JAN RUYTER VAN KRITISCHE GEMEENTE IJMOND: I Kroon beslist afwijzend over avondschool Officier eist drieënhalf jaar voor doodrijden van Heemskerkse politieman kastje KijKen |<EUR B.V.>| BOUWMARKT Industriebond somber over propagandaclub Junckers deens. parket Pt met nico scheepmaker Koudenhorn 54 Raadsman: „Verkeerswetgeving opzijgeschoven” V R IJ D A G FEBRUARI 1 4 1975 PLAATSELIJK NIEUWS 4 Pennestreek Bijbel Dennendal Tegenstellingen Voorhoede Bekentenis Situatie Leugen Sherry 1 GROTE SORTERING PLAVUIZEN WAND- EN VLOERTEGELS ALLE SOORTEN WAND EN SIERPLEISTERS Div. soorten open haarden VOOR AL UW ELEKTRAWERK BRANDENBURG” (Van onze rechtbankverslag- geefster) HAARLEM Op 1 november van het vorig jaar verkeerde de Nederlandse bevolking in een koortsaehtige stemming, doordat de nieuwe wet tegen het rijden onder invloed inging. Natuurlijk zouden er die dag controles zijn, dat voelde iedereen op zijn klompen aan. Het ongelooflijk trieste van juist die nacht waarin iedereen zo extra op zijn qui vive was, is geweest dat op de Rijksstraatweg in Heemskerk een automobilist dwars door de daar aangebrachte versperringen voor de controle reed, en daarbij een brigadier van de Heemskerkse gemeentepolitie doodreed. Gedrag BEVERWIJK Geweld. De meeste mensen zullen bij het horen van dit woord denken aan wat het meest aanspreekt: het lijfelijke ge weld. In het klein, op straat, of in het groot in oorlogen. Om het plas tisch uit te drukken: de met een fietsketting kapotgeslagen voor tanden of de door een bombarde ment verminkte benen. (ADVERTENTIE) (Van onze correspondent) (ADVERTENTIE) Wat vindt u van dit atelier, vraagt hij en geeft zelf het antwoord: het is een rotzooi! Het moet nodig opgeruimd wor den, en hij pakt stoffer en blik, zwaait Bovendien is in Beverwijk een ge meentelijke school voor dit onderwijs gevestigd, waar eveneens plaatsruimte is. Dat geldt dan ook voor uw zelfpor tretten, veronderstelt Piet Hoenderdos en Verweij beaamt dat: me dunkt dat ik er geen doekjes om heb gewonden, zegt hij, eraan toevoegend: „Ik wilde me nu als teddy-beertje lanceren”. Bouwmaterialen P.y.C.-artikelen Wand-en vloertegels Open haarden Ijzerwaren Verfwaren Elektra art. Sanitair Tuinartikelen van deelneming met het tragische onge val, vond echter dat we hier niet moeten kijken naar het feit dat het slachtoffer een agent was: het had iedereen kunnen zijn. Want, zo was in grote lijnen zijn theorie: verdachte was dronken, hij had iedereen in die toestand dood kunnen rijden. Volgens hem moeten de rechters dan ook niet in het wetboek van straf recht naar doodslag kijken, maar naar de Wegenverkeerswet. over over claim op de mensen die bij je in dienst zijn in een hiërarchisch systeem, een heel verouderde visie”. Vechten hiertegen, dat noemt hij „eerlijk geweld”. bijna altijd ook door ervaring omdat het altijd wel ergens in je omgeving ge beurt”. Openingstijden: dagelijks van 8.00 -18.00 uur. zaterdags van 8.30 17.00 uur. tel. 023-321212. JAN RUYTER geweld (ADVERTENTIE) Veilig, door goede kwaliteit. Bedrijfszeker, door deskundig ontwerp. Snelle service. Landelijk erkend installateur Oosterdninweg 20 - IJmuiden Telefoon 02550—13405 Drieëneenhalf jaar gevangenisstraf en twee jaar ontzegging van de rijbevoegd heid eiste de Haarlemse officier van justitie mr. Bijl de Vroe gisteren tegen de 22-jarige Beverwijker die verdacht wordt van dit misdrijf. Hij vroeg de gevangenisstraf voor doodslag, en han teerde niet het artikel uit de wegenver keerswet dat hoogst roekeloos rijgedrag met alcoholgebruik dat leidt tot iemands dood strafbaar stelt. Het strafmaximum van drie jaar hiervoor had zijn eis ook niet toegelaten. De ontzegging van de rijbevoegdheid voor 2 