Ie BONN: JURIDISCH EINDE n AAN SOFTENON-AFFAIRE Sinaï-passen en olievelden kunnen in Genève aan orde komen Stakers in Breznjev weer actief van troepen Nog verzet op Kwestie-Eritrea geen JORGENSEN Malagasië officieel punt voor NU PREMIER OAE-ministerraad ATTILA-LIJN IS GRENS GEWORDEN Parlementsleden Verdediging Augustin wil uitstel Spaanse kathedraal in België uit stadhuis gezet in Centraal-Europa NAVO tegen „bevriezing” mo’s 3 Hevige arbeidsonrust MBFR-onderhandelingen in Wenen ■on 2 BINNEN- EN BUITENLAND 1975 V R IJ D A G 14 FEBRUARI nnis oom ister (Van onze redactrice in Wenen) iaat Rust „Staatsgreep” Isolement Als dit zou gaan gebueren, dan toch ■and n in s bij artij olese 1 le- i een enda i ge- i dr. Stil ssel- in ge- 'oor- jve- k in ;rote naar ;zen eigd (2) rden vrij a 27 iten- On- top- aring n de alige labi- CD (Vervolg van pagina 1) Israel heeft er de laatste dagen sterk de nadruk op gelegd, dat een over eenkomst met Egypte niet ongedaan mag worden gemaakt door het her vatten van de conferentie in Genève. De Israëlische bedoelingen zijn de volgende: Syrië staat in de Arabische wereld de harde lijn voor, maar wil deze lijn resultaat boeken, dan heeft Syrië daarvoor Egyptische steun nodig. Alleen kan Syrië geen oorlog voeren met Israel. r-. r (Van onze redacteur in Bonn) Deze 100 miljoen werden in 1972, waarschijnlijk Met Ethiopië beschouwt de strijd in dat (Vervolg van pagina 1) (Van onze redacteur in Brussel) vier heb- diase ratie 'roep it te India ioen- zijn de toe- '.eker De westerse delegaties vinden dat be- vriezen van lucht- en grondstrijdkrach ten, waardoor deze dus niet zouden kun nen worden versterkt, niet acceptabel. Zij noemen drie redenen: 1. De mili taire overmacht van het Warschau-Pact dige eenheid is geworden, betekent dat zij echte grenzen heeft gekregen. De Attila-lijn is grens geworden: de nieuwe militaire verworvenheid van territoriale concessies is daarmee vrijwel uitgesloten De Grieks-Cyprische vluchtelingen uit Famagusta kunnen hun verlaten huizen voorlopig wel vergeten. Kortom, de NAVO wil eerst een ver mindering van Amerikaanse en Russi sche troepen tot stand brengen en pas daarna een eventuele overeenkomst over het bevriezen van de troepen sluiten. Het Oostblok gelooft juist dat het be vriezen de onderhandelingssfeer ten goe de zou komen en gunstiger voorwaarden voor verdere overeenkomsten zou schep pen. De keuze van het tijdstip kan ook nog bepaald zijn geweest door het feit dat de Onafhankelijk van de vraag of dit juist is geformuleerd de situatie doet wel een beetje denken aan die van 15 juli, maar dan in omgekeerde richting. Toen een onduidelijk Grieks regime in hevige economische moeilijkheden en in ternationaal isolement dat een nieuwe constellatie trachtte af te dwingen op Cyprus, doch dat werd afgestraft door een parlementaire Turkse regering die de sympathie van het buitenland had. de 1000 en 25.000 mark liggen, en keert ze maandelijks bedragen uit aan de slachtoffers die, afhankelijk van de graad van de misvorming lig gen tussen de 100 en 450 mark, maar voor de ergste slachtoffers zijn deze bedragen een druppel op een gloei ende plaat. Hij mart ig. 170 men neri- we- osla- jaar me- )emd .ede- lerde hap- heeft met litie- „in ivers Hij ciaal arbij De zijn ri tot 150 iver- 'ijzi- s de ge- rn. i de ie in nden i uit :z is ver- Ips Ips icha- t het jl de ijnen ische affen voor ka- iTaal- ge- >ene- staat be- jpen ;z in aan- De moeder van de 14-jarige jongen heeft inmiddels laten weten dat zij de moed niet opgeeft en dat ze een beroep zal doen op het constitutionele hof, dat uit moet maken of het huidige oordeel van het hooggerechts hof in strijd met de grondwet is of niet. Het kabinet van Jörgensen bestaat uit 16 ministers, van wie er 14 al eerder minister zijn geweest. De 52-jarige Jörgensen is in 1972-73 al eens premier geweest. Zijn