KVP-leider Andriessen: langs de In snel tempo controle snelheid wegen voor op betrouwbaar NAVO Tandartsen Gruyters verbiedt ambtenaar Weer pleidooi planologisch artikel te voor vrijlating Bredase drie DIPLOMAAT MR. W. ZEIJLSTRA IN PROEFSCHRIFT: Ontwikkelingshulp steunt bestaande orde tegen wettelijk regelen vestigingsbeleid Meer geld nodig voor defensie publiceren camera's I „PvdA moet ons land partner laten blijven” „KINDERWAHALLA" MIDDEN IN JORDAAN X. En 2 PvdA protesteert tegen Spaans proces 5 B B BI 11 FEBRUARI BINNEN- EN BUITENLAND (Van onze verkeersredacteur) 1 197 5 Nog geen personeelsreductie Lang haar Muur omgevallen f W 5 Anarchistenjacht Mogelijke merelmoord Nobeïprijs-voordracht Opvallend DINSDAG DEN HAAG De rijkspolitie is in het afgelopen weekeinde be gonnen met de registratie van autosnelheden over een bepaalde afstand. Het is een proef, die wordt uitgevoerd met telkens twee camera’s, bevestigd aan portalen of viaducten, op afstan den die naar gelang de mogelijk heden variëren van een halve tot enkele kilometers. De algemene verkeersdienst van de rijkspoli tie, die vier van zulke „sets” tij dens de proefperiode op verschil lende plaatsen zal bevestigen, hoopt over enkele wéken te kun nen beginnen met de beoordeling van de resultaten. -K Gestikt Overreden Actie voor Vietnam Deken gaat trouwen Gesaneerd Ongelukkige val Gluurpaal WEERRAPPORTEN Uitgeschakeld Niet van Hitler Agnew kapt FBI-prostitnée Vreedzame kernexplosies r-r i 's 1 El 4 8 0 WOENSDAG 12 FEBRUARI a? 1 £.-•1 Hoog water Laag water wnw zzw z n zzw z zw zzw z ozo ozo zo z z zzo z zzo zo z no no zo z o z 16.46 12.43 1 0 3 3 3 4 5 4 0 3 11 uur uur uur uur Amsterdamse Jordaan, is met behulp van veel „creatieve inbreng” een nieuwe kinderspeelplaats aangelegd tussen de huizen. De naam: „Kinderwalhalla’’. Het bestuur is van mening dat dit proces tegen leden van arbeiderscom- missïes in fabrieken het zoveelste is in een lange reeks van processen tegen Spaanse democraten, met geen ander doel dan onderdrukking van de politieke vrijheden en het recht van vrije vakver eniging. DEN HAAG. Minister Gruyters van Volkshuisvesting en ruimtelijke ordening heeft één van zyn top-ambtenaren ver boden een artikel te publiceren. Drs. D. Hazelhoff, van de Rijks Planologische Dienst (RPD) krijgt geen toestemming om zijn visie op de toekomstige ruimte lijke indeling van de Randstad openbaar tè maken. Het is volgens mr. Zeylstra hoog tijd eerst eens te onderzoeken wat nu wer kelijk de specifieke problemen zijn van landen die menen het niet zonder bui tenlandse hulp te kunnen stellen. Pas aan de hand van het dan verkregen inzicht heeft het zin om na te gaan hoe op efficiënte wijze hulp kan worden verstrekt. Voor een zo onbevangen mo gelijke benadering van die problemen beveelt mr. Zeylstra aan om het gela den, typisch westerse begrip „ontwikke- De 23-jarige Babette Peyton, die als korporaal bij het Amerikaanse leger in Frankfort is gestationeerd, mag van H» rechter lang haar blijven dragen. Ze was beschuldigd van het weigeren te voldoen aan een bevel, omdat ze haar haardracht niet aan de militaire stijl had willen aanpassen. In Brussel zijn door het omvallen van een muur gisteren twee arbeiders gedood en zeven gewond. Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Istanboel Las Palmas New-York Tunis wzw wzw w 4 2 11 1 14 I 8 8 H 14 19 7 14 2 14 14 10 2 5 3 3 21 18 13 6 -3 0 0 0 0 11 0 1 0 0 1 2 0 0,4 0 0 0 0 0 0 0 0 0 AMSTERDAM (ANP). Het partij bestuur van de PvdA heeft in een gister avond afgelegde verklaring met grote klem geprotesteerd tegen het voorgeno men proces voor het Spaanse hoogge rechtshof vandaag in Madrid tegen tien leden van de Commissiones Obreros, die eerder gezamenlijk tot 162 jaar gevange nisstraf werden veroordeeld. (Van onze parlementsredactie) -'**«*3a o 10 -2 6 1 6 6 9 -3 7 -11 5 3 5 -6 -3 1 15 «3 c 0,1 0,1 o o o 0,2 0,1 0 0,5 0 0 0 9 0 DEN HAAG (ANP). De verwach ting, dat dit jaar al een begin zou kunnen worden gemaakt met het ver minderen van het personeel bij de land macht is de bodem ingeslagen. Daarom heeft minister Vredeling de Tweede Ka mer voorgesteld alsnog een bedrag van 47,5 miljoen op de defensiebegroting op te voeren, ter bekostiging van de te handhaven personeelssterkte. 8 8 7 6 11 6 9 6 8 12 3 10 14 8 De proef wordt aan de theoretische kant nauwlettend gevolgd door de Centrale Politie Verkeerscommissie. In de praktijk worden de proefne mingen begeleid door politiemannen die met stopwatches in de hand en in onderling contact de prenten van de o. 1 Hazelhoff, hoofd van de afdeling soci aal-wetenschappelijk onderzoek van de RPD, heeft zijn artikel onlangs bespro ken op een vergadering van de planolo gische onderzoekers van het Nederlands Weer In binnen- en buitenland regen regen verand. mist mist geh. bew. regen regen geh. bew. regen geh. bew. geh. bew. onbF geh. bew. windst. zw. bew. zw. bew. mist mist windst. onbew. APELDOORN (ANP) De PvdA dient deze week, tijdens het debat in de Tweede Kamer over de defensiebegroting 1975, ervan blijk te geven, dat zij Nederland een betrouwbare en loyale NAVO-partner wil laten blijven. Dit betekent, zo heeft KVP-fractievoorzitter Andriessen gister avond tijdens een spreekbeurt te Apeldoorn gezegd, de naleving van de internationale afspraken over de taken van de opvolger van de Star- fighter. In Zweden maken Japanse geheime agenten en de Zweedse politie een inten sieve jacht op de leider van het Japanse Rode Leger. Akira Kitagawa. Kitagawa, op wiens hoofd in Japan een prijs van 130 miljoen gulden staat, wordt onder meer verdacht van het bloedbad op de Israëlische luchthaven Lod in 1972. waarbij 27 mensen werden gedood. Als het Amerikaanse leger zijn zin krijgt, zullen twaalf miljoen merels op militaire bases in de staten Tennessee en Kentucky tijdens een onweer worden besproeid met een chemische stof die de beschermende laag op hun verenpak op lost, waardoor ze bij een bepaalde tem peratuur doodvriezen. Tegen het voorne men zijn milieubeschermers in het ge weer gekomen. Ze zeggen dat de merels in het voorjaar naar het noorden trek ken zodat er geen reden is om ze te doden. In zijn kritische analyse van de we tenschappelijke verantwoording van ont wikkelingshulp komt de heer Zeylstra tot de slotsom, dat de economen zich, zonder voorafgaand onderzoek in de be trokken landen, bevoegd hebben geacht zich ten gunste van ontwikkelingshulp te „committeren”, omdat zij als uitgangs punt hadden, dat hun bevindingen in het geïndustrialiseerde westen algemeen geldig waren. In de op Prinsjesdag vorig jaar inge diende defensiebegroting-1975 werd uit gegaan van de verwachting, dat de on- derhandelingen te Wenen over het we derzijds evenwichtig verminderen van strijdkrachten (de MBFR-onderhandelin- gen) reeds in 1975 een begin van de gedachte personeelsverminderingen bij de Nederlandse krijgsmacht zouden ver oorloven. Thans moet worden vastge steld dat de gang van zaken te Wenen zodanig is, dat het uitgesloten moet wor den geacht dat de destijds voor dit jaar voorziene mogelijkheden van verminde ringen kunnen worden geraliseerd, aldus minister Vredeling. Hij voegde daaraan toe, dat de rege ring blijft vertrouwen