■fa Werkzorgen groter Concurrentie sterker Rel rond Real sterker is Dubbel bedrog Geen winnaar in de lotto sport KNVB STRAFTE FSC MET FLINKE BOETE Cruijff reikt ver NB t.v. een miljoen gulden aan prijzen grORT 23 VRDDAG 1 4 FEBRUARI 1975 a Weinig tijd Mte Grote wens J,- L.L. ■Ki Onverwachte prestatie van Nora Bakker Nora Bakker: zichzelf overtroffen. EPPIE BLEEKER KRIJGT 8128 HET STEEDS MOEILIJKER (Van onze Spaanse correspondent) (Van onze speciale verslaggever) ?3 an 17. ■1). tijd, vergde. Donderdag verdwenen ook twee kam pioenen uit het toernooi: Judith Magos (Hon.), de houdster van de Europese titel werd verslagen door Alice Grofova (Tsj) en Hoe Joe Lan, sinds 1973 wereldkam pioene, bleek niet opgewassen tegen Asta zei moest het afleggen tegen Brigitte Thiriet. Nora Bakker trok haar goede lijn uit het enkelspel door in de dubbelspelen. Met de Francaise Folet kwam zij drie Hopman en Deken „leefden” slechts kort in het heren dubbelspel. In drie games voltrokken Heinen uit België en de Amerikaan Chui het vonnis. «e: Zjjn onderwjjzersbestaan is er de oor zaak van dat Eppie Bleëker (gehuwd met oud-schaatsenrijdster Sjollie Dijk stra) in de schaatssport niet de richting heeft kunnen kiezen die hij het meest ambieerde. De Fries is in feite een sprinter tegen wil en dank. Hij heeft Van der Helm en Hopman overleefden de eerste hoofdronde niet. Op zichzelf geen verrassende zaak. Bert van der Helm trof de Europese jeugdkampioen Herman Hopman die zich woensdag dapper en met overgave door de twee voorronden had heengeworsteld, kreeg als beloning voor zijn inspanning een half uur les van Stellan Bengtsson, de linkshandige Zweedse wereldkampioen van 1971: 21-10, 21-12 en 21-9. Marten Hoekstra en Atje Keulen-Deelstra leiden stevig in het schaatsklassement om de Heinekentrofee. In Deventer verbeterden ze hun posities door een overwinning. Bij de heren behaalde Marcel Pennlngs uit Nieuw Vennep de 3e plaats in de uursrace te Deventer. Het nationaal hockeyteam won de tweede oefenwedstrijd tegen Kampong: 5-1 (rust 2-0). Ties Krulze nam 3 treffers voor zijn rekening. Renate Steecher doet niet mee aan de Europese indoorkampioenschappen atletiek. Door ziekte kon ze zich onvoldoende voorbe reiden. De amateur-zesdaagse van Antwerpen werd gewonnen door het Nederlandse koppel Minneboo-Van Helvoirt. Voor de wereldkampioenschappen schaat sen dames in Assen hebben 14 landen inge schreven. De volgende straffen werden voorts nog uitgesproken: FC Den Haag: A. Kila, een wedstrijd onvoorwaardelijk en 150 gulden boete. Tevens werd de voor waardelijke straf van een wedstrijd ge handhaafd. Feyenoord: W. Jansen, 250 gulden boete. D. Schneider, 200 gulden boete. De Graafschap: H. Wanders 'een Het herentrio, werd al in de eerste „omloop” gereduceerd tot één man- Nico van Slobbe. Hij speelde gedegen tegen de linkshandige Thailander Fan Sin Waj, die met zijn penhoudergreep aanvallend speelde, net als Van Slobbe. De strijd werd op enkele meters van de tafel uitgevochten en de Schiedammer ver wierf zich met 22-20, 21-19 en 21-16 het recht in de volgende ronde te spelen tegen de Joegoslavische ster Anton Sti- pancic CALCUTTA (ANP). Nora Bakker heeft zichzelf overtroffen in het dames enkelspel van de w.k. tafeltennis. Zij drong door tot de laatste 32 dank zij overwinningen op Indonesische speel sters die internationaal hoger staan aan geschreven dan de Nederlandse. In die derde ronde van het hoofdtoernooi moet zij het opnemen tegen de