Wolkenkrabbers m Wall Street beheerste beurs Onderhoud eigen woning kan toch aftrekbaar zijn Met het oog op 1 april BEURS Belasting op Noorse olie Meneba: geen dividend J New York uit gratie bedrijven te Si?: Opleiding verpleegkundigen wijzigen Adjunct-directeur bedrijfsbureau „Korter werken niet verontrustend” KLEINE ST. JAN dt E Voorzitter Landelijke Stuurgroep Experimenten Scheepvaartverdrag tussen Nederland F O en China 13 ECONOMIE 99 isie- t eine vor- 30 en lebt, een n in van leid, van 'f Meer glans t q c Elan verloren 99 ij» Philips over recessie niet pessimistisch een North American Philips Corporation I Wereldhandelscentrum in New York. g I m >7 .groot onder- MR. C. A. BARON BENTINCK Sedert 1971 behoeft de huiseigenaar, die zijn woning zelf bewoont, niet meer de huurwaarde van de woning als inkomen voor de in komstenbelasting aan te geven. In de plaats daarvan dient hij een vast, in de wet neergelegd bedrag als inkomen op te geven. Dit be drag is afhankelijk v an de waarde van de woning in het economisch verkeer. (Van een medewerker) AMSTERDAM Deze week be heerste Wall Street vrijwel weer het gehele internationale beurster- Over al deze maatregelen wordt op het ogenblik overleg gepleegd met vak bonden en ondernemingsraden. De maat regelen worden overwogen in verband met de voorraadpositie op het gebied van zwart-wit beeldbuizen en halfgelei ders, aldus Philips. Inmiddels heeft Philips het voornemen op korte termijn werktijdverkorting aan te vragen voor ongeveer 700 medewer kers uit de produktiesector en daarbij direct betrokken diensten bij het bedrijf in Weert. Gedacht wordt aan een werk tijdverkorting van 2 dagen gedurende 12 weken met ingang van de tweede helft van maart. Maar deze aftrek werd niet door de inspecteur geaccepteerd. Voor het ge rechtshof wees de inspecteur er op, dat de indiener van het desbetreffen- Wel werd over een breed front de hypotheekrente verder verlaagd en kwa men de percentages voor het eerst sedert lange ijd weer beneden de 10 percent. EINDHOVEN (ANP). „De situatie met betrekking tot de werkgele genheid bij Philips in Nederland en het verkort werken is in het algemeen niet sterk verontrustend. Het verkort werken moet worden gezien als een veiligheidsmaatregel om werkelijk grote problemen te voorkomen. In de meeste professionele sectoren is de werkgelegenheid goed tot zeer goed te noemen: de orderportefeuille is goed gevuld. Er is daar vraag naar perso neel.” „Het karakter van de huidige recessie is zodanig, dat in tegenstelling tot die van voorgaande recessies, voorspellingen oyer het hoe en wanneer van een ople ving welhaast onmogelijk zijn. Wij zijn bij Philips niet pessimistisch en hopen nog op een geringe groei voor 1975, met name te realiseren in het tweede half jaar”, aldus de heer De Groot. Bij Philips Stadskanaal wordt boven dien overwogen voor 750 personeelsle den, die betrokken zijn bij de fabricage van halfgeleiders een werktijdverkorting aan te vragen. Het ligt in de bedoeling gedurende 12 weken twee dagen per week niet te werken in een nog nader te bepalen periode. Staten op een stijging van de brandstol en elektriciteitsprijzen met 15 tot 20 percent. Voor de eigenaars van wolken krabbers in New York ziet de toekomst er zeer somber uit. Dit heeft de heer P. J. A. de Groot, adjunct-directeur van het Algemeen Be drijfsbureau van Philips gezegd in een vergadering van de Centrale Onderne- mings Raad ad interim. meldt over 1974 een nettowinst van 29,74 miljoen dollar (2,83 dollar per aandeel) vergeleken met winstcijfers van 35,99 miljoen (3,83 dollar per aandeel) over 1973. De omzet