jaar vroeg hij voor het doorrijden na het ongeluk. Dat is het maximum, maar voor de officier hadden het er rustig tien mogen zijn. De situatie op de plek van het ongeval was ook nog een gegeven in het geheel van feiten. Het was er overzichtelijk en goed verlicht. Elf agenten waren Ingezet. Bakens en lichten waarschuwden de weggebruikers. Het slachtoffer stond op het moment dat hij werd aangereden auto’s te turven. Er waren 275 wagens voorbij gegaan die avond, allemaal zon der problemen. regelmaat was moeilijk vast te stellen. Dan was er nog de mogelijkheid van een combinatie van alcohol en medicijnen, maar ook dit vond de officier niet duidelijk blijken. Hij wees ook op wat na het ongeval was gebeurd. Verdachte was toen met zijn ouders naar de vriend in Castricum van wie de auto was gegaan, waar het plan rijpte om maar net te doen alsof de auto gestolen was. De vriend zal nog voor het doen van valse aangifte terecht moeten staan. De verdediger mr. Seunke pleitte, als gezegd, tegen de doodslag in voor de overtreding van de wegenverkeerswet. Daarbij hanteerde hij de getuigenverkla ringen als bewijzen dat verdachte wel onder invloed reed, hij had 12 glazen sherry on. In die toestand werden in het café grapjes gemaakt over de controles. Dat kon verdachte wel doen, hij had op dat moment geen auto, pas later leende hij die. Dat hem als dronken man de sleuteltjes werden gegeven was volko men fout vond mr. Seunke. In het rapport stond dat het zeer twijfelachtig is of hij wel in staat was to rijden op dat moment. De dronke- manstoestand ontneemt volgens mr. Seunke een element aan de „doodslag”. Nu ontbreekt de wil, het oogmerk tot De televisie had haar grote ogenblik gisteren voor het laatst bewaard, in „Het heilig vuur” van de TROS. Ook Hank Onrust die dit kunstprogramma in be heer heeft, had deze unieke tien minu ten als laatste onderdeel van zijn pro gramma zolang mogelijk voor ons ver borgen gehouden. En toen kwam het: een versleten pantoffel in beeld, rustend op de leuning van een rechte stoel. En een bedachtzame stem die zei, dat de groene stoel en het atelier de twee onmisbare dingen in zijn leven waren. De camera liet ons vervolgens zien wie er aan die pantoffel vast zat: de 75- jarige Haarlemse schilder Kees Verweij die zich in de volgende minuten ontpop te als een ongekende, zeg maar gerust; gigantische persoonlijkheid, om wie ik in de meest letterlijke zin tranen met tui ten heb moeten lachen. In de kerk ging de stuk langzamer. „De geen gelijke tred met van de nationale kerk. Men ging voorbij aan mensen die tegen de ontwikkelingen waren, zich stil hielden maar wel lang- Minder fascinerend en ook minder om te lachen was het gesprek dat Henk van der Meijden in „TV-privé” met Liesbeth List had. Maar het was wel een goed gesprek, met de al bekende openhartig heid gevoerd, waarbij Van der Meijden zijn ook al bekende gretigheid naar pikante details weer uitvoerig etaleerde: „Bijna blind?”, „Waar is je moeder aan gestorven?”, „Wat had je voor ziekte?” ,Hoe was het in het weeshuis?” en& Maar je hoort dan wel wat, tenminste. in zijn ogen echt wel. „Je staat ervan te kijken wat er bijvoorbeeld toch nog binnenkomt bij zo’n actie als voor Por tugal bijvoorbeeld”. De grote midden groep is vooral apathisch in zijn mening. „Het bestaan van De Telegraaf is agres sie, is misdadig, daar heb ik geen goed woord voor over. Maar zijn lezerspubliek is niet zo gemeen als die krant schrijft’' Een bron van agressie ligt volgens hem in het feit dat er mensen in deze maatschappij rondlopen die geen ruimte voor zichzelf voor hun eigen meningen vinden, ze zitten vol angsten en onvre- des. „Onopgeloste polarisatie” noemt hij het. Als we als