Da Costa Gomez in toespraak voor radio en televisie FABRIEK GEHEEL Explosies begin van VERNIELD staakt-het-vuren LESJE VOOR HOESSEIN Oegandese corruptie-bestrijding Kissingers kans in Israel lijkt gering L I isl Gesprek hervat over ondergrondse kernexplosies Japanner pleegt na voedselvergiftiging zelfmoord Explosie in Antwerpen Winkels opgeblazen in Belfast AARDBEVING OP In West-Duitsland veili"heidsactie JAVA, 6 DODEN i 3 DINSDAG FEBRUARI 1975 BINNEN- EN BUITENLAND 1 1 Winstpunt Nagelaten Overname allen tnam Onteigenen haar ie als ;er in an <io e waa >ldoen iracht willen oord n zin sis op lessee orden lie de ik op- tem- >orne- st ge- nerels trek- ze te jacht heime inten- panse gawa. s van onder op de 1972, itnée kapt stikt eden osies racht Beate :e ex- r een ragen e van iwen ieerd s val ikeid (Van een speciale medewerker) NAIROBI Met de uitwijzing van de Aziatische zakenlieden zou in Oeganda de beloofde economische revolutie ingeluid worden die tevens een einde moest maken aan de voortwoekerende corruptie. Het beoogde effect blijft echter uit. Erger nog, Oeganda dreigt af te glijden naar een toestand van totale economische en financiële ontreddering. Pre sident Idi Amin is daarom gedwongen nog strengere maatregelen te nemen in een poging om het land voor dit debacle te behoeden. Junta Nederlaag Alternatieven 7 w 4 k «S k .k-- ortugese verkiezingen 12 april (Van onze redacteur in Jeruzalem) (Van onze correspondent) (Van onze redacteur in Londen) tegenover de ET-J n van edood Iveens lit de actie start. >r een Viet- Het besluit van president Amin, al voorafgegaan door ernstige klachten over corruptie door het leger, is de jongste maatregel tegen de Oegandese zakenwereld. Al eerder had Amin tijdens een kabinetszitting laten we ten dat wetsovertreders op zekere dag wel eens zouden kunnen ontwaken en bemerken dat hun bedrijven door het leger waren overgenomen „om ze van een zekere ondergang te redden”. uitoefenen. De jongste strafmaatregel blijkt echter nog veel zwaarder te zijn. Enkele gevallen van corruptie door zakenlui zijn: De invoer van badkui pen uit Kenia voor 750 shilling, ver koopprijs in Oeganda 3500 shilling; gootstenen van 150 shilling voor 600 shilling', voor suiker betaalt de groot handelaar 2,50 shilling per pak; op de zwarte markt kost een pak 13 tot 15 shilling. Veertig percent van het bru- to-in komen van Oeganda wordt be steed voor de aankoop van olie, toch wordt er vanuit Oeganda benzine ge smokkeld naar de buurlanden. Hij was zeer verbaasd over het feit dat de minister van financiën buiten- A1 deze afspraken worden van Britse zijde niet als belangrijke concessies ge- De landbouwers eisen inbeslagneming van alle landerijen en bezittingen van degenen die sociale en economische sa botage plegen. Zij dringen aan op wet ten ter bestraffing van saboteurs. Alle grote eigendommen waarvan de waarde ten koste van het geld van het volk is gestegen moeten volgens hen onteigend worden. De staatssecretaris voor landbouw, dr. Alfredo Esteves Belo heeft vorige week de grote landeigenaren, die voornamelijk in het zuiden van het land geconcen treerd zijn, gewaarschuwd dat landerijen boven een bepaalde afmeting door de staat zullen worden onteigend, wanneer zij onvoldoende worden bebouwd. landse valuta had verstrekt aan za- knelieden voor de aankoop van be paalde artikelen zoals schoenen met plateau-zolen, heupbroeken en „ambi” (huidblekende crème). sk bij a rij- rege- skttlad pros- d ge- inkse” ig dat wor- waren FBI aldus s-pre- :elijke Valter ndigd. d dat liljoe- r kap- naar n het >nder- is uit otter- :omen 3. Hij laden ertuig recht, schop estikt. offer plaats 'inkel. rijden Het rallen, irwiel lelijke meer krffen nalen, i van eisers, (ronds Irecht in het i zijn linnen len. e Ne- een >rcen- it een ;lkun- len in i per- 1. uit- e na- (37.35 pgt). ?ge is n het leven Ijl hij zich chzelf J. de e uit- ij ter >men. fitier :edes- ;oebe- iracht is nu eigen- van ver- (ekre- STUTTGART (DPA, AFP). De be waking van de Westduitse vliegvelden, met name van Stuttgart, Hannover, Düsseldorf en München, is gisteren uit ▼rees voor aanslagen van Japanse anar chisten nog verder versterkt. '.7 MOSKOU (AFP). De onderhande- lingen tussen de Sovjet-Unie en de Ver enigde Staten over ondergrondse kern- exnlosies voor vreedzame doeleinden zijn gisteren in Moskou hervat, zo meldt Tass. TOKIO (Reuter). De Japanse lucht vaartmaatschappij heeft gisteren in To kio bekendgemaakt dat de 52-jarige Kenji Koewabara, directeur van een be drijf in Anchorage dat vliegtuigen van proviand voorziet, zelfmoord heeft ge pleegd in verband met de voedselvergif tiging die zich heeft voorgedaan bij passagiers van een van haar vliegtuigen. Wanneer er echter inderdaad sprake Is van een door beide partijen getekend document, mag dit als een winstpunt voor de IRA worden beschouwd. De minister voor Ulster, Rees, heeft altijd verklaard dat hij niet met de terroristen zou onderhandelen. Het Russische persbureau voegt daar aan toe dat partijleider Breznjev en president Ford destijds in Vladivostok besloten het zoeken naar een wederzijds aanvaardbare oplossing later voort te zetten. Leider van de Russische delegatie is Igor Morochov, eerste plaatsvervanger van de voorzitter van de staatscommissie voor het gebruik van atoomenergie. De Amerikaanse delegatie wordt geleid door Walter Stoessel, ambassadeur in Moskou. staakt-het-vuren Engeland Maar de kans lijkt bijzonder klein dat de Israëlische regering, die met een zeer kritische achterban te maken heeft, Kis singer zijn zin kan geven. De communistische partij heeft giste ren een document gepubliceerd, waarin landbouwers uit het zuiden van Portugal stellen, dat er dringend doortastende maatregelen nodig zijn om te voorko- Kissinger is nu in Jeruzalem om aller eerst, zoals hij dat ziet, de Israëliërs te binden aan wat Alton hem in Washing ton heeft voorgesteld: een scenario dat wel de passen en Aboe Rodeis omvat. Met minder, zo zegt Kissinger, kan ik niet in Cairo aankomen. zien. Ze waren onderdeel van het Iers» wapenstilstandsverdrag. Het is bovendien de politiek van minister Rees om in ruil voor het staakt-het-vuren van IRA-kant het machtsvertoon in Ulster steeds ver der te beperken. Uit dit gezichtsverlies regering-Cosgrave valt af te leiden, dat de provisionele IRA de werkelijke situa tie nu heeft onderkend: ze mist de steun in de republiek waarop ze meende te kunnen rekenen. Dat ze deze steun ook in Ulster ontbeert, zal de doorslag heb ben gegeven tot haar besluit het staakt- het-vuren opnieuw af te kondigen. Dot soort bedrijfsovernamen vindt vooral plaats in grote steden als Kampala, Maska en Jinja. De be schuldigden werden ervan verwittigd dat hun in beslag genomen bedrijven zouden worden overgedragen aan meer „vaderlandslievende” Oegande- zen. De beroofde eigenaars mogen nooit meer in Oeganda hun beroep heeft Amin in een toespraak laten weten dat het leger de macht nog in handen moet houden. Als de bevol king medezeggenschap zou krijgen, dan zou het land door de overal heersende corruptie wellicht in een complete chaos worden gestort. Maar het wordt niet uitgesloten geacht dat Amin de strijd tegen de corruptie aanwendt om het falen van zijn ei gen beleid te verhullen. Met deze woorden leidde hij op het vliegveld de discussie in die hij later op de avond achter gesloten deuren verder heeft gevoerd en vandaag voortzet met het Israëlische onderhandelingstrio dat bestaat uit premier Rabin, minister van buitenlandse zaken Allon en minister van defensie Peres. Kissinger is eerst naar Jeruzalem ge komen, hoewel het logischer was ge weest als hij eerst naar Egypte was gegaan om het Egyptische antwoord op te halen op de voorstellen die Israel via haar minister van buitenlandse zaken Allon de vorige maand in Washington heeft gedaan. Deze