Uitbreiding steun aan Vietnam en Cambodja op komst teit 'a Zieke Onassis naar Parijs Hongerstakende IRA-leden Franse minister kunstmatig gevoed veroorzaakt beroering Bij gevechten in Eritrea reeds honderden doden Sacharov beschuldigt de KGB Britse mijnwerkers dreigen met staking L’Imprévu na elf dagen al ter ziele Vrouw in Belfast gedood Dreigementen „WERKGEVERSVOORSTEL WALGELIJK” „CIA wellicht betrokken bij onlusten” V R IJ D A G 7 FEBRUARI 1975 3 BINNEN- EN BUITENLAND 1 ■eboon eltoren catuur tboten isdaad oratie taking ezoek -W jq Witte Huis begint offensief tegen communisme (Van onze redacteur in Parijs) Hoofdstad van Peru blijft onrustig igeluk (Van onze redacteur in Londen) (Van onze Haagse redactie) De communistische agitatoren in de ?1 al in dreigen •ucht te ■s zullen komen n water uitdro- •e bloei- krijgen krokus era het sluiten. smaakt, enomen Vooral t. Niet de tien Instituut jf. (Van onze redacteur in Parijs) PARIJS Uitlatingen van de Franse minister van Binnenlandse Zaken Ponia- towski hebben in Frankrijk voor veel beroering gezorgd. In een radio-inter view verklaarde Poniatowski dat de po litie het recht zou moeten hebben om in alle openbare gebouwen, inclusief uni- versiteiten van kerken, binnen te drin gen. Hij toonde zich tegenstander van afschaffing van de doodstraf: voor be paalde misdrijven (kidnapping, vliegtuig kaping en aanslagen op politieambtena ren) zou die gehandhaafd moeten blij ven. In het algemeen vond Poniatowski, zijn de Franse rechters veel te clement bij het bestraffen van misdadigers. Inmiddels zijn vijf IRA-gedétineerden overgebracht naar een militair zieken huis. De gevechten eii rellen van woensdag braken uit toen stakende politiemannen zich niet wilden overgeven aan een mili-; taire eenheid. De politiemannen die zich in een gebouw verschanst hadden, eisten meer loon, betere werkomstandigheden en het ontslag van een generaal die een politieman een klap had gegeven in het bijzijn van journalisten. Volgens medewerkers van Onassis heb ben Griekse artsen ook besloten Onas sis deze behandeling in het buitenland te laten ondergaan omdat zich complica ties hebben voorgedaan bij de ziekte waaraan hij al drie maanden lijdt, my- asthenie. De ziekte, die zich manifesteert in verzwakking van de spieren, is erger geworcfen nadat Onassis een griep had opgelopen. bevinden. Van de vijftien hongerstakers is Patrick Ward er het ergst aan toe. Zijn toestand zou zeer kritiek zijn. Brandweerlieden waren gistermorgen nog bezig een grote brand, gesticht bij het Plaza San Martin, te blussen. Maar weinig zaken waren gisteren in de bin nenstad open. Voor de bakkerijen ston den lange rijen mensen. had hij er op aangedrongen Onassis in genoemd ziekenhuis in Parijs te laten behandelen. Faura, een functionaris van het minis terie van Buitenlands Zaken, zei dat de ongeregeldheden „in het binnenland en het buitenland waren georganiseerd om moeilijkheden te creëren met een van onze nabuurstaten (Chili).” Justitie, in de andelin; s onder- schijnse- gemaakt rvan het naar de igsmaat- gebied, n ondei ,or win- eer dar t detail- kleinere ers het inonge- tad bij zijn var in 1975 De regering van de Ierse republiek heeft inmiddels strengere maatregelen genomen ter bescherming van de minis ters. Het IRA heeft woensdag gedreigd twee ministers te doden als een van de hongerstakers mocht sterven. De rege ring neemt dit dreigement zeer ernstig op. se stu- sablan- taking. zich in i oppo- dat de >reven- staking gheden eit dat identen erband ig voor h rolgen- in de dele- tionale :o, Al- i op de velijke and ia en van itie in :ht het eren in oeilijk- auratie wil de ncollec- dj haaf jut. De r PvdA [de vlei sociale s