Mini-Arafat Mogelijk Kissingers laatste missie naar Midden-Oosten als hij faalt M Rede senator Adlai Stevenson in provincie van Dubbel parkeren Ex-directeur CIA geeft leugen toe IRA-BESTAND Arabische Spanje bereid tot gewapende verdediging enclaves Onderneming in VS leidt Felle kritiek op Henry Kissinger Nog steeds hevige strijd Ethiopië soldaten op Oriënterend Harde lijn Naakt met sigaar Vlooteenheden naar noordkust Marokko Leger helpt politie in Argentinië Hartling thans Deense formateur Opstandelingen: „Acht dorpen verwoest, 3000 doden” MAANDAG 1 O FEBRUARI 1975 BINNEN- EN BUITENLAND 3 2 rsterkt abinet (Vervolg van pagina 1) (Van onze redacteur in Barcelona, R. Bosschart) rkozen ingen ■Jenève :edaan, toffers moge- hoewel delijk- dunt vaar- e as ^□a trade otest indaal lartij Turk arige esto- jgan- 'elijk 1 rouw n de neer hem een eind toord ï’amily n Nij- 3 Car- ist die op de k ach- k, die hulp- lileum irietal daar ieg in in een rt met Weg ierende !e cen- bestuur Dienst men. rovers lekend- j :rs een geroofd en ge- I inings- ïsloten. I en zij ran het i nadat I 1 schip 3^3 Eerste vuurproef regering-Rabin niet met de oei het zermin- wapens •ganisa- L Naar r liefst Spaans jmen. wereld- i Gold- herko- :gd op atplof- ebouw aan. ie van :ica in k hier wallen Van Israëlische kant is het enthousias me voor de Amerikaanse bemiddeling de laatste tijd aanzienlijk gedaald. De stap- voor-stap-methode van Kissinger belooft Israel wél het opgeven van veel gebied, maar biedt in Israëlische ogen weinig kans op vrede. Binnen de regering heer sen dan ook meningsverschillen over de vraag of het nog wel zin heeft op de ingeslagen weg voort te gaan en of het niet beter is naar de vredesconferentie in Genève te gaan. In elk van beide enclaves bevinden zich nu, afgezien van het normale garni zoen van ongeveer 10.000 soldaten, één bataljon van mariniers, één helikopters- quadron, een transportschip met tanks, twee torpedoboot jagers en een onderzee boot. Voor het onwaarschijnlijke geval dat koning Hassan werkelijk van plan den nog grondig onderzocht op explosie- ven. Af te wachten is nog of aan deze noodtoestand binnenkort een einde zal komen. Men dient altijd rekening te houden met obstinate splintergroeperin gen, die de strijd ondanks de bevelen van hogerhand, zullen willen voortzet ten. wat zijn TUCUMAN. (Reuter en UPI) Presi dent Maria Estela Peron van Argentinië heeft gisteren het leger opdracht gege ven in actie te komen tegen de linkse guerrillastrijders. De militairen moeten de politie helpen bij haar acties in de provincie Tucuman, Salta en Chaco. De Amerikaanse ambassadeur in Peru, Dean, heeft zaterdag bewerin gen in Peruaanse kranten tegenge sproken volgens welke agenten van de CIA hebben meegewerkt aan het oproer van vorige week in Lima. uit- izine- dolie. al of tober larbij l Bij dub- huis- ft in Ie as ngen D» rdag- or de n en hon- uitge- nieu- i aan orden enor- •gani- soort >evol- van Egypte tegen Israel; het aanknopen van politieke betrekkingen op „laag” niveau (zoals wederzijds toeristenver keer, rechtstreekse post- en telefoonver bindingen); en de tijdsfactor (de tijd waarvoor Egypte een overeenkomst wil aangaan, wordt gezien als een graadme ter voor Egypte’s uiteindelijke bedoelin gen). MADRID De Spaanse regering laat er sinds gisteren geen enkele twijfel meer over bestaan, dat zij bereid is de Spaanse enclaves aan de noordkust van Marokko des noods met de wapenen te verdedi gen. Gisteravond bracht de Spaan se staatstelevisie in een speciale uit zending beelden van de aankomst van vlooteenheden die volgens het besluit van de ministerraad van af gelopen vrijdag naar Ceuta en Me lilla zijn gevaren. Een mogelijkheid is, dat Hassan pro beert zijn diplomatieke (en af en toe militaire) aanval op de Spaanse Sahara aan de zuidelijke grens van Marokko kracht bij te zetten. Deze kwestie is nu aan het Internationale Gerechtshof van Den Haag voorgelegd, maar Hassan weet dat hij niet veel kans maakt de Spaanse Sahara, met zijn rijkdom van 1500 mil joen ton fosfaaterts, zo in handen te krijgen. Het is goed moeelijk dat de honger stakers