voorstellen gaan niet ver genoeg, zo wordt gezegd. Israel heeft zich weliswaar bereid verklaard een flink stuk van de Sinaï op te geven - 30 tot 50 kilometer- maar het heeft de strategische belangrijke Mitla- en Jidi- passen en de olievelden van Aboe Rodeis uitgesloten. Intussen meldden de Portugese kran ten gistermorgen, dat de Junta der Nati onale Redding, het leidend orgaan van de Beweging van de Strijdkrachten, de wetgevende macht aan zich heeft ge trokken op het gebied van de politieke zuivering, de bestrijding der economi sche sabotage, de morele herbewapening en de publieke orde en veiligheid. Vol gens de kranten heeft de Raad van State dit besluit van de Junta goedgekeurd. De gouverneur van de provincie Centraal, mr. Samilike, is om die reden van zijn post ontheven. Met de nieuwe strafmaatregel in het achter hoofd keert hij weer terug in zijn oude beroep: politie-fotograaf. Hij wordt opgevolgd door Nassor, kapi tein bij de „Vrijwilligers Brigade van de Revolutie” en oud-manager van het Oegandese nationale voetbalelftal. Oplichter^, het vragen van woe kerprijzen, of het vasthouden van noodzakelijke goederen voor de pri maire levensbehoeften door Oegande se zakenmensen - die thans de be drijven van de Aziaten bezitten - kan bij presidentieel besluit nu veroorde ling tot de doodstraf ten gevolge hebben. Speciale rechtbanken, te ver gelijken met een militair tribunaal, zullen zich met dergelijke gevallen bezighouden. De doodstraf zal door een vuurpeloton worden voltrokken. Eén van de gevangenen zweeft op de rand van de dood en is intussen naar een ziekenhuis overgebracht. De regering in Dublin heeft vanaf het begin van de hongerstaking duidelijk en ferm ver klaard, dat ze niet op de eisen van de gevangenen zou ingaan. Deze hadden de status van politieke gevangenen voor zich opgeëist. Kort voor het afgelopen weekeinde maakte de IRA bekend dat ze als repre saille één of meer ministers uit het kabinet van premier Cosgrave zou ver moorden. Het staakt-het-vuren geldt echter behalve voor voor geheel Ierland. Politieke waarnemers menen dat Amins directe aanval tegen de cor ruptie van de zakenwereld en van regeringsambtenaren een poging is om ontrevreden (militaire leiders, wiens steun h(j nodig heeft, weer naar zijn hand te zetten. Onlangs Aan de andere kant zou hij hebben nagelaten het benodigde geld over te maken aan Oegandese functionarissen in het buitenland. Enkele rechters en topambtenaren zijn al aangeklaagd wegens corruptie of hulpverlening aan „kondos” (gewapende overval lers). De minister van financiën heeft - heel begrijpelijk - een veilig heen komen gezocht in Engeland. Ministers die niet „streng genoeg” zijn opgetreden tegen deze misdadi gers, werd te verstaan gegeven dat er niet geaarzeld zal worden hen te vervangen door „jonge briljante revo lutionaire soldaten”. LONDEN. Gisteravond om zes uur Engelse tijd begon het door de IRA afgekondigde „staakt-het-vuren” zonder dat er in Engeland nog bommen waren ontploft. In Belfast echter werden vijf winkels opgeblazen. Een 19-jarige straatveger werd van korte afstand door het hoofd geschoten. Hij overleed aan zijn verwondingen. In dit laatste geval was sprake van een zogenaamde sektari sche moord van protestantse kant, waar aan de IRA geen deel had. JERUZALEM. „Ik ben blij dat de Israëlische regering mijn stap-voor-stap benadering aanvaard heeft, alhoewel ik me ervan bewust ben dat het niet de enig mogelijke benadering is”, aldus de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Kissinger bij zijn aankomst in Israel. sprekken daar beperken zich niet tot die met zijn ski-instructeur (foto), want ook de sjah van Perzië is dezer dagen in St. Moritz en beide vorsten ontmoeten elkaar daar regelmatig. (Van onze redacteur in Lissabon) LISSABON De Portugese president Francisco da Costa Gomez heeft gisteren in een toespraak voor radio en televisie bekendgemaakt, dat