het ware opgedeeld zijn in richtingen waartussen de tegenstellin gen niet opgelost kunnen worden wekt dat agressie. Door confrontatie van onze meningen moeten we groeien naar een situatie van pluriformiteit, denken langs verschillende wegen (we hebben niet allemaal dezelfde uitingsmogelijkheden) naar een ideaal. Hij wijst op de ontwikkeling die in de jaren 60 begonnen is in kerk en maat schappij. Er werd gepolariseerd, groepen kwamen tegenover elkaar te staan. Het Je zit, zegt hij constant in die druk van die microstructuur en de nauwelijks te peilen macrostructuur. „Wat mensen als Ford en Kissinger met één penne- streek kunnen uithalen dat is huivering wekkend”. Hij vindt oprecht dat we naar eer andere samenleving toe moe ten, hoe vaag en afgesleten dat begrip ook moge zijn. Voorwaarde is volgens hem dat je anderen een stem geeft, dat je een uitlaapklep geeft voor de agressie in die veelvormigheid, dat je waarborgen zoekt tegen dat grotè geweld”. En wat kan men zelf doen, dicht bij huis? „Je doet niets door in een hoekje bij de televisie met gewelddadige films te blijven zitten. We moeten praten, vanuit informatie tot andere inzichten zien te komen”. De officier wees op verdachte’s gedrag die nacht: hij was in staat met de van een vriend geleende auto naar een vriendin te rijden die op zijn luid ge- claxonneer niet opendeed. Hij reed recht en voordat hij bij de afzetting arriveer de gebeurde niets. Als hij dan zo onder invloed was, zo meende de officier van justitie dan had het toch al eerder mis moeten gaan. Er was ook sprake van medicijnen die bij geregeld gebruik een tijdlang invloed op de rijvaardigheid konden hebben. Die De bijbel biedt Jan Ruijter aankno pingspunten voor zijn mening over de „tegenstellingen” de polarisatie. De bijbel zo stelt hij, praat niet van verzoening als het gladstrijken van tegenstellingen. De bijbel zegt dat je pas je tegenstellin gen duidelijk kan maken bij het uit vechten van conflicten: „Hij zegt om het zo maar even uit te drukken: je bent een mens je gaat maar op de vuist, je confronteert je maar. Maar de tegenstel ling mag nooit het laatste woord zijn. Je moet proberen het eens te worden, naar die pluformiteit toe te gaan Compromis en verzoening zijn woor den die hij opzijschuift. Hij praat over het Heilige Jaar, de Paus heeft gezegd: verzoen je met mij. „Dat is onbijbels De Bijbel kent het conflictmodel”. Als je nog één stap verder doet zo stelt hij, dan kun je zeggen dat een gladde ver zoening minder waard is dan het aan durven van het conflict. Naastenliefde vindt hij een even foute terminologie; het is je vijand liefhebben. Zijn theorie lijkt me moeilijk in de praktijk van bijvoorbeeld een bestuursli chaam te verwezenlijken. Je kunt na tuurlijk blijven vergaderen over prakti sche dingen, meent hij, maar je weet dat je daar geen ruzie over wilt. Een beter voorbeeld vindt hij het dieperliggende conflict dat je met iemand kunt krijgen. Je mocht hem altijd maar opeens doet hij iets dat je niet pikt. Je kunt zeggen: zo is hij nou eenmaal en dan rustig verder leven. Nee, zegt Jan Ruijter ga er naar toe, praat erover. En als je merkt dat hij zo blijft, praat er dan nog eens over. En als hij dan doorgaat, en achter je rug om kwaad over je spreekt, wel laat hem dan in dodelijke rust.negeer hem. „Dan is de polarisatie niet opge lost”. „Geweld” valt onmiddellijk te verbin den met „angst” Jan Ruijter: „Er is van alles in die microstructuur waarin we leven dat angst kan inboezemen. Crisis verschijnselen. angst voor je werk, voor geweld op straat, voor verkeer.vooral dat laatste: als je toch weet dat je alles in de opvoeding van je kind zo goed mogelijk probeert te doen en één on doordacht