in een succesvolle afsluiting van de MBFR-onderhandelin- gen. Gedurende dertien jaar (1954-1967) op diplomatieke posten in diverse landen in Latijns-Amerika, Azië en Afrika heeft de heer Zeylstra getracht zich in te leven in de specifieke problemen van de door hem bezochte z.g. ontwikkelings landen. Hij is getroffen door een duide lijke kloof tussen de gepretendeerde strekking van ontwikkelingshulp en de problemen waarmee de ontwikkelings landen van hun kant gezien in werke lijkheid werden geconfronteerd. De Duits-Franse journaliste Beate Klarsfeld, die op spectaculaire wijze ex- nazi’s aan de kaak stelt, is door een Israëlisch Klarsfeld-comité voorgedragen voor de Nobelprijs voor de vrede van 1975. DEN HAAG (ANP) Mr. W. Zeylstra, oud-ambassadeur en thans staflid van het Defensiestudiecen- trum, oefent in een proefschrift, waarop hij de volgende week aan de Vrije Universiteit tot doctor in de economische wetenschappen zal promoveren, scherpe kritiek uit op de ontwikkelingshulp. Hij poogt in zijn proefschrift aan te tonen, dat het hoofddoel van het geven van ontwikkelingshulp is: het hand haven van de huidige wereldorde. In het blad van de Vrije Universi teit VU-magazine zegt hij, dat al het ontwikkelingsgeld bedoeld is om het bestaande economische systeem te laten doordraaien. Hoewel ontwikkelingshulp spoedig ko lossale afmetingen aannam, had men kennelijk niet de moeite genomen om zich serieus te verdiepen in de proble men die men voorgaf te willen verhel pen. Wat de heer Zeylstra onder deze omstandigheden in het bijzonder opviel was niet zozeer de politieke achtergrond van ontwikkelingshulp, als wel het feit dat economen in groten getale bereid bleken de gepretendeerde strekking van ontwikkelingshulp als wetenschappelijk verantwoord te onderschrijven. In het Westen had met name de Marshall-hulp bewezen dat verhoging van het nationale inkomen doelbewust kon worden nagestreefd en het ant woord had geleverd op alle dringende economische en sociale problemen Ge zien het universele karakter van de economische wetenschap achtten de eco nomen zich gerechtigd bij voorbaat aan te nemen dat buiten het Westen ook alle problemen hun oorsprong vonden in ar moede, en dat die armoede verholpen kon worden met dezelfde middelen waarmee men in westers bestek succes had gehad. beroep op de KVP- en ARP-bewindslie- den in het kabinet-Den Uyl. „Al het mogelijke moet worden gedaan om, wat de gewetensbezwaren tegen de militaire dienst betreft, een oplossing te bereiken overeenkomstig de christendemocrati sche bijdrage (schets van beleid) aan de programgrondslag van het kabinet”, al dus mr. Andriessen. Volgens hem mogen de christendemocratische bewindslieden alleen akkoord gaan met het voorstel in de wet gewetensbezwaren militaire dienst op te nemen, dat ook bezwaren tegen ABC-wapens erkend worden en niet met de „veel ruimer geformuleerde erkenning van bezwaren, namelijk erkenning van politieke gewetensbezwaren”. Staatssecretaris Hendriks van Volksge zondheid heeft onlangs met een delega tie van de Maatschappij Tandheelkunde gesproken over „de principiële vraag of er aanleiding is om thans in de wet bepalingen op te nemen die een ongelij ke spreiding van de vestigingen over het land moeten voorkomen”. Bij die gelegenheid hebben de tandart sen gesteld, dat het vestigingsbeleid van de maatschappij via haar bemiddelings bureau „gerede waarborgen” biedt voor een juiste spreiding. camera’s vergelijken met hun eigen waarneming. Daarnaast beproeft de algemene verkeersdienst busjes langs de rijks- wegen waarin radarapparatuur de snelheid van