Chinese speel ster Tsjen Hoeai Jing, die voor een van de grootste verrassingen van de eerste dag had gezorgd: ze schakelde Li Ailesa, als derde geplaatst, van Zuid Korea uit. MADRID (RTR). Transol RZ heeft in Madrid zijn eerste wedstrijd uit de kwart-finales van het toernooi om de Europese beker voor lands kampioenen tegen Real Madrid ver loren. De Spaanse titelhouder won met 104-74 na een ruststand van 36-^6. In de tweede helft bleek dat Tran- sol voor rust te veel van zijn klach ten had gevergd, toen werd ook dui delijk dat Real nog zoveel reserves achter de hand had dat het wat tegenvallende niveau van de eerste periode gemakkelijk overtroffen kon worden. Nora Bakker strijkt in Calcutta de rente op van haar noeste trainingsarbeid. Nadat zij met vertragend spel Beatrix Pietersz uit Djakarta had verslagen in drie games (20, 19 en 16) paste zij hetzelfde wapen toe tegen de Indonesi sche kampioene Teja Soekmana, die een vergelijkbare taktiek koesterde. Nora Bakker zorgde voor de beste uitvoering en kwam via 21-14 en 21-9 tot 19-13 in de derde game. De Nederlandse speelster verslapte even, maar gaf de overwinning niet meer uit handen, 22-20. Sonja Helt- DEN HAAG. (ANP) De cijfers van lotto no 6 van 9 februari zijn: Aantal deelnemers: 1.092.585. Bruto inleg: f 4-210.430. Prijzenbedrag: 2.206.929. Ie prijs: geen winnaars. Het bedrag van de le prijs wordt in gelijke delen verdeeld over de 2e t/m de 5e prijs van deze week en de jackpot voor volgende week. 2e prijs: 3 winnaars, die elk bruto 127.129 ontvangen. 3e prijs: 285 win naars, die elk bruto 1.689 ontvangen. 4e prijs: 14.098 winnaars, ide elk per kolom ƒ41 ontvangen. 5e prijs: 17.824 winnaars, die elk per kolom f 32 ontvangen. Jack pot voor de lotto van a.s. zondag 182.392. Dé cijfers van toto no 6 zijri: Aantal deelnemers: 260.681. Bruto inleg: 667.414. Prijzenbedrag: 371.790. le prijs: 2 winnaars, die elk bruto 90-788 ontvangen. 2e prijs: 37 winnaars, die elk bruto 2.142 ontvangen. 3e prijs: 573 winnaars, die elk per kolom 193 ont vangen. Bagrat Boernasian, die bepaald niet op zijn tenen behoefde te staan om de partij te winnen. Van der Helm ook zijn maag is niet ongeschonden gebleven in Calcutta was nog niet helemaal op krachten gekomen en hij bleek te traag om gevaarlijk te kunnen zijn. De neder laag werd ingeschreven met 18-21, 11-21 en 17-21. zenuwachtig, voor een wedstrijd. Dat probeer ik dus kwijt te raken met dat schaatsen slijpen. Ik heb het één keer verschrikkelijk te kwaad gehad. Dat was twee ja ar geleden in Oslo, toen ik na de eerste dag derde stond. Onverwacht. Daar ben ik ontzettend van geschrok ken.” GOTHENBURG. Wie zich een uur voor de zenuwen-vretende 500 meter van een schaatsevenement van belang laat aandienen bij Eppie Bleeker, treft de topsporter in een staat van afwezig heid, overgegeven bezig zijn schaatsen te bewerken. Eppie Bleeker „schaatsensliep”. De Fries: „Dat is nu mijn manier om me te concentreren en mijn zenuwen kwijt te raken. Voor de wedstrijd ga ik schaatsen slijpen. De anderen ook na tuurlijk, maar ik wel een uur lang.” wedstrijd on voorwaardelijk, een wed strijd voorwaardelijk met een proeftijd van een jaar. Heracles: H. Groot, een wedstrijd on voorwaardelijk en 75 gulden boete. J. Dekkers, een wedstrijd onvoor waardelijk, een wedstrijd voorwaardelijk met een proeftijd van een jaar en 75 gulden boete. PSV: H. Quaars, 200 gul den boete. NAC: G. Krekkekx, twee wedstrijden on voorwaardelijk. FC Gro ningen: G. Klaassens, een wedstrijd on voorwaard elijk, een Wedstrijd voorwaar delijk. M. Westerink, twee wedstrijden on voorwaardelijk, een wedstrijd voor waardelijk. FC VW: E. Beckers, een wedstrijd on voorwaardelijk, en 100 gul den boete met het recht in beroep te gaan. Er werden drie boekingen gegeven. Met Herman Hopman kwam Nora Bakker in* de derde ronde van het ge mengd dubbelspel. Zij gaven slechts een game af aan het Maleisische paar Koay en Lee. Nico van Slobbe en Marjan van der Vliet moesten af haken tegen Vilas/- Wardekar uit India die in de hete hal voor eigen publiek speelden. BIELEFELD (DPA). —Een kan tongerecht in Bielefeld heeft de ex- voetbalprof Hans Jürgen Neumann (33) naar aanleiding van het Bundes- ligaschandaal veroordeeld tot een boete van zesduizend mark, ruim zes duizend gulden. De aanklager had vijftien maanden gevangenisstraf, onder aftrek van voorarrest, geëist. Neumann, in het omkopingsschandaal bekend geworden als „bankloper” werd schuldig bevonden aan het ach terhouden van 10.000 mark bij zijn omkoping van enige spelers van Her tha BSC. ronden verder. Sonje Heltzel en de weer herstelde Marjan van der Vliet troffen het niet zo best. Voor hun was het dubbelspel, door toedoen van het Cana-, dese koppel Nesuktus/Domonkos al in de eerste ronde afgelopen. BARCELONA. De eerste voet balclub van de Catalaanse hoofdstad, Barcelona, voelt zich slachtoffer van politiek gekonkel in Madrid. Sedert de voorzitter van de club, Augustin Montal, dat officieel op een perscon ferentie waar Madrileense journa listen werden geweerd in het openbaar naar voren bracht naar aanleiding van „de affaire-Cruijff” hebben de dagbladen er zich gretig op geworpen. Cruijff fungeert als een soort catalisator voor de opgekropte haatgevoelens van de Barcelonezen tegen het centrale gezag in Madrid. Het 184-jarige, eerbiedwaardige dagblad „Diario de Barcelona”, dat zich de laatste tijd steeds meer toe legt op een kritische begeleiding van de binnenlandse politiek, opende don derdag de voorpagina met de koppen: „FC Barcelona eist democratisering en decentralisatie in het Spaanse voetbal”, „Een officiële nota van de club stelt een anti-Barcelonacampag- ne aan de kaak” en „Gelukwens aan Johan Cruijff voor zijn optreden in Malaga”. Het jongste dagblad van Barcelona, Mundo Diario, publiceerde donderdag een commentaar op die officiële nota onder de titel „Het democratische voetbal”, met scherpe kritiek op het centralisme, het paternalisme en de vriendjespolitiek in de Spaanse voet balbond, „hetgeen nog versterkt wordt door een achterbakse campag ne” tegen FC Barcelona en ten gun ste van „anderen” (lees: Real Ma drid). Don Agustin is benauwd en woe dend. Ondanks de acht punten voor sprong van lijstaanvoerder Real Ma drid op Barcelona moet Montal na tuurlijk zeggen dat hij de hoop op de kampioenstitel nog altijd niet opgeeft en goede moed heeft op de Europa cup. En dan moest hij ook wel zeg gen dat FC Barcelona de politiek buiten het voetbal wil houden. Hij wist bliksems goed hoe hij de gemoe deren in de Catalaanse achterban tot bedaren moest brengen door de be schuldigende vinger naar Real Ma drid te heffen. Daarom belegde hij een persconfe rentie in Barcelona waar journalisten uit Madrid werden geweerd. En daar loste hij zjjn schoten: „FC Barcelona is het slachtoffer van een campagne van valse geruchten, officiële tegen werking en onjuiste scncidsrechters- besluiten; ondertussen krijgen andere clubs (lees: Real