hun pogingen nu zullen opgeven. De regering van de Ierse Republiek heeft bii herhaling laten weten onder geen enkele voorwaarde van nlan te zijn te zwichten voor de dreigementen van de hongerstakers. Deze eisten voor zich het recht on te worden beschouwd als politieke gevangenen. De regering in Du blin b°scbouwt hen echter als gewone misdadigers. Het verrassende nieuws van ’t staakt- het-vuren kwam na een periode van betrekkelijke rust, zowel in Engeland als in Ulster. Hoewel de aanvankelijke hoop werd opgegeven dat het staakt-het-vu- ren in het nieuwe jaar meteen zou worden hervat, concludeerde men toch uit de stilte aan het front van ontplof fingen. dat de Britse regering en de TRA met elkaar in contact waren gebleven. ADDIS ABEBA (Reuter, UPI en DPA) In de Ethiopische provin cie Eritrea is ook dit weekeinde hevig gevochten bij Adi Kejh, op 80 kilometer ten zuiden van As- Hartling, leider van de rechtse liberale partij, was premier van het rechts-libe- rale minderheidskabinet, dat op 29 janu ari aftrad na in het parlement verslagen te zijn. De aanwijzing van Hartling kwam nadat politieke leiders wier par tijen over 89 van de 179 zetels in het parlement beschikken, de koningin mee gedeeld hadden, dat zij een minderheids- bewind onder Hartlings leiding zouden steunen. isaties waren nister ntslag Glim- sunie. •n het its, in zolgens ph” de tijdig irdt de •aan in :he al- s al in rtugese iet ex- 101” n hulp •Duits- orlopig i t niet ag is 1 ter geen President Sadat van Egypte is optimis tisch wat de uitkomst van de nieuwe onderhandelingsronde over het Midden- Oosten betreft, maar hij waarschuwt tegelijkertijd dat de tijd dringt. In een vraaggesprek met de Britse Times van vandaag zegt Sadat dat hij Kissinger zijn kans wil geven met diens „stap voor stap- benadering” van het Egyptisch-Israeli- sche vraagstuk. Uit Addis Abeba is gisteren een nieuw konvooi vertrokken dat contact moet zien te krijgen met de gestrande 500 man bij Adi Kejh. Volgens een Ethiopi sche militaire woordvoerder is een aan tal vrachtwagens met voorraden erin geslaagd het door de Eritrese opstande lingen belegerde Asmara te bereiken- Het konvooi was uit de havenstad Mas- sawa aan de Rode Zee vertrokken. Na genoeg alle wegen naar de hoofdstad, die door de hevige gevechten zwaar gehavend zijn, zijn stevig in handen van de onstandelingen. De Israëlische regeringsleiders zullen vanavond, wanneer de besprekingen be ginnen, een harde onderhandelingslijn volgen. Israel zal weerstand bieden aan de druk die Kissinger zal proberen uit te oefenen om een soepeler Israëlisch standpunt te formuleren. Egypte heeft geweigerd openlijk politieke concessies te doen, maar Israel heeft vier criteria aangelegd voor Egyptische beloften die als de factoconcessies zullen worden ge zien: demilitarisering van de Sinaï; een eind aan de economische oorlogsvoering KIRKALDY. (Reuter) Toen brand weermannen in het Schotse Kirkaldy zaterdag op het dak van een brandend hotel geklommen waren, troffen ze daar handelsreiziger John McKay naakt en sigarenrokend aan. De veertigjarige McKay had zich door een raam op het dak in veiligheid weten te stellen toen zijn kamer door de vlammen was inge sloten. „Ik draag geen pyjama en ik had mijn kleren in de haast over pen stoel laten hangen”, vertelde hij. De kou op het dak had hem teruggedreven, maar hij had alleen zijn sigarenetui uit zijn binnenzak kunnen halen. LONDEN De eerste reacties uit de Ierse Republiek waren posi tief. Van de zijde van de regering verklaarde men min of meer triom fantelijk, dat kennelijk de honger staking van de 17 IRA-terroristen in een van de gevangenissen van de Republiek op het eindresultaat geen invloed had gehad. De IRA had het de laatste weken doen voorkomen alsof deze hongerstaking op de meest directe manier het tot stand komen van een nieuw staakt-het- vuren in de weg had gestaan. Een van de hongerstakers is inmiddels naar een ziekenhuis overgebracht. Ziin toestand is kritiek. President Jaafar Numeiri van Soedan, die zaterdag de regering in Addis Abeba en de opstandelingen in Erithrea heeft opgeroepen de strijd