op 12 april in Portugal de eerste vrije verkiezingen sinds 50 jaar zullen wor den gehouden. De kiezer zullen op die dag een wetgevende vergadering van naar schatting 270 leden kiezen, die een nieuwe grondwet moet op stellen en de verkiezingen voor een wetgevende kamer zal voorbereiden. men dat 1975 een hongerjaar voor Por tugal wordt. De landbouwers beschuldi gen de grote landeigenaren van het be ramen van een fascistische staatsgreep. Koning Hoessein van Jordanië heeft het Midden-Oosten voor korte tijd verruild voor Midden-Europa: hij brengt een wintersportvakantie door in Zwitserland. Zijn ge- Met de bekendmaking van de Portu gese president is er een einde gekomen aan de twijfel over de belofte van de Beweging van de Strijdkrachten, dat binnen het jaar na de revolutie in het land vrije verkiezingen zouden worden gehouden. Het omverwerpen van het regime-Caetano vond 25 april vorig jaar plaats. In zijn redevoering zei Da Costa Go mez, dat 12 april een mijlpaal zal wor den op de lange weg die moet worden afgelegd naar de democratie. Hij riep de naar schatting 5,5 miljoen stemgerech tigden op in grote getale naar de stem bus te komen. „Geen Portugees kan afstand doen van zijn verantwoordelijk heid om te stemmen. Stemmen is samen werken en niet stemmen is het volk verraden”, cldus Da Costa Gomez. De president verzocht degenen die streven naar een sneller verloop van de revolutie gematigdheid in acht te nemen. Het „opvoeren van het proces” zou een gevaar in zich kunnen dragen, aldus Da Costa Gomez. Hij waarschuwde tegen het geloof in de „illusie van totalitaire utopia’s”, zoals die door sommige politie ke partijen worden beloofd. ANTWERPEN. De hevige explosie, die gisterochtend vroeg de polyethyleen- fabriek van Union Carbide Belgium NV op de rechter Schelde-oever in Antwer pen volledig vernielde, kostte aan zes personen het leven, terwijl 11 mensen met ernstige verwondingen moesten worden opgenomen in ziekenhuizen. Ne gen anderen konden na geneeskundige behandeling naar buis. De schade be draagt vele miljoenen guldens. Een werkelijke nederlaag heeft de IRA tegenover de regering van de Ierse Republiek in Dublin geleden. De 15 IRA-terroristen die in een gevangenla tot hongerstaking waren overgegaan, hebben geen kans gezien de regering naar hun pijpen te laten dansen. Op het hoofdkwartier van de Britse minister voor Ulster, Rees, bewaarde men gisteren een absoluut stilzwijgen over de achtergronden van deze nieuwe en plotseling afgekondigde wapenstil stand. Ook geruchten, dat er sprake is van het bestaan van een regelrecht do cument dat door de Britten en de IRA zou zijn ondertekend, werden door het bureau van minister Rees bevestigd noch ontkend De Britse avondbladen geven echter naam en toenaam van de onderteke naars. Bovendien is uitgelekt waarom het staakt-het-vuren 14 dagen langer op zich liet wachten dan was voorspeld. De IRA had eisen gesteld met betrekking tot het mechanisme van de controle over het staakt-het-vuren. En ze had geëist dat haar mannen hun wapens mochten behouden om die bij noodzaak van zelfverdediging te gebruiken. Voor zover bekend werd overeenstem ming bereikt over een communicatiesy steem tussen de Britse troepen en de zogenaamde bataljonscommandanten van de IRA. Ook werd kennelijk een „klei ne” groep IRA-mannen toegestaan ge wapend over straat te blijven gaan. Het is aannemelijk, dat afspraken werden gemaakt over het vrijlaten van gevange nen uit het Noordierse interneringskamp Long Kesh. Bovendien zou het Britse leger een minder prominente rol in het straatbeeld vervullen en de politietroe- pen zullen niet worden versterkt. •"ft 'S- Maar er is meer. Allon heeft in Wash ington een aantal alternatieven op tafel gelegd. Volgens het principe: wij geven meer gebied voor een grotere portie vrede. In dat draaiboek waren ook de passen in de Sinaï en de olievelden van Aboe Rodeis opgenomen. Volgens