die iti Bureau komen, liet om en gul- Xmster- temeen- et bou- llevaar- Dit in mkelijk enleve- geleden pens te ar wa- raket- ationeel DEN HAAG De Russische atoomgeleerde dr. Andrei Sacharov, de leider van de intellectuele dissidenten, heeft een felle open brief gericht aan Andropov, het hoofd van de geheime dienst, de KGB. Deze brief, gedateerd 6 januari, die zojuist het Westën heeft bereikt en is afgedrukt in het Londense zondagsblad The Observer, geeft een angstwekkend beeld van de manier waarop deze vooraanstaande wetenschapsman in het nauw wordt gedreven. De auteurs van de brief dreigen hen te zullen vernietigen, wanneer Sacharov zijn burgerlijke campagne voortzet. „De inhoud en de toon van deze brief maken het duidelijk dat zij is geschreven door uw ambtenaren met het doel mij bang te maken en mij te dwingen mijn mond te hou den”. „De dag tevoren had ik van het Enorme rookwolken stijgen op in het centrum vari Lima, de hoofdstad van Peru, waar gisteren onmiddellijk na het neerslaan van een politiestakmg door militairen een oproer uitbrak. den dat e heeft n dertig ’an het op te jaar it 52 ton ijn. Minister van defensie James Schlesin ger heeft inmiddels toegegeven dat het - „hoewel onwaarschijnlijk” - nog wel 15 jaar zou kunnen duren, dat de hulp voortgezet moet worden. Philip Habib, onderminister van buitenlandse zaken, voor Oostaziatische zaken, vertelde con gresleden dat zowel Cambodja als Zuid- Vietnam verdoemd zijn zonder Ameri kaanse hulp. Oscar Faura, een woordvoerder van de regering van Peru heeft gisteren in Washington gezegd dat de Amerikaanse centrale inlichtingendienst (CIA) wel licht verantwoordelijk is geweest voor de ongeregeldheden die zich in de afge lopen dagen in Lima hebben voorgedaan. Zes weken geleden, in december, be sloot het Congres „voor eens en altijd de militaire en financiële hulp aan Viet nam en Cambodja in te krimpen: tot Twee maanden later wist Nixon mede te delen dat de invasie de doeltreffendste militaire operatie van de oorlog was geweest en dat de Amerikaanse activi- (Van on?3 redacteur in Washington, mr. Henk Leffelaar) WASHINGTON Het Witte Huis en de ministeries van Defensie en Buitenlandse Zaken zijn een ongekende campagne begonnen om de finan ciële en militaire hulpverlening aan Vietnam en Cambodja uit te breiden. De mogelijkheid is zelfs niet uitgesloten dat de dictator van Zuid-Viet- nam, president Thieu, uitgenodigd aal worden om naar Washington te komen om zijn zaak te bepleiten. rechten opgeschort en mogen er in de stad geen bijeenkomsten in het openbaar gehouden worden. De regering bepaalde dat ’t gisteren ’n vakantiedag voor ieder een was en beval de inwoners van Lima uit de binnenstad te blijven. Toch trok ken groepen jongeren naar het centrum waar zij tussen de resten van de woens dag in brand gestoken winkels naar dingen zochten die van hun gading wa ren. Zwaar bewapende politie-eenheden die van het binnenland naar Lima wa ren gebracht om de daar gelegerde troe pen te versterken, openden toen het vuur op de plunderaars. De eerste dreigementen van stakingen zijn door de militante mijnwekers al geuit. Ze hebben echter de omstandighe den niet mee. Het weer is de gehele winter tot nu toe zacht geweest en de lente staat al achter de horizon. Blijkbaar geïnspireerd door Ameri kaans advies, stelde president Thieu zich in Saigon (hij zou enkele dagen later 15 Vietnamese kranten permanent een ver schijningsverbod opleggen) plotseling be schikbaar voor „exclusieve” interviews met Amerikaanse correspondenten. Een van hen werd zelfs in Hong Kong opge beld om daarvoor naar Saigon te komen. De interviews waren zo „exclusief”, dat de journalisten achteraf tot de