partij be schikt slechts over 54 van de 179 zetels in het parlement en politieke waarne mers verwachten niet dat de sociaal democratische regering een lang leven beschoren is. Alle linkse partijen samen hebben trouwens slechts 75 zetels. Jörgensen heeft gisteren in het parle ment verklaard, dat het land voor zijn grootste problemen sinds de oorlog staat. Werkloosheid, inflatie en ongunstige be talingsbalans moesten gelijktijdig aange pakt worden. Ter verbetering van de werkgelegen heid zullen maatregelen worden geno men „die uitgaven met zich mee bren gen”. Overigens echter zal de regering de uitgaven matigen. Het is niet ondenkbaar, dat „haviken” in de Turkse legerleiding dit moment hebben gekozen om te laten zien dat Turkije nergens bang voor is, ook niet na de stopzetting van de Amerikaanse wapenleveranties. Een rol kan ook heb ben meegespeeld hun frustratie over het feit dat het Noorse exploratievaartuig Longva zich deze week definitief heeft onttrokken aan exploratie voor Turkije van de olierijke bodem van de omstre den Egeïsche Zee. Tot nu toe was er een Turkse sectie op Cyprus waarvan de omvang nog flexibel was. Dat deze nu een staatkun- De vraag hoeveel gebied Israel zal opgeven in het kader van een overeen komst met Egypte is dan een kwestie van. tijd. Er ligt een maximum- en een minimumplan op tafel. Het maximum plan omvat een langdurige overeen komst, waarbij Israel zowel de olievel den van Aboe Rodeis als de strategische passen in de Sinai opgeeft. Het mini mumplan houdt in dat Israel slechts een beperkt gebied opgeeft voor een over eenkomst van korte duur. ADDIS ABEBA (Reuter, AFP). In de Ethiopische hoofdstad Addis Abeba is gisteren de periodieke bijeenkomst van de raad van ministers van de Organisa tie van Afrikaanse Eenheid begonnen, overschaduwd door de gebeurtenissen in Eritrea. Hoewel de belangstelling van de raad uiteraard gericht is op de ontwik kelingen in de Ethiopische provincie, wordt niet verwacht dat 1 de kwestie officieel aan de orde zal komen. De stichting voor het gehandicapte kind verleent namelijk niet alleen geldelijke steun aan de contergan- slachtoffers, maar ook aan bijvoor beeld spastische kinderen. Weliswaar heeft de stichting in vele gevallen directe uitkeringen gedaan, die tussen ziek- van een ,Veel i nog iekte ïgtij- 1 een zich han- zijn r de ctop- ij de ildus niet in zo’n stormachtig tempo als dat van afgelopen zomer. Vermoedelijk zal er op korte termijn niet veel veranderen op en om Cyprus. Maar wel is het isolement van Ankara en Van Denktasj duidelijk verergerd. De diplomatieke po sitie van de laatste is er paradoxaal genoeg op achteruit gegaan, ondanks het feit dat hij nu „president” is. Hij heeft reeds aangekondigd dat er voorlopig niet zal worden gestreefd naar erkenning van deze staat. Zo’n erkenning zou ook niet loskomen van andere landen dan Libië en Irak. Vol levenslust en energie, lachend en grappend makend is de Russische partij leider Leonid Breznjev (rechts op de foto) gisteren na een afwezigheid van zeven weken in de openbaarheid teruggekeerd. Hij leidt de delegatie die besprekingen voert met premier Harold Wilson (links) van Engeland. „Ik ben blij u te zien. U ziet er goed uit. Heeft u wat rust genomen?”, vroeg Wilson toen de twee staatslieden elkaar ontmoetten. Breznjev, in donker pak met enkele onderscheidingen, antwoordde: „Dat zal ik u later vertellen”. Minutenlang poseerde de 68-jarige partijleider voor de fotografen. Op de vraag van een Britse verslaggever hoe hij zich voelde, gaf hij echter geen antwoord. Het is al weer zeven jaar geleden, dat er een Britse premier in Moskou was. Beide partijen zijn er nu kennelijk verlangend naar de betrekkingen te verbeteren. Indien men de 2500 slachtoffers werkelijk financieel schadeloos had willen stellen, zou een bedrag van tussen de 1 en 2 miljard mark nodig zijn geweest, aldus de rechtbank. in Centraal-Europa zou door dat bevrie zen worden bezegeld, terwijl de bedoe ling van de MBFR juist is door troepen verminderingen een evenwicht te schep pen. 2. Het Oostblok heeft tot nu toe nooit gegevens verstrekt over de huidige sterkte van zijn grond- en luchtstrijd krachten in Centraal-Europa. 