Kunsthistoricus Jorge Guillermo groeide op in Havana PAAR TOT DINSDAG IN NEDERLAND Verloofden op tv Heintje Davids overleden Turks-Cyprische staat wekt groot verzet Sabotage metro voorkomen FAVETEX Plein 1945 nr. 6 - IJmuiden personen auto rai ra (Iin eu^tein Christina de Gelukkige Het woord is aan AGENDA pagina 7 ’s Nachts lichte vorst LAATSTE NIEUWS 13^23 februari r ar Spoedige beslissing over bouw Hemtunnel DAMES- PANTALONS prima pasvorm in vele kleuren en mooie kwaliteiten vanaf 19,- See morris before you buy WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN STANDPUNT TEGENOVER ISRAEL GEMATIGD wnnmmmmmmmmmmmm Hutjehg' omerde bus2,70,7L ïein-Toegang-biljetten bij NS-stations geopend 10-17en van 19-22 uur, zaterdags en zondags 10-17 uur, toegang f5.- AMSTERDAM ral suède, nappa, regenkleding, lamsvacht- jassen, spencers en bontmantels. ie Ms. bétere dames-, heren en kinderkleding voor FABRIEKSPRIJZEN o.a. deze week Haarlem: Barteljorisstraat 20,tel.023-312655 Amsterdam: Leidsestraat 9 (bij Koningsplein),tel.020-223596 DEN HAAG (ANP) Prinses Christina, de jongste dochter van koningin Juliana en prins Bernhard, heeft zich verloofd met de in Havana (Cuba) geboren Jorge Guillermo. Beiden wonen in New York en zijn donderdag met prins Bernhard naar Nederland ge vlogen. Zij blijven hier tot dinsdag; op deze dag wordt de prinses 28 jaar. Communiqué Winkelcentrum Schalkwijk: tweedmzenauarkeerpla^i^ gratis voor niks. k A Zo’n zestig winkels, een Vroom enDreesmann,eenEbiia,eenC&A tuufnnnufmufmuuummfuiuui WW IJmuider Courant Hootdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiaté Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman Abonnement - bij vooruitbetaling - f 11,80 p. mnd.; f 33,90 p. kwartaal (p. post f40,-), p. jaar f 133,10, (p. post f 155,-). Losse nummers 55 ct. PRINSES CHRISTINA VERLOOFD ‘I 'SSSii Prinses Christina met haar verloofde Jorge Guillermo. Syrië voor het eerst tot onderhandelen bereid (Zie verder pagina 3) 2 Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond: 15, 23, I i Zich dom houden brengt vaak verder dan zich slim tonen. Deze krant bestaat uit achtentwintig pagina’s (Van onze redacteurs in Istanboel en Jeruzalem) 9 6 6 9 11 13 13 17 17 19 21 25 VRIJDAG 14 FEBRUARI 1975 65e jaargang nummer 86 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. postbus 18; tel. adm.: 15437 en 16450, tel. redactie: 15389, na kantoortijd: 10709. Klachten bezorging 18.30 - 1'9.00 uur: 10519 postgiro: 273107; voor abonnementen adm. 3203571. AMSTERDAM. Met de arrestatie van drie Amsterdammers, heeft de hoofd stedelijke politie vannacht vermoedelijk een aanslag op de Metro in de Bijlmer meer voorkomen. De verdachten, die nabij het Metro station Verrijn Stuiartweg werden aange houden, waren in het bezit van een kof fertje, dat vermoedelijk explosieve stof fen bevatte. Ook werden attributen ge vonden, die volgens de politie zouden kunnen wijzen op een ontstekingsmecha nisme. Op een van de mannen werd voorts een pistool aangetroffen. Hun ar restatie geschieden dor politiepersoneel dat belast is met verscherpt toezicht op de Metro-instalalties. ZAANDAM (ANP). Minister Wester- terp van Verkeer en Waterstaat zal voor volgende week donderdag zijn beslissing bekend maken over een al dan niet spoedige bouw van de Hemtunnel. Hij heeft dit gistermiddag medegedeeld aan een delegatie van het Zaanse actiecomité, dat ijvert voor een op korte termijn beginnen van de bouw van deze spoor tunnel, die de Hembrug moet vervangen. Zonnige perioden en slechts op enkele plaatsen een sneeuw bui tje. Matige tot vrij krachtige noordoostelijke wind. Vannacht lichte vorst met minimumtempe raturen van 0 tot min 5 graden, maxima ongeveer 3 graden. Weerrapporten Plaatselijk nieuws 4, 5, 6, 7, Medische diensten Schrijvende lezers Kastje kijken Puzzel Radio en televisie Strips Kunst Muziek Economie Beurs Sport Tot nu toe heeft Syrië zich altijd fel verzet tegen iedere interim-overeen komst, maar nu Egypte niet tegen te houden schijnt te zijn, wil en kan Syrië niet achterblijven. Het wordt injtussen steeds duidelijker dat er afspraken zijn gemaakt tussen Amerika en Rusland, zowel over de interim-overeenkomst als over de vredes conferentie in Genève. Als onderdeel Jorge Guillermo, die in 1946 is gebo ren, ging op Cuba naar school tot 1960 toen zijn ouders met hun gezin Cuba