Rijvers WK van de baan droevig Castenmiller grootste afgang f 10: Schietpartijen „Het was „M’n f Fcö tas aWuo|Tirn! tl MAANDAG FEBRUARI 1 O 1975 SPORT 11 i-hhm Nachtmerrie Breekpunt Kwetsbaar Onverantwoord Voetbalroes Vlekkeloos eraan 1 u;; (Van onze sportredactie) SPOR1EF (Van onze sportredactie) VERNEDERING VOOR TELSTAR (Van onze sportredactie) BERT BREVOORD (Van onze sportredactie) MARC SERNÉ. SPITZ KOHN De gelaatsuitdrukking van doelman Paul van der Meeren spreekt boekdelen. Hij verwerkt de teleurstelling die de vijfde AZ- treffer heeft veroorzaakt. Rechts juichen Kist (9) en schutter Nygaard, Vosmaer staat op het punt zich bij zijn clubmakkers te voegen. Fred Bischot (4) sjokt gedesillusioneerd weg. MILAAN (UPI) In het San Siro-stadion van Milaan werd zondagmiddag niet alleen gevoetbald tussen AC Milan en Juventus, maar tevens een oorlog op de tribunes uitgevochten. Woedende Milanese supporters Juventus had een 21 voorsprong genomen vuurden lichtkogels af die de Juventus-spelers Anastasi en Damiani raakten. Beide spelers werden per brancard het veld afgevoerd. Een derde projectiel, kennelijk bestemd voor doelman Dino Zoff, miste het doel rakelings. De 80.000 fans, die San Siro tot de laatste plaats bezet ten, lieten na afloop een spoor van vernieling achter. Na afloop verklaarden officials dat Anastasi en Damiani er ernstig aan toe waren. Na hel incident bestormde de po litie onmiddellijk het tribunedeel vanwaar werd gescho ten en werd het publiek met traangas in bedwang ge houden. Juventus won uiteindelijk met 21. ZÜRICH De kans dat Nederland en België de eind ronden van het wereldkampioenschap voetbal in 1978 zullen organiseren valt te verwaarlozen. De wereldvoet balbond (FIFA) heeft dit weekeinde zijn volledige ver trouwen uitgesproken in gastheer Argentinië, het land dat vanwege de onstabiele en economische en politieke situatie eerst niet in staat werd geacht om het toernooi te organiseren. FIFA-voorzitter Haveïange echter: ,.De Argentijnse minister van Sport heeft mij verzekerd dat zijn regering voor honderd percent achter de organisatie staat. In dit licht bezien zou het onjuist zijn een land of een combinatie van landen als „reserve” voor de organi satie aan te wijzen. Het voorstel van Nederland en België komt daardoor verder niet in bespreking”. Kist, Nygaard, Meister en weer Nyg aard, voerden de score op tot 7-0 alvo rens Dick Helling, die even tevoren de bal uit een vrije schop tegen de lat had zien belanden, toch iets terug kon doen. De manier waarop AZ nummer acht tot stand bracht was typerend voor het Libero Frans van Essen kreeg zelfs de beste kans om de eerste nul van het score bord te halen, maar hij liet zich de bal afnemen door de gisteren overtui gend acterende Spelbos en claimde ver volgens tevergeefs een penalty bij Frans Derks. Drie minuten later begon AZ’67 aan wat een ongekend doelpuntenfestijn zou worden. Een vrije schop van Nyg aard, de Deense halfspeler demonstreer de een imponerende vorm, belandde op het hoofd van Vonk waarna de bal op wat mysterieuze wijze achter doelman Van der Meeren caramboleerde. De al gememoreerde treffer van Vosmaer en een juweel van een schuiver van Nyg aard even daarvoor had Suurendonk de paal geraakt maakten van Telstar vervolgens al voor de rust een geslagen ploeg. middenveld geen enkele aanvallende im puls uitging waardoor het rendement van spelers als Theo de Jong en Peter Ressel meer dan halveert. Zij moeten het met hun razendsnelle sprints in de diepte van de accurate Van Hanegem- opening hebben. Blijven die uit dan blijven ook de spektakulaire demarrages van dit duo uit. Dit gevoegd bij het feit dat Kreuz en Kristensen—opnieuw niet imponeerden en de Feyenoord aanval stelde niets voor. Kohn vermeed, ook desgevraagd, be wust de interne