3. De be doeling van het Warschau-Pact is, ieder van de elf directe deelnemers bij de MBFR individueel te verplichten de be treffende troepen niet te vermeerderen; dit in absolute tegenspraak met het westerse voorstel om aan beide zijden een gemeenschappelijk plafond vast te stellen. TANANARIVE (REUTER). In de hoofdstad van Malagasië (het vroegere Madagascar). Tananarive, waren gister avond nog enkele verzetshaarden van para-militaire politiemannen, die verant woordelijk worden gesteld voor de moord op het staathoofd Ratsimandrava, deze week dinsdag. Deze dagen zou Denktasj, in het kader van de onderhandelingen met de Grieks- Cyprische leider Clerides, een Turks te genvoorstel indienen voor de federale structuur van het eiland, waarvan de wenselijkheid nu ook van Griekse zijde wordt erkend. Deze uitroeping van een soort Turks-Cyprische federale staat lijkt nu wel een heel bruuske vorm van zo’n tegenvoorstel. Erger is, dat talloze regeringen, zich, als gevolg van wat er gisteren is ge beurd. zullen uitputten om te betuigen dat zij in Makarios nog steeds de presi dent van heel Cyprus zien. Denktasj, die als vice-president dagelijks contacten legt met diplomaten in Nicosia, is nu voorlopig een vreemd buitenbeentje ge worden en het is de vraag of hij daar zelf wel zo gelukkig mee zal zijn. MADRID (REUTER). Driehonderd stakende bouwvakkers hebben zichzelf gisteren in de kathedraal van de Spaan se stad Malaga gebarricadeerd. Ook in andere delen van Spanje heerste arbeldz- onrust. Oproerpolitie sloot de toegangen tot de kathedraal nadat studenten voedsel voor de arbeiders in de kerk hadden gebracht. De stakers eisen hogere werkloosheids uitkering, en protesteren tegen tijdelijk ontslag. Eerder waren 5.000 bouwvakkers in Malaga, dat het hoogste werkloosheids cijfer van Spanje heeft, van hun werk weggelopen. In de noordelijke stad Bilbao heeft de Amerikaanse bandenfabriek Firestone 2.800 arbeiders ontslagen na een serie wilde stakingen voor betere arbeidsom standigheden In de noordelijke kolen stad Oviedp heeft de staatsmijnmaat- schappij Hunosa 5.000 arbeiders tot 25 februari zonder loon op straat gezet wegens onofficiële stakingen. Bij Firestone had de politie woensdag avond 2.300 arbeiders die de fabriek hadden bezet daaruit verwijderd. In Pamplona, waar 47 mijnwerkers in een kalimijn twee weken lang een zit- staking hebben gehouden, heeft de mijn directie hun een brief gezonden met de mededeling dat hun actie de maatschap pij 100 miljoen peseta’s (ƒ4,4 miljoen) heeft gekost en dat de directie zich het recht voorbehoudt disciplinair tegen de mijnwerkers op tetreden. De Amerikaanse correspondenten die Kissinger begeleiden, hebben uit Cairo gemeld dat een beperkte overeenkomst waarschijnlijk lijkt, zonder de strategi sche passen en de olievelden dus. Kissin ger zelf zal ook wel met de gedachte spelen dat de passen en Aboe Rodeis dan in Genève aan de orde kunnen komen. Er is in precies zeven maanden wel heel wat veranderd. Nu is er een ondui delijke en onparlementaire Turkse rege ring in economische nood en internatio naal isolement die, vermoedelijk even eens onder militaire druk, de constellatie op Cyprus wederom wil veranderen. Zal zij nu worden afgetraft door de sterke, parlementaire Griekse regering Kara manlis die internationaal algemeen wordt gerespecteerd? HANNOVER (REUTER). De verde digers van de Nederlander Ronald Au gustin hebben uitstel gevraagd van zijn proces om hun meer tijd te geven hun verdediging voor te bereiden. Dit is gis termiddag