Madrid) alle moge lijke medewerking; en al deze wan toestanden, waar ook andere (lees: niet-Madrileense) clubs onder lijden, worden in het centralistische Madrid bekokstoofd, zodat alleen de demo cratie en de decentralisatie de oplos sing kunnen brengen”. zich tot het korte werk (2 x 500 en 2 x 1000 meter) gewend, omdat het all round rjjden nog meer arbeid, en dus Eppie Bleeker: „Ik voelde er niets voor een soort tweederangs-klassements- rijder te worden. Ik had niet de tijd om echt voldoende te trainen en toen heb ik me maar op het sprinten geworpen, wat toen, en dat was natuurlijk een geluk, net een beetje van de grond begon te komen. Maar ik ben geen echte sprinter. Pas in de laatste bocht en op het eind naar de finish kom ik op snelheid. Mijn 1000 meter is naar verhouding ook altijd beter geweest.” Eppie Bleeker is goed voor winst op de kilometer, wat hij bij de laatste titeltoemooien in Oslo en Innsbruck be wees. Dit jaar is de concurrentie echter groter dan ooit Met name van de Rus Aleksander Safronov, de wereldrecord houder met een medeo-tijd van 1.17,23. Bleeker: „Hij kan er echt wat van. In Cortina schaatste hij me na 800 meter gewoon voorbij. Dat was me eigenlijk nog nooit overkomen.” De angst van de Nederlandse kampioen Bleeker ver sloeg in Assen vorige maand toch wel overtuigend de terugkerende Jos Valen ti jn voor de 22-jarige Rus lijkt om meer dan alleen maar deze reden ge grond. Safronov heeft ook een betere 500 meter in de benen, wat hem op het lijstje van favorieten voor Gothenburg zeker voor Bleeker plaatst. De Friese onderwijzer heeft trouwens dit jaar meer nederlaagjes geleden die hem aan het denken hebben gezet. Eppie Bleeker: „Ik kom altijd pas laat in het seizoen op gang. Dat komt, ik kan pas in de kerstvakantie goed beginnen gericht te trainen. Daarvoor moet alles zo ge haast. Naar Arnhem voor de gewichten training, naar Soesterberg voor de con- ditie-training, naar Amsterdam of Utrecht voor de ijstraining. Ik maak vaak veertien autohuren per week, soms wel 1000 kilometer. In de kernploeg kom ik tot rust.” Eppie Bleeker is er tot dusverre altijd redelijk in geslaagd tijdens de werkelijk belangrijke wedstrijden te vlammen. Ogenschijnlijk hebben de zenuwen hem nog nooit echt te pakken gehad. Hoe zit dat? Bleeker: „Natuurlijk ben ik wel Eppie Bleeker: twee jaar achtereen de bronzen medaille. wonachtige onderwijzer: „Ach, het is natuurlijk wel mooi werk, zo op volle kracht een bocht doorgaan. En al kan ik op de eerste meters met de echte snelle jongens niet mee, het gaat er toch om wie het eerst aan de finish is.” En dat is Eppie Bleeker de laatste jaren eigenlijk heel redelijk gelukt. Moment uit RealTransol. Battle (links) van Transol in duel met de Spanjaard Paniagua. Eppie Bleeker heeft nog een grote wens: schitteren bij de Olympische Spe len. En dan liefst op een nummer dat nu tot de „verboden vruchten” behoort, de 1500 meter. De Fries: „Een geweldige afstand." Zijn kansen lijken niet eens slecht te staan, nu de nationale all- round-top, met uitzondering van Kui pers, die stopt, het op de mijl herhaalde lijk laat afweten. Bleeker reed vorig jaar in Inzell een tijd van 2.04,59, waarmee hij zich met de besten kon meten. Hoe diep het „echte” hardrijden bij Eppie Bleeker wel zit blijkt uit het feit dat hij zich nu nog kan opwinden dat hij bij trainingswed- strijden in Inzeil net boven de acht minuten bleef op de 5000 meter. De Fries: „Dat zou toch schitterend zijn geweest