moeilijkheden van Fey- Dat zal zeker gebeuren. Laat niemand zich daar ongerust over maken.” wxdHFTi blijlt PSV, MISERE BIJ FEYENOORD Aanvankelijk zag het er helemaal niet naar uit dat de altijd met enige ver wachtingen tegemoet geziene confronta tie met AZ’67 voor Telstar op zo’n nachtmerrie zou uitlopen. Gedurende het eerste half uur ving het duidelijk terug getrokken opererende Telstar (Casten miller: Dat is toch ons sterkste punt, afwachten en dan proberen toe te slaan, je zag het vorige week tegen Ajax”) de aanvalsacties van AZ’67 rustig op- ENSCHEDE Twente-trainer Spitz Kohn ligt bij üe Feyenoord-spelers nog steeds erg goed in de race voor opvolger van de aan het einde van dit seizoen vertrekkende Wiel Coerver. Maar het is zeer de vraag of de Luxemburger met open ogen op het wespennest zal gaan zitten. Kohn kan bjj Twente nog zeker enkele jaren onder ge- moedelijke en daardoor praktisch ideale omstandigheden werken met een elftal, dat, ook al gezien de twee opzienbarende overwinningen binnen één week tegen PSV en Feyenoord, ook de komende seizoenen nog qua ervaring en kwaliteit tot één van de sterkste elftallen van Nederland zal blijven behoren. Bovendien heeft Kohn zaterdagavond met eigen ogen kunnen zien wat hem bij Feyenoord allemaal te wachten staat Het is een normaal verschijnsel dat wanneer het wedstrjjdverloop tegenzit dit onderling irritatie onder de spelers van een elftal kan veroorzaken. Maar de manier waarop de Feyenoorders in de tweede helft, toen de totale ontluistering zich steeds scherper begon af te tekenen, op elkaar liepen te schelden en de meeste spelers de bereidheid misten om ook nog maar één stap voor de ander te verzetten, was echter te veelzeggend om onopgemerkt te blijven. De fysiek sterke Overweg drong Van Hanegem een defensieve rol op. Het gevolg was dat er van het Feyenoord- Maar er was meer. Al tijdens de warming-up bleek dat Van Hanegem, die naast een aantal andere blessures nu ook nog een gescheurd spiertje in de dijbeen heeft, eigenlijk niet kon spelen. Coerver: „Dat was onverantwoord. Maar ik hoef niet nog eens te vertellen wat een Van Hanegem dit seizoen voor Fey enoord waard is.” Maar ook Spitz Kohn had zich dat wel gerealiseerd. Kohn: „Van Hanegem had in Rotterdam een beetje teveel vrijheid gehad. Vandaar die grote nederlaag toen. Ik wilde het ge vaar Van Hanegem hier indammen door Overweg tegen hem te zetten. Dat is uitstekend gelukt.” Het zal Coerver op dit moment verder een zorg zijn. Slechts een keer rende hij tijdens de wedstrijd de dug-out uit om met de vingers tegen het voorhoofd zijn spelers duidelijk te maken waar zij eigenlijk mee bezig waren. Gelaten verdween hij daarna weer naar de spe- lersbank. Met een berusting die na af loop ook in zijn commentaar doorklonk toen hij concludeerde: „Twente heeft op dit bevroren veld met veel meer inzet gevoetbald dan wij. Dat heeft de door slag gegeven. Dat is simpel genoeg. Wie er het hardst tegenaangaat wint de duels. Bij ons was er maar een die er in ging, Ramljak. De rest deed niets.” WAGENINGEN. Voetbal een ondefinieerbaar gebeuren, notabene lijstaanvoerder in de eredi visie, werd zondagmiddag op de Berg weer eens met die stelling geconfron teerd. De kapitale ploeg uit Eindho ven verkeek zich volledig op staart- club Wageningen. Die houding van misplaatste arrogantie en zelfverze kerdheid is de Brabantse landskampi- oenschapspretendent en nationaal be kerwinnaar zwaar opgebroken. Ge heel verblind wist de Gelderse eredi- visiedebutant, die al eerder de Rij- vers-brigadc het eerste puntje in deze competitie afhandig maakte, PSV met een 3-2 nederlaag uit de derde ronde van de KNVB-bekerstrijd te werken. De ontluistering had nog groter kun nen zijn als Wageningen toch wel een cup-fighter bij uitstek vóór rust