moment kan een abrupt einde zijn.dat is onverteerbaar en toch doen we daar met z’n allen aan mee. Je hebt er weet van door statistieken, maar Ik hoop, voor al diegenen die dit unieke tv-interview gemist hebben dat „Het heilig vuur” het de volgende keer nog eens herhaalt. Tenslotte heeft Kees Verweij het zelf ook twee keer mogen zien! Maar er is evenzeer geweld bij hem die de agressieve „zware jongen” de doodstraf toewenst en er is ook geweld in gesprekken, verbaal geweld. Er is geweld in gezinnen, tussen man en vrouw, tegen kinderen. Het Haarlemse „Teach-in Komitee” nodigde enkele enigszins betrokken men sen uit om in een cyclus van vijf maandagavonden vanuit hun gezichts hoek en werkterrein een visie op het doden, het „willens en wetens” dit doen. De officier sprak nog van een wilsele- ment: het moment van aarzeling bij het gas terug nemen. Mr. Seunke zag dit moment als ’n flits in verdachte’s bene velde brein, het maakte hem echter niet zo bewust dat hij nu koos voor doorrij den. Voor voorwaardelijke opzet, zei de verdediger, moet je het risico op de koop toe hebben genomen. Daar was verdach te te ver voor heen. Er is een wegenverkeerswet voor deze gevallen en hier doodslag gaan hanteren neemt het bestaansrecht van de desbe treffende wegenverkeerswetartikelen weg, aldus mr. Seunke. Als men dan de wegenverkeerswet hier zou willen han teren als rechtbank dan vroeg hij te letten op het blanco strafregister van zijn cliënt, en de situatie waarin hij veel dronk, denkend dat hij toch zou worden opgehaald door zijn ouders. Er is geen kans op herhaling volgens de raadsman, en geen onvoorwaardelijke gevangenis straf kan ooit opwegen tegen de straf dit leed altijd met je mee te moeten dragen. Uitspraak 27 februari. Opeens stond hij op, hij had iets opgeschreven dat hij aan het slot van de opnamen wilde zeggen: hij wilde altijd de Parnassus bestijgen en nu heeft hij de top bereikt, kijkt naar beneden en de diepte is duizelingwekkend. De juiste woorden weet ik niet meer, maar zoiets. Hij toont de camera de datum die hij heeft opgeschreven: donderdag 6 oktober 1975. De onzekerheid bij zijn tegenpartij groeit zienderogen. Hij stelt voor naar het atelier te gaan, en we komen in een grote ruimte, gevuld met een chaotische Chaos van voorwerpen. Want wat gebeurde? Interviewer Piet Hoenderdos vroeg wat hij dan eigenlijk deed in die stoel? Pauze. „Slapen”, ant woordde Verweij. Stilte. Onderuit ge zakt, met die voet in de hoogte, richtte hij de blik op de camera en keek. Keek terug dus. „I am a camera”.Vele seconden verstreken. Ook nog iets an ders dan slapen, bijvoorbeeld denken vroeg Piet Hoenderdos. Stilte. „Dat is te moeilijk, dat gaat te ver”, zei Verweij en keek weer terug. BEVERWIJK. Vanavond vergadert de Industriebond NKV, afdeling Bever wijk in Huize Terpsichoré aan de Zee straat. De afdaling is erg somber over de toekomst van de propagandaclub, die sterk aan het vergrijzen is. Men heeft dringend behoefte aan uitbreiding en verjonging van het propaganda-apparaat. Er zijn in 1974 vijftien nieuwe leden ingeschreven. De heren K. Bakker, N. Dekker, Th. Ruijgvoom en F. Waumans zijn herkiesbaar als bestuurslid. De jaar vergadering begint om 20.30 uur. BEUKEN, EIKEN, ESSEN, SYLVAKET 20 SOORTEN EN PATRONEN SHOWROOM Kampersingel 22 Haarlem Telefoon 023 - 31 91 20 ■ÉWiK ook op zaterdag geopend 1 (10-16 uur) HAARLEM Parkeerruimte aanwezig. I. DEN HAAG.De gemeente Velsen krijgt geen toestemming om in haar scholenplan een avond-mavo op te ne men. Een beroep van B. en W. van Velsen tegen een beschikking van de staatssecretaris, van onderwijs is door de Kroon ongegrond verklaard. verandering een prediking hield de ontwikkeling die tegen