l Onderzoek naar criminaliteit Nauwelijks stijging inbraak, agressie en fietsendiefstal in winkelbedrijf en horeca F F b TREFCENTRUM WERKLOZEN Van der Stee: AANTAL VISSERS ZAL MOETEN VERDWIJNEN Rijn-conferentie uitgesteld I d STUDENTENSTOPS BLIJVEN NOG JAREN Regering houdt vast aan algehele loting Commissie voor repatriëring Zuidmolukkers „Veelheid van problemen werkt vertragend” „Intel dit jig] JCENIW L L V' STAATSSECRETARIS BRINKHORST TELEURGESTELD Antillen gaan weer met Venezuela praten ff ■BH VB V R IJ D A G 7 FEBRUARI 1975 BINNEN. EN BUITENLAND (Van onze parlementsredactie) Pereboom Eiffeltoren In eigen boezem Drie van Breda Hulpverleners Raketboten Mijnongeluk Misdaad Geen restauratie Hongerstaking Bezoek Sociale advocatuur 8« c ,.s T- iJE „Gewogen” mo-'- fi- 'V7~' ■gp- w:= WA' ■4 (Van onze Haagse redactie) (Van onze correspondent) VOORUITZICHTEN VOOR ZONDAG: WEERRAPPORTEN (Van onze Haagse redactie) -2 3 1 11 De perebomen, die momenteel al in bloei staan (vooral in Zeeland) dreigen bij aanhoudende vorst geen vrucht t« zullen dragen. De tere bloemetjes zullen door uitdroging om het leven komen doordat bij vorst de wortels geen water kunnen opnemen, en de zon het uitdro gen verder bevordert. Ook andere bloei ende planten zullen het moeilijk krijgen als de vorst doorzet. Alleen de krokus kan het redden, omdat de bloem het vermogen heeft zich bij koude te sluiten. Br cie Dc na ko 8 13 12 0 0 uur uur uur uur 0 0 0 0 0 0 0 7 Daarnaast vond de heer Brinkhorst een „verharding van de posilties” niet onverklaarbaar, nu de „jaarlijkse” mi nistersconferentie in het stadium komt dat concrete stappen genomen moeten worden. „Nederland zit echter onder aan de Rijn, en is de vragende partij. Andere landen houden ons voor dat wij het vuil gemakkelijker dan zij kunnen kwijtra ken (in de Noordzee) en dat Nederland tegelijk economisch voordeel put uit zijn ligging aan zee”. regelen aangekondigd kunnen worden, dan zou voor Nederland „een ernstige situatie” ontstaan, zei hij. De economische situatie van dit ogen blik is de belangrijkste factor geweest in het besluit tot uitstel. De andere lidsta ten, Zwitserland, Duitsland, Frankrijk en Luxemburg, achten zich thans niet in staat tot daadwerkelijke maatregelen om de lozing van zout en chemisch afval drastisch te beperken. DEN HAAG. „Door de schaarste aan vis en mede door de gestegen kosten DEN HAAG(ANP). De Nederlandse Antillen gaan weer met Venezuela pra ten over de afbakening van de territori ale wateren. De besprekingen worden op 7 maart op Curapao hervat, aldus een mededeling van het kabinet van de ge volmachtigde minister van de Neder landse Antillen in Den Haag. Zuid-Afrika is begonnen met het bou wen van zijn eigen kustpatrouillevaar- tuigen, uitgerust met raketten. Dit in een poging om nog meer onafhankelijk te worden van buitenlandse wapenleve- ranties. Sinds Engeland tien jaar geleden weigerde om Zuid-Afrika nog wapens te leveren betrekt Zuid-Afrika haar wa pens van Frankrijk. De eerste zes raket boten zullen over drie jaar operationeel zijn. Men vreest, dat zes mijnwerkers het leven hebben verloren bij een mijnonge luk in Zonguldak, een Turkse stad bi) de Zwarte Zee. Scotland Yard heeft bekendgemaakt, dat de misdaad in Londen is toegenomen vergeleken met het jaar ervoor. Vooral de jeugdcriminaliteit steeg sterk. Niet minder dan 1000 kinderen onder de tien jaar werden in 1974 gearresteerd. tailhandel en het Economisch Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf. Daar hier sprake zou kunnen zijn vat seizoeninvloeden zal de enquête in 1975 vier maal herhaald worden. Eno een Per nee w n z zzw ono no o