effectiever met de talrijke uitge speelde kansen was omgesprongen. Bij PSV ontbraken doelman Jan van Beveren, Ralf Edström en Willy van der Kuylen als gevolg van blessures, terwijl ook Dahlqvist niet fit genoeg was om te spelen. Opstellingen: Twente: Gross: Van lerssel, De Vries, Drost. Bruggink; Overweg, Van der Vall. Thijssen; Achterberg, Jeuring (Pahlplatz), Zuidema. Feyenoord: Treytel; Rijsbergen, Schneider, Ramljak, Vos (Schoenmaker); Jansen, De Jong, Van Hanegem (Everse); Ressel, Kreuz, Kristensen Daardoor kon Twente zijn stoute plannen uitvoeren. In de voorste lijn werd, evenals tegen PSV, al als een bezetene gejaagd door Achterberg, Jeu ring en Zuidema, zodat Feyenoord niet rustig vanuit de verdediging een aanval op kon zetten. Een gedrevenheid die Feyenoord niet kon, of juister gezegd, niet wilde opbrengen. Hoe kwetsbaar de Rotterdamse equipe momenteel is bleek ook uit het feit dat zelfs een aantal onbezonnen Twente-acties niet werden beantwoord met een dosis tegen-inntimi- datie. Onder normale omstandigheden kan Feyenoord het hardste voetbal van Nederland spelen. Maar de veerkracht om terug te slaan kan mentaal momen teel niet worden cpgebracht. Maar ook arbiter Hoppenbrouwer kan een verwijt worden gemaakt. Hij gaf in de tweede helft Jansen een gele kaart en noteerde Drost en Schneider. Maar toen was hij al te laat met zijn maatre gelen. Bovendien was een opmerkelijke arbitrale beslissing er de oorzaak van Dat Feyenoord maandag in de pers hele maal wordt afgemaakt. Misschien wor den ze dan eindelijk wakker.” Want Van Hanegem en ook Coerver, er is bij het scheiden van de markt een soort weder zijds respect bij die twee, weten waar dit Feyenoord potentieel nog steeds in staat toe moet worden geacht. Misschien kan er nog iets goed gemaakt worden van het seizoen waarin het elftal, in de Europa-cup, voor de landstitel en voor de beker, als favoriet startte. Er is al heel veel verloren. Maar Van Hanegem heeft nog nooit tegen zijn verlies ge kund. Daarom bromde hij tenslotte drei gend: „Kampioen worden we echt wel. Toen de kloof met de Alkmaarders op twee doelpunten was gebracht, gebeurde waar trainer Joop Castenmiller zo bang voor was geweest. Castenmiller: „Geloof het of niet, maar toen het 2-0 werd had ik een angstig voorgevoel van wat er zich zou gaan afspelen. Het is al vaker gebeurd dat het elftal te onstuimig gaat aanvallen bij een achterstand van meer dat één doelpunt. Na dat doelpunt van Vosmaer was de ploeg ineens ongeloof lijk kwetsbaar. Wat er na de rust alle maal gebeurde. Dit is de grootste af gang die ik in mijn carrière als trainer heb meegemaakt. En de eerlijkheid ge biedt me te zeggen dat AZ geen doel punt teveel heeft gemaakt.” Tegen het in de tweede helft hulpe loos acterende Telstar had AZ’67 inder daad naar een nog hogere produktie kunnen reiken. Het elftal dat enkele weken geleden in het competitieduel nog een moeilijk te vermurwen opponent was geweest (AZ won toen met 2-1) was in die fase dermate stormrijp, dat iedere Alkmaarse aanval als kansrijk diende te worden bestempeld. Van organisatie, in welke linie ook, was geen enkele sprake. Telstar faalde als collectief op een ma nier zoals het nog maar zelden heeft gefaald. Castenmiller: „Het heeft geen enkele zin bepaalde spelers op te voeren als zondebokken. Dat zou ook niet terecht zijn, want de hele ploeg had een volsla gen off-day. Het enige wat ik kon doen was twee wisselingen aanbrengen en dat heb ik gedaan (Fens voor De Wit en Schoonewille voor Bijl, red.) Welke stappen ik naar aanleiding van deze nederlaag moet nemen weet ik nog niet. Daar zal ik eerst maar eens een nachtje over slapen.” Met het verder opvoeren van de pro duktie raakte AZ’67 na de rust gaande weg in een voetbalroes die eens te meer duidelijk maakte waarom