nam toe van 735,5 mil joen tot 994,6 miljoen dollar. Het gemid delde aantal uitstaande aandelen steeg van bijna 9,4 miljoen in 1973 tot ruim 10,5 miljoen in 1974. Ook onze volksvertegenwoordiging zal binnenkort weer geconfronteerd worden met nieuwe voorstellen tot belastingver laging en dergelijke. Maar de uitlatingen van dr. Zijlstra, nog altijd de inflatie als een nachtmerrie te beschouwen, gaf de beurs de overtuiging dat een disconto- verlaging hier te lande voorlopig wel niet in het vat zal zitten. De obligatie- markt had dan ook geen al te beste week en brokkelde geleidelijk aan wat af. De nieuwe staatslening, die direct na de aanvang van de noteringen vlot bo ven de pariwaarde terechtkwam, moest deze week weer tot 100 percent terug. Een enigszins teleurstellende ontwikke ling dus, die alleen doorbroken kan worden indien de Nederlandsche Bank alsnog dit weekeinde met een disconto- verlaging over de brug zal komen. Blijkens de Memorie van Toelich ting moet daarbij uitgegaan worden van de waarde in bewoonde staat. Maar dit geldt volgens de Memo rie van Antwoord alleen, als de bewoning een duurzaam karakter heeft. Ontbreekt het duurzame ka rakter van de bewoning, dan is de waarde in het economisch verkeer: de prijs, welke de woning kan op brengen, als zij leeg wordt opgele verd. Hierbij kan gedacht worden aan de tweede woning. De voornaamste van deze nieuwe be lastingen, waaraan alle aardolieconcerns die op het Noorse deel van het continen tale plat opereren zullen worden onder worpen, is een buitengewone heffing van de hogere winsten, die deze concerns behalen als gevolg van de in 1974 inge voerde drastische verhoging van de aard- olieprijzen. Voor deze belasting zal het tarief 25 percent bedragen. Doordat de nieuwe buitengewone be lasting boven het normale tarief van 50,8 pet. der vennootschapsbelasting komt, kan een maximale belastingdruk van 75 pet. ontstaan. De druk is afhan kelijk van de om vang van het veld en het totale bedrag der investeringen, die nodig zijn voor de winning. Men realiseert zich dat hiervan ook voor de wereldeconomie bijzonder veel afhangt, want nieuwe scherpe prijsver hogingen voor ruwe olie, of erger nog: een hernieuwde olieblokkade bij een verscherpte oorlogssituatie, is wel het laatste wat de wereld thans gebruiken kan. Het zou de heersende recessie al leen maar verdiepen en de chaos die zich nu via allerlei aanpassingen gelei delijk aan terugtrekt, tot nieuw leven wekken. Daarom begonnen de internati onale beurscentra deze week met enige terughoudendheid en afwachting op de komende dingen. Voor de Philips-bedrijven in Stadska naal en Winschoten wordt overwogen de er OSLO (AP). Noorwegen heeft giste ren de invoering un een nieuw stelsel van belasting aangekondigd. Door deze nieuwe belastingen zullen de schatkist in de komende jaren miljarden kronen extra toevloeien. werktij dverkortingsmaatregelen die vanaf 1 december voor 12 weken wer den genomen uit te breiden met nog periode van 12 weken. Bij de behandeling van het amen dement heeft de staatssecretaris zich op het standpunt gesteld, dat schil derwerk niet is aan te merken als groot onderhoud, aldus de inspecteur. Van zijn kant betoogde de belas tingplichtige, dat een zekere periodi citeit vrijwel aan alle onderhouds werken eigen is. Nu de onderhoud- kosten 10 pct. van de waarde van de woning overschrijden, is er sprake van groot onderhoud. De financiële situatie van de eigenaar van de wo ning speelt hier geen rol, zo meende hij. Aldus dr. M. C. de Haan, directeur- geneesheer van het Diaconessenhuis in Eindhoven en voorzitter van de Lande lijke