Romeins blad noemt naam van opvolger kardinaal Alfrink Conflict Meeus onopgelost Computercentrum Hervormde Kerk uitgebrand Turks-Cyprische staat uitgeroepen Ontslag 250 man verwacht bij KNSM personen auto rai Bakkerij KLOOSTER Win een nieuwe abonnee en ontvang een kaartspel en een asbak! J| V ertroebeling Het woord is aan... WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN INVLOED OP KOSTEN LEVENSONDERHOUD 0,65 PERCENT 2,00 AGENDA pagina 4 Plaatselijk regen LAATSTE NIEUWS 13l/m23 februari hazenberg i Toiletzeep goedkoper Dagvaarding nietig in corruptiezaak Hotelbrand in Eindhoven uumawwmmufmuuMmmmfi Jedertl^ 3,75 Deze krant bestaat uit vierentwintig pagina’s Kastje kijken Amsterdam Hitwijzer Kunst Poprubriek Radio en televisie Strips Economie Beurs Sport 2 1- :N 1WNDERDAG 13 FEBRUARI 1975 65e jaargang nummer 85 WATERMAN Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18; tel. adm.; 15437 en 16450. tel. redactie: 15389, na kantoortijd: 10709. Klachten bezorging 18.30 - 19.00 uur: 10519 postgiro: 273107; voor abonnementen adm. 3203571. VVeerrapporten Achtergrond Plaatselijk nieuws 4, 5, 7, 9 9 11 13 13, 15 15 17 17 19 21 22, 23 (Van onze redacteur in Brussel Henk Kolb) BRUSSEL De Europese landbouwprijzen gaan voor het seizoen 1975- 1976 met ongeveer 10 percent omhoog. De prijsmaatregelen gelden met terugwerkende kracht vanaf 3 februari. Voor Nederland brengt dit een prijsverhoging van 9,3 percent gemiddeld mee dat is 2 percent méér dan waarop volgens de oorspronkelijke voorstellen van de Europese Com missie mocht worden gerekend. Volgens de Nederlandse minister van Landbouw, Van der Stee, zullen de kosten van levensonderhoud in ons land door deze verhoging van de bodemprijzen, die geen directe invloed behoeven te hebben op de marktprijzen van landhouwprodukten, met 0,65 percent stijgen. geopend 10-17en van 19-22 uur, zaterdags en zondags 10-17 uur, toegang f5.- AMSTERDAM TOI IJmuider Courant 1 Vondel: Geen onbeschaamder dier dan een ondankbaar mens. Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave DamiatéPers B.V. Directie: Mr. H. C. Landbouwprijzen met I 9,3 percent omhoog (Van onze correspondenten) s (Van onze correspondent) landelijk (Zie verder pagina 21) De PvdA en de VVD zijn erin ge- (Van onze redactie economie) op U proeft de roomboter. 3K- Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond: r Trein-Toegang-biljetten bij NS-stations Geef bonbons van Hazenberg U steelt er harten mee Vul de bon in die regelmatig in deze krant staat! 3 deelneming in snelle-kweekreactorpro- jecten in West-Duitsland en Frankrijk. De Rotterdamse raadscommissie voor de bedrijven, noch de gemeenteraad kan hierover beslissen, omdat de Maasstad geen directe aandeelhouder in de SEP is. ROTTERDAM (ANP) Lever’s zeep- maatschappij in Schiedam heeft meege deeld dat de afleveringspryzen voor de groothandel van haar toiletzeep (Lux) en deodorantzeep (Rexona) met ingang van 17 februari met respectievelijk 10 en 5 percent zullen worden verlaagd, na de daling van de grondstoffenprijzen. Karei Kasteel is een zoon van oud- ambassadeur Pieter Kasteel, een man die grote invloed heeft in de hoogste kringen van het Vaticaan. De oud- GIERSTRAAT 52-56 HAARLEM - TEL 023-3129 92 Vrijdag en zaterdag REKLAME 5 SLAGROOMPUNTEN van 4,25 voor Iedere woensdag: KOEKJESREKLAME 250 gram van 2,50 voor De verjaardagstaart van de maand Roomboterbrokken Roomboterkoeken Amsterdammertjes Walnuts, Splitto’s en gevulde koeken ALLES OVENVERS Tel. (02550) 16479 Al meer dan 40 jaar een begrip voor u Roomboterspecialist I nium :ing, om- >85 Lange Nieuwstraat 779 IJmuiden - Telefoon 1 5189 slaagd elke ®limp van princiPiële een- BERGEN OP ZOOM. De commissie van drie, die een dag of negen geleden gevormd werd om te zoeken naar een oplossing voor het conflict dat tussen de vervoersbonden en het transportbedrijf Meeus in Bergen op Zoom is ontstaan, is in haar opdracht niet geslaagd. De com missie, die bestond uit prof. F. van de Ven, A. de Boon en prof. P. van Meete ren, heeft haar missie teruggegeven. Kasteel sr.: „In Vaticaanse wandel gangen wordt wel eens