de ontwikkelingen zaam opschoven. Wel polarisatie geen pluriformiteit”. Als hij terugblikt ziet hij hoe een groep die behalve afschaf fing van het celibaat bijvoorbeeld ook een liturgievernieuwing bepleitte gecon fronteerd werd met één machtsmiddel van de kerk: de celibaatsverplichting. Machtsmisbruik, noemt hij het. „Een De officier van justitie baseerde zijn bewijsvoering voor doodslag op deze ge gevens en concludeerde dat van rijden onder invloed geen sprake was. Ver dachte’s verklaring dat hij niets gezien had noemde hij een grove leugen. Hij ging ervan uit dat verdachte bewust de keuze tot doorrijden had genomen. „Wat bezielde hem?” vroeg de officier zich af. Besloot hij op duidelijk zichtbare men sen in te rijden en ze van het leven te beroven? Dat vond mr. Bijl de Vroe wat al te gruwelijk. Hij dacht dat het besluit was genomen in een toestand van enig drankgebruik, gepaard gaande aan grote overschilligheid, zo van „aan mijn lijf geen controle” en emoties over een vriendin. Even was daar het idee te stoppen toen hij de versperring zag maar toen kwamen de andere gevoelens weer boven en wonnen. Willens en wetens reed hij op de agenten in, was de conclusie van het Openbaar Ministerie. Misschien geen di recte opzet tot doden, maar dan toch zeker voorwaardelijke opzet. Op dat mo ment bij die snelheid had hij de tragi sche gevolgen met aan zekerheid gren zende waarschijnlijkheid moeten onder kennen. De camera richt de blik op het schil derij waarop een teddy-beertje staat af- gebeeld, met een kwaadaardige papegaai aan zijn voeten. Als de interviewer vraagt wat die papegaai betekent, stort het sarcasme als een lawine over hem heen, gevolgd door de opmerking: „Ik was onder deze mokerslagen al lang verdwenen”. Wat ik toen nog niet wist was, dat Kees Verweij het de jongens van het begin af aan al bijzonder moei lijk had gemaakt. Het eerste oriëntatie- gesprek duurde negen uur, en toen ze dan later kwamen om te filmen, wilde hij hen er eerst weer uitgooien, en later wilde hij alleen maar nonsensicale ant woorden geven. Het eindresultaat is hem eerst nog voorgedraaid, de eerste keer vond hij het maar niks, toen het nog een tweede keer voor hem was afge draaid toonde hij zich toch erg tevreden meldde Hank Onrust me. Maar die jon gens hebben wel staan zweten bij de oude ongezeggelijke schilder, die zijn bijdrage afsloot met een hautaine blik it de richting van zijn interviewer en mompelde: „Jullie brengen het er nu levend af, maar dit is toch geen partij voor mij, dit soort mensen”. De staatssecretaris hanteert voor ma- vo-avondscholen een minimum van tachtig leerlingen. Weliswaar gaat het aantal te verwachten leerlingen ruim schoots boven dit aantal uit aldus de Kroon toch kan niet voorbij worden gegaan aan het feit dat in Velsen al neutraal bijzonder middelbaar voorgezet onderwijs wordt gegeven; namelijk aan een dependance van het Erasmuscollege te Haarlem. Deze dependance kan aan het gevraagde onderwijs voldoen. De eis viel na een requisitoir waarin de officier enkele woorden wijdde aan de nagedachtenis van het slachtoffer. Zwaar woog voor de officier dat het hier de dood van een agent betrof, omgekomen tijdens zijn werk. Een aan tasting van onze rechtsorde, waarin de agent die ter wille van onze veiligheid optreedt recht op bescherming moet kunnen doen gelden was de mening van mr. Bijl de Vroe. De raadsman mr. Seunke, wiens pleidooi evenzeer sprak „Niet opgeloste tegenstellingen bron van agressie” ermee in de rondte, schoonmaakgeluiden uitstotend als ware hij Sjef van Oekel zelve en verklaart het atelier vervolgens voor opgeruimd. „Ik ben een spiegel die leeft”, zegt hij, als Hoenderdos hem vraagt welke betekenis de