verlieten om zich in de Verenigde Staten te vestigen. De heer Guilermo studeerde op het Monmouth college, waar hij in 1968 zijn graad behaalde met als hoofd vak kunstgeschiedenis. Zijn vader, die in 1967 overleed, was arts. Zijn moeder vervulde in Havana de functie van di- recteur-generaal voor het hoger onder wijs. Zij is thans aan het Hood-college in Maryland professor in de Spaanse taal en Spaans-Amerikaanse literatuur. Zij heeft verschillende boeken op haar naam staan. De heer Guillermo heeft zich sedert 1972 gewijd aan de oprich ting en instandhouding van een kinder dagverblijf voor sociaal achtergestelden in Harlem. Hij is bezig met het schrij ven van een boek op het gebied van de opera. Prinses Christina heeft na beëindiging van haar studie aan de universiteit van Mac Gill in Canada begin 1974 een functie aanvaard aan een Montessori school in New York. Zij geeft muziek onderwijs. Daarnaast heeft de prinses haar eigen zanglessen. Zij woont sedert 1974 in New York, waar zij een apparte ment heeft. Prinses Christina, die zich sinds 1963 zo laat noemen zij heette tot dan Marijke werd in 1947 in paleis Soest- dijk geboren. Zij ging van 1953 tot 1959 op de Nieuwe Baarnse School, vervol gens vier jaar op het Baams Lyceum eh daarna volgde zij de Havo-opleiding aan het Amersfoorts Lyceum. In 1965 deed zij eindexamen. De prinses ging verder in de muziek. Zij kreeg piano- en ande re muzieklessen aan de sociale academie „De Horst” in Driebergen. In september ISTANBOEL. Op Cyprus is, zoals gisteren gemeld, door de leiders van de Turkse bevolkingsgroep, een aparte Turks-Cyprische federatie uitgeroepen. Er bestaat nu een „autonome Turks- Cyprische regering”, wier ministerraad en wetgevende vergadering de uitroeping van de staat gisteren bekendmaakte. De vestiging van de Turks-Cyprische staat sluit aan bij de situatie die na de Turkse invasie van zeven maanden geleden ont stond en die het eiland in feite in twee delen splitste. Veertig percent is door de Turken bezet. In de proclamatie wordt gezegd dat de Turks-Cyprische staat in federatief ver band wil samenwerken met de Grieks- Cyprische staat, die op dezelfde leest is geschoeid als de thans gevormde. Het verzet bij Makarios en zijn Cypri oten is groot. Zij geloven dat de uitroe ping van de nieuwe staat het begin is van een definitieve splitsing van het eiland in een Grieks en een Turks deel. Rauf Denktasj, de Turks-Cyprische leider en vice-president onder Makarios, is tot staatshoofd van de nieuwe federatie uit geroepen (Van onze redacteur in Jeruzalem) JERUZALEM „Ik heb geen concrete voorstellen meegenomen uit Damascus en Cairo. In maart kom ik terug naar het Midden-Oos- ten”, aldus de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken Henry Kissinger na zijn besprekin gen van gisteravond met de Israëli sche regering. Het opzienbarende nieuws kwam gisteren echter uit Damascus, waar zes personen uit de Syrische regering verklaarden, dat Syrië geen bezwaar heeft tegen een interim-overeenkomst tussen Israel en Egypte. Syrië zelf is even eens bereid een dergelijke overeen komst met Israel te sluiten. De verloofde van prinses Christina zal mogelijk dc Nederlandse nationaliteit krggen wanneer htf met de prinses trouwt. Doordat hij in 1960, toen Castro inmiddels de macht op Cuba had over genomen, met zijn ouders naar de Ver enigde Staten trok, is hij nu staatloos. De NOS zou vanmiddag om half vier een rechtstreekse uitzending vanuit pa leis Soestdijk verzorgen, waarna pre mier Den Uyl een korte toespraak zou houden. Een samenvatting van deze tele- visie-uitzending wordt om 18.00 uur ge geven via Nederland II. In het NOS- journaal van 20.00 uur komt een vraag gesprek met het verloofde paar. De NOS-radio begon om half vier met een rechtstreekse uitzending via alle drie de Hilversurnse zenders en geeft daarop aansluitend reportages over Hilversum I. 1966 liet princes Christina zich inschrij ven bij de rijksuniversiteit in Groningen, waar zij zich voorbereidde op het exa men m.o. pedagogie. Op advies van Phia Berghout, directrice van het toonkunste naarscentrum „Queekhoven” heeft de prinses voor haar verdere muzikale op leiding de Ecole de musique Vincent d’Indy in Montreal (Canada) gekozen. Een van haar leermeesters was de Neder lander Bernard Diamant. Begin 1974 vestigde de prinses zich in New York. De zomer- en