Loting beslist over studie Kissinger naar HALLO! Moskou akkoord met methode Kissingers IS I I EP Discontoverlaging te verwachten N.S. begint met treintelefoon Amsterdam zou stadhuis mogen bouwen OPRECHTE VEILING HAARLEM I DIICN BAfflTBILS ijjin I^aucustfin IBA N Chili Niet op zondag Win een niéuwe abonnee en ontvang een kaartspel en een asbak! FAVETEX Vroege vogel Kortenhoef L in Het woord is aan COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN ERKENNING VAN POLITIEKE MOTIEVEN Stap-voor-stap in Midden-Oosten Werkgelegenheidsobject Anesthesist verliest geding Zonnegloren AGENDA Weinig verandering E Ham in vliegtuig door zwerende vinger besmet HARRIS TWEED KOLBERTS 59,- ook in grote maten WAARIN OPGENOMEN DE KENN1 (1 Bontmodehuis est” Kalkargroep: Ook geen geld in Lubbersfonds Bartels presenteert Haarlems grootste bontkollektie! Jongeling wil toch op 3 mei dodenherdenking (Van onze parlementsredactie) i 1 wmmmfrrfrnm/mmnnummni pagina 4 vierentwintig pagina’s 46 P *-1 Ml 3^ f r 9 T 2 3 !enu's bétere dames-, heren en kinderkleding voor FABRIEKSPRIJZEN o.a. deze week 7 6 9 11 11 13 15 17 19, 21 jKantoor: Lange Nieuwstrdat 427, IJmuiden. jostbus 18; tel. adm.: 15437 en 16450, tel. redactie: 15389, na kantoortijd: 10709. dachten bezorging 18.30 - 19.00 uur: 10519 iostgiro: 273107; voor abonnementen adm. J203571. IJmuider Courant Herbert Butterfield: Losse nummers 55 et-. Wet dienstweigering wordt verruimd (Van een onzer verslaggevers) V. (Zie verder pagina 2) i-uuii» m-rv—r 1 (Van onze financiële redactie) iep t no/f nne Deze krant bestaat uit st Weersverwachting van het KNMI tot zaterdagavond: inst rrouPET 111 heden, zaterdag en maandag kijkdag van 10 tot 16 uur DEN HAAG. De mogelijkhe den om op politieke gronden mili taire dienst te weigeren, worden verruimd. Waarschijnlijk beslist de rly elen i EGJE L Genève een samenkomst zal hebben met zijn Russische ambtgenoot Gromiko. Zij zullen op 16 en 17 februari besprekingen voeren. KOPENHAGEN. (Reuter) De voed selvergiftiging die 144 passagiers van een Japanse Jumbojet na het eten van ham opliepen is veroorzaakt door een geïn fecteerde vinger van een handelaar in levensmiddelen, aldus heeft een Deens onderzoekingsinstituut vastgesteld. Het disconto is het interesttarief dat een centrale bank berekent aan banken die bij haar geld komen lenen. Het disconto is dus het uitgangspunt van de zie pagina 20 VRIJDAG 7 FEBRUARI 1975 65e jaargang nummer 80 Bilderdijkstraat 1 A Tel. 023-31 64 86 Vul de bon indie regelmatig in deze krant staat! Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave DamiatéPers B.V. Directie: Mr. H. C. Grote keuze in alle prijsklassen, van f 395,— tot f 5800,— 'Sflp. Wagenweg 146 (bij het Westerhoutpark) Haarlem Tel. 023-31 65 29 U stapt uit voor de deur! Plein 1945 nr. 6 - IJmuiden WASHINGTON (UPI, Reuter en AFP) Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft gisteren een be richt van het officiële Russische persbu reau Tass bevestigd, volgens hetwelk de In goedingelichte kringen in Washing ton is vernomen, dat Kissinger maandag avond in Israel aankomt en töt woens dag besprekingen zal voeren met Israëli sche leiders alvorens naar Cairo te vlie gen. Op donderdag 13 februari vliegt hij naar Damascus voor gesprekken met Syrische leiders. Daarna gaat hij terug naar Israel. Op vrijdag 14 februari zou Kissinger in Jordanië zijn, op 15 februa ri in Saoedi-Arabië, waarna hij op die zelfde dag ook naar Bonn zal vliegen. Na zijn verblijf in Genève op 16 en 17 februari wil Kissinger naar Londen rei zen en vandaar naar Parijs om op 18 februari in Washington terug te keren. Herziening van de wet is extra actueel geworden sedert de weigeraar Kees e’- lekoop, die was veroordeeld tot 21 maanden gevangenisstraf is opgesloten om zijn straf te ondergaan. De linkse fracties in de Kamer wensen een zodani ge wetswijziging, dat Vellekoop vrij kan komen. De lente in de maand januari heeft danig ingegrepen in het liefdesleven van een fuut op de Kortenhoefse Plassen. Vorige maand ging de vogel over tot het leggen van drie eieren en sinds het eind van januari doet het beest alle moeite om ze uit te broe den. Als de vorst doorzet, zal echter aan net welslagen van deze voor jaarsachtige onderneming getwijfeld moeten worden. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Staatssecreta ris Klein (Onderwijs) heeft de Tweede Kamer gisteren laten weten dat de regering vasthoudt aan haar voorkeur om in de ge vallen dat een studentenstop geldt alle gegadigden voor het beperkte aantal studieplaatsen te laten meeloten. Klein vindt dat eindexamencijfers niet als cri terium gehanteerd mogen wor den. UTRECHT. (ANP) De anesthesist dr. M. Zvonar heeft het kort geding verloren dat hij had aangespannen tegen het bestuur van het ziekenhuis Zonne gloren in Soest. De heer Zvonar had geëist dat het verbreken van zijn over eenkomst met Zonnegloren door het zie kenhuisbestuur en zijn schorsing onge daan zouden worden gemaakt. Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Henry Kissinger, deze maand in yia een aantal zend- en ontvangstations langs de spoorbaan. De treinen zijn uit gerust met een antenne op het dak van de cabine. In de Hoofdwerkplaats Haarlem zijn drie electriciëns bezig met het inbouwen van de apparatuur. Dat gebeurt in een tempo van twee treinen per week. In september zullen alle treinen die in het proefgebied rijden zijn uitgerust met het telerailsysteem. UTRECHT. Nu de Westduitse cen trale bank het disconto met een half percent heeft verlaagd tot 5,5 percent, kan een zelfde maatregel van de Neder- landsche Bank worden verwacht. Onze centrale bank pleegt wat het disconto betreft met West-Duitsland niet al te veel uit de pas te lopen; het verschil is nu 1,5 percent. In Nederland is het disconto namelijk 7 percent. Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, Plaatselijk nieuws 4, 5, 6, Medische diensten Puzzel Radio en televisie Strips Kunst Economie Beurs Sport De Hoofdwerkplaats van de NS in Haarlem is na zeven weken van voorbe reiding begonnen de apparatuur in 53 treinstellen in te bouwen. Zend- en ontvangtoestellen worden voorlopig ge huurd van de PTT. Als de proef slaagt en het systeem zou in het hele land doorgevoerd worden, dan zou dat een miljoeneninvestering worden. In Noord- Holland zijn driehonderd machinisten betrokken bij de proef. Tot in april zullen ze groepsgewijs worden geïnstru eerd. Inkoop Verkoop Diamant Ridderstraat 5 Haarlem Tel. 023-320274 Overwegend droog weer met plaatselijk mist, morgen ook zon nige perioden. Zwakke tot matige □ostelijke wind. Minimumtem peraturen van nul tot min vier graden, maxima morgen om streeks zes graden. SANTIAGO. (UPI) De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Henry Kissinger, zal eind maart een bezoek brengen aan Chili, zo heeft het Chileen se ministerie van Buitenlandse Zaken gisteren bekendgemaakt. NS noemt het systeem „telerail”. De machinisten moesten tot nu toe, als ze onderweg in contact wilden treden met de verkeersleiding, stoppen bij een tele foon langs de spoorbaan. Die telefoon is nu als het ware in de cabine gebracht. Als de conducteur moeilijkheden heeft met reizigers kan hij tijdens de rit de politie op het station van aankomst waarschuwen. Het systeem, van Zwitser se makelij, maakt ook contact mogelijk vanuit de trein met personeel dat langs de spoorbaan werkt, en van portofoons is voorzien. Als er bijvoorbeeld koeien op de rails lopen kan de machinist worden gewaarschuwd. Anderzijds kan de machinist via de telerail alarm slaan als er iets mis dreigt te gaan. Telerail betekent niet dat elke reiziger even naar huis of kantoor kan bellen. Het is een diensttelefoonnet, dat hoog stens zijn dienst zal kunnen bewijzen