de formatie van Joop Brand op dit moment een van de meest opvallende eredivisieteams is. Weliswaar maakte het onsamenhangende Telstar het zijn tegenstander wel ge makkelijker dan voor mogelijk kon worden gehouden, maar het is natuur lijk wel de verdienste van AZ dat het «P pijnlijk duidelijke wijze de Velser feilen blootlegde. Dat betekende het breekpunt van de wedstrijd. Want tot die 27e minuut had Feyenoord het stormende Twente be trekkelijk eenvoudig onder controle we ten te houden. De Enschedeërs hadden geen kans gehad. Maar in het laatste\ kwartier van de eerste helft kregen ze er wel vier. Overweg, Van der Vall, en Van lerssel haddden het stormrijpe Fey enoord toen al volledig af kunnen laten gaan als zij wat koelbloediger hadden gereageerd. Nu duurde het nog vijfen twintig minuten in de tweede helft voor dat de strijd beslist werd. De geblesseer de Van Hanegem was na rust niet meer in het veld verschenen en invallers als Everse en Schoenmaker konden tegen het steeds gemakkelijker voetballende FC Twente ook niets meer uitrichten. Een voorzet van Achterberg, die door de Feyenoord-defensie niet goed werd weg gewerkt. werd door de instormende Van der Vall afgerond met een tweede doel punt. Kohn later: „We gaan nu carnaval vieren in Oldenzaal. Hoewel we nu al weer toeleven naar de volgende week tegen Ajax hebben de spelers dat wel verdiend. Feyenoord mag dan blessures hebben die hadden wij ook. Pahlplatz kon alleen onder extreme omstandighe den ingezet worden, Anrold Mühren kon helemaal niet spelen en Van lerssel kon voor de wedstrijd nauwelijks goed lopen. Daarom ben ik tevreden met deze revanche.” dat Feyenoord ineenstortte. Zuidema zette een een-twee-combinatie op met Overweg. De grensrechter vlagde omdat Van lerssel twee meter buitenspel stond aan de zijlijn maar Zuidema mocht doorgaan en maakte erg beheerst een knap doelpunt door de bal langs de uit gelopen Treytel te schuiven. Hoppen brouwer- „Ik stond op een lijn met Zuidema toen hij de bal aannam. Hij stond niet buitenspel. Dat Van lerssel dan wel buitepspel stond doet niet ter zake want hij nam op dat moment helemaal niet aan het spel deel. Hij stond in een buitenspelpositie die niet strafbaar was.” De opstellingen: AZ’67: Vooys; Van Rijnsoever, Spelbos, Mol, Vonk; Wildbret (71» De Vries), Suurendonk. Nygaard; Vosmaer, Kist (76. Vredenburg). Meister. Telstar: Van der Meeren; Driesen, André, Van Essen, Bischot: Bijl (59. Schoonewille). Helling, Jonker; Hehdrikse. Van Kooten. De Wit (46. Fens). Scheidsrechter Derks, 11.000 toeschouwers. enoord. Hét elftal moert; zeker nog in staat worden geacht om via een aantal vlekkeloze vertoningen alsnog lands kampioen te worden. Maar dan zal er snel wat moeten gebeuren. Van Hane gem: „Zoals het nu gaat blijft er hele maal niets van over. Ik hoop een ding. Het onberekenbare Wageningen, dat eigenlijk alleen in het begin en in de slotfase in moeilijkheden raakte heeft met z’n bekende inzet PSV rond uit met de neus op de feiten ge drukt. Niettemin zag de -Eindhovense formatie halverwege de eerste helft nog voldoende mogelijkheden om tri omferend de kwartfinales van het bekertoernooi binnen te stappen. Die waan dankte de ploeg aan Willy van de Kerkhof, die het gefrommel van zijn broer René in het Wageningse strafschopgebied met een onhoudbare schuiver afrondde: 0-1. Twee minuten later keek PSV echter al tegen de gelijkmaker aan, toen een doorkopbal van Jan Groenendijk debutant Uwe Blotenberg bereikte. Via het been van doelman Van Gerwen rolde de bal over de lijn. Dankzij Jan Groenendijk, die voor een 2-1 voorsprong zorgde, kreeg Wageningen nog meer inspira tie, die onmiddellijk na de hervatting door Jen Mentink in een derde doel punt zou worden uitgedrukt. Duidelijk aangeslagen eigenlijk onbegrijpelijk voor