Stuurgroep Experimenten, gisteren in Utrecht. Hij sprak op een bijeen komst van ongeveer 1000 leerlingen. Dr. De Haan zei dat verpleegkundigen, Nog altijd werkt op de grote effecten beurzen de vaste overtuiging dat de huidige recessie van vrij snel voorbij gaande aard zal blijken te zijn, als een belangrijke positieve stimulans op de achtergrond. De ondertoon is dan ook overal vast gebleven. Zelfs de in ons land verdere prijsstijging, die in de eer ste maand van dit jaar alweer 0,7 per cent bedroeg, werd als beursfactor op het Damrak veronachtzaamd. Het gedrag van Wall Street bleef doorslaggevend. Het nieuws uit het bedrijfsleven bleef daarbij ook gunstig luiden. Echt slecht nieuws was er in elk geval niet. schipbreuk leden, wat hier en daar werd gevreesd, was vooral Wall Street bereid de toekomst weer wat zonniger in te zien. De kooplust nam toe en het koers- peil, dat aanvankelijk eerder tot een zeker dalen neigde, begon weer aan te trekken. En daarmee ook de internatio nale meute van de gezamenlijke effec tenbeurzen. Het Damrak niet op de laat ste plaats, waar zich donderdag een soort ommekeer voltrok na een aantal dagen van afbrokkeling en terugtrekken. Hierdoor bleven de meeste weekver- schillen aan de kleine kant, want wat er aanvankelijk door toenemende terug houdendheid verloren ging, kon later tijdens het herstelproces weer groten deels worden terugverdiend. het een N.V. ord- len Wall Street werd, toen de hoop op een nieuw bestand in het Midden-Oosten wat meer glans kreeg, vast. Maar ook enig opleven in de automobielverkopen trok deze week de beurs omhoog. Vooral de autowaarden lagen dan ook vast in de markt. Verwachtingen in Amerikaan se vakbondskringen dat het aantal werk lozen in dat land op korte termijn we! eens tot 10 miljoen zou kunnen aan groeien, werden grotendeels voor kennis geving aangenomen. Ook soortgelijke ontwikkelingen in Europa, waar bijvoor beeld in W'est-Duitsland het aantal niet- werkende beroepsmensen ook al het miljoen is gepasseerd, werden voor ken nisgeving aangenomen. en r Toen echter bleek dat de eerste aanzet van Kissingers pogingen niet meteen Madurodam krijgt er dit jaar een aan winst bij: een kopie van de St. Jans kathedraal in ’s-Hertogenbosch. Acht man hebben er anderhalf jaar aan ge werkt. Het is volledig op schaal gemaakt, en wel 1 25. -4»? - de amendement de bedoeling had om een regeling te treffen ten gunste van de minderdraagkrachtige, wanneer het grote onderhoud hem boven het hoofd groeit. Die indiener heeft ge dacht aan niet-periodiek weerkerende onderhoudskosten van grote omvang waarbij met name door hem is ge noemd het herstel van verzakkingen, verrotte balklagen, gevels en daken. ervan overtuigd dat de Nederlandse Bank nog vóór het vorige weekeinde deze stap zou volgen. In een dezer dagen gehouden tv-uitzending liet de president van onze centrale bank, dr. Zijlstra, echter duidelijk doorschemeren dat bij hem de inflatiebestrijding nog altijd zeer hoog aangeschreven staat. Dit in tegen stelling tot vele regeringen die, bedolven onder de zorgen van recessie en werk loosheid, liever niet meer spreken over het inflatiespook en zich veel meer wen sen toe te leggen op het uitbroeden van allerlei stimuleringsmiddelen. Kosten van onderhoud en verzeke ring, belastingen en afschrijvingen mag de eigenaar-bewoner niet van zijn inkomen aftrekken. Wel mogen worden afgetrokken: de renten en kosten van geldleningen en de erfpachtcanon. Op de niet-aftrekbaarheid van on derhoudskosten is een uitzondering gemaakt ten behoeve van de belas- Wel heerste er hier ter beurze deze week enige teleurstelling