gezegd dat men een boek zou kunnen aanleggen van de kandidaten die voor Utrecht worden genoemd. Van de kandida tuur van mijn zoon weet ik niets, en hij ook niet. Laten we ook maar hopen dat er niets van komt, want, zoals de paus het zelf heeft geformu leerd, het is geen pretje om in deze tuinders, betoogde nadrukkelijk dat de boeren te weinig hebben gekregen, aan gezien de nu in Brussel vastgestelde prijzen voor de meeste produkten geen hogere opbrengst betekenen. Hij kondig de dan ook nieuwe acties van zijn orga nisatie aan. Minister Van der Stee stelt daar tegen over, dat de nu bereikte prijsverhoging de ontwikkeling van de produktiekosten door de bank genomen meer dan vol doende vergoedt. Hij achtte het dan ook vrijwel uitgesloten dat later in het jaar nog een tussentijdse verhoging van de landbouwprijzen noodzakelijk zou wor den, en beoordeelde de protesten als onredelijk. Overigens heeft" ook de overkoepelen de Europese landbouworganisatie COPA een gemiddelde verhoging van 15 per cent gevraagd, die nog ruimschoots ont stijgt aan de maatregelen waartoe de ministers nu hebben besloten. Nederlandse agrarische kringen zijn bepaald niet tevreden over het in Brus sel bereikte resultaat in het prijzenover leg van de landbouwministers. Dit blijkt uit een voorlopige reactie van het Land- bouwschapssecretariaat. Het is niet te vreden over de mate van de prijsverho ging. DEN HAAG (ANP). De rechtbank in Den Haag heeft vandaag in de zaak van een 33-jarige ex-gemeenteraadslid van Rijswijk, aan wie het begaan van ambtelijke corruptie ten laste was ge legd, de dagvaarding nietig verklaard omdat zij niet duidelijk genoeg was. NICOSIA. (AP) De leiders van de Turkse bevolkingsgroep op Cyprus heb ben vandaag een aparte Turks-Cyprische federatie uitgeroepen. De otaat werd uit geroepen door ministerraad en wetge vende vergadering van de „autonome Turks-Cyprische regering” die tijdens een gezamenlijke zitting te Nicosia bij een waren. De proclamatie komt zeven maanden na de Turkse invasie op Cy prus. Veertig percent van het grondge bied is door het Turkse leger bezet en de splitsing was in feite reeds een be staande situatie. diplomaat treedt in Rome vaak op als gastheer van vertegenwoordigers van behoudend katholiek Nederland. Ook mgr. Gij sen heeft bij bezoeken aan het Vaticaan in huize-Kasteel gelo geerd. Het artikel in l’Espresso, van de hand van kerkredacteur Sandro Ma gister, vat vrijwel alle geruchten sa men die over de opvolging van Al frink de laatste maanden in omloop zijn. De heer Kasteel jr, was niet bereikbaar voor commentaar. Zijn vader gaf alsc reactie, het „hoogst onbetamelijk te vinden over een op volging te praten zolang de zittende aartsbisschop, mgr. Alfrink, nog niet is afgetreden”. EINDHOVEN (ANP). De afgelopen nacht is hotel-café „De Rode Pimpernel” in Eindhoven gedeeltelijk uitgebrand. Niemand werd gewond. De politie denkt aan brandstichting. De schade is groot. Rotterdam tegen uraniumaankoop van der Mije, H. P. Stuurman Abonnement - bij vooruitbetaling - f 11,80 p. mnd., f 33,90 p. kwartaal (p. post f 40,—), p. jaar f 133,10, (p. post f 155,—Losse nummers 55 et. Veel bewolking met plaatselijk regen. Meest matige wind, eerst uit zuidwestelijke richting, later draaiend naar noordelijke rich tingen. Minimumtemperaturen omstreeks vier graden, maxima rond 7 graden. voorstel aldus de (SMRA), is gisteravond door een felle brand verwoest. In het computercen trum zijn de administratieve gegevens opgeslagen van ruim 320 hervormde ge meenten in ons land. Er moet nog wor den vastgesteld hoeveel gegevens door de brand verloren zijn gegaan. tijd hoofd van een kerkprovincie te zijn”. L’Espresso noemt vicaris A. J. Ver meulen van het aartsbisdom Utrecht als een andere kanshebber voor de opvolging van Alfrink. De perschef van het secretariaat van de rooms katholieke kerk in Nederland, de heer Kouwenhoven, kwalificeert het artikel in het weekblad echter als „een sterk verhaal”. Kouwenhoven: „Espresso is een goed, links Italiaans weekblad, maar over kerkelijke za ken niet altijd even betrouwbaar. Bo vendien is de schrijver van het