intellectuele ma nier waarop hij zijn sportieve bezighe den relativeert, ontmlchtert de fan die met oranjemuts en heupflacon de schaatsfeesten wil beleven. Deze prijs ter waarde van 295,- is beschikbaar gesteld door Irisette Naarden, de makers van de échte donsdekens en de mooiste lakenovertrekken. ueB. De serieuze aanpak van de Engelsen blijkt ook uit het feit dat zij niet akkoord gingen met de ligging van de twee uitgezette banen in de sporthal van de Twentsche TH. De lichtbakken werk ten hinderlijk en bijgevolg werd de speelrichting gedraaid. Vervelende con sequentie was wel dat er nu maar één veld geproduceerd kon worden vtaardoor de zeven partijen in totaal ruim vier uur (tot na middernacht) in beslag na men. De heren hadden met het op het laatste moment in Calcutta aangekomen team van Italië neel weinig moeite: 5-0. Alleen Nico van Slobbe moest een game afslaan. Tegen België, dat aantrad zon der de zieke .^sterspeler Van der Walle, werd het 5^. jCarel Deken was de enige die een nedcrla; main Schalley k de schaatsmythe gezorgd. Want Bislet ’72 was ook het tijdstip waarop hij demon stratief de verfoeide amateurbepalingen negeerde. Schenk liet zich afbeelden op plakkaten van een limonademerk en haalde de officials het bloed onder de nagels vandaan door met een trainingsshirt van een bekend het ereschavot te verschijnen. Deze provocatie vormde de van de totale ommekeer en TROYES (ANP). In tegenstelling tot Christ van der Smissen heeft Hans Vultink geen problemen gekend op de eerste dag van het toernooi om het Europees kampioenschap anker-kader 47/2 te Troyes. In de met veel marmer versierde feestzaal van het stadhuis in de Franse stad nam de wereldkampioen in de eenvoudigste kadersoort volgens goede gewoonte de leiding. Tegen de Europese titelhouder Günther Siebert (W-Dld), die met het laagste gemiddelde (38.90) het toernooi was binnengekomen, draaide Vultink even warm met zes beurten. In de tweede ronde haalde de Achterhoeker tegne ude Belg Wesenbeek uit voor een majestueuze serie van 400 in de tweede beurt, een evenaring van het Europese serie-record. Hij kreeg in het begin vijf moeilijke stoten, maar manoeuvreerde de ballen toch in de ideale positie en tikte daarna foutloos en uiterst kalm de resterende caramboles bijeen. Vultink toonde aan geen enkele moeite te hebben met de tijdelijke overschake ling van super-aramith ballen op ml. De vraag blijft echter of hij zich ditmaal kan weren tegen de zo langzamerhand gebruikelijke instorting op één van de toernooidagen. Vultink heeft, bijvoor beeld tegen de Spanjaard José Galvez, bepaald slechte ervaringen, ondanks een veelal betere positie en een superieur gemiddelde. Diezelfde Galvez de Nederlanders hebben altijd moeilijkheden met hem hield (voorlopig?) Christ van der Smis sen van een fraaie klassering af. Nadat hij op het nippertje de Fransman Fran cis Connesson had verslagen (400-376 in zeven beurten), ging Van der Smissen ten onder tegen de Spaanse routinier. De Brabander opende met een serie van 223, zoals altijd in laag tempo. Galvez ergerde zich zichtbaar en ant woordde met een fel spelletje carotte. Hij kroop dichterbij, maar leek toch geen keus te hebben toen hij op 216 bleef steken en Van der Sissen, na drie poedels, de laatste tien caramboles voor de keu had liggen. Hij miste echter op 391 en daarna zelfs nog eens op 394 door een gemiste massé. Galvez was in zijn ritme gekomen en besloot met een reeks van 186. Van der Smissen miste de kans op een remise door een acquitstoot niet te maken. Voor de Nederlandse nummer twee is échter nog lang niet alles verlo ren, want door toedoen van Siebert, die Dufetelle versloeg, is na één dag alleen Vultink nog ongeslagen. Van der Smissen heeft veel zin in dit toernooi, één van zijn nog niet zo talrij ke