ono o ono ono no ono zzo zzo 16 8 7 8 5 3 14 12 9 7 8 15 18 5 11 9 16 16 3 8 19 20 45 5 8 8 4 9 4 7 8 6 7 5 11 14 0 0 0 0 0 o o o o o o o 0 0 4 0 o o 0' o 15 0 0 Z sloo de i nan D< liset van ven wee 44 gror rich omh De de i uit een wee wee D' zijn geui den win lent' op- aan P stel nan mei zaal stel voo ten] ter Rep wae slisf lan$ P min tow ben viei litic alle veri gen afsc paa kap ren] ven zijn bij L hebl gin? deze conl oneb stel] Kol. geni wor digi den net- spai 3 8 3 -6 8 -10 Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Mdrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Zürich Casablanca Las Palmas Tunis D. ve/i van Dat tuss rege zull< van pert zw. bew. geh. bew. mist onbew. onbew. mist zw. bew. onbew. regen onbew. mist onbew. 10 9 0 0 0,2 2 3 10 -3 4 0 -2 -3 -2 -3 -3 0 -3 -3 0 De miniaiers betreuren de noodzaak van het wetsontwerp. Ze vinden echter, dat zolang de selectie van studenten in Veel kritiek was er op de beslissing van Glastra van Loon de nieuwbouw van het Huis van Bewaring in Amster dam toch door te laten gaan. De radi caal Jurgens diende mede namens WD, PvdA en PSP een motie in om de staatssecretaris alsnog te dwingen de capaciteit van de gevangenis (gedacht wordt aan een torenflat met 400 plaat sen) te beperken. ó-ï E» V’" Q. SS Van Agt wijst verwijten over traagheid van de hand ■c De minister ging ook in op de nieuwe besprekingen over de quotering en hij kondigde aan, dat die onderhandelingen binnen de Noordatlantische Visserij Conventie pittig zullen zijn. „Pogingen om een herverdeling tot stand te bren gen ten nadele van Nederland zullen wij ten sterkste weerstaan”, zei hij. DEN HAAG Minister Van Agt wijst met stellig heid het verwijt van de hand dat zijn tempo van wet geving onvoldoende zou zijn. Om dat te illustreren, kondigde hij op korte termijn de wettelijke regeling aan over het kraken van huizen, de alimentatieplicht na echtscheiding en de herziening van het kinderrecht. Iets later volgt dan de verlaging van de meerderjarig heid en het stakingsrecht. „Door de veelheid van pro blemen kunnen wij gewoon niet harder”, aldus Van Agt bij de begrotingsbehandeling van Justitie. verschilt van delict tot delict, maar tevens dat zij in de loop der tijd kan veranderen. Volgens de gegevens is de bereid heid om een inbraak te melden gelijk gebleven (83 percent van de slachtof fers doet aangifte). Bij slachtoffers van fietsendiefstal is sprake van een daling van deze aangiftebereidheid van 73 percent naar 66 percent. Daartegenover staat dat de bereidheid om bij de politie te melden dat men slachtoffer is geweest van agressie op straat met ruim 10 percent is toege nomen van 30 tot 40 percent. Op één punt stak Van Agt echter de hand in eigen boezem: de zedelijkheids- wetgeving. Hij zei dat de gedachte om zich in te moeten zetten voor het vrijge ven van pornografie bij hem een steeds groeiende weerstand opriep. „Ik kan het niet over m’n hart verkrijgen daar veel haast achter te zetten”, zo zei hij. De WD*er Geurtsen hekelde dit gebrek aan interesse. Van Agt bleek eveneens niet bereid voor deze zomer een generaal pardon af te kondigen voor naturisten, die zich bevinden op speciale, door de gemeenten aangewezen stukken strand. Hij zei het priniepieel onjuist te vinden dat de ge meenten dan in feite kunnen beslissen wanneer de wet zal worden toegepast. Weer lr> binnen- en buitenland onbew. onbew. onbew. geh. bew. onbew. licht bew. mist onbew. onbew. onbew. geh. bew. onbew. wlndst. nno nnw zzo zzo o wzw nw nnw zzw o ono no regen wlndst. mist wlndst. onbew. wlndst. zzw n zzw o Het is al weer zeven jaar geleden dai de Eiffeltoren een