onmiddellijk te sta ken, heeft gisteren zijn staatssecretaris voor Buitenlandse Zaken, Jamal Mo hammed Achmed, naar de Ethiopische hoofdstad gezonden. De minister zou „bepaalde voorstellen” hebben meege kregen over de wijze waarop de strijd kan worden beëindigd. In een gisteren, na een zes uur durend kabinetsberaad, uitgegeven verklaring wordt gezegd dat Israel „in dit stadium” de bemiddeling van Amerika verkiest boven een hervatting van de vredescon ferentie in Genève. De nadruk ligt hier bij op de woorden „in dit stadium”. Want iedereen is het er over eens, dat Genève het enige alternatief is als Kis singer er niet in mocht slagen de partij en tot elkaar te brengen. De keuze is, wat de Israëliërs betreft, nu aan Sadat, die, zo geloven de Israëliërs, gevangen zit tussen wat hij wil (gebied) en hij kan (bloed, onder druk van Arabische broeders). net ge- nisterie ninister parle- pii. Tot gisteren werden bezoekers van warenhuizen, winkels en musea in Lon- JERSEY CITY (AP) Senator Adlai Stevenson heeft in een toe spraak tot een bijeenkomst van stu denten en hoogleraren in Jersey City een aanval gedaan op de „per soonlijke diplomatie” van de Ame rikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Henry Kissinger. Stevenson verklaarde, dat Kissinger de Ameri kaanse belangen behartigt met „omkoperij, valse beloften en mis baar om de openbare mening in de wereld te beïnvloeden”. In geografisch opzicht is de „annexa- tiepoging ten aanzien van de enclaves” (zoals de Spaanse regering de huidige aanspraak van Hassan noemt) heel wat duidelijker dan de Marokkaanse eisen in het geval van de Sahara. Ook al staat de historie in dit geval aan de Spaanse kant en kan men bijna 200.000 Spaanse inwo ners niet zomaar wegdenken, het zou Marokko wel uitkomen om de ene zaak in de andere te verwikkelen. Bovendien sleept Marokko ook het Gibraltar-dis- puut tussen Spanje en Engeland erbij. Tenslotte is het zeer goed mogelijk dat koning Hassan eens temeer zijn eigen binnenlandse politieke moeilijkheden naar de achtergrond probeert te druk ken met het bekende recept van „de gemeenschappelijke buitenlandse vijand”; een vrij logische taktiek voor een koning die al twee moordaanslagen achter de rug heeft. Vinnell denkt een contingent van 1000 man nodig te hebben, waarvan voor malige leden van het korps der „Groene Baretten” deel zullen uitmaken. Het project zal drie jaar duren, en begint in juli. Op grond van een in 1974 met Saoedi-Arabië gesloten contract voor ruim 800 miljoen gulden, zal de Ameri kaanse regering de wapens leveren en Vinnell rechtstreeks 200 miljoen gulden verstrekken. Kissinger streeft volgens Stevenson met „minder nobele middelen” naar ont spanning. Stevenson zei: „Meer dan een miljard dollar aan Amerikaanse conces- sieleningen aan de Sovjet-Unie en nog geen enkele winst tot nu toe. We hebben alles verloren van ons kapitaal tot ons graan en onze strategische superioriteit”. De vraag is nu on welk niveau dit contact in stand werd eohond-n. Mot nonae dp nrot.esta.nt.se moo-derheid in Uiste- *'eeft zich v;,i baar politici hart- stochtellik verzet tegen ieder direct con tact tussen de Britse regering en de terroristen. Het leek wat op een bizar geval van dubbel parkeren toen in de Britse stad Birming ham een dubbeldekker boven op een auto terecht kwam. De bus was tegen een lan taarnpaal gereden die boven op de auto viel en daardoor als een soort „oprit” fun geerde, waarover de bus op de auto reed. De 39-jarige bestuurder van de personen auto werd met lichte verwondingen op het nippertje gered terwijl de bus.de auto langzaam verpletterde. LOS ANGELES. (Reuter en AFP) Een Californisch bedrijf gaat de 26.000 man sterke nationale garde van Saoedi- Arabië opleiden ter bescherming van de olievelden en uitvoerinstallaties van het land. Met het contract is een bedrag gemoeid van bijna 200 miljoen gulden Dit is Jasser Arafat Colbert, een twee maanden oude baby uit de Amerikaanse stad Philadelphia. Zijn ouders wilden hem per se naar een „beroemd persoon” noemen. Baby Jasser heeft reeds een boodschap van de Palestijnse leider ont vangen