mogelijkheden om tot internationaal contact te komen. Hij wil dit vooral bewijzen ten opzichte van Hans Vultink, die hij vrijdag al tegenover zich vindt. De Groenloër had Van der Smissen na melijk bijna de kans op Troyes ontno men. Vultink had aanvankelijk geen be langstelling voor het EK 47/2, waardoor Van der Smissen zijn plaats kon inne men. Nadat de wereldkampioen op zijn beslissing was teruggekomen viel Van der Smissen weer uit de boot. Hij kreeg toch nog zijn kans, omdat Oostenrijk geen speler kon afvaardigen. Kampioen Franz Stenzel is ziek, plaatsvervanger Johann Scherz kon geen vrij krijgen en Mastny, de Oostenrijkse nummer drie, is geblesseerd. Na twee ronden is de stand: 1. Vul tink (Ned.) 4 punten, 400 hoogste serie, 100.00 algemeen gemiddelde; 2. Connes son (Fr.) 2-349-86.22; 3. Hose (W-Dld.) 2- 194-45.22; 4. Van der Smissen (Ned.) 2- 223-39.70; 5. Siebert (W-Dld.) 2-105-31.50; 6. Dufetelle (Fr.) 2-176-29.50: 7. Galvez (Sp.) 2-186-24.00; 8. Wesenbeek (B.) 0-77- 21.87. Belangrijk is verder, dat de spelers van het nationale team verplicht zul len worden in de steden-regiocompe- titie uit te komen. Dit in tegenstelling tot verleden jaar, toen deelname voor de geselecteerde vrijwillig was en er als gevolg daarvan zeer onverkwikke lijke situaties ontstonden. In eerste instantie werd tóen een aantal pro minente spelers, waaronder Charles Urbanus, geschorst voor het nationale team. Later werden de straffen in getrokken. de hoofdklassers is getreden - heeft het bondsbestuur gevraagd, de degra datie te beperken tot de ploeg die als laatste eindigt. KNBSB-secretaris Th. Vleeshou wer: „Wij zullen op dit verzoek niet ingaan. Het bondsbestuur is van me ning, dat wanneer zestien eersteklas sers knokken voor promotie naar de hoofdklasse één te veroveren plaats te weinig is. De ervaring heeft ons geleerd, dat de hoofdklasser die als zevende eindigt, en die het dus moet opnemen tegen één van de kampioe nen van de eerste klas meestal aan het langste eind trekt”. Ook de eersteklassers hadden liever een andere opzet gezien. Zij zijn er voor om de hoofdklasse uit te breiden van acht naar twaalf clubs. In een j-.,. Aanvankelijk verliep alles naar Engel se verwachtingen. Gillian Gilks, Euro pees titelhoudster, knapte haar klus te gen de Nederlandse kampioene Joke van Beusekom ijzig beheerst op. De 22-jarige in Kopenhagen werkende en trainende Van Beusekom slaagde er geen moment in de lange Engelse onder druk te zet ten. Met een reeks van fraaie drop shots en cross smashes, Joke van Beusekom vaak als versteend toekijkend, pakte zij de eerste game met 11-4. Ook in de tweede game liet de verliezend finaliste van All Engeland 1974 de Nederlandse weinig illusies. Neerlands hoop was technisch en conditioneel niet tegen de gezamenlijk schrijven aan het hoofd bestuur van de KNBSB vragen zij deze verandering nog te realiseren. Het hoofdbestuur van de KNBSB heeft ook hier echter geen oren naar. Vleeshouwer: .Wij vinden dit verzoek niet reëel. Het honkbalpeil in ons land is in de breedte niet sterk ge noeg voor een hoofdklasse van twaalf clubs. Wanneer wij hier aan toe zou den geven zou een groot aantal zeer oninteressante wedstrijden het gevolg zijn en dat zou de publieke belang stelling niet ten goede komen”. Ook de steden-regiocompetitie ten opzichte van vorig jaar veran derd. In welke vorm de competitie precies zal worden gespeeld is nog niet bekend. De KNBSB zal hiertoe een speciale werkgroep in het leven Precies drie jaar geleden, bedenk je dan, kwam hier» een einde aan een cultus. Want Bislet mag er dan nog onveranderd bij liggen, de schaatssport zelf is in een diep wak gelegen. Wie had dat anno 1972 ooit kunnen vermoeden. Want was er niet een ware veldslag geleverd om een simpel toe gangskaartje te bemachtigen? Een