arti kel niet de meest geziene Vaticanist van het' blad”. Over Vermeulen zegt Kouwenho ven, dat in principe in elk bisdom de vicaris-generaal wel een kans maakt bij de opvolging van de bisschop. Over Kasteel merkt hij op dat deze in 1964 al is vertrokken naar het departement De Propaganda Fide van het Vaticaan. „Iemand die al elf jaar uit Nederland weg is, zal niet als een erg waarschijnlijke kandidaat voor de opvolging van de Nederland se bisschop moeten worden gezien”. Prof. F. van de Ven die voorzitter was, wilde dat woensdagavond laat noch bevestigen noch ontkennen. Bert Duyn, de voorlichter van de vervoersbonden, zei ons in de afgelopen nacht: „De zaak ligt bij ons zoals die was. Uit de ge sprekken die er woensdag tussen com missie en vervoersbonden hebben plaats gevonden is ons duidelijk geworden dat de zaak wat ons betreft niet behoeft af te springen”. Mr. H. Vreijling, de juri disch adviseur van Meeus, bevestigde naar aanleiding daarvan dat het advies dat de commissie gisteren uitbracht, voor de bonden wel aanvaardbaar was geweest. „Meeus heeft het woensdagavond afgewezen”, heer Vreijling. (Van onze redactie economie) AMSTERDAM. De Koninklijke Ne derlandse Stoomvaartmaatschappij (KNSM) in Amsterdam gaat 250 man walpersoneel ontslaan. Het gaat met na me om werknemers in de administratie ve sector, die momenteel 750 man om vat. De ontslagen zouden vallen op grond van een reorganisatie-rapport van de Amerikaanse Management Consul tants Cresap, McCormick en Paget, zo heeft de heer L. W. Benders van de vervoersbond NKV vandaag meegedeeld. ROTTERDAM. In de raad van commissarissen van de Samenwerkende Elektriciteits Produktiebedrijven zal Rotterdam zich tegen het plan tot aan koop van uranium verzetten. Dat is woensdag besloten in de gemeenteraads commissie voor de bedrijven. Verwacht Wordt dat op 21 februari, als de raad van commissarissen van de SEP deze zaak zal besrpeken, ten minste twee van de 12 leden tegen zijn: behalve de Rotterdamse wethouder ook zijn Am sterdamse collega Roel van Duyn. De Rotterdamse beslissing is in overeen stemming met het meerderheidsstand punt van de gemeenteraad inzake de Energienota van minister Lubbers (Eco nomische Zaken). In een nota heeft de Rotterdamse gemeenteraad zich enige tijd geleden uitgesproken tegen de verdere bouw van kerncentrales in ons land. Eerst zou er een studieperiode van vijf jaar moeten komen. Dit standpunt" wordt gedeeld door het bestuur van het gewest Rijn mond en het provinciebestuur van Zuid- Holland. In Rotterdam is ook veel kritiek op de plannen van de SEP om haar aandelen kapitaal uit te breiden met het oog op Vanochtend om half acht kwam dit resultaat, in een vijfde gespreksronde en na drie zeer verwarde vergaderdagen, uit de bus. De bewindslieden hebben hun compromis uiteindelijk voorname lijk in gesprekken onder elkaar bereikt; gesprekken die vanaf woensdagavond laat tot vanochtend vroeg hebben voort geduurd. Het prij zenbesluit moet nog de formele goedkeuring krijgen van de thans demissionaire Deense regering, omdat de huidige bewindsman z’n moge lijke opvolger niet definitief wilde bin den. Minister Van der Stee vindt het resul taat in grote lijnen bevredigend. De heer Olieman daarentegen, voorzitter van het landelijk actiecomité van boeren en (Van onze correspondent) DELFT. Het in Delft gevestigde computercentrum van de Nederlandse Hervormde kerk, dat ondergebracht is in het gebouw van de Stichting Mechani sche Registratie en Administratie De Nederlandse landbouwminister Van der Stee (midden) in gesprek met zijn collega’s Joseph Ertl (Duitsland) en Fred Peart (Groot-Brittannië) (rechts) tijdens de EEG-landbouwmarathon. Het vuur werd woensdagavond door personeelsleden ontdekt, die eerst zelf nog trachtten de vlammen te doven. Toen dit niet lukte, werd de Delftse brandweer gealarmeerd, die met groot materieel uitrukte. Omstreeks elf uur had de brandweer de brand bedwongen, maar de vlammen hadden van het cen trum een zwart geblakerde puinhoop gemaakt. Het personeel van de SMRA was deze week druk bezig met de verwerking van de eerste gegevens voor ruim