in het Westduitse Hannover bekendgemaakt. Het proces tegen Au gustin is vastgesteld op dinsdag 18 fe bruari. Hij wordt beschuldigd van medeplich tigheid aan extremistische acties van de Rote Armee Fraktion, beter bekend als de Baader Meinhof groep. De verdedigers Kurt Grönewold en Rainer Könke maakten tijdens een pers conferentie bekend dat zij de justitiële autoriteiten van Osnabrück tevens heb ben verzocht het proces tegen de 25- jarige Augustin niet te doen plaatsvin den in de speciaal daartoe ingerichte rechtszaal van de zwaarbewaakte gevan genis van Bückeburg, 40 km ten westen van Hannover. Zij menen dat er van bevooroordeling sprake is door de plaats waar het proces moet worden gehouden en de zeer strin gente veiligheidsmaatregelen. Zij hadden juist de laatste documenten over Augus tins zaak ontvangen en meenden te wei nig tijd te hebben om hun verdediging te voltooien. Verder zijn de verdedigers van mening dat de gezondheidstoestand van hun cliënt, na een vijf maanden durende hongerstaking, niet zodanig is dat van een normaal proces sprake kan zijn. Grünenthal. Indien deze uitkering goed zou zijn belegd, zou men er nu financieel beter hebben voorgestaan. Een 14-jarig slachtoffer van de contergan, een jongen met misvormde armen en benen, accepteerde deze regeling niet. De rechtbank in Keulen gaf hem ongelijk en nu heeft de hoogste rechtbank in de Bondsrepu bliek hem ook geen gelijk gegeven. Britse premier en minister van buiten landse zaken zich in Moskou bevinden. De Engelse regering staat, net als de Griekse en de Turkse, garant voorde status quo op Cyprus en de Griekse minister van buitenlandse Zaken Mavros zal ongetwijfeld meteen contact zoeken met zijn Engelse collega. Dat deed ook de Turkse premier Ecevit vlak na de staatsgreep van de Griekse officieren tegen Makarios, 15 juli vorig jaar. Wel, wat gisteren is gebeurd wordt door de Griekse regering ook een staatsgreep genoemd. WENEN. De NAVO is niet bereid om in afwachting van een overeenkomst over troepenvermindering in Centraal- Europa het aantal manschappen van lucht- en grondstrijdkrachten in Cen traal-Europa alvast te bevriezen. Dat heeft de Canadese delegatieleider giste ren in de 75e plenaire vergadering van de MBFR-onderhandelingen over troe penvermindering meegedeeld. Het War schau-Pact heeft dit voorstel afgelopen herfst voor het eerst geformuleerd en de Tsjechische delegatie heeft het deze week nog eens herhaald. BONN. Het contergan (softe- non)-drama, dat vijftien jaar geleden niet alleen de Bondsrepubliek, maar ook tal van andere landen opschrikte, heeft voorlopig zijn juridisch einde gevonden. Het hooggerechtshof in Karlsruhe heeft gisteren in een ci viel proces besloten dat de 2500 nog levende slachtoffers van het conter- gan-drama de schadevergoedingsrege- ling van de Westduitse Stichting voor het gehandicapte kind moeten accep teren en niet rechtstreeks een beroep mogen doen op de 100 miljoen mark, die de producent van contergan, de firma Grünenthal, in 1970 in een vergelijk met de ouders van de mis maakt geboren kinderen had betaald. Egypte voelt op het ogenblik weinig voor een oorlog, maar kan gedwongen worden met Syrië mee te gaan in het kader van de Arabische solidariteit. Als nu Egypte en Israel een overeenkomst voor, laten we zeggen, anderhalf jaar sluiten, met de wetenschap dat partijen elkaar binnenkort in Genève zullen tref fen, dan rijst de vraag met wie in Genève gesproken moet worden. Syrië? Met dit land kan alleen over totale Israëlische terugtrekking van de Golanhoogten en totale vrede worden gesproken. In dit stadium een niet haal bare kaart. Met Jordanië dan? Met Jordanië valt niets te bepraten nu de Palestijnse be vrijdingsorganisatie de onderhandelings positie van Jordanië heeft overgenomen. En de PLO zelf is in dit stadium van iedere onderhnadeling uitgesloten, omdat Israel