nieuw verfje heeft gehad. Vandaar dat een ploeg van dertig schilders zich opmaakt om van het voorjaar het zaakje weer eens op te schilderen. Het werk zal drie jaar in beslag nemen. Men hoopt dat 52 ton (donkerbruinje) verf genoeg zal zijn. Met medewerking van de gemeente beschikt het Amsterdams Werklozencomité (AWC) thans over een eigen advies- en actiecentrum in de hoofdstad. Het centrum, gevestigd in het gebouw van de Sociale Dienst in de Lutmastraat, is gistermiddag officieel geopend in aanwezigheid van een twintigtal werklozen en de raadsleden Van der Ven (namens de progressieve vier) en Clerx (CPN). Comitévoorzitter Jan Mannaert (foto) noemde het centrum een hulpmiddel bij de ac tiviteiten van het AWC. „Maar we kunnen het niet alleen doen, de werklozen moeten ook zelf in actie komen”, aldus Mannaert. Hij zei, dat het comité veel sympathie onder de werklozen heeft verworven, hetgeen onder meer tot uitdrukking was ge komen bij de landelijke handtekeningenactie. Tot dusver waren er in Amsterdam meer dan 6.000 handtekeningen opgehaald ter ondersteuning van de campagne voor een betere financiële positie van de werklozen. Minister van Agt van Justitie wil de Stichting Amsterdams Advocatencollec- tief financieel tegemoetkomen bij haat experiment met sociale advocatuur. De bewindsman wil niet aan de door PvdA PPR, PSP, D’66 en CPN gevraagde vie: ton hulp voor experimentele sociale rechtshulpverlening, een bijdrage die in de praktijk het Amsterdamse Bureau voor Rechtshulp ten goede zou komen Volgens de minister gaat het niet on vier ton, maar om vele miljoenen gul dens, want „wat goed is voor Amster dam is ook goed voor andere gemeen tes”. voor erkenning van de rol van de vak beweging bij de rechtshulp. Beiden zei den geen genoegen te nemen met de weigering van Van Agt om de mristen van de vakbeweging op voet van gelijk heid te behandelen als het gaat om toevoegen van pro-cleozaken. Zij kondig den een initiatief-ontwerp aan om de positie van de vakbeweging en de hono rering in deze te regelen. Staatssecretaris Glastra van Loon ver weerde zich fel tegen de kritiek die met name Keuning (DS’70) en Geurtsen in eerste instantie over het gevangenisbe- leid hadden geuit. „Het gevangeniswezen blijft een zaak van voortdurende afwe ging tussen veiligheid en opvang. Wat nodig is. is meer kennis over de achter gronden van de onrust in de gevangenis sen. Niets zou meer schade doen dan een impulsieve reactie op uiterlijke ver schijnselen, zo zei hij, doelend op de roep van beide Kamerleden om strenge re maatregelen. betrekking tot delicten als inbraak, autodiefstal, bromfietsdiefstal, fiet sendiefstal, diefstal van auto’s, agres sie op straat en doorrijden na een ongeval worden in voor- en najaar zogeheten slachtofferstudies verricht bij representatieve steekproeven van Nederlanders. Door deze studies elk jaar te herhalen kan men een be trouwbaarder beeld krijgen van de ontwikkeling van deze vormen van criminaliteit. Wat dit laatste betreft blijkt nu al dat op deze wijze verzamelde gege vens een ander beeld geven over de i Een veel dieper gaand meningsverschil met de Kamer openbaarde zich bij het voorstel-Roethof (PvdA) om hulpverle ners aan weggelopen minderjarigen niet langer strafbaar te stellen. Van Agt verklaarde voor wijziging of schrapping van artikel 280 Strafrecht volstrekt niet te voelen. Hij zag het als een inbreuk op ons familierecht die verstrekkende ge volgen kan hebben. Bovendien heeft Over de Drie van Breda wilde Van Agt de uiterste soberheid in acht nemen. Hij .verklaarde slechts dat hij zich nog steeds gebonden acht aan het kabinets besluit van drie jaar