kerstvakanties bracht zij meestal met haar familie door in Porto Ercole of op paleis Soestdijk. De konin gin heeft haar jongste dochter meerma len in Montreal opgezocht. De Rijks voorlichtingsdienst heeft van ochtend de verloving bekendgemaakt met het volgende communiqué: „Hare Majesteit de Koningin en Zijne Konink lijke Hoogheid de Prins der Nederlan den kondigen met zeer veel genoegen de verloving aan van hun dochter Christina met de heer Jorge Guillermo. Prinses Christina en de heer Guillermo, die beiden in New York wonen, zijn gisteren met de Prins naar Nederland gevlogen. Zij zullen daar tot 18 februari blijven.” Ter gelegenheid van da verloving lig gen felicitatieregisters gereed voor hen die hun gelukwensen willen aanbieden, zowel op paleis Soestdijk als in Den Haag op paleis Lange Voorhout op maandag 17 februari van tien tot twaalf uur en van 14.00 tot 16.00 uur „De Verenigde Staten blijven dé Cy prische regering als de legitieme rege ring van Cyprus beschouwen. Amerika erkent de territoriale integriteit van Cy prus”, aldus de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Henry Kissinger in een korte verklaring die hij in Jeru zalem aflegde. „Wij betreuren het on derbreken van de onderhandelingen over de toekomst van Cyprus. Het is in het belang van allen terug te keren naar de onderhandelingstafel en wij zullen al het mogelijke doen daartoe bij te dra gen”, aldus Kissinger. Een stap als deze was al enige malen aangekondigd maar komt nu toch nog onverwacht. Kort na de Turkse inter ventie van de afgelopen zomer dreigde Denktasj met de uitroeping van een Turks-Cyprische republiek „die door minstens 30 staten zou worden erkend”. Daags na de stopzetting van de Ameri kaanse militaire hulp aan Turkije op 5 februari nodigde Denktasj de regering in Ankara uit, de Turks-Cyprische confe derate staat uit te roepen, maar de volgende dag schreef het Turks-Cypri sche weekblad Zaman, dat onder redac tie van Denktasj’ zoon staat, dat dit op een misverstand berustte. (Zie verder pagina 3) - j De gehele uXj kollektie. NAARDEN (ANP) Vanochtend om 07.40 uur is in het Diakonessen- huis in Naarden de kleinkunstena res Heintje Davids overleden, de dag na haar 87ste verjaardag. Twee dagen geleden was zij opgenomen. van deze Amerikaans-Russische afspraak hebben de Russen Syrië overtuigd zich niet te verzetten tegen een dergelijke overeenkomst, met de belofte dat de vredesconferentie in Genève daarna spoedig zal volgen. Ook koning Feisal van Saoedi-Arabië heeft bijgedragen tot matiging van het Syrische standpunt, bij zijn bezoek aan Damascus vorige maand, waarbij aan Syrië grote financiële beloften zijn ge daan. Alles bijeen schijnt de gematigde lijn in de Arabische politiek de overhand gekregen te hebben, ondanks de extreme beslissingen die op de Arabische topcon ferentie in Rabat vorig jaar oktober zijn genomen. Inkoop Verkoop JUWELEN Ridderstraat 5 Haarlem Tel. 023 - 320274. Guido Gezelle: Prinses Christina, de meest non-confor- mistische telg van het Huis van Oranje, met een uitgesproken artistieke aanleg en een opvallend oorspronkelijke per soonlijkheid, heeft haar romantische keuze gedaan. Geen prins van den bloe de, geen afstammeling van een oeroud adellijk geslacht, geen troonpretendent, maar een vriendelijk uitziende jongenman met een voorlopig nog enigszins ondui delijke achtergrond die overigens door de koninklijke ouders wel degelijk zal zijn getest is -de man aan wie zij zich zal toevertrouwen. Prinses Christina heeft een niet zo gemakkelijke jeugd gehad, zij is al vroeg door het leven beproefd en gestaald. Zij is haar eigen weg gegaan in het buiten land en de koninklijke familie heeft haar die vrijheid gegeven, al bleven de banden stevig en hartelijk. Het moet dit jonge meisje veel geestelijke kracht en doorzettingsvermogen hebben gekost, zich te ontworstelen aan de bescherming van een milieu dat haar ogenschijnlijk alles kon geven om op probleemloze manier op te groeien. Prinses Christina heeft een andere weg gekozen en is op eigen wieken op zoek gegaan naar een geluk dat anders was dan de soort die voor koningskinderen formeel lijkt weg gelegd. Zij heeft het blijkbaar gevonden. Dat is een gelukwens waard, maar verdient ook bewondering. Want het is een geluk dat zij zich persoonlijk heeft bevochten.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 1