ontdek king kwamen dat ze elkaar met tussen pozen van 10 minuten bij Thieu hadden afgelost. Links: Aristoteles Onassis zag er slecht uit toen hij gisteravond in Parijs arriveerde. Rechts: zijn dochter Christina en (achter haar) zijn vrouw Jacqueline vergezelden hem, omgeven door een leger fotografen. (V1 v- De twee jonge directeuren, die l’Im- prévu uit eigen middelen hadden bekos tigd, zeggen de strijd echter niet op te willen geven. Ze beloven l’Imprévu, on der andere condities, binnenkort op nieuw op de markt te zullen brengen. In afwachting van die problematische her- verschijning heeft l’Imprévu met elf nummers nu het „korte-baanrecord” in levensdagen in de Franse krantenge schiedenis geslagen. ATHENE. (UPI en AP) De ernstig zieke 69-jarige multimiljonair Aristoteles Onassis is gisteravond met zijn particu liere vliegtuig naar Parijs gevlogen waar hij in het Amerikaanse ziekenhuis (Neuilly) zal worden behandeld. ADDIS ABEBA (Reuter, UPI en AFP). Tijdens zeven dagen strijd in Eritrea tussen de afscheidingsbeweging en Ethio pische regeringstroepen zijn zeker 1200 mensen gedood, zo is uit betrouwbare Ethiopische bron vernomen. De zegslie den wilden geen gegevens bekendmaken over de aantallen slachtoffers onder burgers, Eritrese rebellen en regerings troepen, en alleen het totaal aantal doden bekendmaken. Hij schrijft dat hij op 20 december een brief ontving van een zogenaam de Russische Christelijke Partij, waarin dreigementen werden geuit tegen Sacharovs schoonzoon Efrem Jankelevitsj en ook tegen zijn éénja rig kleinzoontje. De buitenlandse persbureaus in Lima hebben opdracht gekregen „tot nader order” geen berichten meer te verzenden over de crisis in Peru. Rechercheurs hebben dit bevel mondeling overge bracht op het bureau van Reuter in het centrum van Lima. De rechercheurs zei den dat het bevel voor alle persbureaus gold. mijnwerkersvakbond zullen echter van de gelegenheid gebruik maken zoveel opwinding te veroorzaken als ze maar kunnen. De communistische vice-presi dent van de vakbond, die zich nooit aan het sociaal contract gebonden heeft ge voeld, verklaarde nu opnieuw dat het „enige contract dat ik ken het contract met mijn mannen” is. LONDEN. (DPA en AFP) Twee van de vijftien IRA-leden die in de Ierse republiek in hongerstaking zijn, worden sinds gisteren intraveneus met een zoutoplossing gevoed. LIMA (UPI, DPA, AFP, Reuter en AP). Militairen hebben giste ren geschoten op groepen jongeren die na de gevechten en rellen van woensdag plunderend door de stra ten in de binnenstad van Lima trokken. De scheepsmagnaat werd vergezeld door zijn vrouw Jacqueline, zijn dochter Christina en de Franse hartspecialist prof Jacq. Caroli. Laatstgenoemde was woensdag naar Griekenland gevlogen om de zieke Onassis te onderzoeken. Volgens kringen in de omgeving van de familie Van vele kanten onder meer door universiteitsdocenten en rechters is openlijk en krachtig tegen de uitlatingen van de minister geprotesteerd. In de meeste kranten werd gesteld dat Ponia- towski’s ongenuanceerde aanvallen op de onafhankelijke rechterlijke macht recht streeks indruisen tegen het liberalisme, waarvan president Giscard d’Estaing zich als kampioen heeft uitgeroepen. De door de Kolenraad vastgestelde verhoging past precies in het schema van het zogenoemde sociale contract. Dat is de (mondelinge) overeenkomst tussen de vakbonden en de Labour- regering, die inhoudt dat de lonen niet zullen mogen uitgaan boven de stijging van de kosten van levensonderhoud. In- -eraaad bedroeg de inflatie vorig jaar 22 percent. bijna twee miljard gulden per jaar voor Vietnam en bijna 700 miljoen gulden per jaar voor Vietnam en bijna 700 miljoen voor