geleden om niet tot collectieve vrijlating over te gaan en individuele vrijlating alteen toe te pas sen op grond van persoonlijke omstan digheden van Ten van de drie. De meeste Kamerleden zeiden het op dit punt ge heel met hem eens te zijn. Dr. Van Schaik (KVP) en dr. Roethof (PvdA) vonden elkaar in hun pleidooi DEN HAAG (ANP). Zuidmolukkers die terug Willen gaan naar Indonesië moeten daartoe de mogelijkheid hebben. Na overleg met Indonesië is daarom overeengekomen dat in Den Haag en in Djakarta een Nederlands-Indonesische commissie zal worden gevormd die „de dialoog tussen Molukkers in Nederland en het Indonesische volk” zal moeten bevorderen. Zon op Maan op ontwikkeling van delicten als in braak, agressie op straat en fietsen diefstal dan de officiële statistieken van het Centraal Bureau voor de Statistiek, aldus minister Van Agt. Aan de slchtoffers van de betrok ken delicten wordt gevraagd of zij hiervan aangifte gedaan hebben bij de politie. Mochten zij dit niet gedaan hebben dan wordt naar de reden hiervan gevraagd. Dit onderzoek heeft al een aantal interessahte gege vens opgeleverd. Allereerst blijkt dat de bereidheid tot het doen van aangifte niet alleen DEN HAAG. Staatssecretaris Klein (Hoger Onderwijs) houdt vast aan algehele loting voor die studie richtingen aan universiteiten en hogescholen waarvoor een studen tenstop gaat gelden. De Machti gingswet inschrijving studenten waarbij deze studentenstops wor den geregeld, wordt niet verlengd tot 31 augustus 1977, maar tot 31 augustus 1978. Dit blijkt uit de memorie van antwoord - mede ondertekend door de ministers Van Kemenade (On derwijs) en Van der Stee (Land bouw) - die gisteren aan de Tweede Kamer is aangeboden. gemiddeld een zes of een negen op zijn eindexamen heeft behaald. Als men de eindexamencijfers als se- lectie-criterium hanteert, dan zou men volgens de staatssecretaris ook andere criteria zoals leeftijd en schoolsoort kunnen hanteren. Volgens cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) boeken niet alleen studenten met hogere eindexamencijfers betere resulta ten. Ook van degenen, die jonger aan een studie beginnen, studeren er meer af. Mannen studeren vaker af dan vrou wen. „Waarom zou men dan geen indeling naar leeftijd maken? Waarom zou men dan niet eerst de 17- en 18-jarigen toelaten? Waarom zou men niet eerst alle jongens en vervolgens alle meisjes toelaten? Het is kennelijk een vanzelf sprekende zaak, dat dat geen criterium mag zijn. En wat let ons om de school soort er in te betrekken. Gymnasium-B mensen studeren vaker af dan hbs-B mensen. Als je al deze criteria zou hanteren, dan zou je het eerst jongens van 17 en 18 jaar met een gymnasium-B De minister van Justitie heeft dit gisteren aan de Tweede Kamer mee gedeeld in zijn beantwoording van tijdens de begrotingsbehandeling ge maakte opmerkingen door leden van de fracties van KVP, VVD, DS’70 en Boerenpartij. Om een idee te kunnen krijgen van de omvang van de criminaliteit met wijziging van artikel 280 voor het kind- nauwelijks effect, want de bepalingen over de ouderlijke macht in het burger lijk recht blijven gelden. Een kort ge ding of terugbrenging door de politie blijft daarom mogelijk. Van Agt werd in zijn opvatting ge steund door alle christelijke partijen. De rest van de Kamer deelde in grote lijnen echter de mening van Roethof, zodat zijn voorstel volgende week dinsdag, als de stemming plaatsvindt, waarschijnlijk wordt aangenomen. Mocht Van Agt de motie niet uitvoeren en die kans lijkt zeer klein, dan ontstaat een duidelijk conflict. Ongetwijfeld zal de PvdA dan een initiatief-wetsontwerp indienen om de