kaartje om het fenomeen Ard Schenk in levende lijve te kunnen zien. Met drie gouden Olympische medailles was de schaatsvorst vanuit het verre Saporro met zijn gevolg in de Noorse hoofdstad neergestreken. Op unieke wijze onder streepte hij er zijn suprematie door alle vier afstanden te winnen. De onoverwin nelijke zette Bislet voor het laatst op zijn kop„ terwijl ook de aanvankelijk nog hevig tegenspartelende Roar GrönvoJd en Jan Bols de geestdrift on voorstelbare vormen lieten aannemen. Maar toch heeft Ard Schenk, toen op het toppunt van zijn roem, in eerste instantie zelf voor de ontmanteling van De derde single was Heather Nielsen op de schouders gelegd en na pittige strijd bleek dat teveel gevraagd. De tien jaar jongere Lili Weijers, eveneens met weinig conditie toegerust, wist voor de eerste keer enig enthousiasme bij de paar honderd toeschouwers los te ma ken. De eerste game werd op het nip pertje verloren (9-11) maar de beide volgende speldelen gingen overtuigend naar de Nederlandse: 11-6 en 11-2. In het bijzonder Nielsen had in de laatste game geen verweer meer. Joke van Beusekom en Marjan Lues ken hadden in het eerste dubbelspel een geweldige verrassing in petto. Beek en Gilks, wereld- en Europees kampioen, vormden lang geen sluitende combinatie en de Nederlandse meisjes grepen die omstandigheid aan zich voor de enkel spelen te revancheren. Van Beusekom en Luesken, die nog nimmer van het Engelse duo hadden gewonnen, gaven de eerste game nog prijs (9-15) na een 9-6 voordelige stand. De partijen waren weer op gelijke hoogte na 15-10. De beslissende game leverde via 8-5 een 15- 10 zege op. Tussenstand: 2-2. Margareth Boxall en Sue Whetnall toonden vervolgens hun landgenotes hoe een dubbel wél gespeeld moet worden. De rust waarmee zij een ondoordringba re muur optrokken imponeerde. De doorgewinterde combinatie versloeg eerst Lili Weijers en Marja Ridder (15-7 en 15-4) om een kwartier later af te rekenen met Van Beusekom/Luesken (3 en 2). Tegen Lili Weijers en Marja Ridder voltooiden Gilks en Beek de favorieten in het damesenkel van de Internationale die tot en met zondag in de Beverwijkse sporthal wordt ver speeld de 2-5 overwinning. Daarmee plaatste de Engelse ploeg zich voor de eindstrijd Europese zone waarin de Deense dames al terecht waren gekomen via een 6-1 winst cp Duitsland ENSCHEDE. Paniek is wei een te groot woord voor de gemoedstoestand waarin de Engelse officials bij de bad- mintoninterland Nederland-Engeland gisteravond na de eerste vier partijen verkeerden, maar erg op hun gemak waren ze zichtbaar niet bij de 2-2 gelij ke stand De voorbereiding op dit duel in het kader van de halve finale (Euro pese zone) van het damestoernooi om de Uber Cup was aan Engelse zijde uiter mate serieus geweest. En met de gelijke stand was in het geheel geen rekening gehouden. Dat Engeland de Nederlandse dames uiteindeljjk met 5-2 klopte was minder opzienbarend dan de nederlaag die het fameuze duo Gillian Giiks-Mar- gareth Beek te slikken kreeg van de Nederlandse meisjes Marjan Luesken en Joke van Beusekom. HAARLEM. De opzet voor de hoofdklasse honkbalcompetitie voor het seizoen 1975 is ten opzichte van vorig jaar drastisch gewijzigd. Afge- stapt is üfen het systeem om halver wege de competitie de strijd te gaan splitsen in een kampioenspoule en een degradatiepoule. De hoofdklassers zullen elkaar dit jaar vier maal ont moeten. De club die als eerste eindigt is landskampioen. De degradatierege ling is ingewikkelder. Nummer acht degradeert automatisch, maar de ploeg die op de voorlaatste plaats eindigt kan zich nog redden door de zwakste van de twee kampioenen van de landelijke eerste klasse te kloppen. Wordt die confrontatie verloren, dan HRÏSLER p

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 19