passerende auto’s regi streert. Ook hier worden op bepaalde afstand van elkaar telkens twee van zulke eenheden opgesteld, om de ge reden snelheid over langere afstand vast te leggen. De heer Zeylstra betoogt dat de eco nomen zich niet bewust waren dat hun uitgangspunt uitsluitend op etnocentris me en Westers superioriteitsbesef be rustte en dat in overeenstemming daar mee eenvoudigweg de Westerse mens tot de maat van alle dingen werd verheven. „Heel de ontwikkelingsfraseologie reflec teert deze culturele arrogantie. De inde ling van de wereld in „ontwikkelde landen” en „ontwikkelingslanden” is daarvan een typisch voorbeeld. BREDA (ANP). De leden van de voormalige Bredase werkgroep voor steun aan onderduikers hebben in een telegram aan de Tweede Kamer aange drongen op de vrijlating van de drie van Breda. De groep zegt in het telegram dat hun werk tijdens de bezettingsjaren hun het morele recht geeft dit beroep te doen. „Laat hen dit jaar niet het monu ment worden van onze haat. Met haat bouwt u immers geen betere wereld”, aldus de groep. Naleving van die afspraken in inter nationaal verband is volgens mr. An driessen te meer geboden, omdat de Nederlandse minister van Defensie zelf met succes heeft aangedrongen op inter nationale taakverdeling en standaardisa tie. Mr. Andriessen zei het te betreuren, dat het Pvda-Tweede Kamerlid Van der Hek denigrerend sprak en ten onrechte kritiek uitoefende over de inspanningen die prins Bemhard, als lid van het Ko ninklijk Huis, zich in internationaal ver band getroost om de belangen van Neder land te dienen. Andriessen betreurt verder, dat de ARP-fractie in de Tweede Kamer, wat de erkenning van gewetensbezwaren te gen de militaire dienst betreft, dichter staat bij het progressief program „keer punt ’72” (van PvdA, D’66 en PPR), dan bij de christendemocratische „schets van beleid” (de programgrondslag van KVP, ARP en CHU). In de „schets van beleid” staat, dat de wet gewetensbezwaren militaire dienst ook betrekking moet hebben op hen. die onoverkomelijke gewetensbezwaren heb ben tegen het gebruik van atomaire, biologische en chemische wapens (ABC- wapens). Vorige week werd, via publikaties in kranten, bekend dat de ARP-fractie ge neigd is uit te spreken, dat ook politieke gewetensbezwaren erkend moeten wor den. „Dat lijkt overeen te komen met de opvatting van Keerpunt”, aldus mr. An driessen. Vrijdagavond jongstleden besloot de ministerraad aan de Tweede Kamer be paalde voorstellen te doen wat betreft de wijziging van de wet gewetensbezwa ren militaire dienst. Mr. Andriessen deed gisteravond een se verkeerspolitie. De apparatuur i s geleverd door de vroegere coureur Maus Gatsonides, die een camera heeft ontwikkeld waarmee overtre ders van elk instelbaar maximum kunnen worden vastgelegd. Met de plaatsing van een netwerk van gluurpalen over het hele land zou een bedrag van circa vier miljoen gulden gemoeid kunnen zijn, tenzij meer palen dan camera’s worden ge plaatst. De Haagse politie werkt al enkele jaren op deze wijze om over treders van stoplichten te kunnen opsporen. Van de aanwezigheid van de palen blijkt een preventieve wer king uit te gaan, hoewel de meeste autorijders ook weten dat niet altijd een camera in de paal hoeft te zitten. De algemene verkeersdienst ziet niet veel heil in de gluurpalen, omdat een incidentele overschrijding vanuit de positie van de autorijder gezien dikwijls verklaarbaar is. „Het gaat vooral om de handhaving van de maximumsnelheid terwille van de verkeersveiligheid”, aldus de rijkspo litie. Daarom hecht zij meer aan de vaststelling van de gereden snelheid over een zekere afstand, waaruit een beter inzicht in het verkeersgedrag is af te leiden. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Brussel Frankfort Genève Innsbruck Kopenhagen geh. bew. regenbui geh. bew. windst. geh. bew. mist zw. bew. windst. onbew. half bew. onbew. regen onbew. windst. zw. bew. licht bew. regen windst. licht bew. nnw onbew. verand. mist half bew. licht bew. windst. lich bew. zw. bew. De 59-jarige landbouwer M. Vis uit Poortugaal is gistermiddag in Rotter- dam-Hoogvliet om het leven gekomen tijdens werkzaamheden op het land. Hij was bezig een landbouwtrekker te laden met een mobiele laadschop. Dit voertuig kantelde en kwam in een sloot terecht. De heer Vis kwam onder de laadschop in de modder terecht, waar hij is gestikt. De negenjarige Anna Link uit Rotter dam is gisteren in haar woonplaats overreden door een rijdende melkwinkel. Het voertuig was aan het achteruitrijden toen het meisje de straat overstak. Het kind struikelde en kwam te vallen, waarbij ze onder het linkerachterwiel van de melkwinkel terechtkwam. De driejarige Z. Strobos uit Twisk bij Alkmaar is gisteren ook door een rij dende melkwinkel overreden. Morgenavond gaat in Amstelveens nieuwe cultureel centrum de vanuit de Vrije Universiteit georganiseerde actie „Amstelveen voor Vietnam” van start. Doel is het inzamelen van geld voor een revalidatieafdeling van het naar Viet nam te zenden Holland-Ziekenhuis. Deken C. van Ruyven in Dordrecht van het dekenaat van de r.k. kerk in het Drechtstedengebied heeft besloten zijn ambt neer te leggen. Hij zal binnen afzienbare tijd in het huwelijk treden. In 1968 had 28,3 percent van de Ne derlandse ziekenfondsverzekerden een gesaneerd gebit. In 1972 was dat percen tage opgelopen tot 30,8. Dit blijkt uit een statistisch overzicht van de tandheelkun dige hulp aan ziekenfondsverzekerden in het Nederlands Tandartsenblad. De per centages lopen per provincie nogal uit een r]e meest gesaneerde na tiënten kwamen voor in Utrecht (37.35 pet) en de minste in Drente (25,26 pet). Een 26-jarige dierenarts uit Brugge is gisteren bij een ongelukkige val in het gemeentelijk slachthuis om het leven gekomen. De man gleed uit terwijl hij een vlijmscherp keuringsmes bij zich droeg. Bij de val doorboorde hij zichzelf het hart. UTRECHT (ANP).— De Nederlandse Maatschappij tot Bevordering der Tand heelkunde vindt, dat het vestigingsbeleid een zaak moet blijven van de beroepsor- ganisaties van de tandartsen zelf. De gemeentepolitie van Leiden overweegt de aanschaf van een twee de camera, voor de middenberm van rijksweg 4. Enige tijd geleden is ter hoogte van Leiderdorp zo’n „gluur paal” neergezet, waaruit gebleken is dat talloze autorijders het maximum van 100 km per uur niet zelden grandioos overschrijden. Per 24 uur werden gemiddeld 1000 overtredingen geconstateerd, in één geval wegens een snelheid van bijna 190 km per uur. „We zijn nog voorzichtig met het uitsehrijven van bekeuringen, vooral omdat het apparaat er staat om te worden beproefd. Maar grove over tredingen van het maximum zullen zeker worden beboet”, aldus de Leid- 4.39 uur en 0.25 uur en Instituut voor de Ruimtelijke Ordening. Vervolgens zou het gepubliceerd worden in het vakblad Stedebouw en Volkshuis vesting. Maar daar stak de heer Gruij- ters een stokje voor. Een woordvoerder van de minister zegt dat het stuk niet rijp is voor publikatie. De minister werkt aan een nota over de verstedelijking, die als discussiestuk gepubliceerd zal worden. Hij zei dat publikatie van het betrok ken artikel de indruk zou kunnen wek ken dat de RPD, dan