nadat vader Colbert de heer Ara fat van de gekozen naam op de hoogte had gesteld. Kranten in Beiroet hebben het heuglijke feit eveneens vermeld. De vraag rijst of de prijs van baby-olie nu zal dalen Overal waar Kissinger gaat, aldus Ste venson, laat hij beloften achter, evenals geld, krediet, kernreactoren en wapens. Stevenson stelde dat Kissinger niet moet proberen het Congres de schuld te geven van het falen van de Amerikaan se buitenlandse politiek. Hoewel het Congres volgens Stevenson niet echt ge schikt is om een buitenlandse politiek vorm te geven móet dit wel gebeuren, omdat „Kissinger zijn macht misbruikt”. „De minister heeft het te druk met zijn bosbrandjes, zijn stijl en zijn plaats in de geschiedenis”, aldus Stevenson. „Van de Sovjet-Unie tot Turkije en Zuidoost- Azië doet hij alles om te ontkomen aan het oordeel van de geschiedenis door zijn verantwoordelijkheid voor zijn mis lukkingen bij het Congres te leggen”. Kissinger zal ministers als Peres ervan moeten overtuigen dat het inderdaad in Israels voordeel is om verregaande con cessies te doen. De toestand in Asmara werd gister middag rustig genoemd. Door de blokka de van de stad, die nu al meer dan negen dagen duurt, beginnen de bevol king en de in de stad gelegerde militai ren gebrek aan brandstoffen, levensmid delen en water te krijgen. Om aan eten te komen zijn de bewoners begonnen met het slachten van kippen en ander vee. moeilijkheden opleveren voor de meer dan 20.000 man militairen in Eritrea. De afgelopen dagen zijn levensmiddelen, munitie en een beperkte hoeveelheid brandstoffen door de lucht aangevoerd. Het gebrek aan brandstof heeft de mili taire leiders ertoe gedwongen de lucht activiteit tegen de opstandelingen te staken en die van de gemechaniseerde grondtroepen zoveel mogelijk te beper ken. In een interview voor het NOS-pro- gramma Panoramiek verklaarde Kissinger gisteravond overigens, dat zijn reis waarschijnlijk geen directe resultaten zal opleveren, en louter een oriënterend karakter heeft. „Ik wil nagaan wat de partijen nu werkelijk willen. Daarna kom ik terug (naar de VS) om een Amerikaans standpunt te formuleien”. (Van onze redacteur in Jeruzalem, mr. Jaap van Wesel) JERUZALEM De regering-Rabin staat voor haar eerste vuurproef en Kissinger wellicht voor zijn laatste. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken heeft aan de vooravond van zijn nieuwe reis door het Mid den-Oosten laten doorschemeren, dat hij wellicht zijn persoonlijke diplo matieke bemiddeling in het Israelisch-Arabische conflict zal staken als hij er deze keer niet in zal slagen Egypte en Israel nader tot elkaar te brengen. mara, waar een Ethiopische leger- kolonne al dagen lang tracht naar de belegerde hoofdstad door te breken. minister van buitenlandse zaken Allon een hele reeks alternatieven voorgescho teld: in de Israëlische diplomatie een nieuw verschijnsel. Hoe de Israëlische diplomatie op dit ogenblik werkt liet premier Rabin vrijdagavond blijken door te verklaren, dat Israel bereid is de door Egypte zo begeerde strategische passen in de Sinaï en de olievelden van Aboe Rodeis op te geven als Egypte bereid is een eind te maken aan de toestand van oorlog. Minister van defensie Peres voegde daaraan toe, dat Egypte kan kiezen tussen „grenzen van vrede en was om zijn leger te gebruiken tegen de Spaanse enclaves (Melilla met 100.000 inwoners ongeveer tegenover Malaga. Ceuta met 72.000 inwoners ongeveer te genover Gibraltar, en de naakte rots punten Velez, Alhucemas en Chafari- nas, alles bij elkaar nog geen 220 vier kante kilometer, zal hij dat nu wel vergeten. Men vraagt zich in Spanje trouwens af wat koning Hassan werkelijk voor ogen had toen hij zijn ambassadeur in de Verenigde Naties 30 januari j.l. beval om de kwestie van de Spaanse enclaves voor te leggen aan het dekoloniserings- comité. Hassan weet maar al te goed dat noch Franco, noch de generaals die na hem de lakens zullen uitdelen (en die evenals hij als jonge vrijwilligers hun sterren behaalden in de koloniale oorlog in Marokko), de enclaves van Ceuta en Melilla zonder slag of stoot zouden op