over het uit blijven van de al geruime tijd verwach te discontoverlaging van de Nederland sche Bank. Die verlaging werd eigenlijk al enige weken verwacht, maar toen vorige week de Circulatiebank van de West- duitse Bondsrepubliek het disconto met een half percent verlaagde, was ieder De huidige in-service-opleiding maakt al een scheiding aan de basis (algemene ziekenhuizen, psychiatrische ziekenhui zen, zwakzinnigenzorg), terwijl juist in de gezondheidszorg integratie hard nodig is. De medici in het huidige docenten corps zijn verplicht les te geven, maar ze zijn er niet voor opgeleid. Het eigen bedrijf kan niet anders opleiden dan rein. Alles zag op naar het grote voorbeeld, waar ditmaal de inter nationale politiek centraal stond. De pogingen van minister Kissinger de onderlinge besprekingen in het Midden-Oosten weer op gang te krijgen teneinde een dreigende oor logssituatie in het komende voor jaar af te wenden, werden vooral door de New Yorkse effectenbeurs met argusogen gevolgd. worden. Een suggestie om in een belastingresolutie het begrip „groot onderhoud” nader te omschrijven werd door de staatssecretaris van Fi nanciën van de hand gewezen. Maar dank zij een interessante uit spraak van het gerechtshof te Leeu warden zijn wij iets wijzer geworden. In de desbetreffende zaak woonde een gewezen veehouder meer dan vijf jaren in het woongedeelte van een boerderij, welke vroeger als zodanig bij hem in gebruik was geweest. Aan deze woning had hij onder houdswerken laten verrichten, be staande uit het vervangen van latten en spanten van een gedeelte van het dak, het opnieuw bedekken met riet en het opnieuw voorzien van de ge hele naaldbedekking van bitumen (aansmeren met specie). Dit onderhoud had hem 3.510,60 gekost. De waarde van de woning, welke ongeveer 290 m3 groot was, bedroeg 14.750. Voor de vermogens belasting had deze belastingplichtige als totaal vermogen een bedrag van f 159.020 aangegeven. Bij de aangifte van zijn inkomen paste hij een aftrek toe van. 3.510,60 min (10 pct. van 14.750) 2.035,60. NEW YORK (AFP, AP). In New York zijn de wolkenkrabbers uit de gratie. De energiecrisis kan wel eens de nekslag worden voor deze „torenhuizen”. Er heeft nog nooit zoveel kantoorruimte leeggestaan- Op het eiland Manhattan, de bakermat van de wolkenkrabber, staat bijna vier miljoen vierkante meter leeg. Dit is 18 percent van het oppervlak dat voor kantoorruimte is gebouwd. Om een dergelijke situatie te vinden moet men teruggaan tot 1939, het einde van de grote depressie. Ook al verlagen de eigenaars de huren zodanig dat zij er geld op toe moeten leggen, zij kunnen geen huurders vinden. Het opvallendste fiasco is het Wereld handelscentrum, bestaande uit twee ge lijke torens van 400 meter hoog op de punt van Manhattan. De initiatiefnemers onder wie de stad New York, hadden van dit bouwwerk een soort super Em pire State Building willen maken met de zetels van de zeer grote onderne mingen. Vier jaar na de voltooiing staan de twee torens nog voor een kwart leeg. Zonder de staat New York die een flink gedeelte er van heeft gehuurd, zou het gebouw half leeg zijn. De bouwkosten die aanvankelijk geraamd waren op 650 miljoen dollar, bedroegen tenslotte 900 miljoen dollar. Zelfs als alles verhuurd zou zijn, is het centrum niet rendabel. Op het ogenblik verliezen de initiatief nemers 10 miljoen dollar per jaar. Toe vallig heeft er gisteren in de noordelijke toren van het 110 verdiepingen tellende handelscentrum een fikse brand gewoed, die op de elfde etage een grote schade heeft aangericht. De crisis van de wolkenkrabbers is aan het eind van