wel het departe ment van volkshuisvesting en ruimtelij ke ordening achter de inhoud staan. Dergelijke conclusies zouden het werk van de minister kunnen belemmeren. De sectie planologische onderzoekers van het instituut voor de ruimtelijke ordening heeft per brief bij Gruijters geprotesteerd. VOORUITZICHTEN VOOR DONDERDAG: Iets hogere temperaturen in de nacht. Later mogelijk enige neerslag. Aantal uren zon: 0 tot 6. Minimum tem peraturen: omstreeks 1 graad. Maximum tem peraturen: omstreeks 6 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur 90 percent. Kans op een geheel droog etmaal 70 percent. ling” in dit verband niet verder te benutten. Een diagnose van die problemen is alleen mogelijk indien het historische perspectief ervan in de diagnose wordt betrokken. Dan wordt volgens hem dui delijk dat die problemen als van tweeër lei aard kunnen worden beschouwd Ten eerste vormt de integratie van de be trokken landen in het internationale systeem een bron van moeilijkheden, omdat de spelregels van het systeem door de geïndustrialiseerde Westerse landen zijn gemaakt en eenzijdig op de belangen van die landen zijn af gestemd. De overige landen worden gedwongen aan het internatioale verkeer deel te nemen op een manier waarop zij bij voorbaat gedoemd zijn om aan het korte eind te trekken. Een tweede soort problemen vat de heer Zeylstra samen onder de term „ac- culturatieproblemen”, omdat zij gemeen hebben dat ze het gevolg zijn van het contact tussen de Westerse beschaving en andere, autochtone beschavingen een contact dat gewoonlijk de laatste is opgedrongen. Beide soorten problemen verschillen van land tot land en er is geen aanleiding om bij voorbaat te ver onderstellen dat binnen de bestaande orde in elk afzonderlijk geval Westerse hulp de oplossing van die probleemen naderbij kan brengen (zoals dat in de term ontwikkelingshulp besloten ligt). Zon op 8.02 uur onder 17.47 Maan op 7.59 uur opder 19.35 WOENSDAG 12 FEBRUARI IJMUIDEN De voorzitter van de ARP, drs. J. de Koning, is enige tijd wegens ziekte uit geschakeld. Afgelopen vrijdag is hij ter observatie in een ziekenhuis opgenomen. Vorig jaar is in Florida een Mercedes- Benz verkocht die zou hebben toebe hoord aan Adolf Hitler. Hij bracht 141.000 dollar op. In Helsinki is nu bekendgemaakt dat de auto geen eigen dom van Hitler is geweest, maar van een Finse maarschalk, die hem als ver jaarscadeau van de Führer had gekre gen. De voormalige Amerikaanse vice-pre sident Spiro Agnew heeft zijn zakelijke samenwerking met de zakenman Walter Dilbeck uit de staat Indiana beëindigd. Dilbeck had onlangs nog verklaard dat zijn samenwerking met Agnew „miljoe nen dollars” zou opbrengen. Agnew kap te echter wegens Dilbecks „zucht naar publiciteit die klanten schokte en het vertrouwelijk karakter van vele onder- handelingen had geschonden”. Een voormalige Amerikaanse rege ringsfunctionaris heeft aan het weekblad Newsweek verteld dat de FBI een pros- tituée met een geslachtsziekte had ge huurd om in de staat Californië „linkse” leiders te verleiden met de bedoeling dat deze in diskrediet gebracht zouden wor den als ze door de prostituée waren besmet. Deze manoeuvre van de FBI had minstens gedeeltelijk succes, aldus het blad. Volgens het Britse wetenschappelijke blad Nature heeft de Sovjet-Unie meer dan 30 kernbommen laten ontploffen sinds 1967, voor de aanleg van kanalen, de winning van olie, het opslaan van water en het bedwingen van olie-geisers. De ontploffingen zouden ondergronds geweest zijn. c "O ■Sv gs zzo Mi

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 2