strafbaarheid van hulpverleners als nog af te schaffen. Een groep van 43 Marokkaanse stu denten in een gevangenis van Cassablan- ca is reeds 31 dagen in hongerstaking. Verscheidene van hen bevinden zich in kritieke toestand. Aldus meldt een oppo sitieblad. Het blad schrijft verder, dat de studenten al sinds juni 1973 in preven tieve hechtenis zitten. De hongerstaking is een protest tegen de omstandigheden van hun detentie en tegen het feit dat ze nog niet verhoord zijn. De studenten waren indertijd gearresteerd in verband met de vorming van een vereniging voor leerlingen van middelbare scholen, Koningin Elisabeth heeft afgezien van de restauratie van haar residentie in Sandringham in Norfolk. Zij acht het onjuist het programma uit te voeren in een periode van economische moeilijk heden voor vele mensen- De restauratie zou 1,2 miljoen gulden vergen. Kamervoorzitter Vondeling zal volgen de week namens de socialisten in de Benelux en als lid van een kleine dele gatie van de Socialistische Internationale een bezoek brengen aan Marokko, Al giers, Tunis en Libië. Men wil zich op de hoogte stellen van de respectievelijke regeringsopvattingen over de toestand ia het Midden-Oosten. V uni' ope van mee tow ona stre was zich DEN HAAG. (ANP) Volgens mi nister Van Agt is er nauwelijks of geen sprake van een stijging van delicten als inbraak, agressie op straat en fietsendiefstal. Van Agt wees de Kamer erop dat, gis het tempo toch mocht achterblijven bij de verwachtingen, de oorzaak buiten zijn ministerie gezocht moest worden. Hij noemde onder meer het veelvuldig overleg mei andere departementen, bij voorbeeld over de meerderjarigheid en de vaak ellenlange lijst vragen en op merkingen van de Kamerleden zelf bij elk wetsontwerp dat wordt ingediend. Ook het internationale overleg vraagt veel tijd en energie. „Dat rijst op een ontstellende manier de pan uit. Vooral voor de kleine landen is dat een extra belasting”, verzuchtte Van Agt. Volgens minister Van Agt van Justitie, die hiervan mededeling deed in de Tweede Kamer tijdens de behandeling van zijn begroting, wordt tevens onder zocht in hoeverre van deze verschijnse len van criminaliteit melding gemaakt wordt bij de politie en wat hiervan het gevolg is. Ook wordt gevraagd naar de mening over genomen beveiligingsmaat regelen en naar wensen op dit gebied. Het onderzoek wordt gehouden onder representatieve steekproeven voor win kelhouders uit steden met meer dan 100.000 inwoners, aangevuld met detail handelaren uit een aantal kleinen plaatsen. Hij maakte duidelijk, dat vissers die in moeilijkheden komen, via de rijks groepsregeling zelfstandigenhulp kunnen krijgen, en hij attendeerde erop dat hij gisteren zijn handtekening had gezet on der de stukken van het ontwikkelings- en saneringsfonds, waarin ruim 30 mil joen gulden beschikbaar is. zal een aantal vissers verdwijnen”. Tot die constatering kwam minister Van der Stee van Landbouw en Visserij gisteren in de 'Tweede Kamer tijdens de behan deling van zijn begroting. De bewinds man gaf de verzekering dat de overheid de quotering van zoveel mogelijk be leidsmaatregelen vergezeld zal doen gaan, om de gevolgen voor de visserij zoveel mogelijk beperkt te houden. SCHIPHOL. De internationale Rijn-conferentie «He voor volgende week in Parijs was gepland, is uitgesteld tot het komende najaar. Staatssecretaris Brinkhorst van Buitenlandse Zaken heeft gisteren op Schiphol verklaard dat, met uitzondering van Nederland, de be trokken onderministers van oordeel wa ren dat de voorwaarden voor het slagen van zo’n conferentie nog niet waren vervuld. Twee keer eerder is de interna tionale