zo’n professionele ploeg probeerde PSV met de moed der wanhoop terug te komen. Een totaal onnodige handsbal van Uwe Blotenberg in het Wageningse 16- metergebied hielp de lichrtstadbrigade een beetje. Daarmee bleek René van de Kerkhof geen enkele moeite te hebben, want ongenadig hard voltrok hij het vonnis. Dal tweede Eindho- vense doelpunt bleek toch niet vol doende om Wageningen, dat in het laatste kwartier zich iets meer moest terugtrekken nog aan het wankelen te krijgen. Vageningen-doelman Van Geffen ~>akt de bal voordat PSV door toe- loen van Lubse gevaarlijk kan wor- ien. Op de achtergrond Vermeer. bijna gênant geworden wedstrijdbeeld. Nygaard en Meister konden elkaar in alle rust de bal toespelen, waarna de voor Kist in het veld gekomen Vreden burg ook al ongehinderd kon uithalen. Joop Brand: „Ik ben blij dat de jongens na de rust zijn doorgegaan. Je kunt het aan iedere speler vragen, maar de hele week heb ik gezegd dat we met grote cijfers zouden kunnen winnen. Het zelf vertrouwen is momenteel ongelooflijk groot. Op een middag als deze zie je een beetje terug van hetgeen waar je naar toe probeert te werken. En voor mezelf ben ik extra blij, want en daarmee doelde Brand duidelijk op de „Ander- lecht-geruchten” er was vanmiddag maar één die kon verliezen en dat was ik.” Op het moment dat Brand de Alk maarse triomf koesterde, stonden de Telstar-spelers beduusd na te kaarten. Monne de Wit: „Natuurlijk is er nauwe lijks een excuus, maar onbewust is deze afgang wellicht toch een gevolg van de prestatie die we vorige week tegen Ajax hebben geleverd. Maar enfin, we weten nu wat we zondag tegen FC Den Haag moeten doen.” Waarop Fred Bischot, niet vrij van galgenhumor, aansloot: „Ach, het is met voetbal net als met je vrouw, je moet altijd zorgen dat je wat goed te maken hebt.” L '•S ALKMAAR. Hoewel Bobby Vos maer in het bekerduel tegen Telstar bepaald niet tot de uitblinkers aan Alk maarse zijde behoorde, was hij het toch die de onthutsende debacle van de Vel ser ploeg (8-1) inleidde. Met zijn sublie me doelpunt in de 39ste minuut, de manier waarop hij een een-twee-combi natie met Rob Meister afrondde (was toch een bewijs van zijn onmiskenbare klasse) gaf Vosmaer het sein voor een totale ontreddering bij Telstar, dat ver moedelijk nooit een meer deprimerende periode heeft gekend dan gisteren in de tweede helft tegen AZ’67- Scheidsrechter Hoppenbrouwer, 16.000 toe schouwers Maar van dit soort verontschuldi gingen wilde Rijvers dit keer dan ook niets weten. Op bijna vijandige toon laakte hij daarentegen de passiviteit die hij had geconstateerd bij een groot aantal van zijn vedetten. Rij vers: „Het is onvoorstelbaar dat wij hier zó durfden te voetballen. Er ging weinig van ons uit. Vooral de routini- niers, de jongens die al jaren top voetbal bedrijven, deden het ver schrikkelijk slecht. We hadden op de Berg niet hoeven verliezen. Op een gegeven ogenblik had ik zo een man of zes willen vervangen. Zo droevig vond ik alles”. Ik hoop echter volgende week weer te kunnen beschikken over Edström en Van der Kuylen. Die hebben we broodnodig in deze verde re competitie” aldus Rijvers. Een constatering die zondag maar al te waar bleek. Met alleen Lubse als spits ging er weinig uit van PSV. Bovendien kon het vormverlies bij verscheidene spelers (zoals de gebroe ders Van de Kerkhof) niet verhuld worden, ook al probeerde de gebles seerde Jan van Beveren dat na afloop iets te verzwakken door zijn gram schap bij Wageningen te gaan halen. „Die ploeg bezit geen greintje tech niek en kan niet voetballen”. Natuur lijk allemaal gedeeltelijk waar, maar anderzijds geeft het toch te denken dat PSV de slag tegen Wageningen grotendeels op het middenveld ver loor. R iiS S U-

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 11