Cambodja. De regering wil er nu 550 miljoen bij hebben voor Cambodja, en 850 miljoen voor Vietnam. President Gerald Ford heeft voorge steld een groep congresleden naar Viet nam te sturen om daar feiten te verza melen en om met eigen ogen de nood zaak van deze hulpverlening vast te stellen. Senator John Sparkman, de voorzitter van de commissie voor bui tenlandse betrekkingen, heeft zich ach ter dit plan geschaard en een van de Republikeinse leiders in het Congres waarschuwde dat het Congres een be slissing moest nemen waarmee het „nog lange, lange tijd” zou moeten leven. Krachtens de staat van beleg die de linkse militaire regering van Peru woensdag afkondigde, zijn alle grond- LONDEN. De Britse mijnwerkers hebben een voorstel tot een loonsverho ging van 22 percent verworpen. Eind deze maand loopt hun oude collectieve contract af. Militante vakbondsleiders onder de mijnwerkers hebben de voor stellen van hun werkgever, de Nationale Kolenraad „te walgelijk voor woorden” genoemd. De komende onderhandelingen worden de toetsteen voor de geloofwaar digheid van de Labour-regering. Ze wor den al sinds de vorming van bet kabi- net-Wilson, afgelopen oktober, met spanning tegemoet gezien. teiten zich zouden beperken tot „lucht acties”, om de „levens en de veiligheid van de Amerikaanse troepen in Zuid- Vietnam te beschermen”. De werkelijke feiten waren echter dat Cambodja dagelijks massaal werd ge bombardeerd, totdat het Congres daar in 1973 een eind aan maakte. In totaal gaf de VS 15,5 miljard gulden uit aan deze bombardementen (250.000 ton). Vijf jaar na Nixon’s „invasie” zijn 700.000 Cam- bodjanen gewond of gedood (ongeveer 10 percent van de bevolking), bijna 3,5 miljoen Cambod janen zijn ontheemd (ongeveer de helft van de bevolking), en het regime van de Amerikaanse stroman Lon Nol wankelt. Dezelfde woorden werden door Nixon gebruikt toe^ hij op 30 april de invasie van Cambodja aankondigde; „niet om de oorlog tot Cambodja uit te breiden”, maar alleen om communistische bases aan te vallen. Deed Amerika dat niet, zei Nixon, dan zou het land te kijk staan als een „lachwekkende, hulpeloze reus”. De columnist van de New York Times, Anthony Lewis, vraagt zich dan ook af: „Kan iemand die deze cijfers bekijkt werkelijk geloven dat de Amerikaanse interventie Cambodja ten goede is geko men? Zou nog meer interventie het land vrede brengen en de politieke stabiliteit in Azië bevorderen? Niettemin zijn dat de argumenten die het Congres gevraagd wordt te geloven, twee maanden nadat het besloot paal en perk te stellen aan de tragedie van de Amerikaanse inter ventie in Cambodja”. „Ik verzoek u mij niet langer te belagen, een eind té maken aan het schoftige optreden en te zorgen voor de veiligheid van mijn familie. Be smeur uw organisatie niet nog meer door het leven van kinderen te be dreigen op de manier zoals dat in Stalins tijd werd gedaan.” menten als vroeger geuit (er enkele smerige woorden aan toevoegend) en eisten dat er een einde zou komen aan mijn activiteiten. Ze vroegen: hoeveel waarschuwingen moeten wij nog geven? En daarna maakten ze hun dreigementen overduidelijk: „We zullen jou en jouw zoon wel krijgen, smeerlap. Jullie lijken zullen daar op die vuilnishoop liggen!” visumbureau de mededeling ontvan gen, dat Jankelevitsj en zijn vrouw toestemming was geweigerd voor een reis naar de Verenigde Staten op uitnodiging van de president van het Massachusetts Instituut voor Techno logie. Dit verzoek om een visum was 20 maanden onbeantwoord gebleven. Dit alles kan geen toeval zijn. Ik verklaar, dat de leden van mijn fa milie gijzelaars zijn en worden ge bruikt als een middel om druk op mij uit te oefenen”.