geven. „Als vertegenwoordiger van de re gering van de Verenigde Staten in Peru verklaar ik categorisch dat noch de CIA noch enige andere dienst van de Amerikaanse regering op enigerlei wijze betrokken is geweest bij deze betreurenswaardige gebeurtenissen”, zo stelde Dean in een communiqué aan alle Peruaanse nieuwsmedia. Op dit moment schijnt Israel bereid nieuwe voorstellen te doen. Het komende bezoek van Kissinger aan Je ruzalem heeft ook een ander doel: wel iswaar heeft Allon vorige maand in Washington allerlei voorstellen gedaan over een Israëlische terugtrekking, maar het is nog maar de vraag, of voor deze voorstellen een meerderheid bestaat bin nen de Israëlische regering. Het gezag van premier Rabin is vrij zwak en grenzen van oorlog”. Israel doet veel concessies voor veel vrede en weinig concessies voor weinig vrede. KOPENHAGEN. (Reuter en AFP) Koningin Margrethe van Denemarken heeft gisteren de aftredende Deense pre mier Poul Hartling opgedragen een nieuwe regering samen te stellen en derhalve een eind te maken aan de politieke crisis in Denemarken. Gisteren is in Washington een ver klaring gepubliceerd, die Helms, thans ambassadeur in Iran, op 22 januari heeft af gelegd voor de se naatscommissie voor buitenlandse be trekkingen. Hierin zegt Helms dat hij eerlij ker had moeten zijn toen hij in 1973 vragen beantwoordde van Con gresleden over de rol die de CIA heeft gespeeld in het Chili van Allen de. „Ik wil mij er nu niet achter verschuilen door te zeggen dat ik indertijd in het belang van de natio nale veiligheid niet de waarheid heb gesproken. Er heeft zich nooit de situatie voorgedaan, die met zich mee bracht dat ik de waarheid beter niet kon vertellen”, aldus de vroegere di recteur van de CIA in antwoord op de vraag of hij in zijn positie vond dat zij het recht had een congres commissie om de tuin te leiden of te beliegen. CIA-directeur William Colby ver klaarde vorig jaar voor een sub commissie van het Huis van Afge vaardigden dat onder Nixon 8 mil joen dollar was uitgetrokken voor het werk van de CIA in Chili in het begin van de jaren zeventig. WASHINGTON. (Reuter) De vroegere directeur van de Ameri kaanse Centrale Inlichtingendienst (CIA), Richard Helms heeft erkend dat hij indertijd het Congres misleid heeft met zijn ontkenning dat zijn dienst betrokken is geweest bij de politieke gebeurtenissen in Chili tij dens het bewind van president Salva dor Allende. In goedingelichte kringen in Addis Abeba is vernomen dat de tekorten ook De Eritrese opstandelingen schijnen volgens goedingelichte kringen in Addis Abeba uit Arabische landen voldoende voorraden levensmiddelen, munitie en medicamenten te ontvangen. Deze wor den aangevoerd door schepen langs de 870 kilometer lange kustlijn van de Rode Zee. Een Ethiopische militaire woordvoerder zei onder meer hierover: „Ais zij erin slagen hun aanvoer op peil te houden en wij niet, dan maken de opstandelingen een goede kans het gar nizoen in Asmara binnen een paar we ken te verslaan.” Volgens de directeur van het bedrijf, de Vinnell Corporation in Los Angeles, zullen de gardisten geoefend worden in het gebruik van moderne wapens, waar onder raketten. Het is voor zover bekend de eerste maal dat een particuliere Amerikaanse onderneming belast wordt met de opleiding van troepen in een ander land. Normaal wordt zoiets ge daan door militaire adviseurs. Vinnell was wel al werkzaam in Vietnam. Het bedrijf zal voor het project in Saoedi- Arabië zijn eigen mensen aanvullen met oud-militairen. Israel heeft Egypte bij monde van Het Ethiopische leger heeft 3000 men sen gedood en acht dorpen verwoest in de provincie Erithrea bij de gevechten die de afgelopen tien dagen zijn gele verd, zo heeft een woordvoerder van het Eritrese bevrijdingsfront (ELF) gisteren verklaard. Voorts zouden 100.000 Eri- treeërs dakloos zijn geworden en nog eens 100.000 opgepakt en in kampen vastgehouden worden. „Een half miljoen Eritreeërs wordt door hongersnood be dreigd en er sterven elke dag twintig mensen”, aldus beweerde de ELF- woordvoerder.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 3