spiegel voor hem heeft. Hij vertelt dat hij zijn por tretschilderingen meestal terugkreeg omdat de geportretteerden meenden dat zij niet leken. Een portret van hem geeft de mens weer zoals hij werkelijk is, zegt hij ongeveer. Pratend over vernieuwende bewegin gen die wel het vertrouwen wonnen con stateert hij dat dan meestal de voorhoe de al weer veel verder is. „Er schijnt zo’n 7 pet te zijn die nooit meegaat. Net als in de mode: je hebt altijd mensen die gewoon, ongeacht alles in een oude trui blijven rondlopen”. Er is toch constateer ik. een grote groep die laten we zeggen als zwijgende meerderheid, ook bepaald niet voor oploopt. Jan Ruijter legt uit dat bij die 7 pet niet de „laten we zeggen Tros- en Telegraafmensen” zitten. Die veranderen Verdachte zelf had aanvankelijk nadat hij was aangehouden ontkend. Pas in de nacht van 2 op 3 november bekende hij dat hij inderdaad die bewuste nacht met de Mercedes van een vriend een aanrij ding had gekregen. Hij wist daar echter niets meer van en moest naar zijn eigen zeggen op dat moment dronken zijn geweest. Hij was die avond wel in cafees geweest in Castricum. Eén man die hem eerder op de avond had gezien vond dat hij pertinent dronken was. Anderen zei den dat niet te kunnen beoordelen. Een meisje vertelde dat hij zwaar op haar hing. Algemeen had men wel de indruk van enig drankgebruik en een grote onverschilligheid. Men praatte drankcontroles in het algemeen, deze in het bijzonder. Verdachte deed schamper, in de trant van „daar heb ik maling aan, daar stop ik niet voor”. Een „geintje” zoals een cafébezoeker het noemde? Toen was daar opeens de Mercedes. Met een snelheid van tegen de 100 km. reed hij op de barricades in. Een geluid als van een mitrailleur weerklonk toen hij de kegels omverreed. De agenten hoorden hem even, in een fractie van een seconde gas terug nemen. Toen gaf hij vol gas, schepte de brigadier terwijl een andere agent nog net opzij kon springen. Een wonder dat er niet meer doden waren, vond officier. Een heleboel lukte half, of niet. Jan Ruijter haalt bijvoorbeeld Dennendal aan. „Er zijn daar conflicten ontstaan om niet ter zake doende feiten Als men daar met loyale medewerking had kun nen beginnen hadden beide groepen een kans gehad”. Hij wijst op de man die op de forumavond geëmotioneerd opsprong en zijn directe ervaring met de politie in het Dennendalconflict weergaf een onuitwisbare afschuweilijke ervaring voor hem. Ruijter: dat is nou geweld. Wat daar is gebeurd”. thema „geweld” te geven. Maandagavond 17 februari staat het model van een gewelddadige samenleving centraal in de bijeenkomst, die in de aula van mr. Joh. Enschedéschool aan de Oude Zijlvest 27 wordt gehouden. Onder leiding van ge spreksleider Jan Ruijter proberen G. Hoefnagels (criminoloog) en Jac Roemen (publicist) tot een gedachtenwisseling met het publiek te komen. Jan Ruyter is voorganger van de li turgische viering en coördinator van activiteiten en actiegroepen van de Kri tische Gemeente IJmond. Hij wil wel een gesprek over het thema, maar dan liefst op dezelfde ma nier als waarop hij in het forum zit vanuit zijn eigen specifieke gezichtsveld. Het is duidelijk dat daarbij een sterk accent op de kerk komt te liggen. kwam in golven, provo, veranderingen in de gezondheidszorg, de celibaatskwes- tie. In sommige sectoren slaagde men erin he* handelingsproces lichaam te geven: een Angola-Comité, een Medisch Comité Vietnam. Zij kozen in die situa tie van polarisatie bewust voor een een zijdige benadering en hun verantwoor delijkheidsgevoel, hun politieke keuze is betrouwbaar gebleken: het zijn namen geworden, ze werden geaccepteerd.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 4