- „Dit is vandaag opnieuw bevestigd. Twee van uw beambten, die mijn schoonzoon op straat volgden, her haalden letterlijk dezelfde dreige- „Een jaar geleden hoorde ik dezelf de dreigementen, gericht tot mijn fa milie en geuit door uw beambten, die zich voordeden ais Palestijnen. Tege lijkertijd werd mijn vrouw bedreigd door uw onderzoeker Sisjchikov, die het uniform van uw organisatie droeg.” Het argument dat ook nu weer ge bruikt wordt, is dat wanneer deze lan den in het communistische kamp te rechtkomen, de Verenigde Staten aan geloofwaardigheid zullen inboeten en in de internationale diplomatie niet meer serieus genomen zuilen kunnen worden. De bewindvoerders van de genationa liseerde kolenmijnen willen de lonen van de bovengrondse arbeiders met ze ven ponden (van 32 tot 39 pond) per week laten stijgen. Ze vragen nu echter 44 pond. Het personeel dat onder de grond algemene werkzaamheden ver richt zou van 36 .pond tot 44 pond omhoog gaan. Het eist echter 50 pond. De elite onder de mijnwerkers, dat zijn de mannen die de kolen daadwerkelijk uit de wanden kappen, was bedacht met een verhoging van 45 op 55 pond per week. Zij eisen echter 63,5 pond per week. „In de tegenwoordige omstandighe den, waarvoor uw departement de verantwoordelijkheid draagt, verzoek ik om onmiddellijketoestemming voor Efrem Jankelevitsj, zijn vrouw Tania Semionova en hun zoon om voor onbepaalde tijd naar de Vere nigde Staten te gaan, maar op Russi sche paspoorten, zodat zij het recht hebben naar huis terug te kéren, wanneer hun veiligheid kan worden gegarandeerd”. „Ik vraag ook om onmiddellijke toestemming /oor mijn vrouw om naar Italië te gaart om daar te wor den behandeld (voor haar blindheid). Ik verzoek u een eind te maken aan het afbreken van mijn internationale telefoongesprekken. Ik verzoek u ook een eind te maken aan de judiciële en buiten-judiciële vervolging van mijn vrienden, inclusief Sergei Ko- valvov, die op 27 december werd gearresteerd”.) Sacharov besluit met de medede ling, dat hij ervoor zal zorgen dat deze brief algemeen bekend wordt en hij doet een beroep op de wereldopi nie om hem te steunen en te verdedi gen. In Belfast hebben leden, van de „Ulster Defence Association” (een paramilitaire protestantse organisatie) voor de tweede keer binnen twee weken een aanslag gepleegd op Charles Smith, dé leider van de UDA in West-Belfast- Smith werd licht gewond. De UDA in Belfast bestaat op het ogenblik uit twee elkaar bestrij dende groeperingen. PARIJS Het onafhankelijke linkse Parijse ochtendblad l’Imprévu, dat twaalf dagen geleden in een oplage van 120.000 exemplaren voor het eerst ver scheen, heeft vandaag zijn verschijning alweer moeten staken. De beide direc teuren delen het publiek mee dat de lezers het contract dat hen werd aange boden niet hebben ondertekend. Daaruit trekt de directie de conclusie dat de krant in redactioneel en technisch op zicht (l’Imprévu bracht het nieuws in stripverhaalvorm) niet aan de verwach tingen heeft beantwoord. De voorlopige vleugel van het IRA heeft gisteravond ontkend dat hij van plan is twee ministers te vermoorden als een van de hongerstakers in de gevange nis van Port Laoise mocht sterven. 'De minister van Justitie van de lérsé repu bliek, Patrick Cooney, aldus een com muniqué van de voorlopige vleugel van het IRA, die gistermorgen melding maakte van dit dreigement, heeft hier mee de aandacht willen afleiden van de wanhopige toestand waarin Patrick Ward en zijn mede-hongerstakers zich Er zijn nog steeds geen officiële cij fers bekend over het aantal doden en gewonden. Volgens onofficiële gegevens zijn er woensdag minstens 30 doden gevallen.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 3