hij het doorgeven aan de passagiers van vertragingen die te wachten staan, en overstapmogelijkheden. De telefooncel in de trein is dus nog toekomstmuziek. Vier verkeersleiders in Noord-Holland. in Amsterdam, Haarlem, Alkmaar en Hoorn, onderhouden het contact met de treinen die onderweg zijn. Dat gebeurt Besneeuwde en beijzelde wegen in de Amerikaanse staat Maryland leidden tot dit merkwaardige plaatsje: een telefoon paal verloor de strijd tegen een slippende auto. KW- 'giig?::::.:. Dit jaar zal het 30 jaar geleden zijn, dat Nederland zijn bevrijding beleefde. Het ziet ernaar uit dat het de laatste maal zal zijn, dat de gebeurtenissen van 1940-1945 massale aandacht in de vorm van een herdenking krijgen. De bezet ting en daaropvolgende bevrijding zijn historie geworden, die nog wel geleerd en gekend maar niet meer opnieuw beleefd zal worden, althans niet door de grote meerderheid, die niet het geluk heeft gehad de betekenis van die ge beurtenissen aan den lijve te ondervin den en er levend doorheen te komen. Nu valt de herdenking van de oor logsslachtoffers dit jaar op zondag, be vrijdingsdag op maandag. Sommigen zit ten met een probleem. In de Kamer kwam dat tot uiting door vragen uit kleine christelijke partijen aan de minis ter van Binnenlandse Zaken. Moet de dodenherdenking niet naar zaterdag worden teruggeschoven? Op zondag moe ten veel mensen extra werk doen bij de organisatie van de herdenking en boven dien worden kerkdiensten gehouden die de herdenkingsplechtigheden doorkrui sen. Het is voor de doden geen probleem, of zij op zaterdag danwel op zondag zullen worden herdacht. Het is voor de levenden blijkbaar niét zo eenvoudig. Kunnen in de gewone zondagse kerk diensten de oorlogsdoden niet worden herdacht? Is extra werk op zondag ten dienste van een zo edel doel als de dodenherdenking zondig? Is de zondag als Dag des Heren a priori ongeschikt om doden te gedenken? Is de gehele problematiek die hier in het politieke vlak wordt aangedragen belangrijk ge noeg om voor het ganse Nederlandse volk een verschuiving van een nationale gedenkdag te bewerkstelligen? In de bij bel valt te lezen dat op Sabbath mensen genezen werden. In de burgerlijke stand staat te lezen dat op zondag mensen ster ven. In de geschiedenis van Nederland zou de vermelding dat op 4 mei 1975 een zondag gewijd werd aan de herdenking van de doden misschien zelfs een goede beurt zijn. En de doden? Zij worden door dege nen die het oprecht menen en om hen Leuren dagelijks herdacht. Ook op zon- dag. In stilte. Verder is er niets dat voor hen ook maar het minste belang heeft. jden ond Gebrek aan verbeeldingskracht heeft aanzienlijk bijgedragen aan vele grote wereldrampen. AMSTERDAM. (ANP) De actie groep „Stop Kalkar” hééft haar aanhan gers opgeroepen geen geld te storten in het alternatief fonds van minister Lub bers, omdat er geen cent minder naar het Kalkarproject gaat. Dit heeft de actiegroep gisteren meegedeeld. De groep is het er niet mee eens, dat er evenveel geld naar het project voor de snelle kweekreactor Kalkar in Duits land gaat hoewel er minder geld bin nenkomt. Mensen, die het niet met de kernreactor eens zijn, kunnen hun bij drage in het zogenoemde Lubbersfonds voor onderzoek naar andere energie bronnen storten. De nieuwe reis van Kissinger naar het Midden-Oosten heeft voornamelijk ten doel het sluiten van een tweede akkoord tussen Israel en Egypte voor een tweede fase van de troepenscheiding en terug trekking van Israëlische troepen in de Sinaï-woestijn. Volgens persberichten uit het Midden-Oosten zou Gromiko, die net een bezoek aan Syrië en Egypte achter de rug heeft, Egypte meegedeeld hebben, dat de Sovjet-Unie zich niet zal verzet ten tegen het streven van Kissinger, een tweede akkoord tussen Israel en Egypte tot stand te brengen. Voordien verzetten de Russen zich steeds tegen de stap- voor-sitap-taötiek