en de Palestijnen daartoe niet bereid zijn. Blijft: Egypte. Maar met Egypte is dan al een overeenkomst gesloten. Met andere woorden: als Israel met Egypte een overeenkomst sluit die verder over leg in Genève tussen Israel en Egypte uitsluit, dan valt er verder in Genève voor de duur van die overeenkomst niets te bespreken. Genève wordt dan een theater voor de publieke opinie, zonder praktische betekenis. Concessies Het alternatief voor Genève is oorlog. Maar, zoals we al hebben opgemerkt: Egypte is door een overeenkomst gebon den en Syrië kan alléén geen oorlog voe ren. Israel koopt dus door concessies aan Egypte rust op alle fronten. Daarvoor is het nodig dat Genève buiten deze Egyp- tisch-Israelische overeenkomst blijft. „Beperkt akkoord” Israel-Egypte na een langdurige juridische touw trekkerij, in de stichting voor het gehandicapte kind, die de Westduitse regering in het elven had geroepen on dergebracht. De overheid had zelf 50 miljoen als startkapitaal beschikbaar gesteld. Men hoopte toen dat door middel van giften het kapitaal van de stichting nog zou stijgen. Dat is, zo bleek tijdens het proces in Karlsruhe, echter niet gebeurd. Vooral de zwaarst gehandicapte slachtoffers hadden belang bij een directe uitkering van de firma Demonstranten staken in het centrum van de stad het hoofdkantoor van de socialistische partij in brand na geruch ten dat daar de rebellen zich hadden verschanst. Andere opstandelingen braken gister ochtend uit hun kamp in een buiten wijk van de stad en namen stellingen in in het nabijgelegen gevangeniscomplex, waar zij op militairen begonnen te schieten. KOPENHAGEN (DPA). Koningin Margaretha van Denemarken heeft gis termiddag de sociaal-democratische par tijvoorzitter Anker Jörgensen tot pre mier benoemd. Hij heeft uit zijn eigen partij een minderheidsregering gevormd. Gisteren heerste echter rust in Eritrea. Er werden geen gevechten gemeld tus sen Ethiopische regeringstroepen en het Front voor de Bevrijding van Eritrea. Inwoners van de hoofdstad van Eri trea, Asmara, verklaarden dat het leven in de stad langzaam aan tot een normale toestand terugkeert. Sommige winkels waren weer geopend en er was weer water. De stroomvoorziening, die al twaalf dagen is uitgevallen, was echter nog niet hersteld. De Ethiopische militaire autoriteiten hebben het verbod aan burgers om de stad te verlaten nog steeds niet opgehe ven. Er worden slechts sporadisch door- laatbewijzen gegeven. De secretaris-generaal der Verenigde Naties, Kurt Waldheim, heeft de OAE verzocht een bijdrage te leveren tot een beëindiging van het bloedvergieten ia Eritrea. BRUSSEL. Vijftien parlementsle den van de militante Vlaamse Volks Unie zijn gisteravond door de politie hardhandig uit het stadhuis van de Brusselse agglomeratie-gemeente Schaarbeek verwijderd. De parlementa riërs, onder wie een vrouw, waren naar Schaarbeek gekomen om daar te protes teren tegen de toepassing van de zoge naamde taalwetten. Schaarbeek is for meel een tweetalige gemeente, maar de burgemeester wenst uitsluitend het Frans te hanteren. gebied als een zuiver binnenlandse aan gelegenheid en tot dusver heeft nog geen van de op de OAE-bijeenkomst verte genwoordigde landen te kennen gegeven het punt aan de orde te zullen stellen. Op de 28 punten bestaande agenda domineren budgetaire en administratieve onderwerpen. Natuurlijk zal achter de schermen door de afgevaardigden wel druk over de kwestie-Eritrea worden gepraat. Volgens het persbureau AP zouden enkele lidstaten van de OAE overwegen een voorstel te doen om Addis Abeba niet langer meer als hoofdkwartier van deze organisatie te laten dienen. Sinds het slepende conflict om Eritrea vorige maand tot een echte burgeroorlog escaleerde, zijn daar volgens goedinge- lichte bronnen minstens 1850 doden ge vallen.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 3