zestig hervormde gemeenten betreffende de actie „Kerkbalans 1975”. De SMRA is sinds 1966 in het gebouw gevestigd en had d e ruimte waarin zij werkt, ge huurd van de Delftse machinefabriek P. van der Zee, die ook een deel van het gebouw in gebruik heeft. De eigenaar is verzekerd. De schade wordt geschat op 5 miljoen voor het computercentrum en 3 miljoen voor de fabriek. De oorzaak van de brand is onbekend. De Hervormde Kerk heeft ook in het verleden niet altijd geluk met de com puterisering gehad. Het besluit destijds om de administratie via een computer te laten lopen heeft enige jaren geleden het vermogen van de kerk ernstig aan getast. In 1966 werd namelijk besloten een computer aan te schaffen, waarvoor vrijwel het hele landelijk vermogen van de kerk moest worden gebruikt. Behalve de 8 miljoen die tot 1971 moest wor den geïnvesteerd kwam daarbij nog een bedrag van ongeveer f 4 miljoen voor investeringen tot dit jaar. De heer Benders kritiseert in een eerste reactie het rapport. Het biedt weinig houvast, zegt hij, „de KNSM zal met meer gegevens op tafel moeten komen”. Hij verwijt de maatschappij dat zij het personeel lang heeft laten wach ten op het nieuws van de plannen. Al in oktober 1973 lekten plannen uit over ontslag voor 300 man, maar de KNSM- directie heeft dat toen in alle toonaar den ontkend, aldus de heer Benders. ROME-UTRECHT. Volgens het Romeinse weekblad l’Espresso zal kardinaal Alfrink, als hij op 5 juli 75 jaar wordt, geen verzoek van de paus krijgen om langer aan te bljjven als aartsbisschop van Utrecht en primaat van de Nederlandse kerkprovincie. Van bisschoppen wordt verwacht dat zij op 75-jarige leeftijd zelf hun ont slag aanbieden. In Curie-kringen zou volgens l’Espresso gedacht worden aan een jonge, fanatieke geestelijke als opvolger van Alfrink. Hij zou de wat uit de hand gelopen vrije inter pretatie van de rooms-katholieke leer in Nederland fors moeten terug schroeven. In dat verband is de naam gevallen van Karei Kasteel, een pre laat verbonden aan het Vaticaanse departement voor de evangelisatie en een groot vriend van de conservatieve bisschop van Limburg, mgr. Gijsen. stemmigheid te vermijden ten aanzien van een onderwerp waarover zij het eigenlijk volledig eens zijn: de wettelij ke abortusregeling. Door deze opzettelijke en doelbewuste polarisatie is de abortus-problematiek sterk in het politieke vlak getrokken, terwijl het in feite een ethisch en me disch probleem is, dat bovendien nog nauw verbonden is met strikt persoon lijke morele opvattingen. Er is voor de politici blijkbaar niets onaantastbaar als brandstof voor het vuur van de rivaliteit der partijen, zelfs niet datgene wat zich zelf als het ware aanbiedt om de be stuurlijke samenwerking enigszins gang te brengen. Het abortus-vraagstuk, dat om een snelle wettelijke regeling vraagt in een onduidelijke situatie die niemand bevre digt. zal waarschijnlijk weer heel wat langer op een oplossing moeten wachten dan gehoopt werd. Dat komt doordat VVD en PvdA niet de grootheid hebben kunnen opbrengen samen te zoeken naar een manier om hun zienswijze, die prac- tisch dezelfde is, zodanig te formuleren dat de confessionele benauwenis op een of andere wijze >n een wetsvoorstel kon worden opgevangen. Nu wondt de Ka mer met drie verschillende voorstellen geconfronteerd en is het uitzicht op een meerderheid voor een van de drie ver dwenen. Het spreekt vanzelf dat aan het poli tieke front wordt gestreden met de be doeling de eigen partij zoveel mogelijk als overwinnaar uit de slag te doen komen. Maar in een enkel geval zou het de partijen sieren als zij in het alge meen belang en met het oog op de grote maatschappelijke nood en onzekerheid die ontstaan is, dat politieke winstbelang eens even zouden vergeten en hun steentje zouden bijdragen om die nood zo snel mogelijk te lenigen. Niets daar van. Abortus blijft een politiek strijd middel en een dankbaar ingrediënt tot vertroebeling van het politieke viswater. En de woordvoerders maar beweren dat zij ’s nachts wakker liggen uit mededo gen. 'w» J

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 1