van Kissinger en dron gen aan op onmiddellijke hervatting van de Geneefse conferentie over het Midden-Oosten. hoogte van de interest die banken voor geldleningen berekenen. Een disconto verlaging maakt het lenen van geld goedkoper en is daardoor een stimulans voor de economie. Verruiming van het krediet is dan ook de bedoeling van de maatregel in Duits land, waar de werkloosheid nu bijna 5 percent bedraagt. Voorts is de verlaging een aanpassing aan de internationaal dalende rentestand. van der Mije, H. P. Stuurman Abonnement - bij vooruitbetaling - f 11,80 p. mnd.; f 33,90 p. kwartaal (p. post f 40,-), p. jaar f 133,10, (p. post f 155 HAARLEM. De Nederlandse Spoor wegen zijn vandaag begonnen met een grootscheepse proef met radiocommuni catie. Als proefgebied is gekozen voor een groot deel van Noord-Holland, met als zuidgrens de lijn Amsterdam,-Haar- lem-Zandvoort. In het proefsysteem staan treinmachinist en conducteur in draadloos contact met de verkeerslei ding, via een telefoonlijn in de cabine. ministerraad vanavond om hiervoor een wetsvoorstel in te dienen. De kansen dat dit door de Kamer wordt aanvaard, zijn aanzienlijk ge stegen nu ARP- en CHU-leden voor een aanzienlijke verruiming blijken tè zijn. Volgens artikel 2 van de huidige Wet Gewetensbezwaarden kan men alleen op godsdienstige en morele motieven dienst weigeren en zodoende voor vervangende dienstplicht in aanmerking komen. De ministerraad bestudeerde enkele weken geleden al een ontwerp wetswijziging van de KVP’er Van Agt (Justitie) en zijn partijgenoot staatssecretaris Van Lent van Defensie. De zaak is toen aangehouden omdat, zoals officieel werd gezegd, minister Van Doorn van CRM afwezig was. Bij dit uitstel heeft wellicht ook het feit dat een meerderheid van de KVP nogal huiverig tegen een aanzienlijke verruiming van de bezwaren aankijkt een rol gespeeld. De ARP heeft deze week besloten om onder bepaalde voorwaarden dienstwei gering op politieke motieven wel te er kennen. I Ook een deel van de CHU-fraetie in de Tweede Kamer wil daar naar toe. Aangezien de progressieve partijen al langer op dit standpunt staan, lijkt een meerderheid van de Kamer nu voor een fundamentele wijziging van de Wet Ge wetensbezwaarden. De vraag waar ech ter alles om draait is onder welke voor waarden men op politieke gronden er kend zal worden. Meer dan honderden schitterende bont- creaties bij elkaar, ons vakkundig advies staat borg voor 'n juiste persoonlijke keuze. AMSTERDAM. Het kabinet over weegt het nieuwe stadhuis van Amster dam te laten bouwen. De beslissing over het plan, dat past in het kader van de werkloosheidbestrijding, wordt binnen tien dagen verwacht. De bouw van het nieuwe stadhuis zal, gezien de grootte van het project en de lange bouwtijd, de plaatselijke Werkge legenheid in de bouwsector de komende zes jaar aanzienlijk kunnen verbeteren. De kosten van het stadhuis zijn geraamd op 200 miljoen gulden. Wethouder Lam mers, om toelichting gevraagd, zei op het plan geen commentaar te kunnen geven. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Het GPV-kamerlid Jongeling wil de nationale dodenherden king van 4 mei aanstaande, die dit jaar op een zondag valt, een dag vervroegen. Premier Den Uyl heeft onlangs gezegd dat weliswaar is overwogen de herden king te verplaatsen, maar dat daar van af is gezien, omdat men de zondag zeer geschikt acht voor een herdenking. De GPV’er heeft gisteren vragen ge steld aan de minister van Binnenlandse Zaken. Hij wil weten waarom aan de 4e mei wordt vastgehouden. Is er rekening mee gehouden dat veel landgenoten in verband met optochten en erewachten verplicht worden af te wijken van hun zondagviering .vraagt hij. Hij zou het op prijs stellen wanneer dé gemeenten het advies krijgen de herdenking naar zater dag 3 mei te verschuiven.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 1