Rijn-conferentie al uitgesteld. DEN HAAG (ANP). Klachten over bepaalde vormen van criminaliteit van uit de detailhandel en de horeca-sector hebben geleid tot een uitgebreid onder zoek naar de mate, waarin het winkel bedrijf te maken krijgt met roofoverval, inbraak, intimidatie enz. Later volgt een' dergelijk onderzoek in de horeca. Dit onderzoek wordt verricht door het WOCD, het Wetenschappelijk Onder zoek- en Documentatiecentrum van het ministerie van Justitie, in nauw overleg met het overlegorgaan van de centrale onderzoekorganisaties in het midden- en kleinbedrijf, het hoofdbedrijfschap De- uur onder 17.40 onder 15.13 Droog weer *met lichte vorst in nacht en ochtend. Aantal uren zon 2 tot 9. Minimum tempe raturen omstreeks min 2 graden. MaMximum temperaturen omstreeks 6 graden. Kans op een droge perioide van minstens 12 uur: '95 percent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 percent. en 14.24 en 22.29 onbew. zw. bew. mist halt bew. licht bew. windst. onbew. licht bew. licht bew. licht bew. onbew. wlndst. regen ozo „Bepaald teleurstellend” noemde de heer Brinkhorst dit resultaat voor Ne derland, dat voor zijn drinkwatervoor ziening grote belangen heeft bij schoon Rijnwater. Overeengekomen is dat de conferentie in elk geval „niet later dan op 1 november” zal worden gehouden. Zouden ook dan £een definitieve maat- het eerste jaar aan de universiteit of hogeschool nog te veel bezwaren roept, vastgehouden moet worden algehele loting als selectie-methode. De bewindslieden vinden dat de eind examencijfers niet als selectie-criteri- um gehanteerd mogen worden. De cij fers zijn volgens hen niet alleen het resultaat van de studiecapaciteiten van de betrokken leerlingen. Ze kunnen ook beïnvloed worden door allerlei factoren van sociale en persoonlijke aard. Mocht het parlement zich uitspreken voor een zgn. „gewogen” loting, waarbij iemand met hogere cijfers toch een grotere lo- tingskans krijgt, dan zal staatssecretaris Klein zich daar niet tegen verzetten- De staatssecretaris noemde op een persconferentie het diploma van het voorbereidend wetenschappelijk onder wijs (VWO) van essentiële betekenis voor de keuze van algehele loting. Dat diploma geeft aan de houders ervan gelijke rechten op toelating tot het we tenschappelijke onderwijs, of men nu ZATERDAG FEBRUARI 8.10 6.25 uur KT. I i ZATERDAG 8 FEBRUARI IJMUIDEN Hoog water 2.04 uur L«*« water .10.01 uur diploma toe moeten laten”, aldus de heer Klein. In het wetsontwerp is een aanvulling opgenomen, die de minister van Onder wijs en Wetenschappen de mogelijkheid geeft bij Jiet vaststellen van studenten stops rekening te houden met de ont wikkelingen op de arbeidsmarkt. Voor afgestudeerden uit bepaalde studierich tingen zijn er namelijk onvoldoende ar beidsplaatsen beschikbaar. Zo zullen er bijvoorbeeld bij een onbeperkte toelating tot de geneeskunde-studie in 1990 ruim 15.000 artsen te veel zijn. In 1980 zullen 1000 a 2000 afgestudeerden in de biologie geen werkkring kunnen vinden, die bij hun opleiding past. Onder de huidige omstandigheden kunnen er, aldus de Memorie van Ant woord, geen extra financiële middelen beschikbaar worden gesteld voor uitbrei ding van de capaciteit van het weten schappelijk onderwijs. Het is daarom noodzakelijk om met name de toelating te beperken tot die studierichtingen, die relatief duur zijn en gericht zijn op gespecialiseerde beroepen- Aldus hebben minister Van Doorn (CRM) en staatssecretaris Kooijmans (Buitenlandse Zaken) verklaard tijdens mondeling overleg met de vaste kamer commissie voor CRM. mij 1‘^ari. 1

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 2