de jaren zestig begon nen. In die tijd begon New York als voornaamste financiële centrum van de Verenigde Staten zijn aantrekkings kracht te verliezen. Toch bleef men kantoorruimte bouwen, rekenend op een blijvende groei. In de daaropvolgende vier jaar kwam er zo vijf miljoen vier kante meter kantoorruimte bij de al aanwezige 14 miljoen vierkante meter. Sinds 1969 heeft New York veel van zijn elan verloren. Ontevreden over het leefmilieu, de openbare diensten en de toenemende belastingen en andere on kosten trokken bedrijven weg om zich te vestigen in Washington, op de west kust of in andere staten. De slapte van de beurshandel in Wall Street en de recessie troffen intussen fors de financiële bemiddelaars, de ver zekeringsmaatschappijen en de reclame bedrijven. In vier jaar tijd verminderde het aan tal administratieve werknemers in New York met 40.000- De huren zijn gezakt tot een peil dat soms onder het niveau van 1969 ligt. Dit geldt uiteraard niet voor die ongelukkige ondernemingen die destijds langlopende huurcontracten hebben afgesloten. Op deze wijze verliest iedereen geld: de eigenaars en de pro motors, de banken en de verzekerings maatschappijen die de bouw hebben ge financierd. Er zijn al gevallen waarin promotors hun aflossingen aan de ban ken hebben gestaakt. De banken hebben daarop beslag gelegd op de betrokken gebouwen, maar daarna hebben zij nog geen huurders. Bij deze problemen komt nog de ener giecrisis. Door de sterk gestegen brand stofprijzen zijn de reusachtige gebouwen uit een andere tijd, die evenveel energie gebruiken als een stad van 15.000 inwo ners, helemaal ten dode opgeschreven. Dit jaar rekent men in de Verenigde Kleinere omzet Audi. In het afgelopen jaar heeft Audi NSU Auto Union AG een omzet van 3.06 mln mark behaald vergeleken met 3,69 mln in het voor gaande jaar. Het exportaandeel nam toe van 42 tot 46 pet. Er werd vorig jaar gedurende 59 dagen korter ge werkt De produktie daalde van 409.793 stuks in ’73 tot 266.420. UTRECHT (ANP). Het is dringend noodzakelijk, de opleiding van verpleeg kundigen te wijzigen. De middelbare be roepsopleiding voor verpleegkundigen (mbov) zal de opleiding in de ziekenhui zen in de toekomst praktisch geheel moeten gaan vervangen. Dat is noodza kelijk als men wil bereiken dat in de gezondheidszorg alleen gediplomeerden werken. Door een amendement van het Tweede-Kamerlid Van den Bergh is deze aftrek van „groot onderhoud” in de wet opgenomen. Wat precies onder houd” verstaan moet worden is bij de parlementaire behandeling van het amendement met goed duidelijk ge- Het Hof nam de bedoeling van de indiener van het amendement onder de loep. Deze bedoeling komt tot uitdrukking in de door hem gegeven Toelichting, luidende: „Met de eis, dat hij reeds vijf jaar zijn hoofdverblijf heeft in een eigen woning met een bovengrenswaarde van 40.000 is ook een grens gesteld aan de financiële status van de eigenaar, zodat voor diens draagkracht geen aparte grens behoeft te worden opgenomen. Aldus kan een regeling worden getroffen ten gunste van de minderdraagkrach tige, wanneer het grote onderhoud hem boven het hoofd groeit. Aan de praktijk (een resolutie?) kan worden overgelaten een nadere uitwerking te geven van het begrip „grote onder houd”.” De strekking van de onderhavige wetsbepaling en de aard en omvang van de kostbare reparatie brachten naar het oordeel van het Hof mede, dat hier sprake was van „groot on derhoud”. En dus werd de aftrek alsnog toegepast. Vanaf 1 december 1974 wordt bij Phi lips in Stadskanaal door 650 medewer kers betrokken bij de fabricage van zwart-wit beeldbuizen