een aantal Israëlische minis ters, van wie Peres de belangrijkste vertegenwoordiger is. was Allon echter niet gemachtigd überhaupt over de Mit la- en Jidipassen en Aboe Rodeis te spreken. Peres is van mening dat Israel in dit stadium onder geen voorwaarde deze gebieden mag opgeven. Allon ontkent dat hij buiten zijn boekje is gegaan. Maar de laatste weken heeft hij zich in ieder geval Van verdere politieke uitspraken onthouden. Rabin en Peres zijn de woordvoerders geweest en hebben duidelijk gemaakt dat voor het het opgeven van de passen en Aboe Rodeis Egypte verregaande concessies moet doen. DJAKARTA (Reuter, UPI). Door de aardbeving in Soekaboeml op Java op 72 kilometer ten zuiden van Djakarta zijn zondag zes mensen gedood en hon derden huizen vernield, zo hebben Rode- kruisvertegenwoordigers gisteren be kendgemaakt. Voor de gewonden en honderden dak lozen zijn levensmiddelen en medica menten naar Soekaboemi gestuurd. De daklozen zijn tijdelijk in schoolgebou wen ondergebracht. De aardbeving toon de op de Richterschaal het cijfer 6,3 aan. De meteorologische dienst in Djakarta deelde mee dat uit de krater van de berg Salak op 24 kilometer ten westen van Soekaboemi dikke rook kwam, vol gende op kleine erupties twee dagen geleden. De 2211-meter hoge Salak is verschei dene jaren passief geweest. De vrees bestaat nu dat de werking In de komen de dagen toeneemt. De bewoners van het eiland Banda in de Molukken-Archipel zijn begonnen het gebied te verlaten wegens een drei gende uitbarsting van de berg Banda. aldus het persbureau Antara. De vul kaan braakt rook uit en in de omgeving worden al enige tijd schokken gevoeld. De explosie ontstond in reactor drie van de polyethyleeninstallaties van de fabriek. De oorzaak is nog niet bekend. De ravage die op het fabrieksterrein werd aangericht, is enorm. Gebouwen met wanden van golfplaat werden op slag veranderd in kale staalconstructies. Van de kantoorgebouwen in de buurt bleef geen ruit heel. Op de plaats van de explosie ontstond een omvangrijke hoop verwrongen metaal (zie foto)- Metingen hebben uitgewezen, dat het vrijgekomen polyethyleen geen gevaar heeft kunnen opleveren voor de in de nabijheid gelegen bevolkingscentra. Wel kwamen talloze klachten binnen over stankoverlast. Meteen na de ontploffing is het ge bied aan de rechter Schelde-oever tot rampgebied verklaard. Vier uur na de ontploffing om tien uur had men de honderden meters lange staal-wirwar onder controle. Ontsnappende brandbare gassen werden zoveel mogelijk aangesto ken om verspreiding te voorkomen. Op verschillende plaatsen tegelijk begon de brandweer met bluswerkzaamheden en het bergen van de onder de wrakstuk ken bedolven slachtoffers. De ontploffing gebeurde juist op het moment dat de nachtploeg werd afgelost door de dagploeg, zodat er slechts onge veer 50 personen aanwezig waren. Om dat de ploegen juist wisselden waren er aanvankelijk veel moeilijkheden om het juiste aantal doden, gewonden en vermis ten vast te stellen. Het ziet er niet naar uit dat de ruim 300 werknemers van Union Carbide Bel gium NV tewerkgesteld kunnen worden bij de nederzetting van het bedrijf op de linkeroever De herstelwerkzaamheden zullen maanden vergen. Hoe dan ook, de verwarring in Oeganda duurt voort. Werkloos zijn wordt door de president als onwettig beschouwd. Aan de andere kant laat hij er echter geen twijfel over be staan dat iedereen kan worden ont slagen wegens ondoelmatigheid of „wangedrag”. Amin heeft ook functionarissen van de Oegandese Ontwikkelings Bank gewaarschuwd hun plichten „op de juiste wijze” te vervullen, daar zij anders vervangen zullen worden door buitenlanders. Dezen zullen op hun beurt moeten vertrekken zodra capa bele Oegandezen kunnen worden in gezet- Ook beschuldigde Amin ambte naren van het ministerie van finan ciën van het „plegen van sabotage”. 'W

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 3