voor een sprinter, in de zeven minuten rijden. Ik vind het prachtig af en toe langere afstanden te rijden, ook de 3000 meter bijvoorbeeld. Maar het heeft er voor mij niet ingezeten. Ik word wel eens jaloers als ik zie dat bij de Italianen een Toniolli zo maar een half jaar vrij krijgt van zijn baas en een man als Vellar, die bij de politie is, een heel jaar in feite niets doet.” Eppie Bleeker verkiest echter wel het Nederlandse „ik worstel en kom boven”- systeem boven het Russische, waar een rijder, als hij niet meer meetelt in het legioen der naamlozen wegzinkt. Bleeker: „Met schaatsen word je daar aan de top goed verzorgd, maar als het is afgelopen, hoef je ook nergens meer op te rekenen, in tegenstelling met an dere sporten daar. Een goede rijder als Troitski is nu geloof ik auto-poetser. Neen, dan liever de eigen verantwoorde lijkheden bij winst of verlies, succes of afgang”. Eppie Bleeker zal zich voorlopig in elk geval met al zijn krachten inzetten voor zijn schaatswerk, al is het dan ook „maar” sprinten. De in Heerenveen ZEIST (ANP). De tuchtcommissie van het betaald voetbal heeft FSC be boet met 1000 gulden, wegens het her haaldelijk opstellen van een ongerech tigde speler. Hiervan is 500 gulden voor waardelijk met een proeftijd van een jaar. De speler F. J. Heynen kreeg een maand voorwaardelijk met eveneens een Proeftijd van een jaar en 150 gulden. Gerdraitite uit de Sovjet Unie. Dergelij ke verrassingen bleven achterwege in het toernooi van de heren, waar de geplaatste spelers zonder moeite over gingen naar de tweede ronde van het hoofdtoernooi. Eppie Bleeker is de belangrijkste Ne derlandse vertegenwoordiger bij de we reldkampioenschappen sprint, die zater dag en zondag in de> Zweedse havenstad Gothenburg worden gehouden. De Friese onderwijzer (25) heeft in deze specialisa tie een zekere stand op te houden: zowel twee jaar geleden (Oslo) als vorig jaar (Innsbruck) bemachtigde hij het brons, de eerste keer achter Valeri Moeratov en Jos Valentijn, de laatste achter Per Björang en Masaki Suzuki. Bleeker, be zig aan zijn vierde jaar in do kernploeg, is een schaatsenrijder die veel kan, maar nog meer zou kunnen, indien hij zich volledig en ongeremd aan zijn sport zou kunnen wijden. Niet dat hij het type is van de fanaat, een aanhanger van de „prestatie-ideologie” (term: „keerpunt in sport” van de Wiardi Beekman stich ting), maar het onderzoeken van de maximale eigen mogelijkheden boeit hem in hoge mate. Eppie Bleeker hoopt dan ook nog eens goed te kunnen toeslaan in de korte spanne die hem nog' rest in het interna tionale schaatswezen. De Friese stilist, die het rijden met een bepaalde zeker- heidsmarge verkiest boven het onbesuisd „inknallen” van een bocht: „Dit jaar en waarschijnlijk ook volgend jaar kan ik nog. Daarna wordt het te moeilijk met mijn werk. Ik ben waarnemend hoofd van een school in Balk en het bestuur is niet zo gelukkig met de vele weken die ik er 's winters, tussenuit ben. Tot nu toe heb ik steeds een vervanger kunnen vinden, maar voor de kinderen is het niet prettig. Op nationaal niveau kan ik na volgend jaar nog wel een tijdje doorgaan, denk ik.” i>-i ’«w I a’- 1 stelt JEANS JACKETS De winnaars van deze LOIS jeans kunnen hun keuze maken uit vele modellen en kleuren die Saez-Vo- gels B.V. - Zwanen burg in zijn kollektie heeft. Iedere week LOIS twee jeans be schikbaar (pim. 50,per stuk) voor de K.W.F.-puzzelaktie.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 23