gedurende twee dagen per week niet gewerkt. Overwo gen wordt thans deze maatregel die per 21 februari afloopt voor 12 weken te verlengen. Als gevolg hiervan wordt ook overwogen voor een deel van het perso neel van Philips Winschoten dat als toeleverancier voor het bedrijf in Stads kanaal fungeert, een nieuwe periode van werktijdverkorting aan te vragen. Vanaf 1 december wordt er in laatstgenoemd bedrijf door ongeveer 350 van de 450 medewerkers gedurende 50 pct. van de tijd niet gewerkt. Men overweegt thans voor 300 van de 450 man een dergelijke werktijdverkorting aan te vragen voor 12 weken. die moeten functioneren in de verander de maatschappij, vodgèns hem niet in het ziekenhuis kunnen worden opgeleid. Hij noemde daarvoor een aantal argu menten: er moet een scheiding komen tussen het leerling e^ het werknemer zijn (het is onjuist dat een leerling al beroepsverantwoordelijkheid draagt). king C voor het eigen bedrijf en tenslotte is het meestal niet mogelijk, in een eigen zie kenhuisopleiding moderne onderwijs- technieken toe te passen. In 1970 is afgesproken, dat de experi menten met moov wetenschappelijk zouden worden begeleid, maar daarvan is nog niets terecht gekomen. De over heid heeft in dese gefaald, aldus dr. De Haan. Ook de vraag naar meer praktijkbege- leiding is volgens hem onvoldoende ge honoreerd. Hij betreurde het, dat er nog geen beleidsplan is gemaakt voor de uitbreiding van de mbov. Dit omdat die uitbreiding straks grote gevolgen zal hebben in verband met de inkrimping van de in-service-opleiding. tingplichtige, die reeds vijf jaren in een eigen huis woont, waarvan de waarde niet meer bedraagt dan 40.000. De kosten van het grote onderhoud van dat huis mogen wor den afgetrokken, doch alleen voor zover zij meer bedragen dan 10 pet. van de waarde van de woning. Voor de geldigheid van de uitzonderingsbe paling is vereist, dat men gedurende vijf jaren zijn hoofdverblijf in de woning gehad heeft. Op de tweede woning is de uitzondering dus niet van toepassing. RIJSWIJK. Volgens het bestuur van Meneba (NV Meelfabrieken der Ne derlandse Bakkerij) lijkt het waar schijnlijk, dat de winst over 1974 zo gering is, dat het dividend over dat jaar zal moeten worden gepasseerd. Vooruitlopend op de bekendmaking van de definitieve jaarcijfers over 1974 op uiterlijk 3 april heeft het bestuur medegedeeld dat de omzet in 1974, mede als gevolg van overnemingen, omstreeks f 950 mln. heeft bedragen tegen f 525 mln. in 1973. Over de eerste 24 weken van 1974 behaalde Meneba een nettowinst van f 1,32 mln. tegen f 4,37 mln. in dezelfde periode van 1973 en f 9.46 mln. over geheel 1973. Over 1973 werd 15 pet. in contanten plus een belastingvrije bonus van 2 pet. in certificaten uit de agiore serve uitgekeerd. SCHIPHOL. Op Schiphol is giste ren de Nederlandse delegatie terugge keerd, die in Peking een scheepvaartver drag tussen Nederland en China heeft geparafeerd. De delegatie waarvan ook een vertegenwoordiger van de Neder landse Antillen deel uitmaakte, stond onder leiding van drs. H. J. H. Janssen, directeur-generaal van scheepvaart van het ministerie van Verkeer en Water staat. „Dit verdrag is een opening voor het scheepvaartverkeer op China. Het bedrijfsleven moet nu deze opening grij pen”, aldus delegatieleider Janssen. „In het verdrag is geen ladingsverde- lingsolausule opgenomen. Dit ligt ook niet in de lijn van de Nederlandse scheepvaartpolitiek. Japan en Frankrijk hebben bij hun overeenkomst met China dit wel geprobeerd, maar het is toen door de Chinese autoriteiten geweigerd.” 4

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 13